o Geheel nieuw winkelcentrum in het hartje van de stad 69 Meer toekomst voor 39 59 1 St. Musische Vorming bedrijf LEOH nu9,- Herfst 25 Realisering Compacte Stadplannen komt dichterbij Laatste voorstellen van Krosse bieden perspectief ïïl D smile is ave VERF-BEHANG 5 halen, 4 betalen! babyribcord. Feestweek SUZUKI MOORDHOEK verschijnt 29 oktober bij BOEKHANDEL GIANOTTEN (VAN RIELS 1 Van Lieshout r /bedr.winterkatoen Koerier Oplage: 89.255 ex. I *1 Ideei Piusstraat 96 - Tilburg Tel 013-363369 gen de w ie Ci :ld e 11a Zie adv. pagina 24 BLUE LABEL DONGEN Foto: Geert van Loon kurkcentrum ONDERHOUDSVRIJ Telefoonstraat 34 J. VAN LOON-OTTEN Hasseltstraat 178 WEEKEMDRECLAME: Donderdag 13 oktober 1988 32e jaargang nr. 1580 Ramen+Deuren ...wantóóKiHlwst^ PER METER De trend in Parijs Libehto jeans en niets anders de verdwijning elfjarige Maria I en administratie: DA Tilburg 1805 9 Koerier bv^ Jouwes gemeent van 13 >t, zal «verl maar het coördine ken van doen dat de lening willen Vrijdag en zaterdag APPELBOLLEN Moordhoek Leuke bijverdiensten De Tilburgse Koerier zoekt enkele bezorg(st)ers voor de wijken: REESHOF HUIBEVEN Kwaadeindstraat Op donderdag wordt de Koerier bij u thuis gebracht. Interesse? Bel dan 04255-1762 in het i on- 'Uitgave: De Tilburgse Dir. T. de Beer-Dc Oprichter: J.H.G. de Beer vrijetijdskleding Staat voor kwaliteit en vaste lage prijzen Biss. Zwijssenstraat 34 Tel. 352604 Zie ook pag. 6 Ondergetekende besteltex. Moordhoek tegen de intekenprijs van 29,90. Naam: Adres: Postcode:Plaats: Datum: Handtekening: O komt bestelling na bericht afhalen wenst toezending per post (verzendkosten worden doorberekend) sluitingstermljn voor advertenties en redactie dinsdagavond 22.00 uur verschijnt In geheel Tilburg, Golrle, Rlel, Loon op Zand, Udenhout, Berkel Enschot, Olsterwljk, Moergestel en Hllvarenbeek erdag 8 oktober I988. rkocht voorbehouden. ober 1988-pagina 36 O De Moordhoek werd geschreven door de Til burgse schrijver/joumalist Ed Schilders. Het behandelt een van de meest dramati sche en legendarische feiten uit de ge schiedenis van Tilburg: r'“ van en de moord op de Kessels. Paperback 17x22 cm, 224 blz., 85 foto’s. De intekenprijs is tot de verschijnings datum 29,90, daarna 34,90. U kunt bestellen door onderstaande bon in envelop (zonder postzegel) te sturen naar Boekhandel Gianotten Antwoordnummer 145 5000 WB Tilburg ALLEEN BIJ HET ERKENDE WERU- VAKBEDRIJF. ^VROMANS VAN GESTEL B.V. Gijsbers Tilburg»... SKF transportwielen tiltniri; |ul<> v< rn<-wt>.t 14 tel 013 321316 Gisteren, woensdag 12 ok tober, presenteerde wethou der van Eijkeren samen met vertegenwoordigers van Wil ma Vastgoed, Winkelproject Management en Architecten bureau AGS verder uitge werkte plannen met betrek king tot een geheel nieuw win kelcentrum in het hartje van de stad. De plannen zijn een uitvloeisel van de nota Com pacte Stad die enkele jaren geleden het licht zag en waar in ideeën waren opgenomen die ontleend waren aan een prijsvraag over de herinrich ting van het centrum van Til burg. Concreet gaat het over de locaties Piusplein, Emma straat en Stadhuisplein. De gisteren gepresenteerde plan nen behelsen een nieuw win- kelcircuit dat aansluit aan de ooskant op de Juliana van Stolbergstraat en aan de west kant op de Oude Markt. itsaers I inge- Bewaring persoon- i horloge, Alphenseweg 1a, Riel NIEUWBOUW VERBOUWW?