^5 185.- 1 3 Problemen door hogere vergoedingen D.S.W. te overzien Buurt in, buurt uit (4) IME e Tilburg over de grenzen VATBAAR? GRATIS ^e^ern E Verplichtingen opgelegd door rijksoverheid Een serie over het werk van vrijwilligers Folder W.W.V. voor vrouwen Kievitshorst Grote Tilburgse posterwedstrijd COMBIFOTO SCHIET UIT Z’N SLOF! :FOTOJANS Wagnerplein 46 Te!’552244 IMME ile Drogisterij R. de Gier A. V. BOESSCHOTEN Huisorkest «De Vreukers» JUBILEUM AANBIEDING 10 jaar 1988-pagina 4 Donderdag 27 oktober 1988 - pagina 5 DETILBURGSE KOERIER Knallende aanbiedingen alléén geldig tijdens open-dagen Wagnerplein! WAARDEBON WAARDEBON Deze week ivies, zodanig in 9 van De expositieruimte waar Tilburg zich presenteert. ANS 3ISCH VS live muziek) 19 nov. gekregen, aanspraak Ubc«c De jonj Geldig tot 3 nov. '88 Binnenkort een andere naam. WAARDEBON mooie paspoort- portefeuille bij het maken van pasfoto’s, kleur of zwart-wit RONDOM HART VAN BRABANT DOE-HET-ZELF C. van Tilburg nber alten. e Goirkese camarvals- cen. steld in de 4 novem- ’0.00 uur, 00 uur Dankzij In de i NU slechts 14e®5 (Éénmalig te gebruiken!) eizaai. ne nuurt- iviteiten. oktober om half 105.2 FM en 92.4 n ten- jezon- Rosmolenplein 4/14 5014 ES Tilburg Tel. 013-426702 ruime parkeergelegenheid/ Hoefstraat 145 - Tilburg 432163-421271 Alle koopavonden geopend 52a 3/425229 r 10-jarig atsvinden 8 te Til- Prijswijzigingen voorbehouden combifQfO: Eenvouc compac electron! met GRATI batterijen lwo ?ot- 160 in rtrekken Zoals in het clubhu JVC - Philips - Panasonic - Akai - Siemens Blaupunkt - Sharp - Nordmende - Bose HET VERTROUWDE ADRES audio - video - specialist Kijk en vergelijk Hoge inruil - scherpe prijzen eigen technische dienst gemakkelijke betaling v.a. 30,- p. mnd. Vrijwilligers Volgens buurtmaatschappelijk wer ker Cees Pullens zijn de veranderingen ook voor de vrijwilligers ingrijpend. «Veel vrijwilligers hadden er moeite Geleverd in een stalen koffer met vakindeling Met gratis 13-delige H.SS. ijzerborenset en gratis 7-delige schroefbits-set NU voor slechts De heer F. Ellenbroek, directeur van het Noord-Brabants Natuurmuseum, App boven 200,- nu gratis lncl.2j. garantie en allrisk- verzekering jdige automatische ict-camera met ilsche flitser TIS tas - film - Normaal 45,- 25,- korting (Vervolg van blz. 1) De afgelopen jaren hebben we onze re laties herhaaldelijk op de hoogte ge steld van hetgeen er te gebeuren stond. Overigens zitten we momenteel met de gevraagde vergoedingen voor onze mensen nog steeds beneden het norm bedrag. Jarenlang zijn we extra goed koop geweest. Er is dan ook geen re den tot klagen wat onze organisatie betr'" >n als ,’n spraak ge- rso- Stempeltjes Gaat de buurtr meer letten op '"tien Smits, «Jawel, dat blijf p en 1 Hoe zet dat op Broekhoven I alle maal aanpakken? Dat hoort u in afleve ring 4 van het radioprogramma Buurt in. Buurt uit». Daarin ook: de geschie denis van Broekhoven, het ouderen werk, de peuterspeelzaal, de Buurt krant en de kinderactn Vrijdagmiddag 28 zes. Radio Tilburg: FM (kabel). Volgende week om 17.00 u.: de Nachtegaal, Hazelaer en Kasteelhoeve. ïrigens raagde isen nog irag. Jarer jp gewee n tot kli treft». dus om hierover een ten. Deze is o.a. ver- j ’t advocatenkantoor, Ko- raat 86 in Tilburg, tel. -overhe vrouwen op V ledig. Reden genoeg brochure te makt krijgbaar bij renbloemstra 636395. Nu maandkuur gratis 2 Royal Jelly Concordes. Vraag opbouwend advies, ook