JE MOET HET VAN DE ZONNIGE KANT ZIEN F! Februari369 aanrijdingen NIEUWE TIJSTERMAN BIJ OPEL i - A f f O E R S I M E 1 T I I O L a TMI»1 )FNU Ffl Issw /EN 2 p De nieuwe Hyundai Sonata: Het zakelijke verschil. De moderne, representatieve sedan met een standaard uitrusting die elke zakenman zal aanspreken. Ruimte, komfort, technische perfek- tie, kompleetheid, luxe en veiligheid. Op een niveau dat de konkurrentie alleen kent bij de (dure) top modellen. Zondermeer een verant woorde investering: hoge waarde, lage kilometerprijs aanschafprijs die ongekend namelijk al een Sonata vanaf y 29.950.-. TOP 5 jk/ I naart 1989-paginal DE AUTOMAAT - Donderdag 9 maart 1989 - pagina 5 DE TILBURGSE KOERIER abant Geiten jparkeerd in Willemstad op een straat- n Nederlands E Foto: Geert van Loon m. WAT WE DOEN TOEN WE GOED 1985 1983 1988 1986 1986 1987 1981 1982 1986 meieren aart a.s. 85- ’86 .1984 .1982 86- ’87 .1985 82-’85 B3-’84 34- ’85 .1986 .1986 .1984 .1985 .1987 35- ’87 .1984 .1986 .1984 33-’84 .1983 33-’87 31-’86 35-’86 top- .rant- inruil- r.„. en een ongekend is. Er is a rist ritei- jlle «oog, »s hele- AUTO KENNIS b.v. Leharstraat 82, Tilburg telefoon 013-554784 verdwenen. Met het verdwijnen van Lago verdween er een enor me bron van inkomsten voor het eiland. Een noodplan werd ont worpen, iedere werkende Aru baan moest 8,5 procent extra be lasting betalen. Inmiddels gaat het weer wat beter en is de extra belasting verdwenen. i, kanon, Kunt het zo bar kun je al de 'hoer Na het vertrel rand eerder gebeurden op de kruising van Ringbaan an Brabantlaan/ProfCobbenhagenlaan de meeste In de rechte weg situatie scoorde de Spoorlaan het Een Rolls Royce met zijn Engelse kentekenplaten er nog op dient als publiekstrekker. toch bezig om nog voliestokers te maken. Het toerisme moet het grote geld naar Aruba brengen. De zuidkust is inmiddels voor een belangrijk deel geëxploiteerd. Hier zijn in derdaad de weelderige beschrij vingen van de reisgidsen volledig van toepassing. Er is duidelijk Rechte weg situatie: 1. Spoorlaan: 9 aanrijdingen 2. Wilhelminapark: 7 aanrijdingen 3. Schouwburgring: 6 aanrijdingen 4. Rijksweg 58: 6 aanrijdingen 5. Ringbaan West: 6 aanrijdingen Let u vooral goed op, matig uw snelheid en houdt afstand. Het zou eigenlijk een overbodig advies moeten zijn... We hebben het allemaal moeten leren op school. De ABC-eilanden, oftewel onze overzeese gebiedsdelen. Bonaire en Curacao behoren nog volledig tot het Neder landse koninkrijk, terwijl Aruba door zijn status aparte een geheel eigen rol inneemt. Tot voor enkele jaren te rug dreven zowel Aruba als Curacao op olieraffinade rijen, Shell op Curacao en Esso (Lago) op Aruba. Op Curacao is deze situatie nog steeds zo, op Aruba is er alleen nog een verlaten terrein van wat eens de groot ste werkgever van het eiland was. Het toerisme moet het eiland weer doen opbloeien. een grote groep bent. De stranden zijn haast perfect. Fraai wit zand en prachtig wuivende palmen met echt de cocosnoten er nog in. De zonaanbidder kan haast niet be ter wensen. Alle stranden op Aru ba zijn vrij en niet het prive-bezit van een bepaald hotel. ge si deze fabriek t schonere ruwt Evenals een mat West en Hart van ongelukken. hoogst. ABUBA Peter van Merkesteyn en Hans van Beek komen uit in een A Kadett GSi 16V. Kees ei Tijsterman hebben hun I kar avontuur even gelaten voo wat het was en rijden ook met groep i en Mieke stig« Paris-Da- Jent daten voor t een Papiamento De tweede plaats naast de hoofd stad Oranjestad is San Nicolas. Dit plaatsje is niet meer dan een hoop vergane glorie, waar alleen -~g Charlie's Bar voor enige aan kop van toeristen zorgt. Een uniek rariteitencabinet. De bovenste me ter onder het plafond hangt hele maal vol met alle denkbare spul len: kleding, schoenen, toiletpot ten, kanon, schilderijen, petjes, je kunt het zo gek niet noemen. In de ook eten, waarbij voor- srenhap' erg in trek is. sk van Lago was het Nonchalant geparkeerd in Willemstad op een sti hoek, deze Ford Thunderbird uit de jaren vijftig. De succesvolle auto-sport-ge- schiedenis van Opel wordt door het dealer-team dit jaar weer voortgezet door verschillende akti- viteiten. Het Opel Dealer Team Holland wordt gerund door de im porteur van het merk en de Neder landse dealers onder leiding van de Opel sportcommissie. Twee equipes zullen dit jaar aan het Internationaal