Buitenlandse jongeren komen moeilijk aan een kamer in Tilburg Burgemeestersbenoeming niet van een leien dakje Maatschappelijk Werk sluit wijkbureau Korvel i Verboden te duiken Vrouwen bond FNV In dit nummer: T I Meerderjarig i Rapport wijst uit: Leden en lectuur voor 1900 Bezuinigingen blijven dóórwerken: Openbare bibliotheek 75 jaar 5 halen, 4 betalen! Bat 77 GRATIS zie pagina 2 «Belangen van Tilburg worden verkwanseld» Van Lieshout Gemeente-pagina Tilburg op pagina 7 ari 1988-pagina 24 s@ Koerier Oplage: 87.950 ex. P.E. Twijfels komen Het centrum van Tilburg, de Markt met stadhuis en kerk, omstreeks 1880. WEEKENDRECLAME: SIGF* transportwielen Donderdag 18 februari 1988 32e jaargang nr. 1548 ohm derde van de gevallen discriminatie ge constateerd. Uitgave: De Tilburgse Koerier bv^ Dir. T. de Beer-Douwes Oprichter: J.H.G. de Beer Vrijdag en zaterdag SPIEGELEIEREN -tel. 013-321316 A (sJS ÈlëVOBljD^ /C k tilburg mies verneweg HEERENLUX-VERF sterk verbeterd in kwaliteit dubbeldekkend nu weer in Tilburg Ter kennismaking tot 1 maart a.s. 20% korting Alléénverkoop J. VAN LOON-OTTEN Hasseltstraat 178 Hoek van Hogendorpstraat in een op ons ik niet jongere, werden een- F dvertenties en ld 22.00 uur Doorgaan of stoppen Als het plaatselijke CDA ling neemt, wat dan «Het we door moeten gaan' c heus nog wel een- In verband met de verhuizing zijn de bureaus aan Korvelplein en Zwijsen- straat volgende week, van 22 t./m. 26 februari, gesloten. Het is geopend: ma. t/m vrij, van 12.00-18.00 u. Uw warme bakker Reeds meer dan 100 jaar Rondom Hart van Brabantpag. 3 Wijnpraatjepag. 3 Cursussen.pag. 5 Filmspag. 5 Kuituur/Amusementpag. 9 B W-besluitenpag. 11 Uit-agendapag. 11 Parochienieuwspag. 13 Politieberichtenpag. 14 Autopraatpag. 15 V^Sportpag. 17j Hoefstraat 151 Oerlesestraat 211a De Tilburgse PvdA wethouder J. Krosse is er erg duidelijk oven «De belangen van Tilburg worden verkwanseld door de lan delijke en provinciale CDA. De rol van het plaatselijke CDA hierin is mij volkomen onduidelijk». Krosse deed deze uitspra ken in een interview dat wij met hem hadden, vorige week donderdag over de burgemeestersbenoeming in Tilburg. «Ik vind de hele gang van zaken tijdens de ziekte van burgemeester Letschert en nu na het bekendmaken van zijn definitieve afscheid beneden elk niveau. Tijdens de ziekte van Letschert werd er al uit landelijke CDA-kringen gelekt. Door wie is onduidelijk want er staan nooit namen bij. En dat lekken gaat door zoals onlangs weer bleek uit een artikel in de Stem van 6 februari dat de kop heeft: Brokx razend op Brabantse politici. De manier waarop in die landelijke en provinciale CDA-kringen omgegaan wordt met lokaal bestuur vind ik uiterst bedenkelijk», aldus een verbolgen Krosse afgelopen donderdag. Eh SEmncESSjl Pneumatiek tilburg. jules verneweg 14 -1 Buitenlandse jongeren kunnen in Tilburg maar moeilijk aan een kamer komer niet omdat zij het niet kunnen betalen of doordat er zo weinig kamers te staan, maar omdat ze gediscrimineerd worden. Dat blijkf uit een vorig schenen rapport, waarin het Jongeren Advies Centrum (JAC) en het Meldpunt Discriminatieklachten verslag uitbrengen van een onderzoek naar discriminatie op de Tilburgse kamermarkt. Dit j Vrouwer Vrouwenbond komt langen verdeling v taalde arbe inkomenspos zelfstandighe staat de Vr I.v.m. Alle mededelingen overzich telijk op een vaste plaats: ad vertenties over o.a. hinder wet en bestemmingsplannen, aankondigingen van raads- en commissievergaderingen en tal van wetenswaardighe den voor de Tilburgse bevol king. In het IMW-pand aan het Korvel plein 11 blijft overigens wel het Cen traal Bureau gevestigd, alsmede werkvorm Begeleid Wonen en Stichting Asielzoekers. De W aarderingsschaal Meestal bestond de discriminatie hier uit dat