Er zit nog heel wat geschiedenis in de grond I BROKX Hart van Brabant 1 Schouwburgpromenade nadert voltooiing GROEN IN DE BINNENSTAD Uitslag paaspuzzel 2 GERRIT BROKX Het Koetshuis X Openbare bibliotheek 75 jaar |5 halen, 4 betalend VERF-BEHANG NEW FOUR Nieuwe burgemeester van Tilburg heet dnVERKET In dit nummer: I Archeologie ,n i Midden-Brabant Van Lieshout ill 988-pagina 30 De Koerier Oplage: 88.350 ex. Piusstraat 96 - Tilburg Tel 013-363369 I Goirle Lees verder biz. 5 .v.D.) 11a RIELSEWEG 875 5032 SB TILBURG 04248-1237 kerkcentrum 8813 WEEKENDRECLAME: J. VAN LOON-OTTEN Hasseltstraat 178 n s Donderdag 21 april 1988 32e jaargang nr. 1557 cht de itsbibliotheek I, Goirle, ihout, rwljk, ibeek win, de r vrij Vrijdag en zaterdag VRUCHTEBROODJES w BISTRO Pnet tilburg. jules vernewe «3* rvu,-den, nog veel n uit de Rondom Hart van Brabant Films Truck Tour Tilburg Gemeentepagina Uit-agenda Kuituur/Amusement pag. B W-besluiten Politieberichten.... Parochienieuws Open dag Besterd Autopraat nalf ju tudent Dongen. iocenten a ~jn van c. rers op geestdriftige steun sur archeologen uit stad nen. j het woorJ- aan roma ZATERDAG 23 april AANVANG 20.30 UUR TOEGANG GRATIS idling en administratie: 014 DA Tilburg <368805 voor advertenties en insdagavond 22.00 uur redactie-advertentie-afdehn N.S. Plein 14-501 Tel. 013/3f sluitingstermijn redactie dinsd Op Koninginnedag feestelijke opening we van veel ge- te trap- innen. Wie dus zelf de sensatie wil beleven van het opdelven van historisch inte- pag. 3 pag. 3 pag. 5 pag. 7 pag. 11 3-13/15 pag. 16 pag-17 pag. 19 pag.21/29 pag.22/23 pag-25 verschijnt In geheel Tilburg, Rlel, Loon op Zand, Udent Berkel Enschot, Olsterwl Moergestel en Hilvarenb» ïumatiek weg 14 - tel. 013-321316 voetgangersgebied is benut om er een tiental fraai ogende en kleurig betegel de winkels neer te zetten. AUTOMOBIEL- EN GARAGEBEDRIJF APK ll-keuringsstation I Verkoop nieuwe en happcl Garantie en financiering I I Alle reparaties J L-J keuringen Trouwlaan 23, Tilburg v.v.N. mnt Het Koetshuis: het pand in de SL-Josephstraat, naast het «Duvelhok» waarin de Nutsbibliotheek van 1953 tot 1961 gehuisvest was. Het klinkt wat tegenstrij dig: sinds de opheffing van de afdeling Archeologie van het Tilburgs Gemeente-ar- chief lijkt het in de stad en ommelanden op archeolo gisch gebied te gonzen van de aktiviteiten. Toen stadsar cheoloog drs Henk Stoepker vier jaar geleden vanwege de bezuinigingen op het stad huis zijn biezen moest pak ken, was de verslagenheid bij degenen die zich voor Til burgs geschiedenis - en die van de omringende regio - interesseren, vrij groot. Heuvelring 118 5038 CL Tilburg Telefoon 013-421789 dat Lubbers (maar ook Brokx) ge sproken heeft over iets waar hij be ter zijn mond over had kunnen houden, lag (en ligt) blijkbaar ge voeliger dan de benoeming van Brokx zelf. En dat terwijl Brokx te kennen geeft tot zijn 65ste jaar in Tilburg te willen blijven. Onder huids kan men uit deze opstelling van de Tilburgse politici opmaken dat ze, hoewel niet verguld met de komst van Brokx, het hem zeker niet lastig zullen gaan maken. Lub bers is de kwaaie peer, Brokx valt wel mee. Of zo’n opstelling van op rechtheid getuigt is een andere kwestie. Pragmatisch is hij echter wel, want met Brokx zal er, laten we daar maar van uit gaan, toch gewerkt moeten worden, ht kan dan ook de opmer- -burgemeester Dries- rden: We zullen er- leren leven». Welnu, leren politici heel snel geleerd donder op In Tilburg bestanden naast de R.K. Openbare Bibliotheek en Leeszaal St.