ki.i eyue I reisburohosli 6?S i A van 4 VOORBEREIDINGEN IN VOLLE GANG J RODE ERST? •4 het nieuwe/gezicht - -? ^595 14F rouge B BI 1195 blanc K KK 795 ^f95 5?5 HEMEL AARDE SPEELDATA EN KAARTVERKOOP rïbvte SCHOUWBURG TILBURG /chouwburq 0*0 brillen e* Donderdag 22 december 1988 - pagina 13 >er 1988 - pagina 12 DE TILBURGSE KOERIER Revue met trekjes van een musical OF® I fi E! rs, Wi WWËrA 4- I iiaa L.« de rond de OLAIS 'E ,c. 10-11-12-13+16-17-18-19 februari 2-3-4-5+9-10-11-12 maart 1989 CHARRELEI- ADVOCAAT 0.50 Itr. ge- repetitie i Muziek- i In han- (staan- 'er op naar I van “-in- owa- Anke larita links In de komende weken zullen de lezers van de Til- burgse Koerier In een speciale rubriek op hoogte gehouden worden van alles wat er. Tilburgse Revue Hemel Aarde te melden valt. Een projekt als de revue is immers niet alleen een theatergebeurtenis, het is ook een gebeurtenis die heel veel Tilburgers al maandenlang bezighoudt nog voordat het grote doek van onze schouwburg voor de eerste voorstelling is opgegaan. Hoe die Tilburgers hun bijdrage aan dit bijzondere festijn ervaren, daarop zullen wij in de komende weken antwoord proberen te geven. 1986 rouge N srplaatst de bo- i in het Kapt. Hatterasstraat 1 Industrieterrein 5015 BB Tilburg Tel. 013-421605 Ook u kunt een nieuw gezicht I krijgen als u eens bij ons langs I Schouwburgring 47 Tilburg, tel. 013-366578 bredaseweg 126 tilburg tel 013-356535 EEN GOED BEGIN VA^ UW VAKANTIE Een klein gedeelte van de spelersgroep tijdens een to- neelrepetitle In Café Boule vard van één van de scènes uit Hemel Aarde, uiteraard nog zonder kostuums. Re gisseur Ton Blesmans (rechts) geeft Instructies aan (van links naar rechts): Maud van de Luljtgaarden (In de rol van Bet Kooien), Corrle Coomans (Piëta Me lis), les van Dlessen (Koning Willem II), Don van Gijsel (Peerke Donders), Albert Slebellnk (de Engel des He ren), Marjolljn Dresens (MIe Fiedel), Will Trommelen (Blsschop Zwljsen), en Har de van Erve (Engelbewaar der). Foto: Jacques van der Pas. krijger I komt. En niet alleen voor een nieuwe bril, maar ook voor contact lenzen en oogmeting staan wij voor u klaar Kom geheet vrijblijvend voor advies ORIGINELE KERSTSTUKJES TE KUST EN TE KEUR... Wij hebben nu volop sfeervolle kerststukken, hyacinten, kerststerren, cyclamen, azalea's etc. Maar ook vele schitterende kerstsfeerartikelen zoals onder andere Deens dennegroen (valt niet uit), kaarsen, pepers, larix, balletjes, klok jes, eucalyptus, beshulst etc. etc. Kortom ALLES om zelf kreatief kerststukjes te maken. westermarkt 3 tilburg tel 013-631155 In totaal zijn zestien voorstellingen gepland van Hemel Aar de, waaronder twee middagvoorstellingen. De speeldata zijn: 10, 11, 12, 13, 16, 17, 18 en 19 (middagvoorstelling) februari; 2, 3, 4, 5, 9, 10, 11 1n 12 (middagvoorstelling) maait De middag voorstellingen beginnen om 14.30 uur, de avondvoorstellingen om 20.15 uur. De voorstellingen duren twee uur. Plaatsbewijzen kosten 15 of 20 gulden. Voor groepen van 15 of meer personen kan In overleg met Schouwburg Tilburg een ge reduceerde entreeprijs worden vastgesteld. De kaartverkoop start op 7 Januari aan de kassa van Schouw burg Tilburg, of telefonisch (na 13 uur) onder nummer 432220. besterdplem 38 tilburg tel 013-432036 TUINCENTRUM Het ballet van Hemel Aarde, fotografeerd tijdens een r op de Tilburgse Dans- en N school. De choreografie Is den van Agaath Verspeten de, tweede van links). Verder de foto, staand van links r.. rechts: Paul van Loon, Paul v_ de Steen, Marlon Spijkers, Shar non Campagnard, Albertlne Sw< gemakers, Mleke v.d. Ven, Ar.n Smeets, Frits Damhuis, Ma-" Campman. Knielend, van links naar rechts: Marlj Strouken, Cori ne de Beer, Lizzy v.d. Gracht, My- riam Horsten, Marie-José Groenendaal, Wllma Pijpers, Wil fried Poroos. Foto: Geert van Loon. Als we het tekstboek van de Til burgse revue voor 1989, Hemel Aarde getiteld, openslaan, blijken de teksten door de schrijvers te zijn opgedragen aan Ad Vinken en aan Pierre Claessens. Deze opdracht is een klein eerbetoon van de twee schrijvers, Ed Schilders en Jace van de Ven, aan de twee Tilburgers die zo nauw betrok ken waren bij de vorige revue, Kannen Kruiken; Ad