o 75 j aar bibliotheek in Tilburg I Afscheid van prof. dr. D.B.J. Schouten De wetenschap begeleidt Willem II naar de top Carnaval of schaatsen Wel of geen extra geld voor de Bibliotheek L/Mi In dit nummer: Jubileumjaar ingehuldigd KUB doet onderzoek naar veiligheid en marketing bij voetbalclub SILVIO ÏËsslisS^ 5 halen, 4 betalend Van Lieshout VERSTEEG’S WILDPALEIS - Gemeente-pagina Tilburg op pagina 7 1.50 EEKELS NAAIMACHINES uari 1988 - pagina 24 Oplage: 87.950 ex. Henk van Doremalen ijaar Profiteer dit weekend van de extra voordelige aanbiedingen P.E. WEEKENDRECLAME: Tilburg per stuk 500 gram De dddt - Verse tamme konijnen 500 gram Na bijna 40 jaar in belangrijke mate de economiebeoefening aan de Tilburgse universiteit te hebben bepaald, neemt prof. dr. D.B.J. Schouten op morgen Stadhuisplein 164 Tilburg-centrum 013/363383 FiliaalAlphenseweg 4C Baarle-Nassau Tel. 04257-7085 OOK VERKOOP ZONNEHEMELS Een kijkje in Tilburgs eerste leeszaal, gevestigd boven boekhandel Bergmans in de Langestraat. turele struc- Uw poelier de vakman pen, 2 slotte grave i Vrijdag en zaterdag CHOCOLADE-TOMPOEZEN X Hart ivan Brabant RIELSEWEG 875 5032 SB TILBURG 04248*1237 -tel. 013-321316 j HEERENLUX-VERF sterk verbeterd in kwaliteit dubbeldekkend nu weer in Tilburg Ter kennismaking tot 1 maart a.s. 20% korting Alléénverkoop J. VAN LOON-OTTEN Hasseltstraat 178 Hoek van Hogendorpstraat ZATERDAG 6 FEBRUARI AANVANG 20.30 UUR - TOEGANG f. 5,- Extra grote kuikenbouten 1.25 weer is op de rustige van een wa de frisse Miljoenen heeft «de moeten hebben nagela- Donderdag 4 februari 1988 32e jaargang nr. 1546 verschillend is... redactie-advertentie-atdellng en administratie: N.S.Plein 14- 5014 DA Tilburg Tel. 013/368805 sluitingstermijn voor advertenties en redactie dinsdagavond 22.00 uur *ksgeb de Besterd plaatsen kreeg week een bot. Dr. Jan Weijers, de eer,.„ van de Tilburgse leeszaal (van 1 zijn overlijden in 1917). erste voorzitter J (van 1912 tot 1917). 'Uitgave: De Tilburgse Koerier bv^ Dir. T. de Beer-Douwes Oprichter: J.H.G. de Beer Uw warme bakker Reeds meer dan 100 j Hoefstraat 151 Oerlesestraat 211a Hasseltstraat 295, tel. 423877 DE NIEUWSTE OVERLOCK 4-draads - 2-naalds - - van 999,- NU voor 849,- Tevens gebruikte overlocks v.a. 699,- Hasseltstraat 209, tel. 366238 (hoek van Bijlandtstraat) SEmrRESS]] Pneumatiek tilburg. jules verneweg 14 -1 orkest bekent I er beslist maken. Koerier Alle mededelingen overzich telijk op een vaste plaats: ad vertenties over o.a. hinder wet en bestemmingsplannen, aankondigingen van raads- en commissievergaderingen en tal van wetenswaardighe den voor de Tilburgse bevol king. werken en encyclopedieën, waar men dictionnaires en geïllustreerde tijd- ergadering werd geno- schriften kon inzien, ontbrak nog in in het woord leeszaal. Tilburg, dat toen toch al ruim 50.000 l uburg al in inwoners telde. boeken en De arts Jan Weijers, J. Brouwers, de een verza- journalist Jan de Louw, onderwijzer P. gene paro- Willems, H. Mannaerts en fabrikan- -v™ -Eras gezelschap vooraanstaande Til- nu zo’n lees- ==0 SKI7 transportwielen reel Tilburg, Golrle, id, Udenhout, Olsterwljk, llvarenbeek verschijnt In gehe Riel, Loon op Zand, Berkel Enschot, C Moergestel en Hll Goede voorlichting en begeleiding topapparatuur airconditioned douches en badlakenservice volop parkeerplaats Het centrale thema in Schoutens af scheidscollege betreft de conjunctv* afwijkingen en de uiteindelijke st tuurverschuivingen ten opzichte van i denkbaar oorspronkelijk even- 1 V3J1 Jg Wg_ Constante subtopper de onderzoeken dragen, van- verschillende wetenschappe- invalshoek, bouwstenen aan