!rt© 50 1ST! POPPELS MEU UIS POPPELS MEUBELHUIS 16?5 7?5 6?5 29?5 0i ongerechtigheden buiten EINDE JAARSAKTIE UN Muziekhuis mm Het oog verdedigt zich tranen zonder tuiten houden Veertig jaar Welfarewerk Rode Kruis Antiekexpo Brabant 88 in Autotron Tilburg. Donderdag 15 december 1988 - pagina 19 DE TILBURGSE KOERIER ber 1988-pagina 18 Aan de top op meubelgebied... icro-organismen r ligt een gelei- ordijnen 5,44 Grote Antiekbeurs in Rosmalen. 6,58 100 g 3,83 100 g 100g 3,83 400g 1,83 31,00 75 cl 500 g 13,61 1,08 20 cl kilo WAARDEBON 0,88 1,05 2,16 340 g 4,44 Geldig tot 1-1-’89 frans van aarle nr. 1 kwaliteit-prijs verhouding de beste service van het land de grootste keuze in eik en leder! 21,05 1,61 Piat Morgon 0.7 liter bij ontwikkelen en afdrukken van uw kleurenfilm jracht, jr al klaar. Juliana van Stolbergstraat 25 5038 AM Tilburg Telefoon: 013-420986 013-363049 RAPPE EN PERFECTE FOTO’S ioeve van I et automol Idig ïmber. 1985 Roi de Rome Vin de Corse A.C. 0.75 liter isortimènt, ïEMAAKT. GRATIS (20x25 cm) KLEURVERGROTING t.w.v. 9,’5 N« in n verzamelen heeft iteindelijk in de tra- fen krijgt vrij- Tilburgseweg 64 - Zandkuilstraat 23 Grote baan Tilburg- Turnhout kPOPPEL-BELGIÊ ledigings- j zich te- it de bui- )tste antiek) vindt op oldtimer s Waminks scharrelaartje 0.5 liter £75- 1985 Domaine de l’Abbaye de Valmagne 0.75 liter £95- 6?5 ntwik- landse en de naar, o als ui tg antwoordt band ondt instituut oc waar ondt r veerreacties i en rond •e dranken... •rlaagde prijzen 1986 Beaune Greves A.C. Beaune Greves 0.75 liter zal oop- tvure», ten en deel lange keten uren die als elkaar zijn ver in bepaald eiwit van de soorten :t is opgebouwd, ninozuren en de iber, eerste kerstdag, lak gesloten Met Frans van Aarle Print prachtige kleurenfoto’s van 10x 15cm rstmis... kookte kreeft, gevulde kwartels, kte zalm, verse ei, kerstbrood, ondue- en gour- iarcuterie-scho- rmee is ook meer ken de eiwitsamenstelling bij mensen die geen n contactlenzen. Mo- j een honderdtal men- mpassen van ister afgeno- nog eens amenstel- ijdig te bestellen, i de beroemde ice» bieden. tze dank. VNA-evene- ■tseum haar ing stellen itatie. Ter- iovengalerij plaats. Ten behoeve van het ment zal het automobielmusi gehele parterre ter beschikkir van de grootste antiekpresent zelfder tijd vindt op de bo' een museale oldtimer show pl. 1986 Chateau Le Bourdieu A.C. Haut Medoc 0.75 liter 4L95- 10?5 A Korvelseweg 255, Tilburg Broekhovenseweg 58, Tilburg Dorpsstraat 5, Golrle In verband daanne nis nodig over van traanvocht t last hebben van menteel wordt bij sen voor en tijdens het aanpassei de lenzen een traanmons men. Een jaar later wordt dat i>™ gedaan om te kijken of de same, ling van de tranen verandert. In afwachting van zijn opleiding tot oogarts werkt Boonstra nu tijdelijk bij de afdeling longziekten van het Acade misch Ziekenhuis (AMC). Hij wil ver der gaan met onderzoek aan caviatra- -reatieve, sporti ten. :rk is na veertig jaar .nocratisch georgani seerd. Vrijwilligers worden bijvoor beeld ingeschakeld bij beleidsonf -'- kelingen. Vanuit het Nederla Rode Kruis worden het werk en de vrijwilligers belangrijk ondersteund. Geen overbodige luxe, want de samen leving laat voortdurend nieuwe en Onder auspiciën van de Verenigde Nederlandse Antiquairs (VNA) wordt i het weekend van 16 tot 18 december 1988 voor de eerste maal «Antiekexpo Brabant 88» georganiseerd in Automu- seum «Autotron» te Rosmalen. Het p-op' groots opgezette evenement zal een- situa- maal fM'r ïaar wor<,en georganiseerd, ant_ telkens in de week voorafgaand aan Kerstmis. Dat mensen in de loop der j mondiger zijn geworden is een feit. Het Welfarewerk van het Rode Kruis haakt hierop in en streeft er dan ook «aar om de wensen van de deelnemers uitgangspunt te nemen. De zelfver- -rdelijkheid wordt in dit ver- iderstreept. Engeland Aan het eind van de tweede wereld- worden is c oorlog keerden ook veel zieke en ge- zeer groot t wonde militairen terug naar Engeland, dat contact Daar ging men in de ziekenhuizen van