J s Derde Wereld Rommelmarkt op Mill-Hillcollege WINTERTIJD Wie wil er’n ^nuffel? Tilburgse Wijnprinses 4EN 7 üilïM OéoIIih Gruweldaad in den Woordboek Wijn of azijn Wethouder Van Hassel: 5 halen, 4 betalen! STONE'ISLAND SAV€ c SMIL€ AKTIE PROGRAMMA TILBURG SCHOON KRIJGT POLITIEKE STEUN In dit nummer: 7 1 Over hondepoep Van Lieshout Jr 1988 - pagina 28 De Oplage: 89.175 ex. pag-2- schoner! 2,25 2,00 Piusstraat 96 - Tilburg - Tel 013-363369 Ook dit jaar worden veel belangstellenden verwacht. 3,50 J 2,00 3,00 4,00 perso- .si >er 14.UU uur i irgen op het didater college. Alle j houder m meubels, I TILBUnG. 3M-PC 695,- schikking “1 honc heeft weet een is he Commissaris H. Caarls. (Gemeentearchief Tilburg) kurkcentrum new wintercollection ’88-’89 Telefoonstraat 34 WEEKENDRECLAME: Donderdag 22 september 1988 32e jaargang nr. 1577 Uit-s Kul De 2 Brei Titelpagina van een van de pam fletten. ■Ill I over 795,- i bereid zelf geven.» ilgende USSEN ierdag) I EC Tilburg lonsstraat 39 013- 424128* 434232 Vrijdag en zaterdag APPELBEIGNETS Foto: Geert van Loon ide- it vermeld iai in nvt «z-uvtieprogram- Schoon» een aantal be ien wordt gedaan vooral hebbende op konkrete Lees verder op blz. 5 Uitgave: De Tilburgse Koerier bv^ Dir. T. de Beer-Douwes Oprichter: J.H.G. de Beer lefonisch te ■1 Wentink- Van Hassel: «We zijn het voorbeeld te redactie-advertentie-afdeling en administratie: N.S. Plein 14-5014 DA Tilburg Tel. 013/368805 sluitingstermijn voor advertenties en redactie dinsdagavond 22.00 uur Pal, Whiskas, Brekkies, Cesar en Sheba vieren Dierendag met een leuke actie, alleen bij Albert Heijn: een Archie of Olof knuffelbeest voor maar f 4.95 en 10 zegels.* En, per spaarkaart steunt u de dierenasiels met f 1.-. Let ook op de speciale aktieprijzen. zegels zitten-u begrijpt ’tal-op Pal, Whiskas, - Bkkies, Cesar en Sheba. Knuffel ze. I Zolang de voorraad strekt. albert hei? s en 1.450,- In deze serie kijkt Koerier vooruit naar i van het boek Mt schreven door sis van nooi erde bronnen daarin Voorstellen Voor een goed begrip dient te worden dat in het «Aktiq ma Tilburg Schoon» een ac leidsvoorstellen wordt gedé betrekking J -- maatregelen. over 530,- eerder een boek ddaad» geschre- zeggen, dat :rk van de pennen in gebracht, twee jaar na -stus 1900, ag 10-16 en 5 uur. l.13j. 4,50 32,00 50,00 1,50 120,00 verschijnt In geheel Tilburg, Golrle, Riet, Loon op Zand, Udenhout, Berkel Enschot, Olsterwljk, Moergestel en Hllvarenbeek Op vrijdagavond 23 september wordt in de Studiozaal van de Stadschouwburg de verkiezing van de Tilburgse Wijnprinses ge houden. Gelijktijdig is er ook een feestelijke wijnproeverij. De uitverko rene zal op 9 oktober als Tilburg Wijnstad plaatsvindt de verschil lende festiviteiten opluisteren. De Wijnprinses zal die dag worden begeleid door de bekende chansonneur Charles Plastron. Tijdens de wijnproeverij- en verkiezingsavond zullen zes kan didaten worden uitgenodigd om in circa 4 minuten een verhaal te houden over «Wijn en vakantie». Wijnpraatjepag. 5 20 jaar Nierstichtingpag. 5 Gemeentenieuwspag. 7 Filmspag. 11 Politieberichtenpag. 11 B&W-besluitenpag. 11 t-agendapag. 15 iltuur/Amusement. pag. 17 Cursussenpag. 