o LEO HORN Nu9r™ O Minister Brinkman in aktie voor de gemeenteraad 4 Jan van Rijzewijk weg uit Tilburg Perspectiefnota 1990 een discussiestuk Zusters Clarissen KEPERKATOEN A I nr. 14 Oplage90.560 ex. Comparkt BOVAG Mannenkoor .950,- Vrijmarkt op 28 mei SMIL€ 5 halen, 4 betalen! el parochieel Goirkes Feestelijk concert k ut. □fl fa* fa"* £KER SAVE Na honderd jaar Geldkortingmarkt in wijk centrum de Kasteelhoeve Van Lieshout 1 bedrijf 1ST aart 1989 - pagina 8 “SnaiMt Piusstraat 96 - Tilburg - Tel 013-363369 Ó5 -321405 I 11a Accu’s ■o 360856 Lees verder op blz. 5 ceurd) Tilburg, Schouwburgpromenade 15. kurkcentrum WEEKENDRECLAME MÉÉR METERS MODE Fichelrijt, 6571 POLY TENNIS Donderdag 6 april 1989 33e jaargang nr. 1606 LEES VERDER IN DIT NUMMER *PK gekeurd: 1980 1979 1984 1984 1983 1983 1984 1983 1983 1983 1982 1983 1982 1982 1981 1983 1980 1983 i en als Lve Ma- The Best Jeans Fashion bij jse Koerier bv -Douwes .PG lut. Uitlaten gratis montage Banden gratis montage Vrijdag en zaterdag VRUCHTENVLAAITJES het Goir l bijzondere Autobedrijf VAN DORST Stationsstraat 25, RIJEN EURDB MDERDAG TS Zie bijlage Dellb het djze .aan ring. Til- Pelt, An- n sociaal ige gene- rden be- Rondom Hart van Brabant., pag. 3 Boeiend Kath. nummer letterkundig tijdschrift SIC Vol) lieuj keer tent i in Tilbur Lekker lopen op LEUKE SCHOENEN o.a. van Wings - Anita - Jacobs - Jenny Schoenhandel TROMMELS Hasseltstr. 174, tel. 013-432126 gespro- ewoners hun leefomge- Keuze uit ruim 300 INRUILAUTO’S Zie onze advertentie pag. 16 hokdempers gratis montage kantelschuifdak, '-met., w.w. glas, Telefoon sir aai 34 smeenteraad wat vit 1? Pas bij in het i uiteind i hant“' niet meer weten vooral bij wie zij te Om hier duidel scheppen en om moge deze niseerd. verschijnt in geheel Tilburg, Golrle, Rlel, Loon op Zand, Udenhout, Berkel Enschot, Olsterwljk, Moergestel en Hllvarenbeek Hoefstraat 151 Oerlesestraat 211 ires voor geboorte-, doop- en bruidsuikers Uw warme bakker Reeds meer dan 100 jaar ttholieke 3 de katholieke p inisaties die de voort i kenmerken. Na v* werd Van Rijzewijk wel tot wethouder ,r ziekte speelde hij rol meer in de Tilbt ■v. (HvD) en van één uur en wordt s doordeweekse KNL TB-gediplomeerde sling naar leeftijd en jven B W R^oeleid nog »d, zoals o.a. te Ordening, de Nota het Nationaal Mi- tructuurschema Ver- Lees verder op blz. 5 Koerier tegen zeer ikkelijke prijzen gemeentel oau uic «rivii sie wil aangaan over de NS demo demo 13.950, - 3.900,- 14.750, - 22.950, - 13.950, - 18.950, - 16.750, - 16.950, - 16.750, - 11.950, - 12.950, - 24.500, - 21.500, - 22.950, - 22.950, - 25.750, - demo 21.950, - 21.950, - EN 15.450, - 13.950, - 13.950, - 12.950, - 17.450, - 10.950, - 7.950,- 3.500,- 13.750, - 11.950, - 13.750,- 13.950, - Gemeentenieuwspag. 7 Kuituur/Amusementpag. 9 Boddaertcentrum in Tilburg a geopendpag. 1 1 Uit-agendapag. 11 Afscheid directeur f J.v.d. Biggelaar bij P.W.pag. 13 B W-besluitenpag. 13 Politieberichtenpag. 13 Parochienieuws...pag. 15 Filmspag. 17 Wijnpraatjepag. 17 Sportpag. 17/19 rden burgemi gezien die in het zijstraat Hauvalatraat1 Morgen, vrijdag 7 april wordt er in wijkcentrum de Kasteelhoeve gelegen in de Hasseltstraat 256 in Tilburg een Geld- Kortingmarkt georganiseerd. Deze wordt ge houden van 14.00 tot 22.00 uur. Het doel van deze Geld- Korting markt is aan mensen met een uit kering of een minimum inkomen op een zo breed mogelijk terrein informatie te verschaffen over al lerlei voordeelregels welke op dit moment bestaan in de sociale wetgeving. Jan van Rijzewijk (midden) afa. voorzitter van het R.K. Vakbureau, de eerste landelijke katholieke vakcentrale, van Rijzewijk mede-op- richtt was. (Gem. archief Tilburg) voor