125 jaar spoor in Tilburg Slb Zaterdag 1 oktober open dag winkeliers Koestraat L3GS Q M het nieuwe gezicht van Hoe het begon Bijzondere dienstregeling in het weekend Stoomtreinritten op 1 en 2 oktober Feestweekend Grote gevel puzzeltocht met aantrekkelijke prijzen Tilburg i Bosch Bijzondere dagtekening- stempel filatelie loket Tilburg /chouwburg OO brillen LA PAPJSIENNE - V \^nu- de, Ca lEjriainz Donderdag 29 september 1988- pagina 9 DE TILBURGSE KOERIER WÉ de Het stationsgebouw vóór de Eerste Wereldoorlog. .West Het stationsgebouw na de Tweede Wereldoorlog. O Het huidige station gezien vanaf de N.S. werkplaats. takt zullei De Loc. 65.018, waarmee de ritten op 1 en 2 oktober a.s. ger De Train a Grande Vitesse (TGV) die enige tijd geleden Tilburg aandeed. Parijs en een dagjt prijz. staat tot 1 Op v. 18.38 v. 18.41 a. 18.54 van 125 icht- In grote nifest; het zor a. 17.56 mber 1988 - pagina 8 Emmastraat 7,5038 WB Tilburg (aan ’t parkeerterrein v. Hema en C&A) 013-369333 worden gebruikt tij- openstellingstijden kct aan de Spoorlaan De aannemer was J. uit Den Bosch, de at droeg 237.765,-. irlopig de op 13 januari 1862 1 concessie zaamheden voor de at leg van de - mde werken, 1 voor reke- r gene te dr; Schouwburgring 47 Tilburg, tel. 013-366578 Keukenperfèktie en vakmanschap het De Sectie Hart van Brabant heeft een tentoonstelling ingericht in de bovenza len van de Nieuwe Koninklijke Harmonie, Stationsstraat 26 te Tilburg. rötisserie itraat zijn g zodat met ite winkelst 1 met een ieerd aanbod. De Koestraat en omge- lan om dat beeld te straat, hun omge- houden en zo mo- voor .beeld lijve on staande za- open-dag koestraat. 3reda v. 12.10 14.10 15.42 Tilburg West v. 12.21 14.21 15.53 Tilburg a. 12.24 14.24 15.56 alleen zaterdag Breda Tilburg West Tilburg zaterdag en zondag Tilburg v. 1: ’West v Op 1 en 2 oktober 1988 wordt in Tilburg het feit herdacht dat 125 jaar geleden de eerste trein van Breda naar Tilburg reed, en tevens het tijdperk van de Staats spoorwegen in Nederland inluidde. Dit gaat natuurlijk met de nodige feestelijkhe den gepaard, waarbij de NVBS (Ned. Ver. van Belangstellenden in het spoor- en tramwegwezen) niet achterblijft. I Ook u kunt een nieuw gezicht I krijgen als u eens bij ons langs I komt. En niet alleen voor een nieuwe I bril, maar ook voor contact- I lenzen en oogmeting staan wij I voor u klaar en geven wij u I geheel vrijblijvende adviezen l U weet staande met deze orgi- en meed< aantrekkelijke tocht eerste prijs be- profiteren 1 1 voor aanbieding 2 werden de werk- aanleg begonnen. Zelfs op nog niet verworven gronden kon de aannemer zijn werk voortzet ten, zodat het baanlichaam in de zo mermaanden van 1862 reeds groten deels voltooid was. Modellen Op de benedenverdieping van het zalencomplex wordt een tentoonstel ling door diverse modelbouwgroepen georganiseerd. Verder zijn nog aanwe zig in de Harmonie: Stibans, de stich ting die zich inzet voor het behoud van het af te voeren spoorwegmaterieel; het Spoorwegmuseum en de Deutsche Bundesbahn, de trotse houders van het wereldsnelheidsrecord op de rails met 406 km/u. Een ander aspect dat op deze ten toonstelling enige aandacht zal krijgen is het feit dat de Sectie Hart van Bra bant van de NVBS dit jaar 12,5 jaar bestaat. De tentoonstelling is geopend op za terdag 1 oktober van 14.00 tot 19.00 uur en op zondag 2 oktober van 12.00 tot 18.00 u. In de hal van het Centraal