Nieuw CNC-bewerkingscentrum a Hamers-metaaldraaierij 159 bedrijf Meer toekomst voor St. Musische Vorming - J Fikse uitbreiding produktiecapaciteit riE jsd. het nieuwe gezicht F^van I Kindervakantieweek in Beekse Bergen Restauratie Mariakerk de Schans in gevaar ste Een - WIJK JAN DEVRIEZE A.v. BOESSCHOTEN en °n ubv I Leerwerkplaats textiel/leder voor vrouwen JUBILEUM AANBIEDING, /chouwbura OO brillen Filiassi speelt «Avonturen in ’t Trollenbos» Eurofilmfestival 4 1988-pagina 4 Donderdag 13 oktober 1988 - pagina 5 DE TILBURGSE KOERIER HRE357 ikelaar 36010 /AN SMITS iting van J Ricardo eln 14 150017 Goirkestraat 59 TbI. 013432550 Doppen een af- en Binnenkort ook JVC kl-T.V. stereo teletext 1995,- Donderdag koopavond Betalingen v.a. 30,- per maand Schoenreparatie Lederwaren Pedicure De staf van het bedrijf met v.Ln.r. de heer P. Kuijpers, mevrouw K. Hoofs en directeur H. Hamers. Dhr. Hamers jr. bij ’n unieke draaibank, die ’t produkt aan twee zijden bewerkt zonder menselijke tussenkomst :n wij edin- gemak. 1 jaar garantie. 205,- SCHOENREPARATIe') Hoefstraat 145, tel. 432163, TILBURG ik voort men l is nu ling de verspa- een aant als kleur, 1 verrassing kinderen i alleen de J JO J clownsact en goocheltrucs op de ook de meegekomen ouders zullen veel lol, vrolijkheid en ontspanning aan de- maar ook niet-ijzerhoudende en kunststoffen. Lieve-Vrouwepleir Bemardusplein 34 ft DONDERDAGAVv - opge lurlijk in tweeën ge t een slechte kant. wordt de wereld in mand kan de «goede Geldig tot 19-10-88 DOE-HET-ZELF C. van Tilburg -'■sin 15-Tel. 363082 34(t Zand) -Tel. 673719 WOND KOOPAVOND Tilburgse i Klub», uitge' innerk-a&Liviit n het Jaar van geschikte voor- heid bij het vak soorten, metalen i eitsprodukt onontbeerlijk. Deze hoogte re rol bij de controle. Tussen- en eindcontroles zijn voor 'n kwalitei meter speelt 'n belangrijke 50 weken lang speciale jubileumaanbiedingen Black Decker SNOERLOZE SCHROEFBOOR 9013 Een sterke, 7.2 volt machine met 6 cellen. Oplaadbaar d.m.v. de bijgele- j verde adapter. Twee toeren 300 en 600 t.p.m. en zowel links als rechts draaibaar. Met ingebouwde water pas, boorsleutel en bithouder. 'n Probleemloos apparaat voor jaren Overleg op overleg De reactie van het college op deze aanbevelingen was van aard dat de aanbevelingen uitgesplitst werden en niet als een geheel bekeken werden. Met name de aanbeveling om de ge meentelijke subsidie structureel met 100.000,- te verhogen werd niet over- Schouwburgring 47 Tilburg, tel. 013-366578 Uw JVC top Class Gold dealer levert de complete JVC audio video line uit voorraad Tijdens de herfstvakantie worden in het strandpark en het safaripark Beekse Bergen tal van leuke activiteiten voor de kinderen op touw gezet. Op zaterdag 14 oktober begint de kindervakantieweek in het strandpark met een spannende schatgraafwedstrijd. Wie het eerste de grote goudklomp opgraaft, verdient natuurlijk een leuke prijs. De schatgraafwedstrijd begint om 14.00 uur op het grote strand voor het Maxi- theater. De Mariakerk op de Schans waar hard aan gewerkt wordt. Daarom wordt er ten behoeve van de restauratie van de Mariakerk op de Schans een grote loterij georganiseerd met als hoofdprijs een auto ter waarde van 17.500,-. De verkoop van die lo ten is in volle gang maar er zijn er nog 200 onverkocht. De bedoeling was eind oktober de eerste trekking te laten plaatsvinden maar omdat er nog te weinig loten verkocht zijn is die eerste trekking uitgesteld tot november. Het ligt dan in de bedoeling iedere laatste vrijdag van de maand, tot en met Dormans of Anneke (675802). Met hen kan ook spraak worden gemaakt. In 1972 gaat de heer H. Hamers een schuur achter zijn woning, aan hv. Dr. Cuypershof