om irodukt Willem II» nog aantrek- r te maken voor consument en Lees verder op blz. 5 weten dat niet en eigenlijk is dat heel jammer. De bekendheid van de biblio theek moet groter worden en dit jubileumjaar is bij uitstek geschikt om daar wat aan te doen», aldus Tulfer. Daarvoor had de voorzitter van de persclub uitgelegd dat die club een deel van de activiteiten die samenhangen met de festiviteiten voor haar organisatorische rekening heeft genomen. Een initiatief waarover de huidige directrice mevr. J. Meuwesse zeer te spreken was. «Wij maken slechte tijden door», aldus de directrice, «maar gelukkig wordt het toch een feestjaar, mede dank zij de persclub». 5 februari a.s. afscheid van de Afscheidscollege Katholieke Universiteit Bra- Te zijner ere organiseert de RRW aan het Fide lustrum van de u«i ideaal van een evenwichtige groei nz'“ niet hebben bereikt en wellicht nimmer (gedrag van autonome machten) zullen realiseren. .et woord ?r in Tilbi akele boeken en De arts iehuis, een verza- journalist Jan boeken in deze of gene paro- Willems, H. 1 ie na de zondagse hoogmis kon- tenzoon Gabriel 1 den worden geleend en een heuse dat men toen als volksbibliotheek van de katholieke ar- burgers betitelde, gingen beidersbeweging in het gebouw van de zaal oprichten. Gildenbond aan de Tuinstraat. In samenspraak met een censor, Dr. Zelfs had Tilburg al «gevaarlijke» M. Verhoeven, rector van het Cenakel, lectuur, want ook in het Volksgebouw die de «juiste» katholieke lijn in de ga- van de «rooien» op de Besterd kon ten moest houden komt men tot een men lezen. Op al deze plaatsen kreeg vereniging die de leeszaal zal gaan op men voor twee cent per week een boek richten. De eerste bouwsteen voor de mee. Openbare Bibliotheek Tilburg, die dit Een echte leeszaal, zoals die opge- jaar 75 jaar bestaat was daarmee ge richt werden «boven de grote nvie- legd. ren», waar studieboeken k opge- grote nvie- lagen, naslag- 120 bladzijden wetenschappelijk proza werden er maandag gepresen- Alletwee teerd, allemaal gewijd aan de bevorde- ujt ring van groei en bloei van Tilburgs lijke: L oudste voetbalclub. Voor beide onder- ^et «pre zoeksrapporten waren tamelijk jolige keJi jker titels verzonnen. «Voetbal Marke- J ting» heet, vrij naar Rinus Michels, het onderzoek van Carl v.d. Putten en Dr. William de Freytas naar produkt, as sortiment en (potentiële) klant van de subtopper Willem II. De schrijvers zijn verbonden aan de vakgroep Marketing en Marktonderzoek der economische faculteit. De andere studie is verricht door drs. Louis van Elderen en drs. Rogier van Wijk, beiden verbonden aan de vakgroep Cultuurwetenschap pen van de sociologische faculteit. De ze studie heet «Wat er aan moet ge beuren is dat er iets aan gedaan moet worden!» - een onderzoek naar veilig heid, betrokkenheid en supportersge- drag bij Willem II. Dit jaar viert de Openbare Bibliotheek Tilburg haar 75-jarig bestaan. Het startschot voor die festiviteiten werd gegeven afgelopen vrijdag 29 januari tij dens een bijeenkomst van Persclub Bourgondië in de schouwburg. De voorzit ter van de persclub, de heer E. Tulfer, brak tijdens de bijeenkomst een lans voor «de bieb» en wees op het algemene belang van die voorziening. Terecht attendeerde hij de aanwezigen op de penibele financiële situatie waarin deze instelling zich bevindt nu de bezuinigingen daar hard toeslaan. «De biblio theek is meer dan alleen maar een instelling die boeken uitleent Veel mensen Kalkoenpoulet Verkoop en reparaties van alle merken Hoofddealer Toyota van Tilburg e.o. Rondom Hart van Brabantpag. 3 Politie aan het woordpag. 