OH DENNEBOOM OH DENNEBOOM lil Sin»® Een jaar na viering 750-jarig bestaan ol L lesom 0 j l'C llllï-1® sr 1987 —pagina 14 DE TILBURGSE KOERIER Woensdag 23 december 1987 - pagina 15 cultuurstad van Europa De Brandenburger poort. Checkpoint Charlie. den. Martin Matschinsky-Denninghoff r beschikt het ietal jaar over een t LI’ i I sculptuur «Berlin», vervaardigd uit chroomnikkel, van Brigitte en J op de middenberm van de Tauentzienstrasse met op de achtergrond de Gedachtniskirche. ACHTUHG 5ie verlassen jetzt West-Berlin enwerking tussen i C.A.D. zou zowel erkers als ook pa veel goeds beteke- raag. Mensen gaan el drinkers naar de is de weg terug erg en Drugs in West- i opgezet. Huisart- ers die direct door ikeld om risicovolle >en kunnen worden BERLïJN in 1988 s-ca-1 e op i Recrea- accessoi- ^ëefoveï Ku?st is erDov®ral in Berlijn. Een geslaagd voorbeeld voor kunst in het centrum van de stad is de ...ut er nu- - -s die uw nog plezieriger kun- lenen genoeg dus om ag eens te gaan rond- iow van Robbesom. :t ooste- theater ket. Dit pakket be- :ombicassette-rollo’s ster, keuken service- lepaneel, afzuigkap,. lt/12 Volt met accu- nk, voortentverlich- service-luik, 4 hoek- iel houder en i ook contact opne- Korvelseweg 142 oonnummer 013- W w Berlijn. Voor de een het culturele centrum van Midden-Europa, voor de ander wat de westelijke sector betreft slechts een etalage die getuigt van een slechte smaak. En waarschijnlijk zijn voor beide opinies talloze argumenten aan te dragen. Het is een afgezaagd gezegde om Berlijn een stad vol tegenstellingen te noemen. Maar deze omschrijving is daarom nog niet geheel in strijd met de werkelijkheid. Het contrast beperkt zich niet tot de deling van de stad in oost en west. Berlijn is een wereldstad, maar tegelijkertijd liggen er enige dorpse kernen binnen haar grenzen. De stad is kleurrijk rondom de bekende winkelboulevard Kurfürstendamm en kleurloos in de wijk Kreuzberg. En ook wat dit laatste betreft, kunnen de meningen nogal uiteenlopen. Wat kleurrijk of kleurloos wordt genoemd, is vaak een kwestie van smaak en daarover valt spreekwoordelijk te twisten. Hoe men na een bezoek aan de stad ook over Berlijn mag denken, verveeld heeft men zich zelden of nooit. Niet in de laatste plaats dank zij het ruime aanbod aan culturele activiteiten. En in 1988 valt op cultureel gebied ongetwijfeld nog veel meer te beleven, nu de stad voor 1988 is uitgeroepen tot Europese cultuurstad. Ze weten echter van de juiste be- otte is het C.A.D., ;t van alcoholpro- eren om ze aan te lijk bereikbaar of eerstelijnswerkers. iwen als een stedeljk gebied Je kernen met een dorps ka- West-Berlijn bestaat voor uit bos. Daarnaast bestaat het ge- uit landbouwgrond, terwijl rivieren op- der- In bijna iedere huiskamer wordt in de maand december de huiskamer opgesierd door een kerstboom. Grote en kleine bomen, versierd met kerstballen, figuurtjes, verlichting, enge lenhaar en een piek. Waar komt deze ge woonte vandaan? En hoe worden kerstballen gemaakt? Kerstmis is een eeuwenoud heidenen was het het f den weer langer, met ai er de betekenis van de ven. De kerstboom L geweest. yrc:--- -- :- noten en denneappels steeds, zij het op een ken van kerstballen. s --1I ndheid bij publiek daarbij een eerste lere zullen daartoe vorden ingesteld in nsen uit de omge- •k in hun eigen ge- 3. terecht kunnen. :n voor artsen en rs cursussen opge- nen en behandelen ren. Verder zullen erkers een poosje ichappelijk werkers verken, niet alleen rkers te ondersteu- r zelf iets van te le- GLASBLAZEN De meeste kerstballen zijn gemaakt van glas. De produktie van deze ballen vindt plaats in West-Duitsland en in de Oost bloklanden. In de Oostbloklanden geschiedt de produktie met de hand, een kunst op zich. We gaan nogmaals even te rug in de tijd. Het glasblazen ontstond in bosrijke gebieden. Men had namelijk hout nodig om ovens te kunnen stoken waarin het glas kon smelten. In die tijd gebeurdadat glasbla zen bij