in Tilburg van start met een metaaldraaierij. Aanvankelijk in de avonduren en iets later voor hal ve dagen. In die periode is hij nog ge heel of gedeeltelijk in loondienst werk zaam. De niet te ontstaat v™ me» met zijl don "NTo in» Vanaf zondag 15 oktober t.e.m. zon- J 23 oktober treedt dagelijks om .j.yO uur en 16.00 uur in het Maxi- theater de overbekende kinderentertai- ner «Ricardo» op. «Ricardo» is zowel in het nationale als internationale amusementscircuit allang geen onbe- Beeks kende meer. Schitterende afwisselende riparl shows garanderen iedere voorstelling oppa^ amusement van hoge allure. De ver- diere’ schillende shows van «Ricardo», waar bij alle kinderen, jong en oud, ruim 116 uur lang betrokken worden, hebben ital belangrijke kenmerken, zo- tempo, afwisseling en tal van igen. Kortom, zaken die de 1 in de ban houden. Doch niet kleintjes krijgt hij met zijn en goocheltrucs op de hand, jegekomen ouders Deze fraaie werkstukken zijn tijdens de herfstvakantie dagelijks te bewon deren van 10.00 tot 16.00 uur. Alle activiteiten die in het safaripark en strandpark in de herfstvakantie plaatsvinden, zijn bij de normale en treeprijs voor de parken inbegrepen. ze unieke flitsende show-acts beleven. Op dinsdag om 14.00 uur, eveneens in het Maxi-theater, kunnen kinderen hun eigen kleding maken en daarna natuurlijk meedoen aan de flitsende modeshow. Voor degenen die de mooi ste kleren maken en voor de mannequins zijl te winnen. Op donderdagmiddag om 14.00 uur begint het vliegersfestijn. Eerst maak je in het Maxi-theater een schitterende vlieger, die je later op de middag kunt showen bij het grote vliegerfestijn. Wie heeft de grootste vlieger, welke vlieger gaat het hoogst, wie heeft de mooiste kleuren gebruikt? Ook dit wordt weer een spannende middag, waarbij je ook weer in de prijzen kunt vallen. De afgelopen weken ontving men bij de leerwerkplaats textiel/leder regel matig telefoontjes van werkzoekenden, die in de leerwerkplaats zouden willen werken. Het woord leerwerkplaats in combinatie met «leder» roept schijn baar nogal wat verwarring op. voor de beste De voortgang van de restauratie van de Mariakerk op de Schans in Tilburg is in jn er weer leuke prijsjes 8evaar omdat er een tekort aan financiële middelen dreigt. Die dreiging heeft alles bestuur bij te dragen in de kosten. Die toezegging heeft de provincie ingetrokken en daardoor is er nu een gat in de begroting ontstaan van ongeveer 100.000,-. In de parochie wordt er alles aan gedaan om dat gat te dichten. Zo is er door en voor kinderen een sponsorloop georganiseerd die 10.000,- heeft opgebracht. Ook is er een brievenaktie gehouden onder het bedrijfsleven en het resultaat daarvan was bemoedigend: 20.000,-. «Dat is echter niet genoeg», aldus Denis Hendrickx, priester Norbertijn van de parochie Heikant-Quirijnstok in Tilburg Noord, «er moet meer gebeuren». De metaalindustrie is in Tilburg relatief sterk vertegenwoordigd. Het is daarom geen verrassing, dat in deze bijdrage binnen de serie «Tilburg in Bedrijf» weder om een metaalondememing centraal staat Metaaldraaierij en Rondslijpinrichting H. Hamers is een bijzonder metaalbe drijf. Het machinepark van de Tilburgse onderneming is uniek. Zeker na de aan schaf onlangs van een derde en zeer geavanceerd computergestuurd bewerkings centrum. Een aanzienlijke uitbreiding van de freescapaciteit van Hamers werd hiermee een feit. (Vervolg van blz. 1) Wat betreft de ateliers en werkplaat sen: laat het Duvelhok, ’tHeks en Zouavenlaan 77 zitten waar ze zitten. Betrek alleen het centraal bureau aan de Willem II straat in de zogenaamde «herallocatie-operatie» in het kader van de compacte stad. En als