1» Doorbreking van alledaagse door vriendschappelijk huisbezoek TELEAC start met 7 ouderen en verkeer Elderly people ini COLOFON - 1 Spreekuren en telefoonnummers nieuwe serie «Ouderenwijzer» Op 20 oktober introduktie-uitzending w/ tWMMl DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 29 september 1988 - pagina 10 DE TILBURI 1 '4* Panek alle toon- geve oud* ten, Ji Eén va -wanden Homitex teem is d met een ratief en uitsteken plafond- ruimten - zoals i hun ono onbepert kleuren» hedenda. van wooi uur een balspel stekend leent Maatschappelijk Werk Het speciale spn Werk voor Ouderen 15.00 uur in de Gar 435422. Als sei zelfbedie indien di sument i deskundi doende v val van j vakkund maken v binaties ven en pl han Han een vrijb van DHl tuigen. Vriendschappelijk huisbezoek: een kopje koffie en wat praten. de Tilburgse Koerier, NS-Plein 14, 5014 DA Tilburg, I I I I I I I I I I I I I I I I naar het redactie-adres of naar l de Tilburgse Koerier, NS-Plein 14, 5014 DA Tilburg, I tel. 368805. Doe-he haar zaak een bijzoi DHZ-r hierover aluminiur Het is den en pl ken vet w vredenhe een probl plafonds stekende stof nam is schoon logelijkt ilk geval is voor u worden gedac inkomst vindt u een beeld van de best ',:;,1--den. Kom! Adres: Tijd van 14.00 tot 17.00 GOT AIO ireekuur van het Maatschappelijk a is op donderdagen van 14.00 tot irsthof, Columbusplein 15, tel. In Nederland kennen we ver keersborden die weggebrui kers wijzen op overstekende kinderen. In Engeland kwam een van de redactieleden van deze pagina dit verkeersbord tegen. Een dergelijk waar schuwingsbord zou in Neder land ook wel op zijn plaats zijn. Als dan nog de stoplich ten bij voetgangersoversteek- plaatsen iets langer op groen blijven staan dan wordt het weer wat veiliger voor oude ren in het verkeer. Op 10 december start de se rie «Ouderenwijzer». Het be treft een zestal uitzendingen waarin het ouderenbeleid cen traal staat. Degenen die verant woordelijk zijn voor het beleid worden onder vuur genomen door vertegenwoordigers van de ouderen. Ook de kijker kan een aktieve inbreng hebben. De kursus «Ouderenwijzer» geeft een schat aan praktische informatie over huisvesting, fi nanciën, instanties en organi saties die voor ouderen van belang zijn. De kursus kost 29,- inclusief kursusboek. Voorafgaand aan de kursus wordt op donderdag 20 okto ber een televisie- en radiopro gramma uitgezonden waarin gediscussieerd wordt over ge meentelijk beleid, en ouderen voorzieningen, huisvesting en woonomgeving, openbaar ver voer, pensioenen. Na afloop van de televisie- discussie kunnen luisteraars telefonisch reageren. Informatie: programmabla den en dagbladen en natuur lijk Teleac, tel. 030-946-946. van die onbekendheid weggeno men kan worden en dat meer oude ren een beroep doen op de Hulp centrale of andere instellingen die kunnen bemiddelen voor vriend schappelijk huisbezoek. Hieronder treft u een adressenlijst aan van die instellingen. En aarzelt u? Praat er dan eens over met uw huisarts of de wijkverpleegster. Zij weten er meer van. Voor alle duidelijkheid: er zijn géén kosten aan verbonden. Voor meer informatie over vriend schappelijk huisbezoek kunt u te recht bij de volgende adressen: Hulpcentrale, Spoorlaan 320, tel. 433584; Hulpdienst Noord, de Schans 123, tel. 550732; Unie van Vrijwilligers, tel. 332109; Comité Welzijn Ouderen Westend, tel. 673827; Vrienschappelijk Huisbe zoek Stokhasselt, tel. 556488; Zonnebloem, tel. 332248; de Ba- selaar en Oud-Tilburg, Hoefstraat 175, tel. 421207; de Garsthof, Co lumbusplein 15, tel. 435422; «het Kievitslaer, Reinevaarstraat 55, tel. 683961projekt