S3 TOEKOMST SBT ONDUIDELIJK Hulpmiddelen voor ouderen, een uitkomst ÏN EXPERIMENT STEDELIJKE MAALTIJD- VOORZIENING VRAAGT VRIJWILLIGERS COLOFON MP JE JN Finale bowls Modeshow ostoel POST Vl SCRIPTUM ENT iMAN Limbo' Werkplaats voor senioren ripje Senioren biljart Ziektekostenverzekering Bejaardendag Actief Vrij Gezond ouder worden, zelfstandig blijven art 1989 - pagina 10 DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 30 maart 1989 - pagina 11 ste jrdijnen Foto: Geert van Loon imakerij kenfondsen everen zoals: s gesloten 3EOPEND is i Kruis iging tel. 426342 tel. 561065 jes Joosten inings (voorzitter) rbunt Vet Redactiemedewerker Paul van Keulen Redactieraadsadres Redactieraad Seniorenwijzer, I I I I I I I I I I I I I I I I I I ns de heer Van april de plannen sortiment, EMAAKT. iELEN 435344 tg koopavond Samenlevi Instituut miort stan- lerwerp, >rgaan Prins nog jn of i als ïiaal Maatschap- e studenten- jndag Het I r aan de Spoorlaan Informa- gra ~he :siree en I sringen. f tier Varitex Varodem Glatt-Elast gewor- van de Tilburg ad- Een aantal hulpmiddelen zijn zo gewoon geworden, dat men ze nauwelijks nog als hulpmiddel beschouwd: de fiets, de bril, de zonnebril. toekomst meer plaats is voor deelne mers (gebruikers van maaltijden). Het is dus een experiment waarvan we al leen maar kunnen hopen dat de uit komst gunstig uitpakt, ook omdat in een vergrijzende bevolking de be hoefte aan kant-en-klaar geleverde maaltijden stijgt. op donderdagmiddag om 14.00 u. in de splein 15. De Garsthof is bereikbaar via de Voor deze proef is nog een aantal vrij willigers nodig, die zich onder andere zullen bezighouden met het begelei den van de gebruikers van de magne trons. De maaltijd moet immers op een verantwoorde manier opgewarmd worden. Degenen die hierin geïnte resseerd zijn, kunnen bellen naar de S.B.T.: tel. 350505. De ouderdom komt met gebreken, is een gezegde dat niet iedereen even makkelijk in de mond zal nemen, zeker niet als men tot die groep mensen behoort, waarop dit gezegde van toepassing is. Toch is de waarheid die in dit gezegde besloten ligt, onontkoombaar. Hoe ouder men wordt, hoe moeilijker men bepaalde handelingen nog kan verrichten, handelingen die men vroeger in een handomdraai uitvoerde. De meest eenvoudige dingen gaan moeilijker: een bad in- en uitstappen, het afdrogen van de rug, nagels knippen, schoenen aan- en uittrekken, de trap op en af gaan, lezen en televisie kijken, praten met anderen omdat u niet alles meer even goed verstaat. Het valt niet mee daar mee om te gaan, het plaatst u immers voor nieuwe situaties. Echte oplossingen zijn er niet, u wordt immers niet jonger maar ouder. Er zijn echter hulpmiddelen waarmee u veel ongemakken te lijf kunt. Daar gaat dit artikel over. het Jan denberg «Hart vormd informatie cretaris, de 676087. '“■jaciteit I op deze lat er in de om 14.00 u. wordt er door de Acti- jderen Loven-Besterd een mode- i-Besterd in arscollectie van dit ji ie die speciaal is afc gen vindt u het antwoord in het boekje «De helpende hand», dat samenge steld werd door leteke Drost. Het boekje wordt u van harte aanbevolen door de drie landelijke ouderenbon den. De redactieraad van de Senioren wijzer heeft besloten met ingang van de volgende uitgave iedere keer een hoofdstuk van het boekje «De helpen de hand» te bespreken. Dat zal zeven afleveringen in beslag gaan nemen, aangezien het boekje uit zeven hoofd stukken bestaat. Uiteraard is een be spreking niet