LOONSEEN DRUNENSE DUINEN OP WEG NAAR NATIONAAL PARK 3.' Hart van Brabant JANSSEN PHARMACEUTICA Slopers De directeur is een mevrouw X BESTERDRING 85 Openbare bibliotheek 75 jaar 5 halen, 4 betalen! VERF-BEHANG Koninginne dag VOORLOPIGE COMMISSIE NATIONALE PARKEN BEZOCHT HET GEBIED 35 SEC OP TV ALLE TUD BU ONS: De in allerlei warme en kleurige tinten verkrijgbare vloer. naturo kurk --- Van Lieshout In dit nummer: ril 1988-pagina 28 Koerier bv X 4 Piusstraat 96 - Tilburg - Tel 013-363369 5032 SB TILBURG RIELSEWEG 875 04248-1237 11a (H.v.D.) kurkcentrum WEEKENDRECLAME: J. VAN LOON-OTTEN Hasseltstraat 178 PRIMA VERING &DE SCHOKBREKERS sen jur Bel voor gratis documentatie 013-359629 tilburg juies,verneweg 14 te Pnet l tilburg. jules vernewe Vrijdag en zaterdag APPELPUNTEN tel 013 321316 Ook tig vev. taald n heel dat h een men. ZATERDAG 16 april AANVANG 20.30 UUR TOEGANG GRATIS '^Uitgave. De Tilburgse Dir. T. de Beer-Douwes Oprichter: J.H.G. de Beer Janssen Pharmaceutica wordt deze week in het kader van onze serie «TILBURG IN BEDRIJF» uitvoerig belicht. Aanleiding voor deze re portage is het feit dat Janssen Pharmaceutica morgen, vrijdag 15 april, haar poorten opent op het industrieterrein ’t Laar. Leest u verder op bladzijde 5 alles over dit bedrijf en de werkzaamheden die er op het ge bied van medicijnen verricht worden. DOBQMgwJfeerier -Ttt- S" L V Oplage: 88.350 ex. laan Brizzi, De kt spor aparte school Foto’s: Ministerie van Landbouw en Visserij. karakter van de meest mede bepal verdwijnen hang» in straatgedeelte weg is. En maakt de r -*J* - gemakkelij Uw warme bakker Reeds meer dan 100 jaar Hoetstraat 151 Oerlesestraat 211 SKF transportwielen redactie-advertentie-atdellifg en administratie: N.S. Plein 14-5014 DA Tilburg Tel. 013/368805 sluitingstermijn voor advertenties i redactie dinsdagavond 22.00 uui Mevr. J. Meuwese, die morgen afscheid neemt van de Openbare Bibliotheek, tijdens een receptie in het begin van haar directeursloopbaan in Tilburg. Mevr. Meuwese was van 1962 tot 1988 directrice van de bibliotheek. Pneumatiek -J^ËBBlïlüOOBb veg 14 -tel. 013-321316 Midden Brabant staat bekend om zijn aantrekkelijke, recreatieve mogelijkheden. De cam pings, de pretparken en andere toeristische attrakties trekken vele bezoekers. Die bezoe kers komen ook om te genieten van het Brabantse landschap. Een belangrijk onderdeel van het landschap wordt zonder twijfel gevormd door de Loonse en Drunense Duinen. Dit ge bied van ongeveer 7.500 ha bestaat voor een groot deel uit stuif duinen en grote bospartijen. Het is een uniek stukje natuur in Nederland dat nog relatief ongeschonden is gebleven in de loop der tijd. Het ziet er nu naar uit dat dit in de toekomst zo zal blijven of zelfs zal verbe teren. AI jaren namelijk zijn diverse instanties aan het ijveren om van de Loonse en Drunense Duinen een Nationaal Park te maken. Nationale Parken genieten bijzondere bescherming. Daarnaast streeft men met de Nationale Parken natuurbehoud en -ontwikkeling na, na- tuurgerichte recreatie en voorlichting en educatie. De status Nationaal Park komt voor de Loonse en Drunense Duinen steeds dichterbij zeker nu gisteren, woensdag 13 april, de Voorlopige Commissie Nationale Parken een werkbezoek heeft gebracht aan de Loonse en 4 Drunense Duinen. Met dit werkbezoek is de procedure gestart die gevolgd wordt bij de stu- die naar de mogelijkheden om de Loonse en Drunense Duinen in te stellen als Nationaal Park in oprichting. iS-w Twee directrices uit de na-oorlogse periode. Onder hun leiding groeide St. Dionysius uit van een kleine R.K. bibliotheek tot de grote open bare bibliotheek en informatie leve rende instantie die ze nu is. Links mevr. I. Vintges, rechts mevr. J. Meuwese. 