BOWLS gggg&S Belangenbehartiging wordt steeds belangrijker een nieuwe sport in Nederland M COLOFON 14de eetpunt voor ouderen van start Gemakkelijker te lezen Raar Twaï Wandelbos weg Uw bericht Vergeetachtig Weer mogelijkheid om meer te bewegen Spreekuren en telefoonnummers Landelijk informatiepunt 50+ vrouwen Busreis Jazzmeeting DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 1 september 1988 - pagina 12 DE TILBUF leren van ingeleerd ANBO Foto: A. Konings. naar het redactie-adres of naar I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I enz., luwen, m< in t door Infon Om 1 Terre den t dsstraat op huisnum- idag tot en met don- - tele- Insct sustij Voor twee weken opger in de Tilburgse Ko Redactieraad Tjeerd Bakker 1 I Tijde I te ge I koste jaardenbeleid) is gestart met jwen terecht kunnen met een. nodij Ie wor maak wordt brandbeveili- iële zaken taken van sport die in Engeland Elk klein dorpje heeft De Bejaarden en Gepensioneerden Vereniging Wandelbos or ganiseert aanstaande maandag 5 september van 14.00 u. tot 17.00 u. In het Kievitslaer, Reinevaarstraat 55 in Tilburg een bingo voor bejaarden. Er zijn leuke prijzen te winnen en ieder oudere is welkom. .centrale. In de vol- 't Gilde lezen. Nu al het I 320, tel. 434572. Inlich- isdag en donderdag van igd aan de van 9.00 u. een testament, e.d. is aandacht. Eigen lijk kun je zeggen dat de educatieve aktiviteiten van de KBO zich richten op alle onderwerpen waar ouderen mee te maken hebben; ook medicijngebruik, ook de ontwikkelingen in de gezond heidszorg. Bij dit alles moet aangetekend wor den dat het bestuur van de KBO be staat uit louter vrijwilligers. «En boven dien zijn we geen professionals», aldus de aanwezigen. Het feit dat het bestuur «Het breken» schien gei de hij re huis een eigen we van curst zijn verti expositie voor lanf gaat pla wens: ee en een bi verhuur Deze bot king mei uitvoerde seerd. D< Hendrik! sen in zij Zie daar sen» in d ma tie: te Zondag lijk stadio uit de plaats. On Rock» or; derligt i,s. festival m acts». On< op 4 sepl gereiiomn Roth, Kis zondag z wacht. Het zal doelen we de sfeer, c langbehae oproepen, tig wordt zaakt doe in het «ste Bijzond Great Wl lijk de mi burgse F Engeland Anthrax, Kiss klin oren. De i Van Hal zijn vóór is hiêt u Steve Vai begeleidt! dus. Het is zo’n Mc plaatsvin grammat Ervarhi Met de ,rottén* u avón tuur) haalbaar! beurtenis staat of v belangste nisatoren Daar kor is om alle teressant bands v< veel jaar randeerd En dè m «heavy». Bij het kaartjes t Ruim 5.000 Tilburgse ouderen zijn lid van de Katholieke Bond van Ouderen (KBO). Daarmee is deze bond de grootste in Tilburg. Reden genoeg om eens wat dieper in te gaan op de aktiviteiten van de KBO. Wat doet deze bond en voor wie. Met deze twee vragen be naderden wij het bestuur van de KBO afdeling Tilburg. Het werd een gesprek met zes personen: met mevrouw M. Van Puijenbroek, voorzitter; de heer Kalkhoven, vice-voorzitter; mevrouw Van de Wal, secretaris; de heer Van Ingenhoven, tweede secretaris; de heer Veltman, penningmeester en de heer Verspeek, tweede secretaris. Hieronder leest u een samenvatting van dat gesprek. aantal ouderen dat in deze omgeving woont, is hier zeker op zijn plaats. Bovendien wordt hier- lof kan vervullen voor de ouderen in de wijk uit tilt ervaring weten we dat er nogal wat ouderen zijn die niet zo goed meer kunnen zien. Daarom Is het