o TILBURG AKTIEF ALS NOOIT TEVOREN Tilburg I GPS bedri VWktmtijNc Toneel a Kinderpostzegels weer te koop 6» HT 'H Diverse spektakels voor iedereen uit Tilburg en wijde omgeving 98, 69,- GROTE KOLLEKTIE VERFRAAIEND 5 halen, 4 betalen! KOLBERTS MET BIJPASSENDE PANTALONS REGENJASSEN JACKS EN I I I I 1295 13.95 VanLieshout GRATIS 48,- KOSTUUM 30,- 15,- modische sweatshirts^ MOORDHOEK verschijnt 29 oktober bij BOEKHANDEL GIANOTTEN IxsT ede 13?5 SAVE c SMIL€ r 1988 - pagina 32 Koerier Oplage: 89.175 ex. twege Hoe Piusstraat 96 Tilburg - Tel 013-363369 k Kinderpostzegels te koop. Ijaar wintercollection completed Bom mi 11 fUl kurkcentrum Telefoonstraat 34 Speciale aanbieding: 1 overhemd van 1 stropdas van 1 paar sokken van WEEKENDRECLAME: 21316 De vo&t -- 3| I I I I J 00 uur 00 uur Wie durft te beweren dat er in Tilbi nou de komende weken. Er staat De chef-koks bereiden hun aandeel in het culinair concert voor. 26 oktober 1988 28 september 1988 Donderdag 29 september 1988 32e jaargang nr. 1578 Schütte WU 50. C.H.C. bestuurde gereedschapsmachine. Ramen+Deuren Ondergetekende bestelt van Tilbur moord op 9 Koerier bv Jouwes YSHOP. volle maand ise kwaliteit met Bordeaux Kom snel naar ie unieke aktie! I KIWANIS CLUB TILBURG NL -AANBIEDING <aar passend: Moordhoek Vrijdag en zaterdag CHOCOLADETOMPOEZEN md van G.P.S. e van acht jaar ijF -de de echt- loof- .erde 1 dat iders. ati- de ge- vijning Maria >EYRE cwamen er een zestal Utrecht die de le van 'Uitgave: De Tilburgse Dir. T. de Beer-Dc Oprichter: J.H.G. de Beer deze maar ge- ters als gebruik l ken ik redactie-advertentie-atdelir N.S. Plein 14-501 Tel. 013/31 sluitingstermijn voor l.. V redactie dinsdagavor ALLÉÉN BIJ HET ERKENDE WERU- VAKBEDRIJF ^VROMANS VAN GESTEL B.V. Uw warme bakker Reeds meer dan 100 j Hoetstraat 151 Oerlesestraat 211a pag. 3 pag.7 Pag- 9 pag.10 pag. H pag-12 W13 pag-20 pag-26 pag.29t/m33 pag.35 pag-3y (of 25,- korting) Hing en administratie: )14 DA Tilburg '368805 advertenties en rond 22.00 uur - Bi| aankoop van geven wij. boven onze "vouwscherpe prijzen. SlCf transportwielen titburg ^vemeweg 14 tel t stonAsiano >urg nooit iets gebeurt weet inderdaad niet waar hij over praat. Neem t van alles op stapel. Diverse aktiviteiten zullen massa’s mensen trekken want de aard van die aktiviteiten is zo uiteenlopend dat werkelijk iedereen wel aan zijn trekken kan komen. Aanstaande zaterdag begint het al met de eerste dag van de herdenking 125 jaar spoor in Tilburg. Ook zon dag zal er vanwege dit feestelijke feit het nodige te doen zijn in en rond het station aan de Spoorlaan. Even eens op zondag komen de sportievelingen onder ons, zowel de passieven als de aktieven, ogen en adem te kort tijdens de profronde die verreden wordt in het centrum van de stad. Voorafgaande aan die ronde voor professionals kan men diverse kategorieën wielrenners aan het werk zien. Zelf kan men sportief bezig zijn met de stratenloop waar iedereen aan mee kan doen. Aanstaande zaterdag worden er ook straatfeesten geor ganiseerd en open dagen door enkele winkeliersverenigingen o.a. in de Koestraat en de Goirkestraat. Op zaterdag 1 oktober gaat Radio Tilburg uitzenden via de ether. Voortaan kan men dan met een draagbare radio, een autoradio of een radio die niet op de kabel is aangesloten op de hoogte blijven van datgene wat deze lokale omroep te melden heeft er aan ontspanning te bieden heeft. Vanwege dit feit zendt Radio Tilburg zaterdag en zondag een feestprogramma uit. In dit nummer: Rondom Hart van Brabant Gemeentenieuws 125 jaar spoor in Tilburg. Seniorenwijzer. B W-besluiten. Films Politieberichten Kuituur/Amusement. Parochienieuws Uit-agenda Wonen Autopraat \Sport tex. Moordhoek tegen de intekenprijs van 29,90. Naam: Adres: Postcode: Plaats: Datum: Handtekening komt bestelling na bericht afhalen wenst toezending per post (verzendkosten worden doorberekend) BEGINNERSBIJBELCURSUS Van «De Bijbelwinkel», Offenbach- straat 107. Start: donderdag 6 okt. 20.00 uur. Aanmelden: tel. 563032 Veel Tilburgse bedrijven blijken al snel uit hun «jasje» te groeien. Dat geldt zeker voor G.P.S., ofwel de Gereedschap- en Profielslijperij B.V. Dit bedrijf staat deze keer centraal in de serie «Tilburg in Bedrijf». Morgen wordt het nieuwe bedrijfspan officieel geopend. Lees op pagina 5 wat dit bedrijf in een periode heeft gerealiseerd. Alphensewegla, Riel ER BIER wlarm En Regillio Tuur, is zijn imponerend optreden inklusief alle lofuitingen die we hem toewuiven, niet te vergelijken met de doorbraak van Sylvia Kristel indertijd via enkele spraakmakende films? Of is dit te ver gezocht? verschijnt In geheel Tilburg, Golrle, Rlel, Loon op Zand, Udenhout, Berkel Enschot, Oisterwljk, Moergestel en Hllvarenbeek 3 SREno Pneumatiek tilburg. jules vemeweg 14-tel. 013-321316 j Moordhoek werd geschreven door de Ti burgse schrijver/joumalist Ed Schilders. Het behandelt een van de meest dramat sche en legendarische feiten uit de gi schiedenis van Tilburg: de verdwij van en de moord op de elfjarige N.<u Kessels. Paperback 17x22 cm, 224 blz., 85 foto’s. De intekenprijs is tot de verschijnings datum 29,90, daarna 34,90. U kunt bestellen door onderstaande bon in envelop (zonder postzegel) te sturen naar Boekhandel Gianotten Antwoordnummer 145 5000 WB Tilburg zijl veiling gehouden die georganiseerd wordt door de Kiwanis Club Tilburg. De opbrengst van die veiling gaat naar het doel: een nieuw autobusje voor Huize Poels. De veiling belooft nu al een succes te worden. Dat alles heeft te maken met het feit dat heel veel men sen vorige week gebruik maakten van de gelegenheid die hen vorige week in Maison du Vin geboden werd om wijn te laten beoordelen. Veel van de be zoekers van die bijeenkomst die de be naming mee kreeg «Wijn of Azijn», boden toen wijnkavels aan voor de vei ling. Vermeldenswaard is ook het culi nair concert in het Autotron in Ros malen op zondagavond 9 oktober. Dit culinair concert is een unieke samen werking tussen een aantal chef-koks en Brabantse musici met de intentie fond sen te verwerven om daarmee een lang gekoesterde wens van de Openbare Bi bliotheek Tilburg in vervulling te doen gaan: het opzetten van een eigen mu ziekbibliotheek. Op deze zondag orga niseren wederom enkele winkeliersver enigingen aanlokkelijke aktiviteiten o.a. Festival Noord en een herfstbra- derie op de Veldhovenring. Voeg daar nog aan toe in die weekemden de di verse uitvoeringen die gehouden wor den in vele kunst-gericnte instellingen en het beeld wordt redelijk kompleet. ede 1J95 In Moordhoek wordt door Ed Schilders aangetoond hoe onbe trouwbaar deze getuigen waren. Met name een zekere mevrouw Van Til maakte het bont voor de rechtbank. Ze was ziek en moest geholpen worden plaats te ne men. Ze zei dat ze naar huis wil de, dat ze duizelde, en begon vrij wel onmiddellijk Mutsaers luid keels uit te schelden voor moor denaar. Ze beweerde dat ze iemand had gesproken die oogge tuige was geweest van de moord. Wie de moord begaan had, kon ze echter niet zeggen. In Utrecht, beweerde ze, was een meisje ge storven dat van Mutsaers hield, en dat meisje had haar gevraagd de dader met te verraden. Dat had ze beloofd. Sterker nog, ze had het op de bijbel gezworen. Daarom wilde ze nu ook geen eed afleggen. Zo’n eed zou strijdig zijn met de eed die ze op de bijbel gezworen had. Ondanks alle hys terie, maakte mevrouw Van Til grote indruk op het publiek. Som mige dames in het publiek, schre ven de kranten, hadden tranen