SNELLE BENOEMING VERRAST IEDEREEN Levensloop IT I. SPQRIDQNS-LOOS ÖÏStGm Rik glip -4 Vertrouwens commissie bijeen Installatie Brokx Nieuwe burgemeester TING - FOMDAT U BESLIST MÉÉR WILT DAN EEN ’’GEWONE” KEUKEN KEURIGE WKEUKEN MENSEN Een nieuw maar vertrouwd adres op het gebied van komplete woninginrichting Ringbaan Zuid 5 - Tilburg - Tel. 013-422275hÈT CENTRUM VOOR BETER WONEN_ r II 1988-pagina 8 Donderdag 21 april 1988 - pagina 9 DE TILBURGSE KOERIER P.E. ’50 n zijn mogelijk is een bezoek aan onze showroom ook meer dan de moeite waard. Topmerken in ruim 60 boeiende interieur- opstellingen. AN-OOST AVOND Verkeer en tuur van de C VAN TILBURG KEUKENS BV Zomerstraat 49b, Tilburg. Tel. 013-363080. Ook vestigingen in Breda-Helmond vergen. o, gezien r” naar mijn i artikel in Naar verwachting zal de benoeming van de heer Brokx tot burgemeester van Tilburg op 16 mei officieel ingaan. De dag daarna, dinsdag 17 mei, zal er dan een buitengewone gemeenteraadsvergadering in het stadhuis plaatsvinden. Tij dens deze vergadering zal de heer Brokx geïnstalleerd wor den als burgemeester. Of er op deze dag nog meer officië le aktiviteiten zullen plaats vinden, is nog niet bekend. Volgende week hopen wij daar meer over te kunnen melden. bulthaup Op een inderhaast georganiseerde ontmoeting te kasteel Maurik spraken wij met de nieuwe burgemeester van Tilburg, de heer Gerrit Brokx. Vanmiddag rond 13.30 u. hoorde ik van de minister van Binnenlande Zaken, de heer van Dijk, de beslissing van het kabinet om mij voor te dragen hij de Koningin. Zoals u weet, is zij degene die uiteindelijk een burgemeester benoemt. Ik was aangenaam verrast, dat zult u begrijpen maar het was niet zo van nu overkomt me iets wat ik absoluut niet verwacht had». Ogenschijnlijk zeer ontspannen geeft Brokx antwoord op de vragen die hem voorgelegd worden. Lichte aarzelingen zijn merkbaar wanneer hij gekonfronteerd wordt met de bezwaren die er in Tilburg leven ten aanzien van zijn benoeming. Die be zwaren zouden ondermeer gestoeld zijn op het feit dat Brokx niet geplaatst is op de voordrachtslijst van de Tilburgse vertrouwenscommissie. Die commissie bracht vo rige week dinsdag haar bevindingen over aan de commissaris van de Koning van Noord-Brabant, de heer Houben. Het was niemand minder dan minister-pre sident Lubbers die dit op vrijdag aan de pers prijsgaf. Op de vraag hoe hij denkt dat men in Tilburg op zijn be noeming zal reageren, antwoordt Brokx: «Ik kan die vraag niet beantwoorden. Die vraag moet u aan de Tilburgse politi ci stellen en bovendien, ik ken het advies van de vertrouwens commissie niet». «Ik heb niets te verbergen»- Gerrit Brokx «Ik was aangenaam verrast, dat zult u begrijpen»- Op verzoek van de voorzitter is de vertrouwenscommissie uit de Tilburgse gemeenteraad zaterdag 16 april, naar aanleiding van de benoeming door het kabinet, bijeengekomen om een aantal zaken te bespreken. Hieraan bestond met name behoefte gezien de zorgvuldigheid die de commisie tot nu toe bij haar werkzaamheden heeft betracht. Op grond van de desbetreffende circulaire van de minister van Binnenlandse Zaken en de «verordening op de vertrou wenscommissie» is de commissie verplicht volstrekte geheim houding in acht te nemen. Speculaties omtrent kandidaten en voorkeuren van de commissie zijn niet voor haar rekening en de commissie neemt daar afstand van. Overigens is de commissie van mening dat de procedure met betrekking tot burgemeestersbenoemingen die thans wordt ge volgd, dient te worden geëvalueerd dan wel te worden herover wogen. Bedoeld wordt de wettelijke procedure. van het CDA Eindhoven. Lubbers zei eind december nog dat ze in de luxe