™» VAN In deze serie kijkt de Tilburgse Koerier vooruit naar de publicatie van het boek Moordhoek, ge schreven door Ed Schilders. Op basis van nooit eerder gepubli ceerde bronnen, beschrijft Schil ders daarin de legendarische «Zaak Kessels, uit het Tilburg van 1900: de droevige moord op de elfjarige Maria Kessels. redactie-advertentie-afdeling e N-.S. Plein 14-5014 Tel. 013/368E Heikese kerk loopt, zal «verkeersluw» ’maakt maar het Stadhuis- bereikbaar voor auto’s. De -sast worden .komsten te a“" zij in een gebied rij ders het eigenlijk voor vwJ win- Heuvel- fonumen- t Smit van het Piuspltiu. id pu- mapassage en de h m. Op Stadhuisplein inch - kelgeboüw zou ges januari 1990. Het is de ve men dan 18 maanden n dat alles gebouwd te krijj 8.000 in2 Deze plannen waar we volgende week uitgebreider op terug zullen ko men, betekenen een uitbreiding van het die winkeloppervlak in het centrum van de r de stad met zo’n 8.000 m2. Morgen, vrijdag 14 oktober, worden de plannen bespro- O„J ken in de commissie ruimtelijke orde- nog niet hele- ning, openbare werken en stadsbeheer. “«1 de koster zijn. De prijs voor «e waarheid was vaak hoog. Het pleidooi waarmee Pels Rijcken zijn cliënt vrijpleitte voor het Hof in Breda, werd in alle grote Nederlandse kranten, en in de twee Tilburgse kranten, letter lijk af gedrukt. Vanaf dat moment begrepen vele Tilburgers, dat Pels Rijcken voor niemand bang was, ook niet voor de katholieke geestelijken, die geprobeerd had den de zaak te verdraaien. Met dat pleidooi won hij hun vertrou wen. Binnen enige weken na de vrijspraak in Breda hebben zich nieuwe getuigen gemeld, die niet eerder met hun verhaal hadden durven komen. Mutsaers heeft het mede aan die getuigenissen te danken gehad dat hij ook in ho ger beroep, in Den Bosch, werd vrijgesproken. Ed Schilders sprak met de zoon van Pels Rijcken en hield daar de volgende anekdote aan over. Toen de aanklager zijn rede hield in het Gerechtshof van Den Bosch, sloeg de bliksem in, juist op het moment waarop hij levenslang eistte tegen Mutsaers. Het werd nog lang in huize Pels Rijcken verteld, hoe de zaalwach ters wit wegtrokken en vervolgens de zaal uitvluchtten. Frans Pels Rijcken vond het een goed voor teken. «.e- In dit nummer: Filmspag. 3 Gemeentenieuwspag. 7 Politieberichtenpag. 9 Uit-agendapag. 11 Kuituur/ Amusement11-13 Voortgezet onderwijs in Tilburgpag. 15 Senioren Wijzer pag. 16 B&W-besluitenpag. 17 Ski-innpag. 19 Buurt in, buurt uit (2).... pag. 19 Cursussenpag. 21 Aktie Pasmuntpag. 21 Parochienieuwspag. 23 Autopraatpag. 25 Sportpag. 29 Grote Vakantie-aktie 31 t/m36 Toen schilder August Mut op 28 augustus 1900 werd sloten in het Huis van F in Breda, bestonden zijn lijke bezittingen uit een een ring en drie centen. Het gezin Mutsaers behoorde tot de armste klasse van de arbeidersstad Til burg, en zou nooit een advocaat hebben kunnen bekostigen om de verdachte August te verdedigen. Ook in 1900 kreeg men in zulke gevallen al een advocaat toegewe zen. Het is echter een feit dat dat pas twee maanden later gebeurde. Tientallen verhoren en confronta ties met getuigen had Mutsaers toen al ondergaan zonder de bij stand van een raadsheer. De ad vocaat die hem door de overheid werd toegewezen, heeft zich nau welijks met de zaak kunnen be- meidde i Mutsaers uit Breda, ie inzetten Geschilderd portret van Frans Pels Rijcken, later ereburger van Bre da (Collectie Quarles Jurgens, advocaten te Breda) In een bijdrage in het kader van de serie «Tilburg