NIEUWE ZIEKTE KOSTENPOLIS 65+ Ouderen elkaar COLOFON ontmoeten Exotic Terra Flora POST SCRIPTUM Cursus geldzaken voor 55+-vrouwen Spreekuren en telefoonnummers pjl' :\S.- Computergebruik voor 55-plussers Seniorenraad Vereniging van reumapatiënten Wandelbos Subsidie flankerend bejaardenbeleid Aktiefen Vrij ACTIEF BLIJVEN, ZO LANG JE KUNT DE TILBU6SE KOERIER Donderdag 16 februari 1989-pagina 11 ebruari 1989-pagina 10 Gezond ouder worden is zeker mogelijk rt ge- /ing 549,- 359.- 359.- ,229.- 299.- 199.- 699.- Feter Elshout 299.-1 299.- 449.’ 429.- I I I I I I I I I I I I I I I naar het redactie-adres of naar I I /eer 55 jaar kan itenden deelne- jehou- twaalf va- Ar- men belist met de iraten over de of er aan ko- tel. 350505. ïrdag van 9.00 mbad. 1 op maar r, Rei vori< die jaste huis voor th de Vaonze gezondheid wordt wel eens gezegd dat het ons hoogste goi is. Naarmate de jaren gaan tellen, wordt dit gezegde meer en mer waar, want gezondheid en ouder worden staan vaak op ge- spinen voet metelkaar. «Bijna iedereen die ouder wordt, krijgt uiindelijk problemen met zijn gezondheid, maar dat wil niet zeg- g< dat gezond ouder worden niet mogelijk zou zijn.» Deze uit- saak noteerden wij uit de mond van dokter Vejmeer, die als arts vbonden is aan het Regionaal Instituut Ambulante Geestelijke Czondheidszorg (RIAGG) in Tilburg. Wij spraken met haar over ctondheid en ouder worden. Voor alle duidelijkheid moet vermeld vrden dat dokter Vermeer deel uit maakt van een team dat oude- n behandelt, die lichamelijke en geestelijke problemen hebben. richt zich vooral op de lichamelijke problemen van ouderen. i de Tilburgse Koerier, NS-Plein 14. 5014 DA Tilburg, tel. 368805. 1,-1 Stichting Vrij-, aurg, telefoon het weekend. De Volksuniversiteit Terra I burg, is van plan een serie 55-plussers, waarin trale onderwer stap voor stap leerd. Ook wo- computer. Priems. Ir in de ser 426269. De st kost 50,-. oor mensen die wat ouder worden, n eigenlijk twee zaken heel belang- niet in een isolement geraken en •uctuur aan brengen of houden in i dagelijkse bezigheden», aldus dok- r Vermeer. «Ik zie heel vaak dat li- lamelijke problemen van ouderen er alles mee te maken hebben, eestal ten gevolge van veranderin- en in het dagelijks leven. Die veran- eringen kunnen veroorzaakt worden oor het stoppen met werken en met ensioen gaan, door het vertrek van e kinderen uit huis, het overlijden an de levenspartner en andere ver- essituaties. Als men uiteindelijk niet Deze vereniging wil werkzaam zijn voor de meest brede zin. Om dit doel te bereikt se vaste en incidentele activiteiten geor soosmiddag elke dinsdag in wijkcentrur donderdagmiddag in biljartcentrum «Westmar men in onder andere het gemeentebad aan Oost. Ook voedingsbegeleiding behoort tot de ten. Verder wordt er zo nu en dan een voorlichtings organiseerd en wordt er tijd vrijgemaakt voor een j< stapje. Als u meer wilt weten, belt u dan met het secretariaat van de Tilburgse vereniging: 013-673056. in staat is de nieuwe situatie een plaats te geven in het leven, dan kun nen er problemen ontstaan die zich li chamelijk laten vertalen.» Dokter Ver meer geeft een voorbeeld: «Bij het overlijden van de levenspartner krijgt de overgeblevene een klap die hard aan kan komen. Als men die klap niet goed te boven komt, gaat de gezond heid daar onder lijden. Men eet min der, omdat men weinig eetlust heeft, men slaapt slecht en misschien gaat men wel een beetje vreemd doen, al thans naar de mening van de omge ving.» I I Seniorenwijzer Wordt eenmaal in de twee weken opgenomen inde Tilburgse Koerier I Redactieraad I Tjeerd Bakker J Feter Elshout eindredacteur) acques Joosten 1 \d Konings I .voorzitter) Ad de Vet Redactieraadsadres Redactieraad Seniorenwijzer, I p/a Lange Schijfstraat 107, 5038 TT Tilburg, tel. 350505 .Kopij Kopij kan opgestuurd worden Zoals u wellicht weet, herbergt de Oliemeulen in de Reitse Hoevenstraat in Tilburg een permanente expositie over