belangrijk dat er een goed leesbaar lettertype wordt gebruikt voor de ouderenpagina. Ofschoon we geen duidelijke aan- wijzigingen hebben dat de huidige lettergrootte niet duidelijk zou zijn, nemen we het zekere voor het onze kere en zullen voortaan een iets gro tere letter gebruiken, deze dus. rtiviteitencommissie van het Open Bejaardenwerk Korvel eert op 15 september een busreis naar Noord-Limburg. ""jramma ziet er als volgt uit: bezoek aan het kasteel en ui Arcen en koffiestop en een Brabantse koffietafel. om 9.00 uur vanaf de parkeerplaats van Albert Heyn op 'lot Op deze plaats had een aankondiging kunnen staan van uw or ganisatie of vereniging. Organiseert u aktiviteiten die speciaal be doeld zijn voor ouderen, geef ze door aan de redactie van de Se- niorenwijzer. Uw inzending moet binnen zijn bij de redactie uiter lijk op de donderdagen 8 en 22 september, 6 en 20 oktober, 3 en 17 november, 1, 15 en 29 december om 16.00 u. Het redactie adres is Lange Schijfstraat 107 in Tilburg. U kunt uw berichten ook opsturen of afgeven bij de Tilburgse Koerier. Vermeldt op de envelop «kopij Seniorenwijzer». Op 30 september start een geheugenkursus voor ouderon tien wekelijkse lessen, waarin o.a. technieken worden aangeleerd om beter te onthouden. Informatie en opgave zo spoedig mogelijk bij: Lenie de Lange, ouderenpsychologe, tel. 013-634244. Vla de inspanningen van de Stich ting «Meer Bewegen voor Ouderen» hebben grote groepen ouderen in Ne derland leren ervaren dat bewegen bij een gezond leven hoort. Ook In Tilburg is de afgelopen jaren een groeiend aantal ouderen deel gaan nemen aan zwemmen, gymnas tiek, volksdansen, etc. Deze aktiviteiten slaan zo aan, om dat ze naast gezonde beweging ook de nogelljkheid bieden tot gezelligheid samen met anderen. In overleg met de heer Panhuijzen, aandachtsfunktionaris MBvO (Meer Bewegen voor Ouderen) van de Stich ting Bejaardenwerk Tilburg en de heer N. Brederode, consulent MBvO van de Provinciale Kruisvereniging gaat Pelli- kaan Sportcentrum de sport BOWLS introduceren bij de Tilburgse ouderen. De introduktiebijeenkomst zal eind september of begin oktober plaatsvin den. De definitieve datum wordt nog medegedeeld. Wat is bowls Bowls is een erg populair is. wel een bowls-baan. De sport wordt beoefend op specia- grasbanen. De ballen waarmee irdt gespeeld zijn niet rond. Hierdoor ’akt de bal, als hij weggeworpen ,.dt een curve. U begrijpt dat het wel enige oefening vraagt om de werptech- niek onder de knie te krijgen. Wilt u meer weten over de nieuwe sport BOWLS, ga dan naar de intro duktiebijeenkomst. Het juiste tijdstip wordt de komende weken bekend ge maakt. Zoals u in de eerste Seniorenwijzer heeft kunnen lezen is er in Tilburg on langs een eigen afdeling opgericht van de Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen (ANBO). De Tilburgse afde ling wil ook aktief zijn in de omgeving van Tilburg. Het voorlopig bestuur be staat uit de heer B. Letschert, voorzit ter; de heer M. van Kooten, secretaris, mevrouw L. Promes, penningmeester en uit de leden mevrouw G. van Berkel, de heer C. v.d. Boogaard, mevrouw M. Overmars en mevrouw W. Strik. De AN BO stelt zich ten doel in de ruimste zin op te komen voor de individuele en collectieve rechten en belangen van ouderen. Ook wil de ANBO de materië le, de sociale en de culturele positie van ouderen verbeteren. Dit alles in de overtuiging dat ouderen