I IMW voor hulpverlening op een breed maatschappelijk terrein KONINGSVOORDE Voltooiing renovatie SCRIPTUM COLOFON II E £3 Radio wil uit de lok L ,1? Die Koffieconcert in «De Schans» Wederom in for ma tiemiddag blinden en slechtzienden Aanleunwoningen belangstellenden opgelet Om u te laten schrijven voor een aanleunwoning moet u niet bij de Stichting Bejaardenwerk Tilburg zijn, maar bij de mde adressen. Zelf beslissen Patiënt, geld., en specialist Onder deze kop vond u in de vor renwijzer een oproep van de Soc tot medewerking aan een onder; was namelijk geschrokken van I oudere mensen, die problemen I wie ze in behandeling zijn. Probl ren op de eis van de specialist consult betaald dient te worder Vroeger kon betaling sowieso al dat een zaak was tussen de Door een conflict tussen die patiënt voortaan zelf met de re Het gaat dan weliswaar vaak kosten van een herhalingsconsult. Maar voor men een laag inkomen, die bovendien meermalen een b< een specialist moeten doen, zeer bezwaarlijk tot onme om voor te schieten. De Sociaal Raadsman is bezig r.„ onderzoek naar de feitelijke aard en omvang van J! bleem. Hij heeft U opgeroepen om aan dit onderzo in uw eigen belang, mee te werken door uw ervarinc ze kwestie aan hem kenbaar te maken. Hulp bij winters ongemak I de tilburgs DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 8 december 1988 - pagina 8 Dagop Burgemeester Brokx was ook bl] de oplevering aanwezig. Kopij Kopij kan opgestuurd Wat weet men van de werk zaamheden van het Instituut voor Maatschappelijk Werk, het IMW Is dat nog steeds een instelling die gekenmerkt wordt door het verlenen van liefdadige hulp zoals dat jaren geleden het geval was Of heeft het IMW zich ontwikkeld tot een hulpverleningsinstel ling waar men terecht kan met vragen op een breed maat schappelijk terrein waar ieder een, ook ouderen, weleens mee te maken krijgen An ders gezegd wat doet het IMW en wat doet het met name voor ouderen Met die vragen wendden wij ons tot mevrouw E. van Kemenade, directeur van het Instituut voor Maat schappelijk Werk Tilburg- Goirle. Redactieraadsadres Redactieraad Seniorenwijzer, I I I I I I I I I I I I I I I meert volgende de Tilburgse Koerier, I NS-Plein 14, 5014 DA Tilburg, tel. 368805. woont en c ,t leggen rru '?l vóór’"' J ■urge- Dleve- .reno- com- opstelling .a. inbouwboilt idacht >t Gen land ig e Gimbana Hawaïins» op Schans 123. De toegang aan het pr een eerder eens over hulp ook U wist het eerst in Tilbui Twern om ee buurtwerk. V: artikelen en n In de afgek ligerswerk na: Pro Omr dage Acht uur n we bestaan al maken voor v in de hele pre Op Nieuwj Brabanders jaar. Ook de in dat prograi Vanaf 1 ja serviceberich daal (95,4), I bant, elke da kend gemaak hm dn gebracht wilt wor- vrouw A. Willemse, tele- iber bellen. i groot aantal aktiviteiten voor )or meer informatie: WEB, De i of 553800. De Stichti vorige week de Stichting (SLOT) het deel van haa nemen in di SLOT-uitzen richt haar pi langdurig thi en senioren, dat zij een g aan de SLC oog op haa aanbod. Regionaal Centrum Breda. Aand' het maatschappelijk werk van het C apie en hulpmiddelen om zo zelfstar jn blijven funktioneren. over de Nederlandse Vereniging van Blinden en den. ’ilburg woont en gehaald en M j kontakt leggen met mevr -3011. Wel vóóHOdecemt Bureau slachtofferhulp Het IMW neemt, en dat is voor ouderen ook belangrijk om te weten, samen met wijkcentrum «De j 14.00 uur. Einde (Prof, moet u >urg, El- ^parende opstelling van het ok, o.a. inbouwboiler, kook- koelkast werd het effekt nog Van maan morgens tuss ieder uur, na de luisteraar: de provincie den zijn de u wordt veel aa nale en pro’ sen. De bedoel werkdagen ’s programma voor de vier verdeeld W bant, Noorc Oost-Braban zullen derge ma’s alleen i Zuid-Oost-B Mierlo. Via dan nog hei gramma ui tg. Eigen pro; Vanaf 1 i verandering, in West-Bra avond regio: rén. Die p maakt door lance medew Tuinzigtlaan’ Voor Mid, bant wordt v gezamenlijk gramma ven omdat de stu togenbosch Hertogenbos