OPNAME IN EEN VERZORGINGSTEHUIS LUK!!' Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten 3 3.99 COLOFON POST SCRIPTUM 3.99 1.59 I I K.B.O. zoekt bestuurskandidaten Record aantal maaltijden 50 plus kampioenschap bowlen Eetpunt ouderen in buurthuis Westend Ouder worden, zelfstandig blijven Frans voor beginners Vergeetachtigheid Spoornieuws De helpende hand Wandelbos en St. Lucas De Vincent-shop ra naart 1989-pagina 1Q| Donderdag 16 maart 1989 - pagina 11 DE TILBURGSE KOERIER ft Voor U op vakantie gaat >**”**■*-**’**■ «..j iii^i yvuviiuuii <.ijii aan vanaiiiicpci iuuus vin ei vj. uit te trekken. Vaak is dat ook goedkoper dan in het hoogseizoen ijn. I de 55 jaar en 2. Eigen bijdrage: s KOOPAVOND. s KOOPAVOND. I I I I I I I I I I I I I I I I I I bezie kur t en lang schoen iar kei Maten atamala, gsafdeling: relaat, ncervelaat, junter: ter kunt u 3, dagelijks ie. i zoals de Zonnebloer lis, het Reumafonc. j Mens en Samenleving en an- speciale reizen voor (oudere) met een handicap. ligerscentrale. Maar liefst twintig isaties ingeschikte ge arbeids ka zijn hun aan de gemeente Bovengenoemd bedi voorbeeld en kan veranderen als ge volg van overheidsbesluiten. Wet inkomensvoorziening oudere en gedeeltelijk arbeidsongeschikte gewezen zelfstandigen (I.O.A.Z.) De wet is bedoeld voor: 1Oudere zelfstandigen ouder die als gevolg men lager dan 32.< gen zijn beëindigen. --gestuurd worden, kdactie-adres of naar jse Koerier, NS-Plein )A Tilburg, tel, 368805. 1130,45 26,25 260,39 38,87 804,94 per maand, te te betalen irag is een reken de Bejaardenoor- ewezen ag u als jd bent heeft minis iet boek Van Bijsten jaan Sar <De helpeni lie ds Totaal inkomen Af: vrije som pensioen zak/kleedgeld ziekenfondspremie De lente komt eraan, we hebben het al even kunnen merken aan het weer. Zomerse temperaturen vorige week. Met zulk weer denk je al gauw aan vakantie: vakantie in Nederland of in het buitenland. Daar gaat dit artikel over: vakantie. Veel ouderen hebben het voordeel dat zij niet gebonden zijn aan vakantieperiodes om er op wanneer de grote massa zich in de jaarlijkse volksverhuizing stort, zo rond de tijd van juli. U kunt dat al lang ontdekt hebben, reisbureau’s en reisorganisaties hebben dat al lang ontdekt. In het voor- en naseizoen kan men profiteren van goedkope reizen overal naar toe. Toch gaan veel ouderen niet zomaar op vakantie. Dat heeft alles te maken met het vervoer, de huisvesting, de financiën, etc. Gelukkig zijn er in Nederland organisaties die aandacht hebben voor de specifieke wensen en behoeften van ouderen. Zonder de pretentie te hebben volledig te zijn, willen we u een aantal zaken die met vakantie te maken hebben onder de aandacht brengen. Ik ben blij dat er zoveel ouderen zijn. Het bericht dat het aantal hoogbejaarden sneller stijgt dan enkele jaren geleden werd voorzien, maakt mijn hele dag weer goed. We hebben elke oudere hard nodig. Alleen met de macht van het aantal kunnen we de ontwikkeling van de samenleving naar een snelle, onpersoonlijke consumptiemaatschappij wat af rem men. Dan zouden we in Tilburg c schade voorlopig beperkt kunnen houden tot één nieuwe overdekte winkelpromenade en twee hamburgergiganten. rekenvoorbeeld ter ing van de eigen bijdrage: iA.O.W. 1096,48 33,97 De Stichting Recreatiereizen )uderen geeft ook een aantrek- lure uit waarin diverse va- jdsschoen