o n Problemen door hogere vergoedingen D.S.W. te overzien moor? ito1 Tilburg voorloper in vernieuwing beroepsonderwijs PUZZEL I PUZZELT U MEE? Fusie van zes scholen tot instelling met 8500 leerlingen Tilburg over de grenzen 3.25 2.79 Basisschool’t Kompas in het nieuw 1.99 1.35 3.98 1.09 0.79 1.75 2.15 0.85 2.39 1.25 isAve 5 halen, 4 betalen!| Sint Nicolaas CHEVIGNON SMIL6 Ruim 13.500,-aan prijzen Moordhoek LjlJ TROMMELS Van Lieshout I Verplichtingen !dtn opgelegd door rijksoverheid SimPRESS Pneumatiek gfe/MtoiT^ég&GoodBbBs tilburg jules verneweg 14 tel. 013-321316 MOORDHOEK verschijnt a.s. zaterdag bij BOEKHANDEL GIANOTTEN In dit nummer: Bevrijd KWALITEITSSTOMERIJ "Ie. ir 1988-pagina 28 De l. BB111111* Oplage: 89.255 ex. Piusstraat 96 - Tilburg - Tel 013-363369 di^l Zie pag. 25 brie- >e het Pl 1.09 0.95 voor k willen jezinnen 3.45 kurkcentrum Bo\l \ll I I Telefoon straat 34 WEEKENDRECLAME Donderdag 27 oktober 1988 32e jaargang nr. 1582 Conny Wijnans Winkelcentrum «De Blaak» Jantje Beton Zie pag. 23 De Tilburgse krantenuitgever Antoine Arts. De werkelijke lage prijs van JUMBO* KOSTVERBLIJFGEZINNEN GEVRAAGD! Ook voor luxe pumps en sportieve^ schoenen' van Ne- I dat dit Kleurwedstrijd t.b.v. je: De Tilburg )ir. T. de Beer dat wat pr Broekhovenseweg 14 Vrijdag en zaterdag PARIJSE BOLLEN Besterdring 105 - Tilburg Telefoon 013-434166 dbij sla- Ider- van ■„eken, Hoe larmee -- ach- tinder Trouwlaan 23, Tilburg Waarnemend directeur P. de D.S.W.: Budgetfinanci gegeven. 'Uitgave: De Tilburgse Koerier bv Dir. T. de Beer-Douwes Oprichter: J.H.G. de Beer Schoenhandel Hasseltstraat 174, Tilburg Tel. 432126 Hoefstraat 151 Oerlesestraat 211a ratie te we gen in Tilbi mschapper voltijd ig onder te irlingen zal idingen voor de ontvangt het 2,5 ton voor Uw warme bakker Reeds meer dan 100 jaar Géboers van ciering een Ramen+Deuren GELUIDS-, WARMTE- EN KOUDE ISOLEREND ALLÉÉN BIJ HET ERKENDE WERU- VAKBEDRIJF VROMANS VAN GESTEL B.V “ïrsonele problemen. De bij __,J1 voor de instelling aan de I e Koerier 7 liek, economie en hier om een fusie ...pag.37 pag.41 pag.43 pag.45/47j Winterjackets bij: C P (WIP W* STONE ISLAND! Het Noord-Brabants Natuurmuseum kampt met personele problemen. De bij het museum tewerkgestelde D.S.W.-medewerkers zijn voor de instelling aan de w T w Spoorlaan te duur geworden. Het Noord-Brabants Natuurmuseum is niet de enige organisatie die te maken heeft of krijgt met het feit, dat de Dienst Sociale Werk voorziening (D.S.W.) Tilburg hogere tarieven voor haar extern geplaatste mede werkers in rekening moet brengen. Beperkende maatregelen van de landelijk overheid laten de D.S.W. geen keus. De dienst moet zich eenvoudigweg houtm aan haar wettelijke verplichtingen. Niet leuk voor de D.S.W. en niet leuk voor haar relaties. In Tilburg, maar ook elders, ontstaan problemen. In onze stad lijken deze problemen te overzien. Niet temin zit een aantal zogenaamde non-profit instellingen in een lastig parket. BYOUX van A tot Z nergens meer sortering - nergens voordeliger Hasseltstraat 178 (hoek van Hogendorpstraat) r ligt Dan •vt zelf oorde- f zijn werk het ii. «Eerst was je Kessels een lama werd ze is ze geschie- Alphensewegla, Riel redactie-advertentie-afdeling en administratie N.S. Plein 14 - 5014 DA Tilburg Tel. 013/368805 sluitingstermijn voor advertenties en t redactie dinsdagavond 22.00 uur AUTOMOBIEL- EN GARAGEBEDRIJF APK ll-keuringsstation I II I Verkoop nieuwe en happel Garantie en financiering Alle reparaties ^—7 777- KEURINGEN V.VN. Wtf