uin: uw paradijs op aarde BELLAIR Tuinmeubelen voor uw huiskamer buiten Een «wildeplantentuin» vraagt veel aandacht ek TUINMEUBELEN mj r oats e i Tot ziens bij Pekomij ■s Goede snoei verrijkt de bloei FINSE BLOKHUTTEN Voorjaar in de tuin de leukste tijd mH 11988-pagina 18 Donderdag 14 april 1988 - pagina 19 DE TILBURGSE KOERIER van ledij Snoek sns als Want niet alleen planten, ook allerlei dieren voelen. Het is dus zeker het proberen waard. Speciaalzaak in n eraan 199, Tode PekomiJ: iaard VOOR KWALITEIT de leuk- ibere, zelfs ’de revers en e kenmerken trenchcoat. Enschotsestraat 133 Telefoon 422769 - Grenenhout -Dikte 2,8-4,5 cm - Diverse afmetingen - Diverse dakbedekkingen - Ontwerp naar keuze - Eenvoudige montage Telefoon 113/424283 Lovensestraat 10 A Tilburg Tel. 013-363655 hun de En- MENTS SPECIAL MODE over tui- ende hove- kunt u terecht bij Informatiecentrum 'efoonnummer 071- Bellair zijn dan soorten en mer- de de it kan crocus- kleine winter- komoelje, de I Uw adres voor blokhutten - Glazentuinkamers - Tuinafzetting - Tuinbeelden - Tuingereedschap - Hout voor kachel en inzethae aan (maar het te passen zaak in tuinmeube- 'onneapparaten in de lotsestraat is met een grossier in brui mogelijkheden te en. Want voor alles "an hout of metaal gemaakt maar vol ledig van kunststof. Ook hie staan uiteraard verschillend menteel wordt veelal kunststof bruikt van een hoogwaardige kwalit die niet alleen weersbestendig is maar ook de tand des tijds jarenlang kan weerstaan. ierin be en mo- ‘stof ge- iteit van de Tilburgse Koerier treft u ho len aan, die u hopelijk op weg irste tuinierswerkzaamheden dit jaar. voor handen. Belangrijk is het hierbij te weten dat volkunststof tuinmeubelen in ons kli maat de langste levens duur hebben. De techno logische ontwikkelingen zijn op dit gebied zo ver gevorderd dat er in dit genre een enorm assorti ment voorhanden is. Alles in hoogstaande kwaliteit. (Merken: Allibert, Gros- fillex, Rovergarden, Hart man). Kussens Daarbij is er bij Bellair ook een uitgebreide collec- Tuinmeubelen vormen een steeds belangrijker onderdeel van ons «bui tenleven». Stelden wij ons vroeger te vreden met een hard, houten bankje ergens tegen de achterkant van het huis, tegenwoordig is er bijna geen tuin meer te vinden waarvan niet een flink gedeelte voor de bezitters dient als «huiskamer buiten» een echte Snoeien wordt ten onrechte wel eens als een soort «aanslag» ge zien, terwijl het kortwieken juist een vollere bloei geeft, ’t Kost misschien wat overwinning om zo knippend in te grijpen, maar de «regels» zijn eigenlijk erg eenvou dig. Een praktische leidraad biedt het gratis «Handboekje voor ver antwoord snoeien» van Wolf, dat bij de meeste tuinwinkels klaar ligt om mee te nemen. Als men zich daar aan houdt, gaat het ge woon niet fout. In de praktijk van vandaag richten we de snoeischaar op de ingevroren takken van bomen. Als die eruit zijn, krijgt de rest weer ruimte. Nu is het ook tijd om heesters welke op jong hout bloeien, van overtollige takken te ontdoen. Bij de gang door de tuin binden we meteen frambozen en braamstruiken wat op. Kijk ook even hoe de klimplanten er bij staan. Enkele soorten vragen nu eveneens om een ingreep met de snoeischaar, zodat ze straks voller opkomen. Afhankelijk van het weer kunnen in de komende we ken verder de oude kruidenplan- ten teruggesnoeid worden. En dan de rozen. Geen pro bleem, je knipt ze gewoon tot 15 cm boven de grond af, maar wel zó dat de schaar steeds één centimeter boven een uitgelopen oog wordt aangezet. Nog