o USS s HEMEL AARDE Stadsbeheer, hoe doe je dat Ha I Erkenning besturen buurt- en wijkraden staat centraal HET CIRCUS KOMT ERAAN! ibv EN 9 nr. 10 II DS Oplage90.240 ex. Beleidsplan Twem 1989/1993: 05)^aQnQ®[jfflaaG Nieuwe bushaltes PROFRONDE IN TILBURG 5 halen, 4 betalen! 1 OKTOBER Het paard paard met het paard VERF-BEHANG SAV€ r SMIL€ iliii'jtWl’iBOÜ BIG DOGS Ml rt 1989-pagina 10 I De Koerier J Pag- 2T Piusstraat 96 Tilburg Tel 013-363369 ing Eén van de Tilburgse buurtcentra I I LlJ IRG TILBURG Belangrijk symposium in Cinecitta RAMEN-DEUREN-VERANDA’S Zie pagina 26 Hoef Oerh 11a De «Kneet» J Teletoon 345699 |kerheid T-Shirts Shorts zijstraat Heuvelstraat kurkcentrum [WEEKENDRECLAME POLY TENNIS Donderdag 9 maart 1989 33e jaargang nr. 1602 Tennis is FUN Leer het daarom goed. 15tennislessen voor dempers iting m 1987 1986 1986 1984 1984 1987 1986 1981 1982 1986 1986 1984 1985 1986 1985 1986 1985 1985 1986 1982 1981 1 de en jker van ’87 ’86-’87 '85 '83-’84 ’85 ’85 ’85 Jat aen Hun ver- k tilburg. ju les vernewe J. VAN LOON-OTTEN Hasseltstraat 178 (hoek van Hogendorpstraat) Zie bijlage Vrijdag en zaterdag BANANENSOEZEN plan gevolgen tie van het wel krijgen meer TOTAAL WONEN 'Uitgave: De Tilburgse Koerier bv Dir. T. de Beer-Douwes Oprichter: J.H.G. de Beer loefstraat 151 irlesestraat 2V 2 only at SCHÓUWI 10-11-12-13*16-17-18-19 februari 2-3-4-5*9-10-11-12 maart 1 TILBURG Goirkestraat 16-18 Tel. 35.25.25 GOIRLE Molenstraat 41 a Tel. 34.90.34 Ook uw adres voor geboorte-, doop- en bruidsuikers Van Lieshout Uw warme bakker Reeds meer dan 100 jaar van «v Berkdijk we haltes hoogte van 75 en 79 richt o op de middenberm Pulskenslaan. straat tenslotte we haltes hoogte van Ger. Me In dit nummer: Rondom Hart van Brabantpag. 3 Filmspag. 3 Gemeentenieuwspag. 7 Kuituur/Amusement pag. 9/10 Uit-agendapag.l 1 Politieberichtenpag. 11 B W-besluitenpag. 17 Wijnpraatjepag.20 Parochienieuwspag.21 Sportpag.23/25 vrijwilligers moeten zich daarin kun nen vinden, van de beroepskrachten ordt ander werk verwacht en de ste- ,::v“ ;-”‘“'lingen op welzijnsgebied >1 van de besturen aan- Harrie Verkerk. Albert Siebelink en Rob van Gestel in zijn eenmalige afscheidscreatie. 500 Watt gratis fl Sbroe®'*’! 99 5 SEmrRESS Pneumatiek veg 14 - tel. 013-321316 j Collodion in Tilburg AZ Totaal Wonen Telefoon: 013-433080 volop parkeergelegenheid: parkeerroute P6 Foto: Geert van Loon De cursus start 17 maart tot 21 lessen van een uur en wordt ge, doordeweekse avonden door KNL 7 krachten. Indeling naar leeftijd en geoefenc Inlichtingen en opgave De Gettenhoal 1, Golrle Met ingang van afgelopen zondag 5 maart heeft de BBA- stadsdienst een nieuwe dienstre geling. Maar er is meer nieuw(s). In de Bolswardstraat zijn de tijdelijke bushaltes opgeheven en verlegd naar de oorspronkelijke plaatsen in die straat. Voor de wijk Huibeven is de zonegrens weer teruggelegd op de oor spronkelijke plaats bij de halte aan de Jozef Plattelweg. Daar mee ligt de gehele wijk voortaan in eigen zone. In de Enschotse- straat is er een nieuwe bushalte bijgekomen en wel ter hoogte van het pand nummer 173 (hoek Lovensestraat). In de Hoefstraat is de halte ter hoogte van pand nummer 230/232 verplaatst naar het pleintje aan de Hoefstraat tussen de Van Goorstraat en de Jac. van Oudenhovenstraat. In de Berkdijksestraat zijn er nieu- gekomen en wel ter 1 de panden nummers Tting Zorgvlied en berm van de Coba i. In de Oerlese- tte zijn er ook nieu- gekomen en wel ter i de aansluiting met de fercatorstraat. BY SIERRA WEST 1 85,-(all-in) ”7 april en omvat 15 f