W IJ Bijzonder voorlichtingsproject gestart De Baselaer 20 jaar AANLEUN WONINGEN belangstellenden opgelet COLOFON EERSTE BIJEENKOMST IVAS GROOT SUCCES Tarievi sp< Open brief aan het college van B& Wen de leden van de Raad der gemeente Tilburg Ouderen en veilig verkeer Talentenjacht voor Oude ren 55+ tafeltennis Ouderen, zorg en recht Spreekuren en telefoonnummers Gymnastiek en spel Weet wat je toekomt...! Liefde en dood 50+ Reeshof de tilburgse k DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 27 oktober 1988 - pagina 8 5. int u s bij d( Avond Ad de Vet Redactieraadsadres Redactieraad Seniorenwijzer, I I I I I I I I I I I I I I I I I I gezondheids- vrije tijd/edu- Naschrift redactie De verantwoordelijke wethouder, de heer IV. Dijkstra, zal door de redactie benaderd worden voor een reactie. Actief informatie opdoen. (FotoA. Konings). ionderdt ie en vrh I is op alle werk- jonnummer zijn: -ijwilli- )ag en jijeer.- en 70 C.TENNISBANI (kan vervallen n Seizoen Ochtend maar zater Middag maar zater maar zater Incidenteel per uur optre- sdans- 350505. 9.00 tot Jijeen kopje k- lichtingen I99. lag 17 november en is riendschap in relaties. Op donderdag 3 november a.s. van 14.00 u. tot 17.00 u. viert het oude renwerk in Hoefstraat, Groeseind, Besterd en Loven het feit dat in 1968 in «De Baselaer» aan de Hoefstraat het zogenaamde «open bejaardenwerk» in Tilburg van start ging. Het dagvullend programma bestaat uit een ochtend- en middaggedeelte. 's Morgens zullen enkele sprekers waaronder wethouder Dijkstra het woord voeren. Centraal staan de huidige ontwikkelingen in de samenleving en de gevolgen die deze ontwikkelingen hebben voor de ouderen en het ouderenwerk in de nabije toekomst. 's Middags voert de gezelligheid de boventoon. Naast vele bekende gezichten uit 20 jaar Baselaer-historie zijn er c dens te verwachten van seniorenorkest «Ons Hermenieke», volkse groep «De Baselaer» en ouderenzangkoor «Zang schept vreugde» In Tilburg zijn veel instellingen en organisaties voor ouderen. Samen proberen zij ouderen te helpen op tal van gebieden. Een belangrijk onderdeel uit dat hulpaanbod is voorlichting. Er is zelfs door al die instellingen en organisaties een speciale werkgroep in het leven geroepen die de voorlichting coördineert. De Stichting Bejaardenwerk Tilburg neemt daarbij een centrale plaats in. De activiteiten van die werkgroep hebben ondermeer geleid tot deze Seniorenwijzer eenmaal in de twee weken in de Tilburgse Koe rier, maar de werkgroep doet meer. Zo is woensdag 12 oktober in de Garsthof aan het Columbusplein een bijeenkomst georgani seerd voor ouderen. Het onderwerp van die bijeenkomst was voorlichting voor dienstverlening. Actieve opstelling Tijdens de bijeenkomsten wordt van ouderen verwacht dat ze zich actief opstellen. Marlies van Brun- schot: «Ouder worden en zolang mogelijk zelfstandig blijven, vraagt een actieve opstelling. Met deze bij eenkomsten zijn we van die ge dachte uitgegaan. De bezoekers worden spelenderwijs wegwijs ge maakt in het net van hulpmogelijk heden en iedereen kan heel gericht op zoek gaan naar die informatie die voor hem of haar belangrijk is. Belangrijk is ook dat we niet uit gaan van het hulpverleningsaan bod van de diverse instellingen en organisaties. Nee, we gaan uit van de vraag van de oudere, dat is het vertrekpunt. Gerichte, persoonlijke informatie: dat is het antwoord op de