5 Kans op CDA-burgemeester pag. 5 B W-besluitenpag. 9 M. Bierings 25 jaar D.S.W... pag. 9 Uit-agendapag. 11 Filmspag. 11 Kuituur/Amusementpag. 13 Camavalsnieuwspag.15 Politieberichtenpag.17 Parochienieuwspag.19 Radio Tilburgpag.19 Autopraatpag. 21 Sportpag. 23/25 V.Lnjr.: mevr. A. Duif, adj. dir. van de bibliotheek, de heer W. van Beerendonk, vice-vz. van Persclub Bourgondië, de heer E. Tulfer, voorz. van Persclub Bourgon dië, mevr. J. Meuwesse, dir. van de bibliotheek, Alies Grob, medewerkster van de bieb. Foto: Geert van Loon De afgelopen twee jaren viel car naval in een winterperiode die voor de schaatsers onder ons zeer gele gen kwam. De keuze was toen niet moeilijk en in het noorden kwam men op het ijs heel wat zuiderlin gen tegen die het camavalsrumoer ontvlucht waren. In alle rust over het Tjeukermeer of over de Beul- akker Wijde. Ver van alle feestge woel. Dit jaar zal het anders zijn hoewel de keuze ook niet moeilijk is: er valt namelijk weinig te kiezen want er is geen ijsEnkele onbe zonnen fanaten hier ter stede den ken er over om eerst naar de kunst ijsbaan ‘in Eindhoven te gaan om daar enige afstanden te rijden. De tijden willen ze dan opnemen. Ver volgens stappen diezelfde fanaten in de auto en begeven zich op weg naar Heereveen. Daar, op de over dekte kunstijsbaan, willen die hardrijders dezelfde afstanden rij den en dan recórds verbeteren. Ach, die kunstijsrijders, ze verzin nen vanalles om het een beetje leuk te houden. Nee, dan de echte na- tuurijsrijders, een uitstervend ras overigens. Die hebben dat soort fratsen niet nodig om zich te ver maken en bovendien: wie haalt het in zijn hoofd om ovalen te rijden in een hal?fiie natuurijsrijders heb ben het wel moeilijk overigens, on derschat dat niet maar je hoort ze niet klagen. Ze beiden hun tijd met geheime trainingen ver weg van al les wat met kunst te maken heeft. Puur natuur: dat is het1 Maar goed: geen ijsavonturen dit jaar met carnaval, helaas maar het is niet anders. Wat dan: carna val, meedoen aan het eerbetoon dat gebracht wordt aan de lof der zot heid Naar de optocht kijken, mee hossen en deinen, slempen en slam- zingen en schreeuwen en ten- e de kruikenzeiker mee ten grave begeleiden Of misschien stil in een hoekje met een boekje, het feestgedruis buiten latend en daar mee ook de wereld van dat mo ment Of als het mooi de fiets de bossen in, weggetjes af, genietend i terig winterzonnetje en lucht Of misschien... Ach, het zal wel slecht weer zijn; regenachtig of druilerig winderig of stormachtig somber en saai zo als we dat al zolang kennen deze winter, afgelopen herfst en vorige zomer. Dus wat wordt het Een beetje van alles vermoedelijk: een beetje carnaval, een beetje lezen, een beetje fietsen maar zeker niet schaatsen, wat uitslapen en nog meer van die beetjes. Intussen wachtend en hopend op de vorst die wellicht toch nog even, net lang ge noeg het land in zijn greep neemt om dan de ijzers onder te kunnen binden en weg te zwieren op het gladde, spiegelende ijs. Carnaval of schaatsen. Het moment had nauwelijks beter gekozen kunnen zijn: terwijl Willem II na 21 wedstrijden op de derde plaats van de eredivisie-ranglijst prijkt, het hoogste dat gezien de posities van PSV en Ajax dit seizoen voor «de anderen» bereikbaar is, werden afgelopen maandag in de portrettenzaal van de Katholieke Universiteit twee onderzoeken gepresenteerd die medewerkers van de universiteit in opdracht van Willem II hebben verricht in het kader van de wens der tricolores, een «con stante subtopper» te worden. daar in de persoon van raadslid W. Plasmeyer sterk tegen verzet («het is tegen de afspraken, bovendien willen wij