JNS ra I 3W L.N. de Brabander een schouwburg directeur gaat weg Dag van de Nierpatiënten Zware kritiek op verdeelsleutel d’n Doctor nr. 13 Reeshof- bos a f J- Voor anker Herverdeling opbouwwerkuren in buurt- en wijkcentra: FLITSENDE jervoor MODESHOW lx EOT Hoorzitting binnenstad SMILe SAVE 5 halen, 4 betalen! arde lasshow 5 maart. almodel 16 Rally. ....7 Ik heb al die jaren met hart en ziel voor de schouwburg gewerkt» Van Lieshout Ssx ■pi/n in de benen aderontsteking -huidzweren Chelatie therapie 4K Dr. Keulen Kliniek s@ Koerier Oplage: 90.240 ex. Foto: Geert van Loon Pag' L.N. de Brabander: tijd voor zijn hobby, het kweken van fuchsia's. Piusstraat 96 - Tilburg - Tel 013-363369 jen. Geopend v.a. 21.00 uur Heuvelring 116 Lees verder op blz. 5 s van ons. 11a ik ve die staat ■hoge bloeddruk] heett lij wa (HvD) -gangreen The best in fashion T.l.foon.traat 34 kurkcentrum [WEEKENDRECLAME :l geen Peugeot it maken en ook s meer voor uw in u denkt. pingen. Pector De dag van Dialyse Vereniging Tilburg Kuituur/Amusementpag. 9 Seniorenwijzer11 Rondom Hart van Brabant., pag. 3 Filmspag. 3 Uit-agenda Gemeentenieuws Parochienieuws Politieberichten Foto Mulder 55 jaar Sport iedere bezoeker de 405 Turbo 16 ’aris-Dakar. Initiatiefnemer» ig zijr ïmeester oud-bur de heer sen jur t de witte werk dat 1 diere beschikt t be- takt, voorstellen dat u Vrijdag en zaterdag SLAGROOMTOMPOEZEN -tel. 013-321316 a Zie bijlage lzv'A^ pnedtKteeit VANAVOND 30-3 pag- 5 ing, ym- ge- zent moderator. maart 1989 - pagina ij 9 Koerier bv^ )ouwes Beer r een taxatie van kan en uiteraard il vrijblijvend, dat een gratis i 24) van de 405 uto die onlangs Paris-Dakar op- lieronder) krijgt proefrit maakt. klas- itatie- ervaren gezin, -klasse, ’Uitgave: De Tilburgse Dir. T. de Beer-Dc Oprichter: J.H.G. de pag. 13 pag. 15 pag. 15 ’.15/17 eemt, maar ge- bij ons binnen- logisch dat er uit die uit Noord een sterk imen te stellen, potentieel vraagt vermindering van gezichtsvermogen Angina Pectorisï^A IFV. beklemmin op de borst onregelmat hartritme— Hoefstraat 151 Oerlesestraat 211 Ook uw adres voor geboorte-, doop- en bruidsuikers Uw warme bakker Reeds meer dan 100 jaar verschijnt In geheel Tilburg, Golrle, Rlel, Loon op Zand, Udenhout, Berkel Enschot, Olsterwljk, Moergestel en Hilvarenbeek menen de buurt- en alle buurt- ji, zo is de 'jkcentrum lient met LAKVERF p. kg 1 2,50 3 kg 30,- Kleur naar keuze - Hoogglans of zijdeglans BEHANG vanaf 1,95 J. VAN LOON-OTTEN Hasseltstraat 178 (hoek van Hogendorpstraat) >EmFRESS 1 Pneumatiek k tilburg. ju les verneweg 14-1 vaatkramp logisch dat er in bezoekers zullen ko- j -» «i 1111 Zondag2aPrl1 Dr. P.C. de Brouwer op een foto uit 1909. (Foto: gem. archief Til burg) tto gaan de Autoclub t, en de Dialyse Vereni- samen op 2 april een gro- organiseren. i gestart in vier 1 voor ervaren oriënt sse voor minder er voor het hele ónderen en de D-l Het achter ons liggende weekeinde begon uitstekend. Het prachtige weer was voor duizenden mensen aanlei ding om er eens op uit te trekken. In veel gevallen naar strand, bos of at tractiepark. Bestemmingen die met el kaar gemeen hebben hun ligging in een doorgaans fraaie natuurlijke om geving. Er is nog aandacht voor de na tuur, zelfs al is de relatie tussen mens en natuur er vaak één van exploitatie van de natuur door de mens. Veel stadsmensen beseffen op zulke dagen (weer) het belang en de aantrekkings kracht van natuur- en recreatiegebie den. Mooi, denk je dan. Er zullen wel mensen zijn, die tijdens zo’n schitte rend weekend wat