Zieken fonds, Stationsstraat 22 te Tilburg is een postzegeltentoonstelling ingericht, die gewijd is aan de spoorweg. Toe gang tijdens kantooruren. Op zaterdag 7 oktober 1988 is het precies 125 jaar geleden dat Tilburg op het spoorwegnet aangesloten werd. Toen werd met een feestelijk versierde trein het baanvak Breda-Tilburg geopend en op 4 oktober werd het door het publiek ingebruik genomen. Voor het echter zover was, had men al heel wat plannen gemaakt en was er al heel wat vergaderd. In 1839 reed de eerste trein in ons land tussen Haarlem en Amsterdam. In de jaren die volgden, werden er wel enige spoorlijnen aangelegd in ons land, maar in onze buurlanden was men veel actiever. De eerste grensoverschrijdende spoorlijnen waren dan ook aangelegd door buitenlandse maatschappijen. Deze trachtten ook zover mogelijk op Nederlandse bodem door te dringen: de Société Anonyme des chemins de fer d’Anvers a Rotterdam (AR) had reeds een spoorlijn van Antwerpen naar Roosendaal, en van daar naar Breda en Moerdijk. Deze maatschappij wilde echter ook naar Rotterdam, wat in eerste instantie door middel van een bootdienst gerealiseerd werd. Een spoorverbinding wilde men ook, maar de Nederlandse regering had hier bezwaren te gen. De regering wilde voor alles de Nederlandse zeehavens een goede verbinding met Duitsland geven en een concessie aanvraag voor een lijn Antwerpen-Breda-Tilburg-Den Bosch in 1843 werd afgewezen. Aanleg van het baanvak Breda-Tilburg Nog in 1860 werd het tracé van het baanvak Breda-Tilburg vastgesteld. Men koos voor een kaarsrecht tracé over Rijen. Een meer noordwaarts tra cé ten einde plaatsen als Oosterhout en Dongen tegemoet te komen, kwam niet m aanmerking. Een omweg van kilometer zou een precendent schej pen voor de andere lijnen en zette u kortste verbinding van Vlissingen met Venlo op het spel. De stad Tilburg had stellig het meeste belang bij de spoor den wer een wegverbinding. Wegens het ontbreken ■em de Rijkt van ^aterivegverbindmg (het Wil- >en. de kjjks- helminakanaal dateert pas van Vdac ij 1920) was de industriegemeente in op- :ze KA5> telde komst gehee) van het ver. zich snel mt: voer °vetr de aanvoer van Op zaterdag j en zondag 2 oktober 57 man bij de steenkool geschiedde tot dan toe via de zal de spoorlijn Tilburg-Breda van tijd havens van Waalwijk, Breda of Den tot tijd nostalgische aanblik geven. Bosch en vervolgens met paard en kar Op die pub|iek met 1852: 18 miljoen Nederlandse pon- heuse stoomtrein het traject tussen deze twee steden afleggen. Een activi teit die plaatsvindt in het kader van de manifestatie «Tilburg 125 jaar stad aan het spoor». of gebrekkige constructie, werd op staatskosten hersteld. Zodra de aanleg van een tweede spoor noodzakelijk zou zijn, diende de Staat dat op haar kosten uit te voeren. De opbrengsten werden volgens een bepaalde verdeelsleutel tussen maatschappij en de Staat verdeeld. Degenen die per auto komen wordt aangeraden hun auto bij het station Tilburg West, waar ruime parkeergele genheid aanwezig is, te stallen. Op dit station worden op 1 en 2 oktober tus sen ca. 12.00 en 18.00 uur gratis trein kaartjes verstrekt voor de treinrit naar het Tilburgse hoofdstation en terug. Zoals bekend is de parkeergelegenheid in de Tilburgse binnenstad schaars. Stoomtrein Voor liefhebbers is het mogelijk om op zondagavond 2 oktober per stoom trein van Breda naar Rotterdam CS te reizen. Deze trein