aangekocht, laan; in Tilb men voor et wacht wordt jaar ook af: gramma’s uil in Midden- vanuit de stu togenbosch. Krantenov Het meesl provinciale p tenduitzendn uur, met niet hele provinci Dat progr gaat worden verder o.a. de Brabantse een uitvoerin Ook in h: gramma-ond provincie ht Gerard van dagmorgen i muziek en mi provincie (1 dagavond (1 provinciaal s zondagavond Na de renovatie en vervangende nieuwbouw in 1984 van het verzor gingstehuis Koningsvoorde heeft dins dag j.l., in aanwezigheid van bur meester G. Brokx, de officiële oph ring plaatsgevonden van de gen veerde aanleunwoningen van het plex. De aanleunwoningen van Konings- voorde behoorden 25 jaar geleden al tot een van de eerste complexen in Tilburg, waar ouderen in een beschutte woon omgeving konden wonen. In vijfentwintig jaren veranderen woonwensen, ook ouderen krijgen meer behoefte aan comfortabele woon ruimte. Door enkele ingrepen heeft men de twee-kamerwoningen met vier vier kante meter kunnen vergroten. Door Op zondag 11 december treden «De r': in het wijkcentrum «De Schans», De Sm. is gratis evenals het kopje koffie of thee. Het concert vangt aan om 12.00 uur. De organisatie is in handen van de WEB (Stichting Welzijns beleid Heikant-Quirijnstok). Deze stichting organiseert een ouderen uit Tilburg-Noord. Vot Schans 123, telefoon 564456 Op dinsdag 13 december a s. organiseert het netwerk van en voor zelfstandig wonende blinde en slechtziende ouderen een informatiemiddag voor zelfstandig wonende ouderen die niet of slecht kunnen zien. Huisgenoten, familie en vrienden zijn natuurlijk ook welkom. De informatiemiddag wordt gehouden in Baselaer» Hoefstraat 175, Tilburg. Aanvang 16.30 uur. Het programma luidt - informatie over het F wordt gegeven aan ht trum en de therap:~ mogelijk te kunner - informatie O’ Slechtziende Indien u in Ti den, kunt u foon 04118-2 I I Seniorenwijzer I Wordt eenmaal in de twee weken opgenomen in de Tilburgse Koerier Redactieraad I I I (voorzitter) Ad de Vet I I p/a Lange Schijfstraat 107, 5038 TT Tilburg, tel. 350505 1 Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar I I Voor de aanleunwoning bij tehuis «de Heikant» (Schubert- straat), moet u zich richten tot de Verenigde Woningcorpora ties SVW, Joannes van Oisterwijkstraat 35, tel. 399883. Voor een aanleunwoning bij «Jozefzorg» (Kruisvaarder- straat) of bij «Antonius van Padua» (Paus Adriaanstraat) moet u zich wenden tot woningbouwvereniging Samenwer king, Ringbaan Noord 165, tel. 366445. Voor een aanleunwoning bij «Zonnehof» Gimbrèrelaan) of bij «Den Herdgang» (Berlagehof) zich richten tot de Vereniging Volkshuisvesting Tilbi zenstraat 85, tel. 620911 Voor een aanleunwoning bij «Kievitshorst» (Beneluxlaan), «Mariëngaarde» (Burg Damstraat), «Koningsvoorde» (Generaal Smutslaan) of «Bijsterstede» (Lange Nieuwstraat), moet u zich wenden tot de Tilburgsche Bouwvereeniging, Nimrodstraat 30, tel. 633210. Op dit «contactadres» kunt u gedurende de wachttijd alle in formatie krijgen, die voor u van belang is. Hier ligt ook uw aanvraagdossier. We hebben sinds enkele weken een Seniorenraad. Zeven wijze mensen en zelfs een vrouw als voorzitter. Het is heel verstandig van het gemeentebestuur om een Seniorenraad in het leven te roepen. Ze kunnen op het ge meentehuis best wat adviezen gebruiken want de vergrijzing zet de vroede vaderen voor inge wikkelde vragen. Zeven wijze, onafhankelijke mensen kunnen samen heel goede adviezen uit brengen. De vraag is echter wel waar ze hun wijsheid vandaan halen. Zesduizend georgani seerde ouderen hebben via hun vertegenwoordigers een schat aan informatie te bieden. Te ho pen is dat er tussen Senioren raad en ouderenorganisaties een goede samenwerking gaat ontstaan. Dat is heel wel moge lijk als de gemeenteraad aan de ouderenorganisatie laat weten dat hun inbreng nadrukkelijk op prijs wordt gesteld. Doet de ge meenteraad dat niet, dan stel ik voor de gemeenteraad te ver vangen door zeven wijze, oudere mensen met zelfs een vrouw