;en s Brede aanpak bij toeristische promotie Hart van Brabant icm =N- Een geprobeerd mensen te helpen, ze bij te staan Mbv blokje voor het Plannen voor volop recreatie in Tilburg Noord «Ik heb altijd met woord en daad.» hoofd IDS Oplage90.240 ex. Adjunct-directeur Piet Maes van de schouwburg neemt afscheid Parkland Brabant streeft naar toename verblijfsrecreatie Parken in 5 halen, 4 betalen! nr. 7 Van Lieshout Tilburg aart 1989 - pagina 10 389 - pagina 3 De s@ Koerier Piusstraat 96 Tilburg - Tel 013-363369 ering iel D IRG TILBURG cnop zitten Hoef Oerh (Foto: Lia Besters) 11a ZEKERHEID I kurkcentrum BYOUX IWEEKENDRECLAME Aantrekkelijke natuurgebieden in Midden-Brabant. NIEUW VOORJAARSCOLLEKTIE Donderdag 16 februari 1989 33e jaargang nr. 1599 1987 1986 1986 1984 1984 1987 1986 1981 1982 1986 1986 1984 1985 1986 1985 1986 1985 1985 1986 1982 1981 naar schoux De technische ploeg van de Revue «Hemel Aarde» aangevuld met enkele hulpkrachten. ve: De Tilburg )ir. T. de Beer okdempers lichting den ivloeistof enwissers lat u Hasseltstraat 178 (hoek van Hogendorpstraat) I b ’87 ’86-’87 ’85 ’83-’84 ’85 ’85 ’85 Vrijdag en zaterdag CHOCOLADETOMPOEZEN Parkiet het r~ proviin Hieri™ recreat bant. -tel. 013-321316 j SCHOUW! i be ichter srking aan xv eming» idige /an een >urg», tg in 1 die ïtige, Zie bijlage trekken: een te in, en iet vage- is alles moge- ste «techniek- touwtjes trek- bedienen. 1RSHOP" uur EEN GOED BEGIN VAN UW VAKANTIE reisburo hosli tel 013-631155 tel 013-356535 tel :013-432036 ^Uitgave: De Tilburgse Koerier bv Dir. T. de Beer-Douwes Oprichter: J.H.G. de Beer loefstraat 151 rlesestraat 211 schaamt. Jawel, t de sportverslag- srlandse televisie, redactie-advertentie-afdelii N.S. Pleit T< zonden prestaties eas, maar Zal het i gevers Piet Maes op zichzelf het lie vóór de lichtkrant en het reuzi vignet van «Hemel en Aarde» p de plaats waar hij iefst gefotografeerd zag: -;uze grote 1 E SEmncESS Pneumatiek tilburg. jules verneweg 14 -1 ^^2) SKF transportwielen V tilburg |utes, verneweg 14 td 013 321316 Ook uw adres voor geboorte-, doop- en bruidsuikers Uw warme bakker Reeds meer dan 100 jaar TILBURG Goirkestraat 16-18 Tel. 35.25.25 GOIRLE Molenstraat 41 a Tel. 34.90.34 totechMf opkop! 5OoWat,'n^ jhi| ®^9,. mms kaftte? Op zaterdag 25 februari om 17.00 uur neemt de heer Piet Maes afscheid van de Tilburgse schouwburg. Piet Maes werd in 1965 benoemd tot adjunct-directeur van de Schouwburg Til burg. Op 1 maart 1986 vierde hij zijn zilveren jubileum daar, want hij begon op de schouwburg in 1961. Hij werd aangeno men als chef de bureau nadat hij eerder werkzaam was geweest - bij de Provinciale Voedselcommissaris en bij het Belastingkan toor. Na 28 jaar weg bij de schouwburg vanwege het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd: wat is er zoal gebeurd in die 28 jaar en hoe ziet de toekomst voor Piet Maes er uit? Wij spraken met een adjunct-directeur die op het punt staat af scheid te nemen van zijn werkkring. In Rondo.. Hart van b>. Films Gemeentenieuws. Cursussen Seniorenwijzerpag. Kuituur/Amusement pag. 13/15 Uit-agendapag-15 B W-besluitenpag. 17 Hemel en Aardepag. 17 Politieberichtenpag. 19 Parochienieuwspag.21 Sportpag.23 Terug werd op Tilburg. Hij werken als 2 de Provinciale indertijd gehuisvest v gebouw van de NC1 laan. «Dat was in 19< net begonnen was.» Een tijd, zo weet Maes zich nog ren. Vooral op het einde van «Ik moest de 60 rayonkantoren bant bezoeken. Ja, ik schuilkelders gezeten in verbant beschietingen in de buurt Maas, trommelvuur. In die heb ik altijd geprobeerd me goed mogelijk te hel heeft tot 1947 bij de I selcommissaris gewerkt. «Ik v:,J anders en ben gaan werken bij lastingen. Daar heb ik een aanu1 leidingen gevolgd en was na adjunct-commies. Ik was daar co» van de ontspanningscommissie en nog gevoetbald bij de Grasschc Sociale kontakten vond ik toen erg belangrijk. Het was gezellig x daar, ik had prima collega’s. Prettige tijd In 1961 zag Piet Maes een adverten tie in de krant waarin gevraagd werd een administrateur voor de jwburg die