vertrekt uit Breda om 19.01 uur en rijdt zonder stoppen onderweg naar Rotterdam CS (aan komst 19.47 uur). Voor deze trein wordt op zondag 2 oktober een beperkt aantal kaartjes 20,- p.p. aan de loketten te Tilburg en Breda verkocht. NS-plaatsbewijzen zijn in deze trein niet geldig. nu wat u te doen staat aan- zaterdag: naar de Koestraat ioen met de grote gevel puzzel en bovendien kunt u op zaterdag 1 van diverse interessante igen. Aan de reeks dagtekeningstempels te Tilburg. Elke dinsdag tussen 17.00- tb.v. de filatelieloketten op ongeveer '9.00 uur. Daarnaast kunnen belang- 200 postkantoren in Nederland wordt stellenden poststukken ter stempeling op 1 oktober a.s. de bijzondere dagte- aan het postkantoor Tilburg zenden, koningstempel voor Tilburg toege- De ter stempeling toe te zenden post- voegd. In de stempel is naast de plaats- stukken behoren: te zijn geadresseerd; naam Tilburg opgenomen het woord voldoende te zijn gefrankeerd met gel- «Filatelieloket» en een gestyleerde af- dlge Nederlandse postzegels; in een beelding van het NS-station Tilburg. ongefrankeerde verzamelenvelop/-ver pakking te worden gesloten; gericht Voor de directie van PTT Post Til- aan het Postkantoor, postbus 99380 burg is het 125-jarig bestaan van de 5000 NA Tilburg met vermelding in de spoorweg Tilburg-Breda aanleiding ge- linkerbovenhoek: Stempel «Filatelie- weest om het als bijzonder bouwwerk loket». Spoorwegmanifestatie stempel. Aan de totstandkoming van In het kader van de Spoorwegmani- de stempel is bijgedragen door Th. v.d. festatie zal op 1 en 2 oktober a.s. door Dobbelsteen, medewerker PTT Post PTT Post Tilburg op het postperron Tilburg, die in eerste instantie het fo- een filateliestand worden ingericht, da- tografisch werk verzorgde. gelijks bemand van 10.00-16.30 uur. o Belangstellenden kunnen daar gratis stempeling een speciale briefkaart afhalen, die na De stempel zal worden gebruikt tij- frankering met minimaal 55 cent ter dens de officiële openstellingstijden plaatse kan worden voorzien van de fi- van het filatelieloket aan de Spoorlaan lateliestempel. Eind oktober 1862 kon men reeds «met de locomotief ’Thorbecke’ van af trein den Driesprong bij Breda tot in Til- terd< burg» rijden. Dagelijks reden zandtrei- om 1 nen af en aan. Hoewel het baanvak zou worden En zo kreeg 1 wachte spoorlijn. schikt te zijn voor het in de toekomst aan te brengen dubbelspoor. Eind 1862 waren de grondwerken nagenoeg £U1IU„ M voltooid en de bruggen over de Grote nen tlfss en de kleine Ley en de Donge, gereed. De dienstregeling 1 Alle gebouwen en inrichtingen te zaterdag en zondag Gilze Rijen en Tilburg werden in Breda v. 12.J/' augustus en november 1862 aanbe- Tilburg West v. 12.21 14.21 steed en in de zomer van 1863 opgele- Tilburg a. 12.24 14.24 verd. Het stationsgebouw te Tilburg werd gegund aan de Tilburgse aanne mer J. van Hoof voor 33.600,-. Aan nemer J. v.d. Griendt uit Den Bosch tekende voor 46.800,- in op de ande re gebouwen en inrichtingen en mocht T;1. - L’lins isns het werk uitvoeren. De aanleg van het baanvak gelegen op militaire gronden Tilburg West v.13.11 15.11 17.11 en «binnen de verboden kring der ves- J a-1324 15 24 17 24 ■n 5 ting Breda» werd apart aanbesteed. ’X En zo kreeg Tilburg de lang ver- Tilburg West bij de voorzitter van de vereniging Koestraat e.o., de heer de Hoogen, Koestraat 140. De t 1- j, gj.ote gevej puzzel, aanstaande ma J verband