Buurt in, buurt uit (6) N f de nor =fi8S- 1-331 wilhelmina park STICK voor soepele spieren. MG Mondiale bewustwording leidt tot perikelen in Tilburg 95,- c/etwern I 50, as rijten Een serie over het werk van vrijwilligers itiën Drogisterij R. de Gier Taalvaardigheid en schoolsucces 3e internationale jukeboxen-en platenruilbeurs boor- hamer N«t«:“®®sschoten Piano- en orgelhandel Jos W. Simons presenteert de nieuwste Sauter piano’s iw ïfjüBWlj® i^^AANBIEDINfi HAAKSE SLIJPER EN sr 1988-pagina 4 Donderdag 10 november 1988 - pagina 5 DE TILBURGSE KOERIER College van B W en instellingen zijn het oneens met elkaar oals 345555 radio TILBURG I niet toch Samenwerking (foto’s Niek Hermans) tg 13 enhal Lezingencyclus Zuidelijk Afrika 50 weken lang speciale jubileumaanbiedingen vertier in d’n Egelantier no 49 lag 2 een IMI Tijdelijk KWALITEIT, SERVICE EN PERSOONLIJKE BEDIENING Speciaal voor Uü! 11802 theWurüTzer worden getiteld 13 mm 20 mm 115 mm 720 Watt 10.000 tpm. stick. i en altijd Al Nu gratis stajen opberg- kist ring )4 >105 f. p. Jaar 12.282 10.954 10.427 10.427 10.427 in z veel had r dan en moeiteloos verschillende i jeans .irni taaivoeten -vrije grijper icht (positie L.M.R. huiftafel rlandse hand >g i-Keur garantie Rosmolenplein 4/14 5014 ES Tilburg Tel. 013-426702 ruime parkeergelegenheid^ <u .vzingen (ledige dis- behandeld piano’s i te zien meentelijke wustwordin; Bijzondere pianoshow van 15 tot en met 19 november bruik genomen. De tijd van de wijkra den breekt aan. In 1974 krijgt de Stok- hasselt een nieuw wijkcentrum en de Schans wordt drastisch opgeknapt. Voor allerlei groepen worden er activi teiten opgezet. 11 november 1988, "e Kerkhoff tot lieke Universiteit schrift «taalvaar- Do’s handig. Hot-Stick is een sterk geconcentreerd spiermiddel in unieke handige Hot-Stick is extra hygiënisch e bij de hand. nooit gekomen, zo idrickx en dat ver- Hij maakte zich zelfs rief van het college van 8 waarin het college de ikt voor het goede en ipport over het rei- i de stichting. Ook Lieve-Vrouwepleln 15 Te'. 363082 Bernarduepleln 34 t Zend) - Tel. 673719 DONDERDAGAVOND KOOPAVOND Glaudemans Hengelsport De Roode Haan Restaurant Baas Poelier/Wildhandel Hettema Specialist in sigaren en wijnen Alt Wien Petit Restaurant Kaffee Lambiek Zon. 13-11 darttoernooi Slagerij Segers Eigen worstmakerij en -rokerij Schmidlin Plus Gewoon een fijne fotozaak Bruidshuis Annet van Esch Voor exclusieve bruidsjaponnen Galerie Artikel Expositie Nov.Paul Risch, tapisserie John de Rijke, grafiek Morgen, vrijdag 11 uv» promoveert drs. Anne 1 doctor aan de Katholiek: Brabant op het proefschri digheid en schoolsucces». IDGELD 1.50 gulden 3,90 gulden 3.50 gulden 3,15 gulden I9% BTW in e betaal- aan. Door wel dege- ».«u...onele november treedt ook Deze Engelse muzi- i bewogen verleden :ngt nog steeds pop- hoort: «Nu moet er echt begonnen worden met een totaalaanpak van de problemen. Met een beetje geld en een extra opbouwwerker los je niks op. Jdren lang heeft de gemeente Tilburg-Noord links laten liggen. Onderzoeken genoeg, dóen ho maar. In het stadsbeheerplan worden absoluut geen maatregelen getroffen tegen de sociale en bouwkundige problemen. Wij hebben deze week een plan van aanpak voorgelegd bij de gemeente en de politieke partijen... Ik ben benieuwd». Voorzit ster Henny de Bles van Stichting Stokhasselt ’88 is fel. Samen met haar collega's van Welzijnsbeleid Heikant/Quirijnstok (ook vrijwilligers) wil ze daden zien om de dreigende verpaupering van een aantal gebieden tegen te gaan. «Star» pneuma- j tische 4 P 80-20 Booropname Boorkapaciteit: in staal