H‘ll et. Tilburg is heden een groot eind vooruitgegaan» II De lokale tempel der wijsheid Over de kwaliteit van het wonen Hart van Brabant ®i°l .69 .59 .98 .99 .49 .49 .89 .90 lies r9 Receptie en tentoonstelling Stokhasselt onder de loep Afscheidsfeest burg. Letschert op de televisie .00 .35 X 9 I7j b l I Openbare bibliotheek 75 jaar 5 halen, 4 betalen! Het circus komt eraan!!! R.K. Openbare Leeszaal .39 Gemeente-pagina Tilburg op pagina 7 dnVERKET Van Lieshout S SEmrRESS Oplage: 88.070 ex. In dit nummer: jari 1988 - pagina 22 De Koerier pag. 3 P.E. Ijaar Joy- aan- RIELSEWEG 875 5032 SB TILBURG 04248-1237 WASSALON STOMERIJ P.E. 0, Tilburg. WEEKENDRECLAME: 213, „,rouw die jare personeels Donderdag 3 maart 1988 32e jaargang nr. 1550 Geopend woensdag t/m zondag v.a. 17.00 uur. telijk i verier en aar en 9 Koerier bv'1 )ouwes V BISTRO Pneumat k tilburg. jules vernewe Vrijdag en zaterdag BRIOSSEN BEHANG 1,40*1,95*2,95 LAKVERF hoogglans of zijdeglans v.a. 9.95 HEERENLUX-VERF tot 1 april 10% KORTING Alleenverkoop: J. VAN LOON-OTTEN Hasseltstraat 178 Iturele 1 was. pag.24 pag.25 De eerste leeszaal op de hoek van Markt en Langestraat. je dixv maar dat g r nauwe! de ka Jitgave: De Tjlburgse Dir. T. de Beer-Dc Oprichter: J.H.G. de Beer I 118 ilburg 313-421789 Uw warme bakker Reeds meer dan 100 j Hoefstraat 151 Oerlesestraat 211a Heuvelring 5038 CL Tilt I Telefoon 01 Het pand in de Willem II- straat waarin de Openbare Bi bliotheek een halve eeuw lang gevestigd was. len de woonomstandigheden een belangrijke rol. __1J J--1- 1-Ux-.x-J--_ze|f maar I ander be- 1- en speel- i wijk wordt igenaars, het eventueel optreden van (kleine) kriminaliteit, de tieningen als winkels, wijkcentrum, kerk, bibliotheek, scholen, redactie-advertentie-afdeling en administratie: N.S.Plein 14 - 5014 DA Tilburg Tel. 013/368805 sluitingstermijn voor advertenties en k redactie dinsdagavond 22.00 uur j Tel. 013-425298 Alle mededelingen overzich- op een vaste plaats: ad- sntis over o.a. hinderwet bestemmingsplannen, tnkondigingen van raads- i commissievergaderingen en tal van wetenswaardighe den voor de Tilburgse bevol king. VOOR MAXIMALE KWALITEIT EN SNELHEID, EEN MINIMALE PRIJS Antoine Arts, directeur-hoofdredacteur van de Nieuwe Tilburgsche Cou rant. Op 3 maart 1913 schreef hij het hier af gedrukte commentaar hij de opening van de leeszaal (Illustr.: Gemeentearchief Tilburg) ling geopend die speciaal manifestaties in de loop ling is maar liefst toekomstige ont- :t 21 maart staat ilein, daarna be- II 1 D^..^atjek veg 14 - tel. 013-321316 j alcF’ transportwielen tüburg. jules vemeweg.14- tcl:013 wenschen op deze hulde te brengen aan ie censor en aan die het aandurfden sche onderneming te S1111 ffT Transvaalplein 32 Tilburg. zoo allen wien het aan- ilangstelling en hun verleenen, dat is de itnemende instelling in kan haar bloei tot iten gedijen, wat al- beteekent voor onze verschijnt in geheel Tilburg, Golrle, Rlel, Loon op Zand, Udenhout, Berkel Enschot, Olsterwijk, Moergestel en Hllvarenbeek Als alles dus meezit - de voor uitzichten zijn goed - dan kan iedere Tilburger op 22 maart een ruim 3 uur durende uitzending bekijken die helemaal gewijd zal zijn aan het afscheid van de heer Letschert als burgemeester van Tilburg. De uitzending zal via de kabel de huiskamers binnenko men, de eindverantwoordelijk heid Egt bij de stg. Lokale Om roep Tilburg. Deze stichting heeft immers een zendvergun ning. bieb. Tegenpool van verpozing bestaan van vijf- tot veertienja rige, zo tussen 1948 en 1957. De bieb was gevestigd in de Willem II-straat, waarvan je in die jaren zonder over drijving kon zeggen dat ’t het cult middelpunt van onze arme stad De straat heette vroeger Comedie- straat, dat klinkt al buitengemeen ar tistiek, naar een schouwburgje dat er ooit gevestigd was. De bioscoop Am bassade heette destijds Cinéma Royal en in hetzelfde complex huisde de «Koninklijke Liedertafel Souvenir Montagnards». Naast Van der Schoot en kunst Santvoort, waren er twee boekwinkels. A.C.M. Pillot, tegenover de biblio theek, en M. de Wekker, de enige Het is vandaag, donderdag 3 maart 1988 precies 75 jaar geleden dat in het toen bijna 55.000 