op 1 maart van dat jaar zou geopend worden. «Na overleg met mijn vrouw heb ik besloten te sol liciteren. (Lees verder blz. 5) Sociale kontakten naar het begin. Piet Maes 22 februari 1924 geboren in j was 16 jaar toen hij ging administratieve kracht bij Voedselcommissaris die t was in het huid’*: CB aan de Spoor- 1940 toen de oorlog i spannende g te herinne- in de oorlog. in Bra- heb nog in id met van de e periode lensen zo ïlpen.» Piet Maes Provinciale Voed- wilde wat bij de be- «antal op- a vier jaar lar ook lid heb loppers. i al heel ig werken verschl)nt In geheel Tilburg, Golrle, Rlel, Loon op Zand, Udenhout, Berkel Enschot, Oisterwijk, Moergestel en Hllvarenbeek De heer Maes heeft het verhaal dat hij kwijt wil al in zijn hoofd. «Jawel, ik heb daar nu de tijd voor want ik ben aan het afbouwen, begrijpt u. Nou moet u niet denken dat ik niets te d heb want die Tilburgse Revue «He Aarde», daar ben ik natuurlijk op mee bezig. Ja, met die revue j het goed, het is een prachtig afsche kado net zoals de eerste Tilburgse Re vue «Kannen Kruiken» een prach tig kado was bij mijn zilveren jubileum op 1 maart 1986. Zo zie je maar dat Tilburg heel wat in zijn mars heeft en dat we het kunnen.» sling en administratie: in 14-5014 DA Tilburg Tel. 013/368805 Fax 013/359985 sluitingstermijn voor advertenties redactie dinsdagavond 22.00 uu Na een tijdlang als Stichting Toerist Regio i.o. door het leven te zijn gegaan. Het projectbureau van de Stichting werd eind vorig jaar de Stichting Parkland Brabant gepresenteerd. Op korte ter- Parkland Brabant wordt gevestigd in mijn zal de stichting officieel worden opgericht. Stichting Parkland Brabant is o.a. het stadhuis van Tilburg, waar ook de het resultaat en de formalisering van een publiek-private-samenwerking. Met an- provinciale VW gevestigd zal worden, dere woorden: in de stichting werken overheid en bedrijfsleven samen om de doel- Hiermee wordt Tilburg het toeristisch- stellingen van Parkland te realiseren. Centrale doelstelling is de ontwikkeling van recreatief centrum van Noord-Bra- toeristische en recreatieve mogelijkheden in het parklandgebied. Tot directeur van de stichting is benoemd de heer Adri Bontenbal, voormalig directeur van de Streek VW Hart van Brabant in Tilburg. Het Samenwerkingsverband Midden-Brabant (SMB) heeft een deelplan gemaakt rond toekomstige mogelijkheden voor recreatie in het gebied ten noorden van Tilburg. Het plan vormt een basis voor verdere invulling van deze mogelijkheden. De routestructuur van o.a. fietspaden is in het plan ta melijk konkreet uitgewerkt. Hetzelfde geldt voor de opzet. om het Blauwe Meer in Loon op Zand nog meer geschikt te maken voor recreatie. Daarbij wordt naast zwemmen aan surfen gedacht. De technische en financiële mo gelijkheden daartoe zullen nader worden bekeken. De stortplaats Spinder en de Vloeivelden bieden op lange termijn goede mogelijkheden voor de aanleg van een golfbaan en een recreatiebos. De re creatieve inrichting van beide gebieden past goed bij de uitgangspunten van het Beleidsplan Recreatie van het SMB. Hierin wordt gepleit voor het in re creatief opzicht stimuleren van het gebied tussen Loon op Zand en Tilburg. In samenhang met de aan te leggen N.O.-tangent kan wellicht een nieuwe recreatieplas worden ontwikkeld, direct ten noorden van de stad Tilburg. Het plan wordt aan de betrokken gemeenten toegestuurd met het verzoek daarmee in te stemmen. Het recreatie-deelplan zal worden bezien in samen hang met het Stadsrandplan Tilburg-Noord van het SMB. waarin ook ont wikkelingen vanuit andere belangen (landbouw, verkeer en milieu) worden aangegeven. Joep Kreeberg de ti doek verdwijnt de hoogte plotseling zitten we in he vuur. Op het toneel is lijk... mits er de juist tovenaars» aan de te ken en de knoppen b, Iedereen zou eens een kijkje achter de schermen van een grote produktie moeten kunnen nemen om te ervaren wat een drukte het is terwijl, bijvoorbeeld, op het to neel een heel rustige scène bezig is. Op een monitor is de dirigent te zien voor de koorleden