W I J Z i e houdt er veel leuke kontakten aan over» V Nieuwbouw Koningsvoorde EN ERVARING via ’T gilde COLOFON Gegadigden aan leunwoningen opgelet! Volksdansgroep St. Maarten 50+ vrouwen Trefpunt Koningsplein Gymnastiek en spel voor 50- en 60-jarigen Werkgroep Bewust Ouder Worden Woongroep Samen Verder» Spreekuren en telefoonnummers Positieve reakties op «Seniorenwijzer» DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 15 september 1988-pagina 8 DE TILBUI De heer de Kok in zijn donkere kamer lang- t van gaa arint Hier wordt gewerkt i; pr ek, (eindredacteur) Jacques Joosten Wim Kalkhoven Ad Konings I I I I I I I I I I I I I I I het redactie-adres of naar >als invullen de Stichtir op afspr donderd belangrijh r de hele helft van het jé Qn of als gesp jroep dan t.ö.. ...w.. op zij willen overdra- doe-het-zelver: loodgieterswerk, metaalbe- >p hobbyge- :ht bij plein 132, ze u daar kunnen opleveren, aanwezige behoefte J en, een be- deze vorm op woens- efpunt, Ko- Een van de beleidsuitgangspunten van het bestuur en de directie van het verzorgingstehuis is de integratie van de bewoners van het gehele complex. Om dit beleid te kunnen voortzetten is het noodzakelijk de gemeenschappe lijke accommodaties, waaronder de eetzaal, uit te breiden. Heel wat ouderen hebben in hun leven veel ervaring opge daan, ervaring waar andere wellicht belangstelling voor heb ben. Bovendien zijn er veel ouderen die heel wat afweten van een bepaald onderwerp. Die kennis kunnen ze opgedaan heb ben in een beroep of via een hobby. Wat gebeurt er met die er varing en kennis? Vaak niets, maar het kan ook anders. Er zijn genoeg mensen die belangstelling hebben voor dat wat verlo ren dreigt te gaan, ’t Gilde heeft daar wat op gevonden. Via de ze instelling wordt het ouderen mogelijk gemaakt hun kennis en ervaring over te dragen aan hen die daar interesse in heb ben. Het idee van ’t Gilde is geboren in Amsterdam en in enke le jaren verspreid over heel Nederland. Ook in Tilburg bestaat ’t Gilde. Het is ondergebracht bij de Vrijwilligerscentrale aan de Spoorlaan 320. Hoe werkt ’t Gilde in Tilburg, voor wie is het, wordt er veel gebruik gemaakt van de zogenaamde «aan bieders», zijn er die genoeg? We spraken met de heer de Kok, één van de «aanbieders». /iteit wordt georganiseer Tilburgse Sport) en de tra In de mei' die op di voorenke Wie in ee ken, kan Nieuwehi trum Tra 5038 VB Werk voor J u. in de Op dinsd; Stichting Noord de Goossens. volksdans, ritueel oir denheid n mos. Sacn die intend Ieder kan Esther Go berg in Hi Sacred D< Dance gei Schriftelijl 9.00-12.00 013-55501 3rd door BOTS (Bureau On- 3 SBT (Stichting Bejaarden- I i Op dinsd septembe ganiseerd start. Op de wc voor begi avond eei Aanmeldi 684845, v De cursu worden e weg 167 r Het in 1 nieuw in ningwacl van hun De toekomstige bewoners kunnen van een aantal diensten vanuit het ver zorgingstehuis gebruik maken. me Psychomc de medisc ning als d (meer) kri geestelijk patiënt ei beid in he deren. Maandag) burg een Er kunne groep wo Goossens mevrouw tiënte. U kunt et Van Gulil r Zo’n 30 vruchtbare krampen, 1 vositeit, ge grijnig wai vallen heef en laten. Voor deze gezondheic sus menst staat uit e waarmee ji gelen. Doe betere doe door men verholpen. De cursus gezondheic de Amster samenwerl het Vrou' voor de tw sus. Voor meei melden: Nieuwlanc Het ko] meeste i van hur baar bei te beho groot be den bet< deren vt Bij een van de maal pe beurt kt dit onde blemen Voor he sentieel houd pl Het ver! op vooi onderht ning en een formulier ingevuld