inwoners tellende Tilburg de R.K. Open bare Leeszaal werd geopend. Op de bovenverdieping van boekhandel W. Bergmans op de hoek van de Markt en de Langestraat werd op bescheiden schaal een begin gemaakt met de instelling die anno 1988 de grootste culturele voorziening van Tilburg is. Voor een paar hon derd leden in 1913 is men in drie-kwart eeuw uitgegroeid tot onge veer 35.000 geregistreerde lezers. Van 2.000 boekwerken naar een collectie van ruim een half miljoen nummers. De Nieuwe Tilburgsche Courant («de krant van Arts») ontving de leeszaal en bibliotheek met een commentaar op de voorpagina waarin het belang van de nieuwe instelling voor Tilburg werd aangegeven. «De ontwikkeling van de stad, die veel te uitsluitend in materiële richting ging, is heden een Hinken stap den intellectueelen kant uitgegaan», schreef de krant. Onderstaand stuk van Antoine Arts directeur-hoofdredacteur van de NTC laat zien hoe er op 3 maart 1913 over de opening van de lees zaal geschreven werd. Pag J3 pag. 17 pag. 17/27 Het is zo goed als zeker dat het grote afscheidsfeest van burge meester Letschert dat plaats zal vinden op 22 maart in de Schouwburg in Tilburg recht streeks op de televisie uitgezon den zal worden. Zulks is bekend geworden na dat de stichting Lokale Omroep Tilburg en de onlangs opgerichte Regionale TV Organisatie samen met het organiserend comité met elkaar in beraad zijn geweest be gin deze week. In principe heb ben de gesprekspartners overeen stemming bereikt met elkaar. Wel moeten er nog enkele techni sche «hobbels» genomen wor den. Eén daarvan is de verbin ding tussen de schouwburg en het kopstation. In overleg met de energiebedrijven en de PTT moet daar nog een oplossing voor ge vonden worden. Ofschoon de Openbare Bibliotheek vandaag haar 75-jarig bestaan viert, wordt dit jubileum om technische redenen, morgen 4 maart gevierd met een bescheiden feestprogramma in de schouwburg. Het programma wordt om 15.00 uur geopend met een speech van bibliotheek-voorzitter drs. B. van de Ven. Vervolgens zal het eerste exemplaar van het door drs. H. van Doremalen geschreven jubileumboek worden aangeboden aan wethouder H. Krosse. Hierna zal (van 15.30 tot 16.00 uur) de literatuur historicus en publicist Prof. Kees Fens een voordracht houden onder de titel «Lezen en lenen» terwijl de middag wordt besloten met een voor iedereen toegankelijke receptie die duurt tot 17.00 uur. Ook wordt bij deze gelegenheid de tentoonstelling voor het jubileum is ontworpen en bij de diverse nuuuxvou. van het jaar gebruikt zal worden. Deze fototentoonstelling 23 meter lang en geeft een beeld van de historische en t^ wikkeling van de Openbare Bibliotheek. Van 7 tot en met ze opgesteld in de centrale bibliotheek aan het Koningspk gint ze aan een tournee langs de filialen. Morgen (vrijdag) vindt de officiële presentatie plaats van het gedenk boek van de Openbare Bibliotheek Tilburg. Het is geschreven en samen gesteld door de Tilburgse historicus Henk van Doremalen. Onder de titel «Geen luxe, maar levensbehoefte» Openbare Bibliotheek in Tilburg 1913-1988 beschrijft hij het ontstaan en de ontwikkeling van de biblio theek. Drie kwart eeuw bibliotheekgeschiedenis worden geplaatst tegen de achtergrond van de maatschappelijke ontwikkelingen in Tilburg. Bij het samenstellen van het boekje, dat vanaf zaterdag verkrijgbaar is bij de bibliotheek, is gebruik gemaakt van «herinneringen» die verschil lende personen hebben aan de «bieb». Onze redacteur Paul Vroom schreef op deze pagina geplaatste bijdrage, waarin hij zijn herinnering aan de «lokale tempel der wijsheid» in de jaren vijftig noteerde. sophis geniet o die rustig leeszalen deren of doen, gelegenheid hij zoekt. Zoo veel als er reeds is, terwijl nog verschillende werken, die be steld werden, moeten aankomen en, bij eenigen steun, heel veel zal volgen. Die steun moet dan ook volop worden verleend! Door particulieren die allen, voorzoover zij kunnen, lid moeten worden. Het is geen geheelonthoudersca- fé, zeide dokter Weijers, de presi dent, in zijn geruststellend ant woord aan den burgemeester, daarmee bedoelende dat het ver schil tusschen een café en de lees zaal