Voor de Seniorenwijzer staat in 1989 het licht op groen c Ouderen TELEFOON- CIRKELS IN TILBURG en beleid COLOFON Si I POST SCR1PTUM Spreekuren en telefoonnummers i Carnaval Vrouwen praten met vrouwen Noord bra bants Natuurmuseum Voorzieningen in de schouwburg Uitzicht op ouder worden Vergeetachtigheid Zelfstandig blijven DE TILBl DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 5 januari 1989 - pagina 8 Foto: Geert van Loon Wij gaan er mee door, loopt u er mee weg I TILBUI Ad de Vet Donderdag 15 december 1988,16.30 u.: in de vergaderruimte van de redactieraad van de Seniorenwijzer rinkelt de telefoon. Dat is niks bijzonders, want het gebeurt wel vaker dat daar een telefoon rinkelt. Degene die de telefoon heeft opgenomen, maakt plotseling opgewonden gebaren naar de overige leden van de redactieraad. Toch slaagt hij er niet in hen duidelijk te maken waar het gesprek over gaat en waarom enige opwinding op zijn plaats is. Dat lukt hen wel met enkele woorden, nadat hij het telefoongesprek beëindigd heeft: «We kunnen in 1989 doorgaan met de Seniorenwijzer. Dege ne die ik aan de telefoon had, deelde dat mee namens wethouder Dijkstra». Even is het stil, dan praat iedereen door elkaar, maar het onderwerp waarover gepraat wordt, is hetzelfde: het goede nieuws. We besluiten naar aanleiding van het groene licht voor de Senio renwijzer in 1989 in het eerstvolgende hoofdartikel dit nieuws te melden en de lezers een blik in de keuken te bieden. Ook spreken we af de lezers te vragen wat ze van de Seniorenwijzer vinden. niet gezegd kon worden, r hier maar kort en bondig I I I I I I I I I I I I I I I iste zitplaatsen toegankelijk 505. l.OO l< 1 de Tilburgse Koerier, I NS-Plein 14, 5014 DA Tilburg, tel. 368805. het Insti- de Vrijwil- irg, de -g zijn in 1979, dus nu i jaar geleden, de zoge- telefooncirkels van start Dat krijgen bij het 585. gezegd: jw in de ING □t 18.00 uur. Het adres luidt: La- 56620. curs moge De ci gen Op c Woensda Servaes «Zwanedi burgTilbi Maar I Schou» uur. Ta Redactieraadsadres Redactieraad Seniorenwijzer, p/a Lange Schijfstraat 107, 5038 TT Tilburg, tel. 350505 Kopij Kopij kan opgestuurd worden Kleine brugwact komen n brug hoef brugwact zoontje, lijk is. Ti zwanenp; om een ft Aan d< scharrela; andere fa augustus 1988 verscheen voor ste maal de Seniorenwijzer in irgse Koerier. Geopend werd interview met wethouder Dijk- de verantwoordelijke gemeente- turder die besloot over te gaan Ter ge het Amst van Duin in Nederl Naast Dusschot en de Bris orkest sta sketches aankledir Alles t< ooit in b rant voor Op de voet volgen De onderwerpen van alle artikelen worden bepaald door de redactieraad. We proberen daarbij de actualiteit op de voet te volgen, maar dat valt niet al tijd mee als je slechts één keer in de twee weken uitkomt. Soms loop je dan achter de feiten aan. Alle artikelen worden, als ze eenmaal geschreven zijn, gelezen door de leden van de redactieraad. Zo nu en dan moet er ergens iets aan bijgesteld worden. Dat kan, daar is ruimte voor. Overigens: de leden van de redactieraad worden op gezette tijden door hun «achter bannen» van informatie voorzien. Zo blijven we goed op de hoogte van wat er leeft onder ouderen. Toch missen we iets, beter iemand. We missen een vroui redactieraad. Het liefst zouden we een wat oudere vrouw in de redactieraad hebben, die mee wil denken en mee wil werken aan de Seniorenwijzer en daar enkele uren in de week tijd voor heeft. Iets voor u? Neem dan contact op met de redactieraad door middel van een briefje. Het adres vindt u in het colofon. Uw mening We hadden het net over de verschil lende achterbannen van de afzonder lijke redactieraadsleden. Van daaruit wordt de redactieraad gevoed. Dat werkt goed. Maar we willen meer. We willen ook berichten doorgeven, on derwerpen behandelen, etc., die aan de redactieraad doorgeeft. Bovendien zouden we graag van u, onze lezers, willen weten wat u van de Senioren