en omdat ik fo tografie in de «aanbieding» heb, komt dat formulier bij mij. Ik neem dan kon- takt op.met de betreffende persoon, of personen want het kunnen er ook meer zijn, en dan maken we een afspraak. In het eerste gesprek proberen we op één lijn te komen: wat wil de vrager en wat kan ik als aanbieder? Soms lukt het niet om tot overeenstemming te komen. Dat is dan jammer maar het is niet an ders. Er zijn ook mensen bij die mij fo toreportages willen laten maken. Dat is niet de bedoeling, ik doe dat niet. Het gaat om het overdragen van kennis en ervaring, niets meer en niets minder. En: het gaat belangeloos. M.a.w.: het kost niks». I I oe i iiourgse t\oener, I NS-Plein 14, 5014 DA Tilburg, I tel. 368805. De heer de Kok is 60 jaar en zit in de VUT. Hij heeft zich in de loop der jaren heel intensief bezig gehouden met foto grafie en tuinkruiden en planten. «Ver der lees ik veel en schilder ook nog maar dat is in dit verband niet van be lang», aldus de Kok en hij vervolgt: «Planten en tuinkruiden en fotografie, dat zijn de twee gebieden die ik aan te bieden heb. Daarvoor kan men bij mij terecht voor allerlei informatie. Dat gaat zo. Iemand die bijvoorbeeld beter wil leren fotograferen, stapt naar ’t Gilde bij de Vrijwilligerscentrale. Daar wordt Gilde Gids De Kok is niet de enige aanbieder van 't Gilde. Diverse ouderen hebben zich vanaf januari vorig jaar toen het van start ging in Tilburg opgegeven als aanbieder. En de terreinen waarop zij hun kennis en ervaring gen zijn legio. Voor de machinebankwerk, naaien, timmeren, solderen, werking en confectie. Ook op De wethouder van Volkshuisvesting, de heer P.A. van Hassel en de voorzit ter van Koningsvoorde de heer G.H. Trines hebben gezamenlijk op 16 augustus jl. de eerste paal in de grond geslagen voor de bouw van 84 aan leunwoningen bij Koningsvoorde. Precies vier jaren geleden heeft het bestuur van Koningsvoorde het initia tief genomen, mede op advies van de commissie bejaardenhuisvesting, om het plaatselijk kontingent aanleunwo ningen zo ruim mogelijk uit te breiden. Als realisator van dit nieuwe com plex heeft de Unie van Woningcorpo raties de Tilburgse Bouwvereniging aangewezen. Architectenbureau v.d. Wegen v.d. Bolt heeft het ontwerp ge tekend. hebben en bovendien blijf je zo bezig. Je «verpietert» niet, je hebt heel wat te doen, leert veel nieuwe mensen kennen en je houdt er heel leuke kontakten aan over. Dat is voor mij erg belangrijk. «Daar ligt ook het antwoord op de vraag waarom de heer de Kok zich als aanbieder bij ’t Gilde heeft gemeld. «Natuurlijk heb ik op het gebied van fo tografie en op het gebied van planten en tuinkruiden wel wat over te dragen», aldus de Kok, «maar het speelt zeker ook mee dat ik de vele kontakten die ik op mijn werk had begon te missen. Het werd stil. Daar is nu gelukkig verande ring in gekomen». Als bewijs laat hij zijn agenda zien waarin op iedere dag wel één of meer afspraken zijn geno teerd. bied zoals houtdraaien, handwerken, breien, tekenen en schilderen, kera miek, etc. Verder is ondermeer in de aanbieding: Engels, Indonesisch, be- drijfsadviezen, documentatie '40-’45 en nog veel meer. Al die aanbieders wor den bekend gemaakt via de Gilde Gids die twee keer per jaar uitgebracht wordt. De eerstvolgende Gilde Gids komt in oktober dit jaar uit en zal opge nomen worden in de Tilburgse Koerier. Losse exemplaren van die gids zijn ver krijgbaar bij diverse instellingen zoals de bibliotheken. Bij de Vrijwilligerscen trale aan de Spoorlaan kan men na tuurlijk de