nen worden, start met bezigheidstherapie. Het Ne derlandse Rode Kruis maakte kennis met deze nieuwe vorm van therapie en besloot in 1946 om bezigheidstherapie in Nederland te introduceren voor on ze zieke en gewonde soldaten. Al snel komen ook burgers voor de therapie in aanmerking. Mensen die langdurig veipleegd moesten worden hadden duidelijk behoefte om bezig te blijven in hun bijzondere situatie. In 1948 gaat het Nederlandse Kruis van start met de vorming van een vrij willigerscorps voor het werken met thuisliggende patiënten. Het betekent tevens het begin van het welfarewerk, dat sindsdien een grote vlucht heeft genomen. Thuis Naast individuele werkzaamheden bij patiënten thuis kennen we op de dag van vandaag ook het welfarewerk binnen instellingen, zoals bejaarden huizen. Daar worden soms ook groeps activiteiten georganiseerd. Wat voor activiteiten kunnen in het welfarewerk worden onderscheiden Op de eerste plaats speelt handvaar digheid een belangrijke rol. In uiteen lopende verschijningsvormen. Daar naast kunnen ondermeer worden ge noemd spel, wandelen en museum- bezoek. Er is dus belangstelling en aandacht voor recreatieve, sportieve en culturele activiteiter Het Welfarewerk volwassen en demc Vrijwilligers wore ingeschakeld bij be kelingen. Vanuit het Rode Kruis worden het tie wordt bepaald door de hoeveelheid eiwit per volume. Als het volume nu wisselt doordat er de ene keer meer vocht uit de slijmvliezen komt dan de andere keer, krijg je een grote variatie in watje meet». Ook de manier van invloed op wat er uitc nen gevonden wordt. Men krijgt vrij wel zuivere tranen in handen door ze op te zuigen met een dun glazen buisje (capillair). Het duurt een paar minuten voordat zo’n buisje (inhoud 5 tot 50 microliter) is volgezogen. Papiertje Opzuigen van tranen met een papiertje werkt sneller. Deze methode werd in het begin van deze eeuw bedacht door de oogarts Schirmer, als hulpmiddel om «oogvochtigheid» te kunnen me ten. Bij de meeste mensen is het pa piertje binnen één tot twee minuten volgezogen, bij sommigen zelfs al bin nen tien seconden. Bij mensen met droge ogen blijkt het strookje maar over een paar millimeter nat te wor den. Vooral wanneer mensen met hun ogen gaan knipperen, beschadigt het papiertje de slijmvliezen een beetje, waardoor er vocht uit komt. De kennis over de functie van verschil lende traaneiwitten is vooral verkregen door afgetapte tranen te onderzoeken. Daarmee is echter nog niet bekend wat die eiwitten precies op het oogopper vlak doen. Om over lactoferrine meer te weten te komen, probeerde Boon stra een proefdier te vinden waarbij de samensteling van eiwitten in de tranen in ongeveer overeenkomt met die van de mens. Cavia’s en konijnen zijn de meest gangbare proefdieren voor oog onderzoek. Zij zijn echter niet geschikt voor lactoferrine-onderzoek, omdat konijne-tranen geen lactoferrine bevat ten en cavia-tranen slechts honderd tot duizend keer minder dan menselijke tranen. slijm dat wordt afgescheiden door slijmvliezen aan de binnenzijde van de oogleden en op het witte gedeelte van de oogbol. Deze slijmvliezen missen de moeilijk doordringbare hoomlaag van de hen omringende huid. Ze vormen dan ook «zwakke plekken» in de ver dediging van het lichaam tegen bin nendringende micro-organismen. Cellen Twee andere lagen in de huid die te genstand bieden voor het geval indrin gers door de hoomlaag heen komen, zijn wél in de slijmvliezen rond het oog terug te vinden. De buitenste laag be staat uit nauw op elkaar aansluitende cellen, zogenaamde epitheelcellen, die de doortocht voor micro-organismen versperren. Daaronder ligt een gelei achtige laag met elastische vezels, bindweefsel en bindweefselcellen. Daartussen kruipen macrofagen rond, aan witte bloedcellen verwante cellen die ziekteverwekkers kunnen «opslok ken», wanneer ze bij een beschadiging van het epthieel binnendringen. Treedt er toch infectie op, dan kunnen de aanwezige bloedvaatjes zich verwijden om extra antistoffen aan te voeren, die door het afweersysteem van het li chaam speciaal tegen bepaalde ziekte verwekkers worden gemaakt. Hierdoor worden het oogwit en de binnenkant van de oogleden rood er treedt een ontsteking op. Meestal komt het echter niet zover en worden ziekteverwekkers onschadelijk gemaakt door eiwitten in de traan vloeistof die als «voorposten» van het afweersysteem werken. Eiwitten Een eiwit bestaat uit een lange keten van verschillende aminozuren die als een kralensnoer met elk?”