tijdens de koopavond. Buurtkrant die op alle ontwikkelingen in de buurt ingaat. De verandering van clubhuis naar buurthuis krijgt nog een extra cachet door de complete verbou wing van de accommodatie. Het geld voor de aankleding van de nieuwe ont moetingsruimte moet nog ergens van daan getoverd worden... Maar dan is het ook helemaal af. ouderen de reit Aanstaande vrijdag 28 oktober om 9.00 u. wordt door de Ouderen de Reit een f niseerd naar Henk en Lies I tenbakkerij aan de Boschweg Oisterwijk. De deelnemers vert bij de Jan Ligthartschool aan de Prof. Verbemelaan 5 in Tilburg. Zij die graag meewillen maar niet per fiets kunnen, kunnen bellen naar tel. 630406/670231. Er kan dan voor ver voer gezorgd worden. Heeft U weinig weerstand? Probeer de Royal Jelly konin- ginnegelei capsules eens. U voelt zich snel fitter. Precies valt het niet te zeggen. Maar het zijn er toch gauw zo’n drieduizend. Mensen die onbe taald actief zijn in het buurtwerk. Variërend van peuteropvang tot maaltijdverzorging voor ouderen. En van cola-disco tot volksdansen. Op initiatief van de Twern wor den hun activiteiten tien weken lang in het zonnetje gezet. Iedere vrijdagmiddag tussen 5 en 6 op Radio Tilburg. En iedere donder dag met een voorbeschouwing in deze krant. Deze week: Broekhoven I (de Waaikaant). geeft te kennen bij de gemeente een aanvullende subsidie te hebben aange vraagd. Hij hoopt dat de komende pe riode extra middelen beschikbaar zul len komen, waarmee met ingang van het nieuwe jaar het personeelsbestand weer op sterkte zal zijn. Per saldo Ook de openbare bibliothei mensen van de D.S.W. in die -v, gepast is om de hogere personeels verwijten te maken theek dekken vit hogere vergoedingen die wor- posten. Adjur raagd. Een conclusie die ook <<We vinden „an je D.S.W. wordt raag leert, dat de tussen deze instanties iverminderd uitstekend 1J" voor eikaars zijn eventuele - »eiost \yat zou ivuiuivii gebeuren om rroblemen het ^vden? zzzz wijst erop, dat de budgetfinanciering voor zijn organisa tie een gegeven is. «We krijgen een vast budget tot onze bvav waarmee we het zo goed i zien te rooien. Event comen ten laste va- J‘ het Samenwerkingsvt -Brabant. Natuurlijk wil zeel mogelijk beperkt, niet te voorkomen, trapsgewijs hogere tarieven in moeten brengen», aldus h directielid. En hoe zit het stellingen? i de meeste buurten ontstond tuiswerk vanuit de parochie. el vrijwilli- rste maat- buurt. Ze Don ïooster BD154R SCHROEFKLOPBOOR- MACHINE 550 Watt Elektronisch regelb. Links-rechts om 50 weken lang speciale jublleumaanbiedingen In dit artikel wordt gesproken over de D.S. W. Het is echter goed om erop te wijzen, dat het in feite gaat om het onderdeel Administra tieve en Externe Objecten van de dienst. Dit wil niet zeggen dat de vijf andere D.S.W.-bedrijven niet met beperkende maatregelen wor den geconfronteerd. Het onderdeel Externe Objecten staat echter di rect in relatie tot de aangegeven problematiek. buurthuis soekmekaar Op maandag 31 oktober om 19.30 u. komt de Club 55 bij elkaar in Buurt huis Soekmekaar, Gen. Kockstraat 2a in Tilburg. Inl. tel. 431628. Bij de verbouwing in 1975 wordt er een prijsvraag uitgeschreven voor een nieuwe naam. Letterlijk: aan de kant van de (Konings)waai. De Waaikaant verliest haar café-functie. Het werd een clubhuis dat zich vooral richtte op achterstandssituaties bijvoorbeeld randgroepjongeren. Alleen de deelne mers aan de kinderclub, de