meer dan een bespre king. U doet er daarom verstandig aan als u echt geïnteresseerd bent, het boekje zelf aan te schaffen. Dat kan voor de prijs van 5,-. U kunt het ko pen in de boekhandel en bij het Ge meentelijk Informatiecentrum aan het Stadhuisplein in Tilburg. >r het al- >nr> rjefitie i Jan /huis jd worden in van den Wil- irt Competitie ^deel die ge- )urg. Meer bij de se- 'ilburg, tel. komst ongeveer 250 ouderen op deze wijze van hun warme maaltijd worden voorzien. Het aanschaffen van dezelf de hoeveelheid magnetrons is natuur lijk een flinke investering, die zichzelf echter snel terugverdient en die bo vendien een belangrijk tijdvoordeel oplevert. Moesten eerst de warme maaltijden, in duur isolatiemateriaal verpakt, binnen een uur rond ge bracht worden, nu is daar de hele ochtend de tijd voor en verder hebben de koelverse maaltijden die dure warmhoudverpakkingen niet nodig. Zo zal er goedkoper en efficiënter ge werkt kunnen worden. De cap< van de maaltijdendienst zal op manier kunnen stijgen, zode.. De Stedelijke Maaltijdvoorziening een orgaan binnen de Stichting Be jaardenwerk Tilburg. Deze instelling is voortgekomen uit het vroegere Ta- feltjedekje en houdt zich bezig met het leveren van warme maaltijden aan ouderen, die niet meer de mogelijk heid hebben om daar zelf voor te zor gen. Met ingang van de lente is men bij de Stedelijke Maaltijdvoorziening met een nieuw experiment van start gegaan: een dertigtal ouderen heeft de beschikking gekregen over een magnetron, waarmee koelverse maal tijden, die 's ochtends geleverd wor den op het gewenste moment, opge warmd kunnen worden. Het is de bedoeling dat in de toe- Volgende week donderdag c viteitencommissie voor Out show georganiseerd in het buurtcentrum Loven de Koestraat 164 in Tilburg. De voorjaar wordt dan gepresenteerd, een collectie stemd op ouderen. U bent van harte welkom. Wist u dat er in Driebergen door de organisatie Mens, Ont wikkeling, Samenleving (MOS), die een onderdeel is van het Hervormde Instituut Kerk en Wereld, het hele jaar door cur sussen voor senioren georganiseerd worden? Bij de keuze van de cursusonderwerpen hebben de cursusleiders van MOS zich grotendeels laten leiden door ideeën en wensen van ouderen, zoals die naar voren zijn gekomen uit onder zoek dat door MOS verricht werd in 1988. Onderwerpen zijn ondermeer: «Ik kan het zelf», «Opkomen voor jezelf», «Ken nismaken met creativiteit», «Hoe wordt de Seniorenraad ge hoord?», «Wat valt er te winnen bij het ouder worden?», «Se nior zijn in het jaar 2000», etc. Geïnteresseerd? Voor meer in formatie kunt u bellen of schrijven naar het secretariaat van MOS, postbus 19, 3970 AA in Driebergen-Rijsenburg, tel. 03438-12241. In alle gevallen betreft het meerdaagse bijeen komsten en cursussen Aanstaande zondagmiddag vanaf 13.30 u. worden in het Pel- likaan Sportcentrum aan de Rueckertbaan in Tilburg de fina le gehouden van bowls-competitie die dit jaar gestart is. Bowls is speciale ballen zo dicht mogelijk bij een kleine witte bal te spelen. Deze sport, die overgewaaid is uit Engeland, wordt vooral door ouderen beoefend. De kampioenschappen in Tilburg worden georganiseerd door Pellikaan Bowls, de eerste vereniging in Nederland. Nadat men lid is geworden van deze vereniging, kan men op maandag, dinsdag, donder dag en vrijdagmiddag van 12.30 u. tot 16.30 u. deze leuke en ontspannende sport beoefenen. De finales van aanstaande zondag zijn voor het publiek vrij