in >l bedrijf Profielschets nieuwe burgemeester aangeboden aan Houben B. en W. willen gemeentesecretarie verder afslanken r In dit nummer: 4 Schaatsen i Hieïït Profielschets Openbare bibliotheek 75 jaar 5 halen, 4 betalen! De plaatselijke overheid als efficiënt bedrijf BUREAU HUURSUBSIDIE VERHUIST Melis: «Binnen de beperkte mogelijkheden is er optimaal gewerkt» stü pag. 13 pag. 15 pag. 15 S», ede ^raRdpvnt Volksbibliotheekjes Panhuijsen DelOfecj s@ Koerier ari 1988-pagina 18 pag. 3 pag. 3 Brabant Oplage: 87.950 ex. komt int-Dionysius in mg rlei i Het gebouw van 11a P.E. topapparatuur Hog comfortabeler zomestudio en is it 10, Tilburg. WEEKENDRECLAME: f aan ïtarie en de rga- i tot Donderdag 25 februari 1988 32e jaargang nr. 1549 RENÈ SHUMAN TROS POPFORMULE OOK VERKOOP ZONNEHEMELS s Koerier bv louwes Vrijdag en zaterdag APFELSTRUDEL tilburg. ju les vernewe ZONNËKURËN Per keer 8,»~j 111 keer 75»-j Ook verkoop zonne-apparatuur BELLAIR Enschotsestraat 133, tel. 422769 X Hart van Brabant RIELSEWEG 875 5032 SB TILBURG 04248-1237 van nr. moet Iburg «bur- Bel nu voor afspraak 013-363383 Jitgave: De Tilburgse Dir. T. de Beer-Dc Oprichter: J.H.G. de Beer ZATERDAG 27 FEBRUARI AANVANG 20.30 UUR - TOEGANG 1. 12.50 redactie-advertentie-afdeling en administratie: N.S.Plein 14 - 5014 DA Tilburg Tel. 013/368805 sluitingstermijn voor advertenties en redactie dinsdagavond 22.00 uur Hoefstraat 151 Oerlesestraat 211 i medewerk itie van 191 /eer 70 en reorganisatie, waarbij natuurlijk vroegere tlle 280 «afvloeiende» secretarie- verhuist i Werken Bureau derdeel feeder is in- ,T._ ut opstellen kunne aarin wordt centiu uur. pag. 21 Rondom Hart v. Films Rechtdoen aan woonwagenbewoners Gemeenteberichten Kuituur/Amusement Afscheidsfeest Burg. Letschert Uit-agenda Cursussen 2e stadskantoor komt B W-besluiten Parochienieuws Autopraat Sport Jammer De heer Melis geeft desgevraagd te kennen het jammer te vinden dat een eensgezindheid nu enigszins tanende is na de uitlatingen van PvdA-wethouder Krosse. Melis: «Ik vind het jammer dat in dit stadium op deze manier de Melis is er in de nissie in alle open- :tievoorzitters rtijen hebben igen politiek i als raad te wam over re. burge- DeheerJ. Melis: «Moet ik dan in de hoogste boom klimmen en op ieder artikel af vliegen» Pneumatiek I rJlrn Hinonnfkzi^ veg 14 - tel. 013-321316 J verschijnt In geheel Tilburg, Golrle, Rlel, Loon op Zand, Udenhout, Berkel Enschot, Oisterwljk, Moergestel en Hllvarenbeek Kapelaan J.A. van Ierse), initiatief nemer tot de oprichting van de leesbibliotheek Sint-Dion’ 1909. Stadhuisplein 164 Tilburg-centrum 013/363383 FiliaalAlphenseweg 4C Baarle-Nassau Tel. 04257-7085 Deze keer wordt in het kader van onze serie TILBURG IN BEDRIJF de firma Panhuijsen belicht. Dit bedrijf dat van zichzelf zegt «doeltreffend in verpakken» te zijn, bestaat 85 jaar een door en door Tilburgs bedrijf. Op bladzijde 5 kunt u lezen wat er allemaal komt kijken bij het verpakken en het zorgen voor een goede verpakking. pag. 5 pag. 7 Pag- 9 Rond 1900 ontstaan er in Til burg, maar bijvoorbeeld ook in Goirle, bibliotheekjes voor de «ge wone man». Lezen begon meer alge meen te worden. Steeds meer men sen waren in staat een krant of boek te lezen, zeker nadat in 1901 de leer plicht was ingevoerd. De drang naar kennis was eind 19de, begin 20ste eeuw toen er grote veranderingen in de samenleving plaats vonden, sterk. Op velerlei manieren kon men aan leesmateriaal komen. In koffiehuizen lagen kranten ter inzage, colporteurs en straatventers verkochten brochures, teksten