hun volwaar dige plaats in de samenleving dienen te handhaven. De ANBO werkt waar mogelijk samen met andere ouderen bonden en het COSBO. Landelijk telt de ANBO 165.000 leden, in Tilburg be staat de pas opgerichte afdeling uit 70 leden. Ook al staat de belangenbehar tiging centraal bij de ANBO, recreatie en sociaal-culturele aktiviteiten krijgen ook aandacht als daar behoefte aan is. Iedereen die 50 jaar is of ouder kan lid worden van de ANBO. De kontributie bedraagt per jaar 15,60 voor alleen staanden en 22,30 voor paren. Op diverse plaatsen in de stad zijn door Stichting Bejaardenwerk Tilburg eetpunten gevestigd: gezellige ruimtes waar ouderen uit de wijk gezamen lijk een warme maaltijd kunnen gebruiken. Met ingang van maandag 5 september a.s. gaat in het verzorgingstehuis «Zonnehof», Prof. Gimbrerelaan 30, het 14de eetpunt voor ouderen van start. Gezien het toenemende i een dergelijke voorziening I mee de funktie die Zonneht gebreid. De maaltijden worden van vandaag tot en met vrijdag, tussen de middag, verstrekt en de kosten bedragen 6,15 per maaltijd (3 gangen). Wilt u meer informatie over eetpunten voor ouderen in Tilburg dan kunt u kontakt opnemen met de afdeling Maaltijdvoorziening van St. Bejaarden werk Tilburg, Lange Schijfstraat 107, tel. 350505, elke dag tussen 9.00- 10.00 uur bereikbaar. ratende één ding steeds ikt wordt, is dat wel de dat de belangenbeharti- van de bond steeds bel?"'- het worden is. Volt Belastingadviezen Gratis hulp bij belastingproblemen zoals invullen van belasting formulieren door studenten van de Stichting Fiscale Rechtshulp «de Smeetskring». Alleen op afspraak. Afspraken kunt u maken van maandag tot en met donderdag van 9.00 u. tot 11.00 u. en op vrijdag van 9.00 u. tot 16.00 u. Het adres is Lange Schijfstraat 107, tel. 368146. Tilburgse Kruisvereniging Kantooruren van 8.30 tot 12.30 u. en van 13.00 u. tot 17.00 u. Het adres luidt: Bisschop Zwijssenstraat 66, tel. 430060. Stichting Gezinszorg Het spreekuur van de Stichting Gezinszorg is op alle werkda gen van 8.30 u. tot 9.30 u. Het adres en telefoonnummer zijn: Sta tionsstraat 5-5a, tel. 397911 Maatschappelijk Werk Het speciale spreekuur van het Maatschappelijk Werk voor ouderen is op donderdagen van 14.00 tot 15.00 u. in de Garsthof, Columbusplein 15, tel. 435422. Sociaal Raadsman Het bureau van de Sociaal Raadsman is gevestk Gasthuisring 51Het spreekuur is op alle werkdagen tot 12.00 u. Het telefoonnummer luidt 367110. Juridische EHBO De Juridische EHBO is.te vinden in de Stadr~* mer 2 (hoek Biss. Zwijssenstraat). Van maandag tot en met derdag tussen 14.00 u. en 20.00 u. is er daar spreekuur. Het foonnummer is 353135. Stichting Vrijwilligerscentrale Het adres van de Vrijwilligerscentrale is Spoorlaan 320. Afdeling Hulpcentrale: de gehele week 24 uur per dag bereik baar op bovenstaand adres en telefonisch: 433584. Afdeling Vrijwilligersburo: geopend van maandag tot en met vrijdag van 13.00-17.00 uur. Telefonisch bereikbaar van maandag tot en met vrijdag van 09.00-17.00 uur: 434572. Gemeentelijk Informatiecentrum Voor het antwoord op een heleboel vragen kunt u terecht bij het Gemeentelijk Informatiecentrum op het Stadhuisplein 132, achter het gemeentehuis. Ook telefonisch kunnen ze u daar heel vaak helpen. Het telefoonnummer luidt 358575. ’t Gilde 't Gilde is een onderdeel van de Vrijwilligersct gende Seniorenwijzer kunt u meer over 