in Bedrijf» staat dit keer metaaldraaierij en rondslijpinrichting H. Hamers centraal. Dit bijzonder metaalbedrijf heeft zich onlangs een derde computergestuurd bewerkingscentrum aangeschaft. Lees verder over deze aanzienlijke uitbreiding van dit bedrijf op pagina 5 Dat er al jaren sprake is van een verstoorde relatie tussen het bestuur van de Stichting Musische Vorming Tilburg en de wethouder van Cultuur, de heer Krosse is bij velen bekend. Minder bekend is dat die relatie aan een herwaardering onderhe vig is geweest en dat beide partijen tot bevredigende afspraken zijn gekomen. Die afspraken hebben alles te maken met de toekomst van de Stichting Musische Vorming Tilburg (SMV). Het ziet er naar uit dat die voor de komende jaren veilig ge steld wordt Immers, wethouder Krosse heeft in een gesprek op 5 oktober met de SMV enige voorstellen op tafel gelegd die gunstige vooruitzichten bieden. Konkreet: Krosse wil aan de gemeenteraad voorstellen een bedrag van 40.000,- structureel per jaar ter beschikking te stellen aan de SMV. Daarnaast wil Krosse een soort overbruggingskrediet beschikbaar stellen van 150.000,-, af te lossen binnen 5 jaar inclusief de rente over dat bedrag. De SMV zegt bij monde van haar directeur de heer Jan Doms, deze poging van Krosse (en het college) te waarderen maar wil in een nader overleg het voorstel ente Tilburg de aflossing van de rente voor haar rekening neemt. De SMV zou dus het liefst een renteloze I 150.000,-. Volgens Jan Doms zou wethouder Krosse bereid zijn daarover te praten. Op het Piusplein komt in de hoek Julia- Heikese kerk loopt, zal «verkeersluw» maal duidelijk maar wel werd duidelijk na van Stolbergstraat/Emmastraat een worden gemaakt maar het Stadhuis- afgelopen woensdag dat alle betrokken nieuw gebouw waar Mc Donalds zich plein blijft bereikbaar voor auto’s. De partijen in de grootscheepse plannen in vestigt. Dan richting Katterug ko- bestrating zal aangepast worden om geloven en bereid zijn er geld in te ste rnen in de Emmastraat aan twee zijden daarmee de automobilisten te attende- ken. Als alles doorgaat, er moeten nog winkels die overdekt zullen zijn. De ren op het feit dat zij in een gebied rij- heel wat hobbels genomen worden, kan Emmastraat wordt daarmee de Emma- den waar voetgangers het eigenlijk voor gestart worden met de bouw van het passage Op de winkels die vooral mo- het zeggen hebben. Aldus is er een win- Mc Donaldscomplex begin 1989. Als dische artikelen zullen bieden, komt kelcircuit ontstaan met de Heuvel- dat klaar is, vermoedelijk juli 1989, kan aan beide zijden parkeergelegenheid straat. Via doorsteken, de Monumen- gestart worden met de herinrichting voor in totaal 347 auto’s. Via een een- tenstraat en de doorgang bij Bart Smit van het Piusplein. De bouw van de Em- traal pleintje midden in de Emmapassa- Speelgoedpaleis, kan het winkelend pu- mapassage en de herinrichting van het ge kunnen de bezitters van de gepar- bliek het circuit eventueel bekorten. Op Stadhuisplein inclusief een groot win- keerde auto’s door middel van liften de het Piusplein zal het een en ander aan- kelgeboüw zou gestart kunnen worden Emmapassage betreden. De Emmapas- gepast moeten worden. Zo zal de fon- januari 1990. Het is de verwachting dat sage loopt door tot aan de Katterug. De tein verdwijnen en datzelfde geldt voor men dan 18 maanden nodig heeft om onderdoorgang daarvan wordt verbreed de winkel van