als voorzitter. P.S. Tjeerd Bakker Peter Elshout (eindredacteur) Jacques Joosten Wim Kalkhoven Ad Konings Informatieklapper Het IMW helpt ouderen ook, samen met de Kruisvereniging en de Gezinszorg op het gebied van huisvesting. Als men bij voorbeeld ingeschreven staat voor op name in een verzorgingstehuis en er doen zich in de thuissituatie ingrijpende veranderingen voor, dan kan het IMW de urgentie opnieuw bepalen. Daarnaast heeft het IMW een informatieklapper sa mengesteld waarin alles te vinden is over instanties die zich met ouderen be zighouden, over sociaal-kulturele aktivi teiten, waarin voorlichting wordt gege- ven over huisvesting, over financiële re- J gelingen, enz. Die informatieklapper is te c raadplegen op ieder wijkbureau. I O i irojekt Sociale Alarmering. In are Seniorenwijzer is daar al geschreven. Een belangrijke Ipverleningsaktiviteit van het IMW is k het organiseren van Rouwverwer- kingsgroepen met professionele begelei ding. Een van de nieuwste aktiviteiten van het IMW is het Bureau Slachtoffer hulp. Dat bureau is ondergebracht in het wijkbureau in de Bisschop Zwijsenstraat 14a. Bij dat Bureau Slachtofferhulp kan men aankloppen wanneer men beroofd is, wanneer er in huis is ingebroken of algemener gezegdwanneer men slachtoffer is geworden van een ge weldsmisdrijf. Op dat bureau vindt men een luisterend oor en kunnen mogelijk heden onderzocht worden met betrek- Spreekuren voor ouderen Wat betekent dat voor ouderen? Met welke vragen en problemen kunnen zij terecht bij het IMW? Mevrouw Van Ke menade vertelt dat het IMW speciale spreekuren voor ouderen heeft. Die spreekuren worden gehouden in de Garsthof, Columbusplein 15 in Tilburg, iedere donderdag van 14.00 u. tot 15.00 u. in wooncentrum de Leyenburgh, Broekhovenseweg 159-1, iedere dinsdag van 14.30 uur tot 15.00 uur en in het wooncomplex aan de Piushaven, Hoplie denkade 61, iedere dinsdag van 11.30 uur tot 12.00 uur. Ouderen kunnen daar dan terecht met vragen op het gebied van huisvesting, sociale voorzieningen, eenzaamheid, kinderen, relatieproble men, etc. overwegingen handelt, rekent mevrouw Van Kemenade snel af. «Dat mag dan wel onze start zijn geweest jaren gele den, tegenwoordig verlenen we hulp aan mensen op een professionele manier. Nee, we hebben bijvoorbeeld niet meer te maken met een Vincentiusvereniging. Die tijd is echt voorbij. We geven infor matie en advies, we bieden konkrete hulp en we begeleiden bij persoonlijke problemen». Op zondagmiddag 18 december van 12.45 uur tot 13.35 uur zendt de RVU educatieve omroep via Nederland 3 het pro gramma «Oud genoeg om zelf te beslissen» uit. Deze uitzen ding is een vervolg op de drie-delige serie «Oud genoeg om zelf te beslissen» die de RVU vorig jaar uitzond. Het ging toen om oudere mensen die in aktie kwamen om meer invloed en medezeggenschap te krijgen op het belangrijke terrein van wonen en huisvesting. De uitzending van zondag 18 decem ber geeft een beeld van het effekt van die akties in Rotter- dam-Noord en de Vondelparkbuurt in Amsterdam. 24 uur per dag Alle hulp die het IMW biedt is kosteloos en wanneer men zelf heel moeilijk naar een van de eerder genoemde adressen kan, is huisbezoek altijd mogelijk. Tot slot mag niet onvermeld blijven dat het IMW 24 uur per dag bereikbaar is. Het centrale telefoonnummer is 368885. Dat is het telefoonnummer van het Centraal Bureau op het Korvelplein 11. Tussen 's avonds 18.00 en 's morgens 8.30 uur is het IMW bereikbaar via het telefoonnum mer van de Hulpcentrale. Dat telefoon nummer luidt433584. Dat nummer kan men ook bellen in de weekeinden, zowel overdag als 's nachts. Sociaal raadsman Ook bij de Sociaal Raadsman die kantoor heeft aan de Gasthuisring kunnen ouderen hulp verwachten, hulp is vooral gericht op het verstrekken van informatie, bijvoorbeeld over sociale verzekeringen, sociaal-culturele activi teiten, belastingaangelegenheden, etc. Een en ander neemt niet weg dat ook de wijkbureau’s van het IMW klaar staan om ouderen