n o IN fel Zusters Clarissen weg uit Tilburg wilhelmina park 1 SIC presenteert «Het katholieke nummer» I 59,- N Bijzondere aflevering over katholicisme en letteren Poppenbeurs i9 ZE WISTEN NERGENS RAAD MET ONS PLAN Schilderijen - verkoop Aluwa Colleges Akademie van Bouwkunst Tilburg Big Band Fiesta Night in Zino de Jantjes in Tilburg Klassiek-gitarist Guy Vossen Gastcolleges van Hilda Verwey-Jonker Brabantse radio ter sprake KEURIGE KEUKEN MENSEN orgen Scouting: «Van spel naar avontuur» Perspectiefnota 1990: een discussiestuk voor de gemeenteraad T«Si Jonge bankwerker uit Tilburg krijgt prijs 5. Communie- horloge fS| juiïelieïs BESTERDPLEIN 32 WESTERMARKT 21 Ook 's maandags geopend! Zouavenlaan 77 organiseert dagexcursies n 5 1989 - pagina 4 Donderdag 6 april 1989 - pagina 5 DE TILBURGSE KOERIER past Elise van Calcar. >g Het koor in klooster van de Clarissen pen gran VAREN! Speciaal voor Uü! XZ cvtn se kaas jpatie De worst Het klooster ademt rust uit en zeer een. De laar .enwoor- deur la- Ook lo- gazon met vertelt zuste hier vr bouwt die i les i De l de in i «Rooms heer A.I r dan tn lat dat Jijkheid: het onderwe i overschotten van daarden en gewone 1INGSTIJDEN: 10 t./m. donderdag -02.00 uur 0 en zaterdag -03.00 uur srsonen 1929 partij- van de Wijdeveld icht dat in lp verscheen, De gevolg Ruw-houten, ongeverfde deuren; teken van armoede. Het vernieuwen van deze deuren is tegenwoordig echter een kostbare zaak. CVT levert verfijning in keukens. Met opstellingen naar keuze, anders, praktisch en doordacht. CVT, vakwerk in maatwerk. ieke e po- hob- Een interesant is de de se- Vervolg van blz. 1 Ook is vol het financiële kader names i zijn en de loop B W splitsen zijn tie en een ir leidslijnen 2 de nota Kt punt. Zomerstraat 49b, Tilburg. Tel. 013-363080. Ook vestigingen: Breda - Helmond iurg. de Tilbur het public.. ïtitie. t plaats in de stu- iwburg. Aanvang :ten wat deze op len en Met leefbaarhek even vaag) de werk- en leef” Daaronder gebruik van de ruimtelijk Onder het 1 te houdt hv van de VPF' april een discu De vorming v le provincie van Omroep F samenhangenc gehouden bij arant «Boerke Mutsaers» ge- de Vijverlaan te Tilburg en rt van 14.00 tot 17.00 uur. 1 13 en 27 aj v. wey-Jonker t ven over een onder in haar actieve loop- m: de ‘TOUW oewe- heeft sociaal be- dact Molukkers en Gec’ iving. nnen 1 Nolens, een priester die in 1929 leider en fractievoorzitter was v R.K. Staatspartij. Gerard Wij nam die droom in een geditm 1930 in De Gemeenschap v kritisch onder de loupe. L o. bleven niet uit. zorgen burg-Noord tand en Blaak n. 3 broodjes 2 shoarma- hotels r broodje extra. orten sambalsaus uiensaus knoflooksaus AT IS naar ize! alade irleen de 1. 4 broodjes ot hoarmaschotels broodje extra Scouting presenteert zich met als doel mensen kennis te laten maken met het scouting van nu. Vaak blijkt dat mensen een «oud» beeld van scou ting hebben en dit is dé kans om met het «nieuwe» beeld kt Scouting is een eigt tie voor de jeugd en 21 jaar. Wekelijks en meisjes bijeen o tiviteiten te ondernemen. Jaa gaan zij op zomerkamp en daarm worden allerlei activiteiten g" seerd, waar zij aan kunnen deel Bij deze activiteiten staan het derwijs verkennen en ontdel traal. A.s. vrijdag 7 april 1989 presenteert dis cotheek Zino, Heuvelring 94 te Tilburg, i.s.m. de Fiesta Drive-in Show, de zeer populair wordende Fiesta Night. Deze zeer gezellige en gevarieerde avonden zijn zo succesvol dat het T.V.