Het bruist van aktiviteiten in Tilburg Kievitshorst viert 100-jarig bestaan 1 LEO HORN c ZANDSTRALEN Verkeerde ingang voor Eeuwfeest markeert overgang naar nieuw tijdperk in ouderenzorg ajuCW.I HEROPENING VERF-BEHANG 5 halen, 4 betalen! gehan dicapten Stickers op politie-auto’s Kunstkennis, Textielmuseum, Noordbrabants Natuurmuseum en aandacht voor de Derde Wereld /voor al uw /modieuze (zomerstoffen va. 9,- p.mtr! |.NK| naturokurk BESTERDRING 85 Stadsreiniging moderniseert de Van Lieshout ^pogets jtnèeliets WB^tschtIng^w iel 1988-pagina 24 Koerier 7 Oplage: 88.610 ex. /Uit Foto: Geert van Loon Piusstraat 96 - Tilburg - Tel 013-363369 anc luidt Foto: Geert van Loon Kunstkennis Een onderdeel van de kunstprocessie Foto: Geert van Loon Brokx, in de nieuwe auto, verricht de openingshandeling. 11a Lees verder op blz. 5 kurkcentrum MÉÉR METERS MODE J. VAN LOON-OTTEN Hasseltstraat 178 WEEKENDRECLAME: Donderdag 2 juni 1988 32e jaargang nr. 1563 De feestelijke ingang van De Kievitshorst Foto: Geert van Loon Raden maar... het internationale toegankelijkheidssymbool voor gehandi capten, een lege rolstoel en een hoekige trap. Wat klopt hier niet? Vrijdag en zaterdag BANANENVLAAITJES Zie pagina 2 -tel. 013-321316 j i opgelost. tal van ar J--: bedrijven, ”s een -Anna-Hofke wntparen. Het beheer van de i Hing en administratie: 114 DA Tilburg 368805 i voor advertenties en linsdagavond 22.00 uur verschijnt In geheel Tilburg, Golrle, Rlel, Loon op Zand, Udenhout, Berkel Enschot, Olsterwljk, Moergestel en Hllvarenbeek redactie-advertentie-afdelin N.S. Plein 14 - 501 Tel. 013/31 siuitingstermijn 1 redactie dinsd Pneumatiek k tilburg. jules verneweg 14 -1 Afgelopen dinsdagmiddag heeft burgemeester Brokx van Tilburg l plex van a deling Stadsreinig Milieudienst op feestelijke wijze geopend. Hij deed dat door, gezeten achter het stuur van een nieuwe vuilnisauto, door een lint te rijden. Na die openingshandeling werd er o.a. door Brokx nog het één en ander gezegd. Centraal daarbij stond de modernisering van de stadsreiniging en met name de nieuwe stalling met maga zijn. De nirgemv^iv. g het vernieuwde com- oii de gemeentelijke af- van de p feestc’"’ «rij deed itgave: De Tilburgse Koerier bv^ Dir. T. de Beer-Douwes Oprichter: J.H.G. de Beer Wij hebben voor u, uit ons atelier, een zeer exclusieve ring in bicolor uitvoering met 0,12 krt. brillant Normaal 825,- - Sieraad van de A Qk maandprijs r V V J J Tilburg, Schouwburgpromenade 15. TL Door de behoefte aan een op zichzelf staande voorziening voor de oudere en gebrekkige Tilburger werd in 1888 het St.-Josephgesticht een feit. Dit onder komen aan de Lange Nieuwstraat be tekende een belangrijke ontlasting van het toenmalig St.-Elisabeth-Gasthuis. Rond 1920 worden naast het St.-Jo- sephgebouw aan de Lange Nieuwstrat - ter hoogte van de Buitenstraat - twee speciale onderkomens voor ouderen ingerichthet St.-Rochus-Gasthuis voor mensen met een besmettelijke ziekte en het St.-Anna-Hofke als voor ziening voor echtparen. Het hele com plex komt in beheer van de nu 100-ja- rige stichting. Verwarring Aan het eind van de vijftiger jaren Uw warme bakker Reeds meer dan 100 jaar Hoefstraat 151 Oerlesestraat 211 Vanaf afgelopen dinsdag rijden alle opvallende auto's van de Tilburgse ge meentepolitie rond met opvallende geelgroene stickers, waarmee het pu bliek attent wordt gemaakt op het pro bleem van de diefstallen vanaf en van uit voertuigen. De stickers zullen de komende weken aangebracht blijven. Met de tekst «auto-inbraak, voorkom het!», wordt men geadviseerd de auto inbraakveiliger te parkeren. Dit kan door het nauwkeuriger afsluiten van de ramen, portieren en het kofferdeksel. Ook worden nog te vaak kostbare goe deren zichtbaar in de auto achtergela ten. Tevens zijn er tal van middelen in de verkoop om zich te wapenen tegen