het eigenlijke klooster te vinden. Uiteindelijk valt het oog op een lokatie in de Lange Nieuwstraat tegenover het pasgebouwd Sint Josephgesticht. In oktober 1890 is het klooster klaar op de kerk na waarvoor de eerste steen 15 tennis- lessen voor 185,- (all-in) De cursus start in de week van 17 tot 21 april en omvat 15 lessen gegeven op de d avonden door K‘ krachten. Indeling naar i< geoefendheid. Inlichtingen en opgave De Geltenhoef 1 (sportpark), Goirle - Telefoon 345699 Chevignon El Charro Liberto Closed wkeel^uTp6,*”nh*Kl TOTAAL WONEN Brokx lichtte uitvoerig toe dat de nota de weerslag is van de zienswijze van het college als het gaat om 1990. «Wij kijken er zó tegenaan en in feite vragen we aan de gemeenteraad wat vinden jullie daarvan Pas bij echte begro tingsbehandeling in het najaar zou de optimistisch geste gemeenteraad de uiteindelijke politie- even optimistisch ke toets moeten hanteren. Maar je v weet natuurlijk nooit of de gemeente raad er in algemene termen nu over kan praten. U moet niet vergeten dat in Ti ces, i enthe wegingstijd zewijk kree, de tegensie' tholieke or op diverse de. Zo werd de Tilburgse gemeente raad toen Van Rijzewijk in 1911 gekozen werd nog sterk gedomi neerd door fabrikanten. Zeker in :e begintijd waren de katholie- heren» en de arbeiders het iltijd met elkaar eens. orbeeld in 1918 toen «1 Europa revoluties "inden ook de katho- .dersorganisatie pal koningin en kapitaal, ^eelde Van Rijzewijk ue Tilburgse Burger- pag. 5 Diverse Tilburgers hebben in 1 verleden op verschillende wijz gestreden voor een beter bestaa voor de arbeidende bevolking We denken dan aan gewone 1 i, burgse jongens als Bart van F Sjefke Spijkers, Jan Coolen, toon van Rijen. Zaken op gebied die door de hüidigf ratie als normaal worde schouwd zijn in het niet eens zo verre verleden met veel moeite bevochten. Jan van Rijzewijk (1880-1939) is ook zo’n geboren en getogen Tilburgs arbeiders kind. Hij heeft het, zonder noe- menswaardige opleiding, ge bracht tot voorzitter van de vak beweging, lid van de Tweede Ka mer en wethouder. Jos van Meeuwen, afkomstig uit Kaatsheuvel, houdt zich al jaren lang bezig met studie naar de ka tholieke arbeidersbeweging. Voor het tijdschrift «Tilburg» schreef hij een biografische schets over de Tilburgse sigaren maker Van Rijzewijk, die al op jeugdige leeftijd mede-oprichter was van de R.K. Tabaksbewer- kersbond. Dat gebeurde in een tijd waarin het recht van arbei ders om zich in vakorganisaties te verenigigen en zo betere werk en leefomstandigheden te berei ken nog allerminst erkend was. Neutrale of socialistische vak bonden waren in Tilburg uit den boze, maar ook het nut van ka tholieke organisaties werd door veel werkgevers en door een groot deel van de geestelijkheid betwijfeld. Van Rijzewijk was niet alleen aktief in Tilburgse ar beidersorganisaties, maar hij ma nifesteerde zich ook landelijk. In 15 kleuren. O.a. wit, rood, cyclaam, kobalt, zand, beige Aanbieding geldig t/m 15 april 1989. Uitgave: De Tilburgs Dir. T. de Beer-[ Oprichter: J.H.G. de Beer deze ke «i beslist niet al Later, bijvoor, er overal in uitbraken, stor lieke arbeide voor kerk, Ook hier speel als lid van de wacht een rol. De tweede helft van zijn leven heeft iets tragisch. Van Rijzewijk lijkt het slachtoffer te zijn gewor den van de onderlinge strijd bin nen de katholieke arbeidersbewe ging en de katholieke politieke organisaties die de vooroorlogse jaren kenmerken. Na veel gekra keel werd Van Rijzewijk in 1931 nog wel tot wethouder gekozen. Door ziekte speelde hij na 1935 geen rol meer in de Tilburgse po litiek. Pneumatiek tilburg. jule» verneweg 14 tel. 013-321316 Op zondag 16 april aanstaande luidt het