- bonden. De rol die een vervult, is afhankelijk v<u aminozuren waaruit het de volgorde van de amine lengte van de keten. Sommige eiwitten hebben een enzym- functie en kunnen stof afbreken of juist opbouwen, andere werken als an tistof tegen ziekteverwekkers en weer slaapkant boven elk oog liggen. Het verspreidt zich over het oogoppervlak van boven naar beneden. Kliertjes in de oogleden produceren een vetachtige stof die in een dun laagje op de traan- vloeistof drijft. Zo wordt verdamping tegengegaan. Overtollig traanvocht wordt opgevangen in de ruimte onder het onderste ooglid en vervolgens afge voerd via kanaaltjes die naar de neus holte leiden. Vandaar komt het in de keelholte om te worden doorgeslikt, andere kunnen stoffen aan zich binden ende voedings- iminen), horen maar worden randen. in traan- i de meeste ïlheden aanwe- Uniek ,Qn het mense- Ook bij andere dieren is vrijwel geen twee eiwitten lactoferrine in het oogvocht gevonden, ien door de zelfs niet bij apen. De eiwitsamenstel- lyso- ling van tranen bij de mens blijkt is de uniek te zijn, zowel in de hoeveelheden als in de soorten eiwit. Ook lysozym wordt nauwelijks aange troffen in de tranen van dieren. Boonstra is er nog steeds niet achter waarom de mens zoveel lactoferrine in i heeft. «Eigenlijk hebben het Westen in vergelijking met wat er van buiten op ons af komt, een overdaad aan afweer. Misschien is de hygiëne hier wel zo goed, dat traan vocht eiwit helemaal niet meer nodig is. Maar in Derde-Wereldlanden zitten de vliegen bij mensen op de ogen. Mis schien dat die eiwitten daar nog wel een belangrijke rol spelen.» Contactlenzen Men hoopt bij het onderzoek naar traaneiwitten antwoord te kunnen ge ven op de vraag waarom sommige mensen veel last krijgen' bij het dragen van contactlenzen en anderen totaal niet. Boonstra «Je kunt natuurlijk ge- goed woon te weinig traanvocht hebben, zo- beker dat de contactlens niet goed blijft drij ven en steeds maar weer het slijmvlies kapot maakt. Dat is gemakkelijk te controleren met een Schirmer-pa- piertje. Dan ligt het niet aan de kwali teit, maar aan de hoeveelheid.» «Verder is het mogelijk dat bepaalde stoffen in de traanvloeistof ontbreken. Welke, dat weten we niet. We weten eigenlijk nog heel weinig van de in vloed van contactlenzen op de traansa- menstelling. Sommige eiwitgehalten blijken bij aanvang van contactlensge- bruik bij de ene mens veel lager te lig gen, en bij de ander juist veel hoger. Daar zit dus al weer een tegenstrijdig heid in. Hoe de samenhang precies i~ is nog een punt van onderzoek.» Antiplak Boonstra heeft in tranen een stof vonden die voorkomt dat eiwitten lenzen plakken en ze troebel maken. jaren soms ingrijpende ontwikkelingen zien, t feit. Thuis wonen en thuis verzorgen zijn met het (jQg o_ 0 a de vergrijzing van toenemend belang. En dat is voor het welfarewerk natuurlijk niet zonder ge volgen. Hulp op maat Voor alle mensen die thuis blijven wonen en eventueel thuis verzorgd contact met anderen van belang. In eigen kring zal t niet altijd gevonden kun nen worden. Het welfarewerk zal dan ook zeker in de toekomst nodig blijven, zelfs nog belangrijker kunnen worden dan het nu al is voor de vele deelnemers. Een toename van het aantal hulpvragen en waarschijnlijk ook de toename van verschillende soorten hulpvragen ligt in de lijn der verwachtingen. Hulp-c maat, zoveel mogelijk in de thuissi' tie van de hulpvragers, zal het ant woord hierop moeten zijn. En vóór 12 uur gebr dezelfde dag om 17 uur Perfect 7 Het Welfarewerk van het Nederlandse Rode