w HEMEL AARDE SLES Snelle ontwikkeling groeiwijk De Reeshof is speelt mee Centrum voor Beeldende Kunst is op papier klaar 50% t JL Oplage90.145 ex. Proefblad-en, gezelligheid voor iedereen korting De jacht Ondanks knelpunten tevredenheid met woonomgeving UM nr. 4 5MIL€ SAV€ 5 halen,4 betalen! ,5, fyogeri fS| jtnèeliefs Van Lieshout uitverkoop ari 1989-pagina 8 De s@ Koerier In dit nummer: Piusstraat 96 - Tilburg - Tel 013-363369 Foto: Geert van Loon De lokatie aan de Spoorlaan. Tl Jul. v. Stolbergstr. 25, Tilburg Tel. 013-363049 >P Foto: Geert van Loon Iers. L. 355575 Lees verder op blz. 5 stuk! ïn in I Zie bijlage strenge ogant et zal i teruitrijlampen Twee ylinder) kost n de 65A (1300 cc) n hak e- bosten 11 tie op roesten van kurkcentrum WEEKENDRECLAME MODERN LICHT ZIE PAGINA Langspeelplaten muziekcassettes bladmuziek ick \ES ersneUe i’tng Donderdag 26 januari 1989 33e jaargang nr. 1596 o.a. standaard: 1987 198A 1983 198 A Daar te zien i ze een promenade Maar l te ne (niet op reklame T.V. L.P.’s ofM.C.’s) Rondom Hart van Brabant Films..... Gemeentenieuws Kul tuur/Amusement Cursussen Uit-agenda Karnaval in de regio.. B W-besluiten Parochienieuws Sport MUZIEKHUIS Uüt h Vrijdag en zaterdag ANANASBEIGNETS OPRUIMING 20 tot 50 korting Licht beschadigd BESTERDPLEIN 32 WESTERMARKT 21 Ook ’s maandags geopend! hem hem t te die 'aar weer 1 u Pneur (s]B tilburg. jules vernewe fêfiRG TILBURG -laar hopen °rootse hap/ winkelen Don van Gijsel, alias Peerke Donde op de ondom het cen- ien en de genoemd ak gevon- >te lijnen onderschrijft het og even af. Lees verder op blz. 5 SCHOUW! In het begir In het midd voltooid dienen te z wonen. Momenteel bijna 7000 mensen. Hoefstraat 151 Oerlesestraat 211a Uw warme bakker Reeds meer dan 100 jaar TILBURG Goirkestraat 16-18 Tel. 35.25.25 GOIRLE Molenstraat 41a Tel. 34.90.34 SPORTIEF Jk KARNAVALLEN met een origineel IJSHOCKEYSHIRT achterruit i met rode ;:^pps^enhe,d ^J^RCOLLeCTlE TOT 60% transportwielen iflBÉiiNwBijï]^ ^ËssBoonBsBa tilburg jules .verneweg 14 tel 013 321316 verschijnt In geheel Tilburg, Golrle, Rlel, Loon op Zand, Udenhout, Berkel Enschot, Olsterwljk, Moergestel en Hilvarenbeek JmnccSS jumatiek veg 14 - tel. 013-321316 y SIERADEN FABRIEKSVERKOOP met 60 tot 80% korting en als wij zeggen opruimen, dan bedoelen wij ook'opruimenü! NU Seiko en Pulsar horloges 30 tot ^50% korting. yy pag- 3 pag. 3 pag. 7 pag. 9 pag. 11 ...pag. 11 pag. 13 pag. 15 pag. 17 pag. 19 Rest van de SHOWROOMMODELLEN 10 korting tot/met31 jan. 1989 MOOGSPOOR NS-Plein 10, Tilburg, 013/425182 waar niets meer zijstraat Heuvelstraat steekt met kop en schouders boven de andere steden uit. Dat blijkt uit een onderzoek wat wij hebben laten ver richten. Die inspanningen van de ge meente Tilburg passen precies in onze actie «Drempels weg». Vandaar onze keuze voor Tilburg». ;in van de jaren tachtig vestigden de eerste bewoners zich in De Reeshof. iden van de negentiger jaren zullen de in totaal 6000 geplande woningen zijn. Er zullen dan naar schatting 15.000 mensen in de Reeshof el zijn zo’n 2500 woningen gerealiseerd en wonen er in de wijk Op dit moment zijn de subwijken Gesworen Hoek en Huibe- ven-I zo goed als klaar. De tijd lijkt rijp om eens een tussenbalans op te maken. Gemeente Tilburg j Per saldo zijn de huidige bewoners van de meest naar het westen gelegen wijk van Tilburg positief over hun woonomstandigheden. Wel bestaat er in de «Reeshof» duidelijk behoefte aan extra, met name, recreatieve voorzieningen. Een ander knelpunt vormt het openbaar vervoer. Het feit dat een busrit van en naar de wijk drie strippen kost is veel bewoners van De Reeshof een doorn