een tip vermijd voor het uitdunnen van bomen op grote hoogte gevaarlijk acrobatenwerk en halsbrekende toeren. Er be staan uitstekende takkenzagen en zelfs snoeischaren met trekkoord op lange teleskopische stelen tot wel 5 meter lengte. Het lijkt zo gemakkelijk derland in de natuur voorkomen, en madeliefjes genoegen nemen, is het niet zo moe met wat meer bijzondere wilde planten, dan vraagt-- ----- geleiding. Het schept echter veel vreugde om de natuur zo dicht bij huis te halen. Want niet alleen planten, ook allerlei dieren zullen zich in zo’n tuin prettig gaan Groeiomstandigheden Belangrijk is verder de de planten in hun natuurl standigheden goed Waar groeien ze zo Met de komst van het lentezonnetje wordt onze aandacht automatisch naar buiten gericht, naar de tuinen en parken waar na de eerst sneeuwklokjes in snel tempo de ene plant na de andere van gedaante en aanzien verandert. Geur, fleur en biaderweelde gaan binnen de kortste keren tuinen en tuintjes beheersen zodat we de winterse kaalheid al gauw vergeten zijn. De tuin vormt van nu af aan tot ver in het na jaar een bron van vreugde en verstrooiing - maar willen we er echt van genieten dan zullen wij er ook de nodige aan dacht aan moeten schenken. Het begrip «tuin» is overigens de laatste jaren letterlijk uitgegroeid tot één van de veelvormigste verschijnselen in ons land. Was vroeger een gazonnetje, omzoomd met wat boompjes en plantenborders en gelardeerd met stukken na tuursteen zowat het standaardtuintje van Jan Modaal - te genwoordig hebben toename van vrije tijd en vakkennis ge zorgd voor een duizelingwekkende verscheidenheid in «tuin architectuur». Afhankelijk van de beschikbare ruimte is een tuin natuur lijk ook de plek waarin zowat van alles gedaan, gebouwd en verbouwd kan wordenje kunt er een terras in maken of een patio, prieeltjes, een vijver of zwembad, je kunt er een groentenkas in bouwen, een speeltuintje voor de kinderen, je kunt op het gazon volleyballen. Je kunt fruitbomen plaatsen of rozen kweken dan wel je liefderijke aandacht besteden aan een moestuin of kruidenhoekje. Je kunt de voorkeur ge ven aan heerlijk genieten van het groen in comfortabele tuinmeubelen of juist jezelf ontspannen door het werk in «d’n hof» met behulp van eenvoudige of meer ingewikkelde tuingereedschappen die je keurig opbergt in een fraai houten schuurtje dat je zelf uit een bouwpakket hebt samengesteld. En natuurlijk kun je je tuin gebruiken om er dieren in te houden. Behalve voor deze laatste aktiviteit kunt u voor ad vies en het juist kwaliteitsartikel in bijna alle gevallen te recht bij uw tuincentrum, waar de specialisten bij uitstek op dit gebied te vinden zijn. In deze tuin-special vi vendien alvast enkele artikek helpen bij uw eer Veel plezier Die omslag van natuurlijke materia len naar kunststof is in 1988 bijna vol tooid al om heeft metaal en hout nu moeten plaatsmaken voor polypropy- leen, een zeer sterke en goede kunst stof die het voordeel biedt onder houdsvrij te zijn, weersbestendig en kleurecht. Voorts zijn er voor al die verschillende modellen stoelen en al dan niet verstelbare fauteuils tientallen soorten kussens beschikbaar, uitge voerd in de fraaiste en modernste des sins. Naast kussens completeren para sols, tafelkleden en voetenbankkussens in vele kleuren en vormen de collectie tuintextiel bij uw specialist. Bruinen en kuren Ook bruiningsappara- tuur van hoogwaardige kwaliteit en toch betaal baar vindt u bij Bellair. Scheme prijzen zijn er voor bruiningslampen van Wolff, o.a. Solarium/Cos- molux