-programma «Leu foi kas» van Robby Schouten uit Aruba en de Ned. Antillen besloten heeft om op deze vrijdagavond opnames te maken. O.l.v. de vier deejays Mireille, Monty, Rupert en Tiao zullen er een dans en een zangshow worden verzorgd naast de presentatie van zeer gevarieerde muziek. Rotterdam/British design Op zaterdag 15 april a.s. vertrekt er een bus naar het museum Boymans van Beuningen in Rotterdam, alwaar de tentoonstelling «British Design, new traditions» bezocht zal worden. Te zien zijn de recente ontwik kelingen op het gebied van de mode, grafi sche vormgeving, meubilair, reclame, video en technologie in Groot-Brittanië. Behalve deze tentoonstelling is er in hetzelf de museum ook een expositie te zien van niet gerealiseerde projecten van de bekende architect Rem Koolhaas. Na het tentoon- stelhngsbezoek zal nog een stadswandeling gemaakt worden met o.a. een bezoek aan het bekende café «De Unie». Boeiend De redactie van SIC is er in ge slaagd een zeer boeiend nummer sa men te stellen over een al even boeiend onderwerp. Het katholieke nummer van SIC is verkrijgbaar in de boekhan del. Het kost 19,50. Dit nummer is ook te bestellen bij de redactie via postbus 358, 5000 AJ in Tilburg. Bij verzending worden portokosten in re kening gebracht. Geurts. IDIL staat voor Informatie Dienst Inzake Lectuur, een katholieke recensiedienst die in 1937 werd opge richt en tot 1968 aktief bleef. IDIL was de Tilburgse uitgever Gerard Verbiest ook wel de paus van Tilburg genoemd. Twan Geurts doet een mooi boekje open over die paus en zijn macht. Jef van Kempen schets in grove lijnen het leven van Cyriel Verschaeve onder de titel «De betonnen heilige». Ver schaeve, een Belgische priester, ont popte zich als een belangrijk voorvech ter van de Vlaamse beweging voor wie het nazisme van I' moment kwam. «J gende korte verhaal cher over een jongen op een kostschool die een vriend heeft, Jootje. Als woont hij dan niet meer in Tilburg, toch heeft Hans Renders samen met Wim Ver hoeven een van oorsprong Tilburgse li- .erair tijdschrift als onderwerp voor ■•uil bijdrage genomen: het tijdschrift «Roeping» waarvan o.a. Dr. H.W.E. Moller, hoofdredacteur was (Moller: u weet wel de Moller van de opleiding hier in Tilburg). Een ander literair tijd schrift staat centraal in het volgende artikel. Bedoeld wordt het tijdschrift «De Gemeenschap». S.A.J. van Faas- sen, de auteur van het betreffende arti kel, gaat vooral in op de droom van Casio 3 jaar batterij waterdicht in zwart, wit, roze of blauw Zondag 9 april heeft c Band een gratis door het wonen openbare repeti Een en ander vindt j diozaal van de Schoux 12 uur. Er worden stukken of uitgeve Yankee, ton. Hammer Alle big zijn hartelijk gen. Het laatste artikel in dit dubbel dikke katholieke nummer is van de hand van L.M.H. Joosten en het is ge titeld «Over hart van vurigheid». Joos ten schrijft over katholieke jongeren, Externe oriëntatie B W menen dat er veel meer aan dacht moet worden geschonken aan een versterking en uitbouw van de ex terne oriëntatie van Tilburg. M.a.w. Tilburg moet harder werken aan zijn bekendheid buiten de eigen gemeente grenzen en met name in den lande. De erkenning als één van de steden in het Brabantse driesteden-knooppunt zou hier uitstekend in passen. In de regio zou Tilburg zich sterker kunnen profi leren als centrumstad in een gebied waar recreatie en toerisme sterk in ont wikkeling zijn. Daarnaast komt Til burg krap in zijn uitbreidingsmogelijk heden te zitten maar er is nog ruimte aan de zuidrand van Tilburg (met oog op België) en aan de oostkant, taat uit de Perspectiefnota 1990, blz. 22 «Op grond hiervan is het nodig om bestuurskracht te ontwikkelen voor het stadsregionaal kerngebied om van daaruit de relatie met België te leggen.» interne oriëntatie Inzake de interne oriëntatie, een ge achtheid op de stad zelf, moet er naar gezocht worden tussen ont- igen van de stad. Daarbij spe- -en als leefbaarheid belangrijke rollen. J ordt bedoeld (al .