Gilde Gids ook krijgen. Belangeloos ’t Gilde zoekt nog 50 plussers die hun kennis en ervaring willen overdra gen aan iedereen die er belangstelling voor heeft. Zo is er bijvoorbeeld veel in teresse voor onderwerpen als boekbin den, biljarten, meubelmaken, gitaar spel, Duits, bloemschikken en advies bij klusjes. Daar zijn tot op dit moment nog geen aanbieders voor. Maar er zijn nog veel meer mogelijkheden. Belang rijk is dat het gaat om overdracht kennis en ervaring aan de aanvragers. In principe kan iedereen daar behoefte aan hebben: kinderen, huisvrouwen, instellingen, mensen die een nieuwe hobby willen beginnen, etc. Belangrijk is ook dat het gaat om overdracht van kennis en ervaring op geheel belange loze wijze. Men verdient er in geld uit gedrukt niets mee. Als er kosten ge maakt worden, bijvoorbeeld materiaal kosten, dan betaalt de aanvrager die. Twee kanten Het zal de lezer wellicht duidelijk ge worden zijn dat ’t Gilde in het leven is geroepen om kennis en ervaring van ouderen, die meestal verloren gaat, over te laten dragen aan anderen die daar belangstelling voor hebben. Een andere, niet minder belangrijke doel stelling van 't Gilde is ouderen de mo gelijkheid te bieden om op een zinvolle wijze aktief te zijn in de samenleving. Zo snijdt het mes aan twee kanten. Wilt u meer weten over 't Gilde, bent u ouder dan 50 jaar, heeft u iets aan te bieden? Ga dan eens praten met iemand van ’t Gilde bij de Vrijwilligers centrale, Spoorlaan 320 in Tilburg op dinsdag of donderdag tussen 10.00 en 12.00 u. U kunt ook bellen tijdens die uren. Het telefoonnummer luidt: 434572. Ook mensen uit de omgeving van Tilburg kunnen reageren. I I Seniorenwijzer Wordt eenmaal in de twee weken opgenomen I in de Tilburgse Koerier Redactieraad Tjeerd Bakker Peter Elshout I I nu iwi in lyo (voorzitter) Ad de Vet I Redactieraadsadres I Redactieraad Seniorenwijzer, I p/a Lange Schijfstraat 107, j 5038 TT Tilburg, tel. 350505 J Kopij Kopij kan opgestuurd worden de Tilburgse Koerier, Over een jaar zal aannemer Coolen deze uitbreiding 1- Het is gezien de onder de Tilburgse ouderér langrijke uitbreiding van c van huisvesting. Het werd stil De heer de Kok weet ook alles van planten en tuinkruiden. Hiervoor wordt hij ook regelmatig benaderd door men sen die een beroep doen op ’t Gilde. «Ik heb het nu drukker dan toen ik werkte», aldus de Kok, «maar dat heb je natuurlijk zelf helemaal in de hand. Je doet zoveel als je zelf wilt. Ik vind het erg leuk om op deze manier mijn ken nis en ervaring over te dragen aan mensen die daar belangstelling voor De volksdansgroep St. Maarten voor 55-plussers komt elke dinsdag van half twee tot half drie bij elkaar om onder leiding van docente mevrouw L. Linkels de diverse volksdansen onder de knie te krijgen. Men ontmoet elkaar in de Jan Ligthartschool aan de Prof. Verbernelaan 5 in Tilburg. Wilt u meer weten over Volksdansgroep St. Maarten, neem dan kontakt op met A. Koot, tel. 630406. De kursus die de Werkgroep 50+ Vrouwen gepland hadden, is door omstandigheden verschoven naar dinsdagmiddag 20 september a.s. om 13.30 uur. Het doel van deze kursus is in de eerste plaats het zoeken naar mogelijkheden om je leven nieu we inhoud te geven nadat de taken van huisvrouw, moeder of werkende vrouw grotendeels zijn weggevallen of als die bin nenkort wegvallen. Zij die mee willen doen, kunnen bellen naar: Carla Strater, tel. 672863. De ouderen van de handwerkgroep organiseren c dag 12 oktober a.s. van 14.00-17.00 uur op het Tref, ningsplein 251, een