gegeven op de - ''“‘.TB-gediplomeerde geoefendheid. Buurtwerkplaatsen Al krijgen dan in het Beleidsplan 1989/1993 de besturen van de wijk- en buurtorganisaties een beleidsbepalen de rol toebedeeld, de Twem kiest ook voor haar eigen beleid. Stelling zeven tien luidt: «Vanuit haar eigen profes sionele positie kiest de Twem voor een actieve opstelling richting ontwikke ling en vernieuwing. Daartoe ontwik kelt zij zelfstandig experimentele pro jecten en neemt zelf initiatieven voor doelgroepen.» Nico De Jong: «Een voorbeeld daarvan is Technika 10, een project dat we vorig jaar opgestart hebben. Dit jaar komt er hoogstwaar schijnlijk een ander project bij: de buurtwerkplaatsen. Lees verder op blz. 5 De revue Hemel Aarde beleeft dit weekeinde haar laatste vier voorstellingen. In de afgelopen weken liet De Tilburgse Koerier personen aan het woord die bij de revue betrokken zijn. De serie wordt vandaag afgesloten. Albert Siebelink, Harrie Verkerk, en Rob van Gestelze vormen een trio dat de tienduizend be zoekers van de revue zich beslist zullen herinneren. Albert is «De Engel des Heren» en zingt met de laagste stem van de hele re vue Harrie speelt fred de Blaak, die de eerste Tilburgse quizz presenteert vanuit Peerke Staak, en is de man in het «Straotje van Cees Robben» die op een strategisch moment een subtiele oprisping langs de bal kons van de schouwburg doet galmen en Rob zet een drietal types perfect neer, waaronder de Swiers - of is het Minnaard - «van het gelijknamige bureau» dat Tilburg moet promoten «Voor minder als een rooie mg, komp alle naar Tilbururg Alle drie zijn ze al jarenlang intensief bezig met theater in de meest veelzijdige zin van het woord. Toen ze hoorden dat er een nieu we revue kwam, waren ze paraat om hun talent in te zetten. Voor sommigen was dat een wonderlij ke beslissing omdat hun bezighe den op heel andere onderdelen van het theater lagen, zoals nog zal blijken. Ze hebben er echter geen moment spijt van gehad. Alle drie genieten ze, zoals ze zelf zeggen «van het enthousiasme en de kracht die een produktie als de revue veroorzaakt onder de spelers. «Van Gestel«Dat en thousiasme mag niet wegzinken. Er moet met deze groep doorge werkt worden. «Siebelink «Het Op 1 oktober dit jaar wordt er weer een wielerprofronde gereden in Tilburg. De or ganisatoren zijn druk doende Gerrie Knete- man te contracteren en de komende ronde in het teken van zijn afscheid van de wieler sport te plaatsen. Of dat allemaal lukt is vooralsnog niet duidelijk. Wel duidelijk is dat het publiek meer dan voorgaande jaren bij de profronde betrokken zal worden. De heer J. Zandboer, voorzitter van de Stich ting Profwielronde Tilburg heeft daar enke le aardige ideeën over. Zandboer«Ik houd het nog even voor me want we zijn nog aan het praten met enkele instanties. Binnen kort kan ik er meer over vertellen.» We houden u op de hoogte. verschijnt In geheel Tilburg, Golrle, Rlel, Loon op Zand, Udenhout, Berkel Enschot, Olsterwijk, Moergestel en Hifvarenbeek redactie-advertentie-afdeling en administratie: N.S. Plein 14-5014 DA Tilburg Tel. 013/368805 Fax 013/359985 sluitingstermijn voor advertenties en redactie dinsdagavond 22.00 uur In het wijk- en buurtwerk vervullen de vrijwilligers een cruciale rol. Ook de besturen worden gevormd door vrij- wordt ander wer willigers. De taak waarvoor de Twem delijke instelling'-" staat, is die vrijwilligers optimale on- moeten de rol dersteuning te geven. De Jong: «Dat vaarden.» doen de beroepskrachten van de Twern. Een voorwaarde voor de reali sering van het