«We zijn anders gaan wonen maar ook anders gaan leven. Kerstmis in de verzorgingstehuizen SCRIPTUM COLOFON 1 Aangepast sportvissen Levens-vragen Pf Klachtencommissie Gezinsverzorging Spreekuren en telefoonnummers Uitgave van nieuwe cassette boeken Verhuiskostenvergoeding voor ouderen 39 lm iMl Algemene Patiëntenorganisatie DE TILBURG! Donderdag 22 december 1988 - pagina 10 DE TILBURGSE KOERIER I hun lissit Nu 2 Foto: Geert van Loon Op I Redactieraadsadres Redactieraad Seniorenwijzer, Kopij Kopij kan opgestuurd worden Een sfeerfoto van bewoners uit verzorgingstehuis Koningsvoorde aan het kerstdiner. FILMHUIS Docume Beirut: The last Redactieraad Tjeerd Bakker Peter Elshout (eindredacteur) I I I I I I I I I I I I I I I Enkele bewoonsters die samen ver dergaan. (Foto: J. de Nijs) De al in 2-< Grot in bt Th ke J "“M J de Tilburgse Koerier, I NS-Plein 14, 5014 DA Tilburg, tel. 368805. >aalde voor- n als zij /oor t er in de provincie Noord-Brabant iets iuderen die met vragen zitten van levens t van het het onderzoeken h gegeven kan f kunnen worde deze t^ak niet zit ter van de w< 9n. De meeste partner verlo- staand en voe- gemis dubbel, iet enige wee- m in aan- ng aan- econo- Zeer binnenkort gaat er in de provincie Noord-Brabant iets ge daan worden voor ouderen die met vragen zitten van levensbe schouwelijke aard. Een werkgroep is in opdracht van het Provin ciaal Welzijnsberaad voor Ouderen aan het onderzoeken hoe pro fessionele ondersteuning op dit gebied gegeven kan worden en door wie die hulp betaald zou moeten of kunnen worden. De ver zorgingstehuizen, zo is gebleken, kunnen deze t^ak niet aan omdat ze met te krappe budgetten zitten. Voorzitter van de werkgroep is de heer Tom Verdijk, tevens voorzitter van de Provinciale Com missie voor de Bejaardenoorden. Het secretariaat van de werk groep is gevestigd bij het Provinciaal Opbouw Orgaan Noord-Bra bant in de Stationsstraat in Tilburg. Sinds 1 september van dit jaar wonen er vierentwintig ouderen, waaronder vier echtparen, in een nieuwe woongemeenschap, de woongemeenschap «Samen Verder» aan de Trouwlaan 39a tot en met 53a in Tilburg. De bewoners hebben samen gekozen om in de woongemeenschap met elkaar te wonen. Daarbij moet onmiddellijk gezegd worden dat iedereen zijn of haar eigen woonruimte heeft, bestaande uit een woonkamer met geheel of gedeeltelijk open keuken, slaapkamer en toiletruimte. Gemeenschappelijk zijn de gangen die de woonruimtes met elkaar verbinden, de ontmoetingsruimte en het grootste deel van de tuin. We spraken met een zestal bewoners om te vernemen hoe het wonen bevalt in «Samen Verder», hoe dit unieke project tot stand is gekomen en hoe de bewoners de komende feestdagen ingaan. Het werd een geanimeerd gesprek maar bovenal was het zeer interessant. een puinhoc En zeg nu hebt. I I Seniorenwijzer Wordt eenmaal in de 1 twee weken opgenomen in de Tilburgse Koerier I I ^eiiiuieuduieui I Jacques Joosten Wim Kalkhoven 1 Ad Konings (voorzitter) Ad de Vet I I p/a Lange Schijfstraat 107, 5038 TT Tilburg, tel. 350505 I naar het redactie-adres of naar I I Deze docum de zeven origii families die in van de meest Beirut leven. 1 woestingen wij zussen de spil behoud en de mee hun tradil losmakelijk vei Het feest Vele tehuizen nodigen in deze tijd zangkoren of muzikale ensembles uit. Enige dagen vóór of na kerstdag wor den er voor de bewoners kerstdiners georganiseerd. Op kerstavond en op In het kort nemen we de ontstaansgt schiedenis van de woongemeenschap «Samen Verder» door. In 1984 nam Dirkje van Deursen het voortouw om te komen tot een woongemeenschap voor ouderen. Hettie van Beurden kwam daar al snel bij en ook anderen sloten zich aan. Met behulp van de Stichting Bejaardenwerk Tilburg werd het plan verder in elkaar gezet en werd de gemeente benaderd. De ge meente stond er zeer positief tegen over en zegde alle medewerking toe. In februari 1986 werd er een informa tiemiddag georganiseerd voor belang stellende ouderen. De opkomst was de kerstdagen worden diensten ge houden door pastores