Nederlandse belangstellenden uitgenodigd werden om naar de be wuste kamer te komen kijken, terwijl de buitenlandse jongere to dat de kamer al was verhuurd of dat men bij voorkeur een studerende jon gere op de kamer zag. Wat dat betreft blijken buitenlandse jongeren zich aan de verkeerde kant van de «waarde ringsschaal» te bevinden, die de ge middelde particuliere kamerverhuur- „„r hanteert: het positiefst wordt een «rustige Nederlandse meisjesstudent» °>*waardeerd, terwijl een «werkende „„itenlandse jongeman» als commen saal het minst gewild is. Je kt i alleen van discriminat Alleen op deze manier kan het IMW zijn kenmerk van eerstelijn ningen handhaven die kort vatten is als «Overal bere reet beschikbaar». In de j kent dit immers dat lijk Werk op elk u nacht en 7 dagen per en beschikbaar moet naast op werkdagen de bi 8.30 tot 18.00 uur voor clië: staan. Het kunstwerk bij het N.S.-Plein blijft mensen inspireren om er wat mee te doen. Dit loodrechte compromis heeft al heel wat stof doen opwaaien en menigeen heeft zich afgevraagd wat het nou voorstelt en of het wel kunst is. Wel of geen kunst, dat is met carnaval juist niet van belang of net wel; het ligt er maar aan hoe je daar tegenaan kijkt. Een (of meerdere) caranvals- vierderfs) heeft het antwoord gevonden. Dit kunstwerk is een duiktoren waar je niet vanaf mag duiken, waarschijnlijk omdat het water te laag staat. On gelukken blijven dan niet uit. Heeft de uitvinder van de nieuwe betekenis van dit kunstwerk zich laten inspireren door de overstromingen die op de plaats waar het geval staat vroeger na hevige regenval voorkwamen? Als dat zo is dan is er door het verbodsbordje een compromis gesloten tussen het heden en het verleden. Dat is kunst, dat is ware kunst die navolging verdient. jns-voorzie- ^t samen te reikbaar en di- praktijk bete- at het Maatschappe- uur van de dag of week bereikbaar zijn terwijl daar- de bureaus van vdënten open- Bergqp Op 24 februari wordt er in de ge meenteraad gepraat over de burge meestersbenoeming. «Wanneer we dat debat hebben in de gemeenteraad, het gaat dan over de profielschets, dan lijkt me dat een prima gelegenheid voor het CDA om kenbaar te maken waar ze staan. Het mag ook eerder». Voor alle duidelijkheid voegt Krosse aan het einde van het interview er aan toe te praten als één van de voorman nen van de PvdA-Tilburg en ook het standpunt van de partij in deze te ver woorden. «Maar het gaat mij ook om het dagelijks bestuur. Daar draag ik mede verantwoordelijkheid voor. Mij Lees verder op blz. 5 verschijnt In geheel Tilburg, Golrle, Rlel, Loon op Zand, Udenhout, Berkel Enschot, Olsterwljk, Moergestel en Hllvarenbeek Dat de bezuinigingsrondes, die de gemeente Tilburg sinds 1982 noodgedwongen door het ambtelijk apparaat en allerlei andere van haar afhankelijke instellingen en instituten laat razen, met name de welzijnssector in Tilburg, zwaar hebben ge- /j| troffen is wijd en zijd bekend. Wie echter mocht menen dat de snijmachine der 11 inkrimpingen hier zo langzamerhand wel tot stilstand is gekomen, heeft het mis. i Zo moest nog afgelopen week het Instituut Maatschappelijk Werk Tilburg- II Goirle (IMW) besluiten een van zijn wijkbureaus in de oude stad, dat aan het Kor- W velplein 11, op te heffen. Vanzelfsprekend betreuren bestuur, directie en team van het IMW deze stap bijzonder, vooral ook omdat het werk en daardoor de hoofdzaak tot aanwezigheid van het IMW met name ook in Tilburg Zuid-West in omvang en intensiteit eigenlijk alleen maar toe neemt: hoewel de behoefte aan het IMW-bureau op Korvel dus steeds groeit moet het toch verdwijnen. Dat komt omdat de steeds voort gaande inkrimping van het personeels bestand het niet langer mogelijk maakt om alle IMW-wijkbureaus op een ver antwoorde wijze te