laatste aanbeveling: formuleer in nauw over leg met de instellingen voor kunstzin nige vorming in Tilburg korte en lange termijn doelen gericht op optimalise ring van samenhang binnen kunstzin nige vorming en de overige instellingen in het werkveld van de kunsten. Be stuursdwang ter zake is af te wijzen als een zinloos instrument, aldus de ad viescommissie. s in toegenomen. Op dit moment telt Me- het taaldraaierij en Rondslijpinrichting H. Hamers 20 personeelsleden. Dat zijn voor het grootste deel mensen met een opleiding LTS-metaal, die zich bij Ha mers verder in het vak hebben be kwaamd. Alle benodigde programma tuur voor de computergestuurde ma chines wordt bij het metaalbedrijf door de mensen zelf vervaardigd. Overigens kan de Tilburgse onder neming nog enkele mensen met een vakopleiding plaatsen. Een interne op leiding zorgt ervoor, dat ze na verloop van tijd de fijne kneepjes van het vak beheersen. Naast een geschikte opleiding is betrokkenheid bij 1 uiteraard van belang. bevrijden, zelfs Bulletje en Bonestaak niet. Dan komt Marleentje, die ver liefd wordt op David Speelgroep Filiassi bestaat uit onge veer 20 spelers, waaronder enkele kin deren. Het stuk «Avonturen in het Trollenbos» is met name geschikt voor kinderen in de leeftijd van 6 tot 12 jaar. Basistechnieken De leerwerkplaats textiel/leder is een onderdeel van de Stichting Leer-/ Werkplaatsen Tilburg. Deze leerwerkplaats is uitsluitend voor vrouwen van 17 t/m 45 jaar. Zij leren hier de eerste basistechnieken op het gebied van naaien. Ze krijgen nog geen diploma aan het eind, maar kun nen wel doorstromen naar de begin- cursus eenvoudig knippen en naaien op de leerwerkplaats confectie. De cursus is voor vrouwen die nog onvoldoende Nederlands kunnen spre ken en/of lezen; voor vrouwen die er zo lang uit geweest zijn dat ze niet 'meteen voor vier dagen per week kun nen of willen beginnen of voor vrou wen die via deze cursus aan een baan willen komen in functies met lage op leidingseisen. Naast de naailessen krij gen ze beroepenoriëntatie en hulp bij Nederlands en rekenen. Informatie is te verkrijgen bij José groei van het bedrijf is echter 5 stuiten, waardoor de noodzaak voor Hamers om zich «full-ti- t zijn bedrijf te gaan bezighou den. Na inmiddels reeds een grotere werkplaats aan het Dr. Cuypershof be trokken te hebben, vestigt Hamers zich in 1980 op het industrieterrein «Lo ven». genomen door het college. Toen volg de overleg op overleg met als uiteinde lijk resultaat de eerder genoemde voor stellen van Krosse die hij deed in het gesprek van 5 oktober jl. Komen voort uit de bevolking Jan Doms: «Belangrijk is dat een onderdeel uit de Cultuurnota nu her schreven is en dat de SMV eindelijk een eigen plaats heeft weten te verwer ven, niet alleen op sociaal-cultureel ge bied maar ook op kunstzinnig gebied. We hebben er wel voor moeten knok ken. Kijk eens naar de huisvesting van onze ateliers en werkplaatsen. Door ongelooflijk veel zelfwerkzaamheid zijn die geworden tot wat ze nu zijn: uitstekende ruimtes waar veel mensen komen. Ook onze werkwijze is goed, dat is gebleken uit het rapport van de onafhankelijke adviescommissie. Waar we nog mee zitten is het exploitatiete kort maar met het voorstel van Krosse, uitgezonderd de aflossing van rente, kunnen we daar aan gaan werken want we mogen aannemen dat de gemeente ons de komende vijf jaar met rust laat. Vanuit deze positie kunnen we ook met de schouwburg bijvoorbeeld eens kijken naar hoe het zou kunnen met dag 2 het Beeldend Kunstcentrum want daar 13.00 moet ook nog veel voor gebeuren wil er dat ooit komen». En t.a.v. de SMV merkt Doms tenslotte nog op: «Ons sterke punt is dat we uit de bevolking