Beleidsplan 1989/1993 Stadsbeheerplan is wel dat er stevige besturen zitten, situatie gezond: villigers voor be- Het circus komt eraan Vanaf donderdag 23 maart tot en met maandag 27 maart komt het circus Mullens weer naar Tilburg om hier de eerste voorstellin gen van het nieuwe seizoen te presenteren. Het circus slaat haar tenten op, op het Evenemententerrein het Laar. In samenwerking met circus Mullens heeft de Tilburgse Koerier een bijzonder voordelig aanbod. Voor de voorstelling op donderdag 23 maart en vrijdag 24 maart die telkens om 20.00 u. beginnen, krijgt u bij aankoop van een kaartje een tweede kaartje kado, gratis en voor niets. U moet wel de bon die u volgende week in de Koerier zult aantreffen uit knippen en meenemen naar de kassa van het circus. Maar daarover volgende week meer. Wel nu al om misverstanden te voorkomen het volgendede aan bieding geldt enkel en alleen voor de voorstellingen op donderdag 23 en vrijdag 24 maart. Eén gekocht volwassenkaartje geeft bij overlegging van de bon uit de Koerier recht op één gratis volwassenenkaartje of één kinderkaartje. Eén ge kocht kinderkaartje geeft recht op één gratis kinderkaartje. En natuurlijk twee gekochte kaartjes, twee gratis kaartjes: drie gekochte kaartjes, drie gratis kaartjes, etc. SKF ransportwielen ^ÈesBatjoBefo tilburg |ules/vefneweg 14-td.013 321316 Onlangs publiceerde de Twem, de Tilburgse instelling voor ondersteuning van sociaal-cultureel werk, het Beleids plan 1989/1993. Dit beleidsplan is ge goten in de vorm van een discussiestuk en centraal erin staan 18 stellingen. Ni co de Jong, directeur van de Twem, over deze vorm: «De bedoeling is dat de besturen van wijkorganisaties maar ook de vrijwilligers van die organisaties dit beleidsplan gaan bespreken, bedis cussiëren. Daarom hebben we gekozen voor deze presentatie. Een belangrijke lijn in de stellingen is de gedachte dat de verschillende besturen van buurt- en wijkcentra de opdrachtgeversrol in het wijk- en buurtwerk krijgen, dat ze zich tot de beleidsmakers voor het uitvoe rend werk ontwikkelen. En van belang is ook dat zij in die rol erkend worden door andere instellingen zoals gemeen te, woningbouworganisaties, het bejaar- denwerk enz... Een nieuwe positie dus voor de besturen en een nieuwe situatie voor de andere instellingen. De bestu ren van de wijk- en buurtorganisaties worden dan de gesprekspartners met allerlei andere instellingen». Volgens De Jong zijn er al besturen die op die lijn zitten. Voorbeelden daarvan zijn de besturen van de Stokhasselt, de Rees- hof en de Uitvindersbuurt. Onze taal is een zeer ingewikkeld systeem van afspraken. Neem voorbeeld het woord «raam», spreken af dat te schrijven zoals we het schrijven «raam» dus. Bo vendien spreken we af dat we met dat woord een opening in de muur van een huis of een gebouw bedoe len die doorgaans met een glas plaat is opgevuld en waar men door naar buiten kan kijken of naar binnen. Waarom we niet af gesproken hebben met elkaar in plaats van «raam» met de zojuist gegeven betekenis anders te schrij ven, bijvoorbeeld «aram» of «strap» met nog steeds dezelfde zojuist gegeven betekenis, is maar ten dele verklaarbaar. We zouden dan de ontstaangeschiedenis van het woord «raam» moeten bestu deren maar dan nog komen we uit op de vraagwaarom «raam» en niet «aram» of «strap». Ingewik keld dus en nou hebben we het nog maar over één woordDe Neder landse Taalunie heeft wat dit be treft weer eens de koe bij de ho rens gepakt door voorstellen voor een nieuwe spelling te presenteren. De gedachte achter