o dejaren ’90 tas PJ.h1 HEMEL AARDE JACKS SLES Publieke Werken is klaar voor rs 98, K 50% RS ION UM i i ii 8 Over orde en volgorde De kerknog steeds de moeite waard WOAGENS LOUWE! esaue DE MOOISTE 200,-M-M KERKVBALANS 89 NU Oplage90.145 ex. Na ingrijpende yewmderingen en een moeilijke periode !H Zondag 22 januari: NODACOH SMIL€ SAVE VERFRAAIEND 5 halen, 4 betalen! Actie Kerkbalans 1989 doet een beroep op iedereen korting NODACON RUIMT ECHT OP! OPRUIMING VERF-BEHANG J. VAN LOON-OTTEN Hasseltstraat 178 (hoek van Hogendorpstraat) 5/ U weet het toch: Al aan gewerkt? Nr. 3 Van Lieshout U1TVERKPOP SöwRESSÏ - jtndeliefs BESTERDPLEIN 32 WESTERMARKT 21 Ook 's maandags geopend! 10% tot 50% korting op alle uari 1989-pagina 8 In dit nummer: /Uit Piusstraat 96 - Tilburg - Tel 013-363369 1 I Op <ok op veleens SCHOUW! ge- ren. Lees verder op blz. 5 TEL.355575 Hasseltstraat 195, Tilburg urg e.o. g-Noord) 15 Zie bijlage kurkcentrum MODERN LICHT WEEKENDRECLAME ZIE PAGINA Langspeelplaten muziekcassettes bladmuziek Orde op de verkeerde plaats. Foto: Geert van Loon !>\ac^ rr\ES ,ouut Donderdag 19 januari 1989 33e jaargang nr. 1595 (niet op reklame T.V. L.P.’s of M.C.’s) aldus betrek sonen revue 1 een die fietsei verbeterir Ramen+Deuren waritóókiHlwHSt^zynl^litei^n! is t on< OPRUIMING 20 tot 50 korting Licht beschadigd Nu nog KOOPJES halen in goede schoenen Schoenhandel TROMMELS Hasseltstraat 174 Tel. 013-432126 Vrijdag en zaterdag ADVOCAATTOMPOEZEN -tel. 013-321316 j '986 '985 '98? '986 '986 '986 j De ontwerpers van reclar reau Besters 1 gen, de affich. ten voor He" ontworpen h«= itgave: De Tilburgse Koerier bv^1 Dir. T. de Beer-Douwes Oprichter: J.H.G. de Beer EEN GOED BEGIN VAN UW VAKANTIE reisburo hosli tel 013-631155 tel 013-356535 tel 013-432036 MUZIEKHUIS Jul. v. Stolbergstr. 25, Tilburg Tel. 013-363049 TILBURG Goirkestraat 16-18 Tel. 35.25.25 GO1RLE Molenstraat 41a Tel. 34.90.34 Jul. v. Stolbergstr. 25, Tilburg Tel. 013-363049 O'S ubishi tmebu- ,.-s bij de werktekenin- 'ches en de strooibiljet- lemel Aarde die zij hebben. Links Willem Besters. Uw warme bakker Reeds meer dan 100 jaar Hoefstraat 151 Oerlesestraat 211a verschijnt In geheel Tilburg, Golrle, Rlel, Loon op Zand, Udenhout, Berkel Enschot, OlsterwIJk, Moergestel en Hllvarenbeek “nSrcollectie TOT 60% Alphensewegla, Riel NIEUWBOUWVERBOUW^WWK VAN WMWMAT! 1 Pneumatiek tilburg. ju les verneweg 14-1 'BURG TILBURG Koerier 7 SPORTIEF KARNAVALLEN K7’ met een origineel IJSHOCKEYSHIRT redactie-advertentie-afdeling en administratie: N.S. Plein 14 - 5014 DA Tilburg Tel. 013/368805 Fax 013/359985 sluitingstermijn voor advertenties en k redactie dinsdagavond 22.00 uur 1987 1984 1983 1984 DeToDb ALLÉÉN BIJ HET ERKENDE WERU- VAKBEDRIJF VROMANS VAN GESTEL B.V 0 zijstraat Heuvelstraat Rest van de SHOWROOMMODELLEN 10 korting tot/met31 jan 1989 HOOGSPOOR NS-Plein 10, Tilburg, 013/425182 perseed Rondom Hart van Brabant, pag. 3 Filmspag. 3 Gemeentenieuwspag. 7 Seniorenwijzerpag. 8 Kuituur/Amusementpag. 9/13 Uit-agendapag.il Cursussenpag. 11 Karnaval in de Regiopag. 15 B W-besluitenpag. 19 Politieberichtenpag. 