naaiclub, de biljartclub, jongerenclub en derge- lijke komen er nog. i zal «de Kievitsl ld worden en in gebracht voor een aïo die binnen een tweet iden tot het realiseren inn (Vervolg van blz. 1) Promotie van Nederland in Krefeld dus en Tilburg is daarbij prominent aanwezig. De heer E. Tulfer van het Gemeentelijk Infor matiecentrum heeft in het warenhuis een aantrekkelijke expositie van Til burg samengesteld die hoog scoort bij de initiatiefnemers van de «Holland Week» en bij het Duitse publiek. Dat bleek tijdens de opening en dat blijkt uit de reacties van de initiatiefnemers. Veel bezoekers vragen om meer infor matie over Tilburg en met de mede werking van leden van de Nederlandse Bond in Duitsland die als tussenper soon fungeren kan aan die vragen vol daan worden. Een van de mogelijke uitvloeisels van de aanwezigheid van Tilburg bij de «Holland Week» waar overigens ook gemeentes als Amster dam, Rotterdam, Maastricht en Venlo vertegenwoordigd zijn, is een nadere promotie van Tilburg in Krefeld in de toekomst. De eerste kontakten zijn daarvoor bij de opening gelegd. Goed overgekomen Loco-burgemeester Driessen wist de Duitse pers voor zich te winnen door dat uit zijn toespraak heel duidelijk bleek dat hij zich goed voorbereid had. Zo wist Driessen de aanwezigen te ver tellen dat er zo’n 1.700 Nederlanders in Krefeld wonen. Natuurlijk nam hij de gelegenheid te baat om de sterke kanten van Tilburg nadrukkelijk voor het voetlicht te brengen. Met het oog op het wegvallen van de grenzen in 1992 opende hij de deur van Tilburg voor samenwerking met Duitse bedrij ven. Bovendien bood hij bemiddeling aan, aan Duitse bedrijven die meer in Tilburg en meer met Tilburgse bedrij ven willen samenwerken. Tot slot ging Driessen in op de toeristische functie van het Hart van Brabant waarin Til burg een centraal gelegen plaats in neemt. Dat zijn boodschap goed was overgekomen bleek uit de krante-arti- kelen na de opening. Tilburg promotie dus, over de grenzen heen! Ruilen van kan men op gehouden w< de zaal van Kwaadeindstr. Ueve-Vrouweplein 15 - Tel. 363082 Bemartusplein 34 ft Zand) - Tel 673719 OONDERDAGAVOND KOOPAVOND reünie andré hertzberger s n.v. Voor oud-medewerkers van de firma André Herzberger’s N.V. staat er een reünie aan te komen. De geïnteresseer de betrokkenen kunnen zich aanmel den voor die reünie via de volgende te lefoonnummers 013-359017 of 435898. leen- «vioand illen we Het is dat we gemeent rekening ven. Hie aldus het D.S.W.- t met de in- Van het begin af aan met veel ~- gers. In 1962 komen de eers«t schappelijke werkers in de buur ir de Werkgroep zijn in dienst van de Stichting fietstocht georga- Bosco. Het voormalige nonnenklo i Lies Potters Pot- in de Heikestraat wordt in ’63 het clubhuis van Broekhoven I. Het kreeg de bevallige naam de «Klepkooi». Veel kaarten, bingo en drank. Teveel vinden sommigen en het roer gaat om. Zoals gezegd: de poster moet aan sluiten bij bovenstaande tekst. Verder mogen er in de ontwerpen vier kleuren gebruikt worden en de poster moet in geleverd worden op A2-formaat (=4 A-viertjes). In de poster moet vermeld worden de naam: Werkgroep Onder wijs tegen Fascisme en Racisme, post bus 3242, 5003 DE Tilburg. Op een apart bladje moet vermeld worden de naam, het adres, de leeftijd en het tele foonnummer van de inzender. Tot 1 december van dit jaar kan men de pos- terontwerpen inleveren (liefst in een koker) op het adres: Bredaseweg 