diefstal, zoals anti-diefstalslede.i en alarm-installaties in diverse prijsklas sen. Indien men meer wil weten over de mogelijkheden tot het voorkomen van auto-inbraak, kan men zich altijd wenden tot de afdeling Voorkoming Misdrijven van de gemeentepolitie Til burg (tel. 013-428334). Vanaf oktober Dit initiatief is één van de activitei ten van de nieuwe recherche-afdeling Bijzondere Projecten. Deze afdeling, die met een speciaal team vanaf okto ber 1987 bezig is met de bestrijding van auto-inbraak, heeft inmiddels 227 Afgelopen zondag - 29 mei - bestond Stichting «De Kievitshorst» precies 100 jaar verdachten opgepakt. Daarmee zijn in en dat heuglijke feit wordt deze week op passende wijze gevierd. Het jubileum van totaal 500 auto-inbraken opgelost. [)c Kievitshorst sluit een periode af, waarin de ouderenzorg in onze stad gestalte Daarnaast zijn er ook tal van andere kreeg. Maar het eeuwfeest vormt tevens het vertrekpunt voor een ouderenzorg feiten, zoals inbraken in bedrijven, «nieuwe stijl», waarin de thuiszorg en de zorg op maat meer en meer centraal zul- winkeldiefstal, fietsdiefstal en zelfs een |en komen te staan. Met nog steeds 'n belangrijke rol voor 't verzorgingstehuis, overval, aan het licht gekomen. Om aan hedendaagse toekomstige eisen rond de ouderenzorg tegemoet te komen, zal de capaciteit van Verzorgingstehuis De Kievitshorst worden aangepast. Aan het eind van dit jaar zal naar verwachting het nieuwe complex «De Bijsterstede» in gebruik worden genomen, waarna begonnen zal worden met de renovatie van het Kievitshorst-complex aan de Tilburgse Beneluxlaan. Het is alweer de vijfde Kunstkennis die dit weekeinde georganiseerd wordt door de Tilburgse Evenementen Stich ting (TEST) in en rond de Katholieke Universiteit Brabant (KUB). Het pro gramma belooft veel kwaliteit. De or ganisatie, de TEST, heeft dit jaar kunst en muziek als uitgangspunt ge nomen. Volop muziek dus aanstaande zaterdag 4 juni vanaf 20.00 u. en zon dag 5 juni vanaf 12.00 u. De Kunstker- mis wordt, zoals al eerder vermeld, houden in en rond de KUB. Er vine aktiviteiten plaats in de gebouwen en op de terreinen rond de universiteit. Er aeoprogramma. worden zo’n 20.000 bezoekers ver- bezoekers een uit--- wacht. Dat zijn er 5.000 meer dan vo- gramma bestaanüv rig jaar. Al die bezoekers staan diverse ringen, lezingen, opt aktiviteiten te wachten op het gebied Om allemaal op te n< van kunst en muziek. Enkele krenten te onderdelen moge uit de zoete pap zijn ondermeer optre dens op zaterdagavond van de pop bands John Nuten Band en Union en van de jazzband J.C. Tans Orchestra in de bartent. In de aula vinden die avond zeer boeiende geluidsperfor- kui Sinds enkele weken mag het ge meentehuis in Tilburg het interna tionale toegankelijkheidssymbool voor gehandicapten voeren. Dat betekent dat het gemeentehuis voldoet aan de internationale eisen die gesteld worden in ver band met de toegankelijkheid van gebouwen voor gehandicapten. De gehandicapten m Tilburg zijn rolstoel in. Niet aan daar erg blij mee en wethouder kant, de kant van het Dijkstra van sociale zaken ook. plein. Een simpele verwijzing bij Hij nam immers het symbool eni- die trap naar de andere ingang ge tijd geleden uit handen van een zou heel wat verduidelijken. Een vertegenwoordiger van het Pro- kleinigheidje. ^verneweg 14 -td 013 321316 J Lxrder F*n in<,ivi<,ue,e act °P de Kunstkennis blijkt de accomodatie niet te voldoen aan de eisen van die tijd. In de dan nieuwe wijk 't Zand - in de Kievit - wordt het «Nieuwe St.