mensen thuis. Tegenwoordig zijn glasblazers in grote fabriekshallen bezig een smalle buis, onder verhitting, tot een bal te blazen. In allerlei soorten en maten. Na afloop wordt het resterende glazen halsje eraf getikt. Na afkoeling worden de ballen meestal verzilverd. Aan de binnenkant van de bal wordt dit zilverlaagje aangebracht. De bal wordt vervolgens omgedraaid op een spijker «geprikt» zodat hij kan drogen. Vaak wordt de zilveren bal dan voorzien van een kapje, waar mee de bal opgehangen kan worden. Vervolgens wordt de bal verpakt in dozen en gedistribueerd. Een ander gedeelte van de zilveren ballen wordt echter gedecoreerd. Met een kwastje wordt lijm op de bal aangebracht, in de vorm van figuurtjes. Gewone stippen, maar ook kerstmannen, engeltjes, etc... Daarna wordt deze bal met lijm in een bak met glitters ge dompeld. Zo ontstaan glitterfiguurtjes. Andere ballen worden kleurrijk beschilderd. Het resultaat is een prachtig ged reerde bal en allemaal handgemaakt. vuvud religieus feest. In de tijd van de feest van de zonnewende: de dagen wer- andere woorden: een licht-feest. Later is i de geboorte van Jezus Christus aan gege- is daarbij altijd een essentieel onderdeel roeger werd deze boom opgesierd met vruchten, enneappels. Ook nu versieren we onze boom nog andere manier. We staan stil bij het ma lt een alcoholpro- het nodig dat men- m onderkennen en dp. Daar kan het :randeren. Het kan en dat mensen die plaats terecht ko enkunnen worden. It u graag eens pra- ver een voor u be- eemt u dan contact het maatschappe- andere eerstelijns innen u verder hel- •n I?87 vierde Berlijn haar 750-jarig bestaan. Waar schijnlijk bestaat de stad al wat langer, maar in documen ten uit het jaar 1237 wordt het stadsdeel Cölln voor het eerst genoemd. Al spoedig zal Berlijn zich ontwikkelen tot een belangrijke handelsstad. Van een eenvoudige handels- nederzetting aan de rivier de Spree is de stad uitgegroeid tot een metropool met ruim drie miljoen inwoners. Twee miljoen van hen leven in West-Berlijn. Obstakel Veel mensen verbinden Berlijn nadrukkelijk met de muur die de stad in oost en west verdeeld. In de ochtend van 13 augustus 1961 werd met de bouw van «de Muur» begonnen. Op dit moment worden de beide stadsdelen over een lengte van 45 kilometer door de Muur van elkaar gescheiden. Daarbij komt nog zo’n 120 kilometer hek werk, dat West-Berlijn gescheiden houdt van Oostduits grondgebied dat niet tot Oost-Berlijn wordt gerekend. Wie vanaf de grensovergangpost «Checkpoint Charlie» in de richting van het voormalige parlementsgebouw de Rijksdag langs de westkant van de Muur wandelt, wordt geconfronteerd met een aaneenschakeling van zeer kleur rijke afbeeldingen en leuzen die met spuitbussen zijn aan gebracht. Sommige bijzonder fraai en kunstzinnig. De ver twijfeling vanwege de kunstmatige splijting van de stad wordt er echter met door weggenomen. De gebouwen die aan beide zijden vlak naast de Muur zijn gelegen, dragen nog steeds de sporen van de Tweede Wereldoorlog. Ruim veertig jaar na de capitulatie van Berlijn is de inslag van kogels en granaten op veel plaatsen nog duidelijk te zien. Wie één van de platforms langs de Muur bestijgt om een blik naar de oostelijke sector te wer pen, wordt dikwijls vanuit de dichtstbijzijnde uitkijkpost gadegeslagen door een dienstdoende «Volkspolizist», in de volksmond meestal «Vopo» genoemd. Het hoge obsta kel van beton roept een naargeestige stemming op. Vooral als het donker is. Ook het vlak langs de Muur gelegen kan toor van Axel Springer kan daar weinig aan veranderen. Hoe men ook tegen de deling van Duitsland en Berlijn aan moge kijken, de beruchte Muur lijkt niets anders dan een weinig verheffend symbool van menselijk onvermo gen. Reputatie Groot-Berlijn is te beschouwen als ccr. si dat omgeven wordt door enkele kernen met rakter. De oppervlakte van West-Berlijn maar liefst 16 procent uit bos. Daarnaast b bied voor 7,2 procent uit landbouwgrond, terwijl