-Dionysius nog tal van kleinere particuliere biblio theekjes en parochiebibliotheken waar men eveneens boeken kon lezen. Er was. in de jaren vijftig, één bibliotheek die een heel apar te plaats innam in de stad. Een bibliotheek die ook een belangrij ke bijdrage geleverd heeft aan die totstandkoming van de tegen woordige Openbare Bibliotheek. We hebben het hier over de zoge heten Nutsbibliotheek. Sinds 1953 was aan een nog steeds bestaand pand van de fa brikantenfamilie Van den Bergh aan de St.-Josephstraat een aan vankelijk kleine bibliotheek ge huisvest waar ondermeer boeken te krijgen waren, die Sint-Diony- sius niet (of niet direct toeganke lijk) in huis had. Het was de tijd van het «Rijke Roomsche Leven». Tilburg was een katholieke stad en afwijkende geluiden werden nauwelijks geto lereerd. De groeiende groep andersden kenden kon in de R.K. Openbare bliotheek niet altijd vinden wat wilde lezen. In 1953 richtte daarom in samenwerking met de Maatschappij tot Nut van het Algemeen een bibliotheek op waar iedereen zelf mocht uitma ken Beste puzzelliefhebbers: de uitslag van onze paaspuzzel. De twee sleutelwoorden die u moest vinden luiden: kwartelko- ning en vlakverdeling. Onder de vele inzenders waren bijzonder veel goede oplossingen, een be wijs dat deze puzzel niet al te moeilijk was en een bewijs dat velen zo'n puzzel leuk vinden. Maar terzake want wie hebben er gewonnen? De eerste prijs, een bedrag van 30,-is gewonnen door van de Walle, Hart van Brabantlaan 857 in Tilburg. De tweede prijs, een bedrag van 25,-, is gewon nen door W. van Rijen. Pastoor van Rielstraat 4 in Goirle. De derde prijs tenslotte is terecht gekomen bij H. Mul, Gounodlaan 18 in Tilburg. De gelukkige winnaars hebben in middels bericht van ons ontvan gen. En voor al diegenen die niets gewonnen hebben, meer succes de volgende keer!!! zer dagen een uitgebreid jaarverslag. Uit het 100 pagina’s dikke boekwerkje maken we op dat er ook in 1987 weer heel wat verleden is blootgelegd. Hier bij vindt een brede samenwerking plaats tussen de «amateurs» van de AWN-Midden-Brabant en docenten met( en studenten aan het Moller-Instituut, tjes oftewel de afdeling archeologie van de kenden kon in de R.l Bibliotheek niet altijc ze wilde lezen. In men daarom in s: Maatschappij tot Nut ■meen een bibliotheek op iereen zelf mocht uitma- wat men wilde lezen. Het pand waarin men terecht kwam heette het Koetshuis, de bena ming die deze Nut ook kreeg. Aanvankelijk was het een vrij kleine bibliotheek, die door vrij willigers draaiende werd gehou den. In 1959 werd de naam ver anderd in Algemene Nuts Open bare Bibliotheek. Men kreeg een part-time directrice en men vroeg Dat de benoeming van mr. Gerrit Brokx tot burgemeester van Tilburg met de nodige reserves ont vangen werd, is begrijpelijk. De vertrouwenscommissie had Brokx niet voorgedragen aan de commis saris van de Koningin, mr. Hou- ben. Want dat Brokx niet werd voorgedragen is wel duidelijk ge worden. Minister-president Lub bers was de eerste die dit verklapte. De tweede was Gerrit Brokx zelf afgelopen vrijdagmiddag in het kasteel Maurik in Vught. Brokx zei in een interview dat wij met hem