of voorgan gers. De meeste bewoners krijgen de ze dagen bezoek van de familie, ken nissen of vrienden en men wordt voor enkele uren opgehaald door de kinde ren of kleinkinderen om bij hen de kerstviering bij te wonen. De echte al leenstaanden krijgen deze dagen ex tra aandacht van de medewerkers. Waardering Waardering mag men uitspreken aan de medewerkers die in deze bijzonde re dagen hun werk en bijdrage leveren aan de sfeer, huiselijkheid en gezellig heid in de verzorgingstehuizen. De gezinszorginstellingen hebben gezamenlijk een landelijke klachtencommissie in het leven geroepen. Kliënten die vinden dat ze bij hun eigen gezinszorginstelling onvoldoende aandacht krijgen voor hun problemen, kunnen zich tot de landelijke klachtencommissie richten: Klachten commissie Gezinsverzorging, postbus 130.020, 3507 LA Utrecht. Kaos Schitterend halen van de I I dello. In de mannetjesraaf straf binden zt Waar de raaf i van Pirandello een soms on beeld van het 1 t spreekuur rkdagen van nummer zijn: Stt HULPCENTRALE De Hulpcentrale is een onderdeel van de Stichting Vrij- willigerscentrale.Spoorlaan 320, Tilburqt telefoon 433584. Dag en nacht bereikbaar, ook in het weekend Aanbod: eerste hulp in geestelijke en sociale nood; praktische burenhulp (vervoer, vriendschappelijk huis bezoek, boodschappen doen e.d.); thuiszorg en oppas gehandicapte ouderen; informatie op maatschappelijk gebied. STICHTING BEJAARDENWERK TILBURG Centraal bureau: Lange Schijfstraat 107, tel. 350505. Spreekuren: maandag tot en met donderdag van 9.00 tot 10.00 uur. MAATSCHAPPELIJK WERK Informatie over bereikbaarheid kunt u krijgen bij het centraal bureau, Korvelplein 11tel. 368885. Medio juni 1987 hebben enkele mensen het initiatief geno men om een aangepast sportviscentrum te realiseren in Til burg. Het initiatief wordt op dit moment ontwikkeld in samen werking met de hengelsportvereniging «De Ruischvoorn», het Provinciaal Overleg Gehandicaptenbeleid Noord-Bra bant, Stichting Sportservice Noord-Brabant, en de Stichting Viscentra gehandicapten. Het is de bedoeling dit viscentrum zodanig aan te passen dat iedereen er kan vissen. Dus ook mensen met een handicap, bejaarden, sportvissers, gelegenheidsvissers, mensen die kennis willen maken met de hengelsport. Dus... ook u kunt zich aanmelden. Voor meer informatie en/ of aanmeldingen kunt u zich wenden tot R. Tichelaar, Stg. Sportservice Noord-Brabant, Postbus 296, 5050 AG Goirle, tel. 013/350755. Nog niet zo lang geleden is er een onderzoeksverslag versche nen onder de titel «Ouderen on dervraagd». In het rapport valt te lezen dat grote groepen ouderen zich inzetten voor «aktiviteiten in de parochie». Geen enkele oudere bleek zich te bemoeien met politieke zaken. Geen enke le. Het denken aan je eigen ziele- heil en het proberen te leven vol gens Gods geboden is een lof waardig streven. Maar geloven doe je natuurlijk niet alleen in de kerk. Als we zien hoe ons milieu wordt verpest en het egoïsme hand over hand toeneemt, dan moet er snel en doortastend worden opgetreden. Dat kan al leen maar als er aktie wordt on dernomen en politiek wordt be dreven. Laten de ouderen de macht van hun aantal benutten en gezamenlijk aan de slag gaan om te zorgen dat hun kleinkinde ren in de volgende eeuw niet op lop hoeven te leven, niet dat u geen tijd aan: «’s Avonds is het keukentje van de ontmoetingsruimte van 20.00 tot j 22.00 uur geopend En natuurlijk hou- I den we alles zelf bij. Er zijn roosters gemaakt voor het schoonmaken van de gangen, de ontmoetingsruimte, etc... En éénmaal per vier weken heb ben we een bewonersvergadering I waarbij iedereen aanwezig is. Positief De vraag hoe het nou bevalt in «Sa- I men Verder» levert een stortvloed aan reacties op. Niet één ervan is negatief. Vooral de aanwezigheid van beken den om zich heen is voor velen erg belangrijk. Ook de wetenschap dat I men steun kan verwachten van ande re bewoners in geval van ziekte, een opwelling van eenzaamheid en andere moeilijke momenten, werkt erg gerust- stellend en geeft een gevoel