rep tielen en amfibieën. Regelmatig zullen er ook andere exposi ties in Exotic Terra Flora te zien zijn, bijvoorbeeld over Afri kaanse kunst, bonsai boompjes, etc. Ook ligt het in de bedoe ling in de toekomst groenbeurzen en dierenverenigingsmani- festaties daar te organiseren. In al deze activiteiten wil Exotic Terra Nova ouderen tegemoet komen. Bejaarden en gepen sioneerden betalen slechts 3,50 voor een toegangskaartje. Verdergeeft Exotic Terra Flora een groepskorting en rondlei dingen voor deze groep ouderen. U moet dan wel van te vo ren laten weten wanneer u komt en met hoeveel. Wilt u meer weten, neem dan gerust contact met Exotic Terra Flora op via tel. 013-630026. Vergeetachtig Volgens dokter Vermeer is het van groot belang dat men die veranderin gen snel onderkent. «Natuurlijk ver vullen hier de huisarts en de gezins zorg een zeer essentiële rol in. Maar ook de omgeving en de kinderen kun nen hun steentje bijdragen aan een goede oplossing van het probleem. Dat geldt zeker ook voor ouderen die vergeetachtig gaan worden. Die ver geetachtigheid kan het begin zijn van een vorm van dementie. Als je daar vroeg bij bent, kun je er met elkaar voor zorgen dat de betrokkene er zo weinig mogelijk hinder van onder vindt. Je moet zoveel mogelijk probe ren, samen met de betreffende oudere en zijn of haar naaste omgeving een stabiele situatie te scheppen, die na tuurlijk na verloop van tijd weer aan gepast moet worden. Die vergeetach tigheid neemt namelijk niet af, maar wordt langzaam aan erger.» tennisbanen, 1 jzemenu. I ^549.- .euzemenu f> «B.- en ’♦’J De bejaarden en gepensioneerden vereniging Wandelbos or ganiseert op maandag 20 februari een bingomiddag in het Kievitslaer, Reinevaarstraat 55 in Tilburg. De middag begins om 14.00 u. en duurt tot 17.00 u. Er zijn leuke prijzen te win nen. Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant heeft in het kader van het flankerend bejaardenbeleid een aanvraag van de ge zamenlijke Tilburgse Verzorgingstehuizen en in samenwer king met de Gezinszorg en Kruisvereniging een meerjaren subsidie verkregen. De subsidiëring is bestemd voor de wijkfuncties van de ver zorgingstehuizen, o.a. dagverzorging, tijdelijke opname, nachtopvang. In de subsidie is opgenomen een bijdrage personele kosten van de Gezinszorg en het vervoer van de kliënten naar de verzorg i ngsteh u izen De gezamenlijke aanvraag van de Verzorgingstehuizen in sa menwerking met de eerste lijns-organisatie is volledig geho noreerd. Een teken dat door samenwerking resultaat geboekt kan wor den. Vorige week woensdag is de Seniorenraad voor de eerste maal officieel bij elkaar gekomen in het gemeentehuis. De Se niorenraad werd eind oktober vorig jaar geïnstalleerd door wethouder Dijkstra en gaat het college van B W gevraagd en ongevraagd adviseren over het gemeentelijk ouderenbe leid. In de vergadering van vorige week woensdag werden vier werkgroepen benoemd, die problemen gaan onderzoe ken waar veel ouderen mee te maken hebben, zoals verkeer en veiligheid, aangepaste huisvesting, sociale en culturele voorzieningen en zorg voor thuiswonende bejaarden. Cen traal staat hierbij dat de informatie daarover voor iedere oudere bereikbaar moet zijn. Dat betekent dat de voorlichting veel aandacht zal krijgen. Op 27 februari om 13.30 u. maken -de leden van Raadscommissie voor^Sociale en Culturele en de leden van de Seniorenraad kennis met elkaar. TILBURGSE KRUISVERENIGING Kantooruren van 8.30 tot 18.00 uur. Het adres luidt: La ge Witsiebaan 2a, tel. 636620. STICHTING GEZINSZORG Het spreekuur van de Stichting Gezinszorg is op alle werkdagen van 8.30 tot 9.30 u. Het adres en telefoon nummer zijn: Stationsstraat 5-5a, tel. 397911 HULPCENTRALE De Hulpcentrale is een onderdeel van de willigerscentrale, Spoorlaan 320, Tilbi 433584. Dag en nacht bereikbaar, ook in h STICHTING BEJAARDENWERK TILBURG Centraal bureau: Lange Schijfstraat 107, Spreekuren: maandag tot en met donderc tot 