ting. Geheel dik terming. WIT met 1 ofWIT/BLAUWof 'PAARS (35-39). en 35-46. VANAF!! krijgt u dan ook een eenpersoonska mer in het hotel en hoeveel moet u daarvoor extra betalen? Vragen, vra gen en nog eens vragen waarop de antwoorden in de voorbereidingstijd bij elkaar gezocht moeten worden. Controlelijst Om u een beetje op weg te helpen, heeft een lid van de redactieraad een controlelijst samengesteld. Die lijst kunt u gratis afhalen bij de Vrijwilli- gerscentrale aan de Spoorlaan 230 in Tilburg. U kunt hem ook telefonisch bestellen via telefoonnummer 013- 434572. Bij de Vrijwilligerscentrale kunnen ze u ook aan enig foldermate riaal helpen in verband met uw vakan tie. Het is bekend dat op vakantie gaan voor veel ouderen geen vanzelfspre kendheid is. Voor alleenstaande oude ren is dat nog minder vanzelfspre kend. Als u tot die laatste groep be hoort en eigenlijk toch wel wilt, praat er dan eens over met kennissen en bekenden, eventueel met uw kinde ren. Misschien kunnen zij u dat steuntje geven dat u juist nodig hebt. de bedragen of bezittingen, dan wor den deze meegenomen voor het vast stellen van de eigen bijdrage. Vrij gelaten wordt een uitvaartrege- ling-koopsompolis of een deposito bij een uitvaartonderneming ten bedrage van 5.000,-, indien u niet beschikt over een uitvaartregeling. De gemeente draagt deze eigen bij drage van de bewoners af aan het ver zorgingstehuis. De Provinciale Overheid, afdeling Ouderenzorg, past de ontbrekende som vervolgens aan. Hieronder een vaststellii Inkomen Inkomen pensioen gemiddelde prijs in een verzor- gstehuis ligt om en nabij 100,- per dag. Deze prijs kan per tehuis iets afwijken. Dit is niet afhankelijk van de verleende verzorging, maar hangt af van het tijdstip waarop het tehuis is gebouwd. Volgens de Wet op den is de gemeente de aangei instantie die bepaalt welk bedrac verzorgingskosten verschuldigd voor uw verblijf in het tehuis. Ter vaststelling van het bedrag dat u moet gaan betalen, dient u uw inko men, w.o. pensioenen e.d. op te ge ven. Tevens dient u op te geven: uw gelden, tegoeden of bezittingen. Als u over niet meer dan 4.700,-, dit geldt voor een alleenstaande, of 9.400,- als u een echtpaar of samen wonend bent, beschikt, dan wordt u voor deze bedragen vrijgesteld. U kunt over deze bedragen vrij be schikken, óók de rente hierover en het vakantiegeld (A.O.W.) is vrijgesteld. Beschikt u over méér dan de genoem- Met ingang van 1 januari 1989 worden psychiatrische hulp alsmede kunst- en hulpmiddelen, gezinsverzorging en sociaal-pedagogische zorg ook in het eerste jaar van de ziekte betaald. Voorheen was A.W.B.Z.-uitkering pas na een jaar mogelijk. Wanneer ouderen zich opgeven voor een verzorgingstehuis is een veel ge stelde vraag: wat zijn de kosten daar van? De o- gings per d« Jacques Joosten Ad Konings (voorzitter) Diny Verbunt Ad de Vet Redactiemedewerker Paul van Keulen Redactieraadsadres Redactieraad Seniorenwijzer, p/a Lange Schrijfstraat 107, 5038 TT Tilburg, tel. 350505 i van 55 jaar en >lg van een inko- 12.200,- gedwon- ’"n hun bedrijf of beroep te u,«w.,.Jgen. Het inkomen wordt berekend door het gemiddelde te nemen van de af gelopen drie jaar. Het beroep of be drijf moet minimaal 10 jaar zijn uit geoefend. Gedeeltelijk arbeidsor" zelfstandigen die vanwege ongschiktheid gedwongen bedrijf of beroep te beëindigen. De bruto