1. Banenplan voor werkloze jongeren slaat aan Hart van Brabant s NICO SMIT Nieuwe Tilburgse revue in de maak Camaval ’88 een succes >9 !9 1-9 >9 )9 )9 LEKKERE HARING kunt U halen bij Afscheid burgemeester Letschert op TV Brokx dus 19 19 ALLE 80 PLAA TSEN WORDEN BEZET Werkers en regenten TV-JWG 59 naturokurk )0 X Openbare bibliotheek 75 jaar 5 halen, 4 betalen! BLACKBIRDS 19 >9 >9 59 59 '9 59 )9 F' M00I0PTV’ NOG MOOIER Bu ons: Devloerwaaru mooi het jaar 2000 mee haalt. 11 BESTERDRING 85 Titel luidt: «Hemel en Aarde» Van Lieshout J ONTHAAL OP In dit nummer 1988 -pagina 32 Piusstraat 96 - Tilburg - Tel 013-363369 n van 20 extra plaatsen zodat we op 100 komen: dat is de optie i het Rijk met een definitieve wet hieromtrent». iteresse gaat Stichting Tilburgse Revue die de algehele coördinatie op zich neemt Afgelopen «Ze mOeten kof Iwctinir van rlzx cfi/*litino 7i/'h vrwir 11a Bel voor RIELSEWEG 875 5032 SB TILBURG 04248-1237 10, Tilburg. KNIP UIT deze advertentie kurkcentrum WEEKENDRECLAME: POLY- TENNIS DelDb Koor iedere klant Donderdag 17 maart 1988 32e jaargang nr. 1552 ’n gratis leverworst zie pagina 10 verschil Rlel, 7 BISTRO d’n VERKÈT VISHANDEL N Gezellig winkelen kunt U OP HET WAGNERPLEIN W/ Goirle stichting is recteur Ac- B en onlangs nog als Prins Gé den Rondom Hart van Brabant pag. 3 Films pag. 5 Opening winkelcentrum Noord Politieberichten 75 jaar Kunstkring Kuituur/ Amusement Reizen door de Nacht Uit-agenda Parochienieuws B&W-besluiten Sport Autopraat >r gratis documentatie 013-359629 te Werken, de hekken bijzonder, weer rist ook te mei feest. Sk het d Jeanne Schijns, de eerste opgeleide beroepskracht die de Tilburgse leeszaal en bibliotheek in dienst had. Uw warme bakker Reeds meer dan 100 jaar Hoefstraat 151 Oerlesestraat 211 Bestuursleden uit de vooroorlogse periode. De foto is gemaakt bij de recep tie ter gelegenheid van het zilveren bestaansjubileum. V.Ln.r. J. de Voort, C. Enneking, A. Janssens, G. Coomans, L.C. Michels, H. Mannaerts, J. de Louw, J. Horvers en J. Mercx. vrijdag stelde het bestuur van de stichting zich voor. -- Voorzitter ,W. van het ware 1 dat het Ljegende tg van endonck, kend was veel van id in Koerier hljnt In geheel Tilburg, Golrie, J,Loon op Zand, Udenhout, Berkel Enschot, Olsterwljk, Moergestel en Hllvarenbeek TENNIS IS FUN Leer het daarom goed! 11 tennlslessen van 1 uur, 8 pers, op 2 banen op de doordeweekse avonden door KNLTB gedipt krachten voor-, 135,- all. In. De cursus voor beginners en gevorderden begint In de week van 18 april en duurt tot 1 Juli (vak.). Indeling naar leeftijd en geoefendheid. Inlichtingen en opgeven 013-341630. y l- ^Uitgave: De Tilburgse Koerier bv Dir. T. de Beer-Douwes Oprichter: J.H.G. de Beer 10 GULDEN CONTANT bij aankoop van slechts 100,- verf of behang Vrije keuze (géén opruiming) Alléén 17-18-19 maart BEHANG va. 1,40 per rol LAKVERF va. 9,95 J. VAN LOON-OTTEN Hasseltstraat 178 Heuvelring 118 5038 CL Tilburg 'Uw Telefoon 013 - 421789 Geopend woensdag t/m zondag v.a. 17.00 uur. redactie-advertentie-afdeling en administratie: N.S. Plein 14 - 5014 DA Tilburg Tel. 013/368805 sluitingsternnijn voor advertenties en redactie dinsdagavond 22.00 uur Oplage: 88.070 ex. Afgelopen vrijdagnamiddag werden in de Persclub Bourgondië de plannen ge lanceerd voor een tweede Tilburgse revue. Hoewel het thema nog in nevelen ge- *“'t1 bleef, hebben wij uit welingelichte bronnen vernomen dat de titel zal luiden femel en Aarde». In 1985 werd de eerste Tilburgse revue gepresenteerd naar Z- 2S-j2T!g hactoan van Hx» enhniiwhiiro Dip reviip- «Kannen PU Kruiken», werd een groot succes. Dat succes is mede oorzaak van het feit dat er nu, enkele jaren later, weer een echte onvervalste Tilburgse revue gaat komen. De voorstellingen zullen plaatsvinden na carnaval 1989. Dit jaar dus niet meer. Wel zal al in de loop van dit jaar met de repetities begonnen