19 Parochienieuwspag.21 Sportpag-23 Aanstaande zondag 22 januari van 11.00 u. tot 17.00 u. kan iedereen die geïnteresseerd is in het bouwen van de carnavalswagens die met d’n opstoet meedoen een kijkje gaan nemen in de bouwhal in de Lambert de Wijsstraat in Tilburg. Ook Prins Rein den Irste zal met zijn gevolg een bezoek aan de bouwhal brengen en wel om 12.00 u. De Prins deelt dan de nodige verster kingen zoals erwtensoep en Schrobbelèr uit aan de bouwers want zoals iedereen weet: de laatste loodjes wegen het zwaarst. Belangstellenden zullen verbaasd staan over de diverse bouwprocédés die gebruikt worden, procédés die de kwaliteit van de wagens ten goede komt. Natuurlijk zal er een luchtige sfeer in de bouwhal hangen, diverse camavalsorkesten zorgen daar wel voor. Als bijzonderheid zal er voor de «louwers» een leuke aqua-plens attraktie zijn. SIERADEN FABRIEKSVERKOOP met 60 tot 80% korting en als wij zeggen opruimen, dan bedoelen wij ook opruimen!!! NU Seiko en Pulsar horloges 30 tot motto», aldus deken Bijl, natuurlijk betrekking op de op het werk dat door mensen die bij de kerk zijn aangesloten, verzet wordt. Maar ik zou willen kiezen voor «.,dere benadering. Het blijkt dat mensen de kerk de moeite waard vinden. Op gezette tijden kiest men er voor om samen met anderen in ge meenschap van de kerk iets te vieren. Dat gebeurt op momenten zoals na een geboorte wanneer het kind ge doopt wordt. Een ander moment is de eerste communie. In Tilburg is dat een echte traditie, nog steeds. Men maakt daar een feest van. Ouders zijn actief in de voorbereidingen in de parochies, maken teksten, versieren de kerk mee. Alle kinderen uit de parochies kunnen meedoen aan de voorbereidingen voor de eerste communie en iedereen kan op zijn of haar eigen manier eraan deelnemen. Dat geldt ook voor het vormsel, want dat is eveneens een mo ment dat gevierd wordt in de kerk sa men met anderen. Een ander belang rijk moment», zo zegt deken Bijl, «is het huwelijk. SlCf transportwielen (So^ooBdo^^ËssGanoB^ L trtxxg Kileszvefneweq 14 tel 013 321316 J Er is al hard gewerkt bij PW. Deze gemeentelijke dienst heeft de afgelo pen tijd heel wat onprettige zaken te verwerken gekregen. Zoals alle ge- spre< meentelijke diensten moest PW gaan kan reorganiseren in opdracht van de ge- pen, meente. Dat was enkele jaren geleden, want Daar bovenop kwamen de gemeente lijke bezuinigingen, die hard aankwa men bij PW. Er werden 72 personeels leden van PW boventallig verklaard en dat leidde tot emotionele taferek Overleg tussen directie en perse enerzijds en overleg tussen personeel njnp en gemeente anderzijds verliep moei- bje(je zaam en werd enkele malen van perso- neelszijde opgeschort, omdat perso- neelsvertegenwoordigers, daarin ge steund door hun achterban, zeker niet altijd overtuigd waren van de wil van directie en gemeentebestuurders om Lees verder op blz. 5 tot goede oplossingen te komen. Na veel praten en ook na veel schrijven, Voor het zeventiende achtereenvolgende jaar is afgelopen zondag 15 januari de vonden de partijen elkaar weer en zet- actie Kerkbalans van start gegaan. Behalve de Rooms-Katholieke Kerk in Neder- ten samen de zoektocht naar bevredi- land, doen aan deze actie ook mee de Nederlands Hervormde Kerk, de gende oplossingen voort. «Al met al Gereformeerde Kerken in Nederland, de Oud-Katholieke Kerk, de Doopsgezinde werden we genoopt tót een heroriënta- Sociëteit, de Evangelisch-Lutherse Kerk en de Remonstrantse Broederschap. De tie, die uiteindelijk tot een ingrijpende actie is landelijk opgezet en de bedoeling ervan is de kerk in eigen plaats en paro- reorganisatie geleid heeft», aldus Baar- chie financieel mogelijk te blijven maken. De actie Kerkbalans is in de plaats ge- spul. «Bij die heroriëntatie speelde ook komen van de vroegere gezinsbijdrage, die op haar beurt weer de collectes moest mee dat we er naar streefden