19 Parochienieuwspag.21 Sportpag.23en31 Autopraatpag.27J Het Wijngilde «Le Bouchon», ge vestigd in Berkel-Enschot, organiseert op zondag 25 september a.s. van 13.00 tot 17.00 uur in Maison du Vin», Geminiweg 9 in Tilburg, een bijeen komst waarop een aantal vinologen, aangeboden en voorgelegde wijnen zullen beoordelen op herkomst, houd baarheid en eventuele marktwaarde. Ook etiketgegevens kunnen door hen beoordeeld worden. Deze taxatie - in navolging van het populaire TV-programma «Kunst of Kitch» is een voorproefje van het wijn evenement «Tilburg Wijnstad», op zondag 9 oktober 1988. In dat kader vindt een wijnveiling plaats op initia tief van de serviceclub «Kiwarns Wellicht zijn onder de voorgelegde wijnen interessante exemplaren die op de veiling kunnen worden aangebo den. In seum keuring week in september concrete inhoud te geven. Een speciale werkgroep stelt tijd en energie beschikbaar om de idealen van de school gestalte te geven in hun aktiviteiten voor de allerarmste mensen in de Derde Wereld. De Rom melmarkt brengt aan het einde van de Vredesweek een massale samenwer king op gang van honderden leerlin- ken gen, ouders, oud-leerlingen, twd neelsleden, relaties en vrienden. Koerier NIEUW NIEUW Maandag nog op de jaarbeurs Nu bij ons in de winkel NAJAARSMODE OORBELLEN HALSKETTINGEN BROCHES HAARMODE KINDERSPELDJES Hasseltstraat 178 (hoek van Hogendorpstraat) Op zondag 25 september vindt op het terrein van het Miil-Hillcollege aan de Venneweg in Goirle voor de 19de keer de grote Derde Wereld Rommelmarkt plaats. De markt gaat open om 10.00 uur ’s ochtends en sluit om 17.00 uur ’s middags. zijstraat Heuvelstraat «Ik wou dat ik twee hondjes was dan kon ik fijn spelen», dichtte een meneer een aantal jaren geleden. Leuk, maar minder leuk zou het worden als die dichtende meneer in Tilburg woonde. Hij zou dan tot de ontdekking komen dat hij beter twee katjes kon zijn of twee konijntjes, in ieder geval geen twee hondjes. Dat zit namelijk zo. De gemeente vindt dat Tilburg verwikkeld is een een hondepoepprobleem. Een belangrijk onderdeel van het onlangs versche nen Aktieprogramma Tilburg Schoon gaat over hondepoep. Dat hondepoepprobleem wil de gemeente oplossen want daar vragen proble men omom een oplossing. Alleen wat is de oplossing Daar is de ge meente nog niet helemaal uit. Voor een deel wel en dat deel treft de hon denbezitters behoorlijk. De gemeen te zegt wel dat de vervuiler moet be talen. Dat een hond niks te makken maar alleen maar te kakken heeft, dat is bij de gemeente bekend De bazen kunnen wel betalen en dat gaat ook gebeuren als de voorstellen uit het eerder genoemde aktiepro gramma doorgaan. Dan moet iedere hondenbezitter voortaan voor de eer ste hond een hondenbelasting gaan betalen van niet f70,- zoals nu het geval is maar van ongeveer f95,- per jaar. Van die extra f25,- wordt zeer waarschijnlijk een hondepoep-stof zuiger aangeschaft of misschien twee, wordt de bestuurder van die stofzuiger(s) betaald en wordt een een eetzaal en middelbare schc_. t worden. In Malawi hoopt r aantal meisjes de gelegenheid onderwijs te volgen op een hi school en het materiaal voor deze school aan te vullen. Op de Filippijnen wordt een zelfzorgproject gesteun^. L. wordt daar gezorgd voor kinderopvang en voor een gezondheidstraining van vrouwen. Verder wordt er in Ghana gezorgd voor medicijnen tegen bloed armoede bij kinderen en zwangere vrouwen. Bloedarmoede is daar een van de grootste doodsoorzaken, deze projecten te steunen, wil de nisatie een bijdrage ontwikkeling van de a deren op een speelveldje uitglibberen in de hondepoep en vies thuiskomen. Natuurlijk is het uiterst vervelend wanneer je onverhoeds in een drol stapt die zojuist door een hond op het trottoir is gedeponeerd En natuur lijk is dat hondepoepprobleem in het centrum het grootst want daar zijn de minste mogelijkheden aanwezig om een hond te laten poepen. Maar dat de hond via de hondenbezitter een dankbare melkkoe van de ge meente dreigt te worden dat is min der fraai. Dat is vooral minder fraai wanneer tegen verspreiders van zwerfvuil zoals bijvoorbeeld snack- zaken niet of nauwelijks opgetreden wordt. Vanwaar dat verschil Ieder een moet toch eigenlijk