worden. Om het organisa torisch gedeelte van de revue goed aan te kunnen is er een stichting gevormd, de eens. De rest van de tijdelijke arbeids plaatsen wordt geleverd door diverse dienstverlenende instellingen zoals zie kenhuizen, scholen, verpleegtehuizen, enz. Wij zijn meer dan tevreden met de huidige stand van zaken», aldus wethouder W. Dijkstra van Sociale Zaken en Werkgelegenheid van de gemeente Tilburg. Deze uitspraak deed Dijkstra vorige week donderdag met twee petten op. Dijkstra is namelijk ook voorzitter van de Stichting Wij (Wij is de afkorting van Werkgele genheids Initiatief voor Jongeren), een gemeentelijke stichting die uitvoering geeft aan de Tijdelijke Voorziening JeugdWerkGarantieplan (TV-JWG). In het kader van dit plan zijn momenteel alle 80 plaatsen bezet door werkeloze jongeren. «Daarmee hebben we onze doelstelling voor 100% gehaald. Immers, toen we be gonnen in december vorig jaar met de uitvoering van dit plan streefden we ernaar begin maart 80 plaatsen bezet te hebben voor werkeloze jongeren. Die plaatsen zijn bezet We zijn voorzichtig begonnen, dat geeft ik toe. Maar wat heb je er aan hoog in te zetten en dan na verloop van tijd te moeten konkluderen dat je het niet helemaal haalt? Daar heeft niemand iets aan. We gaan nu werken aan het bezetten van 20 extra plaatsen zodat we op 100 komen: dat is de optie tot 1-1-89. Dan komt Jeanne Schijns voelde zich te recht gepasseerd en solliciteert el ders. Een bedankje van het bestuur kon er niet af bij haar vertrek, zo als het bestuur ook vergeten was haar te feliciteren toen ze het di- recteursdiploma behaalde. Uiteindelijk is ze in 1927 in het 7-klooster getreden en heeft ze haar ibhothecans leven verder doorgebracht als zus- rsleden ter i<ja Van Spaendonck bleef tot onder- zijn jood in 1957 part-time biblio- werd de thecaris. toezicht Wanneer Verhoeven zich als bi bliothecaris terugtrekt ligt het eigenlijk voor de hand dat Jeanne Schijns de leiding over de leeszaal zal gaan krijgen. Zij is opgeleid in het bibliotheekwerk en volgt in middels de directeursopleiding in Den Haag. Tot haar grote verba zing ontdekt ze bij terugkomst in Tilburg dat Drs. A. van Spaen donck is benoemd. Van Spaendonck was leraar klassieke letteren aan het Odul- phuslyceum. Hij ging het werk de bibliotheek er part-time doen voor een vergoeding 1.500 per jaar. Van SpaenUv>u die bij veel Tilburgers bekend i als «d’n Dré» wist zeer veel boeken, maar was niet opgeleic het bibliotheekvak. JeugdWerkGarantieplan is jr jongeren van 16 tot en J jaar die 6 maanden of lan- irkloos zijn of werk zoeken, jgeren krijgen een baan -eboden voor minimaal 6 nden en 19 uur per week. De idsplaatsen binnen deze rege- komen uit de collectieve sec- iv,.' en zijn additioneel. Naast hun werk worden de jongeren ook ge schoold om beter naar de arbeids markt te kunnen doorstromen. ij: ScmpRESS Pneumatiek ^ësbGodoBsBs tllburg. Jules verneweg 14-tel. 013-321316 j Het samenwerkingsverband tussen de Stichting Lokale Omroep Tilburg (SLOT) en de Radio TV Organisatie (RTVO) werpt zijn vruchten af. Ieder een die aangesloten is op de kabel zal dat aanstaande dinsdag 22 maart op de televisie kunnen zien. Dan namelijk neemt burgemeester Letschert afscheid van Tilburg in de schouwburg en dat afscheid zal via de televisie op Neder land 3 te volgen zijn. De uitzending begint om 18.00 u. met een radioprogramma van de Lokale Omroep Tilburg. Dit programma loopt door tot 19.40 u. Vervolgens ver dwijnt het testbeeld van uw scherm en kunt u een interview zien én horen met de scheidende burgemeester, de heer Letschert. Dit interview duurt tot 20.00 u. Dan volgt een directe uitzending van de festiviteiten in de schouw burg. Dit programma duurt tot 23.15 u. Hierin zit een half uur pauze die ge vuld zal worden met impressies vanuit de schouwburg foyer. Deze impressies worden zonder beeld uitgezonden