vraag.» Uitbreiding De bijeenkomst van woensdag 12 oktober was een groot succes. Er waren veel ouderen aanwezig in de Garsthof en men was over het algemeen zeer te spreken over de opzet. Niet alleen werd er druk ge bruik gemaakt van de voorlichtings- mogelijkheden over het onderwerp dienstverlening, er werd ook gedis cussieerd over het onderwerp. «Na tuurlijk is daar ruimte voor», aldus Annelies van der Zanden. «En in de toekomst is het heel goed denkbaar dat de onderwerpen worden uitge breid met meerdere thema’s zoals bijvoorbeeld veiligheid. Voor alle duidelijkheid: de voorlichtingsbij eenkomsten zijn voor alle ouderen gratis bij te wonen.» Over de opzet zegt Annelies: «Gezien de ervarin gen van 12 oktober heb ik de in druk dat we goed zitten met de op zet die we gekozen hebben.» Samenwerking Een leuke bijkomstigheid van de voorlichtingsbijeenkomsten en de wijze waarop die georganiseerd worden, is dat de samenwerking tussen de diverse instellingen en organisaties voor ouderen positief beïnvloed wordt. Annelies van der Zanden: «Die samenwerking krijgt nu heel concreet handen en voe ten. Dat is een goede zaak.» Anne lies en Marij merken tenslotte op dat de draaiboeken van de bijeen komsten nadrukkelijk gemaakt zijn om herhaald te kunnen worden. Ze hopen dat op basis van goede re sultaten en op basis van goede sa menwerking met alle betrokkenen een vervolg gegeven kan worden aan de eerste cyclus. Het ligt in de bedoeling de ko mende maanden nog een aantal van dergelijke voorlichtingsbijeen komsten te organiseren over de thema’s: financiën, gezondheids zorg, huisvesting en vrije tijd/edu catie. Wat beoogt de werkgroep met die bijeenkomsten? We spra ken daarover met Marlies van Brun- schot, journaliste. Zij had de afge lopen maanden de opdracht de or ganisatoren van de voorlichtings bijeenkomsten met raad en daad bij te staan. Verder spraken we met Marij Imants, die betrokken is bij de voorbereiding van het voorlich tingsproject en Annelies van der Zanden, projectleidster dienstverle ning van de Stichting Bejaarden werk. jehouden in u. Er wordt een videot de behoefte van de deelnem gen en spelvormen beoefend Cyclus «Hoe kunnen ouder wordende mensen zolang mogelijk zelfstandig blijven? Daar draait het bij deze bij eenkomsten om», aldus Marij Imants. «Uit een analyse van de meest voorkomende hulpvragen is gebleken dat de thema’s dienstver lening, financiën, zorg, huisvesting en catie het hoogst scoren bij ouder wordende mensen. Over die onder werpen geven we voorlichting. We proberen dat zo gericht mogelijk te doen en de ouderen er zoveel mo gelijk bij te betrekken. Geen gort droge informatie dus maar informa tie waarmee de oudere heel goed zelf verder kan», zo vervolgt Marij. Ze legt uit dat de bijeenkomsten een cyclus vormen, die overal in Tilburg herhaald kan worden. «Er zijn nu van alle vijf onderwerpen draaiboeken gemaakt, die door de hulpverleners gebruikt kunnen wor den. De regie is dus als het ware gemaakt en de uitvoering kan over al plaatsvinden. Je kunt ook zeggen dat we op een vrij professionele manier een kader hebben gemaakt voor die voorlichtingsbijeenkom sten.» D. ZWEMBADEI 1. Recreatief zw a. Kinderer b. Entree c. Kortings d. Entree rr e. Tienbad< f. Tienbade g. Zonnebi h. Zonnewi 2. Instructlezwe a. Leskaart b. Leskaarl voor vol 3. Verenigings; Extra person a. Drieburc 1. Get 2. Gro 3. Inst a. Ringbaa 1. Get 