1 1 S^^o% van de koorzittingen terug» O «Soms kwam men ontdaan FIETSVIERDAAGSE I Het einde en het begin Brabantse Kruisvereniging Nieuwe provinciaal kantoor Noord- I Vakantiepuzzel In dit nummer: Werkzaamheden Voor Ringbaan Oost woonwagen bewoners was 1987 een bewogen jaar SPREIDINGSBESLUIT VIEL SLECHT SMILE SAVE VOOR f4.- 5 halen, 4 betalen! naturokurk aan spoorweg- viadukt 35 SEC OP TV ALLE TIJD BIJ ONS’. De in allerlei warme en kleurige tinten verkrijgbare vloer. HAPPEE# PEHFECTE FOTO’S 4 BESTERDRING 85 Mi - -j Ht/mU augustus lull 1988-pagina 24 pag. 3 Films. Oplage: 88.900 ex. Parochienieuws Autopraat Piusstraat 96 - Tilburg - Tel 013-363369 Het kleine centrum in Loven-Oost. vanaarfe feit Bo gen, (Lees verder blz. 5) Ontdaan *1 211a dijkhei stus Foto: Geert van Loon Het nieuwe onderkomen dat eerst nog verbouwd moet worden. kurkcentrum Telefoonstraat 34 WEEKENDRECLAME: Donderdag 4 augustus 1988 32e jaargang nr. 1570 Rondom Hart van Brabant. jitzonderin^ o it emoties op; bij c »enbewoners zelf. zo was gemeent Sport Gemeentenieuws. Politieberichten... Vrijdag en zaterdag VRUCHTENVLAAITJES reg 5', „v.- tiende tot voor als onderkomen en opleidingscen trum voor kraamverpleegsters. verhalen hebt het is net als e gewonnen i paar dagen i de woonk- e stoel. Dan een zonnig* ugustus Zn Gaan de 'uitgave: De Tilburgse Koerier bv Dir. T. de Beer-Douwes Oprichter. J.H.G. de Beer pag. 3 Pag- 5 Pag- 7 pag. 9 pag. H pag. 15 Bel voor gratis documentatie 013-359629 om te voorko- vroegere pand tot aldus het ar- roegere authen- lin of meer on- niveauver- nde woon- .iet vroege- lis ge regering en men. Zoals meente if het centn en het ii aan het Heuvelplein organiseren iedere dag optredens, die worden verzorgd door verschillende muziekgroepen op het voor deze gelegenheid gebouwde podium. k tot hoorzittin- gemeente in di- '-“organiseerd ttsen van de er een lie met :ochten. ‘3 deel cwam men En dan; op dagochtend in augusti weer, op je werkplekje. weg, met vakantie. En wat gedaan hebt tijdens die v. een licht katerig gevoe’ kantieroes hangt in j: zelfde geldt ook voor Die is afgelopen. Op dat dit geschreven wc laatste aan het c11 En op ,k. werken a” trum weer berijc de te verschijnt In gehee. Rlel, Loon op Za- Berkel Enschot, Moergestel en Hilvarenbeek In verband met de plannen van de Kruisvereniging moet de Lange Akker verbouwd worden. Dat gaat gebeuren zonder de karakteristiek van het ge bouw aan te tasten, aldus het architec tenbureau Van de Kerkhof en De Vries B.V. uit Eindhoven. «Wij willen het monument niet aantasten. We pro beren alleen van een zeer verward en moeilijk in te delen gebouw een bruik- DeWow Foto: Geert van Loon genbewoners» die opgericht werd door een aantal Tilburgers die met de woonwagenbewoners wilde optrekken -ndere dan alleen maar negatieve j te laten horen. Een ander re- was eveneens dat de gemeente elijk akkoord ging met acht tsen in Loven-Oost in plaats veel Tilburg, Golrle, Zand, Udenhout, :hot, Olsterwljk, Wie bij het inleveren van zijn of haar fotorolletje deze bon afgeeft krijgt vier gulden korting op de prijs van het ontwikkelen en afdrukken. (Deze korting geldt éénmaal per film) tmpli geword oonwagenbewc eurtjesweg gene bezinnen op de werd dat men moest gaan maken want de groep zou uiteen gaan vallen. Da speelden zaken als familievorming