omdat dat technisch niet op korte termijn te realiseren was. Iedereen kan dus getuige zijn van het afscheid van burgemeester Letschert op 22 maart aanstaande door simpelweg de tv aan te zetten op Nederland 3 om 18.00 u. Drs. A. van Spaendonck oftewel d’n Dré. Van 1922 tot zijn dood in 1957 was hij naast zijn baan als leraar aan het Odulphuslyceum bibliothe caris van de R.K. Leeszaal Pas na de oorlog kwam er een directrice, die de dagelijkse leiding van hem overnam. De Tijdelijke Voorziening JeugdWerkGarantieplan werd op 16 maart 1987 in de Staatscou rant bekend gemaakt. Deze tijde lijke voorziening is bedoeld als voorloper van het JeugdWerkGarantieplan. De ge meente Tilburg besloot zich aan te melden voor dit plan en kreeg van het Rijk op 20 augustus van dat jaar een bedrag van 721.000,- voor 80 additionele ar beidsplaatsen. In 1987 betaalde de gemeente Tilburg 29.730,- aan de uitvoering van het plan mee. Voor 1988 is de gemeentelij ke bijdrage begroot op 70.270,- De Tijdelijke Voorziening JeugdWerkGarantieplan zal ver moedelijk per 1 januari 1989 een definitieve voorziening worden, afhankelijk van wat het Rijk be slist. Het J er voor jongeren met 20 jaar are 6 r ger werk De jonj aangebc maande arbek ling tore Afgelopen dinsdagmiddag heeft een aantal mensen het carnavalsfeest geë valueerd. Betrokken bij die evaluatie waren bestuursleden van de Camavals- stichting Tilburg, vertegenwoordigers van de dienst Publieke Werken van de gemeente Tilburg, vertegenwoordigers van de gemeente politie Tilburg en van de BBA. Alle betrokkenen waren het er over eens dat het carnaval van dit jaar zeer geslaagd genoemd kan worden. Of zoals de voorzitter van de Camavalssticnting Tilburg de heer J. van Eijden het kort en bondig samen- yatte: «Het is verrèkes goed verlopen». De politie meldde geen vervelende gebeurtenissen of buitensporige baldadigheden. Het was zelfs wat rustiger dan op normale weekeinden, aldus de politie. De BBA was zeer tevreden over de geweldige inzet van Publieke de dienst die ervoor moest zorgen dat de rijbanen weer snel van c «bevrijd» waren zodat het verkeer en het busverkeer in het bijzor van de normale routes gebruik kon maken. Publieke Werken wist <k- den dat de Brandweer uiterst tevreden was over het carnavalsfeest. Slechts twee keer was de brandweer in aktie gekomen en dat was volgens het draai boek om de Kruikezeiker op zijn sokkel te plaatsen en hem er weer of te ha len. «Natuurlijk hebben we met z’n allen ook vreselijk geboft met het mooie weer», aldus de voorzitter de heer van Eijden. «Het was dit jaar een gezellig en ontspannen carnaval zonder één wanklank. We mogen daar blij mee zijn en dat zijn we ook», aldus een tevreden voorzitter. Pa& 9 Pag- 9 pag. 15 pag. 17 Pag-17 pag. 19 pag. 21 pag. 23 pag. 25 en 31 pag-29 Tegen Pasen zal de vertrou wenscommissie uit de Tilburgse gemeenteraad aan commissaris Houben vertellen wie zij graag als nieuwe burgemeester van onze stad zou inhuldigen en daarna kan het nog wel een stief maandje du ren eer het kabinet zijn definitieve besluit omtrent de vacature-Til burg bekendmaakt. Natuurlijk is dit alles alleen maar komedie en niet eens van de grappigste soort. Tenslotte stond vóór wie de ver houdingen kent of vermoedt al maanden geleden, bij de aankon diging van drs. Letschert’s voortij dige afscheid, vast dat Tilburg de plaats zou zijn waar ex-geaepu- teerde en ex-staatssecretaris Mr. Gerrit Brokx geparachuteerd zou worden, ja geparachuteerd moest worden. Brokx wordt dus de nieu we burgemeester van Tilburg. Niet omdat de vertrouwenscommissie dat zo graag wil, niet omdat de Tilburgers zo dol op hem zijn (blij kens een enquête van het AD vindt 43% van onze stadgenoten hem niet aanvaardbaar als burgerva der) en ook niet omdat de kandi daat zelf zo graag naar Tilburg wil: integendeel, Brokx ziet Til burg totaal niet zitten (geen won der