die in de coulissen de herkenningsmelo die van de quiz zingen; overal op het toneel is witte tape geplakt om de plaats aan te geven van de decorstukken tijdens de zoge naamde changementen onder lei ding van Wim Weijters en Erwin Eimers. Ondertussen bewaakt Willem v.d. Heijden achter in de zaal de geluidsversterking. Hij schat dat het totaal aan verschil lende geluidswaamemingen per voorstelling tussen de veertig en vijftig ligt. Het aantal trekke- wandchangementen schat Kree berg op zestig, terwijl er ongeveer zeventig tot tachtig verschillende lichtstanden zijn. Voor dat licht heeft de vaste technische ploeg van de schouwburg bovendien nog de steun gekregen van twee vrijwilligers. Sjak Nouwens en Jacqueline de Bruijn, die allebei al met theatertechniek bezig wa ren in het amateurtoneel, bedie nen, hoog op het tweede balkon, de volgspots. In die volgspots ver schijnt Peerke Donders als hij op originele wijze in een bouwlift uit de hemel afdaalt naar Tilburg. Wat het publiek zich op dat mo ment niet realiseert is, dat Peerke daar al bijna een kwartier op acht meter hoogte in de bak heeft ge zeten. De engel die na het zingen van het afscheidslied via dezelfde lift naar «huis» terugkeert, zit er ook nog eens een minuut of ze ven. Beneden zit Simon Vervoort ondertussen de hele tijd op een van de poten van de lift. «Voor het geval de stroom uitvalt», legt hij uit. «Dat gebeurt natuurlijk niet, maar als het gebeurt, dan heb ik hier de noodki om ze te verlossen!» Promotie Het Parklandgebied omvat het ge bied van het Samenwerkingsverband Midden-Brabant en het Stadsgewest ’s-Hertogenbosch. Stichting Parkland beoogt het toeristisch-recreatieve pro- dukt van dit gebied te verbeteren. De promotie is vooral gericht op onze buurlanden, hoewel ook het binnen land en landen verder weg niet verge ten zullen worden. Het streven is (vooral) om de verblijfsrecreatie te doen toenemen. Dit zal op z’n beurt voor een toename in het bezoek van toeristische dagattracties kunnen zor gen. Bij een verbetering van het toeris tisch produkt in de regio denkt de Stichting Parkland Brabant aan een brede aanpak. Het gaat m.n. om de kwaliteit van verblijfsaccommodaties, toeristische attracties, de toegankelijk heid van de toeristische voorzieningen en de aantrekkelijkheid van steden en bos- en natuurgebieden. Inmiddels is een begin gemaakt met het bewerken van de Duitse markt. De stichting zal verder diverse toeristische en recreatieve arrangementen gaan uit brengen. Dit zijn combinaties van voorzieningen uit het totale recreatieve aanbod, die voor één prijs worden aan geboden. De revue «Hemel Aarde» is dit weekeinde te zien in Schouw burg Tilburg op 16, 17, 18 februari (avondvoorstellingen), en op zon dagmiddag 19 februari (matinee). «Dit is de rookmachine, en hier zit onderkoeld ijs in». Aan het woord op gedempte toon is Simon Vervoort, toneelmeester van Schouwburg Tilburg. Tijdens de opening en finale van de revue «Hemel Aarde» zit hij geknield tussen de machines die voor «wolken» zorgen. Ondertussen heeft Ruud Eimers de belichting zo geregeld dat twee spots achter de coulissen wolken van licht op het achterdoek projekteren. We zijn in de hemel, dat is duidelijk, en achter de coulissen van de he mel wordt de gehele voorstelling lang keihard gewerkt door een technische ploeg van een tiental mensen. Theater is immers ook schone schijn, en daaraan levert de techniek een zeer grote bijdra ge. De wolken worden gevormd door zwarte rook die laag bij de grond blijft hangen. «Het is een soort olie», legt Vervoort uit, «die milieuvriendelijk is en die de stem niet hindert.» In de andere ma chine zit «onderkoeld ijs» (80 graden onder nul) wat het effect geeft van opstijgende nevel. Als het revueballet de «Helledans» uitvoert, ziet het publiek dat on derkoelde ijs als gloeiendhete hel- ledampen. De «duivelse» belich ting en het geluid van een storm in de orkestbak op de synthesi zer gemaakt door toetsenman Ton Hoovers maken de sfeer compleet. Terwijl het applaus voor het ballet wegsterft, bedient Heeft