1 veer- of onbe- het had Je, voor luit nam om ice te benoe- r het bestuur overwogen n van de 1. Met de itges in 1948 aan. Onder en die van haar op- mevr. J. Meuwese groeit Openbare Leeszaal en Bi- k St. Dionysius uit van een istelling met een paar dui- >t de grootste culturele Vertrouwens commissie heeft standpunt bepaald De gemeentelijke vertrouwenscom missie, die samengesteld is uit leden van de Tilburgse gemeenteraad met uitzondering van Links Akkoord en de SP, heeft begin deze week haar werk zaamheden afgesloten. Die werkzaam heden bestonden uit het voeren van ge sprekken met burgemeesterskandida ten. De commissie heeft haar standpunt bepaald en dat kenbaar gemaakt aan de Commissaris van de Koningin van Noord Brabant, de heer Houben. Naar verluidt zou de heer Burgers, momen teel burgemeester van de gemeente Rosmalen, de voorkeur hebben van de vertrouwenscommissie en niet de heer Brokx. Zoals bekend kan de vertrou wenscommissie niet méér dan een ad vies uitbrengen, een advies dat door de heer Houben wel overgebracht zal wor den aan de minister van Binnenlandse Zaken. Deze laatste echter kan het ad vies zonder problemen naast zich neer leggen. Met andere woorden: minister van Dijk hoeft absoluut geen rekening te houden met de wensen van de Til burgse vertrouwenscommissie. Niet alle natuurgebieden komen in aanmerking voor de status Nationaal Park. In elk geval moet het betreffende gebied een oppervlakte hebben van minimaal 1.000 ha (10 km2). Boven dien moet zo’n gebied bijzondere na tuur- en landschapswaarden bezitten waar een verantwoorde vorm van re creatief medegebruik mogelijk is. Aan wijzing van zulke gebieden tot Natio naal Park biedt vooral de mogelijkheid om de natuur en het landschap te be houden en om de mens er op een ver standige manier van te laten genieten. Nationale Parken krijgen extra aan dacht van de overheid. Dat uit zich on der meer in extra financiële middelen. Daardoor kan er dan meer aan beheer worden gedaan, aan voorlichting en educatie en kunnen er voorzieningen getroffen worden waarbij het behoüd (en de ontwikkeling) van de natuur voorop staat. Eenheid in beheer Een probleem om tot een Nationaal Park te komen is zonder twijfel het feit dat zo’n natuurgebied binnen de gren- I Rondom Hart van Brabantpag. 3 I Gemeenteberichtenpag. 7 1 Filmspag. 9 Uit-agendapag. 9 Kuituur/Amusementpag. 11/17 Parochienieuwspag. 13 Cursussenpag. 13 Politieberichtenpag. 15 Sportpag. 15/29 Tuin-infopag. 19 t/m 23 Autopraatpag.25/27 W-besluitenpag.27^ Jok al werkten in de jaren veel vrouwen betaald of c id op de bibliotheek, h 1 wat voeten in de aarde het bestuur het besh vrouw als directrice i. Er worden door allerlei constructies waarbij de bevoegdheden directrice beperkt worden, komst van mevr. I. Vint komt daar een eind i haar leiding volgster ir— de R.K. C bliotheek St. Dionysius uit van kleine instelling met een paar c zend leden tot de grootste cultu, voorziening van de stad. Toegankelijkheid Als de Loonse en Drunense Duinen de status van Nationaal Park krijgen zal er ook een bezoekerscentrum aan de rand van het gebied worden inge richt. In dat centrum kunnen geïnte resseerden dan alles over het gebied te weten komen. (Lees verder blz. 5) De zestiger jaren keren weer. Tilburgers, die heimwee hebben naar het tijdperk waarin het be faamde kaalslagduo Becht Bag german hier de dienst uitmaakte, lijken binnenkort op hun wenken bediend te worden en wie meent dat het eenvoudigweg slopen van karakteristieke gebouwen ten be hoeve van meer parkeerplaatsen definitief tot het verleden hoort, komt bedrogen uit. Want wat lezen wij in de B W-besluitenlijst van 5 april (afgedrukt in dit nummer van de Tilburgse Koerier) onder het simpele kopje «aankoop»? «Aan raad (18 april) voorstellen panden Bisschop Zwijsenstraat 24- 26 aan te kopen in kader Compac te Stad». Aha, denk je dan, de gemeente gaat dus ook leuke oude panden bij net Compacte Stadplan betrekken. Wat zouden ze ermee willen doen - ze verbouwen tot studentenflatjes of avondwinkels, er een klein museum of cultureel informatiecentrum in vestigen? Niets van dit alles - de gemeente wil de huizen gewoon slo pen. Voor een parkeerterrein. Dat wil zeggen, indirect dan: vlakbij de te slopen huizen naderen de zoge heten Triborgh-flats hun voltooiing. Die flatgebouwen staan op de plaats van het vroegere Triborgh- complex, Tilburgs oudste, uit de achttiende eeuw stammende tex tielfabriek. Normaal gesproken zouden deze flats bereikbaar zijn via de straat, die vanaf de Zwijsen straat via de achterzijde van de bi bliotheek daarheen loopt - maar die wordt afgesloten en omgetoverd in een parkeerterrein. Dus moet er een nieuwe weg naar de flat komen - terwijl er al zo’n weg bestaat: de Oude Kerkstraat en ook het Tri- borghgat daarvoor gebruikt kan worden - en daarvoor moeten de panden Zwijsenstraat 24 en 26 wij