te helpen. Die wijkbureau’s zijn te vinden in de Eilenbergstraat 246, in de Gasthuisring 51, in de Koestraat 164, in de Baselaer, Hoefstraat 175, in de Lage Witsiebaan 103, in de Bisschop Zwijsen straat 14a, in de Caspar Houbenstraat 109 en in Goirle in de Kerkstraat 2. orige aflevering van de Senio- DCiaal Raadsman. Een oproep arzoek. De Sociaal Raadsman i het relaas van voornamelijk i hebben met de specialist bij .oblemen, die zijn terug te voe- t dat vóór de behandeling of het »n. iltijd achterwege blijven omdat specialist en het ziekenfonds, twee partijen echter wordt de rekening geconfronteerd. vaak om kleinere bedragen, zoals de Maar voor mensen met jeroep op irlijk tot onmogelijk an is bezig met een omvang van dit pro- i dit onderzoek, mede igen in de- ruimtebespt keukenblok plaat en Km vergroot. Om de renovatie tegen een betaalba re prijs te kunnen uitvoeren en de daar uit voortvloeiende huurverhoging op een aanvaardbaar peil te houden, heeft het architektenbureau aan de vraag van het Stichtingsbestuur kunnen voldoen. Aannemers en onderaannemers heb ben binnen de gestelde termijn de ople vering kunnen waar maken. Om aan de vraag naar aanleunwonin gen bij een verzorgingstehuis te kun nen voldoen zijn nog 84 woningen in aanbouw. Medio 1989 zullen deze wor den opgeleverd. De reacties, die inmiddels zijn binnengekomen, zijn veelzeg gend. Ze zijn ook van dien aard dat verondersteld moet wor den, dat veel patiënten met deze onverkwikkelijke handelswij ze van doen hebben. Ook tekent zich al af dat enkele specia listen koplopers zijn in deze nare aangelegenheid. Voor definitieve en verdergaande conclusies wil de Raads man zich baseren op een zo groot mogelijk aantal klachten. Hij verzoekt U daarom nogmaals met klem hem deelgenoot te maken van uw ervaringen. Graag uw reactie telefonisch, schriftelijk of persoonlijk op het spreekuur, 's morgens tus sen 09.00 en 12.00 uur. Het adres is: Sociaal Raadsman, Gasthuisring 51, 5041 Dr. Tilburg, tel. 013.367110. De winter komt er aan en kan weer veel kleine en grotere on gemakken met zich meebrengen. We kunnen geen invloed uitoefenen op de weersomstandigheden, maar er kan wel hulp geboden worden als u als gevolg van het slechte winter se weer in de problemen komt. Zo bieden de vrijwilligers van de Hulpcentrale praktische ondersteuning. Zij zijn graag be reid voor U de boodschappen te doen, wanneer u daar niet goed toe in staat bent. Zij willen u begeleiden, wanneer u niet alleen op straat durft met het slechte weer en toch de deur uit wilt. Ook kunnen zij u helpen met het sneeuwvrij maken van uw stoep. Sneeuwruimen is trouwens volgens artikel 86 van de Algemene Politie Verordening van de gemeente Tilburg verplicht. Het gaat dan niet alleen om openbare voetpaden en trottoirs, maar ook om trappen, portieken en gallerijen van flats. Ter voorkoming van noodtoestanen als gevolg van extreem slechte weersomstandigheden heeft de Hulpcentrale ook sa- menwerkingsafspraken gemaakt met de Sociale Dienst van Tilburg. Deze samenwerking gaat in op het moment dat er voorzieningen getroffen moeten worden om te voorkomen dat mensen met het extreem slechte weer zonder onderdak (komen te) zitten. Hierover zal indien nodig meer informatie volgen. Misschien wordt het een zachte winter, maar mocht dat niet het geval zijn dan moet u weten dat er vrijwilligers klaar staan om u op de een of andere wijze te helpen. Belt u dan met de Hulpcentrale, Spoorlaan 320, telefoon 013-433584. Ook wordt er in de wijk waarin u woont vaak door vrijwilligers hulp geboden. De dienstencentra en de projekten gekoördineerd bejaardenwerk kunnen u daarover meer informatie verstrek ken. En mocht u naast een bejaarde of bejaarden echtpaar wonen en u kunt helpen, helpt dan eens. Zo kan het ook alle maal gladjes verlopen. inisatie is die uit charitatieve de Stichting Bejaardenwerk Tilburg, de Gezinszora en de Kruisvereniaina deel x::? I

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1988 | | pagina 8