Zuid-West en pro- jekt Binnenstad, Lange Schijfstraat 107, tel. 350505. Mensen zeggen weleens dat naarmate zij ouder worden, het stiller om hen heen wordt. Dat heeft niks te maken met het ach teruitgaan van het gehoor maar veel meer met het wegvallen van kontakten. Als je ouder wordt, verkleint de kring waarin je je be weegt. Dat komt voor een belangrijk deel omdat ouderen er min der snel op uit trekken. De mogelijkheden worden immers min der of de interesses nemen af. Toch blijft er behoefte aan kon- takt, aan een praatje, samen thee of koffie drinken en wat klet sen, zomaar over van alles en nog wat. Of een stukje wandelen met iemand als het lekker weer is, even eruit. In Tilburg zijn er instellingen die aan die behoefte van ouderen tegemoet kunnen komen. Bij die instellingen zijn vrijwilligers aangesloten die bij ouderen op vriendschappelijk huisbezoek gaan. Hoe gaat dat? Wij spraken met enkele mensen van die instellingen en met één van de vele vrijwilligsters die al jaren vriendschappelijke huisbe zoeken aflegt. Leest u verder. In 1968, toen de Hulpcentrale van start ging, stond van meet af aan vast dat één van de aktiviteiten het vriendschappelijk huisbezoek moest zijn. De bedoeling was dat vrijwilligers regelmatig op bezoek zouden gaan bij mensen, met name oudere mensen, die zich wat een zaam en alleen voelden en die be hoefte hadden aan wat kontakt. Die aktiviteit van de Hulpcentrale staat nog steeds recht overeind. Het is zelfs zo dat er in Tilburg in de loop der jaren meerdere instellingen zijn gekomen die hetzelfde nastreven als de Hulpcentrale. Er zijn nu veel groepen van waaruit vrijwilligers uit zwermen om bezoeken af te leggen bij vooral ouderen die anders nau welijks bezoek krijgen. Aandacht «Ja, de meeste mensen die ik be zoek zijn inderdaad ouderen», al dus de vrijwilligster waar wij mee spraken. «Vaak zijn het ouderen die hun partner verloren hebben en waarvan de kinderen buiten de stad of zelfs in het buitenland wonen. Ze hebben nog wel kontakt met hun kinderen maar niet veel. Ze missen iemand waar ze mee kunnen pra ten: over hun kinderen en kleinkin deren maar ook over wat ze beleefd hebben. Anderen praten daarente gen heel weinig maar vinden het fijn als je bijv, met ze uit wandelen gaat of samen een kruiswoordpuzzel op lost. Het belangrijkste is aandacht, niet meer en niet minder. Daar draait het om. Gewoon aandacht zonder dat er iets tegenover hoeft te staan», aldus de vrijwilligster. Een band Zij is al ruim 4 jaar aktief als vrij willigster in het kader van vriend schappelijk huisbezoek. «Natuurlijk ontstaat er na verloop van tijd een band. Je leert elkaar kennen. Als vrijwilliger moet je er daarom niet aan beginnen als je weinig tijd hebt of het maar even kunt doen. Dat er een band groeit, merk je heel duide lijk als je bijvoorbeeld een poos niet geweest bent omdat je op vakantie was. Als je dan weer komt, is men echt blij. En dat is wederzijds, hoor!» Ook via via De vrijwilligster is in dit geval aangesloten bij de Hulpcentrale. Via die Hulpcentrale krijgt zij de naam en het adres van iemand die graag bezoek zou willen ontvangen. De Hulpcentrale komt aan de naam en het adres omdat de betreffende per soon zelf de Hulpcentrale benaderd heeft voor vriendschappelijk huis bezoek. Het komt echter ook heel veel voor dat de Hulpcentrale via de huisarts of de wijkverpleging naam en adres doorkrijgen. Iemand van de Hulpcentrale, en zo gaat het meestal ook bij de andere instellin gen, gaat dan bij de betreffende persoon op bezoek. Dan wordt in de instelling verslag gedaan van dat bezoek en wordt er een