meer oog krijgen voor de natuur en het milieu. Dan krijg Je een extra goed humeur en gaat de wereld er plotsklaps nog een stukje zonniger uitzien. Je «vijanden» lijken wat aardiger te zijn, de mede weggebruiker wordt zijn of haar ge stuntel met een glimlach vlot vergeven en ach, laten we de ober op zo’n mooie dag eens een wat «dikkere fooi» ge ven. En dan kom je thuis... Op het moment dat je met een drankje in de hand even wilt nagenie ten, krijg je het bericht op zakelijke toon te horen... Men kan zich voorstel «spoelen» een hele belasti voor de patiënt en z ofschoon dat dit een .v.» zaak is, is het toch niet tijd zo maar van een L.v.. Om de nierpatiënten te help meer vreugde te brengm is door deze patiënten wa severeniging» opgericht, doel stelt de belang vijftig zieken, die i ziekenh De vereni vorderen het geven lichting, 1 lijke mng> 205/309 COMFORT. 205/309 SÉN DIE STANDAARD AF FA- LIEN. PRIJZEN INCLUSIEF BTW, 'IGINGEN VOORBEHOUDEN. AANTREKKELIJKE PRIJS. redactie-advertentie-afdeling en administratie N.S. Plein 14-5014 DA Tilburg Tel. 013/368805 Fax 013/359985 sluitingstermijn voor advertenties i redactie dinsdagavond 22.00 uui CP Company Stone Island Bonne Ville J.P. Gaultier jr. Paul Smith Chevignon El Charro Liberto Big Dogs Philip Handsome Mulberry cursus Nederlands. Ook aktiviteiten als het kleuterspreekuur van de Kruis vereniging in een buurthuis wordt als aktiviteit aangemerkt, een aktiviteit die helemaal niet door het buurthuis -J wordt. De verdeling van igogische uren, want daar gaat het wordt daar wel aan gemeten. Overdreven zou je kunnen zeggen dat wanneer een buurthuis het halve ge bouw volzet met gokkasten en de an dere helft vult met mensen die bingo’s Petrus Cornelius de Brouwer heette hij voluit, maar veel oude re Tilburgers en zeker veel inwo ners uit Hilvarenbeek kennen hem als «d’n Doctor». P.C. de Brouwer heeft in het vooroorlog se Roomse Brabant tal van spo ren nagelaten. We denken alleen maar aan zijn bijdragen aan het in bijna alle katholieke gezinnen aanwezige Roomsch Leven. Pa ter de Brouwer was onderwerp van een doctoraal scriptie van Bas Aarts. Voor het tijdschrift «Tilburg» schreef Aarts een arti kel waarin hij de betekenis van P.C. de Brouwer voor Tilburg aangeeft. P.C. de Brouwer (1874-1961) is in de eerste decennia van deze eeuw betrokken geweest bij tal van initiatieven op onderwijs kundig en opvoedkundig gebied. Zo mag hij worden beschouwd als grondlegger van het eerste ka tholieke gymnasium irr Noord- Brabant, het Tilburgse Odul- phuslyceum. Meer dan 40 jaar is De Brouwer aan deze instellin" die oorspronkelijk R.K. Gym nasium heette, verbonden ge weest. Hij was er rector, docetn klassieke talen en 'cust van Alaska... -,o... -m dat het biolo gisch evenwicht in het betreffende ge bied over 10 a 15 jaar weer hersteld kunnen zijn. Het wordt niet ge- l, maar dat is de tijd die nodig is steld, dat er geen ellende De -TUeeMvL Donderdag 30 maart 1989 33e jaargang nr. 1605 Het is onrustig in de wereld van de Tilburgse buurt- en wijkcentra. Dat is eigenlijk al jaren het geval want de bezuinigingen in deze sector hebben iedere keer weer tot nieuwe problemen geleid. De besturen van de buurt- en wijkcentra en de agogi sche werkers van de Twem hebben die problemen steeds het hoofd kunnen bieden door met veel inzet en inventiviteit te werk te gaan. Een nieuw probleem dient zich nu weer aan: de herverdeling van opbouwwerk of de agogische uren over de buurt- en wijkcentra. Die herverdeling is het gevolg van een gemeenteraadsbesluit