de vervangen die onder alle eucharistievieringen plaatsvonden. Het motto van de ac- dienstverlening aan het publiek te ver- tie Kerkbalans 1989 luidt: «De moeite waard». Wat is de moeite waard? Wij vroe- beteren. Maar ook de wil om bedrijfs- gen dat aan deken L. Bijl van het dekenaat Tilburg-Goirle. matiger te kunnen opereren, om snel en goed te kunnen inspelen op bepaal de ontwikkelingen, om een goed ant woord te kunnen geven op veranderde maatschappelijke omstandigheden en gewijzigde wensen en eisen van gebrui kers in de stad, om beleid en uitvoe ring dichter bij elkaar te brengen; ook dat heeft allemaal nadrukkelijk meege speeld in die heroriëntatie», zo meent Baarspul. Klantvriendelijk Volgens de heer Pieters, hoofd van het Directiesecretariaat van PW, is er sprake van een interne reorganisatie en een externe. «Intern hadden we acht hoofd afdelingen. Dat aantal hebben we nu teruggebracht tot vier: Ruimte lijke Ordening en Volkshuisvesting, Openbare Werken, Grond- en Bouw zaken en de hoofdafdeling Middelen. Die hoofdafdelingen zijn weer onder verdeeld in 19 onderafdelingen. Na tuurlijk werken deze veranderingen ook naar buiten toe door, maar daar zal het publiek weinig van merken. Waar het publiek wel wat van zal mer ken, is de plaats die de klanten van on ze dienst krijgen. We hebben er na drukkelijk naar gestreefd klant-vrien- delijker te worden. Dat kan de klant binnenkort terugvinden bij de centrale balie in ons gebouw aan de Vincen- tiusstraat. Bij die centrale balie kan iedereen terecht die iets van ons wil weten of iets van ons wil hebben. Van zelfsprekend is de balie ook goed be reikbaar voor gehandicapten. Bij die centrale balie wordt men zo snel moge lijk geholpen ei) in het geval iemand De revue «Hemel Aarde» gaat op 10 februari in première. In deze serie laat de Tilburgse Koe rier wekelijks een of meerdere per- i aan het woord die bij deze betrokken zijn. Op zoek naar sponsors «Veel Tilburgers denken dat de revue een min of meer com merciële produktie is», zegt Wil lem Besters, lid van de commissie die zich bezighoudt met het wer ven van sponsorgelden voor «Hemel en Aarde». Dat is na tuurlijk niet zo. Om te beginnen is de produktie van de revue on dergebracht in een stichting. Bo vendien vereist een dergelijk theaterspektakel zoveel investe ring, dat het benodigde geld wel voor een groot deel, maar nooit volledig kan worden terugver diend uit de kaartverkoop alleen. En dan maken we echt geen bui tenissige produktie. Dan willen we Tilburg gewoon een goed pro- dukt geven.» Bij een goed theaterprodukt hoort bijvoorbeeld een program maboekje, een mooi aandenken voor zowel de bezoekers als de medewerkers, met foto’s en tekst fragmenten. Zonder sponsors zou zo’n boekje onmogelijk te maken zijn. Gelukkig die ria*"' uit de he Oss, Maes, 1 daarvoor al Zonder, met ingang van van daag het Structuralisme tot de eni ge ware wijsheid te verklaren, kunnen we er niet omheen dat structuur aanbrengen zaken over zichtelijk kan maken. Ordenen kun je dat ook noemen. Iemand die niet kan ordenen is binnen de kortste keren helemaal kierewiet van al dat chaotische wat hem oj haar omringt. Denken is voor een groot deel niets anders dan het or denen van gegevens in je hoofd en dan liefst op een zodanige wijze dat je zoveel mogelijk van die ge gevens weer op kunt roepen als je dat wilt. Taal is ook zo’n ordening. Je hebt woorden geleerd, aan die woorden zit een betekenis en af hankelijk van de situatie weet je de juiste