LAATSTE INTEKENPRIJS MOGELIJK Moordhoek werd geschreven door de Til burgse schrijver/joumalist Ed Schilders. Het behandelt een van de meest dramati sche en legendarische feiten uit de ge schiedenis van Tilburg: de verdwijning van en de moord op de elfjarige Maria Kessels. Paperback 17x22 cm, 224 blz., 85 foto’s. De intekenprijs is tot de verschijnings datum 29,90, daarna 34,90. U kunt bestellen door onderstaande bon in envelop (zonder postzegel) te sturen naar Boekhandel Gianotten Antwoordnummer 145 5000 WB Tilburg Foto: Geert van Loon Aanstaande vrijdag 28 oktober worden de deuren geopend van het nieuwe on derkomen van basisschool ’t Kompas aan de Piet Heinstraat 1 in Tilburg. De of ficiële opening vindt plaats die dag tussen 16.30 u. en 17.30 u. Op zaterdag 29 oktober van 14.00 u. tot 16.00 u. staan de deuren van de nieuwe school open voor alle belangstellenden. Zij worden dan in de gelegenheid gesteld de school te be- zichtigen. Natuurlijk zijn er voor de schoolkinderen ook allerlei leuke aktiviteiten bedacht die in de loop van de volgende week uitgevoerd zullen worden. De nieu we school van ’t Kompas is er gekomen omdat de oude school aan de Wasse- naarlaan echt te oud was geworden. Dat gebouw werd in 1923 opgetrokken. Het is nu al bijna gesloopt. Op de plaats van de oude school komt een speelterrein. Eerder al was er een lijdelijk speelterrein op de plaats waar nu de nieuwe school staat. Met het nieuwe speelterrein is de buurt zeer tevreden. In Tilburg of omgeving zoek ik heel dringend gezinnen die voor korte tijd (soms voor enkele dagen tot max. 5 maanden) voor kinderen in de leeftijd van 0 t/m 14 jaar willen zorgen In de periode dat deze kinderen bij u verblijven wordt er naar een definitieve oplossing gezocht. U krijgt een intensieve begeleiding en er is een kostendekkende vërgoeding. Wilt u meer informatie? Belt u dan naar Betty van Brunschol Centrale voor Pleeggezinnen Stationsweg 14, 5211 TW s’-Hertogenbosch, telefoon 073 - 133647. Rondom Hart van Brabantpag. 3 Buurt in, Buurt uit (4)pag. 5 Gemeentenieuwspag. 7 Seniorenwijzer.pag. 8 Filmspag. 11 Kuituur/Amusement pag.13/15/19/27 pag.29 pag.29 pag.31/31 ...pag.35 verschijnt In geheel Tilburg, Goirle, Riel, Loon op Zand, Udenhout, Berkel Enschot, Olsterwljk, Moergestel en Hllvarenbeek Op het eerste gezicht kan de «Zwar te Piet» gemakkelijk worden wegge schoven in de richting van de D.S.W. Zij vraagt namelijk hogere vergoedin gen voor haar extern geplaatste mede werkers. Voor het merendeel gaat het om instellingen zonder winstoogmerk. Zij maken gebruik van de mogelijk heid, om via de D.S.W. personeel aan te stellen. In een tijd van bezuiniging geconfronteerd worden met hogere personeelslasten, is voor sommige in stanties teveel van het goede. Als er niets gebeurt, zullen mogelijk arbeids plaatsen verloren gaan, lijkt een voor de hand liggende conclusie. Maar is dit ook de werkelijkheid? Rond de tafel Waarnemend D.S.W., de heer stelling kent opleidingen in de sectoren techniel dienstverlening en gezondheidszorg. Het gaat in het kader van de SVM-operatie, Sectorvorming en Vernieu wing in het Middelbaar beroepsonderwijs. De SVM-operatie moet ertoe leiden dat in de negentiger ja- ren vanuit grotere instellingen beroepsonderwijs verzorgd wordt dat beter aansluit op de arbeidsmarkt. De nieuwe instel lingen zullen hun bijdrage gaan leveren aan de bestrijding van de werkloosheid. Dit kan bijvoorbeeld door ervoor te zorgen dat meer leerlingen een diploma halen dat uitzicht geeft op een