situatie verkeerden twee uit muntende kandidaten te hebben. Het kabinet wilde politieke verhou dingen in Eindhoven niet verande ren en daarom is van Kemenade het geworden. Dat zijn de feiten. U moet weten dat ik mij liever bij de feiten houd. Ik heb m mijn leven geleerd dat wat je wilt soms vol strekt irrelevant is. Ik was dan ook staatssecretaris geweest, maar ja... De feiten zijn nu dat ik benoemd ben tot burgemeester van Tilburg. Daar ben ik buitengewoon gelukkig mee omdat ik nu een baan heb die ik ook wil, dat ik weer aan de slag kan». Nooit laatdunkend De heer Brokx zegt zich nooit laatdunkend over Tilburg te heb ben uitgelaten. «Nee, ik heb terzake nooit enige uitspraak gedaan. U weet dat er rondom mij in deze be noeming buitengewoon veel gezegd en geschreven is maar ik ben nim mer letterlijk geciteerd. Tilburg is de 7de stad van Nederland, de 2de grootste stad van beneden de rivie ren. Het is een belangwekkende stad die veel heeft meegemaakt. In Tilburg heeft er een herstrukture- ring plaatsgevonden van een be trekkelijk eenduidig industrieel kli maat - de textiel - naar een veelzij dige stad met velerlei vormen van werkgelegenheid maar veel te weinig. Dat lijkt me het grootste probleem voor zover ik daar iets over heb op kunnen snuiven. Dat neemt niet weg dat Tilburg veel minder kwetsbaar is vergeleken met jaren geleden. In de dienstensector, in het onderwijs, in de verzorgende beroepen, in de metaalnijverheid, in de transportsector, op dat soort ter reinen is Tilburg gegroeid. Maar Tilburg is er nog lang niet. Ik heb de nota «Koers en Visie» uiteraard indringend gelezen omdat het een heel belangwekkend stuk is. Er moet nog veel gebeuren en het is een uitdaging daar aan mee te mo gen helpen. Nee, ik heb nooit ge zegd dat ik Tilburg niet zag zitten, een dergelijke kwalifikatie heb ik nooit over de omheining van mijn gebit laten komen». Open tegemoet Op de vraag hoe Brokx als burge meester van Tilburg de bevolking tegemoet denkt te treden, hoeft hij niet lang na te denken: «Open, en ik denk dat de Tilburgers ook open en eerlijk genoeg zullen zijn om mij op dezelfde manier tegemoet te tre- De feiten Zoals bekend, had Brokx ook in Eindhoven gesolliciteerd terwijl van Kemenade daar de meest uitgespro ken kandidaat was. Van Kemenade is inmiddels benoemd tot burge meester van Eindhoven. Was Brokx niet liever naar Eindhoven gegaan? Brokx daarover: «Nee, maar er be staan daar veel misverstanden over. Toen ik in Eindhoven solliciteerde was dat op uitdrukkelijk verzoek Brokx ontkent niet dat hij zich een fraaiere stad had voor kunnen stellen. «Jawel, fraaier zou zijn ge weest als men unaniem gezegd had: wij allemaal willen hem. Maar van de andere kant: iedereen in deze hele procedure heeft zijn eigen ver antwoordelijkheden, ook de ver trouwenscommissie. Er is mij wel te kennen gegeven dat ik niet de eerste geroepene was conform het advies van de gemeenteraad (lees: vertrou wenscommissie - Red.) maar dat is voor mij geen aanleiding geweest mijn kandidatuur in te trekken». Brokx hoorde dat van minister van Dijk de dag voor zijn benoeming, donderdag 14 april. Volgens Brokx heeft de heer Houben ook die dag met hem gepraat als één van de kandidaten. «Vervolgens heeft Houben zijn mind op gemaakt en daarvan mededeling gedaan aan de ministerraad. Die raad beslist en vervolgens wordt dan de commissa ris van de Koningin geïnformeerd, de gemeente en de kandidaten en natuurlijk degene die het geworden is». «fraaie zijnge^ hem»- Op de eerste plaats Twee «kanonnen» in Brabant: van Kemenade in Eindhoven en Gerrit Brokx nu in Tilburg. Dat be looft wat voor Brabant. Hoe kijkt Brokx daar tegenaan? «Er