van bedjes en goedkope romans en de verschillende boekhandels in de stad, zoals Bergmans in de Heuvel straat, hadden een royaler aanbod in huis. In het Volksgebouw van de socialisten op de Besterd, bij de ka- 1 tholieke arbeidersbeweging geves- tigd in het gebouw van de Gilden bond in de Tuinstraat en in Goirle bij de Corporatie Rerum No varum van fabrikant Jan van Besouw was ook lectuur te verkrijgen of in te zien. In deze bibliotheekjes lag niet de straat- of sensatielectuur, zoals bij voorbeeld de brochures over de moord op Marietje Kessels. Voorop stond sociaal-geïnspireerde lectuur, die bijdroeg tot de opvoeding en emancipatie van de arbeidersklasse. Tot groot ongenoegen van de geestelijkheid had men bij de socia listen ook «verboden» boeken en kranten. Tilburg was nog zeer ka- Het Bureau Huursubsidie van de Gemeentelijke Woningdienst naar het kantoor van Publieke i aan de Vincentiusstraat 102. Huursubsidie is het enige on- 1 van de vroegere GWD dat niet in de nieuwe Vereniging Volks- sting Tilburg (WT), die vorige week van start is gegaan. In tegenstel ling tot de overige GWD-afdelingen blijft Bureau Huursubsidie een ge meentelijk bureau dat vanaf maandag 29 februari te vinden is bij de afdeling Volkshuisvesting en Bouwwerken Mensen met vragen over htiurge- Meeder is in- wenning of individuele huursubsidie -o het opstellen kunnen voortaan dagelijks in de Vin- personeelsplan. Daarin wordt centiusstraat terecht van 8.30-12.30 o ven - met redenen omkleed - uur. Telefonisch zijn de medewerkers mv v4 op welke formatieplaats komt van «huursubsidie» iedere middag ■n voor wie er binnen de dienst uitein- 15.00-17.00 uur bereikbaar via lelijk geen plaats meer is. Met ieder- 428770. ;en die van functie verandert, zal een De verhuizing van I k worden gevoerd. sidie is vooral van bek besluit van het B W-college sen die hun huursub 1 maart worden be- wenning rechtstreeks iscommissie Algeme- uitbetaald willen 22 maart beslist ders van de WT v. vervolgens het college n.a.v. die be- huursubsidie of huurgewenning willen spreking definitief over structuur, for- aanvragen voor het tijdvak juli 1987 - matieplan en bezuiniging. juli 1988 moeten zich voorlopig tot dit - gemeentelijk bureau blijven wenden. De aanvraag van huursubsidie vanaf het nieuwe tijdvak (juli 1988-juli 1989) loopt voor alle huurders van woning corporaties via die corporaties. In verband met de verhuizing naar PW is het Bureau Huursubsidie de rest van deze week gesloten. indruk gewekt wordt als dat er grote verschillen zouden bestaan in de uit gangspunten. Naar mijn mening zijn die verschillen er niet. Uiteraard is het de verantwoordelijkheid van de heer Krosse zelf om te zeggen wat hij zegt. We leven in een democratische samen leving. En als Krosse zegt: ik weet niet waar de landelijke CDA-politici mee bezig zijn of de provinciale, dan is dat voor zijn rekening. Dat neemt niet weg hij precies kan weten wat het CDA-Tilburg doet. Maar toch, dat ~'ort uitlatingen: het voegt niets toe in itieve zin». Willen de beleidsbepalers van de gemeente Tilburg eigenlijk, diep in hun hart, toe naar een volledig geprivatiseerd overheidsapparaat? Je zou het bijna gaan den ken wanneer je het proza leest waarin de nota «Heroriëntatie en reorganisatie van de secretarie» is gesteld. Deze nota vormt, samen met een brief over hetzelfde on derwerp die de gemeentesecretaris aan het college van burgemeester en wethou ders schreef, de basis voor het besluit van dit college om de in 1985 gevormde «be stuursdienst» verder aan te passen