hooger lag dan het feit alleen, dat hier geen drank geschonken wordt en men overigens ook hier krantjes en kleinigheden kan le zen. Neen,maar voor velen zal een gang naar deze leeszaal beter zijn dan een gang naar het café! En daarom - allen lid worden, wat men voor één gulden reeds kan zijn! Ook is er alle reden voor de ge meente om aan zulk een zaak van algemeen nut een goede subsidie te geven. Wat het rijk wil doen mag de gemeente, die er in de eer ste plaats voordeel aan heeft, niet laten! En als gaat, hun belar medewerking v groei der uit verzekerd; dan i heerlijke vrucht leen zegen 1 stad. «vrijzinnige» boekverkoper van Til burg. Bij deze aimabele bibliophiel kon de Tilburger terecht die zich m de keuze van haar lectuur wenste te ont worstelen aan de houdgreep der room se rechtzinnigheid waarin Tilburg nog tot halverwege de jaren zestig beklemd lag. Maar de bieb dus. Wij openen de drangerknarsende zware voordeur van Willem Il-straatje 23 en betreden de lokale tempel der wijsheid. Want hoe wel Pillot en De Wekker beiden een «commerciële» leesbibliotheek exploi- deerden en het belendende pand de Provinciale Bibliotheekcentrale huis vestte, was «De Bieb» toch duidelijk de bekendste en drukst bezochte bron voor schriftelijke informatie in de stad. De jaren vijftig en zestig hebben wij als trouw en enigszins berucht lidmaat de bibliotheek in de Willem II-straat mogen meemaken. De eerste decade als «jeugdlezertje», thuis op de eerste verdieping, waar aan de straatkant destijds de jeugdafdeling huisde. Vlak voor je de jeugdafdeling betrad had je rechts een klein gangetje dat uitmond de in een ruimte waarin ’s woensdags middags werd voorgelezen onder an dere door een mevrouw die nu nog, van uiterlijk in al die jaren nauwelijks veranderd, tot de personeelsleden be hoort. - Aan het einde der jaren vijftig gin- “y?1 gen we de grote-mensen-boeken lezen de en daarvoor moesten we beneden zijn. - - - - Dat ging dan zo: je sloot je aan bij een nuziekhandel ^er njen wachtenden in de middenhal. Na enige üjd was je aan de beurt en stond je voor een soort reuzeloket, waarachter enkele bibliotheekassisten ten ijverig heen en weer draafden. Je zei dan bijvoorbeeld tegen zo’n me vrouw: «Ik wil graag een paar gezellige boeken». Zij haalde uit de achterlig gende boekenrekken een stapeltje pre tentieloze lectuur tevoorschijn en daar uit mocht je drie werkjes kiezen. Des noods, maar dat gebeurde niet vaak en werd ook nauwelijks op prijs gesteld, kon je in de kaartcatalogus de boeken opzoeken die je wilde hebben en dan de nummers op een briefje schrijven voor de bibliothecaresse. De grootste verandering in de oude Bieb was dan ook het verplaatsen van de balie met een hoek van 90 graden, zodat de abonnees voortaan zelf tussen de boeken konden gaan scharrelen. Omstreeks dezelfde tijd, midden jaren zestig, werd ook de roomse «index» van verboden boeken minder streng gehanteerd, zodat je eindelijk ook in de Bieb boeken van Boon, Sartre, ce en andere ketters kon lenen of vragen. Rondom Hart van Brabant Groot onderhoutsplan Tilburg Noordpag. 5 Eerste Paal Merodepag. 5 Kuituur/Amusementpag. 9/11 Uit-agendaPaS-11 Het geslacht Vosterspag.l 1 Heuvelsekerk uit de steigers B W-besluiten Sport Films Autopraat Politieberichten.. .Parochienieuws Circus Mullens is bij vele Tilbur- gers goed bekend. Dat is niet vreemd, want het circus is een Til- burgs circus. De laatste jaren pre senteert dat circus iedere lente in Tilburg zijn première. Dat is een goed gebruik geworden. Uit dat ge bruik blijkt de goede band tussen het circus en de Tilburgse bevol king. Ieder jaar nog hebben die eerste voorstellingen in Tilburg veel publiek getrokken en niets wijst er op dat dat in de toekomst anders zou zijn. Hoewel,... dit jaar kan dat wel eens heel anders uitpakken. In de tijd namelijk dat circus Mullens haar toemee in Tilburg start, wordt op het Evenemententerrein het Laar een huishoudbeurs gehouden. Dat heeft er toe geleid dat het col lege van B W besloten heeft af wijzend te beschikken op een be zwaarschrift dat circus Mullens in gediend had Circus Mullens maakte bezwaar tegen het verbod van de gemeente om in de periode