groenteboer Verhaaren. dat alles gebouwd te krijgen, en zo bereikt men het Stadhuisplein. In plaats van die winkel komt een pas- Op het Stadhuisplein gaat ook het nodi- sage voor bevoorrading van achterlig- ge veranderen. Het grootste gedeelte gende winkels als de Hema en C A. van de parkeergelegenheid verdwijnt daar om plaats te maken voor een groot, driehoekig gebouw waarin (liter aard winkels gevestigd zullen worden. Dat winkelgebouw is aan de zuid- en westzijde toegankelijk voor het winke lend publiek. De straat die langs de :rd toegewezen, heeft slijks met de zaak moeien. Meteen daarna zich bij de ouders van een ervaren verdediger i die zich kosteloos wilde voor Mutsaers’ zaak. Die advocaat was Frans Pels Rijcken. Hij werd in 1862 gebo ren en was in 1891 naar Breda ge komen. Daar trad hij in dienst van het advocatenkantoor van twee van zijn ooms. Het was een van de oudste advocatenkantoren van ons land. Het bevond zich in de Bredase Nieuwstraat en de Pels Rijckens hielden er al vier generaties lang kantoor. Frans Pels Rijcken was over tuigd van Mutsaers’ onschuld. Als geen ander, inclusief de offi cier van justitie, heeft hij zich in de zaak verdiept. Het grootste probleem dat hij daarbij ont moette, was van godsdienstige aard. Pels Rijcken was protestant en vrijwel alle getuigen in de «Gruweldaad» waren katholiek. Vooral degenen die ten gunste van de Mutsaers getuigden, en dus bijna altijd tegen de koster, waren zich ervan bewust, dat ze risico’s liepen. Risico’s van socia le aard. In het dossier van Pels Rijcken werden een aantal brie ven teruggevonden van katholie ke Tilburgers, die vertellen hoe ze op straat worden nagewezen en worden uitgelachen omdat ze te- leren en kunnen de beheersta- n de instelling weer, op een ver antwoorde manier uitgevoerd worden. (Lees verder blz. 5) Uw warme bakker Reeds meer dan 100 jaar Hoefstraat 151 Oerlesestraat 211 Grijze wolken gevuld met regen bepalen de laatste dagen de aan- blik van het zwerk. Inde gure win den die bij dit weer horen zijn de laatste walnoten gevallen en begin nen de bladeren van kleur te veran deren. Groen wordt goudgeel om vervolgens als treurvol bruin af te sterven. De reuk van herfst hangt in de lucht, de bomen ademen het uit. De bomen, o die arme bomen. Hoeveel eikebomen, hoeveel denne- bomen, hoeveel andere bomen zul len wij over enkele jaren nog in groen zien als de verzuring zich belemmert voortzet? Weinig, zo is de vrees bij velen die verstand van zaken hebben. De verzuring rukt op als nooit tevoren. Door uitlaat gassen wordt ons milieu steeds er ger aangetast. Door bemesting, de maïs wordt gemaaid en de drijf- mest gespoten, wordt ons milieu steeds erger aangetast. Daarover weet de Tilburgse Waterleidings- maatschappij ook alles te vertellen. Door de uitstoot van allerlei gas sen, door het deponeren van allerlei afvalprodukten gaat het mis met ons milieu. Samen met deze herfst sterft ons milieu weer een beetje. Dat is een trieste konstatering on danks de opbeurende woorden van onze Koningin uitgesproken ter ge legenheid van prinsjesdag. De na tuur is niet meer bij machte het langzame vergiftigingsproces te overleven, dat is de realiteit en dat blijkt steeds meer. Wij betalen de tol voor onze welvaart met een ge stage afsterving en misschien zullen wij het echt avondland nog niet be leven, zij die na ons komen zeker wel als er niet snel een heleboel ten goede verandert. Milieu is