en te verkleinen. Aan de vooravon^ van een bijzondere gemeenteraadsvergadering spraken wij met de heer J. Melis, fractievoorzitter van het CDA Tilburg en voorzitter van de voorbereidingscommissie, een commissie die een profielschets heeft opgesteld voor de nieuw te benoemen burgemeeser van Tilburg. Inmiddels is die vergadering achter de rug want hij werd gisterenavond gehou- den. Speciale gast bij deze vergadering was de heer Houben, Commissaris van de Koning voor Noord-Brabant. De heer Hou- - --1 1 - - =z- ben kreeg de profielschets overhandigd. Daar ging een officiële vaststelling door de gemeenteraad van de profielschets aan f vooraf. Ook werd tijdens deze bijzondere vergadering een vertrouwenscommissie ingesteld die gesprekken gaat voeren met de burgemeesterskandidaten. Dat laatste zal op vertrouwelijke basis gebeuren. In ons gesprek benadrukte de heer Melis als voorzitter van de voorbereidingscommissie dat die commissie waarin alle fractievoorzitters van de gemeenteraad vertegen- -1 - woordigd waren met uitzondering van Links Akkoord, steeds in aile openheid heeft gewerkt en dat in de beperkte ruimte die M JFde commissie had, zelfs optimaal gewerkt is. «We hadden de keuze uit niets doen en de zaak aan de ommissaris, de Minis- ter van Binnenlandse Zaken en het Kabinet laten of om binnen smalle grenzen onze wensen kenbaar te maken. Dat laatste hebben we gedaan. Want wij mogen als afgevaardigden van de I ilburgse bevolking onze verantwoordelijkheden in deze nu -- - |aten liggen». Volgens de heer 1 voorbereidingscommissie heid gewerkt. «Alle fract van de deelnemende partij er naar gestreefd hun eig< niet profileren maar om zorgen dat er duidelijkheid kwa de manier waarop de nieuwe Aan het begin van de nota «Her- duktie wordt onherroepelijk afgestraft oriëntatie» lezen we «In het particu- in de vorm van een teruglopend van I llere bedrijfsleven dwingt de concur- marktaandeel of van te smalle winst- ArfAVOXAVUl rentje de ondememingen ertoe zich bij marges. Kostenbewust opereren is van Uw warme bakker voortduring rekenschap te geven van levensbelang». Elders is sprake van Reeds meer dan 100 jaar de doelmatigheid waarmee de goede- «instrumenten om de marketing in het ren en diensten worden geproduceerd, gemeentelijke overheidsbedrijf gestalte Tekortschietende efficiency in de pro- te geven». Gevolg van het in nota en brief de orde gestelde, is o.m. een secrete die door overheveling van taken verdere afslanking inkrimpt van 350 medewerkers die er na de reorg nisatie van 1985 over zijn gebleven 1 ongeveer 70 employees. De reorganisatie,-- niet alle 280 «afvloeiende» secretarie- medewerkers ook de gemeentelijke dienst moeten verlaten, levert aan be zuinigingen 800.000 gulden op, een ton minder dan eigenlijk de bedoeling was. opgaat i Enerzijds wordt de reorganisatie be- huisvest reikt door sommige afdelingen op te heffen, samen te laten gaan met andere of over te hevelen naar een andere dienst dan de secretarie, anderzijds zullen sommige «gespaarde» afdelin gen fors moeten inleveren aan perso neel en materieel. Gemeentesecretaris F. middels begonnen met van een p- aangegeven wie er en del een die gesprek Het b zal op vrijdag 11 sproken in de raads ne Beleidszaken. Op Igens het college ing definitief over HEERENLUX-VERF sterk verbeterd in kwaliteit dubbeldekkend nu weer in Tilburg Ter kennismaking tot 1 maart a.s. 20% korting Alléénverkoop J. VAN LOON-OTTEN Hasseltstraat 178 Hoek van Hogendorpstraat Goede voorlicNirg badlakenservice volop parkeerplaats meester van