Kruis bestaat veertig jaar. Al die lig- tijd is het doel van dit werk hetzelfde geblevenmensen met elkaar in contact is, brengen door middel van sociale en recreatieve bezigheden. De oorsprong van het werk gaat terug naar het Engeland van vlak na de tweede wereldoorlog. Aan Welfare-activiteiten wordt van oudsher deelgenomen door mensen die ge- beperkt zijn in hun mogelijkheden om contact met anderen te onderhouden, dan aan wel beperkt zijn bij de uitoefening van gewenste bezigheden. De activiteiten zijn te beschouwen als een hulpmiddel voor de deelnemers, bij de realisatie van een grotere zelfstandigheid in het sociaal verkeer. en ze later weer afgeven. In een liter traanvocht zit ongeveer tien gram eiwit. Er zijn tot nu toe zo’n zestig ver schillende soorten eiwitten gevonden een groot aantal is afkomstig uit het bloed en komt via beschadigingen in de oogslijmvliezen terecht in het traan vocht. Vooral eiwitten die in bloed het transport van verschillende voedings stoffen verzorgen (albur. niet in traanvocht thuis, 1 er bij ontstekingen wel in geve Van de eiwitten die alleen vocht voorkomen, zijn slechts in geringe hoeveelhc zig. Het grootste deel van lijk traaneiwit bestaat uit tv die geproduceerd wordei traanklier. Het ene eiwit wordt I, zym genoemd omdat het in staat is de celwand van een bacterie gedeeltelijk op te lossen, het zogenaamde lyseren. De bacterie raakt hierdoor «lek», loopt leeg en sterft. Het andere eiwit heet lactoferrine, omdat het voor het eerst werd aangetoond in melk (La- zijn tranen tijn lac) en in staat is ijzer (Latijn we hier in 1 ferrum) te binden. De functie ervan is nog niet geheel opgehelderd. Men ver moedt dat dit eiwit de vermenigvuldi ging van bacteriën in traanvocht stop zet, omdat deze ijzer nodig hebben om te groeien. In tranen zit daarnaast een eiwit Se- cretoir immunoglobuline A) dat ervoor zorgt dat bacteriën of virussen niet aan het oogoppervlak kunnen hechten en gemakkelijk weggespoeld worden. Verzamelen De laatste tien jaar is het onderzoek van traaneiwitten sterk gegroeid. Ener zijds om meer inzicht te krijgen in hun rol bij verschillende oogziekten en an derzijds vanwege de problemen met contactlenzen. Anco Boonstra is één van de onderzoekers die zich bezig hield met traaneiwitten, het onderwerp waarop hij in september dit jaar pro moveerde. Een groot deel van zijn onderzoek was gericht op het verbeteren van laborato riumtechnieken om eiwitten in traan vloeistof aan te tonen en de gehaltes ervan te bepalen. Voor zo’n onderzoek moeten er eerst tranen worden verza meld. Dat gaat niet zonder problemen. Boonstra«De vloeistof bij het oog bevat niet alleen tranen, maar ook vocht uit de slijmvliezen. Die lekken gewoon. Normaal heel weinig, maar bij een ernstige ontsteking kan er veel vocht uitkomen. Dat wordt een pro bleem, wanneer je bij bepaalde ziekten de concentratie van eiwitten in het traanvocht wilt meten. Die concentra- Uitgroeien De unieke expositie van antieke automobielen en vliegtuigen zal een extra-dimensie geven aan dit nationale evenement, dat in de ambitie van de organisatoren in de naaste toekomst uit moet groeien tot de drukstbezochte weekend-antiekbeurs van Nederland. Er zal veel aandacht geschonken worden aan de presentatie in kerst sfeer. De VNA-Kunst/Antiekbeurs worden opgeluisterd door de verkoof expositie «Zaltbommel in grav met ruim veertig antieke kaarte stadsgezichten, voor het overgrote daterend uit de zeventiende eeuw. Behalve met prenten en topografie is de beeldende kunst vertegenwoordigd met schilderijen en aquarellen uit de 19e en aanvang 20e eeuw. Vermeldens- waardig is ook de aanwezigheid van enige galerieën met hedendaagse kunst. Naast de beeldende kunst is er een rijke diversiteit aan antiquiteiten te be wonderen. Ons land heeft één centraal instituut voor oogonderzoek, het Interuniversi tair Oogheelkundig Instituut in Am sterdam. Dit instituut ontstond in het begin van de jaren zeventig, toen de oogheelkundige afdelingen van de bei de Amsterdamse