2. Gro 3. Inst a. Ringbaa 1. Get 2. Gro 3. Inst Reduktle bij get Gehele accomn Grote zaal Driet Instructiebad Di Naturistenverer Gehele accomn 4. Openluchtzw a. Entree b. Entree n c. Abonnei in voorv d. Abonnei leden hi Namens, OVERLEG TILBURGSE OUDEREN ORGANISATIES (O.T.O.) A. Hallebeek (voorzitter) W.v. Loon-Hoes (secretaris) De volgende organisaties ma ken deel uit van het O. T.O.: Katho lieke Bond voor Ouderen - Bejaar denvereniging «De Oude Mak kers» - Bejaardenvereniging Wandelbos» - Diakonie der Her vormde Gemeente - Stichting Ko- mité Welzijn Ouderen Westend - Woonlastenoverleg Ouderen. TARIEVEN Omschrijving A. BUITENSPOF 1. Voetbal en h< basistarief Incidenteel t£ toeslag derde 2. Honk- en soft basistarief incidenteel te toeslag derde 3. Korfbal basistarief incidenteel te toeslag derde 4. Handbal basistarief incidenteel te toeslag derde Rugby basistarief incidenteel te toeslag derde 6. Atletiekaccoi basistarief toeslag derde toeslag verlic 1. Kunstgras vc basistarief toeslag derde oeslag verlicl 8. Trainingsveld - 4.000 ms incidenteel - 4.000 m2 basistarief incidenteel - 5.500 m2/6 basistarief incidenteel toeslag derde toeslag gebn gemeentelijk (energie oi toeslag gebn gemeentelijk (onderhoud) B. BINNENSPOI 1. Gymnastieklo 2. Stadssportha 3. Drieburcht vo 4. Blaak volledic 5 Delen van eei a. voetbal, b. badminte badmint c. volleybal d. basketbé e. tennis p« 6. Drieburcht kle 7. Gebruik sport per sporter pe De werkgroep activiteiten voor ouderen van het buurtcen trum «Loven-Besterd» organiseert op maandag 7 november een middag die in het teken staat van ouderen in het verkeer. Veilig Verkeer Nederland verzorgt de middag. Er wordt een klankbeeld vertoond en u krijgt materiaal mee naar huis om alles nog eens op uw gemak te kunnen doorlezen. De bijeenkomst begint om 14.00 uur. Toegang gratis even als het kopje koffie. Inlichtingen bij: werkgroep activiteiten voor ouderen, tel. 4231 F" I I Seniorenwijzer Wordt eenmaal in de twee weken opgenomen in de Tilburgse Koerier Redactieraad Tjeerd Bakker Peter Elshout (eindredacteur) I Jacques Joosten Wim Kalkhoven 1 Ad Konings (voorzitter) I I I p/a Lange Schijfstraat 107, 5038 TT Tilburg, tel. 350505 Kopij I Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar de Tilburgse Koerier, I NS-Plein 14, 5014 DA Tilburg, tel. 368805. Op dit «contactadres» kunt u gedurende de wachttijd alle infor matie krijgen, die voor u van be lang is. Hier ligt ook uw aan vraagdossier. jeenkomst is op d< l onderwerp: Liefdf L. de Lange. ikomsten zijn ’s morgens van 10.00-12.00 uur. 10 uur precies, dus graag tijdig aanwezig tkoming in de kosten wordt voor elke bijeen- lagd. Voor deze bijeenkomsten hoeft u zich Inl. Werkgroep Bewust Ouder Worden, tel. 423706. Tilburg, 20 oktober 1988 Met verbijstering hebben wij, via derden, kennis genomen van de benoeming van de leden van de Seniorenraad. Deze verbijstering komt voort uit het feit dat wij, eenderde van de Tilburgse ouderen vertegen woordigend, hierin ontbreken. Dit te meer daar wij, na vroege re contacten met U dienaangaan de, drie kandidaten hebben voor gedragen die deze taak, zonder last en ruggespraak, op zich wil den nemen. U kunt zich voorstellen dat wij, zesduizend Tilburgse bejaarden vertegenwoordigend, dit als zeer teleurstellend, en dat is zeer zacht uitgedrukt, hebben ervaren. Het is mogelijk dat U zich, ge zien de gewenste