hadden letterlijk: «Er is mij wel te kennen gegeven dat ik niet de eerst geroepene was conform het advies van de gemeenteraad (lees: vertrouwenscommissie - red). Maar dat is voor mij geen aanlei ding geweest om mijn kandidatuur in te trekken». Op de vraag wie hem dat te kennen had gegeven, antwoordde Brokx: «De minister van Binnenlandse Zaken». Toch was het merkwaardig wat er gebeurde in de Tilburgse politie ke wereld. Er werd door de lokale politici veel heftiger gereageerd op de uitlatingen van Lubbers dan op de benoeming van Brokx. Het feit Uw warme bakker Reeds meer dan 100 jaar Hoefstraat 151 Oerlesestraat 211 Door de ingrijpende herinrichting van dit winkelgebied willen de betrok kenen: gemeente Tilburg, financier Nationale-Nederlanden en projectont wikkelaar WPM tegemoet komen aan de bezwaren van publiek en onderne mers tegen de Schouwburging: deze zou als winkelstraat te breed, te kaal en daardoor te winderig zijn terwijl de onaantrekkelijkheid nog werd ver sterkt door het op vier rijbanen tussen winkels doorrazend snelverkeer. Met «e promenade is nu een intiem, wind- le straat” tot «Schouw- vrij en droog flaneergebied geschapen 5» kan toch rustig van waar de consument genoeglijk de af- straat worden ge- stand kan-overbruggen tussen de - de- is de rijweg danig ze week opengestelde - nieuwe par- verkeerssituaue veili- keergarage met 50% plaatsen en Til- r fietsers en voetgan- burgs top-winkelgebied, de Heuvel- :ndste is de herschep- straat. •^h^veerdeVkte prï Schouwbur^romenade-beheerder ding van het WPM, “L0611.6osch he?ft,er °P. toege’ zien dat de meuwe winkels m de pro- menade een aanvulling vormen op het M bestaande winkelbestand in het cen- 9 trum en geen doublure daarvan. Bij de ffl 16 nieuwe zaken die zich aan weerszij- 9 den van het overhuifde trottoir vesti- gen, vindt men o.a. een bonbonspecia- Hst, diverse damesmode-zaken, een In- disch speciahteitenrestaurant en een «papeterie». Andere winkels worden bezet door zaken die vanaf de over kant naar de nieuwe promenade ver huizen, zoals Werrelman en Singer. De Amro-Bank en Drankomart verhuizen in omgekeerde richting en uitzendbu reau Randstad gaat naar de Heuvel. tien jaar j In dit licht king van loco-t sen gezien wore*», mee moeten leren sommige dingen nooit, dit zullen zei hebben! Daar kun je zeggen. De stad moet bestuurd worder de trein spoort voort, er is nc te doen... allemaal geluiden Tilburgse politiek waarmee aange geven wordt dat men inderdaad niet lang moeilijk zal doen tegen Brokx. En heeft men een andere keus? Het antwoord daarop is sim- vakgroep Geschiedenis bij de Faculteit Educatieve Opleiding en van de Hoge school Katholieke Leergangen. De afgelopen dagen hebben we kunnen genieten van zomerse dagen met ontluikend, fris groene struiken en bomen. Hoewel? In de Binnenstad valt dat genieten van ontluikend groen nogal tegen. Zoveel groen is er name lijk niet. En het weinige dat er is wordt steeds minder. Niet omdat het niet wil groeien, wél omdat er steeds meer parkeerplaatsen nodig schijnen te zijn. Bedreigde stukjes groen in de Binnenstad op dit moment zijn: het plantsoentje aan de zijde van de Heuvelstraat naast de Hervormde Kerk en twee prachtige beukebomen aan de achterzijde van de Nieuwland- straat. De bedreiging wordt gevormd door een flatgebouw dat daar ge bouwd gaat worden in het kader van