in het oog en wordt ervaren als onrechtvaardig. Op zaterdag 28 januari wordt door de Carnavalsstich- ting Tilburg, met enthousiaste medewerking van de Win keliersvereniging Tilburg Centrum» en een aantal hore cabedrijven wederom het al jaren traditionele «Proef blaozen» georganiseerd. Vanaf 12.00 uur bruist het in de binnenstad, vanaf de Schouwburgpromenade tot de Heu- velpoort, van de carnavalsmuziek. Maar liefst zestien dweelorkesten zullen dan het centrum van Tilburg opfleu ren met hun vrolijke, carnavaleske klanken, om de Til- burgse Kruiken en Kruikinnen al vast in stemming te brengen voor het een week later startende carnaval. Ook de Financiële- en de Muziekcommissie van de Carnavalsstichting Tilburg zijn met een stand bij V&D aanwezig. Het winkelende publiek krijgt daar alle gele genheid om door het kopen van verschillende attributen het Tilburgse openbare carnaval te steunen en in het bezit <°n dat het weer een beetje meezit, zodat happening wordt waarbij het publiek gezel- t en alvast warm loopt voor het carnavals- Dat het winter is, me jaargetijde nauwelijk nachtvorst, geen sneeuw terse pret zoals ijsv sneeuwplezier. Grijze len het aanzicht van die minstens wel als de zachtste sinds tijden de weerkundige ge schiedenis in zal gaan. Dat zachte weer heeft één voordeel als de be wolking het af laat weten: voor jaarsachtige dagen. Zo’n dag was het vorige week woensdag. Een aangenaam zonnetje bescheen Brabant en vele mensen maakten van de gelegenheid gebruik een frisse neus te halen in de bossen rond Tilburg. Daar was het ook drukker dan normaal die woens dagmiddag, ook op de trimbaan achter het klooster van de Trappis ten. Lekker sporten in de bossen: als voorbereiding op een winter sportvakantie of gewoon om je konditie wat bij te houden. De sportievelingen op de trimbaan stonden die woensdag, echter oog in oog met een ander soort sportie velingen: jagers, In professioneel groen gekleed met het geweer in de aanslag liepen daar enkele lieden rond die zonodig daar, of all pla ces, hun sport moesten bedrijven; een sport die bestaat uit het dood schieten van konijntjes en fazan ten. Nou valt er over de sport van het jagen veel te zeggen en de voor- en tegenstanders bedienen zich over het algemeen van de meest irrationele argumenten. Het gelijk van de een hoeft niet altijd het ongelijk van de ander in te houden want de materie is gekom- pliceerder dan men over het alge meen denkt. Dat komt omdat de argumenten die jagers en anti-ja- gers gebruiken meestal emotionele argumenten zijn en daardoor heel gevoelig liggen. Wie daar meer over wil weten, moet maar eens een bezoek brengen aan het N oordbrabants Natuurmuseum aan de Spoorlaan in Tilburg, is momenteel een expositie ti over de jacht en worden tien argu menten vóór de jacht gegeven en tien tégen. Onbeslist dus. De be zoeker kan zelf zijn standpunt be palen. Handig van het Noordbra- bants Natuurmuseum, zo strijk je niemand tegen de haren in. Maar voor die handigheid is dit stukje niet bedoeld. Dit stukje gaat over de hersenloze, gevaarlijke onhan digheid van die jagers daar op die woensdagmiddag op de trimbaan! Hoe halen die «sportievelingen» het in hun hoofd om op een trim baan die die bewuste middag rede lijk werd bezocht, rond te lopen met geweren in de aanslag om jacht te maken op klein wild. En niet voor de eerste keer! Enkele keren al zijn er van die groene na tuurliefhebbers gesignaleerd op de trimbaan die zich wapenen met een jachtgeweer om uitgerekend daar hun sport te bedrijven. Wat bezielt die mensen? Snappen nou werkelijk niet dat jagen bezigheid is die, als je nou persé lol wilt beleven aan het