u ze zien rijden het afgelo pen weekeinde: Leo Visser, Gerard Kemkers en Bart Veldkamp? Wat deden ze het weer goed, onze jon gens! Vooral de prestaties van Leo Visser, de Vliegende Hollander, spreken tot de verbeelding. De ma nier waarop hij zowel de 5 kilome ter als de 1.500 meter wist te win nen, maakt hem tot een groot kam pioen. In zijn schaduw presteerde Gerard Kemkers ook goed. Tweede worden op een wereldkampioen schap is niet niks. En dan Bart Veldkamp, de debutant. Een uit eindelijke tiende plaats is eveneens I een prestatie die er wezen mag. Al le lof voor die drie. Minder lof voor Heinze Bakker. De manier waarop deze Fries de ritten van commen taar voorzag verdient als prijs een kopje ijswater. Wat moeten we aan opmerkingen als: «Naar mijn con statering rijdt Leo helemaal niet slecht» en «Volgens mijn waarne ming gaat Flaim verliezen». Leo reed gewoon goed en Flaim verloor. De manier waarop Bakker de rit ten volgt, is weinig verheffend: die manier is slaapverwekkend. Na tuurlijk is hij een heel ander iemand dan bijvoorbeeld Theo Koomen, die van de meest saaie ritten de meest boeiende kon ma ken om vervolgens, als het er echt om ging spannen, zichzelf wéér te overtreffen. Bakker is ook een an der iemand dan Mart Smeets, die soms vreselijke bokken kan schie ten, maar in elk geval blijk geeft van betrokkenheid bij het onder werp schaatsen. Bakker kan voort aan beter live een brei-wedstrijd verslaan die gaat over 24 uur en waarbij de deelnemers moeten pro beren binnen die tijd een sjaal van minimaal tien meter te maken. Dat levert pas spektakel opl! Maar goed, we hadden het over schaatsen en niet over breien, hoewel deze twee onderwerpen heel goed met el kaar te verbinden zijn. Een voor beeld daarvan las u zojuist. Een ander voorbeeld werd gegeven in de uitzending van Studio Sport om 19.00 u. die zondagavond. Leo Vis ser werd geïnterviewd. Op zijn hoofd droeg hij het onafscheidelijke sponsorpetje met daarop de naam van een verzekeringsbedrijf ver meld. Plotseling wordt er over die naam midden op zijn voorhoofd een grijs blokje geprojecteerd. Bij iedere hoofdbeweging van Leo rea geerde de bestuurder van dat blokje iets te laat. Een betere reclame heeft dat bedrijf zich niet kunnen wensen, want wie dacht er nu niet: «Wat stond daar ook al weer?». Soms was even de beginletter van de naam te zien, zodat het raadsel om oplossing schreeuwde. Even la ter kwam Gerard Kemkers close in beeld en pats: daar was weer dat grijze blokje op zijn petje. De ver binding tussen het schaatsen en het breien moge duidelijk zijn in het bovenstaande: het ging om gebrei de petjes die door schaatsers wor den gedragen. Tja, zo gaat dat in de sport: de een kletst maar wat over de presta ties van de ander, die die prestaties kan levéren, mede dank zij de fi nanciële steun van een of meerdere sponsors. Dat kletsen mag in alle vrijheid uitgezonden worden, het leveren van de prestaties gelukkig I ook nog steeds, maar daarmee houdt het op. Zal het nog duren voordat de verslaggevers op de buis zichzelf de helden wanen waar het allemaal om begonnen is? Op maandagavond om 19.00 u. zit op Nederland 2 bij Avro’s Sportpano- rama zo’n presentator. Die heeft het al ver gebracht. Hij is er in ge slaagd, naar het hoe mogen we ra den, een eigen sportshow onder de vlag van Avro’s Sportpanorama de Nederlandse huiskamers in te stu ren. Zijn interviews blinken uit door absolute knulligheid, een knulligheid waar Heinze Bakker zich nu nog voor i het gaat goed met geving op de Nederlant het gaat goed. Voor de voorbereiding var boek over «Parken in Tilbi zou ondergetekende graag kontakt komen met mensen grappige, serieuze, verdrietige, sensationele, enz. verhalen of herinneringen over een of meer dere Tilburgse parken weten. Verhalen van vroeger (rond de aanlegtijd) tot heden zijn wel kom. Reacties graag naar Marlieke van Woerkom, Goirkestraat 69, 5046 GE Tilburg, tel. 013/ 369381. wordt g ilburg, waar estigd zal v irgh( van en

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1989 | | pagina 1