toegankelijk. Misschien een aardige gelegenheid om eens kennis te maken met deze sport. Enige tijd geleden zijn de resultaten gepresenteerd van een landelijk onderzoek onder jongeren van 18-24 jaar. Uit het onderzoek blijkt dat de meeste jongeren voornamelijk denken aan een goede baan, geld verdienen, een leven vol afwisseling en persoonlijk geluk. Over politiek, milieu, oorlogsdreiging en armoede wordt nauwelijks nagedacht. Of het interesseert ze echt niet of er wordt als vanzelfsprekend vanuit gegaan dat de problemen wel zullen worden opgelost. De «jeugd van tegenwoordig» denkt op de allereerste plaats aan zichzelf en de directe gezinsleden. De jongeren vinden het CDA de ideale partij, blijkt uit de enquête: ieder voor zich en God voor ons allen. Of we met zo'n houding een hemel op aarde krijgen, valt nog te bezien. J In de loop der jaren hebben heel wat pientere geesten veel hulpmiddelen bedacht voor mensen om zo zelfstan dig mogelijk te blijven. Een vrij oud voorbeeld is de bril. Een ander voor beeld is het gehoorapparaat. En be kend zijn ook hulpmiddelen als een potopener en een allesopener. Minder bekend is een haarkam op een steel, een nagelknipper op een tafelklem, een klemschort, een los trapblok, een wandelstok met uitklapbaar stoeltje, een beeldschermvergroter, een tekst telefoon, etc. Veel van die hulpmidde len kan men kopen in de winkel. Maar waar? Waar koop je een los trapblok of een spijkerknijper? En wat voor hulpmiddelen zijn er zoal? Op die vra- Vanmiddag om 13.30 u. gaan de finales van start voor gemene kampioenschap van de Senioren Biljart Compe «Hart van Brabant». De finale gaat tussen Heikant 2 en van Besouw 3 en wordt gespeeld in het Jan van Besouwt in Goirle. Op 13 april zullen de winnaars gehuldigc -n van Besouwhuis door burgemeester A. vt jrg en wel om 13.30 u. Aan de Senior Biljar van Brabant» nemen ongeveer 80 teams i worden uitsluitend door inwoners van Tilbi over deze competitie kunt u verkrijgen ie heer J. van Pelt, Zuringhof 10 in Ti Vanaf 1 januari van dit jaar is de Tweede Kamer akkoord ge gaan met een wijziging In de Wet op de Toegang tot de Ziek tekostenverzekering. Iedere ziektekostenverzekeraar wordt door die wet gedwongen alle particulier verzekerde 65-plus sers die daarom vragen, een standaardpolis tegen een vast premie aan te bieden. En wat heel belangrijk is: de ziekte kostenverzekeraars mogen geen klanten weigeren, ze mo gen geen leeftijdstoeslagen en uitsluitingen toepassen en er is geen risico «aan de voet». Op een aantal onderdelen is er wel een (vrij laag) eigen risico of een (geringe) eigen bijdra ge. Er is een standaardpakketpolis die te vergelijken is met de verplichte ziekenfondsverzekering. De premie bedraagt daarvoor 181,- per volwassene per maand. Daar komen nog wettelijk verplichte bijdragen bovenop. Het aanbod van deze standaardpakketpolis geldt slechts tot 1 mei 1989. Wie 65 jaar of ouder is en de nieuwe polis wil aanvragen kan dat het beste zo snel mogelijk doen. Wendt u zich tot uw huidige ziektekostenverzekeraar en vraag hem uw polis met terug werkende kracht vanaf 1 januari om te zetten in de daardpakketpolis. Voor meer Informatie over dit onder kunt u ook bellen of schrijven naar de KLOZ, Kontaktor Landelijke Organisaties Ziektekostenverzekeraars, Bernhardweg 65, 3991 DE Houten, tel. 03403-92411. Wie r 65 moet worden, is verplicht binnen vier maanden na zijr 65ste verjaardag de standaardpakketpolis aan te vragen hij of zij