V Een nieuwe vorm van leren in Studiekringen voor ouderen E E 1 EN SPECIALIST Ouderen- wijzer PATIENT, GELD... Hei y SCRIPTUM COLOFON «I Spreekuren en telefoonnummers INCONTINENTIE: het verborgen probleem U" :s Oudere alleenstaande werkenden Wonen op latere leeftijd Bijzondere hulp van de Hulpcentrale: thuiszorg DE TILBURG! DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 24 november 1988 - pagina 8 len ge- sl, Kor- (Vervolg van b arop >ping Ad de Vet m I Samen iets uitzoeken en werken aan een concreet produkt. Foto: Marties v. Brunschot. jenomen Koerier I I I I I I I I I I I I I I I I of veel i van een dia-klank- jrlei alledaagse pro- sn soms Je beste Burg. v. C W. d op is iver Redactieraadsadres Redactieraad Seniorenwijzer, p/a Lange Schijfstraat 107, 5038 TT Tilburg, tel. 350505 Kopij Kopij kan opgestuurd worden functior -■-lijke bijee stand’; 1 De eers, houden velpl Deze Ier karakter eenkoms^. worden aan< Het pro< Tijdens beeld blemer Tjeerd Bakker Peter Elshout (eindredacteur) icques Joosten im Kalkhoven Ad Konings >atlënt .ig op J, dan '9 zijn beurt digde bedrag in de specia- Op vrijdags burgemeest meente Ois toonstelling vogelsoorte toonde de 1 langstelling voor mooie Tilburgse Kruisvereniging Kantooruren van 8.30 tot 12.30 u. en van 13.00 tot 18.00 u. Het adres luidt: Lage Witsiebaan 29, tel. 636620. Stichting Gezinszorg iw pe.o^ni iformatiemt kunt. dag zal ouden voor al die ot tiebijeenkomst van skundigen zitten kit De gemeente Tilburg heeft in de begroting 1989 een bedrag van 10.000,- bestemd om daarmee te onderzoeken of er in Tilburg bestaansmogelijkheden zijn voor een zogenaamde «Université du Troisième Age», een soort onderwijs/leervorm voor ouderen. Hoe die «Université du Troisième Age» er uit gaat zien, is niet bekend. Toch zou het wel eens zo kunnen zijn, dat die onderwijs/ leervorm sterke gelijkenis zal vertonen met de zogenaamde Studiekringen voor ouderen. In een aantal plaatsen in Nederland draaien die Studiekringen voor ouderen al, ondermeer in Oss. Wij togen naar Oss en spraken daar met Marie-Louise Helmes, werkzaam bij de Stichting Volwassenen Educatie regio Oss en steunfunctionaris Brabant voor Studiekringen. van incontinentie zijn: in- g-incontinentie en druppel- 350505. 9.00 tot Diverse steden in Nederland hebben grootse bouwplannen opgezet als prestige-objecten in een grootschalige stijl ter ver fraaiing van de binnenstad. Ook Tilburg blijft niet achter en bouwt winkelgalerijen met daarboven een glazen koepel. Na de Schouwburgpromenade, liggen er nu de plannen voor de Emma- galerij, want het winkelcircuit in het centrum moet uitgebreid worden. Dus weer een nieuwe winkelser- re erbij, je houdt er droge voe ten, dat wel, maar of er veel voet stappen gezet zullen worden: de projectontwikkelaar zal het we ten! Of de binnenstad er be- woonbaarder en leefbaarder c wordt, vooral in de avonduren, de vraag. Ik onderschrijf liev de leuze uit de Nieuwmarktbuurt in Amsterdam: «Wij willen een stad met buurten waar wonen, spelen, werken, leren en winke len vlakbij en door elkaar ge beurd voor jonge en oude men sen». Daar had de projectont wikkelaar nog niet aan gedacht! P.S. er in het clubhuis Korvel een spreekuur juderen die naar aanleiding n de vorige dag nog met vra- daar om u verder op weg te Gemeens Maar er strating is geleden ver ook meteer De bestrati: kruispunten dat er