die voorstellen wordt in belangrijke mate bepaald door het idee dat taal logisch moet zijn zodat het schrijven van die taal makkelijker wordt. Is het niet makkelijker, aldus de Nederlandse Taalunie om gewoon «hij speeld» te schrijven of «hij overlegd» Volgens de Taalunie iS die spelling verdedigbaar omdat men in de verleden tijd schrijft «hij speelde» (met een d dus) en «hij overlegde» (ook met een d). Een ander voorbeeld: «de haan paart met de kip». Op grond van de verleden tijd van het werkwoord «paren» moet er dan staan «de haan paard met de kip» want de verleden tijd van «paren» is «paarde». Daar staat weer tegen over dat de Taalunie ook voorstelt te schrijven watje hoort. Zo zou er dan geschreven moeten worden «het paart staat in de wei.» Nee, zegt de Taalunie, dat mag in dit geval weer niet want het meervoud van «paard» is «paarden» moet een «d». Daarom moet het «paard» geschreven worden als het «paard». Wat bedoelen we dan als we schrijven«het paard paard met het paard» Duidelijk Makkelijk Niet echt Natuurlijk, op de huidige spelling is ook veel kritiek mogelijk. Wat moeten we aan met een zin als «Hij beval haar te vertellen hoe het bevallen was bevallen». Dat soort mogelijkheden blijf je hou den in een onlogisch systeem zoals taal nu eenmaal voor een groot deel is. Of de voorstellen van de Nederlandse Taalunie echter voor meer duidelijkheid zullen zorgen, valt te betwijfelen. Taal is logisch en onlogisch en wat dat betreft een goede afspiegeling van hoe de mens, die de taal bedacht heeft, in elkaar zit. Daarom ook liggen ver anderingen in de taal zo gevoelig. Verander je iets aan de taal, en dat doe je ook door de spelling te wijzigen, dan verander je ook wat aan de sprekers van die taal. Dat is iets waar de meeste sprekers - en schrijvers - niet op zitten te wachten. In maart 1988 presenteerde het college van B W het Stadsbeheerplan als uitvloeisel van de nota Koers en Visie. In dat Stadsbeheerplan trachtten B W een vervolg te geven op het Struc tuurplan Oude Stad. In dat vervolg werden ook de plannen m.b.t. de com pacte Stad meegenomen. Het Stadsbe heerplan van B W maakte veel los in Tilburg o.a. een kritische brochure van de Stichting Vernieuw de Stad (toen nog in oprichting). Die brochure werd uitgebracht eind augustus 1988 en was een pleidooi voor een andere visie en koers. Vier buurten werden als voor beeld gesteld voor die andere visie en koers. Volgens de organisatoren komt het symposium op een zeer geschikt tijdstip, zeker nu het Stadsbeheerplan van B W aan kritiek onderhevig is en herzien moet worden in opdracht van de betrokken raadscommissie. Lees verder op blz. 5 is ongelooflijk, de sfeer en de in zet niks geen kapsones, het is allemaal heel integer, een ver schrikkelijk leuke groep.» En Harrie Verkerk «Met heel veel vormen van theater bereik je ook een heleboel mensen niet. In zo’n revue komt alles bij elkaar.» Harrie en Rob hebben ondertus sen met de beste herinneringen een voortijdig afscheid van He mel Aarde genomen omdt een ander theaterprojekt he naar het buitenland bracht. I' rollen worden dit weekeinde vangen. Gedrieën vormen ze de stichting Kultoer en spannen ze zich in voor de meest uiteenlopende theaterprojekten in Tilburg. Op tweede paasdag brengen ze bij voorbeeld de Zuidnederlandse kultuurmarathon in theater Noorderligt waaraan tientallen theateracts zullen deelnemen. Siebelink was onlangs nauw be trokken bij de Louis Paul Boon manifestatie, en Van Gestel was de drijvende kracht achter «Vi braties», een stuk van Stanley- Eveling dat zijn