Mannenkoor van paro chie ’t Goirke zijn jubilieumjaar in met een feestelijk concert in de Goirkesekerk. Dit jaar viert het koor namelijk zijn 150-jarig be staan. Het feestconcert begint om 13.30 u. en alle Tilburgse man nenkoren verlenen er hun mede werking aan. Dat zijn de manne- koren van de Vredeskerk, de Trouwlaan, ’t Heike, H. Theresia, Hasselt en natuurlijk ’t Goirke. Ook het parochieel mannenkoor Loon op Zand zingt mee. Elk koor zal een aantal muziekstuk ken ten gehore brengen verplicht gedeelte een «At ria». De toegang tot dit concert is gratis. Volgende week komen wij uitgebreider terug op het Goirkes Mannenkoor en het feestconcert. LAKVERF p. kg 12,50 3 kg 30,- Kleur naar keuze - Hoogglans of zijdeglans BEHANG vanaf 1,95 J. VAN LOON-OTTEN Hasseltstraat 178 (hoek van Hogendorpstraat) waarvoor zij en terecht kunnen. ïlijkheid in te oheppen en om inzicht in de logelijkheden aan te bieden is cze Geld- Kortingmarkt georga- De deelnemende instanties hier aan zijn o.a. Gemeentelijke sociale dienst het arbeidsbureau bureau huur subsidie steunpunt studiefinan ciering wetswinkelsmeets- kringbuurtmaatschappelijk werk de vrijwilligerscentrale energiebedrijven TilburgRegio naal Centrum Buitenlanders Bureau budgetadviseringsocia le verzekeringsbank gemeen schappelijk administratie kan toor provinciaal overleg Men sen zonder Baan Tilburgs Over leg GehandicaptenDe arme kant van Brabant en de vakbond F.N.V. Tijdens deze informatie-markt is kinderopvang aanwezig. Voor de migranten is een Turkse en Ma rokkaanse tolk aanwezig. Als U met vragen zit en/of in lichtingen wilt over subsidies, kortingen, inkomens, uitkeringen en belastingen enz. is dit voor U een bijzonder goede gelegenheid, hierover de nodige informatie te verkrijgen op vrijdag 7 april in De Kasteelhoeve van twee uur ’s middags tot tien uur ’s avonds. Op 29-jarige leeftijd werd hij de eerste voorzitter van de eerste ka tholieke vakcentrale in Neder land het R.K. Vakbureau. Achteraf kan dat beschouwd worden als het hoogtepunt in zijn sociale en politieke leven. Zijn optreden als gemeenteraadslid, Tweede Kamerlid en wethouder in Tilburg waren niet zonder suc- maar stralen niet meer het lousiasme uit dat zijn vakbe- ":d kenmerkte. Van Rij- creeg ook te maken met •««instellingen waar het ka- irganisatorische leven fronten mee worstel- Dit zijn bijvoorbeeldkwijt- scheldingsregels van belastin gen huursubsidie studiefinan ciering regels m.b.t. de W.A.O.regels m.b.t. de A.O.W.bijstandsuitkeringen subjectsubsidie, (dit betekent b.v. bijdrage in de kosten van tele foon of bijdrage bij contributie van sportver. e.d.). Deze Geld- Kortingmarkt wordt georganiseerd in samenwerking met het sociaal kultureel werk van wijkcentrum De Kasteelhoe ve, Buurthuis De Nachtegaal, Buurthuis De Hazelaar en het Baanlozencentrum. Wethouder Dijkstra zal deze dag om 14.00 uur openen. De organisatie is van mening dat door de enorme hoeveelheid aan regels met betrekking tot subsi diemogelijkheden, uitkeringen en kortingen die er zijn, veel mensen redactie-advertentie-afdeling en administratie: N.S. Plein 14-5014 DA Tilburg Tel. 013/368805 Fax 013/359985 sluitlngstermljn voor advertenties en redactie dinsdagavond 22.00 uur SICF transportwijzen tutx.g Jaren geleden kende onze stad de actie «Tilburg Totaal-*. Door een drastische aanpak kreeg het cen trum van Tilburg in die dagen een geheel ander aanzien. Veel Tilbur gers waren daar weinig gelukkig mee en de bedoelde actie kreeg in de volksmond al snel de naam «Tilburg Total Loss*. Aan het eind van deze tachtiger jaren wordt het stadscentrum weer dras tisch aangepakt. «Tilburg Com pleet* en «Compacte Stad» zijn nu 2 belangrijke slogans. Hoewel