Nederlands Rallykampioenschap deelnemen. Een vermindering van de rook gasontwikkeling en een lagere uitstoot van koolwaterstoffen staat hierbij voorop. Voor het experi ment wordt de 1.6 liter diesel ge bruikt die is voorzien van een tur bocompressor. Door een groter luchtvolume bij een gelijkblijven de brandstoftoevoer zorgt de tur- groot zeilschip de zee op en kijken DIESELTECHNIEKEN naar de zonsondergang en dat Bj u H met een steelband op het achter- Alhoewel de dieselmotoren van bo voor een lagere rookontwikke- schip. Echter alleen leuk als je met Volkswagen volledig aan de wet- hng en een gunstiger brandstof- een grote groep bent. De stranden Uik ^telde eisen voldoen, is verbruik. Daarnaast knjgt de mi- Afgezien van de kuststrook is Aru ba vrij troosteloos. Het licht geac cidenteerde terrein is voorname lijk met cactussen en divi-divi-bo- men begroeid. Hier en daar za gen we wat geiten. De beesten doen op zich geen kwaad. Echter als ze schade toe brengen is de eigenaar in geen velden of wegen te bekennen. Mocht je echter zelf een geit aanrijden, dan melden zich tientallen eigenaren, die alle maal smartegeld eisen. Landbouwgewassen hoef je er niet te verwachten. Er wordt al leen een beetje mais verbouwd, met zeer matig succes. In 1985 kwam Aruba in grote pro blemen. De Lago Oil en Transport nog Company besloot zijn raffinaderij loop te sluiten, zodat maar liefst 8000 mensen op straat kwamen te staan. Vele onderhandelingen leidden tot niets. Nu is er alleen nog een enorme ommuurde vlakte met lege olie-opslagvaten, veel pijpleidingen en nog een enkele auto van een verdwaalde opzich ter. Het hele Lago-imperium is en behul Nederlands kun je terecht, al spreken mento of Engels. Curacao heeft een iets interessan ter landschap en is iets groener. Willemstad is als plaats veel gro ter, maar is ook duidelijk ver- waarloosder. Met de Nederlandse taal kun je er goed terecht. Veel opschriften zijn zelfs in het Neder lands opgesteld. Het hoogseizoen loopt voor de eilanden van half november tot april. Dat zijn de maanden dat het I in Amerika en Europa winter is. In de zomermaanden zijn de prijzen van hotels bijna gehalveerd. Het is jammer dat de vliegreis zo duur is, anders zou Aruba een prachtig eiland zijn voor een lang weekend of midweek. Je voelt je er snel thuis door de vriendelijkheid, het prachtige weer. Het meest Nederlands zijn wel de stoplichten en kruispunter Curacao, Bon Bini, Aruba, One Happy Island. Time-sharing Vanuit Oranjestad kan de toei een aantal Caraibische aktivil ten ontplooien. Enthousiaste vis sers gaan met kleine, snelle boten de oceaan op om met trotse ver halen voor het thuisfront weer thuis te komen. Je moet wel echte zeebenen hebben. Bij normaal weer zijn de golven op de volle zee zo'n twee tot drie meter hoog, waaraan de kleine bootjes hele maal worden overgeleverd. Wat betreft de hotels en aparte- menten is het begrip «time-sha- ring» erg populair. Althans dat groter. De meeste Europe willen de projectontwikkelaars. Je dellen zijn er wel te zien, betaalt in zo'n constructie een flink ook daar de Jc bedrag waarvoor je tien jaar lang ieder jaar twee weken over je eigen appartement kunt beschik ken. Her en der in de stad en bij de hotels zelf, staan zogenaamde «tourist information centres» die krijgt de mi lieu-diesel een oxydatiekatalysa- tor die meer dan de helft van de policyclische aromatische kool waterstoffen in de uitlaatgassen onschadelijk maakt. Ook de reuk van de uitlaatgassen wordt door de katalysator verminderd. De Deutsche Bundespost zal in de na bije toekomst een aantal van deze diesels in gebruik nemen. Daarna wordt een beslissing genomen over serieproduktie. ook met het bruisende leven in de ze plaats gedaan. Zelfs de rosse buurt ligt er verlaten bij. Oranjestad is volledig in ontwik keling. Een nieuw winkelcentrum met een zestigtal kleine winkeltjes, waaronder zelfs Mc Donalds, moet er mede voor zorgen dan de 'rijke' toerist zijn vakantiecentjes op Aruba achterlaat. De grote winkelstraat zou zelfs in een West- europese stad niet misstaan. Grote winkels die er modern uit zien, en haast alle denkbare pro- dukten verkopen. Op het gebied van restaurants en uitgaansgelegenheden biedt Aru ba een uitgebreid en afwisselend scala. Restauranten als Papia mento en Bali mogen culinair als hoogtepuntjes genoemd worden. Voor wie is