wijzer vindt. Bijvoorbeeld: vindt u de onderwerpen goed gekozen, vindt u het lettertype goed leesbaar, vindt u de opmaak van de pagina overzichte lijk, mist u bepaalde onderwerpen, heeft u suggesties voor onderwerpen en/of artikelen, enz., enz.? Kortom: als u iets op te merken heeft, aarzel dan niet en schrijf een briefje naar de redactieraad. We stellen uw mening bijzonder op prijs, want we maken de pagina tenslotte voor u. In dit nieuwe jaar hopen wij met uw opmerkingen 26 interessante Seniorenwijzers te kunnen presenteren. Tot slot willen wij als redactieraad iedereen die deze pagina leest, alsnog een voorspoedig 1989 toewensen en dat het u allen goed moge gaan I JRGSE KRUISVERENIGIf Kantooruren van 8.30 tot ge Witsiebaan 2a, tel. 63f STICHTING GEZINSZORG Het spreekuur van de Stichting Gezinszorg is op alle werkdagen van 8.30 tot 9.30 u. Het adres en telefoon nummer zijn: Stationsstraat 5-5a, tel. 397911 HULPCENTRALE De Hulpcentrale is een onderdeel van de Stichting Vrij- willigerscentrale.Spoorlaan 320, Tilburg^ telefoon 433584. Dag en nacht bereikbaar, ook in het weekend Aanbod: eerste hulp in geestelijke en sociale nood; praktische burenhulp (vervoer, vriendschappelijk huis bezoek, boodschappen doen e.d.); thuiszorg en oppas gehandicapte ouderen; informatie op maatschappelijk gebied. STICHTING BEJAARDENWERK TILBURG Centraal bureau: Lange Schijfstraat 107, tel. 35050 Spreekuren: maandag tot en met donderdag van 9.( tot 10.00 uur. MAATSCHAPPELIJK WERK Informatie over bereikbaarheid kunt u k centraal bureau, Korvelplein 11tel. 3688f In Tilburg bijna 10 je naamde t- gegaan. Een telefooncirkel geeft aan de deelnemers een mogelijkheid tot dagelijks telefonisch contact. Daarenboven is de cirkel ook een ideaal signaleringsmiddel. Wanneer bij een «aangeslotene» de telefoon niet wordt opgeno men op het daarvoor bestemde tijdstip, dan wordt een contact persoon ingeschakeld om te gaan kijken wat er is. Is er even tueel iets aan de hand, dan wordt er voor hulp gezorgd. Aan een telefooncirkel nemen ongeveer 10 personen deel. De leid(st)er belt 's ochtends de eer ste deelnemer, die belt op zijn beurt de volgende. Dat gaat zo door tot de laatste deelnemer de leid(st)er heeft gebeld. Dan is de cirkel «rond». Als de cirkel rond is, is dat het teken dat er met alle deelnemers niets bijzonders aan de hand is. In feite is de telefooncirkel dus ideaal voor mensen die elke dag even met iemand willen praten of de dagelijkse controle een veilig idee vinden. Het is dan ook niet vreemd dat veel ouderen aan een telefoon cirkel willen deelnemen. Men kan zich voor deelname op geven bij Het Rode Kruis, afde ling Tilburg, telefoon 425163, el ke dag van 14.00-17.00 uur. Er zijn aan deelname geen kos ten verbonden. Men moet over een telefoon beschikken en de gesprekskosten zijn natuurlijk wel voor eigen rekening. Onder de wat droge titel «Ouderen en beleid, van object naar subject» ver scheen 20 december jongstleden het eerste advies van de Raad voor het Ouderenbeleid. Als service aan de slechtziende is de adviesnota in grote letters gedrukt. De belangrijkste punten zijn: Om te voorkomen dat mensen op oudere leeftijd onnodig in de proble men komen, moet het beleid ook een preventief karakter hebben. Daarom ook aandacht voor de groep van 50- 65 jaar. Ouderen moeten maatschappelijk niet gediscrimineerd worden. Ze moeten bijvoorbeeld ook na hun 65ste levens jaar kunnen blijven werken, als ze dat willen. De AOW moet op een zodanig niveau gebracht worden, dat ouderen die al leen of bijna uitsluitend moeten rond komen van een AOW-uitkering als vol waardig burger aan de samenleving moeten kunnen blijven deelnemen. Uitgebreid wordt ingegaan op de noodzaak tot voldoende hulp- en zorgverlening. De bezuinigingen meen een averech dat de vaak onevenredit bijdragen ouderen afsch. Verder moet er meer lijn komen in de thuiszorg. Meld- en coördinatiepunten vindt de Raad daartoe