motii de talloze s< sluitingen v den niet v naar een gi om daar en brengen. Er probeert me kiezen. De dacht geschi straatmeubi Anna het pa eigen paaltji ontworpen, De beplan hoofdstuk. I na sterk ger beplanting, in de Akker verse murei plant, etc. nieuw gebot heeft men gele kalkzai het oudere 1 opgetrokker nieuwe met gekleurde st St. Anna. N zijn doordat bouw of woi manier afge het werkt e huizen opk hebben, hoi ning met di eens niet e maar een t steriele witt lijk geel bijv op, dat in n door de Stich- lucatie regio Oss «Dat kan in tief klein bedrag van een tot en kele tientjes, met name om de kosten van een herhalingscon- sult. De ervaring leert dat juist oudere mensen een groter beroep doen op de hulp van een specialist en dat ook daarom juist zij het meest te maken krijgen met de ze onplezierige situatie. Deze gang van zaken is ter ore gekomen van de sociaal raads man. Hij is daarvan geschrok ken. Een eerste contact met een specialist leverde als argument op: «We doen dat omdat er door veel patiënten slecht, niet of veel te laat wordt betaald. De incas- so-activiteiten leveren ons te veel tijd en moeite op.» De sociaal raadsman is van me ning dat dit «normale bedrijfsri sico» niet op de patiënten in het algemeen moet worden afge wenteld. Hij wil daarom een onderzoek instellen naar de feitelijke aard en omvang van dit probleem. U, als patiënt, kan hem daarbij helpen door uw ervaringen aan hem kenbaar te maken. Dit kan op verschillende manie ren, te weten telefonisch, schrif telijk en persoonlijk op het spreekuur ’s morgens tussen 09.00 en 12.00 uur. Mag de raadsman, in uw eigen belang, op u rekenen? Het adres is: Sociaal raadsman, Gasthuisring 51, 5041 DR Til burg. Telefoon: 013-367110. Oudere alleenstaande werkenden van 55-65 jaar, die niet meer verdienen dan 1 van het minimumloon (maximumloon moet niet meer dan eenderde hoger zijn dan het minimum loon), krijgen de mogelijkheid om de werkweek te verkorten tot 30 uuispf huishoudelijke hulp te nemen. Daarvoor kunnen deze alleenstaande ouderen een financiële tegemoetkoming krijgen. Om voor de zogenaamde taakverlichtende voorziening aanmerking te kunnen komen, moet er sprake zijn van dr gende arbeidsongeschiktheid als gevolg van dubbele belas ting veroorzaakt door combinatie van werk en huishoudelijke werkzaamheden. De regeling is bedoeld om te voorkomen dat door korter wer ken de betrokken oudere minder zou gaan verdienen. I I Seniorenwijzer Wordt eenmaal in de twee weken opg< in de Tilburgse K Redactieraad I i®"’’ I Jac< Win, I (voorzitter) I I I I I naar het redactie-adres of naar de Tilburgse Koerier, I NS-Plein 14, 5014 DA Tilburg, tel. 368805. Maatschappelijk effect Een dergelijke manier van bezig zijn, I heeft persoonlijke voordelen: men I blijft actief, men is met iets concreets I bezig, men ontmoet andere mensen I en men is maatschappelijk nuttig be- I zig. Marie-Louise: «Samenvattend kun I je zeggen dat de Studiekring de eigen I bevindingen niet alleen aanwendt ten I behoeve van de deelnemers, er wordt I ook naar buiten getreden, er is een I maatschappelijk effect.» «Veel mensen worden afgeschrikt als I ze het woord Studiekringen horen. I Men denkt al snel aan schoolse, intel- lectuele toestanden. Studeren of leren I kan men echter ook door te doen, I door dingen uit te zoeken, door te pra- I ten met anderen. Dat laatste is het ge- I