dat genomen werd in 1988 tijdens de begrotingsbe handeling omdat de situatie in de loop der jaren veranderd was en niet meer aansloot bij de werkelijke behoeften in de wijken en de buurten. Omdat de politiek niet bereid was meer geld uit te trekken voor meer uren werd er toen besloten de uren rechtvaardiger te verdelen. De gemeentelijke Welzijnsdienst heeft onla weerstanden stuit. In die verdeelsleutel worden achterstanden in oude wijk~---B-- achten. Veel meer wordt in de voorstellen van de Welzijnsdienst de nadruk gelegd op cijfertjes waaruit het aantal activiteiten blijkt dat georganiseerd wordt in buurt- en wijkcentra en het aantal personen dat die activiteiten bezoekt. Daarbij wordt geen kunst, c onderscheid gemaakt tussen een bingo-middag of een bijspijkercursus Nederlands. Geen inhoudelijke, kwalitatieve kriteria toegedr dus maar puur cijfermatige. Dan is er ook kritiek op het feit dat de witte plekken in de stad nauwelijks in de herverdeling «Dat ui worden genomen en op de positie van het buurt-maatschappelijk werk dat het erg moeilijk zal krijgen als de herverdeling op grond van de voorgestelde verdeelsleutel uitgevoerd wordt. Olieramp voor de kui Deskundigen schatten h evenwicht in het - over 10 d 15 j zal kunnen zijn. Het zegd, maar dat is de t. vooropgestCf. meer bijkomt. Dag goed humeur! Weg, zonnige paasdagen.' Je drankje verdwijnt on aangeroerd van tafel, maar je voelt je toch in de olie. Je probeert jezelf wijs te maken dat Alaska toch wel erg ver weg klinkt. Dat mislukt. Per slot van rekening stuurde de douane het radio actieve materiaal dat vrijkwam na de ramp in Tsjemobyl aan de grens ook niet terug naar waar het vandaan kwam. Wij eisen dat op mooie zonnige dagen als afgelopen zaterdag en zon dag olietankers verplicht moeten wor den om voor anker te gaan, dat kern centrales moeten worden gesloten en dat auto’s voor een keertje thuis moe ten blijven! Maar wie zijn wij eigen- zijstraat Heuvelstraat Uitnodiging. Op donderdag 6 april a.s. wordt door de Dr. Keulen Kliniek een voorlichtingsavond gehouden over de (ter voorkoming en herstel van klachten bij hart- en vaatzielcten). M Op deze avond zal R.F.M. van Zandvoort, arts, een lezing houden overdeChelatie-therapie en I wordt er een informatieve film vertoond. Na de [I z i pauze worden schriftelijke en mondelinge jy I vragen beantwoord. Tevens ontvangt u een uit- f f gebreide documentatie-map. De avond begint om 19.30 uur en de toegang is gratis. Plaats: Canterzaal van de Postelse Hoeve, Dr. Deelenlaan 10, Tilburg. Enthovenseweg 6, 5017 JP Tilburg, telefoon 013-420672. Per 1 april is hij echt weg bij de schouwburg, de heer L.N. de Brabander, 29 jaar werkzaam bij de Tilburgse schouwburg, waarvan TA jaar als directeur. Hij gaat met de V.U.T. Zijn afscheid verloopt heel anders dan menigeen zich zou wensen. Hij weigerde een afscheidsfeest, dat hem door het bestuur van de schouwburg zou worden aangeboden. Hij weigerde, omdat hij van mening was dat het bestuur met dat afscheidsfeest alleen maar «mooi weer» naar de buitenwacht wilde spelen. Prompt daarop werd hij in een «analyse» in het Nieuwsblad in het schandblok gezet. Zijn misdaad: hij zou een lichtgewicht zijn, die te lang op zijn post was gebleven. «Nee, ik ga daar niet op in. Ik heb 29 jaar bij de schouwburg gewerkt, ik heb dat altijd met enthousiasme en inzet gedaan. Ik heb er geen zin in het instituut schouwburg verder af te laten breken. Wel kan ik zeggen dat ik er erg van ondersteboven ben geweest», aldus L.N. de Brabander afgelopen