identiteitsverlies, toekomstperspecti onderlinge zorg, hulp en aandacht, >ners natuurlijk wonen en huisvesting. Uit st al het jaarverslag wordt duidelijk dat al die komende veranderingen nogal wat spanningen opleverden die zich o.a. uitten in de gezondheidstoestand van een aantal woonwagenbewoners. De fietsvierdaagse in het Hart van Brabant, het fietsgebied bij uitstek, is een traditie vol sportief bezig zijn en gezelligheid. Dit jaar vindt de vierdaagse plaats van 11 t/m 14 augustus a.s., waarbij de mogelijkheid bestaat om alleen de laatste twee dagen zaterdag 13 en zondag 14 augustus mee te doen. De lengte van de fietsroutes bedraagt 40 en 60 kilometer. De routes voeren iedere dag langs en door al het moois dat het Hart van Brabant te bieden heeft. redactie-advertentie-afdeling en administratie: N.S. Plein 14 - 5014 DA Tilburg Tel. 013/368805 sluitingstermijn voor advertenties en redactie dinsdagavond 22.00 uur Koerier «Het jaar 1987 was een jaar waarin het team van de Stichting Katholiek Woonwagenwerk Tilburg er van alles aan gedaan heeft om de stemming onder de woonwagenbewoners positief en optimistisch te houden. Om samen met de mensen, zo ont spannen mogelijk, toe te leven naar het einde van het met elkaar samenwonen en leven aan de Pater Geurtjesweg. Natuurlijk zijn er spanningen geweest. Dat vergde veel van de mensen. Met name tijdens de hoorzittingen, bij het zelf maken van keuzes voor een standplaats; Loven-Oost, dat maar niet gerealiseerd werd. Onzekerheid over werkgelegenheid was er en is er. Toch legden de woonwagenbewoners ongekend veel uithoudingsvermogen en kreativiteit aan de dag. Al met al bleef het in 1987 leefbaar. Van verval was er nog geen sprake. Dat stemt hoopvol». Deze bovenstaande zinnen komen uit het derde en laatste hoofdstuk van het jaarverslag 1987 van de Stichting Katholiek Woonwagenwerk Tilburg. In dat jaarverslag wordt duidelijk gemaakt dat 1987 een bewogen jaar was voor de stichting zeker ook voor de woonwagenbewoners aan de Pater Geurtjesweg. Die bewogenheid had alles te maken met het besk.. de gemeente Tilburg in juni ’87 het centrum aan de Pater Geurtjesweg op te heffen en een aantal lokaties aan te wijzen waar minimaal drie en maximaal zes (in uitzonderingsgevallen acht) woonwagens zouden mogen staan. Dat besluit riep, u zult zich dat ongetwijfeld herinneren, heel wat emoties op; bij de inwoners van Tilburg die wonen in de omgeving waar de kleine centra komen en zeker ook bij de woonwagenbewoners zelf. In het jaarverslag 1987 wordt onder andere daarvan gewag gemaakt. zijstraat Heuvelstraat een zonnige maan- lmistus zit je er Even was je c. En wat je ook "e vakantie, gevoel van de va in je hoofd. Dat- voor de kermis. het moment wordt, zijn de hun attrakties geschrever. kermislui afbreken. p het moment dat u dit leest alle stoplichten in het cen- eer normaal, zijn de wegen berijdbaar en is het merendeel van de terrasjes opgeruimd. «Oh ja», denk je dan, «daar stond dat en daar dat. En daar heb ik toen pa ling gekocht.» Maar die herinne ringen vervagen sneller dan je wilt. Datzelfde geldt misschien in nog sterkere mate voor de herinnerin gen aan de vakantie. «Vorige week om deze tijd liep ik nog in Avignon of fietste ik op de Col de l’Asclier. En daarna zat ik op het terrasje bij Le Cid, lekker aan een