j meer doen voor blinde en slechtziende ouderen ii Eerste lustrum MBvO in water DeAAW- voorzieningen COLOFON De Vrijwil central vrijwill voor Ledenvergadering ANBO-Tilburg Toneellessen Nationale diabetisweek Spreekuren en telefoonnummers Ouderentoneelgroep de Baselaer Ouderen de Reit DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 13 oktober 1988 - pagina 16 DE TILBURGSE verwar- Foto: Rien Siers ïn de Tilburgse Koerier, RNMHMHM BI I I I I I I I I I I I I I I I alle >on- De AAW (arbeidsongeschikt heidswet) bestaat uit de vol gende mogelijkheden - een uitkering bij arbeidson geschiktheid - het treffen van voorzienin gen op kosten van de AAW We beperken ons tot de voor zieningen. igen worden gehono- lankelijk van medisch irop urgentie wordt jaarinkomen en de Jie voor diverse I I naar het redactie-adres of naar I I lijks nemen ruim 750 ouderen deel aan de zwemaktiviteit. Behalve gezonde lichaamsbewe ging draagt ook het onderlinge kon- takt bij tot de gezellige sfeer. Voor de lezers en lezeressen die ook belangstelling hebben om deel gaan nemen: er is een wachtlijst dat u niet ogenblikkelijk kunt star- van de Stichting Tilburg, telefoon in voedsel meer krijgen voelt be- iwr*. «wvawiwii nwi diabetis krijgen, ae i iiourgse tsoerier, I NS-Plein 14, 5014 DA Tilburg, tel. 368805. voor uzelf is een z" AAW-meldingsformu Dit formulier kunt u krijt postkantoren, het GAK 1D. Het ingevulde formulier moet ingezonden worden naar de bedrijfsvereniging. Van de be drijfsvereniging ontvangt u bericht dat de aanvraag in behandeling is genomen. Of aanvrac reerd, is afh< onderzoek waaror' gebaseerd, uw jaai normbedragen die voorzieningen gelden. Nadere informatie GMD, Relt- seplein 15, Postbus 90104, 5000 LA Tilburg. Telefoon 013-656667. Aanstaande dinsdag 18 oktober vindt er in Dienstencentrum voor Ouderen de Baselaer, Hoefstraat 175 in Tilburg een voor- lichtingmiddag plaats. Die middag is bedoeld voor blinde en slechtziende ouderen, hun huisgenoten, familieleden en direc te kennissen. Er zal volop informatie worden gegeven over oogaandoeningen en hulpmiddelen. De middag begint om 14.00 uur en duurt tot ongeveer 16.30 uur. Een arts zal het een en ander uitleggen over oogaandoeningen en er zal een video film vertoond worden die de passende titel meekreeg «Jij ziet, jij ziet wat ik niet zie...» Tenslotte zal er door het Regionaal Centrum West en Midden Brabant voor Hulpverlening aan Slechtzienden en Blinden informatie worden gegeven over hulpmiddelen. Deze middag is één van de eerste aktiviteiten van het onlangs opgericht Netwerk van Visueel Gehandicapte Ouderen. Overigens: aanstaande zaterdag 15 oktober tussen 11.00 en 12.00 u. zal op Radio Tilburg ook aandacht geschon ken worden aan het eerder genoemde Netwerk. spelen van types lende situaties. Nc gevens over gedrag, bruik en de manieren de cursus is het mogelijk ten. Een presentatie in eigQr cursus kan in principe. De middagen gegeven van 14. 426269. De afdeling Tilburg van de Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen (ANBO) houdt op dinsdagmiddag 18 oktober a.s. een algemene ledenvergadering in buurt huis «Hoogvenne», Kazernehof 76 (vlak bij de Heuvel). Aanvang 14.00 uur. Ook belangstellenden zijn welkom. op aangepaste vervoersmogelijkhe den. Om die aanbevelingen in daden om te zetten, is het zogenaamde Net werk opgericht. Het Netwerk is een samenwerkingsverband tussen het Tilburgs gekoördineerd ouderen werk, vrijwilligersorganisaties, het eerder genoemde Regionaal Centrum en Visueel Gehandicapte Ouderen. Dat Netwerk is uniek voor Nederland en organiseert dus de informatiemid dag aanstaande dinsdag 18 oktober. Het is de bedoeling dat het Netwerk meer informatiebijeenkomsten gaat organiseren. Op 15 november is de tweede en op 13 december de derde, allemaal in de Baselaer. In de Senio- renwijzer zal daar te zijner tijd apart melding van gemaakt worden. Een kennismakingscursus voor mensen van ongeveer 50 jaar en ouder. Die gaat op 1 november van start bij Terra Nova aan de