Stadsbeheerplan biedt I TilbuïSt bedrijf totaalvisie op Tilburg Lïtvömng fcavf m drie jaar 77 miljoen Hart van Brabant In dit nummer: Autoinbraken aangepakt X Openbare bibliotheek 75 jaar TEAMWORK g 5 halen, 4 betalen! Op zoek naar een nieuw leeszaalgebouw Het circus komt eraan!!! De vloer waar u mooi het jaar 2000 mee haalt. OPTVZAGU’T BIJ ONS voelt ut: nature kurk BESTERDR1NG 85 w) van der Velden I rioleringen b.v. 7 is komt naar Tilburg A vontuur in de natuur Van Lieshout 11988 - pagina 28 pag. 3 Piusstraat 96 - Tilburg - Tel 013-363369 ikte het RIELSEWEG 875 5032 SB TILBURG 04248-1237 Z kurkcentrum Kwaliteits Stomerij WEEKENDRECLAME: JAN DE VOCHT Donderdag 10 maart 1988 32e jaargang nr. 1551 Een s] houdt zi 3 Koerier bv1 Jouwes GOVERT VAN NUNEN IS WEER OPEN Zie pagina 22. ASTOR •‘'is Bel voor gratis documentatie 013-359629 De nieuwe kleurenfolder is binnen Vrijdag en zaterdag APPELFLAPPEN BEHANG Er kan er maar een de GOEDKOOPSTE ZIJN 8?5 p. rol J. VAN LOON-OTTEN Hasseltstraat 178 Inspektie onderhoud vernieuwen I BEHANG 1,40- 1,95-2,95 LAKVERF hoogglans of zijdeglans v.a. 9.95 HEERENLUX-VERF tot 1 april 10% KORTING Alleenverkoop: J. VAN LOON-OTTEN Hasseltstraat 178 'Uitgave: De Tilburgse Dir. T. de Beer-Dc Oprichter: J.H.G. de Beer verschijnt In geheel Tilburg, Golrle, Rlel, Loon op Zand, Udenhout, Berkel Enschot, Olsterwijk, Moergestel en Hllvarenbeek U y Wij lonen u vrijblijvend .zfVV alle nieuwigheden op gebied van: De opening van het bibliotheekgebouw in de Willem II-straat op 30 maart 1922. De genodigden poseren in de nieuwe studiezaal voor het glas-in-lood- raam met de beeltenis van de in 1917 overleden eerste voorzitter Dr. J. Weijers. duiden signalen niet 'er niet t te praten over dit i Zo iemand doet onnavolgbare uitspn /voorbeeld 120 km/ t milieu zijn uun iraak is larie, p"‘ tasten auto’s bibliotheek in lat doorgebracht, in het ledental is aar voor het zover -voorbij, dan 5 feestelijke (H.v.D.) De VERANDA - F GARAGEROL I DAKVENSTE redactie-advertentie-atdeling en administratie: N.S.Plein 14 - 5014 DA Tilburg Tel. 013/368805 sluitingstermijn voor advertenties en redactie dinsdagavond 22.00 uur burg et voor- i Eek en is op. De try- ig 18 en zon- 5 uur. Overgordijnen 's Morgens gebracht, 's avonds voor 6 uur met zorg gereinigd en geperst hangklaar 3,25 per m2 Besterdrlng 105 Broekhovenseweg 14 Tel. 013-434166 Denktank Het Stads maart en op 2l raadscommissie ning, terwijl de gemeent geheel zich in het najaar ove gaat buigen. Volgens de nu berekeningen zal de uitvoerir stadsbehe miljoen gulden gaan De nadere invullir in nat ren met de burgers ven en organisaties. I zal, naar het idee van "’ethouders, ook een i samengesteld van als een soort beg1' van het gemeentehui ren. Wat houdt het geformuleerd, in Zonder op specieke situaties in de stad in te gaan, het plan op de pijlersonderh en verbeteren slopen en vervangen functionele aanpassingen en functio nele toevoegingen. De «tijdelijke» behuizing van de leeszaal in het pand Langestraat 57, waar men eind 1917 was terecht gekomen. aeente .Lauauviieerplan een aanvulling ’sStruc- Com- eigen- __.dat ze met achterstanden, richt overheidsingrij- :en slechte conditie vt :er als waardevol wor gesloopt, wat i jrt moet worden nieuwd en wat er nu nog in stad aan essentiële voorzieningen ireekt (bijvoorbeeld een s» Itifunctioneel r alsnog ges Innoveren en conserveren In dit verband wordt in de nota ge sproken van innoverend beheer en conserverend beheer, beheer dat is ge richt op het nieuwe en beheer dat is ge richt op instandhouding van het be- r eventueel ook op verbe uring of zelfsloop en vervanging van het bestaande. Het is duidelijk