vrijwilliger of vrijwilligster gezocht. Drempelvrees «Het moet natuurlijk klikken», al dus de vrijwilligster van de Hulp centrale. «Maar dat heb je beiden snel genoeg door. Ik spreek meest al heel duidelijk af wanneer ik kom. Bij sommigen doe ik dat niet, dat ligt veel aan de persoon zelf. Ik heb, toen ik nog niet met de VUT was, gezegd dat ik graag met oudere mensen wilde werken en nu doe ik dat dus al ruim 4 jaar. Die bezoe ken: daar ben ik heel positief over, ik doe het graag. Jammer is alleen dat veel ouderen geen beroep dur ven te doen op instellingen zoals de Hulpcentrale. Misschien voelen ze een soort drempelvrees terwijl dat helemaal niet nodig is. En het is ook jammer dat er eigenlijk te weinig vrijwilligers zijn voor de vriend schappelijke huisbezoeken. Ik denk dat dat allebei te maken heeft met de onbekendheid ervan. Dat is jam mer want dat het vriendschappelijk huisbezoek in een behoefte voor ziet, dat is overduidelijk.» Informatie Wie weet dat met dit artikel iets 20 septembe Accountants Controler controle 1 nistratie I vierde kw Zaken de eerste kw aangenon Declaratie E Inges tem< Stichting novatieT mele vast lopig vast Waterschap Wethoud, als hoofd Dongestr beschikbt Goirle ei colleges c lijke kanc Aankoop gri Aan raad len, grooi kopen vc verband i de Katsb zaken, wi raad op 1 CBT Jaarverst voorlopig vaststelln zonden. Arob-bezwa Arob-bei aanvrage ongegror schtkkinj Bezwaren ti Bezwaar: van vrije Mozartla verklarin Gedeput Subsidiever Op basis nementei garanties voor org; verband Mates ga kend va baltoemi sport en Raad vo sidie in dienstvei kers af t< rning v< band is t culturele tijd in i subsidie' Bedrijfsvoe Ingesten reau Da verband duktgeii Instituut vo Maatschap] aan raad uitvoerir te verhO] turele za tijd in i subsidie' Stichting Vrijwilligerscentrale Het adres van de Vrijwilligerscentrale is Spoorlaan Afdeling Hulpcentralede gehele week 24 uur per dag bereikbaar op bovenstaand adres en telefonisch 433584. Afdeling Vrijwilligersburo geopend van maandag tot en met vrijdag van 13.00-17.00 uur. Telefonisch bereik baar van maandag tot en met vrijdag van 9.00-17.00 uur434572. Stichting bejaardenwerk Tilburg Centraal bureau Lange Schijfstraat 107, tel. 350505. Spreekuren maandag tot en met donderdag van 9.00 tot 10.00 uur. Stichting Gezinszorg Het spreekuur van de Stichting Gezinszorg is op werkdagen van 8.30 tot 9.30 u. Het adres en telefc nummer zijn Stationsstraat 5-5a, tel. 397911 Veel aktiviteiten voor ouderen in Oud- Noord In het gebied «Oud-Noord» worden dit najaar veel en gevarieerde aktiviteiten georganiseerd voor en door ouderen. Naast een aantal vaste aktiviteiten zoals kaar ten, biljarten, volksdansen, handwerken, gymnastiek, bingo, spreekuren is er ook per maand een speciaal programma in de verschillende wijkcentra in het ge bied. Oud-Nood omvat de volgende wijken Hoefstraat- Besterd-Loven-Groeseind-Goirke-Hasselt-Theresia- Gasthuisring. Wilt u meer informatie, wendt u zich dan tot een van de volgende centra in het gebied Oud- Noord De Baselaer, Hoefstraat 175, tel. 421207; De Nachtegaal, Oude Kapelstraat 25, tel. 355635; Wijkcen trum Theresia, Nijverheidstraat 42, tel. 355949; Wijkcen trum De Kasteelhoeve, Hasseltstraat 256, tel. 430618; Wooncentrum Dromof, Bisschop Bekkerslaan 160, tel. 427089; Wijkcentrum Den Heerd, Paduastraat 3, tel. 435909 en Wijkcentrum Loven-Besterd, Koestraat 164, tel. 421664. Tot uw dienst Op woensdagmiddag 12 oktober ting Bejaardenwerk Tilburg samen me gen een informatieve middag voor zelfstandig wonende ouderen. Het thema «dienstverlening» staat centraal. Op een originele manier