«uiteit van het woon, imaat van de stad. optimaal eheer van jke omgeving, goede woon- Aanstaande zondag 9 april treden de Jantjes op in Tilburg en wel in de Showboot die gelegen is in de Pius- haven in Tilburg. Men kan lekker dan sen op de muziek die de Jantjes ten ge hore brengen of gewoon luisteren. Het optreden begint om 14.00 uur. De Jantjes brengen alle soorten muziek, lichtheid op o.a. hele gezellige dansmuziek, top-40- evenwicht ge werk, accordeonmuziek, gouwe ouwe wikkelingen en natuurlijk behoort het Nederlandse len (vage) begripper lied ook tot het repertoire van de en basiskwaliteit b Jantjes. Die middag wordt er overigens Met leefbaarheid wor ook een open podium geboden voor even vaag) de kwaliteit accordeonspelers. Kom gerust en toon werk- en leefklii uw kunnen Het is wellicht overbodig Daaronder vallen zaken als te zeggen dat de Jantjes in Nederland gebruik van accomodaties, behee en België volle zalen weten te trekken. Kom dus op tijd als u zeker wil zijn van een goede plaats. Inl. tel. 013-321498. Vervolg van blz. 1 gelegd wordt door Pater Superior de Beer op 9 augustus van datzelfde jaar. De winter is inmiddels ingevallen en de kou slaat hard en meedogenloos toe. Er zijn echter geen kachels in het klooster, de zusters hebben daar geen behoefte aan. Pater Superior de Beer vindt dat al te gortig en schenkt de zusters een aantal kachels. De inwij ding van de kerk vindt plaats op 22 ju li 1891. Foto’s: Geert van Loon «Actueel» is de titel van een reeks al gemene colleges aan de Akademie van Bouwkunst Tilburg, waarin nadruk ligt op recente projekten. Tijdens de eerste bijeenkomst in deze serie op 10 maart jl. heeft prof. ir. Jo Coenen een toelichting gegeven op het ontwerp voor de Faculteit der Kunsten te Tilburg. De tweede april a.s. canoo uit De collegere grote zaal Bouwkunst, Aanvang 2O.( tis. burg Big Op verzoek van de Provincie Noord- iek bij te Brabant afdeling Kunsten geeft Guy Vossen in het kader van het «Project Jouissance» een concert op het Cen trum voor Kunst en Vor Zouavenlaan 77 te o om 20.30 uur. pen we niet meer op blote voeten en we mogen de deur weleens uit als we een goede reden hebben. Tweemaal per jaar hebben we familiebezoek en kunnen we samen aan één tafel zit ten.» IDGELD 4.50 gulden 3,90 gulden 3.50 gulden 3,15 gulden I9% BTW In Vorige week heeft de redactie van het letterkundig tijdschrift SIC een speciaal nummer het licht doen zien: «Het katholieke nummer». Met dit dubbelnummer start SIC de vierde jaargang waarin o.a. nog een belangwekkend themanummer zal verschijnen en wel het Derde Wereldnummer op 11 juni, de dag van het Derde Wereldfestival in het Leypark in Tilburg. Het katholieke nummer is zonder meer één van de boeienste afleveringen van SIC geworden. Men treft er interessante essay’s in aan naast korte verhalen die minder voor de hand liggend zijn wanneer het gaat om katholieke zieleroerselen. Opvallend ook is dat aan dit dubbelnummer enkele Tilburgers bijdragen hebben geleverd zoals Ed Schilders, Jef van Kempen. Twan Geurts, Jaap Houdijk en Ton van Zeeland. Hans Renders valt buiten dit rijtje omdat hij een tijd geleden van Tilburg naar Amsterdam verhuisde. kennis te maken. igentijdse organisa- 1 jongeren van 5 tot s komen deze jongens om samen allerlei ac- "larlijks urn aast georgani- leelnemen. ivt spelen- ïkken cen- gerepeteerd en/ voerd van o.a. Hank Levy, All George Gershwin, Stan Kan- srstein. band-muziekliefhebbers c welkom. Kaffee Lambiek Ranking A Dart-Tournooi Zondag 9 april Bruidshuis Annet van Esch Voor exclusieve bruidsjaponnen Slagerij Seaers Eigen worstmakerij en -rokerij Schmidlin Plus Gewoon