woorden te vinden en spreek je ze uit in de juiste volgor de want dat laatste is ook van be lang. Een zin als: «Alweer bed ik m’n nauwelijks ben en ik uit uitge slapen moet» is kletskoek. Anders wordt het als we de woorden in de goede volgorde zetten: «Ik ben nauwelijks uitgeslapen en ik moet m’n bed alweer uit». Dat is duide lijk nietwaar? Vanwaar deze inleiding? Het station aan de Spoorlaan, daar gaat het om. Sinds enige tijd zijn aan de voorkant van het station fietsenrekken geplaatst om het wild stallen van tweewielers tegen te gaan. Die fietsenrekken staan keurig geordend voor het station op de plaats waar tot voor kort een bouwsel stond dat ooit als uitkijk post voor Prins Carnaval gefun geerd heeft. Het schijnt dat je er ook op kon zitten en dat je er zelfs weleens voorzien kon worden van thee, koffie, een uitsmijter of iets anders om het innerlijke van de mens te versterken. Dat bouwsel is dus weg, een goede zaak. Maar nou die fietsenrekken, is dat wel zo’n verbetering. Het is natuurlijk een verbetering dat die wild gestal de fietsen voor en tegen het station nu netjes in de fietsenrekken staan en dat daardoor de voorkant van het station een geordende aanblik biedt. Was het echter niet mogelijk geweest die rits fietsenrekken rechts van het station te plaatsen, in de buurt van de grote Wasknij per met die klok bovenin? Want laten we eerlijk zijn: een hele rits geordende en goedgevulde fietsen rekken is nou niet meteen iets waarvan je zegt: dat is mooi! Die fietsen rechts van het station, een beetje uit zicht en daar waar de rekken nu staan een aantal bloem bakken met daarin al dan niet keurig geordende bloemen en planten: dat is toch veel mooier! Eventueel maak je er wat zitjes omheen zodat men, als het lekker weer is, daar kan wachten op zij die komen. Tenslotte is zo’n cen traal punt, leuk ingericht en aan genaam voor het oog, toch een aar dig visitekaartje. Het visitekaartje is nu twee rijen rekken met fietsen erin. Het enige wat dat zegt is dat er, wanneer de rekken volstaan, veel mensen die dag niet thuis zijn en gebruik maken van de trein om uiteindelijk weer thuis te komen. Rechts van de Wasknijper is ruim te genoeg en desnoods wordt er wat meer ruimte gemaakt door een paar parkeerplaatsen voor auto’s te laten vervallen ten gunste van wat fietsenrekken. Voor de fietsers betekent dat 30 sekonden langer lopen naar de ingang van het sta tion. Dat moet toch op te brengen zijn. De konklusie van dit ver haaltje is: er is een orde aange bracht op de verkeerde plaats. doorverwezen moet worden, dan loopt een medewerker van onze dienst even mee. Daarnaast komen er enkele '"reekkamertjes waar men ongestoord praten. Overigens: dat snel hel- dat zal ook echt te merken zijn, it we kunnen en mogen veel meer zelf doen. En: kortere lijnen betekent minder tijdverlies.» Ruimtelijke Ordening treien. en Volkshuisvesting soneel p)e hoofdafdeling Ruimtelijke Orde- ling en Volkshuisvesting omvat de ge- uieden ruimtelijke ordening, stadsver nieuwing, volkshuisvesting, monumen tenzorg en openluchtrecreatie. Deze hoofdafdeling wordt geleid door ir. F. Gijsbers. Bij de dienst Publieke Werken (PW) van de gemeente Tilburg is de afgelopen tijd heel wat veranderd. Door allerlei omstandigheden zoals ondermeer een reor ganisatie, door ingrijpende bezuinigingen, maar ook door een veranderend beleid, zag PW zich geplaatst voor een heroriëntatie. «Met minder geld en dus met min der personeel een beter produkt proberen te leveren aan