pilsje.» De vakantiefoto’s houden de herinneringen nog even levend en in de vakantieverhalen herleeft nog een moment dat lekke re gevoel van eruit te zijn. In de herhaling van die sterft dat echter want je wéér over hetzelfde. Het i met die grote beer die je hebt op de kermis. Een pi staat hij pontificaal in mer, hij zit zelfs op de s begint hij in de weg te staan en ver dwijnt naar een ander plekje om weer wat later boven op een kast in de slaapkamer of op zolder ge plaatst te worden. Bij een grote beurt in huis kom je hem dan nog eens tegen en je moet dan nog even denken aan het moment waarop je hem won. Ver volgens neem je een kloek besluit en deponeert hem in de afvalcon tainer. Vakantiefoto’s zijn over het algemeen een langer leven bescho ren maar de gretigheid waarmee ze bekeken worden neemt ook af. Een enkele keer wordt het fotoboek nog eens ter hand genomen. «Och, da’s waar ook. Ja, dat was mooi daar. Maar het lijkt alweer zolang gele den.» Voorbij, voorbij. Aan alles komt een einde: aan een gezellige, fijne kermis; aan een toffe vakantie. In de Tilburgse Koerier van 14 juli, de laatste uitgave vóór de vakan tie, trof u onze vakantiepuzzel aan. In de inleiding heeft het even be roemde als verguisde zetduiveltje toegeslagen. Vermeld werd dat de op lossingen ingezonden konden worden tot 7 augustus. Dat had 1 augus tus moeten zijn. In deze aflevering van 4 augustus zouden dan de win naars bekend gemaakt worden. Om niemand van de inzenders te bena delen is 7 augustus de uiterste inzendtermijn. Met andere woorden: u kunt uw oplossing tot 7 augustus inzenden. Daarna worden de winnaars geloot en in de aflevering van donderdag 11 augustus zullen zij bekend gemaakt worden. Zo’n 80% van die bewoners had zich in 1985 uitgesproken tegen opheffing van het centrum aan de Pater Geurtjesweg. Een minderheid wilde al jaren weg. om ande Het is dan ook niet verwonderlijk dat geluiden het besluit van de gemeente slecht viel sultaat v; bij de woonwagenbewoners aan de Pa- uiteindelijk ter Geurtjesweg. De Stichting Woon- staanplaats wagenwerk Tilburg probeerde jn 1987, van zes. comform haar doelstelling, te bewerk stelligen dat de woonwagenbewoners Spanningen aktief bij het spreidingsbeleid betrok ken zouden raken en er door de ge- Doordat de spreiding een fait-ac- ig maar meente bij betrokken zouden worden, compli geworden was werden de luit van «Dat is een zware opgave gebleken die woonwagenbewoners aan de Pater niet naar tevredenheid vervuld is kun- Geurtjesweg genoodzaakt zich te gaan nen worden», aldus de samenstellers bezinnen op de toekomst. Duidelijk van het jaarverslag. Enerzijds kwam werd dat men individueel keuzes dat omdat veel woonwagenmensen er moest gaan maken want de grote gewoonweg niet in geloofden dat de groep zou uiteen gaan vallen. Daarbij spreidingsplannen door zouden gaan, speelden zaken als familievorming, Dat ongeloof kwam voort uit het feit identiteitsverlies, toekomstperspectief, dat het merendeel niet weg wilde. Bo- onderlinge zorg, hulp en aandacht, en vendien speelde mee dat de bewone" die weg wilden, naar Loven Oost bijna tien jaar aan het lijntje werden gehouden. Pas dit jaar is het kleine centrum in Loven Oost gereed geko men. Anderzijds bleek de gemeente, zowel ambtelijk als bestuurlijk, er wei nig voor te voelen om de woonwagen