uitkeringsgrondslagen per maand zijn: voor twee partners 2.111,54; voor alleenstaanden van 27 jaar en ouder 1.471,78. I I i Seniorenwijzer I Wordt eenmaal in de twee weken opgenomen in de Tilburgse Koerier Redactieraad Tjeerd Bakker Peter Elshout (eindredacteur) Joop Janmaat I I I I I I Kopij Kopij kan opg< 1 naar het redac deTilburgs 14, 5014 D/ Vragen, vragen Er is meer, veel meer en dus echt te veel om allemaal op te noemen. Van belang is dat u uw mogelijkheden reëel inschat en op grond daarvan in formatie inwint bij reisbureau’s en reisorganisaties. U kunt daar best heel eerlijk in zijn, want anders zou u op uw vakantie-adres wel eens voor heel onaangename verrassingen kunnen komen te staan. Stelt u zich eens voor: u bent moeilijk ter been en in uw hotel (dat geen lift heeft), hebben ze voor u een kamer op de tweede verdieping. Of wat moet u eten als in uw hotel al leen maar standaardmaaltijden geser veerd worden en u moet een speciaal dieet volgen? Smakelijk eten! Zo is er meer waar u op moet letten, verzeke ring bijvoorbeeld. En als u medicijnen gebruikt: hoe moet dat in het buiten land? Wat neemt u mee: contant geld of cheques? Als u in uw eentje gaat: Heeft u wel eens van de Senior Vakan- tiekrant gehoord? Deze krant is o.a. verkrijgbaar bij de Vrijwilligerscentrale aan de Spoorlaan 230 in Tilburg. U treft in die krant diverse vakantiemo gelijkheden aan in Nederland en an dere landen voor ouderen met specia le wensen. Een handige krant waar u veel informatie in vindt. Een andere, belangrijke informatiebron is de va- kantiefolder «Gehandicapt of niet». Ook deze folder is verkrijgbaar bij de •J1^ I \/rii«A/illinorer*onirolo Maar liofct fvuiniin h ilburg. Wet inkomensvoorziening oudere en gedeeltelijk arbeidsongeschikte werkloze werknemers (I.O.A.W.) 1. De I.O.A.W. is bedoeld voor langdu rig werklozen die de maximale uit keringsduur van de W.W. en de ver volguitkering hebben doorlopen, en op het moment dat zij werkloos werden, een leeftijd hadden tussen 50 en 5716 jaar. 2. De wet geldt bovendien voor die werknemers die op het moment dat zij werkloos worden, 571/a jaar of ouder zijn en de voorafgaande 5 jaar niet tenminste drie jaar in loon dienst hebben gewerkt. 3. Tevens is de wet bedoeld voor ge deeltelijk arbeidsongeschikte werk nemers, die werkloos zijn voor het gedeelte dat zij geschikt worden geacht om werk te verrichten. Zij krijgen een aanvullende I.O.A.W.- uitkering, als ze de maximale duur van de W.W. en de vervolguitkering hebben doorlopen. De bruto-uitke- ringsgrondslagen I.O.A.W. per 1-1- 1989 is voor personen van 27 jaar en ouder 1.471,78 per maand in clusief vakantietoeslag. Vrijwillig organisaties presenteren zich in deze folder en alle twintig bieden ze diverse vakantiemogelijkheden aan voor men sen met een handicap. Die organisa ties werken met vrijwilligers voor de begeleiding. Dan is er de folder van de Stichting Senior Vakantieplan in Bus- sum, een stichting die bereikbaar is onder telefoonnummer 02159-33017. In deze folder vindt u informatie over reizen in Nederland en het buitenland met extra zorg en aandacht voor ouderen. Het gaat hier om een duide lijke folder waar u beslist veel aan kunt hebben. De folder is telefonisch te be stellen, voor Oi kelijke brochi De Katholieke Bond van Ouderen (K.B.O.) is een organisatie die zich inzet voor het verbeteren van de