een fijne fotozaak Glaudemans Hengelsport De Roode Haan Restaurant Baas Poelier/Wildhandel Hettema Specialist in sigaren en wijnen Alt Wien Petit Restaurant Op zaterdag 8 en zondag 9 april wordt van 12.00-17.00 uur een aluwa-ver- koopexpositie gehouden in de zaal van Rest. De Brouwer, Rootven 11 in Moergestel. Op deze verkoopexpositie worden een 200-tal olieverfschilderijen tentoonge steld van bekende kunstenaars, zoals Bevort, Peter Brouwer, Kranenburg, etc. Het betreft vooral landschappen, zeegezichten, stillevens, dieren portret ten en interieurs, zowel romantisch als klassiek. Daarnaast bestaat de kollek- tie ook nog uit een aantal moderne doeken en etsen plus gravures. De re delijke prijzen zijn zeker ook aantrek kelijk voor beleggers. Beslist de moeite waard is de expositie ook, omdat er bekroonde stukken bij zijn. Liefhebbers van impressionisten ko men ruimschoots aan hun trekken. De toegang is vrij en iedereen is welkom. Ook is inruil mogelijk. Ongeverfd De Clarissen in Tilburg behoren tot de Clarissen die de constitutie van de Heilige Coleta volgen. Armoede en af zondering hebben al die jaren bij de Clarissen centraal gestaan. Zuster An gela «De zusters zaten achter tralies en mochten achter een zogeheten open tralie niet praten. Om 5.00 u. stonden ze op, iedere ochtend. Om 19.30 u. gin gen ze naar bed maar van 24.00 u. tot 1.30 u. zaten ze in het koor te bidden. Bij de Clarissen kon iedereen terecht, je hoefde geen geld te hebben of mee te brengen. Je had, en eigenlijk is dat nog zo, binnen-zusters en buiten-zus- ters. De binnenzusters kwamen het klooster niet uit, behalve om te stem men. Zij leefden in volstrekte afzonde ring. De buitenzusters bedelden buiten het klooster om eten bij boeren. Twin tig jaar geleden was dat nog zo. We aten vroeger alleen droog brood en we liepen op blote voeten. De vloeren wa ren van ruw-houten planken net als de deuren. Het ongeverfde was een teken van armoede. De artsen kwamen hier op bezoek in geval van ziekte en onze families mochten we niet bezoeke Nu is het allemaal heel anders. F deuren zijn nog steeds ongeverfd nu zo’n deur vernieuwen kost teger dig meer geld dan een normale d ten hangen. Tja, zo gaat dat. Ooi De afdeling Kunstreizen van het centrum voor kunst en vormgeving «Zouavenlaan 77» organiseert binnenkort twee dagexcursies naar interessante tentoonstellingen. motto «Op één golfleng- het district Noord-Brabant ?RO op zondagmiddag 9 scussiebijeenkomst. ing van een zich over de gehe- acie uitstrekkend zendbereik Brabant met het daarmee o nde editiestelsel vormt de aanleiding tot dit initiatief. In het bijzonder zal de vraag aan de orde komen of een integratie van de nationale, regionale en lokale radio- omroep op één zendernet (in dit geval Radio l) mogelijk en gewenst is. Het antwoord op die vraag is interessant, nu het samenwerkingscontract tussen de landelijke en de regionale omroe- ~*n voor de invulling van het pro- o.imma van Radio 1 ten einde loopt. Vier sprekers, ieder afkomstig uit een Op de donderdagen 13 en 27 april specifiek nieuws- en informatieseg- zal Dr. Hilda Verwey-Jonker twee ment, zullen een korte inleiding hou- gastcolleges geven over een onder- den. werp, dat haar in haar actieve loop- Dat zijn Jan Haasbroek (hoofd baan en leven sterk heeft bewogen: de VPRO-radio), drs Douwe van Dam emancipatiebewegingen. Mevrouw (hoofdredacteur Omroep Brabant), Verwey was actief in de vrouwenbewe- Paul Kriele (lokale omroep Den ging, de arbeidersbeweging en ze heeft Bosch) en Dick Verstegen (hoofdre- bemoeienis gehad met het sociaal be- dacteur Het Nieuwsblad te Tilburg), leid voor vluchtelingen, Molukkers en Gespreksleider is Joost Jansen, voor- ouderen