bewoners tegemoet te treden met se rieuze plannen. «Eerst maar eens een besluit van de gemeenteraad en dan zien we wel verder», zo was ongeveer het standpunt van de gemeente. Het spoorwegviadukt aan de Ringbaan Oost krijgt een opknapbeurt. Het viadukt wordt gestraald en geschil derd. Vanaf gisteren woens dag 3 augustus tot ongeveer 24 augustus zal het verkeer daarvan enige overlast onder vinden. De tunnel blijft steeds voor alle verkeer in beide richtingen toegankelijk. De werkzaamheden worden in drie fasen uitgevoerd. Van 3 tot en met 12 augustus wordt het westelijk tunnelgat (zijde van het centrum) afge sloten. Voor fietsers wordt een afgeschermde tunnel ge bouwd. Het autoverkeer van noord naar zuid wordt door de middentunnel geleid. Van 13 tot en met 15 augustus wordt het oostelijk tunnelgat afgesloten. Fietsers worden verwezen naar de voetgan- gersonderdoorgang. Het autoverkeer van zuid naar noord wordt door de midden- tunnel geleid. In de periode van 16 tot en met 24 augutus wordt in de middentunnel ge werkt. Autoverkeer uit noor derlijke richting kan dan uit sluitend van het westelijk tunnelgat gebruik maken. Bij slechte weersomstandigheden kunnen de genoemde data verschuiven. En dan; op een zonnige maan dagochtend in augustus zit je weer op je werkplekje. Gaan de raderen weer werken, moeizaam zo’n eerste dag maar al snel komt de routine weer bovendrijven. «Hier aan den ken, dat niet vergeten, die bellen, een stukje over dit, een artikel over at en wat moet ik daar mee? Kan ik daar iets interessants van ma ken? Hoe gaat er de voorpagina uitzien? Wordt het een dikke krant?» Je bent weer bezig alsof je niet weggeweest bent. Het einde is moeilijk, het begin ook. Het is zo als de dichter Bloem het eens tref fend zei: «Het is even, tussen twee stiltes luid geweest. Niet dat we nu in stilte verder gaan. De Koerier is er weer en heeft vanalles te melden: op de ad vertentiepagina’s en op de redactio nele pagina’s. Meer dan we soms kwijt kunnen. Dus we houden het kort, zoals we altijd proberen maar waar we bijna nooit in slagen. Extra feestelijk Op donderdag 11 augustus wordt om 10.00uur het startschot gegeven voor een massaal vertrek in feestelijke sfeer. Voor de andere dagen is het tijd stip van vertrek vrij te bepalen tussen 9.00 en 11.30 uur. Als plaats van start Vanaf heden kan ingeschreven wor- en finish is gekozen voor het Heuvel- den bij de Streek-WV Hart van Bra- plein in het centrum van Tilburg. bant, Spoorlaan 416a te Tilburg. Tel.: Op zondag 14 augustus wordt het 013/351135. Daar zijn inschrijfformu- vierdaags evenement om 16.00 uur af- heren te krijgen voor de fietsvierdaag- gesloten met de prijsuitreiking. se. Deelnemers in de regio kunnen ook Het gezellige Heuvelplein zal op de inschrijven bij de VW-kantoren t betreffende dagen extra feestelijk wor- Hilvarenbeek, Kaatsheuvel, Oisterwijk den aangekleed met op de slotdag nog en Waalwijk. Uiteraard kan ook op de meer gezelligheid. Horecabedrijven dag zelf worden ingeschreven. Met Frans van Aarle Print prachtige kleurenfotos van 10 x 15 cm. En vóór 12 uur gebracht, dezelfde dag om 17 uur al klaar. Perfect! 