dinsdagochtend ergens in Tilburg in een wel dadig aandoende voorjaarszon. «Waar ik wel over wil praten, is de expositie die ter ere van mijn afscheid georganiseerd wordt.» Die tentoonstelling wordt aanstaande vrijdag 31 maart om 17.00 u. geopend en is te zien in de Expositieruimte van de schouwburg. De opening wordt verricht door de heer De Brabander. Het zal een korte opening zijn. Ik zeg een paar woordjes, meer niet Maar blij ben ik wel met dit initiatief, heel blij. Het is toch een vorm van erkenning.» Laat ons leven Onder dit mott Goirle-Tilburg ging Tilburg sai te Nierpatiënten-rit Er kan worden sen: A-klasse v rijders; B-klass rijders; C-klasse speciaal met kinc de fotozoekers. De start is in Goirle tussen 12.00 en 13.30 uur bij café «de Linde». Daar is ook de finish. De inschrijving ook open voor motorrijders. Helaas kunnen maar 300 equipes aan deze fantastische rit deelnemen. Om zeker te zijn van uw deelname kunt u vóór-inschrijven. Wilt u de dialysepatiënten helpen en meedoen met de rit bel dan meteen één van deze adressen: E. van Gils, tel. 553479; H. de Beer, tel. 424345; J. Maas, tel. 424283 of Fr. van Kosteren, tel. 430913, allen in Tilburg. U krijgt dan meteen alle gegevens thuis bezorgd. Als U het woord «dialyse» hoort, dan weet U misschien al wel waar het om gaat. Dankzij de veelvuldige propaganda via pers, radio en T.V. weten de meesten*van u dat het hier patiënten betreft, waarvan de nieren door een of andere aandoening zijn aangetast en niet meer funktioneren. Deze mensen worden in het leven gehouden door middel van de kunstnier. Deze kunstnier zorgt ervoor, dat bloed en daarmee andere organen op peil blijven. Men moet daarvoor echter twee- of driemaal per week naar het ziekenhuis om deze behandeling te ondergaan. Dit is het z.g. «spoelen». De tijdsduur van de spoeling varieert van 5 tot 7 uur per keer en dat dan twee- driemaal per week. Volgende week vrijdag 7 april om 13.30 uur vindt er in de kan tine van de dienst Publieke Wer ken aan de Vincentiusstraat in Tilburg een hoorzitting plaats over de Binnenstad. De verant woordelijke wethouder, de heer R. van Eijkeren, zal bij deze zit ting aanwezig zijn. Zaken die aan de orde zullen komen zijn onder meer de plannen m.b.t. de vesti ging van een disco in de bioscoop Harmonie in de Stationsstraat en de leefbaarheid van de binnen- stadsbuurt. Belangstellenden zijn van harte welkom. Zoals gezegt ligt aan de herverdeling de opvatting ten grondslag dat er voor het reguliere opbouwwerk geen extra geld beschikbaar hoeft te zijn. Wel zal het incidenteel mogelijk zijn, zo is het gemeentebeleid, voor speciale projek- georganiseerd v ten afzonderlijk subsidie aan te vra- de agogische ut gen. Projekten die zich richten op om, haanlozen en bejaarden bijvoorbeeld maken goede kans van slagen op extra gemeentesubsidie. Daarmee kan echter niet alles gedekt worden. Neem bij voorbeeld wijken als Jerusalem, Kor- vel en Broekhoven. Oude wijken met specifieke proble men. Die specifieke problemen wor den in de kriteria waarmee herverdeeld zou moeten worden, niet meegerekend. Dat is onrechtv/aardig, zo i-J* besturen van de betreffende wijkcentra. Men kan niet alk en wijkcentra gelijkschakelen, kritiek. Een voorbeeld: wijkc de Schans die een buurt bedk 15.000 inwoners en buurthuis Jerusa lem dat een buurt bedient met 1.100 inwoners. Is het niet 1c de Schans meer bezoel men dan in Jerus bestuur van buurthui» af. En is het niet 15.000 inwoners bestuur is samen te stellen, pot sterker dan in Jerusalem? zo