in de ogen. Uit de brieven die in Moordhoek gebruikt worden, is echter gebleken wat de ware drijf veren achter het gedrag van Van Til waren, en wat de waré oor zaak van haar ziekte was. Hoe weinig te vertrouwen xie Utrechtse dames ook waren, de president van de Bredase recht bank noemde hen «zeer geloof waardig». De aanklager beweerde in zijn slotrede zonder blozen, dat deze vrouwen bewezen hadden dat Mutsaers een moordenaar in aanleg was. Wat hij de dames in Utrecht had aangedaan, was Ma- rietje Kessels fataal geworden. Mutsaers was volgens hem «een liederlijk individu». Hij eiste le venslange verwijdering van dit in dividu uit de samenleving. Ondanks het vaak natte jaargetij gaan honderdduizenden kinderen op woensdag 5 oktober weer opgewekt van deur tot deur om bestellingen voor kinderpostzegels en kaarten op te schrijven. Stel ze niet teleur, want met uw be- stelling doet u niet alleen de kinderen aan uw deur een plezier, maar geeft u ook een kans aan heel veel andere kin deren in Nederland en in de ontwikke lingslanden. Kinderen die minder kan sen hebben, die onze hulp hard nodig hebben om een menswaardige toe komst op te bouwen. De kinderpostzegels 1988 hebben als thema «Kind en water» en zijn ge maakt door kinderen, winnaars van een tekenwedstrijd over kind en water. In het velletje kinderpostzegels dat u aan de deur kunt bestellen zitten twee zegels van 75 35 cent, twee zegels van 65 35 cent en één zegel van 55 25 cent. De waarde van een velletje is 5,-. De kaarten die de kinderen verkopen, staan afgebeeld op de be- stel-envelop en kosten 3,- voor een serie van zes kaarten. De kinderen ko men de bestellingen afleveren op 16 november. Eerder hoeft u niet te beta len. WEEKEND BYOU-I Compleet bij elkai collier - oorbellen - armband Diverse kleuren - Samen van 32?° nu 25,- Op alle complete strass-setjes 10% KORTING Hasseltstraat 178 (hoek van Hogendorpstraat) Tilburg promotie Kortom: de komende tijd is er van alles te doen in de stad en er zit vast wel iets bij waar uw speciale interesse naar uitgaat. Lees over de bijzonderhe den van al deze aktiviteiten de Til burgse Koerier van deze en volgende week aandachtig want we zullen pro beren zoveel mogelijk te belichten. En neTilburg promotie: daar gaat het de goede kant mee uit. Is het ook teveel gezegd dat iedere topsporter doping moet gebruiken om de hoogste plaats te behalen net zoals iedereen die in het maatschappelijk leven de top wil bereiken met ellebo gen moet werken? Zwartgallig, vergelijkingen? Misschien wel je wordt toch niet goed van die speelde onschuld van topsporte hen gevraagd wordt naar het g< van doping. «Ja, dat middel r wel en ik weet dat het gebruikt wordt. Nee, ik gebruik het natuurlijk niet. Ik ben een tegenstander van doping», wordt er dan nog krachteloos in een ultieme overtuigingspoging aan toe gevoegd. Wie houdt wie voor de gek, dat is de vraag. Het is net zoiets als met rijden door het rode stoplicht. U wordt betrapt op doping pardon, op rijden door dat rode licht. «Meneer», zegt de agent, «u reed zojuist door rood». Ik, agent? Welnee, het was nog oranje toen ik er doorreed en abrupt stoppen zou gevaar hebben op geleverd voor degene die achter me reed». Of bijvoorbeeld deze vergelij king: «Meneer, heeft u gedronken?», wanneer u op een laat nachtelijk uur van een feestje huiswaarts keert. «Och, agent: maar één pilsje». Soms lijkt het erop dat iedereen mee speelt in een groot toneelspel waarin de rollen bij voorbaat vastlig gen. Enige ruimte voor improvisatie is er niet want dan worden er codes geschonden, codes waarvan iedereen weet dat ze geschonden worden bij de regelmaat van de klok. En owee wan neer publiekelijk wordt dat iemand over de schreef is gegaan. Dan zijn