Vinken als tekstschrijver, Pierre Claes sens als de geestelijke vader van het plan om de revues van vroeger nieuw leven in te bla zen. Beiden overleden in 1988. Zoals gewoonlijk zijn ook nu die tekstboeken niet openbaar. De verrassing voor het publiek moet immers zo groot mogelijk blijven. Geen wonder dus, dat de twee schrijvers vooralsnog ook nog niet zoveel kwijt willen over de sketches en liedjes die Een gedeelte van het koor van Hemel Aarde na een repetitie In Schouwburg Tilburg. Een aantal koorleden hebben ook toneelrollen. De repetities van het koor worden geleld door componist Lauran van der Sanden en Gerard Luijten. Velen zullen zich Gerard Luljten nog herinneren als de Tilburgers die In Kannen Knaken het muzikale hoogtepunt van die re vue zong, het lied D’n Ouwen Heuvel. Ook In Hemel Aarde zal Luljten een typisch Tllburgs lied zingen, de Ballade van de Krulkezelker. Van links naar rechts, achterste rij: Jacques van der Pas, Robert Jansen, Ton v.d. Rijt, Loes Sparidans, Gerard Luljten. Derde rij: Frans Koevoets, René van Erve, John Hutten, Jan Ja- plnk, Jos de Veer, Albert Slebellnk. Tweede rij: Lauran van der Sanden, Suzanne Driessen, Ineke van der Aa, Els van Dljck-de Jong, Maud van de Luljtgaarden, Dorlen Donders. Voorste rij: Miriam van Boekel, Marle-Loulse Hornman, Joke Doensen, José van Huijgevoort, Ans van Gemert. Foto: Geert van Loon. De tekstschrijvers van Hemel Aarde. Rechts Jacques (Jace) van de Ven, re dacteur van Het Nieuwsblad; links Ed Schilders, publicist. Beiden behoorden ook tot het schrljversteam van de vorige revue, Kannen Kruiken. Op de ach tergrond één van de hoofdrolspelers uit Hemel Aarde. Foto: Geert van Loon. ze geschreven hebben. Maar net als in de vorige revue is ook nu weer gezocht naar een ma nier om het heden en verleden van de stad op een gewiekste manier door elkaar te halen. Het orkest van Hemel Aarde. Componist en dirigent Lauran van der Sanden (zittend, links) koos voor deze revue bewust een orkest met een kleinere bezetting om de muzikale slagvaardigheid te vergroten. Van der Sanden componeerde en arrangeerde ook de muziek voor Kannen Kruiken. Op de foto, staand, van links naar rechts: Corné Blekens, gitaar; Frank Maas, slagwerk; Jean Reljnders, basgitaar; Peer Kolsters, trombone. Zit tend van links naar rechts: Lauran van der Sanden, com ponist en orkestleider; Huub Huys, tenor- en altsaxofoon; Jacques van der Linden, trom pet; Paul Enslnk, altsax en kla rinet; Plet de Kok, trombone. Niet op de foto: pianist Ton Hoovers. Foto: Geert van Loon. Men herinnert zich misschien nog dat in Kannen Kruiken de hoofdrol gespeeld werd door een Tilburger die vijfentwintig jaar eerder geëmigreerd was, en die nu weer naar zijn ge boortestad terugkeerde. «Door middel van die persoon», zegt Schilders, «konden we het oude en het nieuwe Tilburg vergelij ken». Voor Hemel Aarde kwamen de auteurs met een idee dat met recht nog wonderlijker ge noemd kan worden. Het idee achter de revue is, dat het aard se Tilburg een heel speciale te genhanger heeft in de hemel: d’n Tilburgsen Hemel. Daar wo nen heel wat bekende Tilbur gers van vroeger. In het theater zullen ze weer tot leven komen. Sterker nog, ze zullen zich gaan bemoeien met de gang van za ken in het Tilburg van nu. Dat zoiets tot merkwaardige en lachwekkende situaties kan lei den, dat spreekt bijna voor zich zelf. Dat daar ook nog een vleugje romantiek ingeweven is, dat is één van de vele wendin gen die in deze revue te beleven zijn. «Het is een heel interessan te samenstelling van heden en verleden geworden», zegt Jace van de Ven, «die voor heel wat spektakel en verrassingen zal zorgen». In februari 1988 begonnen Schilders en Van de Ven regel matig met elkaar te overleggen over de inhoud en de opzet. Van de tientallen ideeën ver dwenen er heel veel weer van tafel totdat de meest geschikte overbleven. Toen de eerste tek sten van sketches en liedjes klaar waren, werden de weke- lijkse bijeenkomsten ver van de werkkamer naar venkamer van een café centrum van de stad. Tot laat op de avond werd het materiaal daar doorgenomen met twee kritische luisteraars, Willem van Beerendonk en Frans Verbunt, en de componist van de