dat de gemeente Til- i.” dg uitvoering van dit ambi- --Lij -- als het wa- in haar geheel wordt «aangepakt», zondej de steun van bewoners en andere «gebruikers» (bedrijfsleven en organisaties) kan. Ook intern worden bij deze nieuwe versie van «Tilburg Totaal» alle zeilen bijgezetde activi teiten van de diverse gemeentelijke diensten zullen zo goed mogelijk op el kaar worden afgestemd. Koerier PERGOLA - TERRASBOUW JLDEUREN - ROLLUIKEN ASTERS - BEGLAZING ENZ. ENZ. leningen stadsge- recrea- estimu- Jawel, heus waar: het circus komt eraan. Het Tilburgs circus Mullens komt op 31 maart naar Tilburg c~ hier voorstellingen te geven. De tent. worden neergezet op net Aabe-terrein bij de Ringbaan Zuid. De gemeente is akkoord gegaan met deze plaats nadat zij zich vorige week dinsdag daarover beraden had. Dus wederom dit jaar de première vdn circus Mullers in Tilburg en zo hoort het ook. Merkwaardig ge noeg zal er van 1 tot 10 april waar schijnlijk nog een circus staan in Til burg. Het gaat om circus Royal dat vorig jaar nog rondtrok als het Aqua- circus. Als alles volgens plan verloopt zal dit circus wél op het Evenementen terrein het Laar kunnen staan. Circus Mullens kan dat niet want dat heeft meer ruimte nodig. Die ruimte op het Laar is beperkt omdat er in die tijd daar ter plekke een grote huishoud beurs wordt gehouden. Twee circussen dus op dezelfde tijd, is dat nou weer niet een beetje te veel van het goede? speciaal Tilburgs politieteam zich al vanaf 1 oktober vorig jaar bezig met het oplossen van autoinbraken. Tot nu toe heeft het team 129 verdachten aangehouden. Het merendeel van die verdachten blijkt samen 353 autoinbraken ge pleegd te hebben. In 1986 werden er in Tilburg 2.764 autoinbraken gemeld bij de politie, in 1987 was dat aantal ge stegen tot 3.691. Vooral dure en di gitale autoradio's zijn erg in trek bij de dieven. Plaatsen waar regelmatig uit auto’s gestolen wordt, zijn o.m. de parkeerterreinen van de beide Til burgse ziekenhuizen en de parkeer terreinen op het Koningsplein en de KUB. E.e.a. werd gisteren gisteren meegedeeld door de Gemeente Po litie Tilburg. In de periode van april tot en met juni dit jaar gaat de poli tie ook een preventieve actie hou den tegen autoinbraken. Vorig jaar hield dat al eerder ge noemde politieteam zich bezig met fietsendiefstallen. Door de inzet van het speciale team daalde het aantal gestolen fietsen aanmerke lijk. Oplage: 88.070 ex. Toon Hermans heeft Schouwbur Tilburg uitgekozen voor de try-out v<ui zijn nieuwe one-man-show. In het programma treden Gemma van zijn zoon Maurice Hermans o" out heeft plaats op vrijdag U dag 20 maart, aanvang 20.15 uur. Nadat Toon Hermans zich enige tijd heeft teruggetrokken uit het theaterle ven om zich te wijden "aan het schrijven van boeken en het schilderen is bij hem toch weer de behoefte opgekomen om voor het voetlicht te treden. Hij begon het theater en het publiek te missen. Vier jaar geleden had hij zijn eerste try- out van zijn vorige show in Schouw burg Tilburg en ook nu geeft hij er de voorkeur aan om in Tilburg het publiek kennis te laten maken met zijn nieüwe show. Het bijzondere van deze show is dat er een voorprogramma is. Gemma van Eek, bekend van de popgroep Ba be, en Maurice Hermans die beschikt over een prachtige zangstem zingen liedjes en chansons die wat de inhoud betreft aansluiten op de levensloop van Toon Hermans. De kaartverkoop gaat zaterdag 12 maart van start. Vanaf 9.00 uur worden er volgnummers uitgedeeld, maximaal 6 kaarten per persoon. Verder heeft de kaartverkoop plaats van maandag tot en met zaterdag 11-16 uur, telefonisch reserveren van 13-16 uur. tel. 013- 432220. Verkoop aan