tenminste die polis wil. van beide heren heeft te maken mei het functioneren van de SBT, waar het Provinciaal Opbouwor- gaan Noord-Brabant (PON) een on derzoek naar heeft ingesteld. Tot dat onderzoek besloot het bestuur nadat het college van B W medio 1987 scherpe kritiek had geuit op het ge brek aan samenwerking tussen de di verse ouderenwerkorganisaties in Til burg. De SBT zou een belangrijke rol in die samenwerking moeten vervul len. Volgens de voorzitter van het inte- rim-bestuur van de SBT, de heer G. van Spaendonck, is een reorganisatie van de SBT onvermijdelijk. «Die reor ganisatie doorvoeren met de huidige directie is onmogelijk omdat die direc tie teveel betrokken is bij de hele voor- Evenals voorgaande jaren organiseert de Sociaal f pelijke Activiteiten Commissie van het Tilburgse corps van St. Olof ook dit jaar weer een bejaardendag en wel op 25 april in de sociëteit van St. Olof in Tilburg. Het belooft een middagvullend programma te worden met o.a. een Bra bantse koffietafel, een bingo en gezellige dansmuziek. Men kan zich tot 3 april voor deze dag opgeven bij T.S.C. St. Olof, Spoorlaan 330-332 in Tilburg, tel. 438828 of via de inschrijflij sten van de diverse bejaarden- en verzorgingstehuizen in Til burg. Actief Vrij is een tweemaandelijkse uitgave van het Neder lands Bureau voor Toerisme en bedoeld voor de lezersgroep van 50 jaar en ouder. Het blad geeft informatie over mogelijk heden voor dagtochten en één- of meerdaagse vakanties in Nederland. Onlangs is Actief Vrij gefuseerd met de Pas 65 Krant. Deze krant werd tot voor kort uitgegeven door het mi nisterie van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur. De infor matie uit Pas 65 Krant wordt nu voortaan opgenomen en ver werkt in Aktief Vrij. Door de fusie is het mogelijk geworden Actief Vrij gratis te verspreiden en dat is interessant voor u. Actief Vrij is verkrijgbaar bij de bibliotheken, het VVV-kan- toor in het Paleis-Raadhuis en bij het ANWB-kantoor Spoorlaan. Ook bij de Vrijwilligerscentrale aan de Spc 230 kunt u Actief Vrij afhalen bij het Gemeentelijk I. tiecentrum aan het Stadhuisplein. Naar vorige week bekend is den, heeft het Interim-bestuur Stichting Bejaardenwerk (SBT) de huidige directeur en junct-directeur, de heren F. de Kok en A. Konings ontslag aangezegd. Per 1 april treedt De Kok in dienst van de gemeente als adviseur voor het ge meentelijk ouderenbeleid. Voor Ko nings is er niet zo’n baan voorhan den. Deze laatste heeft overigens aan het bestuur te kennen gegeven het niet eens te zijn met het voornemen hem te ontslaan. Hij ziet voldoende mogelijkheden om zinvol binnen de SBT te kunnen blijven functioneren. Een overgrote meerderheid van het personeel is diezelfde mening toege daan en heeft het bestuur schriftelijk meegedeeld op basis van de huidige situatie geen gronden tot ontslag van Konings te zien. Het ontslag met I I Seniorenwijzer Wordt eenmaal in de twee weken opgenomen in de Tilburgse Koerier Redactieraad Tjeerd Bakker Peter Elshout (eindredacteur) Joop Janmaat Jacquee Innotan I Ad Kor I -DinyVert j Ad de I I p/a Lange Schrijfstraat 107, 1 5038 TT Tilburg, tel. 350505 I Kopij Kopij kan opgestuurd worden, 1 naar het redactie-adres of naar de Tilburgse Koerier, NS-Plein 14, 5014 DA Tilburg, tel, 368805. geschiedenis.» Volgens Spaendonck zullen in a| r m.b.t. de SBT aan het personeel van die stichting worden voorgelegd. Tot dan blijven de plannen geheim. Of de SBT na de reorganisatie