Tilburg benoemd kan worden. Op grond van dat uitgangs punt heb. ik gesprekken gehad met de neer Houben en de heer van Dijk, de minister én op grond van de diverse uitlatingen in de pers. Ik heb hen ge vraagd wat de Tilburgse gemeenteraad voor invloed kon hebben en beide heb ben mij geadviseerd dat Tilburg haar eigen verantwoordelijkheid moest ne men. Dat betekende dus o.a. een po- voorziji fielschets opstellen. Wel werd mij dui- dat hij delijk gemaakt dat onze invloed be- perkt is. Welnu: we hebben nu gedaan soort wat binnen onze mogelijkheden lag, posit SSKET Niet bij voorbaat oordelen hebben dus duidelijk voor onze eigen Over de vele publicaties rondom de verantwoordelijkheid gekozen door de benoeming van de nieuwe burgemees- procedure zorgvuldig af te werken, ter heeft de heer Melis zijn eigen ge- Daar heeft de bevolking recht op», al- dachten. «Wat moet ik doen? Iedere dus de heer Melis. keer als ik iets lees wat niet waar is? Lees verder op blz. 5 LET OP het is weer in Piusplein oud PONDEROSA gangers oud MIDWAY gangers oud LA CABANE gangers 1e maandelijkse avond vrijdag 22 januari 22.00 uur j tholiek. Het waren de pastoors en kapelaans die bepaalden wat wel en niet kon. Het is dan ook niet vreemd dat de geestelijkheid zich met de volksbibliotheekjes ging be moeien. Er werden in het begin van de 20ste eeuw parochiebibliotheken opgericht die na de hoogmis op zon dag open waren en boeken uitleen den voor twee cent per week. Op 8 oktober 1909 wordt door kapelaan J. van lersel en enkele «jongemannen» uit de «gegoede stand» de «Nieuwe Tilburgsche R.K. Leesbibliotheek St.-Diony- sius» geopend. De bibliotheek was gevestigd bij boekhandel A. Berg mans in de Heuvelstraat. De biblio theek was opgericht om de versprei ding van lectuur van «laag allooi», zoals dat zo fraai heette, tegen te gaan. De geestelijkheid waakte er voor dat het «slechte» en «verderfe lijke» niet aan bod kwamen. Socia listische lectuur, maar ook veel ro mans mochten niet gelezen worden. Het was deze bibliotheek St.-Diony- sius die aan de wieg stond van de leeszaal die Tilburg in 1913 zou krij gen. Het mag nog één keer: schrijven over schaatsen. Gelukkig want wat is er leuker dan te schrijven over schaatsen als er niet geschaatst kan worden op natuurijs? Jawel, wel op kunstijs maar dat weten we onderhand wel. Daarom kan dit stukje niet over het schaatsen op natuurijs gaan maar over ovaaltjes draaien op kunstijs, in Calgary na tuurlijk. Oh Ykema, krabbelaar, mis- peerder, zilveren medaillewinnaar, oh toonbeeld van Friese nuchter heid: bedankt. Bedankt voor die glanzende rit en bedankt voor de bevestiging van je reputatie want gevallen ben je weer. Even schitter de je op een plaats waar weinigen je verwacht hadden om na die blin kende hoogte weer snel het dal in te tuimelen. Oh Hein, oh Hein, hoe moet dat nou met je? Jij weet het niet, Gemser weet het niet, wie weet het wel? Wat is er fout gegaan en waarom? Je laatste rondje op de 1.500 meter legde je net zo snel (of langzaam in jouw geval) af als Gerard Kemkers zijn laatste rond je op de 10.000 meter. Zelfs Hans van Helden was sneller op jouw af stand maar dat zul je wel weten. Oh Hein, kom terug want je hebt laten zien dat je het kunt, dat je het hebt! Leo, oh Leeeeoooo, een beetje pech op de 5.000 meter want waar om moest verdorie nou Gustafson nd jou starten. Omdat ie vorig jaar niks in de pap te brokkelen had, daarom, zo beslisten de reglemen ten. Jammer, jammer, maar zilver is ook niet niks en over vier jaar (oh ironie) doet volgens Heinze Bakker