in beton Aanb.gilNitatlt.11.88. Uw JVC-top class Gold-dealer heeft doorlopende DEMONSTRATIES van de nieuwste Resen, 2’63Donderdag koopavond. Piano- en Orgelhandel Jos W. Simons in de Goirkestraat 178-180 in Tilburg t de komende dagen iets bijzonders. Van 15 tot en met 19 november staat bij ons het pianomerk Sauter centraal en met name de wereldprimeur van Sauter: tauter Picco. Deze Sauter Picco is een traditioneel gebouwde, akoustische i via een ingenieus systeem voorgeprogrammeerde syn- expanders met het normale pianoklavier kunt laten mee kan geleverd worden in diverse uitvoeringen en de prijs is Tijdens de pianoshow van 15 tot en met 19 november bij Simons natie krijgen over de wereldprimeur van Sauter. U kunt dan mee- icco Melodie Wedstrijd en een origineel Sauter Picco horloge win- In haar proefschrift doet Anne Kerkhoff verslag van een onderzoek naar de relatie tussen de taalvaardig heid in het Nederlands van allochtone en autochtone basisschoolleerlingen en hun schoolsucces. Het onderzoek is tussen 1983 en 1985 uitgevoerd op een aantal basisscholen in Tilburg en Bre da. Er zijn gegevens verzameld over de taalvaardigheid in het Nederlands van een aantal Turkse, Marokkaanse, Suri naamse en Molukse kinderen die tij dens het onderzoek in de vijfde en zes de klas van de lagere school zaten. PARKEREN GEEN PROBLEEM! BanwdusiMn: Um-VrompMt o*n» partaertMi rtcM ts. art voordvdMX In* poort 2de reactie politici Wethouder Dijkstra toonde zich zeer verrast over de ontwikkeling tij dens de avond. Hij had verwacht dat de instellingen het een en ander zou den vertellen over hun aktiviteiten. Dat de positie van de Stichting Mon diale Bewustwording Tilburg zo lag was bij Dijkstra niet bekend. Deze uit lating bevreemdde de aanwezigen want Dijkstra had toch het evaluatie rapport gelezen en daar stond dat alle- gedurende een reeks van jaren de problematiek van de regio Zui delijk Afrika in het brandpunt van be langstelling. En niet ten onrechte. Het apartheidssysteem in Zuid-Afrika is een steeds terugkerende aanleiding van diskussies, akties, onrust, geweld, ver ontwaardiging en tweedracht binnen zowel de Zuidafrikaanse als de interna tionale gemeenschap. spelen de democratische staten in de internationale J in de regio? Wat zijn de verdergaande verzelf- politieke en economi- jkheid in Zuidelijk Op zaterdag 12 nov. en zondag 13 nov. wordt er in de Evenementenhal gelegen aan de Groenstr. 139-41 te Til burg, de 3de Juxeboxen- en platenruil beurs gehouden. Op deze jukeboxen-ruilbeurs zal van alles tezien zijn op het gebied van ju keboxen en alles wat er verband mee houdt zoals onderdelen, boeken, pos ters, beschrijvingen, platen, wallboxen, enz., enz. Ook andere spullen die betrekking hebben op het muziek tegehoren bren gen vanaf de jaren ’50 zijn vertegen woordigd zoals radio, pickups enz. Verder zijn amusemenstspellen uit de jaren ’50 zoals de overbekende één- armige bandieten, flipperkasten, be hendigheidsspellen, enz. Ook voor de verzamelaars van mu ziekinstrumenten is er plaats op deze ruilbeurs; zij kunnen hun instrument gratis inbrengen om te verkopen of te delijl ruilen. U moet dan wel particulier zijn. van Elke bezoeker heeft de kans om op deze beurs een flipperkast te winr~~ op het entreebewijs. De trekking vir plaats op zondag 13 november 17.00 uur. De openingstijden zijn op zaterdag 12 nov. van 10.00 uur tot 17.00 uur en op zondag 13 nov. van 11.00 uur tot 17.00 uur. Alle staanplaatsen voor jukeboxen zijn op deze ruilbeurs gratis. Voor alle inlichtingen kunt u bellen 013-321498. piano’s van Sauter en de Sauter Picco