Nieuwlandstraat 44 in Tilburg. De cursus wordt verzorgd door de Stichting Theaterwerk plaats de Muze. In de lessen komen de belangrijkste fa cetten van toneel aan de orde. Uitgangspunt is het leren spelen van types en dit spel vast te houden in verschil- Nodig daarvoor is het registreren van ge- houding, kleding, stem- en taalge- ..i van bewegen. Tegen het einde van ‘lelijk een volledig type neer te zet- Jgen kring op het einde van de 1De cursus wordt op de dinsdag- 1.00 u. tot 16.00 u. Inl. tel. Vervoer Zij die dinsdag 18 oktober graag de informatiebijeenkomst willen bezoe ken en zelf niet in staat zijn vervoer te regelen, kunnen tot en met morgen, vrijdag 14 oktober, kontakt opnemen piet mevr. A. Willemse op de Steffen- berg in Vught. Het telefoonnummer is 04118-3011Met haar, of als zij er niet is dan met de secretaresse, kunt u vervoer regelen zodat u thuis opge haald wordt en na afloop weer naar huis gebracht wordt. De kosten be dragen ƒ1,- per rit. Mocht u in uw omgeving ouderen kennen die visueel gehandicapt zijn, wijs ze dan op deze informatiemiddag en ga zelf mee. u zult er ongetwijfeld veel van opsteken. te g zod« ten. U kunt zich ook opgeven in zwembad «De Drieburcht». De wachtlijst is daar minder groot. Voor opgave belt u telefoonnummer 55 30 89 (alleen voor «De Drie- burcht» in Tilburg Noord dus). Aanbevelingen Zij hebben met een 30-tal visueel gehandicapte ouderen vanaf 55 jaar gesproken en kwamen op grond van die gesprekken tot enkele belangwek kende aanbevelingen. Een aantal daarvan: er moet meer en betere voorlichting gegeven worden aan blinde en slechtziende ouderen en hun omgeving. Met omgeving wordt bedoeld: huisgenoten, familieleden, kennissen, etc. Hulpverleners moeten deskundiger worden als het gaat om ouderen te helpen die blind of slecht ziend zijn. Er moeten aangepaste ont- spannings- en ontmoetingsaktivitei- ten opgezet worden en bovendien moet er meer nadruk gelegd worden Onder het motto «Geef 's voor diabetis» wordt dit jaar in november de diabetisweek gehouden. Deze diabetisweek is bedoeld om voorlichting te ge ven over de ziekte diabetis mellitus in het dagelijks spraakgebruik «suikerziekte» genoemd. Tevens is er dan een landelijke kollekte want het Dia betis Fonds Nederland heeft geld nodig om de oorzaken van diabetis nader te onderzoeken en betere behande lingsmethoden te ontwikkelen. Diabetis ontstaat wanneer de alvleesklier geen of on voldoende insuline aanmaakt. Insuline is een hormoon dat de lichaamscellen toegankelijk maakt voor de gluco se (suikers) in onze voeding. Bij te weinig insuline worden de suikers door de urine uit het lichaam verwijderd. Daar is veel vocht voor nodig. Daarom wordt diabetis ook ontdekt omdat iemand veel plast en (daardoor) voortdurend dorst heeft. Omdat de cellen geen voedsel meer k'“2 trokkene zich moe en ziek. Iedereen kan diat zelfs een baby. Mensen met diabetis kunnen zo op het eerste oog net zo leven als ieder ander mens. Toch moet een diabeet daar nogal wat voor doen: dieet houden, insuline spuiten of tabletten slikken voor de rest van zijn leven. Want dia betis is (nog) ongeneeslijk. Bovendien is er altijd het ge vaar voor complicaties. Vooral blindheid komt veel voor bij diabeten. Ruim een kwart miljoen mensen moeten met diabetis leven. Bijna iedereen zal daarom een diabeet in zijn of haar omgeving hebben. Geef daarom gul als de kollektebus wordt voorgehou den. Tilburgse Kruisvereniging Kantooruren van 8.30 tot 12.30 u. en van 13.00 tot 17.00 u. Het adres luidt: Bisschop Zwijssenstraat 66, tel. 430060. Stichting Gezinszorg Het spreekuur van de Stichting Gezinszorg is op werkdagen van 8.30 tot 9.30 u. Het adres en telefoc nummer zijn: Stationsstraat 5-5a, tel. 397911 Maatschappelijk Werk Het speciale spreekuur van het Maatschappelijk Werk voor Ouderen is op donderdagen van 14.00 tot 15.00 uur in de Garsthof, Columbusplein 15, tel. 435422. Hulpcentrale De Hulpcentrale is een onderdeel Vrijwilligerscentrale. Spoorlaan 320, muury, leieiu» lar, ook in het