10.00 uur. MAATSCHAPPELIJK WERK Informatie over bereikbaarheid kunt u krijgen bij het centraal bureau, Korvelplein 11tel. 368885. Vermeer meent dat in geval van ver geetachtigheid, andere ziektes heel goed behandeld moeten worden. «Wanneer iemand vergeetachtig aan het worden is, kan een hersenbloe ding bijvoorbeeld dat proces versnel len. Een goede en snelle hulpverle ning is dan geboden. Daar mag men best attent op zijn.» «Overigens moet rr.cr. betreffende oudere pr problemen die er zijn men.» De huisarts Volgens dokter Vermeer neemt dat desondanks niet weg dat in veel om vallen mensen uit de directe omgeving van ouderen die met hun gezondheid gaan tobben, de weg moeten effenen naar goede hulp. Vermeer: «In eerste instantie is de huisarts de eerst aange wezen persoon die op de hoogte ge steld moet worden. Ook als de betref fende oudere al contact heeft met de huisarts, is het niet verkeerd bij veran deringen in de gezondheid hem te waarschuwen. Het kan bijvoorbeeld gebeuren dat een oudere al jarenlang medicijnen slikt en dat zijn of haar li chaam daar anders op gaat reageren. De Stichting Bejaardenwerk Tilburg organiseert een cursus voor vrouwen boven de 55 jaar, die graag wat meer thuis wil len raken in allerlei financiële kwesties, zoals ze die in het da gelijks leven tegenkomen, zoals bijvoorbeeld bank- en giro- zaken, verzekeringen, huursubsidie, enzovoorts. De cursus duurt tien bijeenkomsten, wekelijks op de dinsdag morgen en vindt plaats in het Buurtcentrum de Boomtak, Boomstraat 81 in Tilburg. De eerste bijeenkomst start op 28 februari om half tien. Opgave: Stichting Bejaardenwerk Tilburg, tel. 350505. Vra gen naar: Bernadette Beljaars. >r de reumapatiënten in ïiken, worden er diver- >rganiseerd, zoals een jm ’t Sant, biljarten op irkt» en zwem- i de Ringbaan i vaste activitei- *!_gsavond ge- jaarlijks uit- Gelezen in een krant van vorige week donderdag: bejaarde in Velp met looprek niet snel genoeg de overweg over. Gevolg: dood. Citaat: «Volgens de politie van Velp is de vrouw (76 jaar) het slachtoffer geworden van haar handicap.» Verduidelijking: omdat de vrouw slecht ter been was, liep ze met een looprek. Toen ze de overweg overstak, begonnen de waarschuwingsbellen te tinkelen. Ze kon zich niet snel genoeg uit de voeten maken en werd gegrepen door de trein. In het ziekenhuis overleed de vrouw aan haar verwondingen. Slachtoffer van haar handicap: an me hoela!!! Die vrouw is slachtoffer geworden van ons snelle vervoerssysteem, dat totaal niet aangepast is aan ouderen, die slecht ter been zijn. Wanneer er tussen het moment dat de waarschuwingsbellen gingen rinkelen en het moment dat de trein passeerde meer tijd had gezeten, was dit ongeluk niet gebeurd. Maar tijd is geld, een dooie meer of minder verandert daar niets aan! Onder deze titel brengt het Nederlands Bureau voor Toeris me vanaf maart een gratis blad uit voor «de volwassen le vensgenieters». Hierin zal de voor velen bekende PAS-65 krant geïntegreerd worden. Met het uitgeven van «Aktief en Vrij» willen de makers de wat oudere lezers informeren over allerlei aangename vormen van vrijetijdsbesteding. De ver spreiding in Tilburg vindt onder meer plaats via het VVV-kan- toor, de huisartsen en ook de Vrijwilligerscentrale. Nova, Nieuwlandstraat 44 in Til- i bijeenkomsten te beginnen voor het gebruiken van een computer het cen- .werp is. De serie is bedoeld voor beginners en ~*ap wordt het gebruiken van de computer aange- wordt er aandacht besteed aan de werking van de De bijeenkomsten staan onder leiding van Pieter Iedereen die ouder is dan 55 jaar en interesse heeft serie, kan contact opnemen met Terra Nova, tel. serie bijeenkomsten gaat in maart van start en Tot uiterlijk 30 april 1989 kan ieder particulier verzekerd persoon van 65 jaar of ouder zich aanmelden voor de standaardpakketpolis van 181 gulden per maand. Deze speciale polis voor ouderen komt voort uit nieuwe wetge ving. Samen met de