revue, Lauran van der Sanden. De schrijvers streefden ernaar het materiaal eind juni gereed te hebben. Het werd eind augus tus, net op tijd voor de eerste repetities. «Dat we in een café- zaal bij elkaar kwamen, heeft met die vertraging niets te ma ken», zegt Ed Schilders la chend. «We stelden onszelf nou eenmaal hoge eisen, en dat hield ook in dat we streefden naar een mooi, afgerond ver haal voor de revue als geheel. Dat vergde nogal wat tijd». En Van de Ven voegt eraan toe: «Twee uur theatertekst schrij ven is natuurlijk ook niet niks, vooral niet omdat we vanaf het begin heel nauw hebben sa mengewerkt met Lauran van der Sanden, de componist, en in het laatste stadium ook met regisseur Ton Biemans. We hebben geprobeerd om de af zonderlijke delen ook zo logisch en spannend mogelijk met el kaar te verbinden. De opzet van een typische revue is de basis, maar er zitten nu toch ook dui delijk trekjes in van een musi cal». Als er een Tilburgse Hemel is, betekent dat dan, dat er ook een Vagevuur en een Hel zijn? Die vraag wordt door de schrijvers bevestigend beantwoord, maar voor welke taferelen dat zal gaan zorgen op het podium van de schouwburg, daarover doen ze geen andere uitspraak dan dat de kassa open is om plaat sen te reserveren voor een avond vol humor en dans en zang tussen Hemel Aarde. gedeelte van het koor sen repetitie In Schout il koorleden hebt het ko Op 10 februari is het zover. Dan gaat een nieuwe Tilburgse Re vue in Schouwburg Tilburg in première. De titel van deze revue luidt Hemel Aarde. Momenteel wordt al druk gerepeteerd op drie lokaties in Tilburg, namelijk de Schouwburg (muziek), de Tilburgse Dans- en Muziekschool (dans), en café Boulevard (to neel). In januari zullen de repeterende groepen samenkomen op het toneel van de Schouwburg. Bij elkaar zijn er opnieuw zo’n honderdvijftig mensen bij betrokken, van spelers, dansers, en zangers tot decorbouwers, costumières en technici. Hemel Aarde is in feite de voortzetting van het initiatief dat enige jaren geleden genomen werd door Pierre Claessens en Persclub Bourgondië, en dat in samenwerking met Schouw burg Tilburg leidde tot de eerste aflevering van nieuwe Tilburg se revues: Kannen Kruiken. Hoewel Kannen Kruiken een doorslaand succes was, heeft het enige tijd geduurd voordat een gezonde organisatorische basis gevonden kon worden om dit initiatief voort te zetten. Met de Stichting Tilburgse Revue is die basis vorig jaar gelegd. Deze stichting stelt zich ten doel om met een zekere regelmaat theaterprodukties van, met, en voor Tilburgers op de planken te brengen. Of een jaarlijks terugke rend theaterfestijn haalbaar is, is momenteel nog niet duidelijk. Veel zal afhangen van de komende produktie, die als een soort test beschouwd mag worden voor de levenskansen van een jaarlijkse Tilburgse revue of revue-achtig theatergebeuren. Want hoewel het streven is dat dergeiijke produkties voor een belangrijk deel gemaakt worden met amateurs - in de zin van «de ware liefhebbers» - wordt in de produktie ook gestreefd naar een zo professioneel mogelijk eindresultaat. Dat deze op zet een meeslepend en vermakelijk eindresultaat kan opleveren waarvan duizenden Tilburgers met volle teugen genieten, dat heeft Kannen Kruiken al overduidelijk bewezen. Voor Hemel Aarde zijn zestien voorstellingen gepland. De organisatie hoopt daarmee tegemoet te komen aan de grote vraag naar kaarten. Helaas moesten bij de vorige revue mensen nogal eens teleurgesteld worden omdat de voorstellingen uitverkocht wa ren. Uiteraard hoopt men ook nu weer alle voorstellingen met een «volle bak» te kunnen spelen. De tekstschrijvers van de re vue, Ed Schilders en Jace van de Ven, twijfelen daar geen mo ment aan. In alle bescheidenheid menen ze te mogen stellen dat hun produkt «Tilburgser dan ooit tevoren» is. Hun optimis me wordt gedeeld door degenen die momenteel bij de repetities en voorbereidingen betrokken zijn. Hemel Aarde wordt geregisseerd door Ton Biemans; voor de muzikale composities en de orkestleiding tekent ook deze keer Lauran van der Sanden; het revueballet staat onder leiding van Agaath Verspeten. I

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1988 | | pagina 13