weekend astelijke en sociale nood; r, vriendschappelijk huis- e.d.); thuiszorg en oppas rmatie op maatschappelijk Morgen, vrijdag 14 oktober om 20.00 u. brengt de Ouderen Toneelgroep «de Baselaer» in de Baselaer aan de Hoefstraat 175 in Tilburg de toneelvoorstelling «Wat moet ik met een oude vlam?» op de planken. Het is een dolle klucht in vier bedrijven van Theo Akkermans. Voor plaatsbewijzen kunt u bellen naar Jos Doorakkers, tel. 350066. De kans dat er aan de zaal, een uur voor de voorstelling, nog kaarten te verkrijgen zijn is klein. Re serveren via eerder genoemd telefoonnummer is daarom raadzaam. Op vrijdag 14 oktober, morgen dus, komt een liefhebber van schilderen en tekenen iets vertellen over zijn hobby. Een en ander vindt plaats in de Jan Ligthartschool aan de Prof. Verbernelaan 5 in Tilburg van 10.00 u. tot 11.30 u. en wordt georganiseerd door de Werkgroep Ouderen de Reit. Inl. tel. 631751. In de Jan Lighthartschool is ook de Volksdansgroep St. Maarten 55+ aktief. De volks- danslessen van deze groep gaan in de herfstvakantie van 17 tot en met 21 oktober gewoon door. Nieuwe le den voor de volksdansgroep kunnen zich nog steeds aanmelden via tel. 630406. De ouderen uit de Reit gaan op vrijdag 28 oktober naar Oisterwijk voor een bezoek aan de bekende potten bakkerij van Henk en Lies Potters. Naast het bijwonen van een demonstratie pottenbak ken kan er een permanente tentoonstelling van schilde rijen en foto’s worden bezocht. Vertrek per fiets om 9.00 uur vanaf de Jan Ligthart school. Het is eigenlijk een fietstocht, maar ook ouderen die niet kunnen fietsen, kunnen mee. Voor vervoer wordt gezorgd. Inschrijven en informatie bij de heer Koot, tel. 630406 en de heer Beekes, tel. 670231 Loskoppeling wi Besloten geen uitspraak van koppeling wij uitspraak uit' dat gemeente aangeslotener houden. Limieten OGB Ingestemd n Haarlem aan nenlandse z. waarin word nieuwe wettel onroerend g< 1989. Lening Ingestemd mi 433584. Dag en nacht bereikbae Aanbod: eerste hulp in gees praktische burenhulp (vervoer, bezoek, boodschappen doen, gehandicapte ouderen; inforn gebied. Stichting bejaardenwerk Tilburg Centraal bureau: Lange Schijfstraat 107, tel. 350505. Spreekuren: maandag tot en met donderdag van 9.00 tot 10.00 uur. Op 26 september jl. was het pre cies 5 jaar geleden dat de aktiviteit MBvO (Meer Bewegen voor Oude ren) in water, in zwembad Oost van start is gegaan. In de week van 24 oktober a.s. zal het heugelijke feit met de deelne mers gezamenlijk worden gevierd in het zwembad aan de Ringbaan Oost. Zonder de inzet van alle betrok kenen, de deelnemers, gastvrouwen en gastheren, docenten, gemeente bestuur en Stichting Bejaardenwerk Tilburg, zou de zwemaktiviteit niet zo’n sukses geworden zijn. Weke- I I Seniorenwijzer Wordt eenmaal in de 1 twee weken opgenomer in de Tilburgse Koerier Redactieraad Tjeerd Bakker I Peter Elshout (eindredacteur) I Jacques Joosten Wim Kalkhoven 1 Ad Konings (voorzitter) Ad de Vet Redactieraadsadres Redactieraad Seniorenwijzer, I p/a Lange Schijfstraat 107, J 5038 TT Tilburg, tel. 350505 Kopij Kopij kan opgestuurd worden 1. Emmausdis het ophalen va repareren van t ren, inrichten verkoopruimte, spullen en voor le werkzaatnhe jaardenwerk Til gers voor het over ouderenhl tie van een dia per maand gedi Werkgroep Inl renvrijw. vooi leiding aan me weigeren. 4. Vi enkele vrouwet daktiewerk, adi werk. 5. Vrei vrijw. voor opz< een documenta deswerk en b) riaatswerkzaarr St.-Joris en Sc vrijw. als begt groepen op vrij dag. 7. Jongen het opzetten en activiteiten vo van 12 t/m 18 j Jeugd- en Vol soos voor gees man voor dins der van de soo keivrijw. voi v.d. activiteit aan vergaderir 10. Poppenmus derwerk. Alle Stichting de J Hoefstraat: hu en hobbyclub woensdagtnidd Winkel1 vrijs tiging op jurid muzikanten, t gelchoreogra voor meiden i Angola Comité ren t.b.v. bouw Angola. Perioi 15. Meldpunt enkele vrijw. v 1 maal per wet 16. Werkgroe Hoefstraata) den op vrijdag ding van hobb; woensdagmidd gerentelefoon foondienst tus: deelname aan teiten. 