Midi in het bijzonder. Als u er dan toch binnen bent, met name tussen 15 en 19 november, moet u beslist van de gelegenheid gebruik maken om mee te doen met de Picco Melodie wedstrijd. De wedstrijd heeft, hoe kan het ook anders, te maken met muziektonen en - een kleine hint - met een song van de Beatles. U wint er, als u één van de vijf gelukkigen bent, een origineel Sauter Picco horloge mee. De Sauter Picco Midi is er in vier modellen: de Picco Basic, de Picco Ex clusief, de Picco Midi en de Picco Pro- fi. Alle vier de Piece’s zijn piccobello Natuurlijk zijn er bij Piano- en Or gelhandel Jos W. Simons ook en vleugels van andere merken en te horen in de periode van 15 tot en met 19 november. Twintig jaar later Nog steeds zijn er veel vrijwilligers actief. Maar er is ook veel veranderd. Een groot aantal flats bleek van mise rabele kwaliteit te zijn. De stedebouw- kundige opzet werkt de anonimiteit in de hand. Mensen die kinderen kregen, zijn naar andere buurten vertrokken. Opengevallen plaatsen zijn vaak inge nomen door probleemgevallen of door mensen die een tussentijdse oplossing zochten. Veel (alleenwonende) jonge ren en ouderen in de wijk zijn afhanke lijk van een uitkering. Het draagvlak voor met name win kel- en onderwijsvoorzieningen neemt af. En het sociaal-cultureel werk heeft toch aanzienlijke schade opgelopen door de bezuinigingen. John Cools, opbouwwerker voor heel Noord: «De wijk is niet meege groeid met die veranderingen. Om maar eens iets te noemen. Er zijn ge woon geen kleine en betaalbare huizen De STAR boorhamer is uitgerust met zelfuitscha- kelende koolborstels, verstelbare zijhandgreep, boordiepte-aanslag, stofafscherming en wordt in een robuuste draagkoffer geleverd. Opgenomen vermogen 500 Watt Onbelast toerental 950 tpm. Aantal slagen onbelast 4100 spm. SDS-plus maal precies in? Jawel, Dijkstra had het gelezen maar toch was hij verrast. Minder verrast toonden de andere po litici zich. Clijsen van het CDA zegde toe, pogingen te ondernemen zijn frac- p de. tie tot andere inzichten te brengen en ‘wor. nam zich voor het een en ander op pa redes pier te zetten t.b.v. zijn fractie. Roel van Gurp van Links Akkoord was van mening dat in 1989 de diverse groepen en instellingen gesubsidieerd dienen te worden volgens de oude richtlijnen. Het jaar 1989 moet volgens hem ge bruikt worden om orde op zaken te stellen en een goed beleid te ontwikke len. Van Gurp zegde toe, te gaan on derhandelen met politieke partijen die het dichtst bij de opvattingen van Links Akkoord staan, met name met het CDA. Van Loon van de PvdA was van mening dat nieuwe aktiviteiten zo- wie-zo door opgestart moeten kunnen worden en door moeten kunnen gaan. Als daar geld voor nodig is dan moet ïn de er dat komen, aldus Van Loon. En wat rding betreft de subsidierelatie van de Stich ting Mondiale Bewustwording en de andere instellingen: daarover was Van Loon de mening toegedaan dat zo’n relatie er alleen maar kan zijn met in stemming van de gemeente én van de betreffende stichting zelf. Vervolg van blz. 1 Het is aan de gemeente én aan de gemeenteraad om te bepalen wie subsidie krijgt en hoeveel, dat is geen taak van de Stichting Mondiale Bewustwording, zo was de algemene opvatting. In verband hiermee ging Denis Hendrickx, voorzitter van de Stichting Mondiale Bewustwording Tilburg in op het evaluatierapport van de stichting dat eind maart van dit jaar ingediend werd bij het college van B W. In dat rapport worden de zwakke plekken van die stichting blootgelegd en het rapport eindigt min of meer op bladzijde 34 met de vraag aan het college van