liever de functie van de centrale bi bliotheek versterken, die straks een mooi nieuw pand krijgt aan het Ko ningsplein. Verder had het bestuur van de O.B. zelf ook wel wat actiever in het afslankingsproces kunnen participe ren. Het had bijvoorbeeld de huur van diverse accommodaties eerder kunnen opzeggen dan nu is gebeurd.») Noch van den Ende noch Plasmeyer laten zich duidelijk uit over de vraag of zij van de anderhalve ton voor de bieb een «halszaak» willen maken. Duidelijk is trouwens evenmin of de 150.000 gulden waarover het CDA spreekt hetzelfde bedrag (plus iets meer) is dat de Bibliotheek aan de ge meenteraad vraagt in zijn brief van 17 december, of dat het hier om «nieuw geld» gaat. Directeur J. Meuwese van de Openbare Bibliotheek onthoudt zich in deze fase liever van commen taar. «Wij hebben op 12 februari een gesprek met de raadscommissie voor sociale en culturele zaken. Daarna zal er hopelijk meer duidelijkheid in deze kwestie bestaan.» Lof der zotheid De bieb treedt naar buiten, zij het op bescheiden wijze. Dat gaat aller eerst gebeuren op 12 februari aan staande. In Boerderij Denissen wordt op die avond een literair carnavalsbal georganiseerd met als thema «lof der zotheid». Dit thema is ontleend aan het boek Lof der zotheid van Deside- rius Erasmus (1469-1536). Erasmus avond zullen niet alleen getracteerd verwierf grote faam met deze satire worden op vermaak en amusement, over maatschappelijke en kerkelijke maar ook op Breugheliaanse gerechten mistanden en domheden. Deze avond en drankjes. wordt georganiseerd door de Openba re Bibliotheek Tilburg in samenwer- Diverse activiteiten S “dere activiteit vormt de dewerkenden zijn onder mee/ Frans ren’ Daarom in de van februa- Verbunt als de wederopstanding van n te.melde? ^.n' k“ ver' Erasmus en de Tilburger Willem de ^dd worden dat tijdens de Nacht van Bres, Maarten Spanjer, Herman Brand 25 m de schouw’ en Ed Schilders. Met een literair hoog- Tll6urë de,bieb °°k tepunt zal het eerste deel van de avond e" ™el een foto-ten gga- afgesloten worden. Het tweede deel zal stelhnS-. Die tentoonsteUmg geeft een op%amavaleske wijze worden ingevuld ™Pressie van 75k b“eek in en het orkest MILO, één van Europa’s Bovendien, zo vertelde de heer make,. De genode, voor deze over de functie en de rol van de biblio theek, nu en in de toekomst samen met de Katholieke Universiteit Brabant. Lees verder op blz. 5 r eredoctor van de Rijksuniversiteit Gent. Kort ge leden werd hem door de Mr. G.N. Piersonstichting de Piersonpenning uitgereikt op grond van zijn boek «Macht en Wanorde». Algemeen geldt hij als een vooraan staand man op zijn vakgebied. Grote bekendheid kreeg hij enkele jaren gele- en benoemd tot lector en in den door het zogeheten «plan Schou- ivr noogleraar in de Algemene ten». Leer en Geschiedenis van de Econo- De veelzijdigheid van zijn werk- mie aan de KHT en was op die stoel zaamheden blijkt uit de lange lijst van de opvolger van een der grondleggers onderwerpen en titels die zijn publica- van de Tilburgse Hogeschool, de ver- ties markeren waaronder het in 1985 maarde prof. dr. M. Cobbenhagen. verschenen «Het wankele evenwicht in Veelzijdig man Dr. Schouten is meer dan 30 jaar de economie». Dr. D.B.J. Schouten (65), studeerde, Kroonlid van de SER, lid van de Ko- De afscheidsrede «De macro-eco- na het gymnasium te Eindhoven te ninklijke Academie van Wetenschap- noom als homo ludens» verschijnt als hebben doorlopen, economie aan de pen en erelid van de Vereniging voor handelseditie bij H.E. Stenfert Kroese toenmalige Katholieke Economische de Staatshuishoudkunde. te Leiden. «Met algemene stemmen