Noordbrabants Natuurmuseum en de bieb doen meer voor ouderen Reactie wethouder op open brief O.T.O. SCRIPTUM COLOFON Seniorenwijzer op vaste plaats Spreekuren en telefoonnummers To, Ov De Bijsterstede Seniorengids Opening woongemeenschap «Samen verder» Volksdansfestival Nieuwe Gilde-gids uit Vrijwilligersbeurs in de RAI Er zijn veel vrijwilligers werkzaam in het ouderenwerk: de maal tijdendiensten, het welfare-werk, de thuiszorg, het vriend schappelijk huisbezoek, etc. Aan de andere kant is het zo dat er naar verhouding minder ouderen actief zijn in het vrijwilli gerswerk. Op 23 november wordt u een unieke kans geboden om u te oriënteren in het vrijwilligerswerk. Meer dan 100 orga nisaties presenteren zich op de Vrijwilligersbeurs in de RAI te Amsterdam. Er worden films vertoond en er zijn theater- en muziekgroepen, spreekuren en lezingen. Tijd: van 13.00-22.00 uur; toegang gratis. Informeert u ook eens naar de concrete mogelijkheden in Tilburg bij de Vrijwilligerscentrale, Spoorlaan 320, telefoon 013-434572. Excursie DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 10 november 1988 - pagina 8 DE TILBURGS ■MM ■M en pro- De bieb is er voor jongeren, maar ook voor ouderen. (Foto Geert van Loon) (eindredacteur) Ad de Vet W. Dijkstra, wethouder De redactie Redactieraadsadres Redactieraad Seniorenwijzer, Ouderen beschikken over het al gemeen over een fikse hoeveel heid vrije tijd. Hoe vul je die vrije tijd in? Meestal met hobby’s: met lezen, fietsen, wandelen, op be zoek gaan, sporten, winkelen, etc. Mogelijkheden te over. Toch zijn er bepaalde mogelijkheden voor het invullen van die vrije tijd nog te onbekend bij ouderen. Wist u bijvoorbeeld dat de Open bare Bibliotheek Tilburg en het Noordbrabants Natuurmuseum hele leuke activiteiten voor ouderen «in de aanbieding» hebben? Hiernaast leest u daar meer over. duurt one koffiepai jstehuis «De u.iwoningen I I I I I I I I I I I I I I I I I I nass te busli organi se brou- De kt gord ”opei En ’t vlo wijk Theresia ruim 700 65-plussers, meest nen. >dig dat er een zc komt, waar ouder De san op wo stellino Aanvai Voor d «Liefd< Zoï Ko Zaterd koop v Oerle- brengj stellinc vindt p in deC Veel o mere s reuma in Spa besch ganisf Deger zaken tering paspo Const speciJ Spanje ring o van te treffer In de kantoi wethouder v woongemeens ?n kunnen telen: naar >urg heeft Konin< krijgt u een inte- s en kunt u gratis 350505. 9.00 tot geza- janlsaties de leden erd, lec- T 4^ over te drac en zonder c De losse c" centrale, trum. In het telefoon 013-41 10.00-12.00 uur aanwe Op 15 noverr tus de cursi o.l.v. Koos v bij om een ge zelf kan toe] zelfverantwo zondheid. Mi In de cursus hoe ze te geb en wat de toe De cursus di van 13.30-16 seltplein 34-; een recht- ing mannelij- ien en de ver- Op 11 november worden bij het nieuwe verzorgingste Bijsterstede» aan de Lange Nieuwstraat 66 aanleum opgeleverd. Dan zullen er in de v hoogbejaarden, wont Daarom is het nodig dat er een zogenaamd steunpunt voor ouderen tot stand komt, waar ouderen met hun vragen blemen terecht kunnen en ruimte is voor ontmoeting. Er zal in november voorlopig gestart worden met een meldka mer, elke maandagmiddag van 14.00-17.00 uur en elke dins dagmorgen van 10.00-12.00 uur. Ondertussen wordt er met grote inzet ding van de meldkamer tot een voor is overleg gaande met ht ouderenorganisaties en de thuiszor„ Voor meer informatie kunt u terect op bovengenoemde tijdstippen, telefoon: gewerkt aan een uitbrei- i volwaardig steunpunt. Daar- let