van 31 maart tot en met 4 april dit jaar circusvoorstellingen te mogen geven op het Evenemententerrein het Laar. Circus Mullens heeft in tussen gezocht naar een andere lo- katie in de stad Een mogelijkheid is het Aabe-terrein. Van deze loka- tie is de gemeente niet gechar meerd volgens Mullens omdat het circus dan te goed te zien zou zijn vanaf de grote weg. Navraag bij de gemeente leert Meen dit: de ge meente heroverweegt het verzoek van circus Mullens om in de eerder genoemde periode voorstellingen in Tilburg te mogen organiseren. Bij het ter perse gaan van dit nummer was de uitslag van die heroverwe ging nog niet bekend Het is te hopen dat die herover weging positief uitvalt voor circus Mullens en voor Tilburg. Het zou een trieste zaak zijn wanneer een Tilburgs circus elders in Nederland zijn première moet geven. Waarom kan de gemeente Tilburg hier niet die voorbeeldrol in vervullen die zij zichzelf zo graag toegedicht: die van een lokale overheid met hart voor haar eigen bedrijvigheid en voor haar eigen burgers? Als je dan nog weet dat er vermoedelijk vlak na die eerder genoemde periode een ander circus wél in Tilburg voorstellingen mag geven, dan wordt de wijn wel erg zuur. Als de wil er bij de gemeente is om circus Mullens zijn première in Tilburg te laten geven, dan moet daar iets op te vinden zijn. De stad is immers groot genoeg om toch er gens een geschikte lokatie te vin den. Hopelijk kunnen wij u vol gende week melden dat het circus er echt aankomt eind maart. En hopelijk trekken we dan weer mas saal naar deze oude vorm van pu- blieksvermaak die niet verloren mag gaan, niet voor Nederland en zeker niet voor Tilburg In het leven van een mens spek Die omstandigheden worden bepaald door de kwaliteit van de woning-i ook nog door een boel andere factoren, zoalsde relatie met buren en woners van de eigen straat en buurt, de aan- of afwezigheid van groen voorzieningen, de mate van onderhoud die aan de woningen in buurt en i gepleegd door de eigenaars, het eventueel optreden van (kleine) krimir nabijheid van voorziiL - etcetera. Omdat deze woonomstandigheden van invloed zijn op het algemeen wel zijn van de mensen ligt het voor de hand dat zij de belangstelling trekken van welzijnsinstellingen deze immers krijgen in hun werk te maken met bur gers die zich in een staat van niet-wel- zijn bevinden, anders gezegd, zich in hun situatie om wat voor reden dan ook (tijdelijk) niet helemaal happy voelen. Zo is het niet verwonderlijk dat De Twem, de grootste instelling voor ondersteuning van sociaal-kultu- reel werk in Tilburg, een onderzoek heeft laten verrichten «naar kwaliteit Lees verder op blz. 13 Tilburg is heden een groot eind vooruitgegaan. De kegel onze lezers kennen het beeld - is minder topzwaar ge worden. De ontwikkeling van de stad, die veel te uitsluitend in materiee- le richting ging, is heden een Hin ken stap den intellectuelen kant uitgegaan. En dat wel door de opening der R.K. Openbare Leeszaal, eene in stelling, waarvan zeer veel nut voor de bevolking kan worden verwacht. De plechtigheid was heel een voudig, maar toch waren de hoog ste kerkelijke en wereldlijke auto riteiten daar om door hun aanwe zigheid te toonen, dat zij de groote beteekenis der kloeke daad volko men beseffen. Elders in ons blad kunnen de lezers het verkoop der handeling lezen. Wij voor ons plaats onze den zeer eerwaardt het bestuur, die l een zoo grootsche beginnen. En hoe te beginnen. De stoutste verwachtingen wor den bij het binnentreden der twee keurig gemeubileerde zalen over troffen. Wie weet dat alle begin moei lijk is en dat boeken en periodie ken enorm veel geld kosten zal verbaasd staan over hetgeen nu reeds aanwezig is in de boekenkas ten langs de wanden, de couranten en illustraties op de Leestafels, de tijdschriften in de daarvoor aange brachte schappen. Prachtige encyclopaediën, stan daardwerken op rechtskundig, let- undig, geschiedkundig, philo- lisch, sociaal en ook technisch ed geven aan iedereen, die in itige zeer intiem ingerichte sn zijn kennis wil vermeer- f wetenswaardigheden op- te vinden wat

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1988 | | pagina 1