't Gilde adres en het telefoonnummer: Spoorlaan tingen kan men u daar verstrekken op dins 10.00 u. tot 12.00 u. Pas 65 Voor een 65 plus pas moet u bij het gemeentehuis zijn, afdeling bevolking. U kunt daar voor deze pas terecht van maandag tot en met woensdag van 8.30 u. tot 19.00 u. en op vrijdag van 8.30 u. tot 12.30 u. De pas kost 10.45. U moet de pas persoonlijk afhalen en er voor zorgen dat u een zwart/wit foto bij u heeft voor op de pas. Katholieke Bond van Ouderen Secretaresse van deze bond is mevrouw v.d. Wal, Van Limburg Stirumlaan 95, tel. 672208. ANBO Secretaris van de onlangs opgerichte Tilburgse afdeling van de Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen is de heer M. van Kooten, St. Josephstraat 113, tel. 438010. Bej. Ver. de Oude Makkers De heer Raap is de kontaktpersoon van deze vereniging. Zijn adres luidt: Keldermanstraat 79, tel. 420265. Bej. Ver. Wandelbos Mevrouw van Loon-Hoes is de secretaresse. Zij is te bereiken in de Vermiljoenstraat 6, tel. 681366. Diakonie der Ned. Herv. Gemeenten Kontaktpersoon is de heer Sonneveld, Prof. Aalbersestraat 10, tel. 432561 Stg. Comité Welzijn Ouderen Westend De heer Jongmans is kontaktpersoon van deze stichting. Zijn adres luidt: P.C. Hooftstraat 20, tel. 634043. Woonlastenoverleg Ouderen Secretarese is mevrouw Santegoets, Paleisring 96, tel. 425809. Educatie De KBO houdt zich ook bezig met educatie voor haar leden. Er worden cursussen georganiseerd waaronder kadercursussen, men houdt zich bezig met verkeersveiligheid en brandK“”öili ging maar ook voor financiëk zoals belastingen, het opma.. I I I I Seniorenwijzer Wordt eenmaal in de twee weken opgenomen I in de Tilburgse Koerier I IJÜÜIUDdM\ül I Peter Elshout (eindredacteur) 1 Jacques Joosten Wim Kalkhoven Ad Konings I (voorzitter) Ad de Vet Redactieraadsadres Redactieraad Seniorenwijzer, p/a Lange Schijfstraat 107, 5038 TT Tilburg, tel. 350505 I Kopij I Kopij kan opgestuurd worden J naar het redactie-adres of naar I de Tilburgse Koerier, I NS-Plein 14, 5014 DA Tilburg, tel. 368805. Ontspanning en recreatie In het verleden richtte de KBO zich vooral op ontspanning en recreatie voor ouderen. Nog steeds staan die ak tiviteiten hoog in het vaandel bij de 30 werkeenheden van de KBO, verspreid over de stad. Excursies, kaart- en bil- jartmiddagen, bingo’s, koorzang, to neel, volksdansen: het zijn bezigheden die door veel ouderen met genoegen gedaan worden en die zoals een van de bestuursleden opmerkt «de geest jong en lenig houden». «En», zo voegt er iemand aan toe, «het is niet allemaal kommer en kwel waar wij als bestuur en de leden mee bezig zijn». Als er al pré weer benadrul konstatering gingstaak van de bond steeds belang rijker aan het worden is. Volgens het bestuur van de KBO heeft dat alles te maken met het feit dat ouderen het in sociaal-economisch opzicht steeds moeilijker krijgen. Zo worden er steeds meer noodkreten van ouderen opge vangen door de KBO en veel van die kreten hebben te maken met financiële problemen. Ook het gegeven dat er steeds meer ouderen bijkomen en dat die ouderen over het algemeen ouder worden dan vroeger: dat alles levert bijzondere aandachtspunten op waar de overheid niet altijd even doeltref fend op reageert. Nee, zelfs is het zo dat diezelfde overheid nog al eens pro blemen schept. Om nu de problemen waar ouderen mee te maken hebben aan te pakken en proberen op te los