het bouwplan Heuvelstraat/ School straat. Het plantsoentje moet plaats maken voor parkeerplaatsen en van de bomen moeten takken af want die hangen in de weg als de flat er komt. Pikant detail bij dit alles is dat de Stadsvernieuwingsgroep Binnen stad becijferd heeft dat met veel minder parkeerplaatsen volstaan kan worden dan het aantal waar nu van uit gegaan wordt door de gemeente. Bovendien is er 7 m! groen per 100 m: woonoppervlak vereist. Die 7 ml worden volgens de stadsvernieuwingsgroep bij lange na niet gehaald. De eerder genoemde groep heeft een brief gestuurd aan de leden van de Til burgse gemeenteraad om, nu het nog kan, afdoende maatregelen ter be scherming van het weinige groen dat er in de Binnenstad is te vragen. Met een beetje goede wil moet dat toch kunnen! Compact groen is ook mooi! subsidie aan. Op dat moment tel de Tilburg dus twee openbare bi bliotheken. In het begin van de jaren zestig verhuist de Nutsbibliotheek naar de Nieuwlandstraat (Terra No va). Vanaf 1967 wanneer de functie van censor bij de R.K. Biblio theek verdwijnt en de r.k.-inden- titeit steeds meer wordt losgela ten, komt er toenadering tussen de beide openbare bibliotheken. In 1968 gaat men samenwerken en met ingang van 1 januari 1971 is er sprake van een heuse fusie. Naast de niet onaantrekkelijke fi nanciële reserve van de Nutsbi bliotheek kreeg de «nieuwe» Openbare Bibliotheek, die als voortzetting van St.-Dionysius gewoon in de Willem II-straat bleef zitten, er een collectie boe ken en enkele enthousiaste be stuursleden bij. De merkwaardige situatie van twee openbare bibliotheken in Tilburg was daarmee voorbij. (H.v.D.) Op zaterdag 30 april, koninginnedag dus, wordt de nieuwe «Schouwburg promenade» feestelijk voor het pu bliek geopend, nadat autoriteiten, bou wers en winkeliers dat de dag tevoren al hebben gedaan. Met allerlei acties en attracties en ondersteunend door een braderie bij de buren, de winke liersvereniging Tilburg Centrum zal volgende week zaterdag Tilburgs eer ste winkelpromenade worden inge wijd. Daarmee wordt tegelijkertijd de recon structie van dat deel van Stadhuis plein/Schouwburgring afgesloten. Hoewel de gemeente om «formele re denen» niet heeft toegestaan in een herdoop van de straat tot «Schouw burgpromenade» kan toch rustig van een volledig andere straat worden ge sproken: niet alleen is de rijweg danig ze i versmald en is de verkeerssituatie veili- keer ger gemaakt voor fiet— gers - het opvallendste is de herschep ping yan de noordzijde van de Schouwburgring tot het overdekte p menade, waarbij de verbreding van SKI7 transportwielen 4 ,013 321316 ^Uitgave: De Tilburgse Koerier bv^ Dir. T. de Beer-Douwes Oprichter: J.H.G. de Beer pel en kort: nee. Zo lang burge meesters benoemd kunnen worden op de manier die wij in Tilburg van heel dichtbij hebben mee mogen (en moeten) maken, zolang enige vorm van werkelijke inspraak niet moge lijk is, zolang een burgemeester niet gekozen kan worden door de gemeente, zolang de wet in dezen blijft zoals hij is, kan men niet an ders dan zich schikken na even morrend blijk gegeven te hebben van gevoelens van ongenoegen. En of Lubbers nou voor zijn beurt heeft gesproken, of ook Brokx wel mocht zeggen wat hij gezegd heeft: in wezen zijn dat de tails want ze doen aan de benoe ming niets af. Brokx komt naar Tilburg. Tilburg krijgt