nieuwe verzorgingstehuis, jrginstellingen. cht in wijkcentrum Theresia 355949. Het schrijve tiebrief is v Voor vrouwe solliciteren 1 wenaktivitei cursus Sollic De cursus v dagochtende vember a.s. Els Cox var burg. Er wo de vakature wijl ook met tatiegesprek De bijeenke in Educatie Pres. Ken Voor inform De vorige Seniorenwijzer trof u aan op pagina 8, de pagina die volgt op de Gemeentepagina. Het is de bedoeling dat u voortaan iedere 14 dagen de Seniorenwijzer op pagina 8 aantreft. We ho pen de herkenbaarheid van de Seniorenwijzer met deze vaste plaats nog meer te verhogen. Uitgeverij Kluwer heeft eind september een Seniorengids laten verschijnen. De gids is 400 pagina's dik en bevat alle belangrijke informatie voor (aankomende) senioren. Het boek is ingedeeld in 4 thema’s: Wonen, Welzijn, Financiën en Schenken. Een groot aantal deskundigen is aangetrokken om de bijdragen te schrijven over alles in en om huis, geldza ken, plezierig tuinieren, gezondheid en welzijn en natuurlijk ook testamenten, erfrecht en schenkingen. Een nuttig naslagwerk in duidelijke en heldere stijl geschreven. Iets voor Sinterklaas? De Seniorengids is verkrijgbaar bij de boekhandel en grote warenhuizen. Op vrijdag 18 november om 14.00 u. zal wethouder van Hassel de officiële opening verrichten van de woongemeenschap van ouderen «Samen verder». Genodigden kunnen getuigen zijn van de volgende programma-onderdelen: naamgeving «Van Casteren-gaard» door mevr. Bogaers van Gasteren en onthul ling van het naambord «Dr. Willem Dreeshof» door dr. W. Drees jr. en natuurlijk van de officiële opening door wethouder van Hassel. De volgende dag, zaterdag 19 november, is er een open dag. Iedere belangstellende is welkom van 11.00 tot 16.00 uur. I I Seniorenwijzer Wordt eenmaal in de 1 twee weken opgenomen in de Tilburgse Koerier Redactieraad Tjeerd Bakker I Peter Elshout (eindredacteur) I Jacques Joosten Wim Kalkhoven 1 Ad Konings (voorzitter) I I I p/a Lange Schijfstraat 107, - 5038 TT Tilburg, tel. 350505 Kopij Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar de Tilburgse Koerier, NS-PIëin 14, 5014 DA Tilburg, tel. 368805. Voor de vierde keer zal op zondag 13 november het jaarlijkse Volksdansfestival worden gehouden. Opnieuw zullen de ruim ten van de Tilburgse Schouwburg ter beschikking staan van zo’n 700 ouderen. De entreeprijs is 7,50 inclusief kopje koffie. Voor dat geld wordt u een scala van activiteiten geboden, die u een groot ge deelte van de dag aangenaam zullen bezighouden. Er zijn op tredens van verschillende volksdansgroepen. Verder kunt u onder leiding van een groot aantal gediplomeerde leidsters zelf het volksdansen beoefenen. De Brabantse troubadour Jo Hoo- gendoorn zal een extra bijdrage leveren aan het dansplezier. Het festival begint om 10.00 uur en zal om 16.00 uur worden af gesloten. De werkgroep 't Gilde heeft onlangs al weer de vierde Gilde- gids uitgebracht. In die gids bieden ouderen zich aan om hun kennis en/of vaardigheden, opgedaan in hobby of beroep, agen aan anderen. Gewoon omdat ze dat leuk vinden dat ze er direct belang bij hebben. gildegidsen zijn gratis te verkrijgen bij de Vrijwilligers- de bibliotheken en het Gemeentelijk Informatiecen- >>«4 pand van de Vrijwilligerscentrale (Spoorlaan 320, 013-434572) zijn leden van de werkgroep 't Gilde van .00 uur aanwezig. Er zijn nog cursus vege: woensdag l sus, die uit cursisten st< kere en ven vlees kunne: komen o.s (zee)groente voedingsad' ma, eczeem eventueel a soonlijke hc De