18. Sleu die in overleg a verrichten bin voor kinderop lijk maandag- Hulpcentrale/5 vanaf 21 jaar v middelen bij t het verstrekke maatschappelij of persoonlijk, per week. 20 geestelijk en I tendiverse vt en toe (op div passen bij gees handicapten zi zorgers er ooi Speeltuinveren vrijw. uitv< voor de bou Sportgroep C div. vrijw. vo meesporten m lichamelijk gel dagavond. 23. div. vrijw. vooi ders en fondsc ting en het bev pleegouders n den zelf in te d ka Platform voor diverse v werkgroep on 25. ’t Gilde1 maken v. ’t waar 50-pluss< bijwonen van Gilde-werkgro dag. 26. COC name aan jot groep, werkgr duktie, bargro lichting. 27. V en Samenlevin nistratieve wei willigers voor ting over baje centrum de K voor het begel club op vrijd voor het begc club op woens Heeft U in wat u aantrekt eens langs bij i i Er zijn nog dit hier niet vemu nu net voor u Op werkda opend van 13.1 Tijdens dezi langskomen v schpjvingen Voor telefoni voor bemiddel sen 9.00 en 17 bereikbaar 4 trale, Spoorlai De AAW is er voor iedereen die verzekerd is en nog geen 65 jaar is. De betreffende persoon moet in Nederland wonen of belasting betalen. Nationaliteit speelt geen rol. De AAW is een persoonlijke uitkering en niet gericht op groe pen. Voor voorzieningen in de ar beidssituatie kunnen zelfstandi gen en werkgevers ook in aan merking komen als het herstel of behoud van de arbeidsgeschikt heid van individuele werkne mers) wordt beoogd. De AAW betaalt alleen de EXTRA kosten. Dat wil zeggen dat de «algemene gebruikelijke» kosten voor reke ning van de aanvrager zelf ko men. Er zijn drie soorten voorzienin gen binnen de AAW 1. Werkvergoedingen gericht op het behoud of herstel van ar beidsgeschiktheid, o.a. ver goedingen, vervoer gehandi capten, extra kosten voor aan passingen van werkomgeving; 2. Geneeskundige- en heelkun dige voorzieningen, o.a. extra dieetkosten, speciale hulpmid delen voor lezen en horen, bij zondere tandheelkundige hulp; 3. Voorzieningen ter verbetering van de levensomstandighe den, o.a. taxivergoeding, ver goeding gebruik eigen auto of bruikleenauto, verrijdbare stoelen, rolstoelen. Naast vervoer buitenshuis en binnenshuis zijn er nog een groot aantal voorzieningen ter verbete ring van de levensomstandighe den, opgenomen in de AAW zo als - woneno.a. extra mingsmogelijkheden, speciale materialen om kamer stofvrij te houden (astma); - algemene dagelijkse levens verrichtingen hulpmiddelen bij lopen, zitten, staan, slapen, eten, enz.; - communicatie waarschu- wingsinstallatie, aangepaste typemachine, vergoeding ge sprekskosten; - huishoudelijke hulp hulp van gezinszorg; - ontwikkeling en ontspanning sportrolstoel, aangepaste fiets, e.d., extra kosten kleding en beddegoed. AANVRAGEN VAN VOORZIENING Voor aanvragen van een voor ziening voor uzelf is een zoge naamd AAW-meldingsformulier nodig. Dit formulier kunt u krijgen bij de postkantoren, het GAK en de GMf Naar schatting wonen er in Tilburg zo’n 500 zwaar visueel gehandicapte ouderen. Nou kun je urenlang strij den over de vraag welk handicap het ergste is, bijvoorbeeld doofheid, ver lamdheid, etc. Feit is echter dat ieder handicap voor de betrokkene proble men met zich meebrengt. Die proble men wegen voor ouderen vaak extra zwaar omdat men in veel gevallen meer een beroep moet doen op ande ren voor hulp, iets wat men nooit ge wend is geweest. Dat komt omdat het handicap voor hen nieuw is. Dat geldt zeker voor ouderen die minder goed zien en die steeds slechter gaan zien. Het wordt dan moeilijker alleen de deur uit te gaan, boodschappen te gaan doen, een kopje koffie te gaan drinken, etc. In een onderzoek dat onlangs werd gehouden, wordt dat duidelijk gemaakt. T. Mandemakers van het Instituut voor Sociaal Weten schappelijk Onderzoek van de Katho lieke Universiteit Brabant in Tilburg en A. Willemse van de Steffenberg, Stichting Verzorgingsflat voor Visueel Gehandicapten in Vught verichtten dat onderzoek.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1988 | | pagina 16