Verhuizing Huize Poels kan als definitief worden beschouwd I LEOHOIW^Sr ee Aquila CHEVIGNON Nieuwe Van de Ringbaan Zuid naar de Gasthuisring KOM, KIJK EN VERGELIJK!! SMILE SAVE VERF-BEHANG 5 halen, 4 betalen! Tekort aan jonge, geschoolde vakmensen leidt tot problemen parkeer automaat PER I METER BEDRUKTE MOUSSELINE In dit nummer: Werken met je handen, daar word je wijzer van» EXPOSITIE-VERKOOP a.s. zondag 6 november van 10-17 u. OLIEVERFSCHILDERIJEN op LINNEN mooie collectie hele grote schilderijen in zaal van Café-Rest. «Boerke Mutsaers», Vijverlaan 2, TILBURG Van Lieshout Nationale jeugdcollecte en een feest Help Jantje een handje >ber 1988-pagina 48 g@ Koerier fat faint 7 Oplage: 89.260 ex. Piusstraat 96 - Tilburg Tel 013-363369 Istip l niet Ed Schilders. In deze panden aan de Gasthuisring komt Huize Poels. 100/aar 59” Martin Ros heeft zojuist het eerste exemplaar overhandigd aan Max Horbach. Tilburg, Schouwburgpromenade 15. kurkcentrum in Tilburg only by Telefoonstraat 34 J. VAN LOON-OTTEN Hasseltstraat 178 WEEKENDRECLAME J MÉÉR METERS MODE Delfej ’n BITJE goedkoper Zie pagina 16 pag.17 pag. 19 pag.21 pag-25j Donderdag 3 november 1988 32e jaargang nr. 1583 Uit-agenda B W-besluiten Politieberichten.. Seniorenraad geïnstalleerd Parochienieuws Autopraat Sport 'Uitgave: De Tilburgse Koerier bv^ Dir. T. de Beer-Douwes Oprichter: J.H.G. de Beer MicroMégas COMPUTER CENTRUM ize IDJES Gigantische keus in schitterende najaars-dessins voor blouses, rokken en japonnen. In viscose en poly-silk. Vrijdag en zaterdag APPELPUNTEN aan het parkeerterrein van HEMA en C&A aan de Emmastraat te Tilburg Het t onderzool "“"oenide sluitingstermijn voor advertenties - redactie dinsdagavond 22.00 uu Buurt in, buurt uitpag. 5 Filmspag. 9 Kuituur/Amusement pag.9/13 pag. 15 pag.17 pag.17 le vragen en opmerkin- jd terecht bij de Chef Irigadier C. Vesters, te- verschijnt I Rlel, Lot Berks' Moergestel en redactie-advertentie-afdeling en administratie: N.S. Plein 14-5014 DA Tilburg Tel. 013/368805 vele mooie landschappen, 4 zee-, stadsgezichten, bloe men, stillevens, portretten en moderne werken. GRATIS TOEGANG. Zeer aantrekkelijke prijzen voor jong en oud. i -18.00 uur i-21.00 uur 1-18.00 uur i-17.00 uur wo. 2 nov. do. 3 nov. vrij. 4 nov. zat. 5 nov. Damesschoenen Herenschoenen Ook div. series Prijzen vanaf 39” 49” tegenkomen of rsteuning geven, kgroep Jantje Beton Tilburg, zodat leente blijft en de resterende 50% In het afgelopen jaar ontvingen drag van maar liefst 70.000 gulden Beton. Sinds enige tijd, staat op het par keerterrein aan de Paleisring de nieuw ste parkeerautomaat binnen de ge meente Tilburg. Omdat de werking enigzins anders is dan bij de overige automaten, hier een korte gebruiksaan wijzing met enige tips. Er komt geen bonnetje uit de auto maat met de parkeertijd. nt In geheel Tilburg, Golrle, .ooh op Zand, Udenhout, kei Enschot, Olsterwljk, rgestel en Hllvarenbeek Feest Ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van Jantje Beton wordt op zaterdag 5 en zondag 6 november in de Evenementenhal in de Groen straat in Tilburg, op beide dagen van 10.00 tot 17.00 uur, een bijzonder feest georganiseerd met artiesten als Henk Wijngaard, Andy de Witt, Jo Hogendoom, Mike Edwards, Manuelle, e.v.a. en met een grootse supervrijmarkt plus veiling. Medio augustus heeft Huize Poels Het bestuur van van het ministerie van WVC te horen onderzocht of het h gekregen dat de huidige huisvesting genoemde puni van de Ringbaan Zuid niet langer ge- Dat bleek niet schikt is. De Rijksgebouwendienst - r* vindt het pand «funktioneel onaanpas- baar». Dat heeft alles te maken met de slaapaccommodatie die te weinig ge differentieerd is en niet aansluit op de behoefte van het huis en zijn bewo ners. Ook biedt de huidige huis-, eet- en rekreatiekamer te weinig ruimte voor bewoners én bezoekers. Voorts is er een nijpend te kort aan werkruimte voor de medewerkers, de adniinistratie en de leiding van het huis. Tenslotte vertoont het pand aan de Ringbaan Huiz Zuid een aantal technische gebreken. gepit Halfjaarlijkse stuntverkoop monsterparen Verkoopdagen: van 9.00 - van 9.00 - van 9.00 - van 9.00 - Let op: Amerikaanse verkoop!!! 