in onze samenleving. zitter van het district Noord-Brabant «Project De gastcolleges beginnen op beide van de VPRO. _r et Cen- donderdagen om 13.30 uur en hebben De bijeenkomst wordt ist en Vormgeving, plaats op de Katholieke Universiteit café-restaur te Tilburg op 12 april Brabant in zaal AZ 7. Voor meer in- legen aan formatie: 013-662166. duurt ilgens B W laseerd op aan- die nu bekend i veranderen in ■>ch formuleren slijnen die uit te externe oriënta- iëntatie. Die be- irmuleerd met als uitgangs- binnenkort zal het verlatenheid uitade men. Zeer binnenkort want na het offi ciële afscheid van aanstaande zondag zullen de Clarissen het klooster snel verlaten om precies te zijn op 25 april na de middag. Wat er met het klooster gaat gebeuren is nog onbekend. Zuster Angela «Een makelaar probeert het voor ons te verkopen. Of er al gegadig den zijn weet ik niet. Daar heb ik nog niets over geoord.» Het officiële af scheid van de zusters wordt gevierd met een bijzondere eucharistieviering om 9.30 u. Daarna wordt er koffie ge dronken en volgt er een receptie. Hoe ie bijeenkomst is op vrijdag 7 en wordt verzorgd door Me- t Rotterdam. reeks wordt gegeven in de van de Akademie van Voltstraat 60, Tilburg. .00 uur. De toegang is gra- Brussel/ Museum voor Moderne Kunst Op zondag 21 mei staat er een busreis naar Brussel op het programma, waar het in 1984 geopende Museum voor Moderne Kunst bezocht wordt. In de collecties van dit ar chitectonisch fraaie museum treffen we een groot aantal werken aan van James Ensor. Verder de vertegenwoordigers van diverse stijlen uit deze eeuw, zoals Rik Wouters, Permeke, Magritte en Delvaux. Maar ook buitenlandse meesterwerken vindt u te kust en te keur, van Gauguin tot Bacon, van Seu rat tot Max Ernst en van Bonnard tot Dali. En niet alleen schilderijen zijn er te zien, de 20ste eeuwse beeldhouwkunst is ook rijke lijk vertegenwoordigd met namen als Moore, Zadkine, Arp, enz., enz. Voor alle informatie over deze excursies kunt u bellen naar 013-684333. Je voelt je meteen op je gemak als je binnenkomt bij Leo en Corina Herbergs in de Tongerlose Hoefstraat 99. Een sfeervol ingerichte woning M. is een vereiste vindt Leo. Een uit- spraak die je kan verwachten van iemand die al jaren zijn sporen verdient als adviseur bij Boeren woninginrichting. Niet zonder trots wordt de keuken getoond die inmiddels alweer een jaar ge- r leden werd geplaatst door CVT. j it I Leo’s gedachten dwalen af naar !-.M| de periode dat ze samen een 4 groot aantal keukenzaken be- BL zochten om ’n oplossing te vin- I den voor hun speciale keuken- wensen. "Nergens wisten ze er raad mee, tot dat we bij C.V.T. be- K») landden. Harry Passier heeft ons Bp? toen geholpen met keukenvak- manschap van grote klasse. Er kwamen goede tekeningen op ta- fel met exacte technische uitleg. En dat was tevens de garantie fc- B voor een goede afwerking bij het monteren van de keuken. Ik kan I iedereen die veeleisend is en per- verrassend fectie verlangt van harte C.V.T. aanbevelen." Corina weet nu al -1 dat de volgende keuken zeker wéér van C.V.T. komt. C. VAN TILBURG KEUKENS BV Aanstaande zondag 9 april vinden scoutingactiviteiten plaats in het Ley park onder het motto «Van spel naar avontuur». De activiteiten duren van 13.00 tot 17.00 uur. Iedereen is welkom en be zoekers kunnen zich actief en/of pas sief vermaken. Genoeg discussiestof treft men at in het artikel van Adriaan Venema. 