produkt biologisch, smaakstoffe Info: tel. 43 Tilburgse Kruisvereniging Kantooruren van 8.30 tot 12.30 u. en van 13.00 tot 18.00 u. Het adres luidt: Lage Witsiebaan 29, tel. 636620. Stichting Gezinszorg Het spreekuur van de Stichting Gezinszorg is op alle werk dagen van 8.30 tot 9.30 u. Het adres en telefoonnummer zijn: Stationsstraat 5-5a, tel. 397911 Hulpcentrale De Hulpcentrale is een onderdeel van de Stichting Vrijwilli gerscentrale. Spoorlaan 320, Tilburg, telefoon 43584. Dag en nacht bereikbaar, ook in het weekend Aanbod: eerste hulp in geestelijke en sociale nood; prakti sche burenhulp (vervoer, vriendschappelijk huisbezoek, boodschappen doen, e.d.); thuiszorg en oppas gehandicapte ouderen; informatie op maatschappelijk gebied Stichting Bejaardenwerk Tilburg Centraal bureau: Lange Schijfstraat 107, tel. Spreekuren: maandag tot en met donderdag van 10.00 uur. Maatschappelijk werk Informatie over bereikbaarheid kunt u krijgen bij het centraal bureau, Korvelplein 11tel. 368885. Gratis kopje koffie Bij het Noordbrabants Natuurmuseum aan de Spoorlaan 434, schuin tegen over het station, heeft men ook oog voor de ouderen. Marie-Cécile van de Wiel van de Vereniging van Vrienden van het Noordbrabants Natuurmu seum is op het idee gekomen alle ouderen vanaf 55 jaar, die op bezoek komen in het museum, een gratis kop je koffie aan te bieden. Dat geldt vanaf vandaag 10 november tot 1 februari 1989. En wanneer ouderen in groeps verband het museum willen bezoeken, dan betalen ze slechts, wanneer het groepje uit minimaal 10 ouderen be staat, 1,50 entree per persoon. Het gratis kopje koffie is bij die prijs inbe grepen. Met zo’n groepje is meer mo gelijk: een aangekleed kopje koffie bij voorbeeld met taart of met gebak. Het Noordbrabants Natuurmuseum kan dat voor u regelen, uiteraard tegen be taling. Zo’n groepje ouderen kan zich ook rond laten leiden door het mu seum. Die rondleiding duurt ongeveer twee uur, inclusief een koffiepauze en een natuurfilmvertoning. Het groepje betaalt voor die rondleiding 15,-. En ook hier weer: een aangekleed kopje koffie behoort tot de mogelijkheden. Wanneer u met zo’n groepje het mu seum wilt bezoeken en u wilt een rondleiding en/of iets lekkers bij de koffie, dan moet u wel twee dagen van te voren reserveren. Dat kan via tel. 354075 op werkdagen van 8.30 u. tot 9.30 u. en van 16.00 u. tot 17.00 u. Het Noordbrabants Natuurmuseum heeft overigens de bejaarden- en verzor gingstehuizen en ouderenwerk-instel- lingen ook van deze mogelijkheden op de hoogte gesteld. Nadrukkelijk stoort men zich aan het feit, dat geen van de be noemde leden afkomstig Is uit de gelederen van het O.T.O., on danks het gegeven, dat door de organisatie wel 3 kandidaten werden voorgedragen. Aangenomen moet worden, dat de reactie het gevolg is van een ernstig misverstand. Bij de instelling van de Senio renraad is bepaald, dat de leden zich In beginsel onafhankelijk moeten kunnen opstellen. Een rechtstreekse vertegenwoordi ging van instellingen is bewust niet nagestreefd. Wel is vastge legd, dat tenminste 2 leden van de Seniorenraad lid moeten zijn van een ouderenorganisatie. Met het oog daarop is aan geen enkele organisatie of Instelling gevraagd kandidaten voor de Seniorenraad voor te dragen, doch heeft een open werving plaatsgevonden. Het O.T.O. heeft niettemin een 3-tal kandi daten voorgedragen. Op de oproep hebben Inclusief de O.T.O.