positie van ouderen op sociaal, cultureel en maatschappelijk terrein. Als u graag iets in de pap te brokkelen wilt hebben, dan wordt u nu een goede kans geboden. Er komen namelijk spoedig enkele nieuwe bestuursfuncties vrij binnen deze bond. Wenst u zich jzig te houden met meer mondigheid voor ouderen, dan int u terecht bij mevr. Th. v.d. Wal-v.d. Dobbelsteen, Van Limburg Stirumlaan 95, 5037 SH Tilburg, tel. 672208. De K.B.O. biedt alle ouderen ook de gelegenheid zich te vor men op sociaal, cultureel en maatschappelijk terrein door het volgen van de zogenaamde kadercursus. Informatie: J. Ver- speek, Pauwstraat 11tel. 431893. De stedelijke maaltijddienst voor ouderen van de Stichting Bejaardenwerk Tilburg heeft in 1988 het hoogste aantal maal tijden op jaarbasis in zijn geschiedenis verstrekt in Tilburg. In totaal zijn er 90.384 maaltijden verstrekt, waarvan 24.000 via eetpunten en ruim 66.000 via bezorging aan huis. In ver gelijking met 1987 is dat een toename met 26%! Van 2 tot en met 6 april wordt in Bowling Kempenhof, Dies- senseweg 99 in Hilvarenbeek, het Open Nederlandse 50 plus Kampioenschap Bowlen georganiseerd. Het belooft een zeer spannend en serieus kampioenschap te worden. Senioren bowlers die in competitieverband deze sport bedrijven, kun nen zich nog inschrijven. Recreatie-bowlers wordt ontraden aan dit kampioenschap mee te doen, omdat het niveau be slist hoog is. Uiteraard wordt het kampioenschap gehouden onder toeziend oog van de Nederlandse Bowling Federatie. Publiek is van harte welkom op de speeldagen en de entree is gratis. Inl. tel. 04255-2928. In het buurthuis Westend in de Korenbloemstraat 44 vinden diverse activiteiten plaats voor jong en oud. Eén van die acti viteiten voor ouderen is gezamenlijk eten. Samen met de Stichting Bejaardenwerk Tilburg biedt het buurthuis met in gang van deze maand de mogelijkheid van dit nieuwe eet punt gebruik te maken. Op werkdagen van maandag tot en met vrijdag, telkens rond 12.00 u. kunt u daar dan een warme en verantwoorde maaltijd gebruiken. Vooral ouderen die het moeilijk vinden een dieetmaaltijd samen te stellen, die niet in staat zijn zelf boodschappen te doen of die het alleen-eten beu zijn, maken gebruik van de eetpunten. Inl. bij de St. Be jaardenwerk Tilburg, Lange Schijfstraat 107 in Tilburg, tel. 350505, vragen naar Tineke Meijeren of Jef van Hout. Op dinsdag 21 maart om 14.00 u. wordt er in de Kasteelhoeve aan de Hasseltstraat 256 een informatiebijeenkomst georga niseerd door de Bond voor Ouderen Hasselt samen met de Stichting Bejaardenwerk Tilburg. Op deze bijeenkomst kunt u allerlei informatie krijgen over zelfstandig wonen, opname in een verzorgingstehuis, woonlasten, speciale voorzieningen in uw huis, diverse woonvormen, etc., etc. De informatie wordt u aangeboden volgens een markt-aanpak met diverse kramen. Er zal ook een dia-klankbeeld worden vertoond met daarin een overzicht van de verschillende woonmogelijkhe- den in Tilburg. Inl. tel. 353104. Het Activiteitencomité de Reit 55+ start aanstaande vrijdag middag 17 maart in het wijkcentrum de Reit, Westertoren- straat 4 in Tilburg, een cursus Frans voor beginners. De les sen worden gegeven van 14.00 u. tot 15.00 u. en staan onder leiding van mevr. C. Poelsma. Inlichtingen en aanmelden via tel. 630406. Vergeetachtigheid is een verschijnsel dat naarmate men ouder