en worden alle ogen gericht op die over treder: die moet aan de paal omdat iedereen gecompenseerd wil worden voor het inhouden van het verlangen heimelijk ook over de schreef te gaan. Negatieve bevestiging heet zoiets. Het schijnt dat we dat nodig hebben zo te zien. In deze serie kijkt de Tilburgse Koerier vooruit naar de publica tie van het boek «Moordhoek», geschreven door Ed Schilders. Op basis van nooit eerder gepubli ceerde bronnen beschrijft Schil ders daarin de legendarische «Zaak Kessels» uit het Tilburg van 1900 de droevige moord op de elfjarige Maria Kessels. Toen schilder August Mutsaers in de maand juni van het jaar 1901 terecht stond op beschuldi ging van de moord op Maria Kes sels, had zijn advocaat, Frans Pels Rijcken, een ijzersterke verdedi ging opgebouwd. Er was slechts eén onderdeel van het proces, waartegen zelfs deze sublieme verdediger niet bestand was: de roddel van de vrouwen die met Mutsaers een relatie hadden ge had. Mutsaers was in 1898 uit Til burg naar Utrecht vertrokken om werk te zoeken. Hij ging er in een pension dat gedreven werd door een vrijgezelle oudere dame, die niet zo’n hoge eisen stelde aan haar kostgangers. Samen met haar dochter zou ze voor de ar rondissementsrechtbank getuigen dat Mutsaers haar en haar doch ter regelmatig had lastiggevallen. Het kind beweerde zelfs een keer door Mutsaers geslagen te zijn en bedreigd met de woorden: «Ik smoor je». Ook Maria Kessels, merkte de aanklager veelzeggend op, was geslagen en gewurgd. De openbare aanklager, officier van justitie Speijart van Woerden, maakte handig gebruik van deze onbetrouwbare informatie. Hij wist dat het grote publiek daar mee gemakkelijk kon worden be ïnvloed, en probeerde aan te to nen dat Mutsaers al eerder toena dering had gezocht tot jonge meisjes. In totaal k\ vrouwen uit Utrecht u«. uv venswandel van Mutsaers wel eens uit de doeken zouden doen. Hij werd afgeschilderd als een rokkenjager en een zuiplap die het ene meisje na het andere pro beerde te verleiden tot dingen die men in die tijd voor het huwelijk reserveerde. En dan volgende week. Tilburg Wijnstad! Op zondag 9 oktober wor den er in de binnenstad tal van aktivi teiten georganiseerd in het kader van wijn en alles wat daar mee te maken heeft. Ook wordt er die dag een wijn- Hasseltstraat 195a, Tilburg Tel.013 - 425487 Niet vanwege de profronde die aanstaande zondag in Tilburg verre den wordt, niet vanwege de tegenval lende resultaten van Willem II, niet vanwege het feit dat we de herfst zijn ingegaan en zeker niet vanwege de wintertijd dit stukje. Of wel? Hoe het ook zij: het gaat over sport, dat staat vast. Daarmee sluiten we ons maar aan bij de stortvloed van berichten en beelden die iedere huiskamer binnen komen met als gemeenschappelijke noemer: de Olympische Spelen. Als één ding duidelijk wordt uit die bijna ononderbroken stroom van informa tie dan is het wel dit: sport is een per- fekte afspiegeling van onze maat schappij. Die is immers gebaseerd op harder, hoger, sterker, beter, mooier en nog wat meer van die overtreffen de trappen. Dat zien we in de sport weerspiegeld, volledig. Bewondering is er voor de bokser Tuur die flitsende knock-outs weet uit te delen: dat spreekt tot de verbeelding. Interes sant is ook de afgang van Ben John son, de gevallen ster. Interessant om dat hij laat zien dat ook de echte top pers zwak kunnen zijn, iets wat we door alle glorie die we hen overigens zelf betuigen, snel geneigd zijn te ver geten. Deed zoiets zich jaren geleden ook niet voor met Prins Bernhard toen bekend werd dat hij steekpen ningen had aangenomen, weet u nog? \RM \ND BVI Liberto I CLOSED CHEVIGNON eik

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1988 | | pagina 1