val bij de Studiekringen zoals die ons I voor ogen staan», aldus Marie-Louise. I En ze vervolgt: «Belangrijk is wel dat j men zich graag met leeftijdsgenoten I wil verdiepen in actuele onderwerpen. I dat men graag «onder de mensen» wil I blijven, dat men zich actief met de ge- I kozen onderwerpen wil bezighouden I en dat men zelf de inhoud van die bij- I eenkomsten mee wil bepalen. Een bij- I zondere vooropleiding is absoluut niet I nodig, want iedereen brengt een be- I paalde kennis in, waar anderen van I kunnen leren.» Op zaterdag 10 december start Teleac een nieuwe serie «Oude- renwijzer». In 6-wekelijkse televi- sie-uitzendingen wordt informatie gegeven over de volgende the ma’s: huisvesting, gezondheid, fi nanciële positie, bezigheden en relaties. Ouderen zelf staan centraal en vertellen hoe ze leven. Op dinsdag 13 december gaat ook een radioprogramma van start op Radio 5. Het cursuspakket kost 29,-, te bestellen bij Teleac maar ook te koop in boekhandel en warenhui zen. Al enige tijd is het merkbaar en voelbaar dat de ziekenfondsen en de specialisten in de gezond heidszorg niet zo’n beste relatie met elkaar hebben. Voorheen kon je als patiënt een voudigweg afspraken met spe cialisten maken, geholpen wor den en daarna weer huiswaarts keren zonder zelf je portemon nee open te hoeven doen. Het betalingsverkeer ging dus aan de patiënt voorbij. Het zieken fonds betaalde rechtstreeks aan de specialist. Door een conflict tussen beide partijen is dat nu voorbij. De pa tiënt ontvangt de rekening en moet die inleveren bij het Zie kenfonds. Zodra het Zieken fonds het geld aan de patiënt heeft betaald (door storting op zijn bank of girorekening), dan stort de patiënt op weer het verschuldic op de rekening var. list. Dit systeem houdt in dat je, als patiënt, nooit zelf direct aan de specialist hoeft te betalen! Maar... wat blijkt nu de laatste tijd?! Er zijn specialisten die van de patiënt eisen dat hij/zij vóór de behandeling contant betaalt. Er is zelfs al gebleken, dat een spe cialist, bij achterwege blijven van de betaling vooraf, de be handeling of het onderzoek wei gerde! In veel gevallen gaat het dan overigens wel om een rela- produkt. Dat produkt kan een video film zijn, een diaserie, een rapport of verslag, etc. Mogelijke onderwerpen of thema's kunnen zijn: verkeersveilig heid, ouderenreizen, bewegwijzering in openbare gebouwen, woonvormen voor ouderen, etc. In Oss heeft een groep bijvoorbeeld een videofilm ge maakt over ouderen en verkeer samen met de politie en een MTS uit deze stad. Een andere groep heeft een keer een diaserie over Studiekringen voor ouderen gemaakt. Als ik voorlichting geef over Studiekringen, dan gebruik ik die serie altijd, want die geeft een heel goed beeld van de Studiekrin gen.» Actief «Het zijn dus geen vrijblijvende bijeen komsten», aldus Marie-Louise. «De Met «incontinentie» wordt in de volksmond in het algemeen bedoeld, dat iemand niet in staat is zijn urine op te houden. Er is ook incontinentie van ontlasting, daar gaan we in dit ar tikel niet verder op in. Incontinentie is een probleem dat bij iedereen kan voorkomen, jong of oud, man of vrouw. De meeste patiënten zijn echter boven de 55 jaar. Vrouwen heb ben veel vaker last van incontinentie dan mannen. Van alle mensen boven de 60 jaar kan 30% zijn plas niet ophouden. Er is dus sprake van een groot probleem. De