221, 5038 NE in Tilburg. Deelname staat open voor iedereen, ook voor scholie ren, ook voor volwassenen. T uitreiking vindt plaats op vrijdag 23 december in Café du Commerce, Stad huisplein 368 in Tilburg en wel om 16.00 u. Daar wordt dan ook een toonstelling gehouden van de inge: den posters. Inl. tel. 635836. Resoluut De D.S.W. vraagt nog steeds minder dan ze mogen vragen. Niettemin reali seert men zich dat sommige organisa ties toch in problemen kunnen komen vanwege de hogere tarieven. Met die instanties wil men nadrukkelijk over leg voeren. De tweede invalshoek is die van de D.S.W. zelf. Als de dienst sommige medewerkers «terug moet halen» zit ze met een aantal mensen zonder werk, zou je zo zeggen. Waarnemend direc teur Géboers is resoluut als hij met de ze gedachtengang wordt geconfron teerd. Hij zegt: «We hebben geen en kel probleem om onze mensen te her plaatsen. In veel gevallen gaat het dan om arbeidsplaatsen, waar we zonder meer ons huidige maximum tarief in rekening zouden kunnen brengen. Het zal daarom duidelijk zijn, dat we zeker niet het onderste uit de kan willen ha len». Verhoudingsgewijs zijn D.S.W.-me- dewerkers goedkoop. Zij presteren mi nimaal éénderde van wat op een zeke re post gebruikelijk is. Als zodanig worden zij ook betaald. Maar iu de 10 gevallen presteert de D.S.W.-me- ruilbeurs v.v.t. postzegels, muntén, etc. de ruilbeurs, die vanavond wordt van 19.00-21.30 u. in het parochiehuis aan de 127 in Tilburg. De beurs wordt georganiseerd door de Verzamelaars Vereniging Tilburg. swerk voor maand begon- «k richt zich nu nieuw is dat er actieve bewonersgroe- j'gezet worden. De eerste is er al. srkgroep Veestraat gaat zich be nden met de verbetering van de i en de woonomgeving. Sinds - en dat is ook nieuw - is er een Wat 10 jaar geleden begor geintje, is thans uitgegroeid tot een o. renommeerd gezelschap van 9 perso- op te volger nen. In nov. 1978, op het elf elf bal van van de ovei carnavalsvereniging de Goirkese Tur ken, werd het idee geopperd om zelf een orkestje op te richten, want ver schillende leden van de vereniging konden wel een instrument bespelen. De initiatiefnemer van het eerste uur was Harry Spijkers. Thans staat dit orkest onder de muzikale leiding van Ad de Kok. Het Huisorkt Turken, wereld wijd en zijd bc Drie keer werd in chen-Gladbach» op optreden verzorgd. Ook Vreukers te zien op tv in de Show Biss Kwis. Regelmatig wordt opgetreden bij bevriende carnavalsverenigingen. Het orkest bestaat nu uit 9 personen, maar nieuwe muzikanten zijn van harte wel kom. De repetitie is altijd op zondagmor gen vanaf 11 uur in «’t Hoefke», Hoef straat in Tilburg. Inlichtingen: tel. 013/670881. mee. Een aantal is vertrokken. Maar er komen nu ook nieuwe vrijwilligers bij. dj de Buurtkrant bijvoorbeeld, nieuwe opzet wordt er steeds meer van de buurtbewoners zelf ver wacht. Vroeger draaiden de beroeps krachten ook de clubs mee. Die paar die er nog over zijn, doen nu de coör dinatie en ondersteuning.» In het werkplan van de «voorberei dingsgroep» wordt geconstateerd dat «het ontbreekt aan de nodige vrijwilli gers die de nieuwe opzet kunnen reali seren. Er moet dan ook een goed vrij- willigersbeleid opgezet worden. De werving, begeleiding en scholing van vrijwilligers zal extra aandacht moeten krijgen.» koor scampolo Gemengd koor «Scampolo», organi seert op 30 oktober een jubileumcon cert ter gelegenheid van haar 10-jarig bestaan. Het concert