het aan te raden eens op de Antillen te gaan kijken. Ten eerste moet je een echte zonaan bidder zijn, anders heeft het geen zin. Ook watersporters zullen er een paradijs aantreffen met enorm veel mogelijkheden. Maar dan houdt het wel op. Het binnen land is niet interessant om daar een paar weken door te brengen. Het is erg dor. Oranjestad is dui delijk in ontwikkeling, maar nog erg klein. Het is er wel erg schoon, en wat dat betreft een voorbeeld voor andere Zuidamerikaanse plaatsen. De bevolking is erg vriendelijk en behulpzaam. Met er bijna overal i ze zelf papia- Maandelijks vinden er in Tilburg vele ongevallen plaats. In de Auto maat is iedere maand een overzicht van de Tilburgse gemeentepoli tie te vinden van de plaatsen, waar de meeste aanrijdingen van die maand plaatsvonden. In februari werden bij de politie 369 aanrijdingen gemeld, 81 minder dan in de maand januari. Hierbij kwam 1 weggebruiker om het leven en raakten 49 mensen gewond, van wie vijf ernstig. Als de twee be langrijkste oorzaken voor de aanrijdingen noemt de politie een hoge snelheid in combinatie met onvoldoende afstand bewaren (69) en het niet verlenen van voorrang, vaak als gevolg van een te hoge snelheid (60). In 40 gevallen had de bestuurder het voertuig niet onder contro le. Ook vonden veel aanrijdingen plaats door achteruitrijden bij het parkeren (60), terwijl men 28 keer het rechtdoorgaand verkeer geen vrije doorgang verleende. In 11 gevallen verkeerde een bestuurder onder invloed van alkohol. Rolls Royce Wat auto's betreft is het eiland niet bepaald een paradijs. De Ja panse en Amerikaanse merken hebben er de overhand. Op een enkele Volkswagen Kever na zijn alle Europese auto's rariteiten. Zeer bezienswaardig is de gemid delde staat waarin de auto's ver keren. Volledig weggerotte bal ken en delen van bodems mogen de pret niet drukken. Zolang de motor het nog doet, blijft de auto rijden. Toch rijden er hier en daar wat opvallende koetswerken rond. Een spierwitte Rolls Royce doet dienst als trekpleister voor een ti me-sharing projekt. Op Curacao, een eiland wat veel minder op toerisme gericht is, is de diversiviteit aan auto's veel 'Toter. De meeste Europese mo- j, alhoewel Japanners en Ameri kanen het grootste deel voor hun rekening nemen. Toch ook daar een enkele klassieker zoals een Ford Thunderbird uit 1957. De eerste dagen die je op de An- tillen doorbrengt, geven de indruk de langslopende toeristen maar al dat de bewoners erg lui zijn. Dat te graag inlichten over hun prach- wordt ook toegegeven. Enkele da- tige projekt geven. gen later kun je het zelf helemaal Wat biedt Aruba buiten de uitste- voorstellen. De temperatuur is bij kende hotelfaciliteiten. Op het na constant tussen de 30 en 35 eiland is een ruime keus aan casi- graden het hele jaar door. Dat maakt de mensen loom en lui. De enkele Arubaan die echt hard werkt, kan dan ook vrij makkelijk rijk worden. 1. Hart van Brabantlaan/Ringbaan West/Prof. Cobbenhagenlaan: 4 aanrijdingen 2. Goirleseweg/Ringbaan Zuid/Oud Goirleseweg: 3 aanrijdingen 3. Baroniebaan/Gilzerbaan: 3 aanrijdingen 4. Bredaseweg/Ringbaan West: 3 aanrijdingen 5. Drapenierstraat/Ringbaan Noord/Maasstraat: 3 aanrijdingen Kadett GSi 16V maar dan in groep N uitmonstering. Beide auto's zijn gebouwd door Opel-tu- ner Hainbach in Duitsland. Daarnaast worden er door het dealer-team twee Opel Lotus for- mule-wagens ingezet in de GM- Lotus Euroseries en in het geplan de Benelux Kampioenschap. In deze auto's zullen Peter Kox en Frans Voros uit komen. De Opel Dealer Cup Holland is voor 1989 in een nieuw jasje ge stoken. Maar liefst vier Kadetts GSi 16V zijn onder financieel gun- -*:ge voorwaarden aan vier ta- .antvolle rijders geleverd, die zul len strijden om onder meer een prijzenpot van f 40.000,-. no's waar het vakantiebudget vol ledig kan worden terugverdiend of kan worden verloren. Natuurlijk kan er aan watersport worden ge daan zoals waterskien, jet-skiën, snorkelen en diepzeeduiken. - de weelderige an de reisgidsei van toepassing. Er is duidelijk voor deze kant van het eiland ge kozen. De noordkant daarentegen is zeer rotsig en de oceaan is er veel wilder. Daar is ook een van de weinig be zienswaardigheden van Aruba te zien, de Natural Bridge, een brug van lavasteen, door de zee ge vormd.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1989 | | pagina 31