als je kortgeleden nog burge meester van den Haag kon wor den). De enige omstandigheid die Gerrit Brokx burgemeester van Tilburg maakt, is dat het landelij ke CDA vreselijk met hem in zijn maag zit. Terwijl bewindslieden als Braks en Deelman rustig mochten blijven zitten na politiek laakbare acties, vond de CDA- partijtop Brokx al ongeschikt om verder te functioneren voordat de inmiddels afgesloten bouwenquête goed en wel was begonnen, om kort daarop alweer spijt te hebben van deze wat premature strafoefe ning toen het erop leek dat Brokx minder blaam zou gaan treffen dan eerder verwacht werd Brokx moest dus min of meer in ere her steld worden. Door zijn politieke vrienden. En hoe doe je dat? Door iemand een leuke baan te bezor gen. Aanvankelijk leken zulke ba nen voor het opscheppen te liggen en kon Brokx zich straffeloos per mitteren om de post-Tilburg hau tain als «beneden zijn stand» af te wijzen. Maar allengs liepen de za ken minder gunstig voor de «poli tieke straatvechter uit Brabant», en moet hij zich zelfs, zeer tegen zijn zin, op de laatste dag nog als kandidaat voor de Tilburgse bur- gemeesterpost aanmelden. Daar voor had premier Lubbers al dui delijk gemaakt, Tilburg heel ge schikt voor «onze Gerrit» te vin den en op dat moment wisten wij allemaal, dat Gerrit het dus zou worden. «Tilburg» vormt als h het politieke smartegeld CDA aan zijn onheus bejegt coryfee Brokx kan aanbieden. Nu lijkt er op zichzelf weinig re den om een mogelijk burgemees terschap van mr. Brokx in Tilburg al te negatief te ontvangen; in veel opzichten zal deze politicus inte gendeel uitstekend voldoen aan de verwachtingen en eisen die de stad ten aanzien van haar nieuwe eer ste burger koestert. Brokx’ be stuurlijke kwaliteiten staan buiten twijfel, hij beschikt over een lang durige politieke ervaring, hij kent de weg in politiek den Haag als geen ander en hij beschikt over de nuttige contacten in de wereld van beleggers en bouwers, die Tilburg juist in deze fase van haar ontwik keling zeer te stade kunnen ko men. Bovendien kent Brokx als geboren en getogen Brabander en als voormalig bestuurder van ge meente (Oosterhout) en provincie ook op die niveaus de problemen waarmee hij hier zal worden ge confronteerd. Op zichzelf, zonder «heel die geschiedenis» eromheen, Brokx als burgemeester van burg dus zelfs een lot uit de loterij. Maar de manier waarop hij naar deze stad wordt gesleept door zijn van schuldgevoelens overspoel de politieke «vrienden», een ope ratie waarbij het belang van de stad en haar bewoners geen enkele rol lijkt te spelen en waarbij dit kabinet voor de zoveelste keer blijk geeft van een verbijsterend cynisme in de zorg om geloofwaar digheid van de politiek in Neder land, die manier waarop kan de Tilburgers slechts de vaste overtui ging geven, dat zij, de burgers in dit geval, niets meer zijn dan pion- netjes in het onverstoorbaar uitge speelde schaakspel der partijgan gers. Optimisme dus bij Dijkstra en dat optimisme wordt gedeeld door de heer J. Jansen, directeur van de Dienst Al gemene Zaken en penningmeester van kt de Stichting Wij. «Er zijn ongeveer 800 er jongeren in Tilburg die voor de rege- ling in aanmerking komen. Wij begon- Maatwerk nen met 10%, 80 jongeren dus. Die 80 De jongeren die geplaatst zijn wor- hebben we gehaald. Meer zelfs want 4 den intensief begeleid en bijgeschoold, jongeren die geplaatst waren hebben «Zaak is die scholing nog meer af te inmiddels een vaste baan gevonden», stemmen op de specieke wensen van een goede ontwikkeling aldus Dijkstra, de jongere. We moeten met die scho- Dijkstra vertelt dat 32% van de ar- ling maatwerk leveren om uiteindelijk beidsplaatsen ingevuld worden door de jongere op de juiste plek te knj- de gemeente. «Daarbij gaat het om tij- gen», aldus Dijkstra. «Individuele be delijke arbeidsplaatsen die zeker geen geleiding, dat is het