van vei ligheid. Een bewoonster: «We zijn an- I ders gaan wonen maar ook anders gaan leven.» Een ander: «Ik ben hier 2 helemaal opgebloeid». Weer een an der: «Het is toch zalig ’s ochtends I wakker te worden op je verjaardag door de zanghulde die ze je komen brengen!» Samen het nieuwe jaar in Duidelijk wordt ook dat de afgelopen I periode een heel intensieve periode is geweest. De voorbereidingen voor de I bouw, de bouw zelf, de diverse kar- I weitjes die gedaan moesten worden, I de verhuizing, de opening, de open I dag enkele weken geleden. Een be woonster: «We worden al wat ouder». Die drukke tijd is ook de reden waar- j om men samen heel weinig doet met de kerstdagen. De meeste bewoners 1 van «Samen Verder» gaan hun eigen I weg dan Dat ligt anders met oud en I nieuw. De vier echtparen die in «Sa- men Verder» wonen, gaan de festivi- I teiten rond oud en nieuw voorberei- den. «We gaan samen het nieuwe jaar 5 in», zo is de gezamenlijke opvatting. Voor de volledigheid: we hebben ge sproken met Hettie van Beurden, Piet I Vos, Riet de Jong, Gerrit en Nellie de I Kort en Joke de Nijs. cassetteboeken verschenen. De id voor personen die door een of zijn een boek te lezen. Ze be- zegt, gesproken en of gezongen vorder afgespeeld kan worden. De familie Doorsnee - een detective van «De Cock en de grijnzende wurger», s uit de oude doos» en tenslotte «De Hap- van Xaviera Hollander. De uitgaven zijn verkrijg- oekhandel, warenhuizen, kiosken en bij een aan overweldigend: meer dan 60 ouderen gaven acte de présence. Daarna brak een drukke tijd aan van veel vergade ren, nadenken, kennismaken met el kaar, zoeken naar een geschikte loka- tie, etc... Met veel inzet van Publieke Werken werd een geschikte lokatie gevonden aan de Trouwlaan: dichtbij de stad, in de buurt van diverse win kels, goed bereikbaar met het open baar vervoer, etc... De Stichting Ver enigde Woningbouwcorporaties (SVW) kreeg van de gemeente de op dracht om te gaan bouwen en de SVW en de toekomstige bewoners kozen de architecten Bart Kerkhofs en Bas Tol om de ideeën vorm te geven. Na weer veel vergaderen en nadenken over de woonruimtes, waarbij de toekomstige bewoners maximale inspraak kregen, werd er uiteindelijk gekozen voor een bouwplan. Eén van de aanwezige be woners zegt daarover nu: «De samen werking met Bart en Bas, met de SVW en met de aannemer was geweldig. Het is allemaal heel goed gegaan!» Om de geschiedenis af te ronden: in januari 1988 werd er begonnen met de bouw en op 1 september van datzelf de jaar kregen de bewoners de sleu tels op feestelijke wijze overhandigd. Prachtig was dat Voordat de bewoners met elkaar in zee gingen, is er wel veel gepraat, zo vertelt een bewoonster. De toekomsti ge bewoners hebben zich zelfs twee maal drie dagen met elkaar terugge trokken in een centrum om beter met elkaar kennis te maken. De bewoon ster: «Dat waren dé kennismakings- momenten, je voelde het gewoonweg groeien. Prachtig was dat.» De vruch ten daarvan plukken de bewoners nog dagelijks. Nog een bewoonster: «We weten nu wat we aan elkaar hebben, wie wie is. Dat neemt niet weg dat we allemaal bijzonder prijs stellen op on ze eigen privacy. Iedereen woont hier zelfstandig. We ontmoeten elkaar veel in de gangen en natuurlijk in de ont moetingsruimte. Die ruimte, overi gens, is ingericht met geweldige steun van Ria Mutsaers, iemand die hier (nog) niet woont. In die ontmoetings ruimte komt een aantal bewoonsters tweemaal per week bij elkaar voor de handwerkmiddag.» Een bewoner vult De feestdagen rond Kerstmis zijn bij uitstek feesten van huiselijkheid, van sfeer, van gezelligheid, kortom dagen om samen met elkaar in warmte en harmonie door te brengen. De puur echte huiselijkheid die men in vroegere tijden gekend heeft, mist men natuurlijk in een verzorgingste huis. Vele medewerkers van de tehui zen realiseren zich dat en trachten in deze min of meer kunstmatige samen leving de bewoners toch in een pretti ge kerstsfeer te brenger bewoners hebben hun j ren, zijn in feite alleenst len in deze