z’n stoepje schoonhouden Dat de gemeente het hondepoepprobleem verder aan wil pakken is een goede zaak. Dat de gemeente de verdere vervuiling in de stad ook aan wil pakken is eveneens een goede zaak. Dat er met twee maten gemeten wordt is geen goede zaak en dat dreigt te gebeuren. Bo vendien is wel eens serieus onder zocht of hondentoiletten geen bijdra ge tot de oplossing van het honde poepprobleem zijn Jawel, er zijn er ooit een paar geweest in Tilburg. Maar toen werd de hondepoep nog niet als zo’n probleem ervaren. Of zijn de maatregelen die nu in de maak zijn, bedoeld om het honden- bezit af te remmen Als dat zo is laat dat dan gezegd worden, dan weet iedereen tenminste waar hij aan toe is. Ook de meneer die zo graag twee hondjes wilde zijn. twaalf tot anoniem M bracht. Het eerste verscheen begin juni 1901 toen de schilder August Mutsaers in Breda terecht moest staan op beschuldiging van moord, en het probeerde tege moet te komen aan de nieuwsgie righeid van het grote publiek. Het spreekt bijna vanzelf dat de schrijver, die onbekend gebleven is, over lang niet alle feiten kon beschikken. Bij nader onderzoek bleek dat veel van de inhoud dan ook onjuist. Was dit eerste boekje nog een gebrekkig journalistiek produkt, het tweede was duidelijk bedoeld als een aanval op de verdachte August Mutsaers. Het verscheen vlak na het hoger beroep in Den Bosch (juni 1902) en in adverten ties werd Mutsaers uitgedaagd de beschuldigingen te weerleggen. Tegenwoordig zou een derge lijk schrijfsel onmiddellijk aanlei ding geven tot een proces wegens smaad of laster. Het is zo fel van toon, dat de verdediger van Mut saers, Pels Rijcken, zich genood zaakt zag de pen ter hand te ne men om zijn cliënt voor de derde maal te verdedigen. «Protest te gen anoniem geschrijf» noemde Pels Rijcken zijn boekje, maar het was een protest waar het anti- Mutsaers gedeelte van de Til burgse bevolking lak aan had. Vrijwel onmiddellijk publiceerde die groep een «Open brief aan mr. F.E. Pels Rijcken», en spottend en lasterend werden daarin nieu we «onthullingen» gedaan over de rol van schilder Mutsaers. Mutsaers week enige tijd uit naar Antwerpen, maar keerde al snel weer terug naar Tilburg, ook Jawel, we zijn weer zoverhet is weer tijd voor wintertijd. In de nacht van zaterdag 24 september en zondag 25 september zal om 03.00 uur de klok één uur terug worden gezet, naar 02.00 uur dus. Alle langslapers kunen dan een uur langer uitslapen dan ze al doen op zondag. En voor alle vroege vogelsgewoon de wekker zetten en doen alsof er niets aan de hand is. Zo tegen de middag pas de klok terugzetten, dat maakt de dag lekker lang. Triest is het wel een beetje om afscheid te moeten nemen van de zomer die overigens niet echt goed was. Laten we hopen dat de winter meer eigentijds weer iaat zien: blauwe luchten en spiegelglad, diepdonker ijs zodat er weer vol op geschaatst kan worden. Rijkspolitie De Rijkspolitie deelt het volgende mee «Het te verwachten grote bezoe kersaantal kan de verkeersveiligheid in gevaar brengen. Daarom dienen be zoekers de aanwijzingen van de politie en de verwijzingen op de parkeerbor- den nauwkeurig op te volgen. Tegen foutparkeerders zal de politie moeten optreden». «Tilburg kan al kon hij daar nauwelijks werk vinden. Zelfs zijn vader werd ont slagen wegens het aandeel van zijn zoon in de zaak. Mutsaers was echter niet het enige slachtoffer van de roddel- brochures. Ook commissaris van politie Hermanus Caarls was niet populair bij veel Tilburgers. In het boekje «Uitgebreide Onthul lingen» wordt hij zwaar beticht van partijdigheid. Hij zou net zo veel getuigen beïnvloed hebben pro Mutsaers, als de pastoor voor de koster. In het laatste