bemensen. Zo doende wordt het wijkbureau Tilburg Zuid West met ingang van 1 maart a.s. samengevoegd met wijkbureau Zuid oost, dat is gevestigd aan de Bisschop Zwijsenstraat 14 A en voortaan wijk bureau Zuid gaat heten. Het bureau is telefonisch bereikbaar onder nr. 367175. Het onderzoek is gedaan omdat al gemeen bekend is dat buitenlandse jongeren (Turken, Marokkanen, Antil- lianen, Surinamers, e.a.) slechts met de grootste moeite een kamer kunnen be machtigen en omdat er bij het kamer- bemiddelingsbureau van het JAC sig nalen binnenkwamen dat dit te wijten zou zijn aan discriminatie door ver huurders. Het onderzoek leidde tot een bevestiging van deze signalen: tussen juli en september van het vorig jaar is er 216 keer telefonisch geïnformeerd naar 87 kamers. Er is dus maar één on derzoeksmethode gebruikt, die helaas verbluffend effectief bleek. Telkens mid werd er naar te huur aangeboden ka- der mers geïnformeerd door achtereenvol gens een (of meer) buitenlandse jonge- gewê ren en door een Nederlandse jongere, buiti Naast enkele twijfelgevallen werden saai op deze «eenvoudige» manier in een- overigens niet Of de plaatselijke PvdA zich non houdt aan het vervolg van de procedu re, meepraten en beoordelen in de ver trouwenscommissie, is nog maar de vraag. Krosse hierover: «De twijfels beginnen nu wel te komen, zeker na wat er allemaal in de krant gestaan heeft. Moet je er nog mee doorgaan zo vraagt Krosse zich af. Want wat zit hem dwars. «Her en der vind je dat het een soort troostprijs is om burgemees ter van Tilburg te worden en v zou het een soort rehabilit Jr zijn meer van dat soort uit ’en. Ik vind dat werkel iu getuigen wat niet 1 Niet voor Tilbu“ J stad razem Adriaan van der Willigen was omstreeks 1800 een van de weinige Tilburgers die een eigen biblio theek bezat. Boeken moesten in Den Bosch of Antwerpen gekocht worden. Van der Willigen was ook lid van een leesgezelschap. Zoals bekend heeft burgemeester Letschert van Tilburg zijn ambt voor tijdig neer moeten leggen i.v.m. ziekte. Wie gaat Letschert opvolgen, dat is de hamvraag. Een van de eerste namen die viel was die van Brokx. Brokx gaf echter te kennen liever burgemeester van Eindhoven te worden dan van Til burg. Dé kandidaat voor Eindhoven was echter oud-PvdA-minister van Onderwijs Jos van Kemenade. Van Kemenade is het daar geworden on danks pogingen van Brokx om die toch maar bur- Naar verluidt inderdaad gesolliciteerd naar de vakante burgemees- t in Tilburg maar naar we mo- "■’rnen is dat niet van harte ge- Sinds 1 januari zijn jongeren vanaf 18 jaar meerderjarig. Een gevolg daarvan is dat de ouder lijke macht ophoudt bij 18 jaar. De ouders blijven wel finan cieel verantwoordelijk totdat de jonge meerderjarige 21 jaar is. Zo houdt nu het recht op hulp in een aantal gevallen op bij 18 jaar (bijvoorbeeld hulp in pleeggezin of internaat). Het recht op uitkering is ook niet verbeterd voor de nieuwe meer derjarigen van 18 tot 21 jaar. Het kabinet heeft zelfs plannen om de uitkeringen voor zelf standig wonende jongeren ver der in te perken. Over de verlaging van de meerderjarigheidsgrens is nu een uitgebreide informatie-bro- chure verschenen. Deze is gra tis verkrijgbaar bij het JAC, waar je ook voor meer informa tie of advies Het JAC is ge vestigd in de Willem II-straat 45, 5038 BC Tilburg, tel. 013- 435977. redactie-advertentie-afdeling en administratie: N.S.Plein 14-5014 DA Tilburg Tel. 013/368805 sluitingstermijn voor adve redactie dinsdagavono Voordat er in het begin van de 20e eeuw bibliotheken voor ieder een werden opgericht in Tilburg, was lezen eigenlijk vooral iets voor de gegoede burgerij. Zo rond 1800 waren nog maar weinig Til burgers het lezen machtig. Er wa ren wel een aantal scholen ver spreid over de stad, maar het on