voortkomen in tegenstelling tot bij- rbeeld de Schouwburg. Daar is i lang aan voorbij gegaan maar dat iu hopelijk voorbij». Tentoonstelling en wedstrijd Ieder kind, dat tijdens de herfstva kantie het safaripark bezoekt, kan meedoen aan een leuke speurtocht door het safaripark. De formulieren kan men na afloop van de safaririt inleveren bij de recep tie. De winnaartjes van de wedstrijd mogen volgend jaar een VIP-dagje Tcekse Bergen beleven: door het safa- ipark met safari-jeep, met de dieren- ippasser de stallen bezoeken en de neren verzorgen, een lekker etentje in het restaurant en ’s middags heerlijk ravotten in het strandpark. In het safaricentrum is een tentoon stelling van en voor kinderen met als onderwerp «safaripark». Veel kinde ren hebben over dit onderwerp, alleen of in groepsverband, leuke ontwerpen, tekeningen en maquettes gemaakt. Drie fases De eerste fase van de restauratie ging medio 1987 van start en werd in de zomer van dit jaar afgerond. Die eerste fase bestond hoofdzakelijk uit ingrijpende reparaties aan het dak en regenafvoerwerkzaamheden. De dak- leien werden vernieuwd, de zinken da ken werden gerepareerd, dakgoten werden vernieuwd en de hemelafvoe- ren werden voor het grootste gedeelte vervangen. Ook de Angulustoren werd grondig opgeknapt. Totale kosten hier van: 200.000,- De tweede fase is nu in uitvoering. Het open voegwerk wordt hersteld evenals de natuursteenversiering. Het glas-in-lood van de vele ramen zal worden opgeknapt en aan de noord-, zuid- en westkant zal dubbele begla- ““3 worden aangebracht. Het buiten- Iderwerk zal een nieuwe verflaag krijgen. Totale kosten: ongeveer ƒ300.000,-. De derde fase tenslotte betreft het binnenwerk van de kerk, herstel van voeg- en metselwerk van de pastorie en het plaatsen van nieuwe kozijnen in de pastorie. Naar verwachting kan met die derde fase in 1989 of in 1990 be gonnen worden. Geschatte kosten: ƒ200.000,-. Ook u kunt een nieuw gezicht I I krijgen als u eens bij ons langs I komt. En niet alleen voor een nieuwe bril, maar ook voor contact- I lenzen en oogmeting staan wij voor u klaar k Kom geheel vrijblijvend voor advies. over hoogwaardige meetapparatuur. De klant eist op de dag van vandaag een hoge en constante kwaliteit. De apparatuur voor de tussen- en eind controle van het produkt moet hierbij aansluiten en dus eveneens van uitste kende kwaliteit zijn. Vandaar dat Ha mers een erg nauwkeurige driedimen sionale meetmachine heeft geïnstal leerd in z’n meetkamer. De Tilburgse onderneming zich uitsluitend bezig met dv nende technieken draaien, frezen, za gen en slijpen. Bewerkt en verwerkt worden hoogwaardige en taaie staal- augustus 1989, een trekking te doen. De laatste vindt plaats op 1 september 1989 en dan wordt de hoofdprijs inge zet. U kunt er aan meedoen door loten te kopen. Voor 150,- dingt u 10 keer mee en draait u mee in de trekking voor de hoofdprijs. Ook kunt u iedere maand een bedrag van 15,- betalen en dat tien maanden lang. Het is orga nisatorisch niet mogelijk bijvoorbeeld maar vijf keer mee te doen voor een Foto: Geert van Loon bedrag van 75,-. Het is alles of niets. De verwachting is dat met deze loterij een bedrag van 80.000,- bij elkaar te krijgen, voldoende om daarmee een start te maken voor de derde restaura tiefase. Metaaldraaierij en Rondslijpinrich ting H. Hamers is gespecialiseerd in de vervaardiging van uiteenlopende ma- chine-onderdelen in kleine series. Maar produktie in grote of middelgro te series behoort eveneens tot de mo gelijkheden. Daarnaast vervaardigt Hamers ook speciale gereedschappen, mallen en veelsoortige hulpgereed- schappen voor de industrie. Er wordt gewerkt met kleine tole ranties, want