-Josephzorg» gebouwd. «Maar door de verwarring die deze naam schept zal het verzor gingstehuis al snel worden omgedoopt in De Kievitshorst», zegt de heer P. Hoskens, directeur van het verzor gingstehuis aan de Beneluxlaan. Bij het nauwgezet in kaart brengen van de 100-jarige geschiedenis wil Hoskens niet onvermeld laten, dat in de eerste driekwart eeuw van de ouderenzorg de rol van de Congregatie van de Zusters van Liefde van zeer grote betekenis is geweest. dergelijks: er zijn effectievere en snellere methodes. Zandstralen dus. Onder hoge druk worden klei ne korreltjes tegen de wanden ge spoten. Zoals gezegd gebeurde dat vroeger met zand. Op 25 april 1951 is het gebruik van zand bij het zandstralen officieel in de Neder landse wet verboden. Dat verbod kwam er nadat duidelijk was ge worden dat het werken met zand ernstige aandoeningen in de longen veroorzaakte. Door het inademen van veel kleine zanddeeltjes kan men namelijk last krijgen van «steenlongen». In de longen vormt zich dan om de zanddeeltjes heen bindweefsel en na verloop van tijd kunnen de longen dan meer bind weefsel bevatten dan longweefsel. Dat dat zeer onprettige gevolgen heeft, laat zich niet moeilijk raden. «Steenlongen» zijn overigens ver gelijkbaar met «stoflongen» waar mijnwerkers vaak last van krijgen. Geen zand dus meer maar ander materiaal, ook wel grit genoemd. Dat grit lean bestaan uit kwartsvrij zand koperslak, staal- en gietijzer- korrels, geknipt pianodraad glas korrels, korund e.d Bij de werk zaamheden aan het viaduct wordt staal-grit gebruikt. Of dat nou zo gezond is, is ook maar de vraag maar «gezonder» dan echt zand zal het wel zijn vermoedelijk: het woord «staallongen» komt in de woordenboeken immers (nog) niet voor. Hoe het ook zij: het viaduct komt er weer als nieuw uit te zien. Voor zover bekend hebben de werklui geen opdracht gekregen van de gemeente om het kunstwerk voor het viaduct ook even «op te knappen». Misschien komt dat nog wel want zou het nou echt mooi zijn: zo’n schoon viaduct en zo’n verschoten kunstwerk? vinciaal Overleg Gehandicapten dankbaar in ontvangst. Goed werk allemaal, iedereen blij. Wat wil je nog meer? Nog iets eigenlijk. Hoe zit het met dat symbool op de muur van de trap bij de achteringang? Kun je met je rolstoel zo de trap op (en af)? Nee natuurlijk want dan ge beuren er ongelukken. Je moet maar net weten dat je om moet rijden want aan de westkant van het gemeentehuis kun je er met de rolstoel in. Niet aan de noord kant, de kant van het Stadhuis sin. Een simp“’“ k;; trap heel Het bruist van aktiviteiten in Tilburg. Vorige week waren het de nationale fietsdag die van start ging op het Heuvelplein en de vrijmarkt die door nog meer mensen dan voorgaande jaren bezocht werd. Dit weekeinde is het zeker niet minder en mis schien wel meer. Wat dacht u van de Kunstkennis die zaterdag en zondag gehouden wordt in en rond de Katholieke Universi teit Brabant. En vergeet ook niet de bijzondere expositie die morgen, vrijdag 3 juni geopend wordt in het Nederlands Textiel museum aan de Goirkestraat Deze expositie zal geheel gewijd zijn aan de rol van textiel in de sport En het volgende week einde? Ook weer genoeg te doen. Het Derde Wereldfestival «Noord-Zuid nodigt u uit» op zondag 12 juni in het Leypark en de Tilburgse Aktieweek die aanstaande maandag begint De zeer tot de verbeelding sprekende tentoonstelling in het Noord- brabants Natuurmuseum aan de Spoorlaan over sex en erotiek in het dierenrijk. Ook mogen we het zomerprogramma van de Schouwburg Tilburg niet vergeten en evenmin het feit dat bioscoop Cinecitta een 50-tal films in petto heeft voor de filmlief hebbers in het kader van het zomerfestival. Voeg daar nog aan toe dat ook het bioscoopcomplex Hemelpoort een fiimzomer- programma heeft samengesteld van eveneens een 50-tal films. Kortom: de komende tijd hoeft niemand zich te vervelen in het hart van Brabant. Vooralsnog richten we de blik op de aktiviteiten die de komende dagen zullen plaatsvinden: de Kunstker- mis, de expositie Textiel en Sport, sex en erotiek in het dierenrijk en de Tilburgse Aktieweek in het kader van het Derde Wereldfestival. Geen