met de te verwachten toeloop van reizigers voor de ma- __statie «Tilburg 125 jaar stad aan ït spoor» zal de NS op zaterdag 1 en indag 2 oktober een aantal extra trei- issen Breda en Tilburg inzetten, hiervan is als volgt In 1846 werd wel een concessie-aan- vraag toegewezen aan de firma Dron- kers Co uit Middelburg, voor een spoorweg Vlissingen-Middelburg-Ber- gen op Zoom-Breda-Tilburg-Den Bosch-Helmond-Venlo-Maastricht. Wegehs geldgebrek ging dit plan niet door. In 1860 werd door de ministers F. van Hall en S. baron van Heemstra een wetsontwerp ingediend, dat voor zag in de aanleg op staatskosten van 10 spoorlijnen, met een gezamelijke lengte van bijna 900 km. Het wetsvoorstel werd met geringe wijzigingen door de beide Kamers der Staten-Generaal aangenomen en door Koning Willem III op 18 augustus 1860 bekrachtigd. De lijnen werden met letters aange duid: lijn E liep van Maastricht via Venlo, Bontel en Tilburg naar Breda. In mei 1861 werd het Minister van Binnenk goedgekeurd. Op 17 december 1861 vond de aan besteding plaats van «het make de aarden baan, de kunstwerken, vering van ballast, het leggen van de spoorbaan en enige verdere werken voor den spoorweg tusschen Tilburg en Breda». Rijksdienst Om de wet uit te voeren, dienst opgericht om de aanle spoorlijnen aan te leggen: dienst voor de Aanleg v spoorwegen (RAS). Deze eind 1860 57 personeelslede soneelsbestand breidde zien snel uit: j 186. Na het ingebruik nemen van di- .^e" een nieuwe wet tot aanleg van 400 km Volgens een krantenbericht werd op spoorweg op staatskosten aangenomen 15 maart 1861 te Dorst aangevangen werd, steeg het aantal personeelsleden met het definitief uitzetten van het tot 149 man in 1881. voorlopig afgebakende tracé, dat ove- Nadat alle daarvoor in aanmerking ngens grotendeels overeenkwam met komende spoorlijnen aangelegd waren, de vroeger geprojecteerde Zeeuws- werd de dienst in 1893 opgeheven en Limburgse lijn, kwamen de overgebleven personeelsle den terecht bij de spoorwegmaat- In mei 1861 werd het tracé door de schappijen of werden overgeplaatst Minister van Binnenlandse Zaken naar de Waterstaat. Al jaar en c Tilburg en zei als een straat waar het g. is. Dat heeft alles te ma winkeliers die er gevestigd zijn, hun klantgerichte benadering en het veel zijdige aanbod. Bovendien is de Kc 1 straat een straat die ruimte biedt. I <u- keren bijvoorbeeld is er i bleem. Het koopbewuste put dat al lang ontdekt, want naast de kwaliteit van de produkten die men °P vnJd*g 30 september en zater- koopt, een kwaliteit die men zeker dag 1 ^^er kunt u in diverse wm- aantreft in de diverse winkels in de kef| m.der Koestraat en omgeving een Koestraat en omgeving, speelt tegen- wedstnjdformuher bekomen. De wrn- woordig het winkelgemak óok een gro- kels die die formulieren verstrekken te rol. In de Koestraat zijn die ingre- te herkennen aan een aankondi- diënten aanwezig, zodat met recht de g*nê in de etalage- °P het wedstnjd- Koestraat een echte winkelstraat ge- formulier ziet u 26 fotootjes afgbdrukt noemd mag worden met een kwalita- met onder iedere foto een nummer, tief goed en gevarieerd aanbod. De Aan de achterzijde van het formulier winkeliers van de Koestraat en omge- treft u de namen van 27 winkeliers. U ving doen er alles aan om dat beeld te moet nu het juiste fotootje bij de juiste versterken, om him straat, hun omge- winkelier vinden. De fotootjes zijn ge- ving