handwerktentoonstelling, waar u naar har telust kunt kopen en kijken naar de mogelijkheden, die hand werk biedt. Op 26 februari is de aktiviteit «Sport en Spel voor 50- en 60- jarigen» van start gegaan. Op dit moment nemen een 50-tal en thousiaste ouderen deel aan diverse gymnastiek-, sport- en spelvormen. Deze aktiviteiten worden gehouden in Sporthal «De Drieburcht». Voor nadere informatie kunt u terecht bij: Nollie van de Vee- ke (SBT), tel. 502066; Annemarie Verhoeven (BOTS), tel. 437283. Deze aktivi* dersteuning Ti werk Tilburg). Jazzmeeting Van vandaag donderdag 15 september tot en met zondag 18 september wordt, alweer de 15de jazzmeeting georganiseerd in Tilburg. Al eerder heeft u daarover in de Tilburgse Koerier kunnen lezen. Op vrijdagmiddag 16 september vindt er voor de eerste keer een Senioren Music Happening plaats in de grote zaal van de Schouwburg. Pierre van Ostade presenteert daar een swingend programma speciaal voor 55-plussers. En op zondagmiddag is er in de Schouwburg een Jazzmatinee. De grote trekker voor ouderen is daar beslist het Classic Jazz Col- loquim uit Praag. De Werkgroep Bewust Ouder Worden (WBOW) is een sa menwerkingsverband van Dekenaal Centrum, Maatschappelijk Werk, Katholieke Bond van Ouderen en Stichting Bejaarden- werk Tilburg (SBT). Het doel van de werkgroep is ouderen sa men in gesprek te brengen over belangrijke onderwerpen en thema’s. Elk jaar worden er over de hele stad gespreksoch- tenden georganiseerd in de eerste helft van het jaar. Wilt u aan de gespreksochtenden deelnemen of als gespreksleid(st)er worden opgeleid, laat het de werkgroep dan even weten. Hier zijn adres en telefoonnummer: Werkgroep Bewust Ouder Worden, Gasthuisring 54 a, 5041 DT Tilburg, tel. 013- 423706. Per 1 september werd Tilburg een uniek woonproject voor ouderen rijker. De bewoners van de vereniging woongroep «Samen Verder» kregen op een feestelijke bijeenkomst de sleutels voor hun woongroep aan de Trouwlaan. Ruim 4 jaar is de groep met ondersteuning van S.B.T. bezig geweest om hun idee «samen op onafhankelijke en volwaardi ge wijze ouder worden» gestalte te geven. Het resultaat is in alle opzichten geslaagd. Over ongeveer 2 maanden zal de woongroep «Open-huis» houden zodat ieder een met deze alternatieve woonvorm voor gewone mensen kennis kan maken. De woongroep kent nog één probleem; de gemeenschappe lijke tuin moet nog worden ingericht. Daarom doet ze op ieder een een beroep die planten, bomen of wat dan ook over heeft, deze beschikbaar te stellen. U kunt daarvoor kontakt opnemen met het sekretariaat Mw. van Beurden, telefoon: 360541 Op dit adres kunt U ook terecht voor informatie en inschrij vingen. Belastingadviezen Gratis hulp bij belastingproblemen zoals invullen van belas tingformulieren door studenten van de Stichting Fiscale Rechtshulp «de Smeetskring». Alleen op afspraak. Afspraken kunt u maken van maandag tot en met donderdag van 10.00 u. tot 11.00 u. en op vrijdag van 9.00 u. tot 16.00 u. Het adres is Lange Schijfstraat 107, tel. 368146. Tilburgse Kruisvereniging Kantooruren van 8.30 tot 12.30 u. en van 13.00 u. tot 17.00 u. Het adres luidt: Bisschop Zwijssenstraat 66, tel. 430060. Stichting Gezinszorg Het spreekuur van de Stichting Gezinszorg is op alle werkda gen van 8.30 u. tot 9.30 u. Het adres en telefoonnummer zijn: Stationsstraat 5-5a, tel. 397911 Maatschappelijk Werk Het speciale spreekuur van het Maatschappelijk V ouderen is op donderdagen van 14.00 tot 15.00 Garsthof, Columbusplein 15, tel. 435422. Sociaal Raadsman Het bureau