1 dat artikel «Van Gelre, vaandrag voor Lutkie» schrijft Venema over rol van Van Gelre als verdediger vi Wouter Lutkie. Lutkie toonde in Tweede Wereldoorlog vooral begr voor de Duitsers en tekende zeker gei protest aan tegen de eerste anti-jood maatregelen waar hij over schreef. V; Gelre verdedigt, zoals gezegd Lutk: Mild en weldadig doet dan het kot verhaal aan van Hans Hoenjet «Troc teres der zondaars» getiteld. Wa Maria-vereniging al niet toe kan 1< den. Geerten Maria Meijsing (i belangrijk voorvech- AKO-prijswinnaar van 1988) is in de se beweging voor wie aflevering van SIC ook aanwezig m Hitler op het juiste een kort «journalistiek» verhaal dat 1 «Jootje» is het vol- de titel meegaf: «Van onze correspo aal van Robert Va- dent bij de Heilige Stoel». Zwaarwic ,en on een kostschool ter ‘s vervolgens de bijdrage van I A.P. Bijvoet over Joseph Roth en A ton van Duinkerkers «Ballande van den Katholiek». Onder de kop «Ja- wohl, mein Herr, ich bin ein Katho liek» schrijft Bijvoet een zeer interes sant essay met als centraal onderwerp de al eerder genoemde ballade. Ed Schilders weet een juiste toon te tref fen in zijn bijdrage «de hand van Ro saline» aan dit katholieke nummer. Een toon die uitnodigt tot lezen en een onderwerp dat dat evenzeer doet. Voor alle duidelijkheid: het onderwerp is de stoffelijke overschotten van heiligen, zalig verklaarden en gewone stervelin- gebas en trends zoals di i die nog kunnen v van dit jaar. Toch enkele beleidslij™ 1 naar een i interne orié zijn mede gefor Coers en Visie De paus en de koningin Tijdens een rondleiding laat zuster Angela ook de huiskamer zien. Daar staat zoals in iedere Nederlandse huis kamer een televisie. Zuster Angela «We kijken naar het journaal en na tuurlijk naar een Heilige Mis. Ook als de Paus er op is kijken we of de Ko ningin. Maar verder niet. Och, je mist er niet zoveel aan vind ik.» Tijdens de rondleiding komen we ook in de was serij. «Hier wasten we vroeger voor di verse instellingen in Tilburg. Want naast veel bidden, moesten we natuur lijk ook werken,» aldus zt In de tuin die nu bestaat uit een groot perken heesters en struiken ter Angela dat de Clarissen vroeger hun eigen groenten ver fden. «Er was altijd wel een zuster uit een boerenfamilie kwam en al- af wist van tuinieren en verbouwen. zuster die dit het laatste deed, heeft er mee moeten stoppen omdat ze last kreeg van haar knieën. En dan gaat het niet meer. We hebben er toen maar een gazon van gemaakt.» Achter in de tuin is een soort grot gemetseld waarin de beeltenis van de Heilige Maria staat. Rechts van die grot bevindt zich een kleine begraafplaats «Hier liggen onze zusters begraven», aldus zuster Angela. Zoals gezegd de financiële ontwikke ling op middellange termijn is positief. Op grond van berekeningen verwacht het college voor 1990 een budgettaire ruimte van 3,7 miljoen terwijl deze ruimte structureel 4 miljoen be draagt. Daarenboven is nog ruimte voor investeringsprojecten voor een bedrag van 1,2 miljoen. De budget taire ruimte ontstaat met name door een hogere algemene uitkeringde netto-toename hiervan is 4,3 miljoen. Poppenvereniging «Posep» organi seert op 9 april een poppenbeurs in de Postelse Hoeve, Dr. Deelenlaan 10 te Tilburg. Verzamelaars van antieke poppen en wat daarbij hoort (poppenwa gentjes, beren, etc.) zullen prachtige stands inrichten. Iedereen die graag wil weter zijn of haar pop waard is, kan de beurs gratis laten taxeren. De beurs is geopend van 10.30-17.00 uur. Vandaag donderdag 6 april ont vangt bankwerker Peter Klijn (23) de Maas Geesteranusprijs wegens veelbe lovend vakmanschap. Peter is opgeleid bij de Stichting Vakopleiding Metaal Tilburg in het leerlingstelsel: vier da gen praktijk, een dag theorie. De Maas geesteranusprijs bestaat dit jaar veertig jaar en is genoemd naar ir. W. Maas Geesteranus,die in 1948 overleed. Tijdens zijn leven was hij di recteur van Werkspoor en zette hij zich in voor de jonge