doden van die ren, bij uitstek niet moet uit oefe nen op een plaats waar veel men sen bij elkaar komen. Het gevaar dat er iets mis gaat, is absoluut niet ver gezocht. Het zou niet de eerste keer zijn dat een jager per ongeluk iets anders raakt dan hij van plan was. En jagers: ben nou niet zo arrogant om te zeggen dat u zoiets niet zal gebeuren. U hoeft maar enkele weken terug te gaan in uw herinnering, als u dat lukt, om het meest recente ongeluk - in Grouw, weet u nog - voor de geest te halen. Twee jagers waren daar op eendejacht. De ene gleed uit, z’n geweer ging af en de ander werd dodelijk getroffen. Zo gaat dat met die ongelukken: de jacht op klein wild levert weleens onge wild een groot slachtoffer op. Om het op die trimbaan niet zover te laten komen, moet daar niet meer gejaagd worden: zo simpel ligt dat. terken we dit lijks. Geen S.W, geen win- svermaak of dagen bepa- deze winter Helpen Luisteraars kunnen het Tilburgse team helpen want bij een aantal vra gen mag hulp: geboden worden. Men kan tijdens de uitzending volgende week donderdag helpen door, als men het antwoord op een vraag weet, te bellen naar de Openbare Bibliotheek. Het telefoonnummer is 355055. Til- burgers wordt afgeraden het speciale 06 nummer te bellen dat in de uitzen ding vermeldt wordt. Dat nummer zal overbezet zijn. Daarom fungeert de bieb als tussenstation. De bieb houdt een lijn vrij met Hilversum waar de Tilbugse kandidaten hun strijd zullen leveren. Via de bieb wordt uw ant woord dan doorgegeven naar Hilver sum. Omdat verwacht wordt dat nogal wat Tilburgers zullen bellen naar de bieb, komen daar extra telefoonvoor- zieningen. Vergeet dus niet af te stemmen op Radio 2 donderdag 2 februari vanaf 11.30 uur. En vergeet ook het telefoon nummer van de bieb niet Overigensin het kader NCRV actie «Drempels w?j Tilburg in het nieuws. Op januari in NOpv-o dag daarna naai. Luiste dus!!! Toneelspeler, regisseur, oprichter met Ad Vinken en Corrie van Gijsel van het Vestzaktheater: iedereen in de Tilburgse toneel wereld kent Don van Gijsel wel in een van zijn vele gedaanten. En buiten die toneelwereld zullen ve le Tilburgers hem in ieder geval nog wel in hun herinnering kun nen brengen in zijn rol van de Til burgse stads-Sinterklaas. Don van Gijsel is even veelzijdig als enthousiast voor alles wat met toneel en theater te maken heeft. Van beroep was hij tot voor kort administrateur, maar die werk zaamheden begon hij al in 1948 af te wisselen met zijn hobby: to neelspelen. Via de parochievere- niging kwam hij bij diverse ama- teurgezelschappen te spelen: De Pioniers, Pegasus en de Propy- leeën. Momenteel is hij niet meer aan een vast gezelschap verbon den, maar speelt hij gastrollen, onder andere bij Perspectief. Na zijn opleiding als regisseur aan het Brabants Centrum voor Amateurtoneel regisseert Don van Gijsel regelmatig stukken voor andere gezelschappen in Til burg en omstreken. Een van de merkwaardigste toneelstukken die hij regisseerde, vindt hij «Brand in de Jonge Jan» waarin één acteur, Harrie v.d. Sande, ze ven rollen voor zijn rekening moet nemen. De ongebondenheid spreekt bijzonder aan omdat het daardoor vrij staat de rollen spelen en de regies te doen hem het meest bevallen. Vandas ook dat Don van Gijsel ook wee De Reeshof ontwikkelt zich in snel- Wibrant gerealiseerd worden. Wat het treinvaart. De subwijken Gesworen laatste deel van De Reeshof betreft Hoek en Huibeven-1 zijn zoals gezegd spreken we dan van het jaar 1994. nagenoeg voltooid. De ontwikkeling De mensen in De Reeshof zijn alles bij van Huibeven-1 is momenteel in volle elkaar tevreden met hun woonomge- gang. In de