van de Sociaal Raadsman is gevestigd aan de Gasthuisring 51Het spreekuur is op alle werkdagen van 9.00 u. tot 12.00 u. Het telefoonnummer luidt 367110. Juridische EHBO De Juridische EHBO is t( nummer 2 (hoek Biss. Zwijs: donderdag tussen 14.00 u. en Het telefoonnummer is 353135. Stichting Vrijwilligerscentrale Het adres van de Vrijwilligerscentrale is Spoorlaan 320. Afdeling Hulpcentrale: de gehele week 24 uur per dag be reikbaar op bovenstaand adres en telefonisch: 433584. Afdeling Vrijwilligersburo: geopend van maandag tot en met vrijdag van 13.00-17.00 uur. Telefonisch bereikbaar van maan dag tot en met vrijdag van 9.00-17.00 uur: 434572. Gemeentelijk Informatiecentrum Voor het antwoord op een heleboel vragen kunt u terect het Gemeentelijk Informatiecentrum op het Stadhuispl achter het gemeentehuis. Ook telefonisch kunnen ze heel vaak helpen. Het telefoonnummer luidt 358575. Stichting bejaardenwerk Tilburg Centraal bureau: Lange Schijfstraat 107, tel. 350505. Spreekuren: maandag tot en met donderdag van 9.00 uur tot 10.00 uur. Hulpcentrale De Hulpcentrale is een onderdeel van de Stichting Vrijwilli gerscentrale, Spoorlaan 320, Tilburg, tel. 433584. Dag en nacht bereikbaar, ook in het weekend. Aanbod: eerste hulp in geestelijke en sociale nood; praktische burenhulp (vervoer, vriendschappelijk huisbezoek, boodschappen doen, e.d.); thuiszorg en oppas gehandicapte ouderen; informatie op maatschappelijk gebied. te vinden in de Stadsstraat op huis- !wijssenstraat). Van maandag tot en met )0 u. en 20.00 u. is er daar spreekuur. Bij het sekretariaat van de redak- tieraad zijn reakties binnengeko men op de eerste twee uitgaven van de speciale ouderenpagina. Tot ons genoegen waren het alle maal postieve kommentaren zodat de start van «Seniorenwijzer» suc cesvol genoemd mag worden. Er werden ook enkele kanttekeningen gemaakt waaraan de redaktieraad in de komende maanden serieus aandacht wil geven. Diverse lezers en lerezeressen vroegen ons waar om er geen vrouw in de redaktie raad zit. Het enige wat wij kunnen zeg gen, is dat er geen opzet in het spel is: er heeft zich geen vrouwelijke kandidaat aangeboden. We vinden echter dat we het daarbij niet kun nen laten. Er zal aktief gezocht worden naar een vrouwelijk redak- tieraadslid. Uiteindelijk bestaat het grootste deel van de ouderen uit vrouwen, zodat hun stem ook in de redaktieraad gehoord moet wor den. Aan de wensen van meneer P.N. v.d. Wiel, oude Maasje 2 in Tilburg zijn we al grotendeels tegemoet ge komen. Hij vroeg om een adressen lijst van diverse organisaties voor en van ouderen. De aanmelding en toewijzing van de aanleunwoningen in be heer bij een van de Tilburgse woningbouwverenigingen zal met ingang van vandaag 15 september a.s. voortaan door de betreffende bouwvereniging worden geregeld. Hier volgt een overzicht van tehuizen en aanmeldpunten: voor «De Bijsterstede», Lange Nieuwstraat, «De Kievitshorst», Beneluxlaan, «Koningsvoorde», Gen. Smutslaan en «Mariën- gaarde», Burg. Damsstraat; aanmelden bij de Tilburgse Bouwvereniging (TBV), Nimrod- straat 30. Voor de «Zonnehof», Prof. Gimbrèrelaan; aanmelden bij de Vereniging Volkshuisvesting Tilburg (VVT), Elzenstr. 85. Degenen die reeds voor een aanleunwoning bij een van bo venstaande tehuizen zijn inge schreven en beoordeeld, wor den door de Advieskommissie Toewijzing Bejaardenwoningen (ATBW) van SBT overgedragen aan de betreffende woning bouwvereniging. ior on imber plaat loud I

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1988 | | pagina 8