sleutelwoord want bedreiging vormen voor ons vast per- vergeet niet dat het merendeel van de soneel», zo benadrukt Dijkstra nog betrokken jongeren voortijdig gestaakt is meteen opleiding. Zij zeggen: «Nou even geen schoolse toestanden» en als we daar goed op in kunnen spelen dan huid kunnen we ze erbij betrekken. Wat dat «Hei------ betreft valt het me bijzonder mee. De aanleiding van het 25-jarig bestaan van de schouwburg. Dierevue^«^umen en jongeren willen wel, dat is bewezen». Doorstromen Dijkstra heeft er goede hoop op dat het bedrijfsleven nu ook interesse gaat tonen voor de jongeren. «Ze moeten kunnen doorstromen en een vaste baan vinden. Daar is het allemaal om begonnen bij dit plan. Wij nemen als gemeente een grote verantwoordelijk heid door geld te steken in dit plan. Vrijdag en zaterdag rijn risU he? bedrijfsleven BANANESOEZEN verantwoordelijkheid neemt. Wij als gemeente hebben daar goede hoop op. Lees verder op blz. 5 ransportwielen tilburg jules verneweg.14- td:O13321316 In de beginjaren van de leeszaal was er van speciaal opgeleid perso neel, zoals we dat nu kennen in de openbare bibliotheken, geen spra ke. In de periode Langestraat was de dagelijkse leiding in handen van het bestuur. Als bibliothec**-5" functioneerde de bestuursk journalist Jan de Louw en Gu wijzer P. Willems. Later censor, de geestelijke die moest houden op de boekenkeuze, belast met de leiding. Het «gewo ne» werk van alle dag werd ver- vensoenuejie» richt door de gezusters Bergmans, n,s ,van die vanwege hun kleding de bij- ^t geschet. naam «de Schortjes» hadden. Naast een vrije woning boven de bibliotheek kregen ze een kleine vergoeding. Van salaris was nog geen sprake. In 1921 gaat de censor Dr. M.J. Verhoeven voor rijn werk als bi bliothecaris betaald worden. Voor het eerst neemt men dan ook iemand in dienst die een biblio theekopleiding gevolgd had. Het was Jeanne Schijns, een dochter van een uit Duitsland afkomstige handelaars in textielmachines. Toen men in 1922 naar de Willem Il-straat verhuisde begon Jeanne Schijns met het opzetten van een systematische catalogus. Voor die tijd waren er in Tilburg wel catalo gi, maar daarin werden alle boeken en tijdschriften achter elkaar ver meld, zonder dat er van een sys teem sprake was. Ook voor de uit leningen die in een schrift werden opgeschreven ontwikkelt Jeanne een betere methode. In het begin van de jaren twintig houdt het bestuur zich niet alleen bezig met het uitzetten van de be leidslijnen, maar bemoeit het zich ook nog steeds met de dagelijkse gang van zaken zoals bijvoorbeeld de ruimte-indeling en de boeke naanschaf. Het boekje «Geen luxe, maar le vensbehoefte» waarin de geschiede- bibliotheek uitvoerig o etst is voor vijf gulden crijgbaar bij boekhandel Gianotten en de openbare biblio theek. Voorzitter van de nieuwe ir. G.W. van Logtestijn, dir countantsbureau NCB- schitterde deze heer a» Irste in Tilburg Kruiken-camavalsstad. Secretaris is de heer L. de Brabander, directeur van de schouwburg. Penning meester is de heer F. van Oss, directeur van het Nederlands Textielmuseum. Leden zijn verder mr. A. Vrendenbarg, directeur van Welpeja Holding en de heer W.J.M. van Beerendonk, be stuurslid van persclub Bourgondië en chefredacteur van het Nieuwsblad. Om de twee jaar In rijn openingswoord stond de heer van Logtestijn stil bij het waarom van een tweede Tilburgse revue. Vooral het succes van de vorige revue en het en thousiasme dat nog steeds leeft bij de genen die er toen in 1985 een bijdrage aan leverden, heeft er toe geleid de draad weer op te pakken, zo verwoord de hij het nieuwe initiatief. Hij het het daar niet bij want namens de stichting meldde hij dat het in de bedoeling ligt van nu af aan om de twee jaar een ech te Tilburgse revue op de planken te brengen. ^ees verder op blz. 5

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1988 | | pagina 1