aantrekkelijk te houden en zo mo- deeltelijke afbeeldingen van de gevels gelijk aantrekkelijker te maken voor van de winkels en bedrijven in de Koe- het winkelend publiek. Een voorbeeld straat, N.S. Plein en Molenbocht- I daarvan kunt u zelf aan den lijve on- straat. Wat u dus moet doen, is op het m dervinden, wanneer u aanstaande za- wedstrijdformulier het juiste fotonum- H terdag 1 oktober tijdens de open-dag mer voor de juiste zaak zetten. U H op winkelbezoek gaat in de Koestraat. houdt dan één winkel of zaak over en x natuurlijk moet die kloppen, want an- rlizzeltocht ders hebt u iets fout gedaan in de puz- Op die dag kunt u namelijk profile- zei. De ingevulde formulieren moet u ren van diverse aanlokkelijke aanbie- voorzien van naam, adres en telefoon- Aanstaande zaterdag organiseert Ondernemersvereniging Koestraat, N.S. Plein nummer en uiterlijk om 18.00 u. aan- en Molenbochtstraat, een open dag. Deze dag wordt omlijst met een originele ge- staande zaterdag 1 oktober inleveren vel puzzeltocht in de Koestraat, waarbij zeer aantrekkelijke prijzen te winnen zijn, bij de voorzitter van de Ondernemers- Wat dacht u van een weekend Londen of een weekend Parijs voor twee personen? vereniging Koestraat e.o., de heer Ben - Of een dagje Efteling voor het hele gezin? De moeite waard nietwaar? Met deze de Hoogen, Koestraat 140. De trek- nog open dag en de gevel puzzeltocht wil de Ondernemersvereniging Koestraat e.o. be- king van de grote gevel puzzeltocht nen -- wijzen dat de Koestraat als winkelstraat in Tilburg volledig meetelt en een zeer vindt plaats aanstaande maandag en gesteld door gevarieerd dienstenpakket aan te bieden heeft in de Tilburgse Koerier van donderdag straat, N.S. 6 oktober zullen de prijswinnaars be- straat, dag staat de Koestraat in dingen die menige winkelier uit de kend worden gemaakt, elfs Duiten Tilburg bekend Koestraat en omgeving voor u in petto -i—, gOed wjnke[en heeft. Bovendien kunt u meedoen aan L>e pnjzen maken met de de grote gevel puzzeltocht vanaf mor- Zoals gezegd zijn er gen> vrijdag 30 september. Ook op za- nele gevel puzzeltocht .w.- terdag 1 oktober nog kunt u aan die prijzen te winnen. De eerste prij Koe- tocht meedoen, een tocht waarmee staat uit een weekend Londen Par- heel aantrekkelijke prijzen te winnen geen pro- zijn. Hoe zit die grote gevel puzzel- ibliek heeft tocht in elkaar? naast de e men Weekmenu (van 28 september t.e.m. 2 oktober) Velouté de poulet au curry Lichtgebonden soep van kip, kerrie en ananas Quiche Lorraine aux fromages Stukje hartige taart van diverse kazen Filet de perche rouge pochée, sauce du yaourt Gepocheerde roodbaarsfilet met een yoghurtsaus Bavarois de baies de sureau en gateau anglais Vlierbessenbavarois in kapsel (Ook voor feesten en partijen 43, tot maximaal 80 personen) Te zien zijn onder meer: het verslag van de openingsrit van 1 oktober 1863 in een van de toendertijd verschenen kranten, diverse plattegronden emplacementen in de loop van jaar; oude en nieuwe foto’s en ansic kaarten, bestekken van stationsgebou wen en de daarbijhorende tekeningen, uniformstukken en andere spoorweg- curiosa etc... Tevens zal een videoband getoond worden over 125 jaar spoor weg naar Tilburg inclusief een rit van Breda naar Tilburg die opgenomen is in de cabine van de machinist. Ook bij de NVBS-tentoonstelling is het Documentatiebureau van de ver eniging aanwezig. Hier kunnen door de