ook deze titels zich in beginsel le nen voor een schertsende typering is het daar niet van gekomen. Dat is ’n compliment aan het adres van de personen en instanties, die ver antwoordelijk zijn voor de «face lift» van Tilburg Centrum. Het in hoog tempo gerealiseerde nieuwe centrum wodt echter steeds vaker ontsierd door rijen automo bielen. Wie op zaterdag en vaak ook op weekdagen ’t centrum van Tilburg in of uit wil, moet zich ver bazen over de frequentie waarmee het verkeer zich ophoopt. Natuur lijk vooral het autoverkeer. Men sen die van erg ver komen en men sen die slecht ter been zijn komen vanzelfsprekend met geëigend ver voer. Dat geldt ook voor leveran ciers. Het overgrote deel van de stroom zou daarentegen wat terug houdender mogen en kunnen zijn. Ook omdat lang en wanhopig zoe ken naar ’n geschikt plekje om te parkeren geen lolletje is. Juist dit parkeren staat de laatste tijd wat meer in de belangstelling. Onlangs nog reageerden ondernemersorga nisaties op de Parkeernota II van de gemeente Tilburg. In de notitie wordt gesteld dat er m.n. op de za terdag te weinig parkeergelegen heid voorhanden is. Bij de uitbrei ding van parkeeraccomodatie gaat het ook om kwaliteit, zo wordt ge zegd. Het «echte» stadscentrum moet beter bereikbaar worden. De parkeerplaats bij de brandweerka zerne bijvoorbeeld, ligt in de ogen van de ondernemers te ver weg. Dit brengt ons op de vraag, of zij dan vinden, dat van de Heuvel straat parkeeraccomodatie moet worden gemaakt. Opvallend is dat in de reaktie amper wordt g ken over de binnenstadbev en de kwaliteit van hun '::j ving. Wie enig oog heeft voor het feit, dat in een beetje gezellige binnen stad geen auto te zien is zal zich afvragen, waarmee de winkelom- zet in de binnenstad het meest is gediend. Met een aantrekkelijke voetgangers- en bewonersvriende- lijke binnenstad waar je rustig kunt verpozen of met een grijze comparkte binnenstad, waar je steeds moet laveren tussen de automobielen. Is dit een pleidooi tegen het auto gebruik Nee, dat is het niet. Het is echter wel ’n pleidooi voor ver standig autogebruik. Een autoge bruik, dat het centrum van de stad zoveel mogelijk ontziet. De 10e Tilburgse Vrijmarkt vindt plaats op 28 mei a.s. Op verschil lende plaatsen in de Tilburgse binnenstad zullen particulieren hun gewone en ongewone waar weer aanprijzen. Tevens staat de ze 10e Vrijmarkt in het teken van het straattheater. Er zijn voor de markt nog plaatsen beschikbaar. Voor kinderen tot 12 jaar zijn een aantal gratis plaatsen gereser veerd. Aanmelding voor één van de beschikbare plaatsen kan ge schieden van 12-16 uur tijdens één van de komende Kruiken markten op zaterdag. Afgelopen vrijdagmiddag presenteerden burgemeester Brokx en wethouder Krosse van Financiën de Perspectiefnota 1990 van de gemeente Tilburg. Deze nota kan gezien worden als een eerste stap in het begrotingsproces dat uiteindelijk zal moe ten leiden tot de definitieve begroting 1990 die in het najaar behandeld zal worden in de gemeenteraad. Nu, een half jaar van te voren schetst het college van B W de vooruitzichten voor het komend jaar in algemene termen. Zo blijkt uit de nota dat de financiële vooruitzichten op de middellange termijn gunstig zijn voor Tilburg. Zeker wanneer men zich nog de grote tekor ten van de voorgaande jaren weet te herinneren. B W doen in deze nota suggesties die o.a. betrekking hebben uitbouw van de bekendheid van Tilburg in den lande en stellen ook voor de aandacht in de stad zelf te richten op zaken als leefbaarheid en het streven naar basiskwaliteit in het dagelijks leven van alle Tilburgers. Volgens burgemeester Brokx heeft de Perspectief nota 1990 duidelijk de status van een