samenstelling of andere oorzaken, niet kon vinden in de door ons voorgedragen kan didaten. Wij vragen ons dan echter af, waarom u ons dit op deze onsym pathieke, onrechtstreekse manier heeft willen duidelijk maken. Wij zijn te allen tijde bereid ge weest hierover met u van gedach ten te wisselen, opdat een voor ieder bevredigende oplossing mo gelijk was geweest. Indien de Seniorenraad op de ze wijze samengesteld blijft, vre zen wij dat het nauwelijks mogelijk zal zijn om met deze Raad samen te werken, of er op enigerlei wijze contact mee te onderhouden. Wij hopen dat u het niet zover wilt laten komen. leder jaar wordt er in Tilburg de Talentenjacht voor Oude ren gehouden. Ouderen die zich op de talentenjacht met elkaar willen me ten, kunnen zich aanmelden bij het dienstencentrum de Garsthof, Columbusplein 15, tel. 435422, met vermelding van naam, adres en soort van optreden. De Talentenjacht voor Ouderen wordt gehouden op don derdag 17 november a.s. in de Garsthof. Het gaat bij de talentenjacht overigens niet zozeer om wie nu het beste over het voetlicht brengt, het gaat om het plezier dat de talenten zelf en ook het publiek eraan beleeft. Op dinsdag 1 november a.s. organiseert tafeltennisvereni ging LUTO van 9.30-10.30 u. een kennismakingsbijeenkomst voor 55-plussers in haar gebouw aan de Jan Aartestraat 18. De activiteit bestaat uit een aantal lichte oefeningen (de spieren komen dan los); daarna kan er getafeltennist worden, dit onder deskundige begeleiding. De enige verplichting die er aan verbonden is, is het dra gen van sportschoeisel (geen zwarte zool). Heeft u interesse, dan willen leden van LUTO u graag op 1 november a.s. nader informeren in de gezellige accommoda tie van LUTO. Uiteraard kunnen liefhebbers al een balletje slaan en er wordt een gratis kopje koffie geserveerd! Voor nadere informatie kan men bellen: 350346 of 553017. Dit is de titel van een zojuist verschenen boek van de hand van Mr. A. Huizer. De schrijver gaat in op allerlei juridische aspecten die di rect of indirect samenhangen met de zorg voor ouderen. Deze nuttige informatiebron is bedoeld voor beroeps krachten die voor ouderen werken, maar ook voor ouderen organisaties en ouderen zelf. Daarom attenderen we u op dit boek dat bij elke goede boekhandel te koop is. Met ingang van 1 november 1988 moet u om u in te laten schrijven voor een aanleunwo ning niet meer bij de Stichting Bejaardenwerk Tilburg zijn, maar bij de volgende adressen. Voor een aanleunwoning bij te huis «de Heikant» (Schubert- straat), moet u zich richten tot de Verenigde Woningcorporaties SVW, Joannes van Oisterwijk- straat 35, tel. 399883. Voor een aanleunwoning bij «Jozefzorg» (Kruisvaarderstraat) of bij «Antonius van Padua» (Paus Adriaanstraat) moet u zich wenden tot woningbouwvereni ging Samenwerking, Ringbaan Noord 165, tel. 366445. Voor een aanleunwoning bij «Zonnehof» (Prof. Gimbrèrelaan) of bij «Den Herdgang» (Berlage- hof) moet u zich richten tot de Vereniging Volkshuisvesting Til burg, Elzenstraat 85, tel. 620911 Voor een aanleunwoning bij «Kievitshorst» (Beneluxlaan), «Mariëngaarde» (Burg. Dam straat), «Koningsvoorde» (Generaal Smutslaan) of «Bister stede» (Lange Nieuwstraat), moet u zich wenden tot de Tilburgsche Bouwvereeniging, Nimrodstraat 30, tel. 633210. E. DIVERSEN 1. Kantines en t 2. Vergaderkam 3 Stadssportha beurzen, m per da tijdeni examens per da gebru perse Stadssportha per da tijden: 4 Drieburcht beurzen, n per da tijden: Tilburgse Kruisvereniging Kantooruren van 8.30 tot 12.30 u. en van 13.00 tot 18.00 u. Het adres luidt: Lage Witsiebaan 29, tel. 636620 Stichting Gezinszorg Het spreekuur van de Stichting Gezinszorg dagen van 8.30 tot 9.30 u. Het adres en telefoc Stationsstraat 5-5a, tel. 397911 Hulpcentrale De Hulpcentrale is een onderdeel van de Stichting Vrijw»..