de kassa voor abonnementhouders en couponhouders (met geldig couponboekje) tot vrijdag 11 maart 16.00 uur. SICF transportwielen ÊXPQÜjD^ lifcurg. jules vemeweg.14 ZONNEKUREN Per keer 8|-~| 111 keer 75,-j Ook verkoop lonne-apparatuur BELLAIR Enschotsestraat 133, tel. 422769 1 definitieve besluit neemt dit grote e herenhuis te kopen en om te bouwen be- tot leeszaal. In maart 1922 is het bi as de bliotheekgebouw klaar en kan de had- verhuizing beginnen. Eerst moeten debe- alle boeken die de lezers geleend hadden, ingeleverd worden. Meer dan een maand kan er niets geleend worden en ook de lees- qf studiezaal gaat geruime tijd dicht. Óp 30 maart 1922 wordt de «definitieve» huisves ting plechtig geopend door burge meester F. Vonk de Both. In een ge denkboekje dat voor 25 cent te koop even- was, wordt door geestelijkheid, poh- J zelf tieke autoriteiten en vertegenwoordi- s gers van het onderwijs en het vereni- s heet- gingsleven aangegeven hoe belang- ander rijk de leeszaal voor Tilburg is. Tot 1920 telde de R.K. Leeszaal nog gaat maar 700 leden. Men had nu een met ruim en fraai gebouw. Nu zouden nieuwe leden gaan toestromen, zo dach*- Rondom Hart van Brabant. Wonen op het Appelsterreinpag. 5 Gemeentepagina..pag. 7 Kuituur/Amusementpag. 9 Politieberichtenpag. 19 B W-besluitenpag. 19 Parochienieuws.pag.23 Uit-agendapag.25 Filmspag.25 Sportpag.27/31 Autopraatpag.28/29 Een van de grootste problemen waar de op 3 maart 1913 geopende R.K. Openbare Leeszaal in haar be ginjaren mee te maken kreeg, was huisvesting. Niet zonder moeite h den Dr.Weijers en zijn medebe stuursleden boekhandel Bergmans bereid gevonden de bovenverdieping van zijn winkel op de hoek de de Markt en Langestraat beschikbaar te stellen voor de bibliotheek. Als spoe dig bleek dat deze ruimte, eigenlijk niet meer dan twee forse huiskamers, nogal klein was. Bovendien wilde W. Bergmans na een paar jaar de boven verdieping van zijn bedrijfspand zelf gaan gebruiken. St. Dionysius, zoals de leeszaal officieel nog steeds te, moest dus op zoek naar een a gebouw. In randt 1 officieel i ius op zoel ,uw. 1920 telde u, i 1917, als Bergmans echt gaat maar 700 1 aandringen, besluit men om met ruim en fraai gebouw, hem van ruimte te gaan wisselen, nieuwe leden gaan Bergmans had ook nog een pand aan dacht men. de Langestraat nr. 57. Hier krijgt de Vijftig jaar heeft de leeszaal dan een tweede, voorlopig de Willem II-straa* onderdak, tot men een definitief ge- De forse groei van bouw zou hebben gevonden. daar begonnen. Maai In 1919 valt het oog op Willem II- was waren er meer jaren vo straat 23, maar het duurt nog meer het bestuur in 1922 bij de dan een jaar voor de gemeente het opening gedacht had. Een Nederlander die heden ten da ge durft te beweren de natuur niet een warm hart toe te dragen, kan het wel vergeten. Onbegrip is zijn deel. Dat is niet zo vreemd want met al die zware regen die de afgelopen tijd zo rijkelijk over ons heen vloeide, weten we alle maal zo langzamerhand heel goed wat dat is. Waar die zure regen door veroorzaakt wordt weten we al min der goed. Jawel, we weten de indus trie aan te wijzen, ook de boeren met hun mestoverschotten maar we kopen er niets minder om, integendeel. En dat ons autootje een heel belangrijke zuurleverancier is door zijn «schone» uitlaatgassen, dat is iets waar we eigenlijk niet zo graag op gewezen willen worden. Nee, de natuur is ons heilig daarom ook (oh paradox) is men van plan de maximumsnelheid op ’s lands wegen te verhogen tot 120 km/u. Voor een schoner milieu, ja wel!!! Als er één organisatie hier in Til burg alle baat heeft bij een schone natuur, dan is dat wel de Streek VVV Hart van