wordt wel eens een vervelend verschijnsel kan worden. Er valt echter wat aan te doen, o.a. door middel van cursus sen die zich richten op geheugentraining. Er worden regel matig van dat soort cursussen gegeven, ook in Tilburg. Zo gaat er bijvoorbeeld op vrijdagmorgen 7 april een geheugen- cursus voor ouderen van start. In tien wekelijkse lessen wor den onder meer technieken aangeleerd om beter te onthou den. Inlichtingen en opgave bij Lenie de Lange, ouderenpsy chologe, tel. 013-634244. Houders van een 60+ Seniorenkaart van de Nederlandse Spoorwegen kunnen per 1 april ’s avonds en in het weekein de extra voordelig per trein reizen. Die informatie treft u o.a. aan in de negende Seniorenwijzer, die uitgegeven wordt door de Spoorwegen en die gratis verkrijgbaar is aan alle NS-lo- ketten op de stations. In de Seniorenwijzer treft u ook infor matie aan over het aanvragen van een 60+ Seniorenkaart nog veel meer interessante informatie, die voor u van bela kan zijn. Op maandag 6 rrïaart jl. heeft minister Brinkman van WVC het eerste exemplaar van het boek «De helpende hand» aange boden aan de heer Van Bijsterveld, vice-voorzitter van het COSBO (Centraal Orgaan Samenwerkende Bonden van Ouderen). Het boekje «De helpende hand» geeft informatie over produkten en diensten die de zelfredzaamheid en zelf standigheid van ouderen bevorderen. Het gaat over hulpmid delen bij dagelijkse activiteiten, zoals huishouden, lopen en lezen tot dienstverlenende instellingen als kruisverenigingen en alphahulp. Bij alle beschreven produkten en bij het Gemeentelijk Informatiecentrum voor de prijs van 5,-. Het wordt uitgegeven door de SDU-uitgeverij. «De helpende hand» is een zeer nuttig en informatief boekje, dat makkelijk te lezen is en vol handige tips staat. Beslist aan te raden! De Bejaarden- en Gepensioneerden Vereniging Wandelbos organiseert op maandag 20 maart van 14.00 u. tot 17.00 u. een gezellige bingomiddag in het Kievitslaer, Reinevaarstraat 55 in Tilburg. U bent van harte welkom bij deze bingo, waar u leuke en nuttige prijzen in de wacht kunt slepen. Een dag daarna, dinsdag 21 maart, organiseert de Bond van Ouderen St. Lucas een bingo-avond in wijkcentrum ’t Sant in de Bene- luxlaan 74 in Tilburg, ook een bingomiddag, aanvang 14.00 u. U bent daar dan eveneens van harte welkom. Dit is een winkel waar men voor lage prijzen goede, gebruikte kleding en aardige snuisterijen kan kopen. Het is dus echt een snuffel-winkel met bovendien een zeer nobel streven: de opbrengst wordt besteed aan goede doeleinden. De Vincent- shop zou u erg erkentelijk zijn wanneer u oude kleding of spullen aan zou bieden. De Vincent-shop is gevestigd in de Veemarktstraat 37 in Tilburg, tel. 420421U kunt er komen kij ken van dinsdag tot en met vrijdag van 9.00-12.00 uur, woensdagmiddag van 14.00-17.00 uur en 's zaterdags van 10.00-17.00 uur. kantiemogelijkheden zijn opgenomen. Deze stichting organiseert vakantierei zen voor valide ouderen en biedt de mogelijkheid een jongere persoon voor begeleiding mee te nemen. On der de normale voorwaarden overi gens, voor de normale prijs dus. De brochure is te bestellen via tel. 04199- 3622. Verder zijn er instellingen en stichtingen zoals de Zonnebloem, het Rode Kruis, het Reumafonds, de Stichting dere die s mensen mt

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1989 | | pagina 11