2de dag 3 nov. 10% extra korting 3de dag 4 nov. 15% extra korting 4de dag 5 nov 20% extra korting mt. 36-37,5 mt. 41-42 Ruim 200 basisscholen en iets minder dan 7.000 ouders in de regio Tilburg en Waalwijk hebben in de afgelopen dagen een brief ontvangen van vertegenwoordi gers van bouw- en metaalbedrijven en de Brabant Zeeuwse Werkgeversvereniging Kring Midden-Brabant. Samengevat luidt de inhoud van die briefstuur kinderen die de basisschool verlaten meer naar het Lager Beroeps Onderwijs (L.B.O.), want bedrijven uit de regio Tilburg en Waalwijk zitten te springen op nieuwe me dewerkers en medewerksters. Komen die er niet, dan kunnen die bedrijven niet zo goed blijven draaien als nu het geval isEen dringende oproep dus naar via het L.B.O. (en diverse vervolgopleidingen) geschoolde vakmensen die heel hard nodig zijn in de bouw en de metaalnijverheid. De afgelopen elf weken heeft u evenzovele afleveringen kunnen lezen over het boek «Moordhoek» van de Tilburgse publicist Ed Schilders. Deze week de laatste aflevering want het boek is nu in de handel. Het werd namelijk af gelopen vrijdag gepresenteerd in Persclub Bourgondië en de be langstelling daarvoor was overwel digend. Het boek dat uitgegeven wordt door Boekhandel Gianotten werd met name door de heer Mar tin Ros van de Arbeiderspers de hemel ingeprezen en met het boek ook de auteur Ed Schilders. Het eerste exemplaar werd door Ros overhandigd aan de heer Max Horbach, zoon van de oudste zus van Marietje Kessels. Even bellen... dan kunt u gerust bij ons uw Hors d’oeuvre samenstellen. Pistolet Jantje 013/425165 Van de opbrengst die de collectanten bijeen brengen, blijft 50% in de eigen gemeente, en wel de eigen clubkas. Mocht u onverhoopt geen collectant aan de deur 1 geen zakje ontvangen hebben en u wilt toch een onders dan kan dit op giro 56695 t.n.v. Werkf ook van dit bedrag 50% in uw geme voor het Nationaal Jeugd Fonds. 1 diverse jeugdverenigingen een bedr° aan subsidies van het N.J.F. Jantje Proef ook eens onze SPEKULAASBROODJES Uw warme bakker Reeds meer dan 11 Hoefstraat 151 aall msagga»! Oerlesestraat 211a pa£ -min WA pen en te vf op 17 oktol diend èn bij de Huize Poels, het Tilburgs opvangcentrum voor daklozen aan de Ringbaan Zuid gaat verhuizen en wel naar de Gasthuisring. Naar verwachting zal het een en ander zijn beslag krijgen in de eerste helft van 1990. De lokatie, tegenover het fraterhuis aan de Gasthuisring is in overleg met de gemeente Tilburg gekozen nadat eerder een lokatie in de Lange Nieuwstraat is komen te vervallen vanwege bezwaren uit de buurt. Het grootste bezwaar van de buurt was dat het nieuw te bouwen Huize Poels teveel in een woonbuurt kwam te liggen. Dat bezwaar komt, naar men mag aannemen, te vervallen nu gekozen is voor de Gasthuisring. In de plannen m.b.t. de Lange Nieuwstraat werd uitgegaan van nieuwbouw. In de nieuwste plannen wordt uitgegaan van verbouw en wel van de vier panden zoals die op de foto te zien zijn. Voor alle duidelijkheid: de twee witte panden links op de foto worden bij de verbouw betrokken. Het ministerie van WVC, de subsidiënt van Huize Poels, heeft in principe toestemming gegeven voor de aankoop en de verbouw van de be treffende panden en ook de gemeente staat positief tegenover de plannen. Gebruiksaanwijzing 1. Parkeer uw auto en kijk naar het vaknummer waarin u staat geparkeerd. Dit vaknummer staat vermeld in het parkeervak. 