B W in aanbeve ling 4 om vóór 1 januari 1989 een aan vullende evaluatie met betrekking tot de stichting te mogen aanleveren. De stichting komt tot deze vraag omdat over de periode van twee jaar dat de stichting bestaat eigenlijk geen afge ronde evaluatie gemaakt kan worden. «Wellicht kunnen in de komende maanden (van maart tot eind decem ber 1988 - red.) een beter beeld geven van de mogelijkheden en kunnen even tuele wijzigingenvoorstellen geformu leerd worden die de organisatiestruk- tuur van de stichting optimale kansen kunnen bieden», zo staat op pag. 34 van het evaluatierapport te lezen. Ver volgens vroeg de Stichting Mondiale Bewustwording Tilburg aan het colle ge van B W een inhoudelijke reactie. Boos Die reactie is er meldde Denis Hendrickx droot hem zeer. Tl: boos over de bric» 14 oktober 1988 stichting bedank» heldere evaluatieraj len en zeilen van In tegenstelling tot wat in veel ande re onderzoeken met betrekking tot kinderen uit etnische minderheids groepen het geval is, plaatst drs. Kerk hoff haar onderzoek naar de onder wijskansen van allochtone kinderen in de context van schoolloopbanenonder- zoek bij autochtone kinderen. Zij komt tot de conclusie dat veel onderwijspro blemen van allochtone kinderen niet zo nieuw en uniek zijn als vaak wordt gesuggereerd. Precies valt het niet te zeggen. Maar het zijn er toch gauw zo’n drieduizend. Mensen die onbe taald actief zijn in het buurtwerk. Variërend van peuteropvang tot maaltijdverzorging voor ouderen. En van cola-disco tot volksdansen. Op initiatief van de Twem wor den hun activiteiten tien weken lang in het zonnetje gezet. Iedere vrijdagmiddag tussen 5 en 6 op Radio Tilburg. En iedere donder dag met een voorbeschouwing in deze krant Deze week: Tilburg-Noord «STAR» Kompakte haakse slijp- en schuurmachine voor kontinu werk. Met spindelblokkering voor snel le schijfwisseling en een gepatenteerde be- schermkap. Slijpschijf 0 Opgenomen vermogen Onbelast toerental Spindelblokkering Kompleet met zijhandgreep, sleutel. Een klein «dorp» aan de rand van de stad moest plaats maken voor de «revolutiebouw». Aan de Rugdijk, het Lijnsheike en de Heikantsebaan wer den in 1960 de eerste huizen en boer derijen gesloopt. Vijf jaar later trekken jonge «import» én jonge Tilburgers in de eerste huizen van Stokhasselt en Heikant. Ook een aantal «oude» Hei- kanters komt na een tijdje op hun oude stek terug. Uiteraard in een nieuwbouwwoning. Meer dan de helft van de Heikant en de Stokhasselt wordt hoogbouw. Wonen, werken en recreatie zijn in de ze «moderne woonwijk» gescheiden. Het is echt een «slaapwijk». In de nog- abstracte filosofie van de ontwer- :rs is het verkeer de bindende factor, andaar die brede verkeersbanen. Uiteindelijk komen er 30.000 men sen te wonen. En in het begin ziet het er allemaal ook best leuk uit... Ondanks de geringe sociale binding zo’n nieuwbouwwijk komen er toch el initiatieven van de grond. Nou J de Heikant van oudsher een bloeiend verenigingsleven. En met de school als ingang komen er veel activi teiten voor de kinderen. Het voormalig nonnenklooster aan de Schans wordt in 1967 door een aantal clubs in ge- De Leergang Ontwikkelingsproble matiek besteedt in een tweetal lezingen aandacht aan de problematiek in Zui- jk-Afrika, vooral m.b.t. de positie de frontlijnstaten en de akties van de internationale gemeenschap. rindt Vervlechting om Op woensdag 16 november zal een lezing worden gehouden door dr. S. Faltas, getiteld «Zuidelijk Afrika in oorlog». Welke akties zijn er door de Ver enigde Naties en de internationale ge meenschap genomen om dit militaire