belangstellenden de nodige boeken en andere spoorse zaken aangeschaft twee personen. De tweede prijs is een worden. weekend Parijs en de derde prijs be- De Stichting Veteraan Autobussen staat uit een dagje naar de Efteling is ook aanwezig op de bovenverdie- voor het hele gezin. Bovendien zijn er ping met een kleine stand, waar zij een tientallen waardevolle waardebon- en ander zullen laten zien van de op- te winnen, die beschikbaar worden volger van de Brabantse tram. De S V A leid door de winkeliers van de Koe- rijdt gedurende het weekend ook met Plein en Molenbocht- antieke autobussen door Tilburg. Kado-idee: Geef eens een dinerbon van La Parisienne j Wij zijn geopend van 17.00 tot 23.00 uur ’s Maandags en ’s dinsdags gesloten Uw gastheer René van der Borght In het weekeinde van 1 en 2 oktober is er voor het publiek volop gelegen heid de herdenking van Tilburg 125 jaar stad aan het spoor mee te vieren. Zo zullen de stoomtreinen tussen Til burg en Breda zeker een attractie vor men. Treinkaartjes zijn verkrijgbaar bij de VW’s van Tilburg en Breda. «Staatsspoorwegen» besteding plaats van «het maken van Dienstregeling De wet van 18 augustus 1860 had de de aarden baan, de kunstwerken, de le- De stoomtreinen vertrekken zowel wijze van exploitatie van de nieuwe vering van ballast, het leggen van de ujt Tdburg ajs Ult Breda. Er wordt niet spoorlijnen nog opengelaten en de re- spoorbaan en enige verdere werken gestopt in Gilze-Rijen en Tilburg- gering vond dat ook dit geregeld dien- voor den spoorweg tusschen Tilburg West. Op de heenreis (Tilburg-Breda de te worden. en Breda». of Breda-Tilburg) wordt per stoom- van Staatsspoorwegen» (SS), met een <- stoomtreinkaartje dat men koopt is maatschappelijk kapitaal van o J geldig als retourbiljet. 12.000.000,-, waarvan voorlopig de Op 13 januari 1862 werden de werk- De stoomtrein bestaat straks uit een helft werd geplaatst. Bij de concessie zaamheden voor de aanleg begonnen, locomotief (de 65.018) van de Stoom bleven de kosten van de aanleg van de ze[fs op nOg niet verworven gronden Stichting Nederland, een museum-res- spoorwegen met bijbehorende werken, kon de aannemer zijn werk voortzet- tauratierijtuig van dezelfde stichting gebouwen en vast materieel voor reke- ten, zodat het baanlichaam in de zo- en zeven door de N.S. beschikbaar ge ning van de Staat. De eerder genoem- mermaanden van 1862 reeds groten- stelde rijtuigen. Op zaterdag rijdt de de maatschappij diende zorg te dragen deels voltooid was. locomotief voor naar Tilburg, op zon voor de aanschaf van het rollend mate- dag voor naar Breda. rieel, werktuigen en gereedschappen, Eind oktober 1862 kon men reeds De dienstregeling voor de stoom- brandstoffen en ameublement en het «met de locomotief ’Thorbecke’ van af treinritten ziet er als volgt uit: op za- in dienst nemen van het personeel. den Driesprong bij Breda tot in Til- terdag en zondag vertrek uit Tilburg Het gewone beheer en onderhoud burg» rijden. Dagelijks reden zandtrei- om 11.39, 13.39, 15.15, 17.15 en 18.39 van de spoorwegen kwam voor reke- nen af en aan. Hoewel het baanvak uur; vertrek uit Breda om 12.32, 14.32, ning van de opgerichtte maatschappij, voorlopig met enkelspoor zou worden 16.32 en 18.03 uur. De rit duurt ruim maar schade als gevolg van overmacht uitgerust, diende het baanlichaam ge- twintig minuten.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1988 | | pagina 9