derwijs stelde niet erg veel voor. Veel kinderen moesten trou wens meehelpen op het land, hout sprokkelen of andere brandstof verzamelen of wol pluizen en ga ren spoelen. Soms gebeurde dat na schooltijd, als het druk was bij het werk werd er een tijdje geen onderwijs gevolgd. Ook later in de 19de eeuw toen het «schoolgaan» bij de nonnen en fraters min of meer «ver plicht» werd, leerden de kinderen nog niet echt veel. Een beetje re kenen, wat lees- en schrijfoefenin gen en vooral de catechismus goed van buiten leren, veel verder kwamen de meeste boeren- en ar beiderskinderen niet. De weinige Tilburgers die in de vorige eeuw wel konden en wil den lezen moesten de nodige moeite doen om aan lectuur te komen. Kranten, tot 1865 van buiten de stad, waren er bijvoor beeld in «de Phil», de sociëteit Philharmonic waar het voor de fabrikanten na gedane arbeid goed toeven was. In de Tilburgse boekhandels, die aanvankelijk aarzelend van de grond kwamen, was geen overdadig aanbod aan literatuur. Naast wat studieboe ken en een enkele roman was het vooral stichtelijke lectuur wat het geen stel ling neemt, wat dan «Het speelt bij ons of we door moeten gaan en daar zal ook heus nog wel een gesprek tus sen de fractievoorzitters over plaats vinden. Ik vermoed dat bij ons in dis cussie komt: niet doorgaan ajs het CDA niet openlijk vertelt dat de ge sprekken in de vertrouwenscommissie nog zin hebben in de zin van een voor dracht van het plaatselijk niveau aan de Commissaris van de Koningin. Als het zo is dat één van de personen die genoemd is, nu al ’persona non grata’ is, dan vermoed ik dat bij ons gezegd wordt: dan houden we er mee op want dan had dat maar eerder moeten blij ken. Als dat niet is, de namen van de sollicitanten zijn bekend, en als achter af blijkt dat het onjuiste informatie is, dan zullen we daar een gigantische hei sa over maken. Als één van de perso nen niet acceptabel is voor het CDA dan hadden ze dat al moeten zeggen», aldus een dreigende Krosse. «Nu alles naar buiten komt, moeten ze stelling nemen. Brokx wordt in een hoek ge duwd. Als het CDA dat goed vindt, dan is het ’schluss’ voor ons. En dat zou uiterst vervelend zijn want dan be gint de nieuwe burgemeester met een verdeeld college en een verdeelde ge meenteraad». aanbod bepaalde: missalen, cate chismussen, heiligenlevens. Wie wat meer wilde lezen moest zelf een bibliotheek opbou wen of kon lid worden van een leesgenootschap, verenigingen van artsen, notarissen, fabrikan ten en een enkele geestelijke die gezamenlijk boeken aanschaften. In met de hand geschreven regle menten werd door deze leesgezel schappen vastgelegd wat men wel en niet mocht lezen, inschrijfgel den, boetebepalingen, enz. Met deze besloten genootschappen zijn we nog ver af van de latere openbare leeszaal. jaar bestaat de landelijke 'enbond FNV 40 jaar. De op voor de be- van vrouwen. Een eerlijke van betaalde en onbe reid, verbetering van de positie en ekonomische igheid van vrouwen, daar Vrouwenbond voor. het 40-jarig jubileum houdt de Vrouwenbond Onder al haar afdelingen een ledenwerfactie. Om de afdeling hiermee te felici teren brengt de landelijke voorzit ster van de Vrouwenbond, Maria van Veen (vroeger aktief in Til burg) op 18 februari een bezoek, aan de afdeling. Overigens is het voor Tilburg dit jaar dubbel feest: de afdeling be staat 35 jaar, wat ze in april/ mei met een groot feest hoopt te vieren. Tenslotte: de Vrouwenbond af deling Tilburg houdt maandelijks een thema-/diskussiebijeenkomst over diverse onderwerpen. Donderdag 25 februari zal het gaan over sociale zekerheid. De avond wordt gehouden in het Vrouwencentrum, Nieuwlandstraat 43 in Tilburg en begint om 20.00 uur. Informatie over de Vrouwen bond is te verkrijgen bij Nel Win kel, Nieuwlandstraat 