2. Loop naar parkeerautomaat en druk in het nummer van uw vak. 3. Wanneer uw vaknummer is inge drukt, kunt u geld inwerpen. Vooraf dient u te weten hoelang u denkt te willen parkeren want later kunt u niet meer bijvullen. De prijs is momenteel 0,25 per 10 minuten ofwel 1,50 per uur. Wanneer het geld is ingeworpen wordt in het venster of display de tijd zichtbaar tot wanneer u mag parkeren. 4. Vergeet dan niet het belangrijkste, nl. de groene knop in te drukken. Slechts wanneer deze is ingedrukt maat met de parkeertijd.' w«rd’ Uw tijd geregistreerd. 5. Mocht e.e.a. met naar wens zijn Op het display (venstertje) valt af te gegaan, en heeft u reeds geld ingewor- lezen tot welk tijdstip U mag parkeren, pen, dan kunt u alles ongedaan maken Dit tijdstip valt niet te controleren, door de rode knop om te draaien. Uw achteraf. ingeworpen geld valt dan in het terug- Voor eventuele vragen en opmerkin- gavebakje. gen kunt U altijd terecht bij de Chef In het kort: nummer indrukken, Parkeerpolitie Brigadier C. Vesters, te- geld inwerpen, op groene knop druk- lefoon 428163. ken. 1 Huize Poels heeft uvi huidige pand op de inten te verbeteren was. t mogelijk en er werden plannen ontwikkeld voor een andere lokatie centraal gelegen in de stad. Andere oplossing Volgens Hans Opbroek, koördinator van Huize Poels zijn tal van mogelijk heden de revue gepasseerd. De voor keur ging uit naar de Lange Nieuw straat maar de buurt kwam in verzet. «Dat verzet was overigens naar onze mening gebaseerd op een onjuist en onvolledig beeld van het werk van ize Poels. We hebben toen overleg gepleegd met wethouder Van Eijkeren van Ruimtelijke Ordening. Ons be stuur heeft toen besloten de gekozen lokatie in heroverweging te nemen. Dat besluit is op 1 juli, toen de raads commissie voor Ruimtelijke Ordening over dit onderwerp vergaderde, naar buiten gebracht. Huize Poels heeft daarbij als voorwaarde gesteld dat er uiterlijk 15 september van het zelfde jaar 1988 zicht diende te zijn op een andere oplossing. Zoniet dan zou ons bestuur vasthouden aan het eerder ge nomen besluit», aldus Opbroek. In de periode na 1 juli 1988 zijn door Huize Poels in samenwerking met de gemeente opnieuw diverse mo gelijkheden onderzocht. Na interventie van burgemeester Brokx zijn er begin september onderhandelingen geopend met de eigenaar van de betreffende panden aan de Gasthuisring. Die pan den zijn momenteel in gebruik bij de Noordbrabantse Kruisvereniging, de eigenaar is het Ahold Concern. Die onderhandelingen leidden op 21 sep tember tot overeenstemming over de aankoop van de betreffende panden. aama heeft Huize Poels toestem- ling gevraagd aan het ministerie van WC om de panden te mogen aanko- verbouwen. Die aanvraag is tober bij het minsterie inge- Rijksgebouwendienst. Lees verder op blz. 5 «Als het zo door gaat», aldus de heer ir. A.F.J. van Tuijl, algemeen-se- cretaris van de Brabant Zeeuwse Werkgeversvereniging Kring Midden- Brabant, «dan zijn de gevolgen de ge volgen desastreus. Het aantal leerlin gen op de L.B.O.