Brabant. Deze orga nisatie die zich inzet om het de toeris ten naar hun zin te maken in ons ge zellige, veelzijdige Brabant, die moet het mede hebben van een schone, liefst ongerepte natuur in de omge ving van Tilburg. En niet alleen voor de toeristen zet de Streek VVV Hart van Brabant zich in, ook voor de Til- burgers en de inwoners uit de omge ving organiseert deze organisatie leu ke uitjes. Op een van die uitjes wees onlangs de Brabantse Milieu Federa tie (BMF). Een uitje met een luchtje eraan volgens de BMF. Wat is het geval? De Streek VVV Hart van Brabant prijst in haar reclamefolder een bijzonder arrangement aan: het arrangement terreinrijden in Brabant met terreinauto’s. De BMF vindt dat de Streek VVV Hart van Brabant hiermee te vergaat. «Het behoud van het Brabants landschap zou de Streek VVV Hart van Brabant toch een zorg moeten zijn, aldus de Mi lieufederatie. Die zorg komt in een merkwaardig daglicht te staan als er met terreinwagens door de schaarse en kwetsbare natuur wordt gereden, nota bene via arrangementen die ge organiseerd worden door de VVV. Dat kan niet vindt de BMF, dat moet stoppen. Alle gemeenteraadsleden van de 20 Middenbrabantse gemeen tes hebben een brief gekregen van de BMF met het verzoek stappen te on dernemen om de Streek VVV Hart van Brabant op andere gedachten te brengen. Of dat lukt is nog maar de vraag. De directeur van de Streek WV Hart van Brabant denkt er niet over het arrangement te schrappen. Hij ziet in dit arrangement, dat overigens ook al vorig jaar aangeboden werd, een goede gelegenheid om bezitters van terreinwagens als het ware «op te voeden» en ze te leren om op een ver standige en verantwoorde manier met hun voertuigen in de natuur te rijden. Tijdens deze arrangementen ontzien we zelfs de natuur zo veel mogelijk», aldus de heer Ter Horst, «het gaat vooral om technische instructie. Ze ker niet om hard rijden. Het is geen Parijs-Dakar of de Camel-Trophee. Wij tasten de natuur niet aan. Inte gendeel, door onze goede cursus die in het arrangement is opgenomen le veren we een bijdrage aan het natuur behoud». De heer Ter Horst zegt dat er maar op enkele plaatsen gereden wordt zoals bij het Lido in Waalwijk en op het motorcrosscircuit in Val- kenswaard. Volgens de BMF werd er vorig jaar ook gereden in de Geelders, een natuurgebied ten oosten van Boxtel. Wie heeft er gelijk? De Streek VVV Hart van Brabant of de BMF? Eén gelijk is er wel en dat is erg dui delijk: de grenzen van onze zorg voor het milieu en voor de natuur zijn be reikt. Het bovenstaande probleem heeft daar alles mee te maken. De natuur is geen wekker die je steeds weer op kunt draaien en laten aflo pen. De belasting wordt te groot, tal van signalen duiden daarop en iemand die die signalen niet serieus neemt, zou beter niet meer hoeven mee te praten over dit soort proble men. Zo iemand doet toch alleen maar onnavolgbare uitspraken als zou bijvoorbeeld 120 km/u. beter voor het milieu zijn dan 100 km/u. Zo’n uitspraak is larie, punt uit! En natuurlijk tasten auto’s de natuur aan en natuurlijk leveren auto’s geen bijdrage aan een schoner milieu!- ipenberg 119, Arendonk Zie pagina 6. aanleiding van het afscheid van de heer W.M. van der Velden, de oprichter van Van der Velden Rioleringen B.V., schenken wij in onze serie «TILBURG IN BEDRIJF» ruime aandacht aan deze bijzondere onderneming. Vroeger hadden we het over putjesscheppers, tegenwoordig is dat putje scheppen heel wat ingewikkelder geworden. Lees daarover meer op pagina 17. Uw warme bakker Reeds meer dan 100 jaar Hoefstraat 151 Oer lesestraat 211a De stad als samenstel van mensen, gebouwen, wegen en groen, de stad als meentelijke