hetzelfde bestuur zich af. Het bestuur van Jerusalem betoogt e.e.a. in haar bezwaarschrift aan de ge meenteraad i.v.m. de herverdeling van de agogische uren en stelt voorts dat een agogisch werker in een wijk als Je rusalem eigenlijk méér uren zou moe ten krijgen om de achterstandssituatie aan te kunnen pakken omdat een akti viteit daar opzetten meer moeite kost dan in een grote wijk. Dubbel tellen Kritiek is er ook op de voorstellen van de Welzijnsdienst wat betreft het aantal aktiviteiten en het bereik van die aktiviteiten. Een bingo die georga niseerd wordt in een buurt- of wijkhuis wordt als even zwaar of licht beoor deeld als bijvoorbeeld een bijspijker- ïllen, dat dit belasting betekent zijn omgeving en sn levensreddende ït zo, dat alles al- leien dakje gaat. Ipen en wat igen in hun leven n zelf een «dialy- die zich ten igen van de meer dan in het St.-Elisabeth- ihuis spoelen, te behartigen, vereniging doet dit door het van het onderlinge konta /en en het doen geven van voor- _o, het organiseren van gezamen- maaltijden, dagtrips en ontspan- uings- en ontmoetingsbijeenkomsten. Gelukkig bestaat er de mogelijkheid, dat dialyse-patiënten een langere tijd op vakantie kunnen gaan. Zij kunnen dan op hun vakantie-adres ook spoe len. Helaas zijn dit soort vakanties heel wat prijziger dan we gewend zijn. Toch willen ook zij, die het niet alle maal zelf kunnen betalen, ook eens een keer echt op vakantie. Initiatiefnemers van de afscheids- tentoonstelling zijn: de heer Letschert, oud-burgemeester van Tilburg; de heer B. Funk, oud-burgemeester van Oisterwijk; de heer A. Odems, direc teur van de Casino Schouwburg ’s- Hertogenbosch; Jacques Senf, theater producent en impressario; A. Bergs; A. van Loon en F. Menheere. Tijdens de expositie wordt werk getoond van Hans Claessen, Jan Dijker, Charlotte Molenkamp, Nico Molenkamp, Henk Potters, Ru van Rossum, Rickey Schellart, Joost Sicking en Hans van Zummeren. Tot 23 april is de tentoon stelling in de schouwburg te zien. «Ik heb niet nee gezegd tegen dit initiatief, want het is een positief iets in mijn afscheid. Daarbij moet u weten langs een verdeelsleutel gepresenteerd die nogal op dat ik er absoluut geen voorkennis van /ijken minder zwaar meegewogen dan velen wenselijk had. Ik zie het als een waardering voor 1 mijn opstelling t.a.v. de beeldende kunst, die ik altijd een warm hart heb -dragen», aldus De Brabander. uitte zich ondermeer in mijn in spanningen voor het oprichten van de Schouwburggalerie. Vervlakking Zoals gezegd: De Brabander heeft al die jaren in Tilburg met plezier ge werkt. «Ik heb geprobeerd het theater in het middelpunt van het culturele le ven te stellen en daarvoor heb ik heel wat initiatieven genomen.» De Bra bander heeft o.a. het schouwburgover- leg Tilburg-Zeeland mee opgericht en heeft al jarenlang een bestuursfunctie in de landelijke vereniging van schouwburgen. «Organiseren heb ik altijd met veel plezier gedaan, ook in mijn Haagse tijd. Natuurlijk moet je dat ook als schouwburgdirecteur. Zo is het toch maar gelukt om de Zangeres Zonder Naam naar Tilburg te krij gen.» En Bamum? «Tja, het probleem met Bamum was dat die produktie in de theaterwereld heel goed bekend was en hoog werd aangeslagen. Bij het pu bliek lag dat anders.» De Brabander heeft al die jaren geprobeerd de thea- terontwikkefingen zo goed mogelijk te volgen. «Mede dank zij Ton Crone is de Tilburgse schouwburg daar goed in geslaagd.» De Brabander is van me ning dat het vernieuwende theater plaats moet blijven krijgen in de