moet na tuurlijk het nodige gebeuren zoals ondermeer de vierde nota Ruimte lijke Ordening de besluitvorming inzake de IPR, etc. Dat zijn alle maal zaken waar ik mij snel in wil verdiepen en samen met het college aktie in wil ondernemen. En als je samen met andere gemeentes wat kunt doen, dan doe je dat natuur lijk. Maar ik, als ik officieel be noemd ben, dan ben ik op de eerste plaats burgemeester van Tilburg». Nadelige positie In tegenstelling tot Eindhoven is Brokx in Tilburg niet gevraagd door de plaatselijke CDA politici. «Nee, ik heb ook geen kontakten met hen gehad. Wat dat betreft, verkeerde ik wel een beetje in een nadelige positie tegenover ieder an der. Ik had graag wel eens een kijk je in Tilburg willen nemen. Dat heb ik bewust met gedaan, zomaar even rondlopen, zomaar even snuiven. Ik zou beslist opgemerkt zijn door journalisten en te horen hebben ge kregen: hij komt alvast een kijkje nemen. Nee, dat risico heb ik niet willen lopen, absoluut niet. Maar ik vond het wel een handicap». den». En over de weerstand in Til burg tegen zijn benoeming: «Dat is een momentopname. Maar ik heb niets te verbergen. Van enige be schadiging gezien mijn politieke verleden is naar mijn idee geen sprake. Een artikel in het Neder lands Juristenblad gaat daar ook op in en de konklusie is dezelfde als de mijne». Tien jaar Gerrit Brokx is 55 jaar. Hoopt hij tot zijn 65ste in Tilburg burgemees ter te blijven? «Dat hoop ik maar dat is in grote mate afhankelijk van wat Onze Lieve Heer met me voor heeft. Ik wil dat wel. Ik begin ten slotte ook aan een mooie taak. Je wordt voor zes jaar benoemd dus na mijn eerste ambtsperiode kan ik nog vier jaar door». En of hij nog ooit terug zal gaan in de landelijke politiek? «Daar ga ik absoluut niet van uit». Staatssecretaris mr. Gerardus (Gerrit) Philippus Brokx werd op 22 juni 1933 in het Brabantse Oosterhout geboren. Hij is in 1964 afgestudeerd in Nederlands recht te Utrecht. Van 1951 tot 1953 was hij assistent-accountant, van 1953 tot 1967 officier militaire admini stratie (het laatst in de rang van kapitein), van 1962 tot 1970 ge meenteraadslid voor de KVP in zijn geboorteplaats en van 1966 tot 1970 tevens wethouder. Van 1966 tot 1970 was Brokx ook direkteur van de Bestuursacademie in Tilburg. In 1966 werd de heer Brokx lid van de Provinciale Staten in Noord-Brabant en in 1970 lid van Gedeputeerde Staten. In dit college was hij belast met de portefeuil les wegen, verkeer en algemene en juridische zaken. In 1963 werd hij voorzitter van de afdeling Oosterhout van de KVP. Van 1971 tot en met 1977 was de heer Brokx lid van het dagelijks bestuur van de KVP. Hij was voorzitter van het Interprovinciaal Overleg Vervoer en van 1971 tot 1975 lid van het bondsbesti KNVB. Ook was hij lid van de Raad van Waterstaat. In het eerste Kabinet-Van Agt was de heer Brokx staatssecretaris van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening (december 1977 - september 1981). Mr. Brokx was lid van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal voor het CDA tussen 10 juni 1981 en 8 september 1981 en van 15 september 1981 tot 6 november 1982. In het eerste Kabinet-Lubbers was hij staatssecretaris van Volks huisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer en wel van no vember 1982 tot juli 1986. De heer Brokx is gehuwd en heeft twee kinderen. Mr. G. Ph. Brokx is op 14 juli 1986 benoemd tot Staatssecretaris van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer in het tweede Kabinet-Lubbers. Op 23 oktober 1986 is hem in die functie op de meest eervolle wijze ontslag verleend. z«g

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1988 | | pagina 9