komende jaren zullen ach- ving. Dit vernemen we uit de mond tereenvolgens de subwijken Huibeven- van Leon Kanters en Henny Bestter. III, Heerevelden-zuid, Campenhof, voorzitter respectievelijk bestuurslid Heerevelden-noord, Hoge Witsie en van de Wijkraad Reeshof. Zij geven echter tevens aan, dat de woon- en leefsituatie in de groeiwijk op een aan tal punten verbeterd zal moeten wor den. ‘e komen van het Tilburgse carnavalsplaatje met de win dende liedjes van het afgelopen Blèrconcours. Het hoogtepunt van de middag is ongetwijfeld, dat de winkelende Kruiken en Kruikinnen plotseling oog in oog kunnen komen te staan met onze Stadsprins Rein den Irste met echtgenote, de voorzitter van de stichting, Gerard Voorn met echtgenote en het Kruikenpaar Trijntje Mekker en Ruud Rammelèr. Deze drie echtparen gaan dan op een ludieke wijze winkelen. Degene die aan hen het meest carnavaleske cadeau verkoopt wordt aan het einde van de middag door Prins Rein I onderscheiden met een prijs. Nu maa het een gro lig kan wit festijn. Al enige tijd wordt er in Tilburg gedacht én gepraat over een Centrum voor Beeldende Kunst (CBK). Beeldende kunste naars, geïnteresseerden in de beeldende kunst, instellingen die iets te maken hebben met de beeldende kunst en andere kunstminnenden: allemaal zijn ze het er over eens dat zo’n centrum er snel moet komen. Op 22 december 1987 werd er een projektgroep ingesteld die zich moest buigen over de ontwikkeling van dat Centrum voor Beeldende Kunst. Die projektgroep, die onder voorzitterschap stond van wethouder J. Krosse van Financiën en Kuituur en waarin vertegenwoordigers van o.a. de Midden Brabantse Kunstenaars en van de Academie voor Beeldende Vorming zitting hadden, heeft eind oktober 1988 een advies uitgebracht aan het college van B W. Dat advies is opgenomen in een rapport dat de titel meekreeg «Op een nieuw spoor». Belangrijke onderdelen uit dat rapport zijn: er moet een Centrum voor Beeldende Kunst komen in Tilburg, 1 trum moet een spilfunktie vervullen in het Tilburgse kunstleven, er moeten exposities in georganiseerd kunnen wordt kunstuitleen - nu nog ondergebracht bij de Schouwburg - moet er een plaats in kunnen vinden. Als lokatie wordt g het gebouw aan de Spoorlaan waar het Noordbrabants Natuurmuseum en het Scryption-museum al eerder onderdal den hebben. Het rapport «Op een nieuw spoor» is voorgelegd aan het college van B W en in grot» college de bevindingen uit dat rapport. Op enkele essentiële onderdelen houdt het college de boot nof De revue «Hemel Aarde» gaat op 10 februari in première. In deze serie laat de Tilburgse Koerier we kelijks een of meerdere personen aan het woord die bij de revue be trokken zijn. Uitgave: De Tilburgse Koerier bv Dir. T. de Beer-Douwes Oprichter: J.H.G. de Beer auditie deed voor «Hemel Aar de. «Veel mensen», zegt hij, «blij ven te lang of te veel in de eigen groep zitten. Daardoor is de to neelwereld in Tilburg nogal ver brokkeld. Het zou heel goed zijn als de ervaririgen met de revues zouden uitgroeien tot een vaste kern, die mensen uitnodigt om mee te doen.» In de vorige revue speelde van Gijsel al op indrukwekkende wij ze een solo-optreden als de to neelmeester van de jubilerende Schouwburg. Ook nu heeft hij weer een fraai solo-optreden, met dit verschil dat de «preek» die hij dan houdt, onderdeel is van een rol die door de gehele revue te rugkomt: de gedaante van Peerke Donders. Peerke Donders is, hoe kan het ook anders, de burgemeester van de Tilburgse Hemel, die hij met vast hand bestiert. Don van Gijsel: «De rol van Peerke is heel leuk. Ik houd veel van een beetje melancholieke rollen. Peerke Donders