40 Jaar Korvelseweg 255, Tilburg vooruit* Broekhovenseweg 58, Tilburg Uit het verslag blijkt overduidelijk dat de woonwagenbewoners aan de Pater Geurtjesweg een hechte groep vormen waarin men samen veel hef en leed deelt. Sterfgevallen in 1987 wier pen een donkere schaduw over de be woners maar met steun en troost van elkaar werd veel opgevangen. Datzelf de gold in 1987 voor het spreidings- plan van de gemeente. In het begin van 1987 geloofden nog maar weinig woonwagenbewoners dat het centrum aan de Pater Geurtjesweg inderdaad opgeheven zou gaan worden. Voor de volledigheid: het centrum aan de Pater Geurtjesweg is één van de woonwa gencentra die volgens de regering en de provincie moeten verdwijnen. De gemeente Tilburg heeft daar lange tijd niet aan gewild maar zag zich uiteinde lijk genoodzaakt het standpunt van de regering en de provincie over te ne- -A/<ós vermeld besloot de ge in juni ’87 tot het opheffen van trum aan de Pater Geurtjesweg instellen van kleinere centra verspreid over de stad. veel interesse anrw De bewoners namen r 80% Wilde niet aan de discussies en «sor Over de protesten die door een deel ontdaan van zulke bijee van de Tilburgse bevolking werden rug», aldus het jaarver geuit gaat dit jaarverslag niet. Het gaat kingen gemaakt door 1 over de woonwagenbewoners zelf, deze bijeenkomsten in opmerkingen die veel r hebben». Vanuit de S wagenwerk Tilburg wer richtlijnen opgesteld naar woonwagen bewoners, overheid en burgers van de stad. In die richtlijnen werd gepro beerd begrip voor eikaars positie te kweken. Bovendien werd aan de ge meente onder meer gevraagd een coör- dinator aan te stellen voor het sprei- y t dingsbeleid. Die is er gekomen. Een re- Van LiCSIlOllt sultaat van die richtlijnen was ook de - werkgroep «Recht doen aan woonwa- Uw warme bakker r Reeds meer dan 100 jaar Hoetstraat 151 Oerlesestraat 21 De Provinciale Noordbrabantse baar geheel te maken Kruisvereniging heeft het voornemen men dat het gehele haar intrek te nemen in een nieuw pro- een puinhoop vervalt» bijeenkomsten te- vinciaal kantoor. Het bestuur van de chitectenbureau. Het vre verslag. «Opmer- vereniging heeft haar oog laten vallen tieke woonhuis blijft mir burgers tijdens op het monumentale pand de Lange aangetast. Vapwege de vele i de stad waren Akker aan de Bosscheweg 57 in Ber- schillen tussen het bestaanc I mensen gegriefd kel-Enschot. Het pand diende tot voor huis en het garagegebouw, he. Stichting Woon- kort als onderkomen en opleidingscen- re koetshuis ook wel theehuis ge- verden in die tijd trum voor kraamverpleegsters. noemd, het onbruikbare souterain en -- de ^praktische maatvoering moet de verbindingsgang met het koetshuis af gebroken worden. Op dezelfde plaats wordt dan een nieuw kantoorgedeelte gebouwd met ongeveer dezelfde bui- tenomtrekafmetingen. Die nieuwbouw zal zoveel mogelijk in dezelfde stijl als die van het hoofdgebouw uitgevoerd worden. De commissie Welstand van> de gemeente Berkel-Enschot heeft in middels haar goedkeuring aan de ver- bouwingsplannen verleend. Toen het uiteindelijk gen kwam die door de g verse stadsdelen werden geor naar aanleiding van de plaats toekomstige kleine centra was aantal woonwagenbewoners di veel interesse de zittingen bezoch De bewoners namen regelmatig aan de discussies en «soms kwam ontdaan van zulke bijeenkomsten te rug», aldus het jaarverslag. «Opmer kingen gemaakt door burgers tijdens waren egriefd bij^e ierkin|

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1988 | | pagina 1