algemene omslagbijdragen, komt de maandelijkse premie in totaal op 189,24. Dit, los van elk inkomen en ongeacht de persoonlijke gezondheidssituatie. Dan zijn onder meer verzekerd: huisarts, apotheek, ziekenhuis (derde klas), fysio- en oefentherapie, en logopedie. Het eigen risico bedraagt: -voor poliklinische specialistische hulp: 200,- voor een gezin per jaar en 100,- per alleenstaande per jaar; - voor ziekenvervoer zonder ambulance: 100,- voor een gezin per jaar en 50,- voor een alleenstaande per jaar; - 20% van de tandartskosten (bruggen en kronen worden in het geheel niet vergoed). Informeer bij de verzekeringsmaatschappij naar de mogelijkheid van een aanvullende ziekenhuis-klasseverzekering. Man zowel als vrouw van een echtpaar moeten ieder hun eigen standaard pakketpolis aanvragen bij de maatschappij van hun keuze. Iedereen wordt geaccepteerd, of men nu verzekerd is of onverzekerd, en met welke ziekte kostenrisico’s dan ook. Wie thans een lagere premie betaalt (vanwege eigen risico of onvolledig pakket), kan mogelijk beter uit zijn met de stan daardpakketpolis. Laat uw particuliere maatschappij of verzekerings-agent dit voor u vaststellen. Inschrijven Bent u nu 65 jaar of ouder, dan is 30 april 1989 de uiterste datum voor uw inschrijving. Als u na vandaag 65 wordt, heeft u, vanaf het begin van de maand waarin u verjaart, nog vier volle kalendermaanden om in te schrijven. De Wetgever heeft deze nieuwe standaardpakketpolis opengesteld voor iedereen van 65 jaar en ouder. Maak er gebruik van. Meer informatie staat in een gratis brochure van het ministerie van WVC, postbus 5406, 2280 HK Rijswijk. De Werkgroep Bewust Ouder Worden organiseert in maart en april weer een serie van zes gespreksochtenden met ouderen. De gespreksochtenden wor den op elf plaatsen in Tilburg gehou den en de plaatsen zijn zo gekozen dat ze voor iedereen redelijk goed be reikbaar zijn. Iedereen vanaf ongeve aan de gespreksocht men. De gesprekken worden gt den in groepen van tien tot t deelnemers en bij elke groep is ge spreksleiding aanwezig. Een bijeen komst duurt twee uur en elke groep komt zes keer bij elkaar. Elke groep maakt een keuze uit onder werpen zoals: Zorg om ons milieu Speelt geloven/bidden een rol in mijn leven? Hoe bewoonbaar en veilig is onze stad? Hoe belangrijk zijn con tacten? Gezond leven: bijblijven, voeding, beweging Ouderen op kantie Armoede in Nederland - moede in Tilburg Is er een leven na dit leven? Als bijdrage in de kosten wordt per bij eenkomst 1,25 gevraagd (dus 7,50 voor de hele serie); de koffie is dan gratis. Geïnteresseerden kunnen zich tot 1 maart opgeven bij: Werkgroep Bewust Ouder Worden, Gasthuisring 54A, 5041 DT Tilburg. Telefonische opgave is tijdens kantooruren ook mogelijk: 423706 (Dekenaal Centrum). Dit num mer kan men ook bellen voor nadere informatie. De stofwisseling van oudere mensen verandert namelijk geleidelijk. Die me dicijnen kunnen dan meer kwaad gaan doen dan goed. Als men die me dicijnen via een herhalingsbriefje steeds weer bij de apotheek haalt zon der dat men eens langs gaat bij de huisarts, dan heeft hij ook niet altijd precies zicht op de gezondheidssitua tie van de betrokkene.» Actief blijven «Het is ook erg belangrijk, dat ouder wordende mensen zolang mogelijk actief blijven», aldus dokter Vermeer. «Interesses moet je vasthouden en eventueel uitbreiden. Daarbij is het niet van belang om wat voor interes ses het gaat, als men er maar plezier in heeft en men er door in aanraking komt met anderen. Lukt dat niet, dan zijn er diverse voorzieningen voor ouderen die daar op inspelen, bijvoor beeld bij de Stichting Bejaardenwerk en vele andere instellingen. Het is echt van wezenlijk belang niet in een isole ment te komen. En als men daarin zit, dan is het van wezenlijk belang dat isolement te doorbreken. Daar heeft ouder worden en gezondheid alles mee te maken.»

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1989 | | pagina 11