ken. Monumentale panden die het de straat als een van typisch-Tilburgse sterk tien. Zo sterk, aat na hun eigenlijk de «samen- de oostwand van dit _o T't dat volgende stap weer des te olijker: sloop van alle an dere oude panden tussen kantonge recht en Triborghflat. Voorzover daar immers uit verkeerstechnisch oogpunt een wegverbreding niet wenselijk zou zijn, blijft er altijd nog behoefte bestaan aan meer parkeerruimte. En wanneer de oostzijde van dit stuk Bisschop Zwijsenstraat eenmaal verdwenen is, biedt de westkant, met pastorie, klooster en kapel inmiddels zo’n vereenzaamde, anachronistische aanblik, dat de stadsplanners al leen al uit medelijden zullen beslui ten om die gebouwen ook maar te slopen ten behoeve van nieuwbouw of parkeerruimte voor Tilburgs Kunstenhogeschool. Een onvoor stelbaar scenario? Laat de gemeen teraad er komende maandag maar een stokje voor steken! zen van verschillende gemeentes valt. Eenheid in beheer is dan een moeilijke zaak. Eenheid in beheer is echter wel een voorwaarde voor een Nationaal Park immers: hoe groter de eenheid hoe beter dat voor plant en dier is. Daarom zal er een overlegorgaan in het leven worden geroepen waarin be stuurders van de betrokken gemeenten vertegenwoordigd zijn evenals verte genwoordigers van de provincie, het rijk en eigenaren/beheerders. Via dat overlegorgaan zullen de afzonderlijke plannen van alle partijen op elkaar af gestemd kunnen worden zodat er in derdaad sprake kan zijn van een een heid in beheer. verschijnt In geheel Tilburg, Golrle, Rlel, Loon op Zand, Udenhout, Berkel Enschot, Olsterwljk, Moergestel en Hllvarenbeek In de 75 jaren van haar bestaan is een groot deel van het werk in de bibliotheek verricht door vrouwen. Pas recentelijk zijn er meer man nen bij de bibliotheek komen wer ken. Wanneer we de merkwaardige positie van Drs. A. van Spaen- donck, waarover we eerder schre ven, buiten beschouwing laten dan is de pas in functie getreden opvol ger van mevr. J. Meuwese de eerste mannelijke directeur in de Tilburg se bibliotheek. Van de gezusters Bergmans in 1913 en de eerste gediplomeerde bibliotheekkracht Jeanne Schijnt tot de ruim 100 medewerksters die men nu heeft is het bibliotheekbe- roep in Tilburg vooral een vrouwe lijke functie geweest. Jarenlang was ook de salariëring navenant. Zoals bij veel vrouwenberoepen werd een «normaal» loon niet no dig geacht. Meisjes, jonge dames of mejuffrouwen genoemd - die vroeger het bibliotheekvak in wil den gingen eerst een tijdje als vo lontaire werken. Tegen een geringe vergoeding, maar meestal onbe taald, bekwaamde men zich in het vak om, als het beviel, in Nijmegen of Sittard de R.K.-opleiding voor bibliotheekassistetite te gaan vol gen. Zo lang Tilburg geen gediplo meerde directeur aan het hoofd van de bibliotheek had staan kreeg men geen stageaires van de oplei dingen. In de oorlogsjaren, wan neer men nog maar een paar per soneelsleden heeft, wordt Clara Vinkenberg tot adjunct-directrice benoemd. Ze wordt in 1946 opge volgd door mevr. J. Donders, die een paar maanden later al weer plaats maakt voor een opvolgster, mevr. N. Buijsen. Ook mevr. Buij- sen vertrekt weer snel. Op Koninginnedag, zaterdag 30 april organiseert het Oranje Co mité het Leyparkfestival. In het programma, vol met muziek, dans, spel en attracties, wordt ook een play-backshow opgenomen. Het Oranje Comité zoekt hiervoor nog deelnemers van jong tot oud. Iedere deelnemer ontvangt een prijs. Wanneer men mee wil doen dient men zich vóór 22 april aan te melden bü N.v.d. Bemt, Zoom 25, 5032BR Tilburg, tel. 685286. Bij de opgave vermelden welke act met wildoen. De sterkste Samen met Tilburgse Sport scholen wordt het onderdeel «De Sterkste Man» ook in het pro gramma opgenomen. Hiervoor zijn een aantal proeven vastge steld als zakken tillen, handhal- t?rs-liften, enz. waarbij kracht en uithoudingsvermogen getest wor den. Wie hieraan wil deelnemen kan contact opnemen met het Oranje Comité, Th. Dekker, Wandelbos- 49, tel. 671715 of de heer d, Piusstraat 98, tel. 350264. kampioenen power-lift van irtschool «Body-fit» zullen een demonstratie geven. Sport- Bakker komt met een Airobicdancing show. Het pro- gramma-onderdeel zal plaatsvin den tussen 12.30 en 16.30 uur.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1988 | | pagina 1