voor 17,95 en de snelbruinlamp Bellarium- S voor 29,95. De zonne- aanbidders kunnen t huid ook bruinen op zonnebanken aan de 1 schotsestraat met ’nzon- nekuur. Per keer 8,- en 11 keer voor 75,-. Het meest eenvoudig is het uit te gaan van de beplanting, die in uw om geving van nature groeit. Dit gaat na tuurlijk alleen op wanneer uw tuin nog dezelfde grondsoort heeft als het om liggende landschap. Wanneer in een kleipolder zand is opgebracht om de huizen op te bouwen, bestaan in die zandtuinen heel andere groeivoor- turven k; waarden, dan op de klei van de polder, groeiing In oude tuinen is dit ook vaak moei- tenresten lijk, omdat die tuinen al jaren bemest 7jp zijn, zijn, waardoor ook en afwijking met de natuurlijke omstandigheden is ont staan. U moet uw beplanting dus, zoals al tijd overigens, aanpassen aan de grondsoort. Moeilijker is het kan) om de grondsoort aan tie kussens (in actuele des sins), parasols en kleedjes voorhanden. De verkoop van dit alles geschiedt in een gemoedelijke sfeer. Men verkoopt bij Bellair dan ook alleen iets goeds en verleent daarbij opti male informatie en servi ce. Deze specialist is niet voor niets de grootste in Tilburg en omstreken in exclusieve tuinmeubelen. De wilde planten moet u natuurlijk niet uit de natuur halen. Er zijn bedrijven waar u alle ge wenste soorten kunt kopen. Bij het Hoveniers Informatiecentrum (071- 31.48.23) kunt u een lijst van deze be drijven aanvragen. Is uw wildeplantentuin klaar, dan vergt hij, vooral in de eerste tijd, een voortdurende begeleiding. Elk plantje, dat u niet wilt hebbn, moet u met een mesje wegsteken. U kunt namelijk niet schoffelen of trekken, want dan ver stoort u de rust in de bovenlaag van de grond. Door u geplante planten zou den zich dan wél eens niet kunnen 5 gewenste wil- gaan uitbreiden door worteluitlopers .„rlijke groeiom- of door zaad. En het is toch de bedoe- te bestuderen, ling een dicht plantendek te krijgen. i-schaduw, in de Veel werk dus. U weet nu waaraan u bijvoorbeeld een veenvennetje in uw tuin maken maar u woont op een dro ge zandgrond. Wat let u die zandgrond weg te graven en daarop veen te stor ten. U hebt dan de groeivoorwaarden voor een veenbegroeiing kunstmatig aangebracht. De oevers van het «ven» worden afgewerkt met turven. Op deze turven kan vaak al een natuurlijke be- _g ontstaan uit zaden en plan ten, die in die turf in rust aanwe- en, is het niet zo mieilijk. Willen we echter een tuin ^als een goede «flora» en Wilde plan- fe planten, dan vraagt dat kennis en voortdurende be- uitgegeven door Natuurmonu- vreupde om de natuur zo dicht bij huis te halen. menten, kunnen hierbij goede richtlij nen geven. Eigenlijk is het voorjaar c ste tijd in de tuin. Na de somber* donkere winterdagen, waarin het groen van het gazon grauwig is geworden, verschijnt er opeens kleur. Eerst aarzelend wat wit van sneeuwklokjes, geel van winteraco- nieten en paars en creme van de vroegste crocussen. Hoe verder de winter richting lente gaat, hoe meer kleur in de tuin komt. Tot op eerste echte lentedag 21 maart, kleurige voorjaarstuin een feit zijn laag bij de grond de en sen, enkele narcissoorten, irissoortjes, primula’s, de violenwat hoger de k:~ els en de wilgetakjes. Samen vormen ze een belofte voor een mooie zomer, waarin we uren luierend of werkend in die tuin hopen door te brengen. Door die lentekleurtjes worden we uitgenodigd weer in de tuin aan het werk te gaan om er in de zomer met volle teugen van te kunnen ge nieten. Allereerst het gazon. Dat ver keert nog in winterrust, maar