universiteiten en van de Erasmus Universiteit Rotterdam besloten samen te werken. Later sloten de universiteiten van Lei den, Limburg en Groningen zich hier bij aan. De oogheelkundige afdelingen van de academische ziekenhuizen zijn te klein om voor hun onderzoekers al lerlei kostbare apparatuur zoals elek tronenmicroscopen te kunnen aan schaffen. Door budgetten en onder zoekers te bundelen kan men meer be reiken. Het doel van het centrale onderzoek is een beter inzicht te krijgen in de bouw en werking van het oog en de versto ringen die daarin kunnen optreden. Het voorkomen van blindheid speelt op de achtergrond steeds mee. Hoewel het onderzoek niet direct is gericht op het genezen van patiënten, zijn ver schillende afdelingen van het Interuni- versitair Oogheelkundig Instituut be trokken bij de ziekenhuispraktijk. Een duidelijk voorbeeld hiervan is de afde ling genetica, die niet alleen erfelijke oogziekten bestudeert, maar ook diag noses stelt en meehelpt erfelijkheids- adviezen op te stellen. Bovendien is in het instituut de hoom- vliesbank gevestigd. Elk hoornvlies dat in Nederland voor transplantatie wordt afgestaan, wordt gekeurd en be waard tot het bij iemand kan worden geïmplanteerd. Transplantaties wor den uitgevoerd bij mensen die een ver troebeld hoornvlies hebben. Vervan ging door een helder exemplaar kan dan uitkomst bieden. Vroeger moest men daarbij snel handelen, omdat een donoroog slechts één dag kon worden I bewaard. Men heeft een kweekvloei- stof ontwikkeld waarin hoornvliezen gedurende maximaal zes weken «goed» blijven, zodat er meer tijd is een geschikte patiënt te vinden en ope- ratieklaar te maken. Wanneer hoorn vliezen niet geschikt zijn voor trans plantatie, bijvoorbeeld vanwege een beschadiging, kunnen ze vaak nog nut tig worden gebruikt voor onderzoek. Afweer Sinds 1979 heeft het instituut ook een afdeling immunologie, waar onderzoek wordt gedaan naar afweerreacties te gen micro-organismen in en rond het oog. Het immunsysteem maakt deel uit van een hele linie van verde systemen waarmee het oog weerstelt tegen invloeden uit ten wereld. De oogkassen maken de ogen minder bereikbaar. Oogleden en wimpers ver hinderen dat kleinere deeltjes in het oog terecht kunnen komen. Als stof deeltjes, bacteriën, virussen en chemi caliën toch op het oogoppervlak te rechtkomen, worden zij weggespoeld door tranen. Traanvocht wordt gepro duceerd door traanklieren die aan de Het oogoppervlak wordt bovendien nog beschermd door een dun laagje Tranen als blijk van vreugde of verdriet vormen een vertrouwd beeld. Fysiolo gisch gezien maken tranen deel uit van een ingenieus afweersysteem ter be scherming van onze ogen. Niet alleen het traanvocht zelf, maar ook eiwitten daarin spelen een belangrijke rol. Een bijdrage van de Stichting Bio-We- tenschappen en Maatschappij. nen. Bij de afdeling longziekten ziet hij parallellen met het traanonderzoek «Er is een specialist bezig met onder zoek van het vocht dat in de luchtwe gen wordt afgescheiden. Daar zitten ook allemaal afwerende stofjes in, net als tranen. Het gebiedje traneneiwit lijkt heel beperkthet gaat maar om één orgaan, het oog, daar dan weer de tranen van, en daarvan dan alleen maar de eiwitten. Maar eigenlijk heeft het met alle slijmvliezen te maken en gaat het om de afweer van het hele li chaam. Dat is een veel breder gebied». Uit: «lota» nr. 11, jrg. ’88 Hij kwam daar bij toeval achter, door dat een test voor het opsporen van het eiwit lactoferrine mislukte. Voor het doen van deze test is het noodzakelijk eiwitten te binden aan de wand van een plastic bakje. Bij aanwezigheid van menselijke tranen lukt dat opeens niet d meer. Boonstra heeft al een paar cende traaneiwitten getest, maar die bleken niet verantwoordelijk te zijn voor de antiplak-eigenschap. Mogelijk heeft het snel troebel worden van contactlenzen bij sommige mensen te maken met het ontbreken van de nog onbekende stof in het traanvocht. e 4

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1988 | | pagina 19