konflikt op te lossen? Op woensdag 23 november zal dr. ir. T. Draisma een lezing houden over «Perspektieven voor een onafhankelij ke ontwikkeling voor Zuidelijk Afri- Welke rol sj westerse sta vervlechting kansen voor een v— standiging van poli sche onafhankelijk! Afrika? Beide lezingen vinden plaats op de Katholieke Universiteit Brabant, Ho- geschoollaan 225, in zaal AZ 05. Aan vang is steeds 14.00 u. De lezingen zijn gratis en voor iedereen toegankelijk. Toekomst AOW De commissie-Drees, die zich bezig hield met de gevolgen van de vergrij zing voor de betaalbaarheid van de AOW, heeft weinig publiciteit gehad. Het kabinet heeft in het rapport geen In kaffee d’n Egelantier in de Boom straat in Tilburg is de komende dagen weer het nodige te doen op het gebied van muziek. Aanstaande zaterdag 12 november om 22.00 u. speelt in d’n Egelantier de gelegenheidsformatie «Out covers Out». Alle leden van deze gelegenheidsformatie spelen ook in Tilburgse bands. «Out covers Out» brengt die avond nummers van Bowie, Pink Floyd, the Cure, Eurythmics, El vis, e.a. Op zaterdag 13 november om 16.30 u. treedt de muziekgroep Gipsy Swing op. Gipsy Swing is een 5-per- soons zigeunerorkest met een swin gend repertoire in de traditie van de le gendarische «Hot Club de France». Gipsy Swing brengt zelfgemaakte komposities en traditionele nummers. Op zondag 13 november treedt Wreckless Ejic op. T kant heeft al een achter zich en breng muziek zoals het h< ties, bewoners én de gemeentelijke diensten». Voor het WEB (de Heikant) en Stokhasselt ’88 is de aanpak van pro bleemwijken in Rotterdam en Den Haag een voorbeeld. «We hebben als welzijnswerk al helemaal niet de illusie dat wij het alleen kunnen oplossen. Al kregen we drie opbouwwerkers. Tot nu toe werkt iedereen langs elkaar heen. Iedere gemeentelijke dienst, of het nou de Milieudienst is of de verschillende afdelingen van de politie of Publieke Werken, ze hebben allemaal hun eigen beleid en hun eigen begroting. Die diensten zullen bevoegdheden en geld moeten afstaan aan een «projectorga nisatie Tilburg-Noord». Dwars door de gemeentelijke diensten heen. Recht- sselt: «Maar alleen de streeks onder B en W. Met een eigen lost ook weinig op. budget. Dat hoeft niet eens veel extra igtoewijzing zal iets geld te kosten», vindt Henny de Bles, n. Probleemgevallen v ir zetten. Er moet Kansen visie ontwikkeld De meeste politieke partijen in de ïraad reageren positief op het Jat door de bewo- over de laatste zin was Hendrickx niet te spreken. Die zin luidt: «Wij (burge meester en wethouders van Tilburg - red.) hopen dat de vele in gang gezette ontwikkelingssamenwerkings- en vre- desaktiviteiten in de toekomst op zelfde leest, voortgezet kunnen v den». En daar ging het nou precies om, zo maakte Hendrickx die donder dagavond duidelijk want het is vol strekt onzeker of die aktiviteiten wel op dezelfde leest voortgezet kunnen worden omdat het reilen en zeilen van de stichting helemaal niet voor de wind gaat. Dat stond in het evaluatie rapport en dat heeft het college kenne lijk over het hoofd gezien of niet willen zien, aldus Hendrickx. De voorstellen van B W houden volgens Hendrickx daar absoluut geen rekening mee. Pie ter van Bekkum, voorzitter van de ge- e Adviesraad Mondiale Be ing gaf in het kort ook nog eens aan waar de kern van de proble men lag. Hij onderscheidde binnen Stichting Mondiale Bewustwording Tilburg een samenwerkingsrelatie met andere instellingen en een toekomstige subsidierelatie. Volgens Van Bekkum mogen die relaties niet verenigd wor den in de Stichting Mondiale Bewust wording want