iedereen met wie wij te maken hebben en aan iedereen die met ons te maken heeft. Dat was de opgave waar wij voor stonden», aldus de heer J. Baarspul, directeur van de dienst Publie ke Werken. «Wij menen de juiste oplossing gevonden te hebben. Met name het publiek zal er veel voordeel van hebben. De organisatie is gestroomlijnd, de inter ne lijnen zijn korter geworden en we zijn op dit moment hard aan het werken om de centrale balie, waar iedereen die iets van ons wil weten of moet hebben terecht kan, geschikt te maken voor een klant-vriendelijke benadering.» Het jankende ge luid van een boormachine onderstreept ongevraagd het zojuist gezegde: er wordt hard gewerkt. De centrale balie is over enkele weken klaar en wordt dan openge steld. se bouwlift nodig is. Die is on derdeel van een sketch over de Compacte Stad, maar wordt ook bij andere, aansluitende stukken gebruikt. Besters vraagt zich af of er geen Tilburgse bouwonderne ming is die zo’n lift ter beschik king wil stellen: «Uiteraard mag daar best reclame op komen», zegt Besters, «want waar ge bouwd wordt, wordt reclame ge maakt voor de uitvoerders.» Naast dit originele idee re clame als onderdeel van het de cor! bestaat er ook de moge lijkheid dat bedrijven hun pro dukt of dienst in de Schouwburg presenteren. Besters: «Er staat bijvoorbeeld al een Citroën. Ik vraag me af of er geen bloemist is die daar z’n bloemen bij wil zet ten.» Daarnaast wordt er nog naar stig gezocht naar sponsors voor stickers (een drukkerij?) en de produktie van een langspeelplaat met de liedjes van de eerste en de nieuwste revue. Naamsvermelding en mee draaien in de publiciteit ziet Bes ters als de belangrijkste tegen prestaties die de revue kan leve ren, zaken die vooral belangrijk zijn omdat de revue bedoeld is voor alle Tilburgers, en bewezen heeft de hoge drempel van de Schouwburg tijdelijk te kunnen opheffen. Een heel andere ma nier van bijdragen is de mogelijk heid om voor het gehele perso neel een kaartje te kopen. «Voor wie dat wenst», zegt Besters, «kan er voor gezorgd worden dat zo’n groep de voorstelling combi neert met een drankje en een hapje om de avond compleet te maken.» Iedereen die geïnteresseerd is om via sponsoring een bijdrage te leveren aan dit echte Tilburgse cultuurprodukt, kan telefonisch contact opnemen met Sponsor Consult, telefoon 013/636347. Besters: «In Den Bosch deden ze de revue dit jaar voor de 28e keer. Dat moet in Tilburg toch ook kunnen!» Foto: Geert van Loon muziekinstrumenten accessoires, piano's, orgels, keyboards, synthesizer, enz. MUZIEKHUIS heeft de commissie laast Besters nog bestaat mv neren Vrendenbarg, Van vss, Maes, Eisermans en Erich daarvoor al enige grote sponsors kunnen vinden die echt hart heb ben voor de Tilburgse cultuur: Fuji, Interpolis, Rabobank, le vel, Jan Bertens en Het Nieuws blad. Dat velen in het bedrijfsle ven echt vertrouwen hebben in de goodwill die een dergelijk theaterstuk met zich meebrengt, blijkt wel uit de aanmelding als sponsor van de Hero. Hoewel Hero in Breda geves tigd is, beschouwt men daar het Tilburgse initiatief als een prima projekt om te ondersteunen. Bes ters: «In dat programmaboekje kunnen we best nog wat kleinere sponsors gebruiken. De tarieven daarvoor liggen slechts op 250 gulden.» Maar er kan meer. Interessant bijvoorbeeld dat in een aantal iderdelen van de revue een heu- «Dat «heeft kerk en op 1 bij de ke iui. iv een ande veel .'JÉ

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1989 | | pagina 1