worden verschillende instan ties en vormen van hulp aan het publiek gepresenteerd. Er zal een lezing worden gehouden, maar er is ook tijd voor ontspanning en muziek. Als u zelfstandig wilt zijn en blijven, is het belangrijk dat u de mogelijkheden kent die bij uw situatie passen. Immers elk geval is er een apart. Wat kan er in Tilburg voor u worden gedaan? Op de komende informatie-bijeenkomst vindt u een ant woord. U krijgt een actueel beeld van de bestaande voorzieningen en uw mogelijkhedi Garsthof, Columbusplein 15. Tijd vl uur. Gratis entree. Voor meer info S.B.T., tel. 013- 350505. van oktober wordt in Tilburg ge- al kookcursussen voor ouderen: voor beginners en een voor gevorderden, issen hebben tot doel ouderen voor te lichten belang van voeding en hen te leren hoe een "ezonde maaltijd kan worden bereid. Het is alleen luisteren en leren. Het is vooral ook gezellig bezig zijn met anderen. De kursussen worden 1-maal per 14 dagen gehouden op zaterdag van 9.00- 13.00 uur in het Streekcentrum, Beelaert van Blokland- straat 2 (bij de Wandelboslaan), buslijn 2 stopt tegen over. De kursussen bestaan uit 12 bijeenkomsten per kursus en de kursusprijs is 100,-, alles inbegrepen. Iedere les wordt de bereide maaltijd gezamenlijk genut tigd. Voor 8,- per les hebt u een gezellige en leerzame bijeenkomst met een maaltijd toe. Informatie kunt u in winnen bij de heer J. v. Hout, koördinator Maaltijdvoor- ziening, telefoon 350505. Groenten- en fruitshow Op donderdag 13 oktober a.s. wordt er door het pro ject Zand-Wandelbos een groenten- en fruitshowmid- dag gegeven, van 14.00-16.30 uur in het wijkgebouw «’t Kievitslaer», Reinevaarstraat 55. Bij binnenkomst ont vangt iedere bezoeker een set folders - waaronder ook de groenten- en fruitkalender - en een lotnummer (voor de verloting). Er wordt een klankbeeld getoond met ve lerlei aspecten van groenten en fruit-recepten, onbe kende produkten, e.d. Er kunnen vragen gesteld wor den waarop een deskundige u zal antwoorden. De slot film is een vrolijke humorvolle film waarin groenten en fruit natuurlijk de hoofdrol spelen, zodat er ook een stukje ontspanning is ingebouwd. Deze middag is voor iedereen gratis toegankelijk. Demonstratiebijeenkomst Bowls Op vrijdag 14 oktober is er van 14.00-17.00 demonstratiebijeenkomst van het Engelse BOWLS genaamd. Een sport die zich uitst om door ouderen beoefend te worden. Het programma ziet er als volgt uit 14.00-14.30 ontvangst op sportcentrum met koffie of thee 14.30-15.00 demonstratie door een Engels team 15.00-15.45 geïnteresseerden kunnen zelf wat oefenen 15.45-16.15 er wordt een oefenwedstrijd gespeeld 16.15-17.00 aansluitend een wedstrijd volgens de re gels De demonstratiebijeenkomst en consumpties zijn gratis. PlaatsSportcentrum Pellikaan, Ruekertbaan 219. Informaties013-634746. Tilburgse Kruisvereniging Kantooruren van 8.30 tot 12.30 u. en van 13.00 tot 17.00 u. Het adres luidt: Bisschop Zwijssenstraat 66, tel. 430060. I I Seniorenwijzer Wordt eenmaal in de twee weken opgenomen I in de Tilburgse Koerier Redactieraad Tjeerd Bakker Peter Elshout (eindredacteur) I Jacques Joosten I Wim Kalkhoven 1 Ad Konings (voorzitter) Ad de Vet I Redactleraadsadres Redactieraad Seniorenwijzer, I p/a Lange Schijfstraat 107, 5038 TT Tilburg, tel. 350505 Kopij Kopij kan opgestuurd worden organiseert Stich- let andere instellin- stand ig /erlening» staat J“i verset jublir'- Kookkursussen voor ouderen In de tweede helft start met een tweetal een kursus De kursus over het I goede en gei ntuurlijk niet 14

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1988 | | pagina 10