meest voorkomende vormen v spannings-incontinentie, aandrang- incontinentie. Inspannings-incontinentie treedt op bij bewegen, bijvoor beeld bij sporten, hoesten, tillen, e.d. Deze vorm van inconti nentie komt hoofdzakelijk bij vrouwen voor en is te wijten aan het slecht functioneren van de sluitspier of van de bekkenbo- demspieren waarop de blaas als het ware rust. Via fysiothera pie kan verslapping van bekkenbodemspieren worden ver holpen. Bepaalde geneesmiddelen kunnen de activiteit van de blaasspieren verbeteren. In veel gevallen zal met succes via operatief ingrijpen inspanningsincontinentie kunnen wor den verholpen. Aandrang-incontinentie ontstaat als gevolg van het plotseling samenknijpen van de blaasspier, waardoor er een niet te stoppen neiging ontstaat om te plassen. Deze vorm van in continentie kan onverwachts op elk moment optreden. Met moderne geneesmiddelen is het mogelijk om bij onge veer 60% van de patiënten goede resultaten te bereiken. Druppel-incontinentie komt vooral op oudere leeftijd voor en meer bij mannen dan bij vrouwen. Meestal zijn dan prostaatproblemen de oorzaak. Als deze vorm van incontinentie het gevolg is van slecht wer kende bekkenbodemspieren, dan kunnen oefeninger helpen. Als de oorzaak in de prostaat ligt, is operatie d( oplossing. Er bestaat een landelijke vereniging Incontinenten. Deze ver eniging wil bevorderen dat incontinente mensen volwaardig kunnen functioneren in de samenleving. De Landelijke Vereniging Incontinenten is te bereiken via postbus 3440, 5203 DK Den Bosch, telefoon 073-422668. Hebt u met het ophouden van uw urine moeite, ga dan altijd eerst naar uw huisarts. Deze zal u helpen of verwijzen. Marie-Louise vertelt dat er in Oss al drie jaar Studiekringen voor ouderen gedraaid worden. «De gemeente Oss was één van de acht experimenteer- gemeentes. Dat experimentele karak ter is er inmiddels van af en we draai en nu met financiële steun van de ge meente. Vervolgens legt ze uit wat Studiekringen voor ouderen nou eigenlijk zijn en hoe ze werken. Marie- Louise: «Eigenlijk moet je praten over Studiekringen van en voor ouderen. Het idee is afkomstig uit Denemarken. Ouderen vanaf 55 jaar vormen met on geveer 10 a 15 personen een groep die meestal eenmaal per week bij el kaar komt. In die groep wordt tijdens de eerste bijeenkomsten een thema afgesproken waarmee verder gewerkt wordt. Zeer belangrijk is dat dat wer ken uiteindelijk moet leiden tot een Het spreekuur van de Stichting Gezinszorg is op alle werk dagen van 8.30 tot 9.30 u. Het adres en telefoonnummer zijn: Stationsstraat 5-5a, tel. 397911 Hulpcentrale De Hulpcentrale is een onderdeel van de Stichting Vrijwilli- gerscentrale. Spoorlaan 320, Tilburg, telefoon 43584. Dag en nacht bereikbaar, ook in het weekend. Aanbod: eerste hulp in geestelijke en sociale nood; prakti sche burenhulp (vervoer, vriendschappelijk huisbezoek, boodschappen doen, e.d.); thuiszorg en oppas gehandicapte ouderen; informatie op maatschappelijk gebied. Stichting Bejaardenwerk Tilburg Centraal bureau: Lange Schijfstraat 107, tel. Spreekuren: maandag tot en met donderdag van 10.00 uur. Maatschappelijk werk Informatie over bereikbaarheid kunt u krijgen bij het centraal bureau, Korvelplein 11, tel. 368885. Steeds meer ouderen willen zo lang mogelijk zelfstandig wo nen. Liefst in een vertrouwde omgeving. De mogelijkheden daarvoor