activiteiten en zorggebie- Dit wil zeggen, wat in de stad waar- woonomgeving die grote invloed heeft op het welzijn van de mensen, staat de laat- den die met «ruimtelijke ordemng» te devol is en essentieel moet worden be ste jaren weer in toenemende mate in de belangstelling. Dat geldt zeker ook voor maken hebben en waarvan vaststaat houden, verbeterd en onderhouden, het wonen in Tilburg. De afgelopen jaren en ook de afgelopen weken is in publica- dat een gezamelijke aanpak ervan met wat in een slechte conditie verkeert en ties van zowel overheid als particuliere instanties en particulieren de aandacht ge- een geïntegreerde inzet van middelen niet meer als waardevol wordt gezien vestigd op het belang van de stad voor de mens en veel van die geschriften kwamen voor Tilburg de meeste voordelen op- kan worden gesloopt, wat niet goed tot de slotsom dat een «totaalvisie» van de (plaatselijke) overheid op het beheer levert. functioneert moet worden verbeterd van de gebouwen in de stad van groot belang is voor de verbetering van het wonen en/of vemi en werken in die stad. Denktank de str.J Nu heeft de gemeente Tilburg, zoals, pen ongedaan gemaakt konden wor- Het Stadsbeheerplan wordt op 18 gezegd de afgelopen jaren ruimschoots den. En ofschoon er ook in de toe- maart en op 25 apnl behandeld in de ®en van haar belangstelling voor de pror komst nog wel van die «inhaalacties» raadscommissie voor ruimtelijke orde- «-centrum) wordt blematiek blijk gegeven in nota’s, nodig zullen zijn, acht de gemeente nu ning terwijl de gemeenteraad in haar leerd en toegevoegd. plannen en rapporten als «Structuur- toch het ogenblik aangebroken om geheel zich in het najaar over het plan plan Oude Stad» (SOS), «Tilbürg weer de hele stad als samenhangend gaat buigen. Volgens de nu gemaakt- Compacte Stad» en «De Hoogbouw in geheel in beeld te houden. berekeningen zal de uitvoering van hv, Tilburg.» Als voorlopig hoogtepunt in Het stadsbeheerplan is in één jaar stadsbeheerplan alles bij elkaar 171 deze reeks is dezer dagen het «Stads- tijd door drie ambtenaren opgesteld, mihoen gulden gaan kosten beheerplan Tilburg» verschenen, een Aan het plan ligt de gedachte ten De nadere invulling van het plan zal cons zeer lijtdge publicatie waarvan dan ook grondslag, zo goed mogefijk in te wil- m nauw en zorgvuldig overleg gebeu- richt j insta] een samenvatting is vervaardigd, die len spelen op de veranderende behoef- ren met de burgers van Tilburg, bednj- staan(je, maar even als het plan zelf ter inzage ligt in ten en wensen van de bevolking, be- ven en organisaties. Uit hun midden tering of zelfs! het Gemeentelijk Informatiecentrum. drijven en instellingen. In deze totaal- zal, naar het idee van burgemeester en - visie wordt zowel naar de stad geheel wethouders, ook een «denktank» wor- o„. Logisch vervolg gekeken als naar de afzonderlijke wij- den samengesteld van deskundigen die burg bij de uitvoering van Een woordvoerder van de gemeente fcen en buurten. a's een soort begeleidingscommissie tieuze plan waarbij de^stadj Tilburg noemt het Stadsbeheerplan Het plan kan worden gezien als een van het gemeentebestuur kan funge- ‘."„^L^de een logisch vervolg en een aanvulling gedetailleerde uitwerking van de nota ren. Wat houdt het plan nu, concreter _L_.: op de eerdergenoemde nota’sStruc- «Koers en Visie» die vorig jaar ver- geformuleerd, in? Zonder op speciel- tuurplan Oude Stad en Tilburg Com- scheen, althans voor wat betreft die ge- pacte Stad. Die twee behelsden e;”“* lijk «inhaalprogramma’s», omdt zich bezighielden r u die niet zonder gerit berust lerhouden

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1988 | | pagina 1