zal plaatsvinden in ’t Witpaardje, Lijnsheike 8 te Til burg. Aan vang 14.00 uur. Aan het jubileumconcert zal medewer king worden verleend door het koor «Weeldezang» uit het Belgische Weel de. Als soliste treedt de sopraan Wil Vissers op. Na het concert is er een ge zellig samenzijn met «Die Walddrum Musikanten». weekendgroep De weekendgroep voor alleenstaande jongeren van 23 tot 34 jaar organiseert met vaste regelmaat diverse aktivitei- ten. Op 29 oktober gaan de leden uit in Tilburg of omgeving, op 5 novem ber gaat men bowlen, op 6 november trimmen, op 13 november gaat men naar het Ominiversum en Schevenin- gen, op 20 november wordt het Safari park Beekse Bergen bezocht en op 26 november wordt het 3-jarig bestaan van de weekendgroep gevierd. Inl. tel. 427161. 1988 Ondertussen is er een totaal nieuwe buurt aan het ontstaan. De afgelopen vier jaar zijn er een paar honderd hui zen bijgebouwd aan het Stuyvesant- plein, de Varkensmarkt, de Heike straat, Piushoven en de Stevesandse- straat. En daar komen de 350 nieuwe woningen van «Merode» nog bij. In het werkplan voor 1989 stelt de «voor bereidingsgroep lokaal bestuur» (ove rigens allemaal vrijwilligers): «De Waaikaant kiest niet meer alleen voor de achterstandsgroepen. De hele buurt wordt nu het werkgebied. In het werk plan is rekening gehouden met deze verandering door het aanbod aan te passen. Het cursuswerk wordt gestart, het opbouwwerk is ook voor andere delen van de buurt aanspreekbaar en het maatschappelijk werk gaat zich duidelijker profileren naar de niet be reikte delen van de buurt. Het club huis wordt een ontmoetingscentrum met een lage drempel voor alle bewo ners.» De werkgroep Onderwijs tegen Fas cisme en Racisme van de Stichting Mondiale Bewustwording Tilburg orga niseert een grote Tilburgse posterwed strijd. De posters dienen gemaakt te worden n.a.v. de volgende tekst: «Er anders uitzien, ergens anders vandaan komen. Dat valt op, daar reageren mensen op. Leuke reacties vaak maar ook vervelende... Niet mee mogen doen, uitgescholden worden, verdacht gemaakt, soms zelfs in elkaar geslagen worden.» Veel vrouwen die tot 1984 geen W.W.V. hebben gekregen, kunnen op dit moment nog aanspraak maken op W.W.V. De overheid heeft dit inmid- delds erkend. Desondanks betaalt de overheid aan deze vrouwen niet de vol ledige uitkering, waar zij recht op heb ben. In sommige gevallen wordt nogj steeds ten onrechte helemaal geen W.W.V. toegekend. Hierover heeft het Advokatenkan- toor Korenbloemstraat in samenwer king met de Rechtswinkel/Juridische E.H.B.O. en het Buro voor Rechtshulp te Tilburg een folder uitgegeven. Veel vrouwen vragen ons om infor matie, omdat zij niet weten op welke W.W.V.-rechten zij aanspraak kunnen maken in verband met de afschaffing van de kostwinnerseis. De overheid maakt het de vrouwen niet gemakkelijk; uitspraak op uit spraak van rechters stapelt zich op, maar de overheid weigert veelal om die sn. Daarbij is de informatie rheid over de rechten van W.W.V. onjuist en onvol- misorkest van de is inmiddels in de c - bekend. „vxu ui Duitsland «Mön- Verzorgingstehuis «de Kievitshorst» uitnodiging een gaat binnenkort haar nieuwe onderko- waren de men in de Herbothstraat, in het plan Lange Nieuwstraat betrekke- De verhuizing is vastgest week van 31 oktober t.e.m. ber a.s. Daarna zal «de Kievitshorst» zelf ontmanteld worden en in gereedheid worden gebracht voor een algehele re novatie die binnen