worden gelukkig steeds groter, omdat allerlei nieuwe ontwikkelingen zich aandienen. Deze ontwikkelingen zijn bij ouderen zeker niet altijd bekend. Daarom zullen er de komende maanden meerdere informatie bijeenkomsten georganiseerd woeden over wonen en zelf standig blijven. De eerste informatiebijeenkomst over wonen zal worden op donderdag 8 december in buurthuis Korvel, plein 196. Aanvang 14.00 uur. Toegang is gratis. leze eerste bijeenkomst krijgt een wat feestelijker en officië- tkter, omdat ze de start vormt van de voorlichtingsbij- isten over wonen. Deze bijeenkomsten zullen tijdig aangekondigd. igramma van 8 december. 3 de bijeenkomst zal er met behulp ëen indruk worden gegeven van aller jn die ouderen ondervinden. Met een vragenlijst krijgt u de gelegenheid om de wensen en knelpunten in uw persoonlijke situatie,aan te geven. Er is ook een informatiemarkt ingericht, waar u met uw eigen vragen terecht kunt. De volgende c1" worden gehouv., van de informatk gen zitten. Desk helpen. Voor meer informatie kunt u terecht bij Stichting Bejaarden werk Tilburg, tel. 350505. Het komt voor dat ouderen niet alleen kunnen zijn vanwege hun gezondheid. Familie, kennissen, Gezinszorg en Kruis werk slagen er dan soms niet in om elk uur van de dag aan wezig te zijn. Een vrijwilliger van de Hulpcentrale kan in een dergelijk geval de helpende hand bieden. Het kan hierbij, overdag of in de avond, gaan om kleine huishoudelijke klus sen zoals boodschappen halen, iemand naar het toilet helpen of eên kopje thee zetten en om enkele uren per dag iemand gezelschap houden. Ook is het mogelijk om een vrijwilliger in te zetten voor het waken in de nacht bij patiënten die thuis verzorgd worden. De Hulpcentrale zoekt als er een vrijwilliger ingezet wordt, zoveel mogelijk samenwerking met Gezinszorg, Kruiswerk en de familie. Wilt u meer informatie of gebruik maken van deze hulpverle- ningsmogelijkheid: bel 433584. Dag en nacht is de Hulpcen trale bereikbaar. Kadertrainingen Marie-Louise merkt tot slot Oss de Studiekringen ting Volwassenen Edu georganiseerd worden, andere plaatsen natuurlijk anders ge regeld worden. Belangrijk is wel dat er door de diverse instellingen, die met ouderen werken, samen over gepraat kan worden. Al is het alleen maar om te weten van elkaar waar men mee be zig is.» Marie-Louise Helmes verzorgt samen met Bob Nauta kadertrainingen voor hen die Studiekringen willen gaan leiden. Dat zijn meestal mensen die op professionele basis groepen draaien. Wilt u meer weten over die kadertrainingen of over de Studiekrin gen in het algemeen, dan kunt u con tact opnemen met de Stichting Vol wassenen Educatie regio Oss, Project Ouderen Educatie, Kruisstraat 94, 5341 HG in Oss, tel. 04120-38060 (’s morgens). groepsleden moeten zich actief op- I stellen, zaken uitzoeken, afspraken I maken, telefoneren, etc. Natuurlijk I maken de groepsleden van de Studie- I kring van te voren afspraken met el- I kaar wie wat gaat doen en hoe. Op I een volgende bijeenkomst worden de I resultaten en vorderingen doorge- I sproken, er worden nieuwe onderlin- I ge afspraken gemaakt. Zo wordt ge- I werkt aan wat uiteindelijk het produkt I moet zijn: een videofilm, een diaserie, I een rapport, een boek, etc., afhanke- I lijk van wat men in het begin afgespro- I ken heeft.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1988 | | pagina 8