baan. Daarnaast gaat het beroepsonderwijs cursussen verzot- gen voor het bedrijfsleven in het kader van her- of bijscholing. directeur van de P.W.M. Géboers, wijst Cursussen Uit-agenda Politieberichten. B W-besluiten Noord Brabant onveilige provincie. Parochienieuws Autopraat (.Sport Vandaag, donderdag 27 oktober 1988 is het precies 44 jaar geleden dat Tilburg bevrijd werd van de Duitse overheersing. Voor vele le zers is dit een gebeurtenis die zij zich nog haarscherp voor de geest kunnen halen. Voor anderen is dit een dag waarvan zij alleen maar weet hebben door verhalen van ouders, door verhalen uit boeke” door beelden uit films, etc. 1 langer die bevrijding en daan ook de Tweede Wereldoorlog c ter ons komt te liggen, hoe mir mensen er vanuit eigen ervaringen over kunnen getuigen. Zo gaat dat nu eenmaal met de mensheid: we worden ouder en de geschiedenis komt verder achter ons te liggen. Daarmee is niet gezegd dat we die geschiedenis dan ook maar moeten vergeten. We moeten geen enkele geschiedenis vergeten want we kun nen er uit leren. En als er één ding is wat we kunnen leren uit die oor logstijd en de bevrijding dan is het wel dat vrede - dat woord dat zo inherent is aan bevrijding - meer is dan alleen maar een woord van vijf letters. Vrede moet soms bevochten worden, voor bevrijding moet soms gevochten worden, hoe paradoxaal dat ook klinkt. De bevrijding van Tilburg op 27 oktober 1944 is daar wel het beste bewijs van. Tilburgers leven nu 44 jaar in vrede maar hoe- velen elders in de wereld leven niet in vrede of leven in een gewapende vrede? En wat te denken van situa ties in landen waar de bevolking niet door vreemde overheersers wordt geknecht maar door eigen inwoners? Zuid Afrika is daar na tuurlijk hét voorbeeld van. Al jaren worden daar de zwarten minder rechten toebedeeld dan de blanken. En al jaren helpen Westerse landen mee die onderdrukking in stand te houden, ook Nederland helpt daar aan mee. Een veelvuldig gehoord argument voor steun aan de blanke machthebbers in Zuid Afrika is dat werkgelegenheid die door Westerse bedrijven daar gecreëerd wordt de zwarten toch ook ten goede komt. Natuurlijk is dat zo maar onweer legbaar is het feit dat een bepaalde bevolkingsgroep minder rechten heeft dan een andere en dat is fun damenteel onjuist, tenminste wan neer men uitgaat van democrati sche beginselen. In Nederland gaan we uit van die beginselen, ze ker in ons eigen land. Wanneer het echter wat verder weg is, zoals bij voorbeeld in Zuid Afrika, dan kun nen plotseling die beginselen min der zwaar wegen en legt met name de eigen portemonnee meer gewicht in de schaal. Is dat nou, wat ze in de Tweede Wereldoorlog noemden, collaboratie of klinkt dat in dit ver band te zwaar? Met het oog op on ze bevrijding vandaag op de kop af 44 jaar geleden, is het goed daar eens in alle rust en vrede over na te denken. Die luxe hebben we en die hebben we te danken aan vele an deren die zich ingezet hebben om ons, 44 jaar geleden, te bevrijden. erop dat we twee invalshoeken in ogenschouw kunnen nemen. Gezien vanuit de instelling die D.S.W.-mensen in dienst heeft is het niet uitgesloten, dat één of meer arbeidsplaatsen op de «tocht» komen te staan. kis ik een schatting moet problemen te verwach- gevallen. Ik denk echter minder arbeidsplaatsen SIGI7 transportwielen (fits .