noodzakelijk. Het advies is verkrijgbaar bij de Raad voor het Ouderenbeleid, Postbus 416, 2280 AK Rijswijk (Z.H.), tel. 070- 4055550. burgse verzorgingstehuizen, tuut Maatschappelijk Werk, de vnjw ligerscentrale, de gemeente Tilbur het Overleg Tilburgse Ouderen en i Stichting Bejaardenwerk Tilburg. Die bereidden samen een plan voor, dat door wethouder Dijkstra werd voorge legd aan het college van B W en la ter aan de gemeenteraad. De uitslag is bekend: er kwam een pagina voor ouderen in de Tilburgse Koerier; de Seniorenwijzer. De Seniorenwijzer zou eenmaal in de twee weken ver schijnen. De redactieraad werd ge vormd door vertegenwoordigers van de eerder genoemde instellingen met uitzondering van de gemeente Til burg. De Tilburgse Koerier leverde de eindredacteur. Vorm gevonden En daar zaten we dan officieel bijeen op 4 augustus als redactieraad met de wetenschap dat er op 18 augustus voor de eerste maal een Seniorenw ijzer uit moest komen. Het lukte ons. Niemand had er natuurlijk echt aan getwijfeld dat het niet zou lukken, maar spannend was het wel. De bij eenkomst op vrijdag 19 augustus was 'een gedenkwaardige, want voor ons lag de eerste pagina. In de loop der maanden heeft de Seniorenwijzer zijn vorm gevonden. De formule lijkt goed. Steeds één hoofdartikel, één of twee kleinere artikelen en een rechterkolom met kortere berichten. De pagina wordt sinds kort opgesierd met een column die de toepasselijke naam «Post Scriptum» meekreeg. Op 18 de eerst, de Tilbur met een i stra, bestui tot het experiment Seniorenwijzer in de Tilburgse Koerier. Daarvoor was er natuurlijk al veel gepraat, met name tussen vertegenwoordigers van de Til- n hebben in het alge- ïhts effect gehad, om- dig hoge eigen ïhrikt. Nog even en het is weer carnaval. De redactieraad van de Se niorenwijzer wil proberen de lezers van deze pagina zo volle dig mogelijk op de hoogte te stellen van carnavalsactiviteiten speciaal voor ouderen. Iedere club, vereniging of instelling die iets organiseert met carnaval voor ouderen, wordt vriendelijk verzocht dat tijdig door te geven aan de redactieraad via het adres dat in het colofon vermeld staat. Wacht a.u.b. niet te lang ermee, deze pagina verschijnt immers maar eenmaal in de twee weken. De werkgroep 50+-vrouwen start met een cursus voor vrou wen boven de vijftig jaar, die behoefte hebben om samen met andere vrouwen te praten- over een zinvolle invulling van hun leven. Na de vijftig verandert er dikwijls nogal wat: de kinderen gaan het huis uit, het huishouden neemt vaak wat minder tijd in be slag. Vrouwen krijgen dan veelal wat meer tijd voor zichzelf. In deze rsus gaan we kijken hoe je die tijd kunt invullen en welke (gelijkheden je als vrouw hebt om je verder te ontplooien. cursus duurt 12 weken en vindt plaats op de dinsdagmor- n van 9.30 tot 11.30 uur. dinsdag 10 januari is er een informatiemorgen om 9.30 uur, Nieuwlandstraat 43 in Tilburg. Vrouwen die interesse hebben, kunnen zich vast opgeven bij: Riet Voogt, tel. 436845 of bij Carla Strater, tel. 672863. Met de regelmaat van de klok zijn er in het Noordbrabants Na tuurmuseum aan de Spoorlaan 434 in Tilburg actuele en boeiende tentoontstellingen over natuur en milieu te zien. Met name voor ouderen heeft dit museum heel wat te bieden. Zo is het op de eerste plaats makkelijk bereikbaar met het openbaar vervoer, want het ligt tegenover het (bus)station. Voor rolstoel gebruikers is het museum goed ingericht. Voorts geniet een groep ouderen van minimaal 10 personen een speciale groepskorting en tot 1 februari krijgt ieder lid van een bezoe kende groep gratis een kopje koffie aangeboden. Bovendien kan men zich als groep laten rondleiden door het museum, uiteraard onder deskundige leiding. Zo’n rondleiding moet u wel even van te voren bespreken. Het museum heeft naast wis selende tentoonstellingen ook vaste exposities, o.a. over vo gels, vissen, amfibieën, reptielen, Brabantse biotopen, zoog