39, Tilburg, tel. 013-321230. imen; op grond van etnische afkomst spre- hft MddpZt Mentaliteit wijzigen Het zal, aldus de makers van het rapport, niet makkelijk zijn om aan dit soort discriminatie paal en perk te stel len. Je kunt ze natuurlijk strafbaar stellen, maar discriminatie valt in der- x gelijke gevallen moeilijk te «bewijzen». Ler ,van TdburS te w0£de“ T1,.?0™ Daarom zal betering in deze situatie BrokxczoH het een soort rehabilitatie eerder bereikt worden door een veran- aJn- Er “Jn. van mtla' dering van mentaliteit bij discrimine- tingen' dat werkehjk van een mgsteUenden rende kamerverhuurders En zolang niveau getuigen wat met kan en met naar de be- die verandering er nog niet is, advise maë' Niet voor Tilburg, de op een na kijken, terwijl ren JAC en Meldpunt Discrimina- g™?* stadvan het ruiden. Daar te horen kreeg tieklachten, als alternatief, te zoeken razend over. Ze doen net of naar mogelijkheden waarbij niet parti- Tllburë efe" achtertuintje is waar tuin- culieren, maar de (gemeentelijke) over- man A of tuinman B het toezicht mag heid of een woningbouwvereniging op- êaan ,houden: doen daar Tilburg treedt als kamerverhuurster. kwaad mee door elke keer dat soort Over dat advies kan de gemeente- te laten lekken °f bijeen- raad zich nu, aan de hand v£i dit rap- komsten te organiseren waar dan een buitenlanders - een rapport over de dus Krosse. kansen van etniese jongeren op de Til- - ds commen- burgse kamermarkt - is o.m. verkrijg- - kunt hierbij baar bij het JAC, Willem II-straat 45, iiscriminatie Tilburg, tel. 43.59.77. I .zzztzr stoel te bezetten. Dan t voor- gemeester van Tilburg riekte, zou Brokx inderdaad hebben r ters-post gen aannemen gaan. Inmiddels is ook bekend dat er an dere kandidaten vanuit het CDA naar voor zijn geschoven. Dat zijn burge meester D. Burgers van de gemeente Rosmalen, oud-staatssecretaris M. van Amelsvoort, oud-staatssecretaris M. van Rooijen en de huidige burgemees ter van Borsele mr. G. v.d. Heuvel. Geen PvdA-er. «Nee», zegt PvdA- wethouder Krosse, «geen PvdA-er. Wij, de PvdA, hebben er vrede mee dat er in Tilburg voor de komende ja- ren een uitermate deskundige CDA-er benoemd gaat worden. Wij hebben dan ook signalen afgegeven naar het CDA: dames en heren lever onsje bes te kandidaat. Net zoals wij dat in Wethouder Krosse. drie zijn. Dan kan hier via de vertrou- wenscommissie een voorkeur worden uitgesproken voor de beste kandidaat. Dat was onze lijn, we hebben ons aan de procedure gehouden». «Het had allemaal in pais en vree en tot instemming van ons (PvdA - red.) afgewerkt kunnen worden. Wij hebben ons erbij neergelegd dat de verhoudin gen zijn zoals ze zijn en dat het een CDA-plaats blijft. Door de hele gang van zaken nu, daardoor kom je - nog positie van ’wat krijgen we nu edu- bordje geschoven?’ Daar kan i tegen. Zonder dat ik zeg wie ze naar voor moeten schuiven, dat moeten ze zelf als partij uitmaken, dat is hun ver antwoordelijkheid. Het verkwanselen van Tilburg steekt me erg, dat reken ik ze zwaar aan. Landelijk, ook provin ciaal en plaatselijk verwacht ik van het CDA dat ze daar stelling tegen nemen. Dat doen ze niet. Het blijft allemaal stil. Ik wil onderhand wel eens weten wat de plaatselijke CDA van de hele gang van zaken vindt. Daarbij zeg ik niet dat ze aan moeten geven welke kandidaat vóór hen het meest geschikt is. Dat kan in de vertrouwenscommis sie en in overleg met de andere partij en. Tot nu toe is dat overleg heel goed geweest maar ik krijg het angstige ge voel dat men er hier intern nog niet uit is en dat er wellicht verdeeldheid is. Ik weet het anders niet goed te verklaren dat het CDA hier geen stelling neemt tegen al die ontwikkelingen», aldus Krosse.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1988 | | pagina 1