wordt be sloten «in principe» de leeszaal te be ginnen», noteerde de secretaris van de R.K. Leesbibliotheek St. Dionysius in zijn verslag. Met gevoel voor het histo risch moment <jat qp zaterdag 30 no vember 1912 in café Broeckx aan de Markt plaatsvond onderstreepte Jan Brouwers jr. de woorden besloten en in principe. Het met de hand geschreven besluit lag nu vast in het van een stijve kaft voorziene grote notulenboek waarin alle vergaderingen van het bestuur zorgvuldig werden opgetekend. Sint Dionysius, genoemd naar de Tilburgse patroonheilige, was één van de bibhotheekjes die op dat moment in Tilburg bestonden. Eigenlijk niets bij zonders als we bedenken dat het om niet veel meer ging dan een goedgevul de boekenkast. Het historische van het besluit dat op de bewuste verg-J men was gelegen Bibliotheken waren er i velerlei vormen: enkc kranten in een koffie meling chie, dit Al jarenlang wordt er fors bezuinigd op het budget van de Openbare Biblio theek Tilburg. Miljoenen J- o bieb» de afgelopen vijf jaren al itoon- inleveren en die bezuinigingen dan ook duidelijk hun sporeno ten in de dienstverlening aan het pu bliek zoeksters voor informatie uit Tilburg en verre omtrek. De laatste be zuinigingsronde is nu zo ingrijpend dat de Bibliotheek niet meer kan volstaan met inkrimping van de bestaande dienstverlening er moeten nu enkele filialen helemaal of gedeeltelijk wor den gesloten en nog meer personeelsle den worden ontslagen. Om de situatie niet al te zeer uit de hand te laten lopen, heeft het bestuur van de O.B. aan het gemeentebestuur I ABATIC miniflorakweekset I onL via een beroep op het GRATIS Zwinaio I te verminderen. Min of meer als reac tie hierop heeft de CDA-gemeente- raadsfractie bij monde van raadslid P. van den Ende voorgesteld, de biblio theek 150.000 gulden «structureel» ter beschikking te stellen om het filiaal Trouwlaan open te kunnen houden. Terwijl de Tilburgse PvdA-fractie zich Hogeschool in Tilburg, waar hij in Prof. Schouten is verder 1946 zijn doctoraal examen behaalde. van de Rijksuniversiteit Gent In 1950 promoveerde hij cum laude te Tilburg op het proefschrift «De Overheidsfinanciën in de Volkshuis houding». Hij werkte van 1947 tot 1954 op het Centraal Plan Bureau. In 1950 werd Aula KUB 16.15 uur. dellen toont Schouten aan waarom wij dr. Schouten benoemd tot lector en in Het afscheidscollege is getiteld: «De 4at ideaal van een evenwichtige groei 1954 tot hoogleraar in de Algemene Macro-econoom als homo ludens». nog niet hebben bereikt en wellicht Leer en Geschiedenis van de Econo- Prof Schouten behandelt in dat col- ook nimmer (gedrag van autonome mie aan de KHT en was op die stoel lege een aantal grondstellingen, die machten) zullen realiseren. de opvolger van een der grondleggers achtereenvolgens betrekking hebben van de TUburgse Hogeschool, de ver- op een gesloten, een open en tenslotte maarde prof. dr. M. Cobbenhagen. een «meer-landen»-model, ter verkla- Veelzijdig man Dr. Sch outen is meer dan 30 ring van de dynamische effecten van Dr. D.B.J. Schouten (65), studeerde, Kroonlid van de SER, lid van de de Toon-en de budgetpolitiek, het mo- T" j i «r.. netaire beleid en de spaarpolitiek van de diverse autonome instellingen». dijke Acade..^^ en erelid van de Vereniging uishoudkunde. Aan het slot van dit symposium - dat tevens plaatsvindt als bijdrage van FEW aan het 12de lustrum van de posium «Tussen theorie Geschiedenis van de Economie. Al spelend met hypothesen en mo- en beleid, mogelijkhe- ------ den en onmogelijkhe den van de economi sche politiek».

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1988 | | pagina 1