discussiestuk voor de gemeenteraad. «Daarom is er in deze nota in macrotermen gefor muleerd en treft men er geen konkrete uitspraken in aan», aldus Brokx in een toelichting afgelopen vrijdagmiddag. Brokx sprak de hoop uit dat de gemeenteraad die zich op 17 april aanstaande over deze nota buigt, met elkaar en met het college een fundamentele discussie wil aangaan over de uitgangspunten van de Perspectiefnota 1990. het de eerste keer is dat een perspec tiefnota op deze manier behandeld gaat worden. Het zal wel wennen zijn maar de gemeenteraad heeft er bij de begrotingsbehandeling in het najaar van 1988 zelf om gevraagd,» aldus een - ---temde Brokx. Een al optimistisch gestemde wethouder Krosse lichtte vervolgens het financië le gedeelte van de nota toe. Volgens de verantwoordelijke wethouder gaat het goed met de financiën van de gemeen te Tilburg. «We hebben struktureel een financieel overschot», aldus Kros se. «Bovendien hebben we nu een be drag van 10 miljoen in de saldireser- ves, de gemeentelijke spaarpot. Dat is genoeg vinden wij als B W want echte grote financiële klappen ver wachten we niet. Dat heeft alles te ma ken met het feit dat we onze financiële huishouding heel up-to-date kunnen houden. Een verbeterde financiële be drijfsvoering ligt daaraan ten grond slag, een bedrijfsvoering die bij andere steden al bekend staat als het Tilburg se model,» zo voegde Krosse er vrij dagmiddag aan toe. Geen definitief beeld De Perspectiefnota 1990 bestaat uit drie hoofdstukken een strategisch be leidsinhoudelijk hoofdstuk, een hoofd stuk over de bedrijfsvoering van het °P gemeentelijk apparaat en een hoofd- iter stuk over het financieel-economisch perspectief. In een begeleidend schrij ven aan de gemeenteraad geven B W aan dat het in deze nota niet gaat om een definitief beeld t.a.v. 1990. Dat kan niet, zo schrijven B W omdat het relevante rijksbeleid nog niet hele maal is vastgelegd, zoals o.a. de Vierde Nota Ruimtelijke Ikshuisvesting, 1 iplan en het Str :r en Vervoer. Afgelopen week en begin deze week kwamen ook de Tilburgse verpleegkundigen in actie om hun eisen bij te zetten. Bij de opening van het Boddaert-Centrum maakten de actievoerders afgelopen maandag van de gelegenheid gebruik, om Minister Brinkman van W.V.C. onder meer een petitie aan te bieden. De minister nam bij deze gelegenheid kordaat de megafoon ter hand- Foto Geert van Loon Op zondag 8 april is het dan zoverde zusters Clarissen nemen officieel afscheid van Tilburg eni vieren tevens een feest, een feest ter gelegenheid van het 100-jarig verblijf in Tilburg. Toch zal de stemming aanstaande zondag niet echt vrolijk zijn want het vertrek uit Tilburg doet de Clarissen zeer. De abdis, zuster Angela Hoewel we ons al vijf jaar op dit vertrek voorbereid hebben, vinden we het erg. j Er zal voor ons veel veranderen.» Van de 15 zusters vertrekt er één naar de Claris- je sen in Eindhoven, één zuster gaat naar de Clarissen in Helmond, twaalf zusters gaan naar het kloosterbejaardenoord «Witven» in Someren en één zuster gaat een flatje wonen in Tilburg. De Clarissen gaan weg uit Tilburg omdat hun kloost te groot is geworden. Beteromdat ze met te weinigen zijn in zo’n groot gebouw. «Nee, we verwachten geen nieuwe inttedes meer, de laatste dateert van dertig jaar geleden», aldus zuster Angela, de abdis. Het is op 11 september 1889 dat de Clarissen in Tilburg zich vestigden in de woning van J. Bronsgeest in de Heuvelstraat. De Clarissen worden in Tilburg hartelijk ontvangen door Pater Superoir de Beer. De Beer heeft de he ren P. Bergqians en J. Paulussen aan gezocht om een geschikte bouwplaats

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1989 | | pagina 1