een geheel andere instelling zal zijn geworden, ontkent de heer Van Spaendonck. «Wel zal de SBT zich duidelijker profi leren.» Volgens Van Spaendonck is het ook denkbaar dat de vernieuwde SBT bepaalde zaken niet meer doet, maar over geeft aan andere instellin gen of organisaties. Voorbeelden daarvan zijn volgens hem het project Sociale Alarmering en het project Maaltijdvoorziening. «Je zou kunnen zeggen dat we wellicht geen taken meer doen die op het uitvoerend vlak liggen en net zo goed of beter door anderen gedaan kunnen worden. Van Spaendonck meent dat belangenbe hartiging van bejaarden zeker een taak van de SBT moet blijven. Die taak koppelen aan bijvoorbeeld wijkgerich te welzijnsactiviteiten lijkt hem verre van ideaal. Dat de SBT een ingrijpen de periode tegemoet gaat, bevestigt Van Spaendonck. «Maar dat wisten we al toen het on derzoek gestart werd», aldus de voor zitter van het interim-bestuur. De heer Dijkstra, de verantwoordelijke wethouder, laat desgevraagd meede len dat hij de zaak bij de SBT met inte resse volgt, maar dat hij wacht met uit spraken tot het onderzoek is afgerond en de resultaten bekend zijn. Dijkstra wil wel, indien nodig, in het kader van de huidige besluitvorming meezoeken naar oplossingen. Overzicht U vindt in «De helpende hand» een goed overzicht van de diverse hulp middelen en u wordt door middel van telefoonnummers op het juiste spoor gezet om het betreffende hulpmiddel aan te kunnen schaffen. «De helpende hand» is er gekomen omdat informatie over produkten en diensten voor ouderen, die het leven van alledag veraangenamen of op zijn minst mo gelijk maken, nergens voorhanden was. Het uitgangspunt bij de samen stelling van het boekje was de zelf standigheid te bevorderen van oude ren in de thuissituatie. Kruisvereniging Het ene hulpmiddel is het andere niet. Daar weet men bij de Tilburgse - vereniging alles van. Die verenic, leent aan leden voor een bepaalde pe riode hulpmiddelen uit die veelal me disch of para-medisch gericht zijn. Voorbeelden zijn: speciale matrassen om doorliggen te voorkomen, speciale kussens, toiletstoelen, injectiemateria- len, etc. De wijkverpleegkundige kan u daar uitgebreid over informeren. Zij kan u ook tekst en uitleg geven over veel hulpmiddelen die in het boekje «De helpende hand» beschreven staan. Bovendien weet zij alles af van financiële regelingen en vergoedin gen. Vraag er eens naar bij uw wijk verpleegkundige, of bel naar het hoofdkantoor, tel. 636620. Op donderdagmiddag 6 april a s. organiseert Stichting Be jaardenwerk Tilburg in samenwerking met de Tilburgse Kruisvereniging een informatie- en voorlichtingsmiddag, met als thema: «Gezond ouder worden, zelfstandig blijven». Het is een middag, waarin gezond ouder worden wordt beke ken vanuit de praktijk van alle dag. Deze voorlichtingsmiddag is er vooral op gericht om de aan wezigen aan het denken te zetten over hoe ze zélf op eenvou dige wijze hun gezondheid kunnen verbeteren of deze in stand houden. Een aantal aanwezigen kan deelnemen aan het grote Gezondheids-Ganzebordspel «Rust-Roest». Bovendien is er een demonstratie van volksdansen. De Kruisvereniging laat enkele handige hulpmiddelen zien. Aan het einde van de mid dag wordt aan de aanwezigen een praktisch informatieboekje uitgereikt. Iedereen is welkom Garsthof, Columbusf stadbus-lijnen 3 en 4. De toegang is gratis. Inl. tel. 435422.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1989 | | pagina 11