spreekt enorm veel Til burgers aan, en ik kan me nu vol ledig op die rol concentreren.» En dat is wel nodig, want Peerke is ook in de revue een heel bijzonde re man. Streng maar rechtvaardig. Geen wonder dus, dat als hij naar Til burg afdaalt om een stel over moedige engelbewaarders tot de orde te roepen, hij meteen van de gelegenheid gebruik maakt om de Tilburgers eens flink de oren te wassen. Als de Engel des Heren aan Peerke vraagt wat hij zei toen een oud-burgemeester van Til burg aan de hemelpoort kwam, antwoordt Peerke wijs: «Ik zee, Kiske, zee ik, gaode gij nog mar ’s efkes berouw uitoefene, want wé jouw óge zaage, dé hebbe jouw haande kepot gemaokt!» Bij Don van Gijsel is zo’n rol in uitstekende handen. Op donderdag 2 februari tussen 11.30 en 12.40 uur moeten Tilburgers afstemmen op Radio 2. Dan zendt na melijk de NCRV het wekelijks radio spel «Heer en Meester» uit, een spel waarbij vertegenwoordigers van twee gemeentes proberen de goede antwoor den op een aantal vragen te vinden. Het bijzondere aan deze aflevering van «Heer en Meester» is dat Tilburg de ene gemeente is en Haarlem de andere. De gemeente Tilburg wordt vertegen woordigd door burgemeester Brokx, wethouder Dijkstra en gemeente-amb- tenaar De Gier. Als Tilburg er in slaagt Haarlem te verslaan en meer dan 40 punten te halen, dan maakt Tilburg een goede kans bij de eerste vier te komen. Die eerste vier spelen dan eind april de finale en de winnaar ontvangt een prijs van 10.000,-. Wethouder Dijkstra over die prijs «De uitzending van donderdag 2 fe bruari staat in het teken van de actie van de NCRV «Drempels weg». Die aktie is gericht op integratie van ge handicapten in de samenleving. Stel dat we de eerste prijs winnen dan zijn we van plan dat bedrag te besteden aan de ontvangst van een groep gehan dicapten uit Offenbach waar Tilburg een stedenband mee heeft. De eindre dactrice van het programma «Heer en Meester», Ina Metselaar verklaarde af gelopen dinsdag toen bekend werd ge maakt dat Tilburg een van de twee ste den was die op 2 februari aan het spel meedoet, dat Tilburg door de NCRV bewust gekozen is omdat Tilburg het heel serieus neemt met het gehandi captenbeleid in deze stad. «Tilburg van de «ctie «Drempels w?g» komt in het nieuws. Op maandag 30 in NCRV’s radiojournaal en de t op NCRV’s televisiejour- teren, kijken en luisteren Naar aanleiding van de grieven van Reeshofbewoners over het bustarief vroegen we de B.B.A. om een reaktie. Voorlichter W. Leideritz deelde mee op de hoogte te zijn van de bezwaren. «Wij de len het standpunt van de Reeshof bewoners. Ook wij zijn voorstan der van een eenheidstarief en zijn niet gelukkig met de bestaande si tuatie. De B.B.A. krijgt vaak de «Zwarte Piet» toegeschoven, maar in werkelijkheid hebben wij geen enkele invloed op de busta- rieven», vertelt Leideritz. De voorlichter geeft te kennen dat de rijksoverheid in de persoon van de minister van Verkeer en Water staat de tarieven vaststelt. Leideritz spreekt tot besluit het vermoeden uit, dat ook de ge meente weinig middelen tot haar beschikking heeft om de hoogte van de tarieven te beïnvloeden. Een aantal zaken loopt daarbij in het oog. Zo kan vastgesteld worden, dat het ver enigingsleven in De Reeshof bijzonder floreert. Een ander opmerkelijk punt is de leeftijdsopbouw van de bewoners in de wijk. Een groot deel van de mensen is jon ger dan 25 jaar. redactie-advenentie-afdeling en administratie N.S. Plein 14 - 5014 DA Tilburg Tel. 013/368805 Fax 013/359985 sluitingstermijn voor advertenties en redactie dinsdagavond 22.00 uur

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1989 | | pagina 1