nauwkeurigheid is vaak een eerste vereiste. Het is daarom niet verwonderlijk, dat het bedrijf beschikt Absolute top De metaaldraaierij en rondslijpin richting aan de Kapitein Rondaire- straat is uitgerust met een modem ma chinepark. Naast conventionele ma chines beschikt Hamers over een aan houdt ta* computergestuurde draai- en frees- banken. In het laatste geval is de aan duiding overigens te beperkt, omdat zo’n zogeheten vertikaal bewerkings centrum ook bewerkingen als boren, Aan de slag De lokatie van Metaaldraaierij en Vprpjcfp Rondslijpinrichting Hamers aan de Kapitein Rondairestraat 18 meet een oppervlakte van 700 m2. En zoals de naam van het bedrijf al aangeeft is de metaaldraaierij intussen ook werk zaam op het gebied van rondslijpen. Directeur H. Hamers zegt hierover: «Met het rondslijpen kwam ik weer te recht bij mijn oorspronkelijke vak. Na een opleiding fijnmetaal ben ik 16 jaar werkzaam geweest in de praktijk. Op een gegeven ogenblik wilde ik weleens voor mezelf aan de slag gaan.» In de afgelopen 15 jaar is de perso neelsomvang van het bedrijf gestaag het 1 teurkunst plaat wordt gehouden op 14 en in de Tüburgse Schouwburg Een kwalitatief zeer interessante manifestatie waarbij beoordeling, ont moeting en internationale uitwisseling centraal zullen staan. ruimen en tappen van schroefdraad kan verrichten. Onlangs heeft het bedrijf haar derde bewerkingscentrum aangeschaft. Di recteur Hamers: «Dit bewerkingscen trum is uniek. Qua grootte behoort het zonder twijfel tot de absolute top in Zuid-Nederland. We kunnen met het centrum produkten verwerken, die een afmeting hebben van 1 x 2 meter. De gereedschapswisselaar kan maar liefst 30 gereedschappen bevatten.» Bij conventionele apparatuur is het meestal zo, dat gereedschappen door mensen vervangen moeten worden. Een voorbeeld hiervan is het vervan gen van een boor door een exemplaar met een grotere diameter. Het bewer kingscentrum zorgt er als het ware zelf voor, dat het gewenste gereedschap op het juiste moment en in de juiste posi tie klaar is voor gebruik. Het nieuwe bewerkingscentrum van Metaaldraaierij en Rondslijpinrichting Hamers is technisch van zeer hoog ni veau. Toch is het al tien jaar geleden, dat bij Hamers de eerste computerge stuurde machine werd geïnstalleerd. Als het Tilburgse bedrijf steeds zo snel weet in te spelen op nieuwe ontwikke lingen, lijkt succes ook in de toekomst verzekerd. Speelgroep Filiassi speelt zaterdag 15 oktober om 1430 u. in het cultureel centrum in Hilvarenbeek het kinder- stuk «Avonturen in het Trollenbos». Het toneelstuk is geschreven door O. Panaikos en bewerkt en geregisseerd door Jan Naaijkens. Speelgroep Filiassi heeft de afgelo pen jaren veel succes gehad met het re pertoire van kindertoneel. Ook het De originele vormgeving, de fraaie de- De provinciale werkgroep voor kors en fantasierijke kostuums, de le- «Het Jaar van de Amateurkunst» heeft vendige muziek maken het spel een het Eurofilmfestival, dat georganiseerd lust voor het oog. wordt door «De Tilburgse Amateur Het verhaal - gebaseerd op een Smalfilm/Video Klub», uitgekozen als oude legende - gaat over een jonge- één van de keurmerk-aktiviteiten, die I man, David Dubbelteen, die terecht in het kader van het Jaar van de Ama- komt in een betoverend bos waarin teurkunst plaatsvinden. Het festival I drie trollen wonen. David wordt in een wordt gehouden op 14 en 15 oktober I hol opgesloten en door de trollen fi- in de Tilburgse Schouwburg. I guurlijk in tweeën gehakt: een goede Een kwalitatief zeer mt en een slechte kant. De slechte kant gestuurd en nie- kant» van David I

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1988 | | pagina 5