en enkele omvangrijke meren zo’n 6,5 procent van het op pervlak in beslag nemen. Het is dan ook niet verwondti- lijk dat de stad een veelheid aan recreatiemogelijkheden in huis heeft die men in eerste instantie niet in een stedelijk gebied zou verwachten. Berlijn biedt de recreant onder meer strandbaden, zeilscholen, trimbanen, ski-accommo- datie en diverse andere mogelijkheden voor actieve sport beoefening. Maar een wereldstad is geen wereldstad zonder een nachtleven dat tot de verbeelding spreekt. Wat dit betreft, zal de liefhebber in Berlijn ongetwijfeld aan zijn trekken komen. En wie de Berlijnse «Kneipen», discotheken en clubs niet zo apprecieert, zal op cultureel gebied zijn hartje kunnen ophalen. De ministers van Cultuur van de Europese Gemeen schap hebben Berlijn voor 1988 uitgeroepen tot Europese cultuurstad. De stad treedt daarmee in de voetsporen van Athene, Florence en Amsterdam die deze titel in respec tievelijk 1985, 1986 en 1987 mochten dragen. Berlijn lijkt in dit opzicht zeker geen slechte keuze. Als theaterstad heeft Berlijn in de jaren twintig een grote reputatie opge bouwd die uitstraalt tot op de dag van vandaag. Ondanks een donkere periode ten tijde van het Nazi-regime. Nieuw hoogtepunt In de bloeiperiode van de twintiger jaren telt Berlijn meer dan zeventig theaterpodia. Heden ten dage neemt het theaterleven in het cultuuraanbod van de stad nog al tijd een belangrijke plaats in. Op het culturele vlak heeft Berlijn echter nog veel meer te bieden. En van de uitver kiezing tot Europese cultuurstad zullen in dit opzicht on getwijfeld nog extra impulsen uitgaan. West-Berlijn telt momenteel achttien podia voor theater en dans en circa 150 vrije theatergroepen. De meer dan tweehonderd kunstgalerieën zijn een belangrijke stimulans voor de om en nabij 2.000 beeldende kunstenaars in de stad. Op muzikaal gebied zijn nagenoeg alle schakeringen vertegenwoordigd. Jazz, het brede terrein van de popmu ziek en klassiek. Het Berlijns Philharmonisch Orkest on der leiding van Herbert von Karajan geniet wereldfaam. En op het terrein van film, literatuur, architectuur, mode en industriële vormgeving laat West-Berlijn zich eveneens niet onbetuigd. Na de viering van het 750-jarige bestaan in 1987 zal het nieuwe jaar voor het modieuze West-Berlijn een nieuw hoogtepunt vormen. Maar hoe zit het nu met Oost-Berlijn in cultureel verband? Met Oost-Berlijn zit het wel goed, want deze stad «ademt» cultuur. Op de eerste plaats kan vastgesteld worden dat de meeste historische gebouwen van Berlijn in de oostelijke sector zijn gelegen. Verder vindt men in Oost-Berlijn meer dan twintig musea waar kunst- en historische materiaal uit binnen- en buitenland wordt tentoongsteld. Weinig diplomatiek Heel bijzonder is dat de Oostberlijner gebruik kan ma ken van meer dan vijfhonderd bibliotheken. Op deze voorzieningen zal voorzover bekend niet bezuinigd wor- Daamaast kan men terecht in 20 filmtheaters en 30 theaters voor muziek en toneel. Verder lijk deel van Berlijn sinds een drietal ja voor revue en variété. Wat Oost-Berlijn aan cultuur te bieden heeft, past voor treffelijk bij de benoeming van (West)-Berlijn tot cultuur stad van Europa. Of dit aanbod mede van invloed is ge weest op deze benoeming, is niet waarschijnlijk, maar het maakt de uitverkiezing van de stad meer dan aanvaard baar. Zoals twee Nederlanders moeten ervaren, is het niet al tijd even gemakkelijk om een ééndagsbezoek aan Oost- Berlijn te brengen. Aangezien de uiterlijke verschijning van de twee - die luisteren naar de naam Inga en Diederik - niet in de smaak valt bij de grensbeambten op het me trostation «Friedrichstrasse», wordt hen op weinig diplo matieke wijze de toegang tot de hoofstad van de Duitse Democratische Republiek ontzegd. Als de jongelui zich nauwelijks een half uur later melden bij een andere grens overgang, het bekende «Checkpoint Charlie», blijkt hun uiterlijk wel te voldoen aan de Duitse