daarmee een kundig bestuurder want dat is Brokx. Hij heeft genoeg ervaring. Bovendien mag niet uitgevlakt wor den dat Brokx in Den Haag de weg weet en men weet daar heel goed wie Brokx is. Dat moet ten voordele van Tilburg uit kunnen pakken. Na alle commotie moeten weer snel over gaan tot de orde de dag want er moet nog daan worden. Brokx staat pelen van ongeduld om te begir Niet meer zeuren dus. P.E. Afgelopen vrijdagmiddag zijn heel wat Tilburgers, en niet alleen zij, verrast door de snelle benoeming van Gerrit Brokx tot burgemeester van Tilburg, de opvolger van burgemeester Letchert. Dat het Brokx geworden is was minder verrassend want de geluiden uit politiek Den Haag lieten nauwelijks iets te raden over de afgelopen tijd. Vrijdagmiddag hadden wij een interview met de nieuw benoemde maar nog niet geïnstalleerde burgemeester van Tilburg, de heer G. Brokx op kasteel Maurik in Vught. Leest U op pagina 9 een weerslag van dat interview waarin Brokx ondermeer te kennen geeft blij te zijn met zijn be- loeming en de mogelijke weerstanden tegen zijn benoeming met open vizier te gemoet te treden. Net begon het archeologisch onder- vakgroep Geschiedenis bij de Faculteit ressante sporen van het leven van zoek hier een beetje «in de grond» te Educatieve Opleiding en van de Hoge- vroeger kan gewoon hier terecht en komen, terwijl de stad tevens over een school Katholieke Leergangen. heeft daarbij het grote voordeel dat de fraai expositie- en onderzoekscentrum Tilburgse archeologen meer dan vol beschikte in de «OHemeulen» - en nu Goirle doende professionele kennis en erva- werd alles weer afgebroken. Een aantal ring bezitten om de beginnende ama- archeologen - amateurs en beroeps - Door deze studenten worden regel- teur-archeoloog een prima begeleiding nam vervolgens het initiatfef hier een matig opgravingen verricht: in Goirle, te kunnen bieden. Na het verlies van afdeling «Midden-Brabant» van de bijvoorbeeld en vorig jaar vond er een de Oliemeulen heeft de AWN-afdeHng AWN (Archeologische Werkgemeen- zeer succesvolle opgraving plaats in Midden-Brabant gelukkig een nieuw schap voor Nederland) op te richten Waalwijk. Momenteel, van 11 april tot onderdak kunnen vinden, dank zij de en dat initiatief bleek succesvol. omstreeks half juni wordt door de ge- gastvrijheid van het Noordbrabants schiedenisstudenten gegraven naar het Natuurmuseum aan de Spoorlaan 434 Al voor de derde keer verscheen de- kasteel van Dongen. Doordat twee ar- in Tilburg. Daar worden o.a. op 3, 17 cheologie-docenten aan de Leergangen en 31 mei «schervenavonden» gehou- - tevens jij 2jjn van de AWN-MB kun- den, waarbij iedereen welkom is. Op nen de delvers op geestdriftige steun dezelfde plaats is volgende week dins- van de amateur archeologen uit stad dag 26 april de jaarvergadering van de en streek rekenen. Middenbrabantse archeologen. De Wie dus bij het woord «opgraving» vergadering begint om 20.00 uur en reteen denkt aan romantische expedi- vormt een prima gelegenheid om eens uvS op bijbelse grond heeft niet nele- kennis te maken met personen en werk maal geHjk: ook in onze contreien van de AWN-MB. wordt al decennia lang naar het verle den gegraven en juist de laatste jaren valt er op dat gebied in Midden-Bra bant erg veel te beleven. Sensatie

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1988 | | pagina 1