dieren en de evolutie. Momenteel is de wisseltentoonstelling «Jacht, voor of tegen» te zien en verwacht worden wisselten toonstellingen als «Vleermuizen» en «De dood voorbij» over gebruiken rond de dood en begraven in de geschiedenis van Brabant. Wilt u meer weten, neem dan contact op met het mu seum, tel. 013-354075 van dinsdag tot en met vrijdag van 8.30 u. tot 9.30 u. en van 16.00 u. tot 17.00 u. via de speciale info lijn. Voor slechts vier gulden per persoon per rit kunnen schouw burgbezoekers uit Tilburg, Goirle, Berkel-Enschot, Riel, Loon op Zand veilig en voordelig met de taxi naar huis na een thea tervoorstelling. Het is gebleken dat vooral oudere mensen van de theatertaxi gebruikmaken. Een daarvoor bestemde taxibon kan aangeschaft worden bij aankoop van het toegangsbewijs. Slechthorenden en personen met een boorapparaat kunnen dank zij de aanwezigheid van een infrarood systeem voor ge- luidsoverdracht zonder problemen naar de schouwburg. Het gebruik van speciale onopvallende hoorapparaatjes is gra tis. De schouwburg heeft een lift en enkele aangepast en toiletten, die voor gehandicapten makkelijk zijn. Wanneer u aan de kassa meldt, dat u in aanmerking wilt komen voor een zogeheten rolstoelplaats, geldt een korting op de toe gangsprijs, omdat deze plaats achter in de zaal is. Schouwburg telefoon 013-432220 tijdens openingstijden. Maandag tot en met vrijdag van 11.00-16.00 uur. Tijdens voor stellingen ‘s avonds vanaf 19.00 uur. ’s Zondags vanaf één uur voor de voorstelling. Dit is de titel van een boek dat laat zien dat «ouder worden» niet de negatieve betekenis hoeft te hebben, die er zo vaak aan gegeven wordt. In een reeks artikelen geven verschillende schrijvers hun kijk op de ontwikkelingen van de positie van de ouderen in de Ne derlandse samenleving. Welke rollen zullen ouderen opeisen en welke mogelijkheden tekenen zich af. Het boek is zeker de moeite waard voor alle ouderen die in hun eigen toekomst willen kijken. Te koop in elke goede boekhandel. Het Noord-Brabantse Overleg van Ouderenbonden en de Ver eniging van Stichtingen Gekoördineerd Ouderenwerk hebben een videoband laten maken over vergeetachtigheid. Deze produktie is bestemd voor gespreksgroepen en allerlei andere bijeenkomsten waar vergeetachtigheid onderwerp van gesprek is. Informatie bij G.I.M.D., Willem ll-straat 23, 5038 BA Tilburg, te lefoon 013-352625. Door de Stichting Ondersteuning Welzijnswerk en Ouderen in Den Haag is een dia-geluidsserie gemaakt met als titel «Zo lang mogelijk zelfstandig». Er wordt getoond welke voorzieningen beschikbaar zijn voor ouderen die thuis willen blijven wonen. De serie is te huur. In formatie: 070-643818. I I Seniorenwijzer Wordt eenmaal in de 1 twee weken opgenomen in de Tilburgse Koerier Redactieraad I Tjeerd Bakker I Peter Elshout (eindredacteur) I Jacques Joosten Wim Kalkhoven 1 Ad Konings (voorzitter) I I I I I _r>j naar het redactie-adres of naar I I Op donderdag 8 december was er op Radio Tilburg een recht streekse uitzending over het vrij willigerswerk in Tilburg. Een uur lang gaven vrijwilligers, beroepskrachten en ook wet houder Dijkstra hun mening over de plaats en waarde van de vrij williger. Opvallend was dat er in de uitge breide groep vrijwilligers die aan het woord kwamen, geen enkele oudere te bekennen was. Net of de samenleving niet in een sneltreinvaart vergrijst! Wat er tijdens de radio-uitzen- ding -- - vat ik samen. De meeste ouderen willen zelf standig blijven wonen. Kinderen, buren en familie willen als zorg zame samenleving samen hun uiterste best doen om te zorgen dat de ouderen zelfstandig kun nen blijven wonen. Ze vragen slechts één ding: de garantie dat er tijdig voldoende professionele hulp beschikbaar is als, ondanks gezamenlijke in spanningen, het niet meer lukt goed voor de ouderen te zorgen. Is dat misschien teveel ge vraagd?

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1989 | | pagina 8