Gustafson toch niet meer mee. Dat er dan weer wel anderen zullen zijn is Bakker vergeten maar daar komt ie nog wel achter. Over vier jaar vermoedelijk. Oooh Leeeooo, wat zat je er dooooor op de 1.000!!! Net zoals Hans van Helden later die avond Het ging net niet goed en het was te zien, de vonk ontbrak leek het wel. Brons. En weer die Gustafson verdorie. Jij een bloedhond? Welnee, een haze wind! Gerard., oh Gerard... oh Gerard! Oh, oh, oh, oh! Je hebt goud verdiend maar niet gekregen. Dat gebeurt vaker bij mensen: minder krijgen dan je eigenlijk ver dient. Majestueus was je bij voor baat verloren strijd en toen je die Rus pakte en die andere nog in het klassement voorbij streefde, toen, oh Gerard! Brons won je al op 5.000, gelukkig. Maar oh, oh, oh, wat als je niet...? Nog wat oh-tjes voor Karlstad, voor Dan Jansen en voor die losse- veter-koel-strikkende Japanner. De laatste O, een grote, bewon derende O, is er voor jou, Ivonne van Gennip, gouden Ivonne. Zoals Ria Visser zei: «Daar zijn geen woorden voor». Ze zijn er wel, maar of het de juiste zijn? Geweldig, Ivonne, zoals je reed, oh wat was dat mooi die 3.000. Als je de 5.000 rijdt, dan kun je verze kerd zijn van vele kijkers. Bij jou kan het niet meer stuk! O, O, O, O, Ivonne. HICI=’ ransportwielen tilburg piles vemeweg.14 1 De profielschets die gisteren is overhandigd aan de heer Houben, Commissaris van de Koningin voor Noord-Brabant bestaat uit een aantal punten. De belangrijk ste daaruit. De nieuwe burge meester moet d<x>r en d<x>r demo craat zijn. Hij zal er zorg voor moeten dragen dat de bevolking en de gemeenteraad steeds op tijd geïnformeerd is over alle belang rijke ontwikkelingen. Hij zal moeten bevorderen dat alle ge- meenteraadsfracties hun inbreng kunnen leveren en dat die inbreng gerespecteerd wordt. Van de nieuwe burgemeester wordt voorts verwacht dat hij over ruime bestuurlijke ervaring beschikt en dat hij heel goede leidinggevende capaciteiten heeft. De nieuwe burgemeester moet een brede in teresse hebben voor ontwikkelin gen op sociaal, economisch, tech nologisch en communicatief ge bied. Hij moet in staat zijn om een wezenlijke bijdrage te leveren aan de versteviging van de econo mische en werkgelegenheidsposi- tie van Tilburg en de regio. Hij moet representatief zijn en een goed gevoel voor public relations hebben. De nieuwe burgemeester moet vanuit een eigen visie weten te sturen binnen de daartoe uitge zette of nog uit te zetten grenzen. Hij zal goede contacten moeten kunnen leggen en onderhouden met de Tilburgse bevolking, in stellingen, organisaties, bedrij ven, etc. Hij moet niet te saai zijn, moet humor hebben en kun nen relativeren. Natuurlijk n hij affiniteit hebben met Tilt en Brabant en hij moet graag I gemeester van Tilburg willen worden. Hij moet méér dan één periode burgemeester kunnen zijn (een periode is zes jaar). Bij gelijkwaardige kandidaten geniet een vrouw de voorkeur en extra aandacht wordt aan de Commis saris gevraagd voor vrouwen die solliciteren. Het gebouw van de Gildenbond in de Tuinstraat. Dit nog steeds be staande pand huisvestte één van de bibliotheekjes die Tilburg in het begin van de 20ste eeuw rijk was. De verhuizing van Bureau Huursub sidie is vooral van belang voor de men sen die hun huursubsidie of huurge wenning rechtstreeks door dit bureau uitbetaald willen krijgen. Ook huur ders van de WT (ex-GWD), die nog huursubsidie of huurgewenning willen aanvragen voor t juli 1988 moeten ihaalje^J

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1988 | | pagina 1