dagen het c zeker wanneer men me moed terugdenkt aan de goed”e herin neringen van vroeger. Voorbereidingen De maand december is voor het per soneel in de verzorgingstehuizen een extra drukke maand. In de regel mo gen door het personeel in deze maand geen vakantiedagen worden opgeno men. Na de viering van de «pakjes avond» maakt het huis zich op voor de kerstviering. De kamers van de bewo ners zijn te klein om een kerststal of -boom te plaatsen, vandaar dat de me dewerkers extra kerstversiering aan brengen in de recreatiezalen, gangen en zithoeken. Ook in de keukens vin den de voorbereidingen plaats voor deze bijzondere dagen. Er zijn een viertal nieuwe cassetteboeken zijn bestemt andere handicap niet tn staat vatten zoals het woord al zee tekst die via een cassetterecc nieuwe uitgaven zijn: De Baantjes getiteld «rijmpjes en versjes py Hooker I» van Xa\ baar bij de boekha,.< tal platenwinkels. Op zaterdag 10 december vond in Hilversum de officiële op richting plaats van een algemene patiëntenorganisatie, NVAP (Nederlandse Verenigingen van Algemene Patiëntenorgani saties). Het NVAP richt zich op de belangen van de gebruiker in de gezondheidszorg. Veel aandacht wordt gegeven aan het vormgeven van de groter geworden mondigheid van de pa tiënt. Belangrijke punten zijn: het nog weinig ontwikkelde klachtenrecht, het functioneren van nacht- en weekenddien sten van artsen en de medezeggenschap van gebruikers in ziekenhuizen en andere inrichtingen. Tijdens de oprichtingsvergadering werd het rapport «Patiën ten spreken zich uit over de gewenste kwaliteit van de hulp verlening door de huisarts» officieel gepresenteerd. Voor meer informatie kunt u terecht bij NVAP p/a Postbus 168, 3500 AD Utrecht, tel. 030-341963. TILBURGSE KRUISVERENIGING Kantooruren van 8.30 tot 18.00 uur. Het adres luidt: La ge Witsiebaan 2a, tel. 636620. STICHTING GEZINSZORG Het spreekuur van de Stichting Gezinszorg is op alle werkdagen van 8.30 tot 9.30 u. Het adres en telefoon- tationsstraat 5-5a, tel. 397911 Tilburgers van 60 jaar en ouder kunnen onder bepa waarden van de gemeente een vergoeding krijgen als zij ver huizen naar een zelfstandige woning die speciaal voor hen geschikt is. Deze regeling is uitsluitend bedoeld voor de fi nancieel minder draagkrachtige ouderen in de stad. Daarom kunnen alleen die mensen een aanvraag indienen die al eer der (gedeeltelijke) kwijtschelding kregen van gemeentelijke heffingen (afvalwaterzuiveringsbijdrage en afvalstoffenhef fing). Ook zij die menen voor deze kwijtscheldinger merking te komen, kunnen de verhuiskostenvergoedinc vragen. De gemeente keert maximaal 2.000,- uit per c mische eenheid. De regeling is uitsluitend bedoeld om ouderen zo lang moge lijk zelfstandig te laten wonen. Daarom heeft het geen zin om een aanvraag in te dienen als men verhuist (of verhuisd is) naar bijvoorbeeld een bejaarden- of verzorgingstehuis of als men gaat inwonen. U komt zeker niet in aanmerking als u «ja» kunt zeggen op één van de vragen hieronder (met «u» wordt degene die aanvraagt bedoeld) Bent u jonger dan 60 jaar? Gaat u verhuizen naar: een on zelfstandige woonruimte in een bejaarden- of verzorgingste huis, een eengezinswoning zonder slaapkamer of de begane grond, een verdieping in een ander woongebouw waar geen lift is, of gaat u inwonen? Betreft het een verhuizing naar een woning buiten Tilburg? Betreft het een verhuizing van een woning buiten Tilburg naar een woning binnen Tilburg? Heeft u een vermogen van meer dan 4.600,-? Heeft de verhuizing langer dan 60 dagen geleden plaatsgevonden? Heeft u op de bovenstaande vragen «nee» kunnen antwoor den, dan kunt u het aanvraagformulier invullen. Voor meer in formatie, ook voor aanvraagformulieren, kunt u op werkda gen tussen 9.00 en 12.30 uur kontakt opnemen met de afde ling Volkshuisvesting Bouwwerken van Publieke Werken, Vincentiusstraat 102, telefoon 428754. Bejaardenwerk Tilbi verder in elkaar g« "emeente benaderd. >nd er zeer I r»

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1988 | | pagina 10