in, dat hoor je zo vaak de laatste tijd Ja wel, praten over het milieu is in. Konsekwenties worden er echter nog veel te weinig getrokken. Dat is begrijpelijk want we zullen dan bepaalde verworvenheden en ge makken aan de kant moeten zet ten. Zo met een stervende natuur om ons heen is de tijd daar om keuzen te maken welke maatschap pelijke offers dat ook mag kosten. Trouwens, met enige creativiteit zijn die offers op te vangen. zijl De SMV kwam enige jaren geleden in de problemen toen de provincie Noord Brabant af zag van verdere sub sidiëring van die stichting. De gemeen te Tilburg weigerde de subsidie van de provincie over te nemen en verminder de zelfs haar subsidie aan de SMV. Al met al betekende dat een vermindering van subsidie aan de SMV van een half miljoen gulden per jaar. Toen ook nog de Cultuurnota door de gemeenteraad werd aangenomen, hing het bekende I zwaard van Damocles boven het hoofd van de SMV. In die Cultuurnota wordt immers voorgesteld een aantal taken van de SMV uit te splitsen over andere instellingen. Zo zouden theateraktivi- teiten uitgevoerd moeten gaan worden door de Schouwburg Tilburg en zou de SMV geen schoolvoorstellingen meer mogen organiseren. 2.000 per week De SMV heeft toen de balans opge maakt en zich afgevraagd wat de bete kenis van de SMV voor Tilburg was. Een van de harde punten uit die analy se was de konstatering dat de SMV via haar werkplaatsen en ateliers (het Du- velhok, 't Heks en Zouavenlaan 77) ge middeld zo’n 2.000 mensen per week bereikte. Die analyse legde echter wei nig gewicht in de schaal, zowel bij het college van B&W als bij de gemeente raad. De SMV stelde toen voor dat een externe adviescommissie de SMV zou gaan doorlichten. Via een WD-motie ging de gemeenteraad daarmee ak koord. De adviescommissie werd geïn stalleerd en er kon een objectief onder zoek uitgevoerd worden. Uit het rap port van de commissie bleek dat de slechte verhouding tussen het college van B&W en de SMW doorwerkten in de exploitatieproblemen van de SMV. Over het werk van de SMV sprak de commissie zich positief uit. Aanbevelingen De commissie stelde dat de voor waarden tot samenwerking tussen het college en de SMW verbeterd moesten worden teneinde de exploitatieproble men aan te kunnen pakken. Vervol gens stelde de commissie vier aanbeve lingen op. Die luidden samengevat als volgt. Erken de receptieve kunstzinni ge vorming binnen het aktiviteitenpak- ket van de SMV als een reguliere taak van de instelling. Breid de personeels formatie van het centraal bureau aan de Willem II straat uit met twee for- matieplaatsen. Daarom moet de ge- meentelijke subsidie met structureel 100.000,- verhoogd worden. Daar door kan de SMV in staat worden ge steld een steunfunctie-aanbod kunst zinnige vorming te ontwikkelen en te plein t_ bestrat" daarme. ren op 1 den was het zegge kelcircuit straat. X tenstraat en c Speelgoedpalei bliek het circui ;1, de het Piusplein z ipas- gepast moeten worde De tein verdwijnen en dj de winkel van gre In plaats van die i sage voor beve gende winkels au. 33 miljoen - Dat zijn in het kort de plannen c gisteren gepresenteerd werden. Voor realisering daarvan is een bedrag nodig van 33 miljoen gulden. Waar dat geld vandaan moet komen is r Pneumatiek (fis ÊXMJÜjoC tilburg. jules verneweg 14 - tel. 013-321316 y Tilburg, Schouwburgpromenade 15. A

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1988 | | pagina 1