pamflet, getiteld «Moord te Tilburg», wordt tenslotte de koster nog eens beticht van meineed, en pro beert men te voorkomen dat het onderzoek daarnaar in de doof pot wordt gestopt. Al deze pam fletten hebben weinig kunnen bij dragen aan het vinden van de waarheid in de moordzaak. Ze to nen echter perfect aan hoezeer de Tilburgers van 1900 zich betrok ken voelden bij het drama. Toen de zaak niet werd opgelost, voel den zij zich teleurgesteld. Met de pamfletten probeerden ze op hun manier alsnog een oplossing te vinden en een dader aan te wij zen. Tilburg kan nog heel wat schoner gemaakt worden en blijven dan nu het geval is. Dat is de stellige overtuiging van Wethouder Van Hassel van Volkshuisvesting en Milieu. In die mening wordt hij gesteund door het hele college van burgemeester en wethouders en door de Tilburgse politieke partijen. Het ligt dan ook in de lijn der verwachtingen dat de gemeente het schoonmaken en schoonhouden van de stad met ernst gaat aanpakken, zeker als het aan wethouder Van Hassel ligt. Het beleid dat hij voorstaat is vastge legd in het «Aktieprogramma Tilburg Schoon» dat onlangs gepresenteerd werd. Naar aanleiding van het programma spraken wij met de betrokken wethouder. Het werd een gesprek over zwerfvuil, hondepoep, verhoging van de hondenbelasting, extra maatregelen bekladden van gebouwen etc... Een verslag. Een deel van het geld gaat naar Ke nia, waar een eetzaal en een keuke" voor een middelbare school gebouw worden. In Malawi hoopt men een idsfouï Marktterrein deze Er staan 5 grote tenten met 23 ver- Jppijnen koopafdelingen. Er is een kindercrè- teund. Er che, een bewaarplaats waar men ge kochte goederen even in bewaring kan geven, een vervoerscentrun dat tegen een redelijke vergoeding de goederen ook thuis aflevert. Verder zijn er een leuke fancy-fair, een gezellig café en een tentoonstelling over de projecten. Door E)e toegang tot de Rommelmarkt is men, wil de orga- gratis leveren aan de Tot zaterdag 24 september 14.00 uur allerarmsten. kan men nog spuiten bezor terrein van het Mill-Hillcol goede artikelen zijn welkom allerlei huisraad, werkende apparaten, "tg, schoeisel (aan elkaar gebon den), boeken, speelgoed, (brom)fiet- sen, enz., enz. Vredesweek g-J Sinds 1971 is de Derde Wereld allerlei huisraad Rommelmarkt een traditie op het Mill-Hillcollege. Ze is geboren uit de behoefte om aan de Nationale Vredes- Uw warme bakker Reeds meer dan 100 jaar Hoefstraat 151 Oerlesestraat 211a Van Hassel van meet af aan duk lijk dat het «Aktieprogramma Tilbi Schoon» een onderdeel is van een L der denken. «We komen steeds meer tot de ontdekking dat alles met alles samenhangt», aldus Van Hassel. «Een stadsbeheerplan zonder oog te hebben voor de vervuiling in de stad kan te genwoordig niet meer. Als je wilt dat het goed gaat met Tilburg zoals we dat onder meer gestalte proberen te geven door economische impulsen dan hoort l-pc 700,- een schone stad daar integraal bij. We noemen dat het zogenaamde multi- plyer-effect of synergetische werking. Een schone stad is leuker om aan te zien dan een stad die vervuild is en er grauw uitziet. Een frisse stad nodigt uit, doet een appèl op de mensen. We hebben de afgelopen jaren al het een en ander ondernomen zoals de actie «I love Paris», etc. Oh ja? hou je stad dan schoon!» In de Heuvelstraat en het centrum zijn we bezig geweest met het aanpakken van het zwerfvuil en in Lo- ven-Besterd hebben we aktie gevoerd tegen de hondepoep. We konstateren echter dat het effect van die akties langzaam wegebt. Daarom nu her nieuwde aandacht voor een schone stad via een aktieprogramma dat er niet om liegt. Drie onderwerpen In het «Aktieprogramma Tilburg Schoon» staan drie