ze bijten elkaar. heeft de kor Simor de Sa Duitse piano waarmee men thesisers, keyboards of ex" spelen. De Sauter Picco Lu zeer interessant. T kunt u alle informs doen met de Pit nen. De pianofabriek Sauter bestaat al bijna 170 jaar. In al die jaren heeft Sauter zich bewezen als een pianofa briek die een eminente plaats inneemt in de wereld van de pianobouwers. Sauter maakt zijn piano’s in een prachtige moderne en ruime fabriek deels op ambachtelijke wijze en deels met behulp van de meest geavanceerde technieken. Het bouwsysteem van Sauter waarborgt bij juiste behande ling stabiliteit gedurende een mensen leven. Gekombineerd met een aan sprekende vorm van klankschoonheid maakt dat van de Sauterpiano’s tel kens iets unieks. De prijs tenslotte die aan de uitzonderlijke piano’s van Sau ter gehangen wordt is zeer vriendelijk. Bij Simons zult u dat met eigen ogen kunnen zien wanneer u daar binnen loopt om u te laten informeren over de voor mensen die uit de kinderen zijn. Daardoor komen er geen laagbouwwo- ningen vrij voor mensen mét kinderen. Zo-wie-zo, het voorzieningennivo. We hebben dat eens vergeleken met Waal wijk waar ook 30.000 mensen wonen. Dan is hier niks. Oudere mensen die niet meer zo mobiel zijn, moeten voor een aspirientje naar het Wagnerplein. Want alle winkels zijn verdwenen. Wat wij willen is een aantrekkelijke wijk 00 I^ÏJR waar mensen willen blijven wonen. De H flats en de woonomgeving moeten reden gezien tot drastische maatrege- ê0*1 opgeknapt worden. Door de vrij 1 grote flats te splitsen kan er aan toch Juist daarom blijft de reden tot be- ^e?aalb?re huur, tornen, zorgdheid over de toekomstige betaal- beruchte complexen zoals baarheid van de AOW bestaan. Door de IBC-flats aan de Bellmi- en de Vi- nu niets te doen, loopt men wel dege- valdis raat moet waarschijnlijk tegen lijk risico’s voor later de vlakte». Rondom deze problematiek ver- Fran* van den Dries woont al 21 scheen vorige week het boek «De toe- m d« Stokhasselt: «Maar alleen de komst van de AOW», onder redactie 5.ats opknappen k van F. van den Heuvel en H. Koppel- blJ de wpnlnL u mans van de KUB. moeten veranderen. Probleemgevallen In dit boek zijn een aantal lezingen moet Je me‘ blJ zetten’ Er. opgenomen, waarin de volledige dis- een samenhangende visie ontwikkeld - cussie rond het thema behandeld worden op de toekomst van Tdburg- gemeen eraadreage wor(jt Noord. Door de wonmgbouwcorpora- «structuurplan» as Promotor is prof. dr. A.J.A.G. Ex tra, hoogleraar Taal- en literatuurwe tenschap, in het bijzonder de taalpro blematiek minderheden aan de Katho lieke Universiteit Brabant. nersorganisaties is voorgelegd. De PvdA wil zich zelfs hard maken voor een «integrale aanpak» van de proble men in Noord. Stokhasselt-voorzitster de Bles: «Maar we zijn bang dat niet iedereen begrijpt wat wij bedoelen. Sommige gemeentelijke diensten zitten nu al te azen op een gedeelte van de 500.000,- die de gemeente volgend jaar extra wil uittrekken voor Noord. En dan blijft iedereen z’n eigen gang gaan... Woensdag wordt ook ons plan besproken in de raadscommissie. Dus als deze Koerier in de bus ligt weten we misschien meer». Wél of niet? In het radioprogramma «Buurt in, Buurt uit» van vrijdag 11 november om vijf uur hoort u meer Met reportages over het wonen in Noord, de hulpdienst en de kindertui nen. En gesprekken met de Stookkos- tengroep-Noord, de W-groep, het mei- denwerk en de Damesverenigingen. Radio Tilburg: 105.2 FM en 92.4 FM (kabel-stereo). Volgende week: Jeugd- en Jongeren werk.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1988 | | pagina 5