- gerscentrale. Spoorlaan 320, Tilburg, telefoon 43584. Dag en nacht bereikbaar, ook in het weekend. Aanbod: eerste hulp in geestelijke en sociale nood; prakti sche burenhulp (vervoer, vriendschappelijk huisbezoek, boodschappen doen, e.d.); thuiszorg en oppas gehandicapte ouderen; informatie op maatschappelijk gebied Stichting Bejaardenwerk Tilburg Centraal bureau: Lange Schijfstraat 107, tel. Spreekuren: maandag tot en met donderdag van 10.00 uur. Maatschappelijk werk Informatie over bereikbaarheid kunt u krijgen bij het centraal bureau, Korvelplein 11tel. 368885. wust voor Beide b: centrum C buslijn 6). welkom. De eerste bijeenkomst is op dinsdag 8 november en heeft als onderwerp: Nadenken over leven en dood. Inleiding: de heer A. Polspoel. De tweede bijec-- gewijd aan het or Inleiding: mevr. Beide bijeenk Ze beginnen om zijn. Als tegemoett komst 1,50 gevrae niet op te geven. Gasthuisring 54a in Tilburg, Op vrijdag 4 november vindt er een informatieochtend plaats over gymnastiek en spelvormen voor 50-ers en 60-ers. De bijeenkomst wordt gehouden in sporthal «De Drie burcht» van 9.45 u. - 11.30 u. Er wordt een videoband ge toond. Al naar gelang de behoefte van de deelnemers wor den er diverse oefeningen en spelvormen beoefend in een ontspannen sfeer. Het is de bedoeling dat er vanaf 4 november elke vrijdag ochtend in «de Drieburcht» een spel- en gymnastiekbijeen- komst plaats gaat vinden, voor personen tussen de 50 jaar. Ga vrijdag 4 november kijken, informeren en meedoen. Speciale kleding of schoeisel is niet vereist. Informatie bij Nollie v.d. Veeke, tel. 552066 of Annemarie Verhoeven, tel. 437283. Onder deze titel wordt er een grootscheepse informatie middag gehouden over financiële zaken op woensdagmid dag 9 november. De bijeenkomst vindt plaats in verzorgings tehuis «De Herdgang», Berlagehof 60 en begint om 14.30 u. Toegang gratis. - Hoe kan ik geld terugkrijgen van de belastingen? - Betaal ik niet teveel ziektekosten? - Hoe zal het gaan met mijn huursubsidie? - Wie kan mij tips geven om beter rond te komen? -Op welke gemeentelijke subsidies en vergoedingen kan ik een beroep doen? Op al deze vragen krijgt u antwoord Bent u slecht ter been? Bel even 425938 of 421207 en geef u op bij de vervoersdienst. Vóór vrijdag 4 november moet uw aanvraag binnen zijn. Evenals voorgaande jaren worden door de Werkgroep Be- I Ouder Worden binnenkort twee themabijeenkomsten ouderen georganiseerd bijeenkomsten zullen worden gehouden in Diensten- De Garsthof, Columbusplein 15 (bereikbaar met Alle geïnteresseerden vanaf ongeveer 55 jaar zijn De werkgroep 50+ Reeshof organiseert morgen, vrijdag 28 oktober, om 20.00 u. in Buurthuis de Reeshoeve aan de Lan- gendijk 30 een modeshow met najaarsmodellen. Met name de grotere maten zullen geshowd worden. Op zondag 30 ok tober organiseert de eerder genoemde werkgroep een vrij markt en wel van 11.00 u. tot 16.00 u.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1988 | | pagina 8