met het stijgen van de temperatuur zal ook de grond warmer worden en zal het gras weer gaan groeien. En gras heeft voor die groei veel voed sel, hoofdzakelijk stikstof en veel water nodig. Dat water is in het voorjaar nog niet zo’n probleem. De grond is meestal nog voldoende vochtig. Voedingststoffen moeten wel worden toegevoegd U moet daarvoor bij uw tuincentrum vra gen naar een mengmeststof (dit zijn meststoffen samengesteld uit verschillende voedingsstoffen) met een hoog stikstofgehalte. Er zijn hiervoor goede zogenaamde lang- zaam-werkende meststoffen in de handel, vaak gemaakt van dierlijk afval. Deze veroorzaken geen ver branding van het gras. Die mest zo rond deze tijd, liefst als een zacht regenbuitje wordt verwacht, over het gazon strooien. Allerlei planten, struiken en bo men kunt u nu nog planten. Als de bladeren aan de bomen zitten is de planttijd voorbij en kunnen we ge nieten van ons werk. Mits we de net geplante planten, struiken en bomen goed hebben begeleid Voor het planten hebt u de grond goed losgespit en deze grond, wanneer die erg zanderig is, eventueel ver mengd met wat tuinturf waardoor hij wat langer vochtig blijft. Toch moet u blijven opletten, dat de planten niet verdrogen. Het kan immers in het voorjaar nogal schraal weer zijn. De planten, voor al coniferen, verdampen dan veel water, terwijl ze, omdat ze net ver plant zijn, nog geen goed contact met de grond hebben. Hierdoor kan niet voldoende water worden opgenomen om de bovengrondse verdamping op te vangen. Verdro ging is het gevolg. Dus ook in het voorjaar, al zou u er dan niet zo aan denken, omdat de grond nog wel vochtig is, toch eens sproeien als u net nieuwe planten in uw tuin hebt geplantI Met het planten van éénjarigen als afrikaantjes, petunias, gera niums, enz. moet u wachten tot na de ijsheiligen, zo half mei. Alleen dan mag u aannemen, dal, de nachtvorstkans voorbij is, hoewel Maar de kans op vorstschade is dan toch wel erg klein. Vindt u half mei wat laat, vindt u dat u dan zo lang een kale tuin hebt Dat is niet nodig. Met een goed beplantingsplan voor een tuin kan uw tuin nagenoeg het hele jaar door wel iets bloeienas hebben. Hij hoeft in ieder geval nooit saai of kaal te zijn. Een goed beplantingsplan ma ken is'echter vakwerk. Vraagt u daar eens naar bij een erkend hoveniersbedrijf. Wij wensen u een fleurige lente en een zonnige zomer in een kleur rijke tuin. Voor meer informatie nen en adressen van erker, niers bedrijven l het Hoveniers te Leiden, telej 31.48.23. bloemen- en plantenkamer, met - als het even kan - een strakblauwe lucht als plafond en het groen gazongras of de terrastegels als vloer en een heel ameublement. Met «gewone» en «luie» stoelen, ligbanken, eettafel en voetenbankjes worden de tuinmeube len steeds meer het centrum waar wij onze zomerse vrije tijd doorbrengen. Het spreekt dan ook haast vanzelf dat het aanbod van tuinmeubels steeds groter en gevarieerder wordt, dat er zelfs een mode ontstaan is in vormen en kleuren van tuinstoelen en tafels, parasols en kussens - en dat de kwali teit en duurzaamheid van tuinmeube len steeds worden verbeterd. Omdat het onhandig is de tuinmeu belen elke avond weer op te moeten bergen hebben de fabrikanten aller eerst naar materialen gezocht die zon der bezwaar de hele zomer buiten kun nen blijven. Kunststof voldoet aan die eis en daarom zijn zeer veel tuinmeu belen tegenwoordig dan ook niet meer Hoofdmoot vormt rd het bruinings- op di recht

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1988 | | pagina 19