-scholen daalt schrik barend, ongeveer 10% per jaar. Dat heeft tot gevolg dat steeds minder goed geschoolde vakmensen zich bij bedrijven in de bouw- en metaalnijver heid aanbieden. Dat leidt ér weer toe dat die bedrijven minder goed hun op drachten uit kunnen voeren. Er is werk genoeg, maar het aanbod van geschik te vakmensen is gewoonweg te weinig en het wordt steeds minder. Lees verder op blz. 5 Schilders ontrafelt met een angstwekkende precisie deze nooit opgeloste misdaad die heel Tilburg en zelfs heel Nederland enkele jaren in zijn ban hield. Hij wikt en weegt, hij deduceert en uiteindelijk concludeert hij. Een verrassende conclusie waar niets op af te dingen valt. Schilders slaagt daarin waar anderen in 88 jaar nimmer in geslaagd zijn. He laas zal nooit meer echt bewezen kunnen worden of Schilders gelijk heeft maar dat is niet zo belang rijk meer. Belangrijk is dat hij een zeer aannemelijke zienswijze aan draagt die geschraagd wordt door precies speurwerk. Belangrijk is dat hij er in geslaagd is een trage die toegankelijk te maken en daar veel nieuwe feiten aan toevoegt. Belangrijk is tenslotte dat Schil ders in zijn boek oog heeft gehad voor de rol van de katholieke kerk in deze zaak, een rol die, al dus Schilders, hoger ingeschat is dan de roep om rechtvaardigheid. Schilders op pagina 211: «Niet aan de eisen van een geschokte samenleving werd tegemoetgeko men, maar aan de belangen van degenen die die samenleving voor een belangrijk deel bestuurden». Met die conclusie zal niet ieder een, 88 jaar na de moord op Ma rietje Kessels, het eens zijn. Het zij zo. Dat laat onverlet dat het boek «Moordhoek» een beschrij ving is van een korte periode uit onze Tilburgse geschiedenis, die I na gelezen te zijn, bijgezet mag worden in de boekenkast op de plank van zeer bijzondere wer- Foto: Geert van Loon Op maandag 7 november gaan binnen onze gemeente maar ook in Goirle, Moergestel, Loon op Zand en Kaatsheuvel weer zo’n 500 collec tanten langs de deuren om het reeds bekende collectezakje van het Nationaal Jeugd Fonds het Fonds van Jantje Beton, weer bij u op te halen. Dit doen zij in de week van 7 tot 13 november a.s. SP SEmruESS Pneumatiek [fje tilburgjules verneweg 14 -tel 013-321316 j Waarom? Waarom speelden pas toor George van Zinnicq Berg man én commissaris Hermanus Caarls zo’n duistere rol in het ge heel? Waarom stelde de pastoor zoveel pogingen in het werk om zijn koster te beschermen? En de meest centrale vraag: waarom werd die pastoor niet opgroepen als getuige? Ros trok in zijn lofrede iets te veel eer naar zichzelf door te stel len dat hij op het idee gekomen was Ed Schilders te benaderen om de geschiedenis van de moord op Marietje Kessels in de oude Noordhoekse kerk op schrift te stellen. Dat idee was afkomstig van Ton van Zeeland die zeer be langrijk archiefonderzoek voor het boek verricht heeft en zonder wie het boek nooit geschreven had kunnen worden. Het boek van publicist Ed Schilders is getiteld «Moord hoek». Het is spannend van de eerste regel tót de laatste. Dat op zich is al een prestatie van de schrijver die alle lof verdient. Een tweede prestatie, en die is niet minder prijzenswaardig, is gele gen in het uiterst gedetailleerde beeld dat Schilders samengesteld heeft. Geen feit, hoe klein ook, is aan zijn aandacht ontsnapt en zou het nu anno 1988 nog eens aangekomen zijn op een recht zaak inzake deze moord dan zou iedere jurist daar zijn voordeel mee kunnen doen. Schilders be schrijft op spannende en indrin gende wijze de hele procesgang waarin steeds twee personen cen traal stonden: de koster Van Isterdaal en de schilder August Mutsaers. Al lezende ontdekt men met Schilders dat er in die procesgang veel niet klopte. Be paalde belangrijke getuigen wor den niet gehoord. Andere getui gen herroepen eerder gedane ver klaringen. Anonieme tipgevers geven waardevolle aanwijzingen maar die worden genegeerd. ransportwielen l tittmrq ,m. v.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1988 | | pagina 1