-kandidaten In totaal 24 personen gereageerd. Omdat slechts 7 personen tot lid van de Seniorenraad konden worden benoemd, was een selectie no dig. Ten behoeve van de selectie zijn vervolgens naast een pro fielschets nog een aantal criteria ontwikkeld, zoals een gevarieer de leeftijdsopbouw, vaardige verhoudinc ke/vrouwelijke lede. houding georganiseerden/on georganiseerden. Ook Is reke ning gehouden met de Indivi duele interesse van de kandida ten. Een speciaal geformeerde commissie heeft vervolgens 11 kandidaten uitgenodigd voor een selectiegesprek. Tot deze groep behoorde ook een van de door het O.T.O. voorgedragen kandidaten. Eerder was vastge steld dat een van de door deze organisatie voorgedragen kandi- De Openbare Bibliotheek Tilbi een centrale vestiging op het Konings plein en drie filialen: filiaal Klein Has selt in de Van Hogendorpstraat 53, fi liaal 't Sant in de Beneluxlaan 74 en fi liaal de Lyndacker op het Wagnerplein 5. Men kan daar boeken lenen en ouderen vanaf 65 jaar genieten een reductie op de abonnementsprijs. Niet overal is het aanbod even groot. Het grootst is het aanbod op de centrale bieb. Daar kan men boeken lenen, tijd schriften lezen, naslagwerken raad plegen, kranten lezen, hobbyhoeken inzien, alles vindt men daar over de Tilburgse geschiedenis, etc., etc. Te veel om op te noemen. Alleen voor het lenen van boeken moet men lid zijn van de bieb. Voor alle andere zaken kunt u gratis en voor niets bij de cen trale bieb terecht. In de filialen de Lyn dacker en ’t Sant kan men naast boe ken lenen ook voor tijdschriften te recht. In het filiaal Klein Hasselt wor den alleen jeugdboeken uitgeleend. Omdat uit het bovenstaande kan worden afgeleid, dat de gang van zaken rond de selectie vol strekt correct is geweest, zal de samenstelling van de raad ech ter ongewijzigd blijven. In een persoonlijk gesprek zal de bereidheid van de organisa tie tot medewerking worden af getast. Voor wat de gemeente betreft, is er sprake geweest van een on gelukkig incident en wordt de hoop uitgesproken, dat op korte termijn een vruchtbare samen werking van de Seniorenraad met alle ouderenorganisaties mogelijk blijkt te zijn. De activiteitencommissie voor ouderen Loven-Besterd i seert op donderdag 17 november een excursie naar d( werij van de Trappisten in Berkel-Enschot. De kosten zijn 12,- per persoon. Daarvoor k ressante rondleiding, een mooi trappistenglas bier proeven. Vertrek om precies 13.30 uur vanaf het buurtcentrum Loven- Besterd. Rond 16.30 uur is de bus weer terug bij het buurtcen trum. Informatie: Koestraat 164, telefoon 421664. De wijze waarop door de menlijke ouderenorg< op de benoeming van van Seniorenraad is gereageer heeft degenen, die bij de sele tie van de thans benoemde kan didaten betrokken zijn geweest, uiterst onaangenaam verrast. Uit de brief kan worden afgeleid, dat het bestuur van het O.T.O. de mening is toegedaan dat de selectieprocedure niet met de nodige zorgvuldigheid is afge rond. «We komen in de leeftijd van de kwalen», wordt door een oudere persoon in een van de verhalen van Simon Carmiggelt gezegd. En zo is het. Je komt als oudere in een circuit van mensen die van alles en nog wat mankeren. Je gehoor wordt minder, dus de televisie moet wat harder. Je loopt niet meer zo vlug en je hebt rugklachten, om over ande re ziektes maar niet te spreken. Een van de ouderdomskwalen is ook dat je de kleine letters niet meer kunt lezen, er moet een leesbril aan te pas komen. Maar men gaat nu voor de senioren een pagina drukken met een groter lettertype. Als je dat zon der leesbril kunt lezen, kan