zonnestralen deze week maar zandstralen. Dat de lezer het woord zandstralen in dit verband niet als zelfstandig naamwoord in- terpretere maar als werkwoord Hoe zo’n werkwoord werkt kunt u aan den lijve ondervinden als u, bij voorkeur te voet of op de fiets, on der het viaduct bij het NS-Plein doorloopt dan wel fietst. Op enige afstand hangt een duistere stofwolk en is een aanzwellend lawaai te ho ren. Dichterbij gekomen, automo bilisten hebben inmiddels al hun raampjes wijselijk dichtgedraaid, wordt het lawaai heviger en ont moeten de ogen de eerste stof deeltjes. Eenmaal onder het via duct is het lawaai oorverdovend en doet men er verstandig aan de adem in te houden en de ogen tot spleetjes te vernauwen. Hard door lopen of stevig doorfietsen doet men vervolgens vanzelf. Weliswaar is het gedeelte waar gewerkt wordt omgeven door blauwe zeildoeken en dat houdt een heleboel tegen maar niet alles. De werkzaamhe den worden uitgevoerd in opdracht van de NS en uit mededogen met de passanten van het viaduct, om de overlast zoveel mogelijk te be perken, zijn die blauwe zeilen aan gebracht. Daar mogen we blij mee zijn want als ze er niet waren dan was de overlast echt erg. Waaruit bestaan die werkzaam heden nu eigenlijk? De wanden van het viaduct en de bovenzijde wor den gezandstraald Eigenlijk is dat woord tegenwoordig niet meer op zijn plaats want er wordt niet meer gestraald met zand maar met een ander materiaal. Dat stralen ge beurt om de wanden en de boven zijde van het viaduct weer schoon te maken en opnieuw in de verf te zetten. Het schoonmaken doe je niet even met een borsteltje of iets SKF ransportwielen (skS tilburg jutesz»e mances plaats en een uitvoering van Walter Boeykens Clarinet Choir. Ver der zijn er die avond ook geluidsper- formances te zien in het atrium en op de patio. In de literatuurtent treden op René Stoute, Geerten Maria Meysing, de winnaar van de AKO-literatuur- prijs 1988 en Henk Romein Meyer. Zij zullen voorlezen uit eigen werk maar ook samen met Het Niko Langenhuy- sen Trio jazz-muziek ten gehore bren gen. Zondag begint het progamma om ge- 12.00 u. In de theatertent, de aula en iden Op de videoplaza is er dan te genieten van een opera, klassieke muziek een vi deoprogramma. Die middag wacht de bezoekers een uiterst afwisselend pro gramma bestaande uit muziekuitvoe ringen, lezingen, optredens, etc. Teveel _r joemen. Enkele vas te onderdelen mogen echter niet on vermeld blijven zoals de aankomst van de kunstprocessie op de terreinen van de KUB in het begin van de mie Die processie is dan enkele uren tviUv> van start gegaan op Zouavelaan 77. De jnstprocessie is een boeiende optocht van kunstenaars en kunstwerken, het aankijken meer dan waard. Een vast onderdeel is Ook de kunstveiling. Die vindt 's zondags plaats om 15.30 u. in zaal AZ 115. Vermeldenswaard zijn ook de optredens van schrijvers en dichters in de literatuurtent vanaf 14.00 u. U kunt luisteren naar onder meer Johan Anthierens en Hans Dor- restijn. Vergeet tenslotte niet de kunst beurs te bezoeken. Voor kinderen is er die zondag ook van alles te doen in de kindertent en omgeving. Voor een vol ledig programma-overzicht zie blz. Textielmuseum Het Nederlands Textielmuseum or ganiseert van 3 juni tot en met 25 sep tember 1988 een tentoonstelling die geheel is gewijd aan de rol van textiel bij de sportbeoefening. Lees verder op blz. 5 In dit nummer: Romdom Hart van Brabant pag. 3 Films pag. 3 Gemeentepaginapag. 7 Zakelijk nieuwspag. 11 Kuituur/Amusement pag. 13 en 15 Uit-agenda pag. 17 B en W-Besluiten pag. 17 Politieberichtenpag. 17 Autopraat pag. 23 Monumentenwacht 15 jaar pag. 25 Sport pag. 25 en 29 Parochienieuws pag. 27 Besterdplein 32 - Tel. 425086 Westermarkt 21 - Tel. 673072 Goirte

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1988 | | pagina 1