Democratische stan daard. Wel worden zij met Duitse grondigheid gefouil leerd en gecontroleerd, maar dat is niet ongebruikelijk bij jongeren die de grens willen passeren. Het pakje shag ont komt dan ook met aan een test met röntgenstralen. Maar na de nauwgezette controle en de verplichte geldwissel ten bedrage van 25 Westduitse marken ligt ook voor Inga en Diederik de weg open naar Oost-Berlijn. Speciale dimensie Voor het verkeer tussen West- en Oost-Berlijn komt een beperkt aantal doorlaatposten in aanmerking, waarvan «Checkpoint Charlie» het meest bekend is. Veel mensen passeren de grens echter ook ondergronds op ’t metrosta tion Friedrichtstrasse». De rit «op» Oostberlijns grond gebied voert langs een aantal afgesloten en slecht verlichte vooroorlogse stations, die in de loop der tijd nogal zijn verwaarloosd. De verlaten «spookstations» zouden niet misstaan in een science-fictionfilm en geven de korte reis naar de andere zijde een speciale dimensie. In vergelijking met haar zusterstad maakt Oost-Berlijn een sobere indruk. Maar als men het heeft over dit sober karakter, wil men nog weleens overdrijven. Er is een op vallend minder druk verkeer dan in West-Berlijn en het straatbeeld wordt minder sterk bepaald door de automo biel. Dit is echter niet zo vreemd als men zich realiseert dat het openbaar vervoer hier vele malen goedkoper is dan in West-Berlijn. Het nagenoeg ontbreken van particulier ondernemerschap heeft onder meer als gevolg dat in de stad veel minder neon-reclames zijn aangebracht. Maar Oost-Berlijn is langzaam maar zeker bezig om haar cen trum te vernieuwen. Een sprekend voorbeeld hiervan is de modernisering van de «Alexanderplatz», die kan wed ijveren met soortgelijke prestige-objecten aan de andere zijde. Of een ingrijpende vernieuwing van Oost-Berlijn niet ten koste gaat van het historische karakter, is een punt van discussie. De stad lijkt haar traditionele sober heid echter een beetje van zich af te schudden. Het is daar om niet uitgesloten dat de toerist uit het westen, die door gaans thuis én op straat sterk visueel wordt gestimuleerd, zich steeds beter zal gaan thuisvoelen in Oost-Berlijn. Als de toerist na een dagje Oost-Berlijn vergeten mocht zijn dat hij of zij «aan de andere kant» is, zal het her nieuwd passeren van «de Muur» het geheugen onverbid- dèlijk opfrissen. En op korte termijn zal dit waarschijnlijk wel zo blijven. Vrij recente ontwikkelingen in de verhou ding tussen de grootmachten kan deze hoop nog een beetje versterken. En hoewel dit al met al concreet weinig betekent voor het gedeelde Berlijn, geeft het aan het begin van 1988 enig perspectief voor de toekomst. itige «rolling home» iuring ervan door de iet wegverkeer, voor-1 imperiaal die te be- vaste buitentrap aan de caravan. c niet stil blijft staan feit dat een deel van ergie in de Knaus- 1 kan worden tegen nne-panelen op het TREND In Nederland worden nog steeds het meest zilveren ballen ge kocht. Hetzelfde geldt voor Duitsland. Hoe zuidelijker je komt, des te kleurrijker de kerstboom versierd wordt. België en Frankrijk zijn daar goede voorbeelden van. Zo’n 30% van de bevolking koopt echter modischer kleuren. We denken aan mintgroen, zachtroze, maar ook goud, rood en groen. Het aanbod is in diverse winkels en warenhuizen op kleur ingedeeld: ballen, figuurtjes, kaarsen, kaarsekandelaars, servetten, servetringen en alles om uw eigen kerststukje te maken. Heel nieuw dit jaar zijn gekleurde figuurtjes in 60-er jaren-stijl. Autootjes, matroosjes, stofjes en clowns die uw boom een traditioneel aanzicht geven. Daarnaast vinden witte en transparante kerstballen en kerstballen met een parelmoerglans terug. ept een naarge Ook het vlak inger 1 en de •e beruc nd syi ütterende Knaus-ca- ie par excellence i Robbesom vernieuwde 1 oek meer da ;ebreid en veel rden. U vindt e accessoires -’-^ierigr- gene eens te v van Rc 8» MSB

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1987 | | pagina 15