„bo.., .0(013 32.3.6 ■ÉT zijstraat Heuvelstraat Vanaf woensdag 19 oktober tot en met aanstaande zaterdag 29 oktober is in de Duitse stad Krefeld in het grote warenhuis «Kaufhaus Horten» de volle aandacht gericht op Nederland. Een en ander is het resultaat van een bijzonder goede sa menwerking tussen de Nederlandse Bond in Duitsland en het eerder genoemde warenhuis. Door middel van een produktenpresentatie waarbij de natuurlijk de Nederlandse kaas, boter en eieren niet ontbreken - maar waarbij ook nadrukkelijk aandacht is voor stadspromotie - worden de bezoekers van het Duitse warenhuis geattendeerd op Nederland. Ook de gemeente Tilburg wordt er gepresenteerd en dat gebeurt op goede wijze. Alle facetten van Tilburg: zoals o.a. werkgelegenheid, toerisme, wonen, onderwijs, etc. worden er belicht door middel van foto’s, folders en andere presentaties. De loco-burgemeester van Tilburg, de heer Driessen was aanwezig'bij de opening van de «Holland Week» en sprak daar de aanwezigen toe. beroepsonderwijs. Gestreefd wordt per 1 januari 1990 en deeltijd, korte en lange opleidingen in één instelling brengen. De nieuwe instelling van ongeveer 8500 leerlij in de toekomst een breed scala aan beroepsopleic' regio Tilburg e.o. gaan verzorgen. Als startlocatie Tilburgse mbo-cluster de komende twee jaar ca. het uitvoeren van activiteiten gericht op de vernieuwing van het onderwijs. Vooruitlopend op de nieuwe wet voor mbo onderzoeken het Triborgh College, de mts, de meao Midden-Brabant, mdgo Til- borgh, SG St. Dionysius en de streekschool te Tilburg de moge lijkheid om in 1990 te fuseren tot één instelling. De nieuwe m- «Het wordt hoog tijd aandacht te besteden aan de vernieu wing van het beroepsonderwijs en het verbeteren van relaties met het bedrijfsleven. Tilburg- kan op dit punt een uitstekend voorbeeld worden voor het overige beroepsonderwijs». Dit zei drs. J. Engberts van de landelijke SVM-proces-coördinatie gis teren 26 oktober bij de Tilburgse SVM-conferentie. Hij gaf aan verheugd te zijn over de voortvarendheid waarmee de Tilburgse scholen in het kader van de SVM-operatie te werk zijn gegaan. Zes samenwerkende mbo-instelhngen in Tilburg zijn door staatssecretaris van onderwijs en wetenschappen, mw. Ginjaar- Maas, aangewezen als SVM-startlocatie. Tilburg wordt daar mee als voorbeeld gesteld voor het vormgeven aan vernieuwd 1st h 1 of komen te Géboers: «Als i maken zijn er p’ ten in zo’n 50 g dat het eerder minder arbt betreft». De 150 concierges die via de D.S.W. werken op scholen in de regio Tilburg buiten beschouwing latend, kunnen mogelijk voor 50 arbeidsplaatsen pro blemen ontstaan. Dat is echter de ver wachting indien verder géén actie wordt ondernomen. «We gaan met de betreffende instanties rond de tafel zit ten om te zien of we een oplossing kunnen vinden. Een oplossing die ac ceptabel is voor onze relaties en voor onze eigen organisatie», zegt de heer Géboers. «Van onze kant willen we zo soepel mogelijk zijn. Maar ik wil er geen misverstand over laten bestaan. (Lees verder blz. 5) De directe aanleiding van de «Hol land Week» is het 67e congres derlandse Bond in Duitsland jaar in Krefeld gehouden wordt. De organisatoren van dat congres kwa men op het idee de belangstelling voor Nederland verder uit te dragen en zochten naar mogelijkheden om dat idee te realiseren. Dank zij de mede werking van «Kaufhaus Horten» kon dat inderdaad gebeuren. (Lees verder blz. 5) I Ondergetekende besteltex. Moordhoek I tegen de intekenprijs van 29,90. I Naam: I Adres: I Postcode:Plaats:- Datum:Handtekening: komt bestelling na bericht afhalen I wenst toezending per post (verzendkosten worden doorberekend) In de afgelopen tien weken