een tweetal jaren moet leiden tot het realiseren van on geveer 100 verzorgingsplaatsen en 60 verpleegbedden. Tachtig jaar terug.,. Maar één verharde straat de Broekhovenseweg. Verder al leen maar boerderijen, weilanden en roggevelden. Het Stuyvesantplein was toen veel groter dan nu. Op het grote grasveld werden vaak circussen, kermissen en gil- Gaat de buurtraad nu helemaal niet denbijeenkomsten gehouden. De bewoners van Broekhoven werkten vooral bij meer letten op achterstandsituaties? textielfabrieken (Triborgh. Kersten en Wouters), de Hinde (een leerlooierij), de Martien Smits, de opbouwwerker: molen (Schroven-Evsbouts) of bij van Raak. En later natuurlijk ook bij de Volt. «Jawel, dat blijft belangrijk. Mensen Nü wonen er in het werkgebied van de Waaikaant 8.000 mensen. Door veel die met sloop en verhuizing zitten, bui- nieuwbouw kwamen er de afgelopen jaren ruim 3.000 bewoners bij. tenlanders en ouderen worden in het werkplan met name genoemd. Maar integratie staat voorop. Op een spon tane manier. We moeten af van dat stempeltjes zetten op bepaalde stra ten.» En inderdaad. Het cursusv volwassenen is vorige n n scnuuc- nen’ En bet kaderwerk De prijs- °P de be’e Ook niidag 23 Per sub-buurt actieve J pen opge’“' r De werk zig houc huizen april - Kodak klelnbeeldcamera mét 24 opnames, kleurenfilm, zakformaat theek heeft uienst. De Iskosten wil de biblio- 1 via andere begrotings- inct-directjice M. Duif: deze mensen namelijk zeer belangrijk voor onze organisatie». Stichting La Poubelle betaalt sinds kort ook hogere vergoedingen voor haar D.S.W.-mensen. Een verdere toe name in het tarief zal La Poubelle ech ter in problemen brengen, zo wordt bij monde van coördinator Schuurmans duidelijk. Jan Doms van de Stichting Musische Vorming hoopt de hogere personeelskosten op te kunnen bren gen door een hogere bijdrage van de particulier te vragen. «We moeten het geld zelf verdienen», aldus Doms, die ichikking, ^j11 teleurstelling uitspreekt over de mogelijk weinige financiële ondersteuning door ituele te- de gemeente Tilburg. /an de gemeen- Het is een goede zaak als de D.S.W. ïrkingsverband en haar relaties gezamenlijk de ontsta ne problemen te lijf gaan. Het is echter de vraag of Tilburg en de omliggende oAmp.enten buiten schot kunnen bhj- vw«. nier en daar een beetje subsidié toekennen of tekorten aanvullen. Per saldo maakt dat waarschijnlijk niet veel uit. En als we dan toch de «zwarte piet» moeten wegschuiven, lijkt de Rijksoverheid de meest geschikte kan didaat om in de zak gestopt te worden. «lijk wi f srken. rkomen, c dewerker aanmerkelijk méér dan die éénderde. Hoewel dat niet altijd van tevoren duidelijk is, bekleden extern geplaatste D.S.W.-mensen vaak vitale functies. De suppoosten van het Noord-Bra bants Natuurmuseum zijn wat dit be treft een goed voorbeeld. Begrip We mogen uit het voorgaande con cluderen dat het niet gepast is om de D.S.W.-Tilburg verwijten te maken voor de hogere den gevra door de relaties van onderschreven. Navra verstandhouding en de D.S.W. onv is. Er is wederzijds begrip v situatie. Maar daarmee zijl problemen nog niet opge.u; er moeten of kunnen grl_ eventuele personele problemen hoofd te kunnen bieden? De heer Géboers wijst erop, budgetfinanciering voor zijn or; gegeven idget - we krijgen eei beschikking moeten korten k< ten in Midden-1 dit zove echter i

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1988 | | pagina 5