onderwerpen cen traal: zwerfvuil, hondepoep en het be kladden van gebouwen. «Deze drie on derwerpen zullen volgend jaar, jawel: 1989 wordt wat dat betreft een cru ciaal jaar, heel stringent aangepakt worden. We vragen daarvoor de mede werking van iedereen en we doen na tuurlijk zelf ook het nodige want we realiseren ons terdege dat je als ge meente het voorbeeld moet geven. Na tuurlijk is de vraag: hoe pakken we de vervuilingsproblematiek aan? Dat doen we via voorlichting, regelgeving en opruimen. Met de voorlichting trachten we een brug te slaan tussen de medewerking van iedereen en het fi nanciële aspect vanuit de gedachte: hoe meer men zelf doet hoe minder geld het kost. Als die gedachte ge meengoed zou zijn, dan zijn we al een heel eind en kunnen we het geld dat we besparen inzetten voor andere mi lieuproblemen. Dat is de basisgedach te. Die voorlichting wordt ondersteund door een strengere regelgeving op een aantal gebieden. Verhoging van de hondenbelasting is daar een onderdeel van. Daarnaast gaan we onder meer gerichter opruimen», aldus Van Has sel. «Maison du Vin» is een wijnmu- i ondergebracht. Er zal tijdens de o van de wijnen een video- en diapresentatie onder de titel «Van druif tot wijn» van de wijndeskundige- auteur Hubrecht Duijker worden ge presenteerd. De wijnkeuring in «Mai son du Vin» is voor belangstellenden gratis toegankelijk. Een ieder die in het bezit is van fles sen wijn, maar niet weet of deze enige waarde hebben, kan zijn bezit gratis laten waarderen door de vinologen van de wijngilde «Le Bouchon». Verdere informatie is tele verkrijgen: 013-33.20.25 El Storms. extra mannetje bij de Reinigingspo- litie aangetrokken. Het resterende bedrag wordt weliswaar voor een deel op indirecte wijze gebruikt om de Milieudienst te financieren maar is een aardige bron van inkomsten voor de gemeente. Het gaat om een bedrag van bijna één miljoen gulden. Wie dus acht dat de opbrengst van de hondenbelasting in zijn geheel ge bruikt zou worden voor de bestrij ding van het hondepoepprobleem komt bedrogen uit. Het schijnt dat die belasting jaren geleden, toen de hond nog als trekdier aangemerkt werd, als een soort vervoersheffing werd beschouwd. Later werd het een soort luxe-belasting en dat is zo tot op de dag van vandaag gebleven. Zo zit dat historisch. Een andere maat regel die in de maak is, richt zich ook op de hondenbezitters. Waar schijnlijk worden zij verplicht om als zij hun hond uitlaten een soort hon- depoep-zakje bij zich te dragen waarin zij de uitwerpselen van hun trouwe viervoeter kunnen doen en de bedoeling is dan dat dat zakje thuis in de container gedeponeerd wordt. En owee de hondenbaas die geen zakje bij zich heeftdie riskeert een fikse geldboete van misschien wel f 100,-. Daarnaast onderzoekt de ge meente waar honden wel mogen poe pen en waar niet. En weerowee de hondenbaas die zijn hond ergens laat poepen waar dat niet mag en dan geen zakje bij zich heeft Natuurlijk hebben we te maken met i hondepoepprobleem. Natuurlijk iet uiterst vervelend wanneer kin- t de Tilburgse de publikatie loordhoek, ge- Ed Schilders. Op basis van nooit eerder gepubli ceerde bronnen beschrijft Schil ders daarin de legendarische «Zaak Kessels» uit het Tilburg van 1900: de droevige moord op de elfjarige Maria Kessels. Er werd nooit t over «de Gruwel ven, maar dat wil niet i de moord in de ker Noordhoek niet veel beweging heeft o Gedurende meer dan twee het drama van augustus 19C„, verschenen er een zevental bro chures of pamfletten. Het betreft hier kleine boekjes, variërend van 32 pagina’s, die vaak ;m op de markt werden ge- l 70 thlemen

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1988 | | pagina 1