kracht ontleent aan het subtiele taalgebruik. On dertussen deden Siebelink en Verkerk de succesvolle komische opera «Orfeus in de onderwe reld» van Offenbach«op de eerste plaats moest die opera leuk zijn, pas op de tweede plaats ook leuk om naar te luisteren.» Daarnaast organiseren ze jaar lijks nieuwjaarsconcerten («Miss met Vier Heren»), en opereren ze ook onder de naam «Arie’s Pa- tatkraam» een vorm van thea ter die ze «overkomend theater noemen, omdat de toeschouwer alles «overkomt». Hun «theater safariIvanhoe had veel succes omdat daarbij gebruik werd ge maakt van bestaande, natuurlijke decors zoals de bossen rondom Tilburg. Het publiek werd daar heen vervoerd in een bus en maakte de meest onverwachte belevenissen mee. Afgelopen zondag werden Harrie en Rob door de medespelers van de revue verrast met een warm afscheidsfeestje. Reden waarom ze nu iedereen bedanken en veel succes toewensen met «de laatste vierling». Dan zal ook Hemel Aarde tot het verleden berusten. Hopelijk voor niet al te lange tijd. van het Beleidst dat er stevige l Wat dat betreft is de situatie gezond: De Jong meent dat de rol van de bereidheid bij vrijwilligers voor be- buurtbewoners binnen de wijk- stuurlijk werk is wel degelijk aanwezig, buurtorganisaties steeds belangrijke Echter: als die besturen in het wel- wordt. «Bijvoorbeeld in het kader va zijnswerk een ondergeschikte rol blij- het Stadsbeheerplan. Het is niet meer ven vervullen en niet erkend worden dan logisch dat buurtbewoners mee als dé gesprekspartner door andere in- sturen. De gemeente zinspeelt daar in stellingen, dan lopen zij met het hoofd dat plan ook op. Via de besturen van tegen de muur en moet je er rekening de buurt- en wijkorganisaties kunnen mee houden dat de inzet en het en- bewoners hun stem laten horen. Dat er thousiasme afnemen». Nico De Jong realiseert zich terdege dat het beleids- n heeft voor de organisa- /elzijnswerk. «De besturen r verantwoordelijkheid, de naar die stem geluisterd wordt, is een goede zaak. Bijvoorbeeld door wo ningbouwverenigingen. Mensen willen graag in een leefbare buurt wonen. Buurtbewoners zien als eersten waar het mis dreigt te gaan in hun leefomge ving. Als dat via de besturen van wijk en buurtorganisaties doorgespeeld kan worden naar de betreffende woning bouwvereniging, dan heeft iedereen daar toch voordeel van?» Het is dan wel nodig, zo meent De Jong, dat de gemeente de buurtorganisaties ook de middelen geeft om die belangrijke rol in het Stadsbeheerplan te kunnen ver vullen. Op 17 maart wordt er in het bioscoopcomplex Cinecitta in de Willem II straat in Tilburg een belangrijk symposium georganiseerd door de Stichting Vernieuw de Stad. Onderwerp is stadsbeheer, een zeer aktueel thema in Tilburg zeker gezien de ontwikkelingen m.b.t. het gemeentelijk Stadsbeheerplan dat in maart vorig jaar werd gepresenteerd. Het symposium wordt om 10.30 u. geopend en sprekers zijn wethouder R. van Eijkeren van Ruimtelijke Ordening, dr. G. de Kleijn. hoofd af deling Stadsvernieuwing en Volkshuisvesting van de gemeente Rotterdam, de heer P. Tj. Dijkema, voorzitter van de Werkgroep Stedelijk Beheer Deventer, me vrouw K. Schrederhof van het Buro Aanpak uit Den Haag, de heer F. Claasen. se cretaris van het koordinatieteam in de Haagse wijken Bouwiust en Morgenrood en mevrouw M. Rijnders, opbouwwerkster in de Haagse wijk Bouwiust. Het sym posium wordt afgesloten met een discussie tussen de inleiders. Bijzondere aanbieding van de Tilburgse Koerier

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1989 | | pagina 1