keek de Tilburgse Koerier vooruit naar de publikatie van het boek Moordhoek, geschreven door Ed Schilders. Op basis van nooit eer der gepubliceerde bronnen be schrijft Schilders daarin de legen darische «Zaak Kessels» uit het Tilburg van 1900: de droevige moord op de elfjarige Maria Kes sels. «Moordhoek», zegt Ed Schil ders, «heb ik geschreven uit be langstelling voor een stukje ge schiedenis van de stad. Een heel bijzonder, dramatisch stukje. Door alle feiten te verzamelen die nog beschikbaar waren, bleek het mogelijk te zijn om de volle om vang van het drama in kaart te brengen. «Nadat de medewerkers van Schilders uit alle denkbare archieven dat materiaal boven water hadden gebracht, begon hij aan een waarachtig monniken- werk^het organiseren en rubrice ren van alle informatie. De com puteruitdraai van het register dat zo ontstond, vult een grote multo map. Schilders: «Toen ik dat kar wei af had, had ik echt het idee dat ik alles wist. De vraag was al leen nog hoe al die stukjes kennis in elkaar pasten. Maar ik wist wie er gelogen had, wie valse geruch ten verspreidde, en waarom men dat deed. Ik wist waar honderden Tilburgers tijdens die drie augus tusdagen in 1990 geweest waren, wat ze gedaan hadden, en wat ze gezegd hadden. Iedere stap die Maria Kessels gezet had op die fatale dag kon ik nagaan». Een bijzonder aspect van het boek is zonder twijfel het laatste hoofdstuk. Daarin wordt de com plete toedracht beschreven zoals die volgens de auteur en zijn me dewerkers heeft plaatsgevonden. De lezer zal daarbij heel wat te incasseren krijgen. Niet alleen de vraag wie nu de dader was, wordt in dat hoofdstuk voorzichtig be antwoord. Pas in dat laatste hoofdstuk blijkt ook wat precies de rol geweest is van andere be trokkenen. Van koster Van Ister- daal, schilder Mutsaers, en com missaris Caarls bijvoorbeeld. De toedracht blijkt veel venijniger in elkaar te zitten dan ooit bekend is geworden. «Bijna iedereen», zegt Schilders, «is in zekere zin mede plichtig geweest. Niet aan de kin dermoord natuurlijk, maar wel aan het feit dat de zaak nooit is opgelost. Naarmate de stukjes van de puzzel in elkaar begonnen te passen, vielen we van de ene verbazing in de andere». Een goed voorbeeld van die onver wachte onthullingen uit het boek, is de rol van de Tilburgse kran ten- uitgever Antoine Arts. Arts was directeur van de Nieuwe Til- burgsche Courant en daarnaast lid van de Tweede Kamer. In Moordhoek wordt met brie ven van Arts aangetoond hoe het kamerlid zich bij de zaak liet be trekken. In het grootste geheim stuurde Arts informatie over ge tuigen door naar de verdediger van schilder Mutsaers. «Soms had ik het gevoel», zegt Schilders, «alsof ik er in 1900 zelf bij was geweest. Door al die in formatie kon ik me het drama en de nasleep heel goed voorstellen. Ik zag het helemaal voor me, de begrafenis van Maria Kessels, hoe de verdachten geboeid door de stad werden geleid tussen ma rechaussees te paard, de mensen in café De Zwarte Ruiter en in herberg Van Empel om een ta feltje, pratend over het raadsel bij een borrel citrij. Mutsaers, pend op zijn matras op de zolt vloer van het huisje aan de Wa tertorenstraat. Ik hoop dat ik die beelden goed heb overgebracht in het boek». Vanaf zaterdag 29 oktober Moordhoek in de winkel. I kan iedereen daarover len. Ed Schilders vat zijn liefst als volgt samen: «1 de dood van Marietjc gruwelijk drama, das ook een legende, nu i denis». Z~1

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1988 | | pagina 1