hij dus even weg, maar pas op: hou hem wel in de buurt, want als je verder wilt lezen, heb je hem weer nodig. Echt veel heb je er niet aan, een pagina in de veer tien dagen, maar de jongens van de krant willen ook eens wat doen voor de oudere mede mens. Dus even de bril af of op het voorhoofd en dan weer on versaagd verder door de kleine lettertjes van het nieuws. Met een verziende blik en een klein vergrootglas in je bril kom je een heel eind. P.S. Met ingang van deze Senioren wijzer zult u voortaan iedere keer de ontboezemingen kunnen lezen van P.S. alias Post Scrip turn. Met zijn in zachte azijn ge doopte pen zal hij u op de hoog te houden van zijn belevenissen. daten niet kon worden be noemd, vanwege een met het lidmaatschap van de Senioren raad onverenigbaar bestuurslid maatschap. De derde kandidaat heeft zich om persoonlijke rede nen teruggetrokken. Op basis van de uitkomsten van de solli citatiegesprekken zijn de diver se kandidaten tegen elkaar afge wogen. Een en ander heeft ver volgens geleid tot de benoeming van de 7 leden van de Senioren raad. Inderdaad kan thans geconclu deerd worden dat geen van de door het O.T.O. voorgedragen kandidaten de eindstreep heeft gehaald. Een en ander is echter niet het gevolg van een bewuste actie vanuit de gemeentelijke kaders, doch van een combina tie van factoren die niet de ge meente verweten kan worden. Gelet op de omstandigheid dat er van een rechtstreekse verte genwoordiging van Instellingen in de seniorenraad geen sprake is, heeft de selectiecommissie in het feit dat geen van de O.T.O.- kandidaten kon worden be noemd, geen aanleiding kunnen vinden het O.T.O. te vragen nieuwe kandidaten voor te dra gen. Aangezien aangenomen moet worden, dat ook het O.T.O. be kend is met de uitgangspunten rond de Seniorenraad, waarom dan deze brief? Betreurenswaar- dig is dat de brief eindigt met het dreigement, dat bij een ongewij zigde samenstelling van de Se niorenraad het voor het O.T.O. nauwelijks mogelijk Is om met deze raad samen te werken of er op enigerlei wijze contact mee te onderhouden. Zo binnenlopen U bent als ouderen tijdens de ope ningstijden van de centrale bieb en de filialen van harte welkom daar. U kunt er zo binnenlopen. U kunt dan bijvoor beeld ontdekken dat voor slechtzien den speciale groot-letterboeken ge maakt zijn en leeslinialen. Bovendien heeft men op de bieb allerlei informa tie op dit gebied, ook over het «ge sproken boek». En wist u dat u met uw kleinkinderen wanneer u die op be zoek heeft, ook hartelijk welkom bent bij de bieb? De kinderen, als ze ten minste jonger zijn dan 18 jaar, mogen boeken lenen zonder dat ze voor een abonnement hoeven te betalen. Wel moet er voor de geleende boeken leengeld betaald worden. Nog enkele bijzonderheden. In de Tilburgse be jaarden- en verzorgingstehuizen zijn uitleenposten van de bieb waar ook oudere buurtbewoners gebruik kun nen van maken. En eind november wordt het voor de minder-mobiele ouderen helemaal makkelijk, want dan start die bibliotheek met een bezorg dienst aan huis. En tenslotte: bij de centrale bieb op het Koningsplein worden op zaterdagmiddag vanaf 14.00 u. rondleidingen gegeven. Wan neer men met een groepje bejaarden daar kosteloos van gebruik wil maken, dan kan dat. Wilt u meer weten over het bovenstaande of over andere za ken die met de bieb te maken hebben: bel dan tel. 563215 en vraag naar Otto Janssen. Hij zal u graag te woord staan.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1988 | | pagina 8