sen: daar o.a. is de KBO voor. Belan genbehartiging dus, zowel op plaatse lijk niveau als op landelijk niveau via de Unie KBO en de COSBO (Centraal Or gaan Samenwerkende Bonden van Ouderen waarin naast de KBO ook zit ting hebben de Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen (ANBO) en de Pro testants Christelijke Ouderenbond (PCO). nog steeds niet beschikt over een eigen bureau is niet bevorderlijk voor de aktiviteiten van de KBO. Eén van de bestuursleden: «De meeste aktiviteiten van onze bond vinden plaats in de buurt- en wijkhuizen maar die kampen al met ruimtegebrek. Daar zitten wij als bestuur ook mee. Een eigen bureau zou in elk geval al iets oplossen». De NFB (Nederlandse Federatie Bejé een landelijk informatiepunt waar vrou\ vragen over de meest uiteenlopende zakt De opzet van zo’n informatiepunt is nodig geworden door de sterke groei van de emancipatie van de groep vrouwen van boven de 50 jaar. Wilt u informatie over organisatie van gespreksgroepen, het verkrijgen van subsidie, het opzetten van aktiegroepen, neem dan kontakt op met: Centraal Informatiepunt 50+ vrot.. Eisenhowerlaan 114,2517 KM Den Haag, telefoon 070-544902. De act organiseert op Het program de tuinen in Vertrek om i het Korvelpleir.. Inschrijven tot 12 september op het buurthuis Korvel, Korvel- plein 196 in Tilburg. Van donderdag 15 september tot en met zondag 18 september wordt, alweer de 15de jazzmeeting georganiseerd in Tilburg. Al eerder heeft u daarover in de Tilburgse Koerier kunnen lezen. We brengen toch nog even enkele aktiviteiten onder uw aandacht die speciaal voor ouderen georganiseerd worden. Op vrijdagmiddag 16 september vindt er voor de eerste keer een Senioren Music Happening plaats in de grote zaal van de Schouwburg. Pierre van Ostade presenteert daar een swingend programma speciaal voor 55-plussers. En op zondagmiddag is er in de Schouwburg een Jazzmatinee. De grote trekker voor ouderen is daar beslist het Classic Jazz Colloqium uit Praag. Vertegenwoordigd De bestuursleden vinden het be langrijk te vermelden dat de leden van de KBO tot niets verplicht zijn. Ook al. is men als lid niet aktief, men komt toch aanmerking voor ondersteuning jr de bond wanneer dat nodig is. In dat opzicht werkt het systeem van de 30 werkeenheden verspreid over de stad perfect. Een van de bestuursleden hierover: «Misschien moet je wel zeg gen dat de KBO echt van onder af aan werkt. We hebben de werkeenheden die het nauwste kontakt met de leden hebben. Dan is er het bestuur die de signalen van de werkeenheden oppikt. Het bestuur gaat daarmee aan het werk, of op plaatselijk niveau of ze speelt het door naar de provinciale overheid en via de Unie KBO en de COSBO naar de landelijke overheid». Maar voor een goede belangenbe hartiging is het nodig, zo merken de bestuursleden op, dat de KBO verte genwoordigd is in alle organen en in stelling die met ouderen werken of te maken hebben. En daar mankeert het volgens het bestuur van de KBO nog aan Wat dat betreft is er nog genoeg te doen. Iedereen van 55 jaar en ouder kan lid worden van de KBO. Men betaalt een kontributie van 25,- per jaar en daarvoor krijgt men heel wat terug al dus een van de bestuursleden. De KBO wil graag veel jonge leden, vanaf 55 jaar, omdat die vaak wat aktiever kun nen en willen zijn dan de wat oudere leden.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1988 | | pagina 12