mensen die technische bedrijfsopleiding volgden. Ook was hij voorzitter van het bestuur van Beme- tel, een van de instellingen waaruit de Stichting Opleidingen Metaal is ont staan. De prijs bestaat uit een legpen ning, een oorkonde en een bedrag van Het katholieke nummer opent met een «bagatel» over Elise van Calcar naar aanleiding van haar bezoeken aan Tilburg rond 1850. De indruk die zij daarbij opdeed, legde zij vast in een boekje «Tilburgsche Mijmeringen» ge heten. Jaap Houdij en Ton van Zee land schrijven over Elise van Calcar en haar «Tilburgsche Mijmeringen». Dan volgt een kort verhaal van de hand van Ton van Reen, «Roomse meisjes» geti teld, een luchtig fragment uit de in het najaar te verschijnen roman «Roomse meisjes» van Van Reen. De heer A.H. Bloemsa gaat vervolgens in op zijn (ge slaagde) poging samen met de heer P.H. Bogaard een Rooms-katholic uitgeverij op te zetten. Voordat die j ging slaagde, moesten er heel wat beis genomen worden. Een inte; ooggetuige-verslag. Verrassend bijdrage van Aart G. Broek over cularisering van Papiamentstalige lite- terai ratuur, een onderwerp waarover beslist hun nog veel meer te schrijven moet zijn. Dan is er het korte verhaal van de Belg Guido Eekhaut, getiteld «de paus en de engelen». De slotzin: «Heel veel la ter dacht hij: «Ik heb hun God ge dood», getuigt van een weinig katho lieke inslag, een inslag waarover IDIL moest waken. Over IDIL gaat name lijk het volgende artikel van Twan het nu moet met de traditionele worst die de Clarissen regelmatig aangebo den kregen om voor goed weer te bid den, weet de abdis zuster Angela ook niet. «Ik weet niet eens waar het ge bruik vandaan komt. Ik weet wel dat in België de Clarissen eieren aangebo den krijgen. Ja, en dat wij Clarissen in verband gebracht worden met helder, klaar weer, ligt natuurlijk voor de hand. Meer weet ik niet over dit ge bruik, hoewel ik moet zeggen dat wij altijd heel blij waren met die worsten, vooral in de tijd dat we eigenlijk geen vlees aten.» omstandigheden, bevorderen van de sociale veiligheid, vermindering van de criminaliteit, terugdringen van de werkloosheid alsook de behoefte van Tilburgers en de mogelijkheid om deel te nemen aan het maatschappelijk ver keer. De basiskwaliteit wordt omschre ven door minimumeisen op diverse terreinen zoals wonen, werken, gevoe len van (sociale) veiligheid, etc. In de Perspectiefnota wordt vermeld dat de operationalisering van het begrip «ba siskwaliteit» verder ter hand genomen moet worden. Dat dat gebeurt is be langrijk want het moet het begrip de fensief beleid gaan vervangen. B W wil af van die term, evenals de term «offensief beleid» omdat beide te vaag zijn en omdat er niet goed mee te wer ken valt. Bovendien is de gemeente er niet in geslaagd beide begrippen met elkaar in evenwicht te brengen, aldus B W in de Perspectiefnota. Met het begrip «basiskwaliteit» moet dat wel lukken, zo valt uit de Perspectiefnota 1990 af te leiden. Of dat inderdaad zal lukken is de vraag. Iets konkreter wordt in de Perspectief- nota ingegaan op hoofdlijnen voor het middelentoewijzing. Volgens B W Ci- zou het verstandig zijn als de financië le middelen voor 1990 verdeeld wor den over de vólgende gebieden inves teringen in het centrum maar ook in vesteringen elders in de stad op plaat sen waar dat nodig is (aandachtsgebie den), extra middelen voor subjectsub- sidiëring ert voor begeleiding herintre- ding langdurig werklozen. Extra mid delen zijn er volgens B W ook nodig voor het Economisch Actieplan waar o.a. het CDA vorig jaar tijdens de be- grotingsdebatten (toen tevergeefs) om vroeg. Nemen terbellum

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1989 | | pagina 5