schouwburg. «Er moet niet teveel op publiekssuccessen afgegaan worden, dat leidt tot vervlakking in de pro grammering. Maar ik verwacht niet dat men in Tilburg die kant op zal gaan», zo voegt hij er relativerend aan toe. De toekomst De toekomst ziet er voor De Bra bander zonnig uit, zo geeft hij te ken nen. «Ik ga lekker lang op vakantie, naar Frankrijk, Spanje en Portugal en een heleboel dingen bekijken samen met mijn vrouw. Verder ga ik veel tijd steken in mijn hobby: het kweken van fuchsia’s. Ik heb al 200 verschillende soorten nu. Bovendien wil ik als advi seur optreden voor organisaties. Zo ben ik al benaderd door een organisa- Vooral door zijn werk aan het Odulphuslyceum heeft De Brou wer een naam gekregen bij hele generaties jonge Tilburgers uit de betere stand, die aan dat lyceum hun opleiding kregen. De Brouwer nam ook duidelijk stelling in een gecompliceerde diskussie die in het begin van de eeuw in de katholieke wereld plaatsvond. De toenemende in vloed van het liberalisme en so cialisme en de ontluikende arbei dersbeweging betekenden dat ka tholieken (en dan vooral hun voormannen) gedwongen werden duidelijke keuzes te maken in maatschappelijke vraagstukken. De Brouwer was daarbij uitge sproken voorstander van het be schermen van de eigen r.k. groep. Deze denkwijze die ook in het onderwijs tot uiting kwam, bete kende een afkeer van samenwer king met andersdenkenden. In de huidige tijd zouden we dit uitge sproken conservatief noemen. Voor mensen als De Brouwer was het duidelijl lieke universiteit tholieke (en van Nederlan Tilburg c begir SKF transportwielen Mes^newegM (d 013 321316 Diverse omwonenden van het bosgebied in de Reeshof hebben er bij de gemeente met succes op aangedrongen het uitdunnen van het bos te verschuiven naar een andere datum, bij voorkeur naar het najaar. Dit in verband met het komende broedseizoen. De gemeente is met het uitstel ak koord gegaan. tiebureau met de vraag of ik wil bekij ken in hoeverre buitenlandse produk- ties geschikt zijn voor uitvoeringen in Nederland en België. Ook houd ik me, samen met anderen, bezig met plannen om een grote produktie van Aïda in de Brabanthallen te brengen. Dat zou in 1991 moeten. Ik ben benaderd om als producer op te treden. Zo heb ik nog wat meer contacten. Nee, ik zal mij be slist niet vervelen», aldus een opge wekte L.N. de Brabander. jk dat een katho- it in de meest ka- traditionele) stad uviland moest komen: in o dus. De Brouwer heeft in het begin van de eeuw bemoeie nissen gehad met de komst van die katholieke universiteit (die overigens naar Nijmegen ging), de Katholieke Leerlangen, de totstandkoming van de R.K. padvinders, de Katholieke Open bare Bibliotheek (waar hij censor was) en de Tilburgse Volkshoge school «de Kleine Academie». Later, in 1935, speelde De Brouwer nog een grote rol bij de oprichting van Brabantia Nostra: De beweging en het tijdschrift van die naam zijn, ook door ka tholieke geschiedschrijvers, nogal negatief beoordeeld, omdat er een tendens in te bespeuren was die op het Italiaanse fascistische model leek. als liefhebberij beoefenen, goed scoort en als beloning meer agogische uren er bij zou kunnen krijgen. Waarom? Wel licht om de gokverslaafden te helpen. Dat kan toch niet de bedoeling zijn. De bedoeling van buurt- en wijkcentra is toch veel meer een verzamelplaats van mensen en aktiviteiten te zijn waar men naast gezelligheid, ook op educa tief gebied aan zijn of haar trekken kan komen.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1989 | | pagina 1