Nieuwbouw Brabants Conservatorium dichterbij 95,- DE Seniorenraad voor belangen van Tilburgse ouderen aanbieding Speciaalzaken Schouwburg Winkelpromenade komen met primeur de straten van tilburg ilEUBEL LDE I I I I I I N°: 3 Gemeente wil zelf bouwen A EEN PRA CHTIG KADO 10 uur. N I 1 boekhandel gianotten tilburg heuvelpoort 359 tel. 013-682991 DE STRATEN VAN TILBURG SCHOUWBURG PROMENADE N 16,95 Prijs 48.50 Zondag eerste rondgang Sint Nicolaas H mber 1987-pagina 8 Donderdag 19 november 1987 - pagina 9 DE TILBURGSE KOERIER V nlijst. Het rt al in gebn zo voor Nu verkrijgbaar i ’n sloiei Geldig tot 26 nov. 1 Elektronicahuis Peeters Bang Olufsen Sterdealer Molenstraat 142 (hoek Besterdring). Tel. 013-420397 oinOOtt He’ ,3630.8?.. nu met kapzaag, verstekbak duimstok 1 meter en potlood, nu De Centrale Werkplaats van de Spoorwegen op een houtgravure van 1887 straat 357a H60-40680 DOE-HET-ZELF C. van Tilburg «stel de door de ikel, waar rse ijn op s in onze j blijvend 3 dag de »n afgebroker et authenti astor .v must gaan deelstr burg. met de s vervoer. Ie dess. en (verbaar Itprijs om van |anden Schouwburgpi aan een uniek en van 14.30- ’t Sant. agen spe- ïrige de es kan dig zijn cr voordeel*- naar buitu. waaronder den, worUu kaart voor 1 publiek getc de strip blijx decemt/vi z., strip verschij dure winter. nen gaan winkelen. d in te al van Een impressie hoe de overdekte winkelgalerij, Schouwburgpromenade geheten, er straks uitgaat zien. leen verplicht te zijn advies te vrag over zaken die het ouderenbeleid s, cifiek raken en dat voor het over~* seniorenraad ongevraagd advies uitbrengen. vier ste punt het TT:t gebouw baksteen, Slecht weer Bij slecht weer houdt de Sint van 12.00-13.00 uur zitting in Dienstencen trale de Garsthof, van 13.15-14.00 uur in Wijkcentrum Fatima 15.30 u. in Wijkcentrum ioende maar je voor Bom verrijzen oen oes- genaa...^ parochie, ;aren v- alweer ontstond. rnde paro- iierplein» u?r na protest kanten i Plein». nog veel meer) en vlakbij de Heuvel straat. Het centrum bestaat voorname lijk uit speciaalzaken die erg deskun dig zijn op hun eigen vakgebied. Op de els tri p treden ze als één geheel uiten. Ook het nieuwe vignet Ier men graag bekend wil wor- >rdt op de Voordeelstrippen- het eerst aan het Tilburgse toond. De aanbiedingen op ip blijven 4 weken geldig. Ook in iber zal er weer een Voordeel- :hijnen. Leuk dus om, in deze jrmaanden, voordelig te kun- jromenade begint daarom c samenwerkingsprojekt. V oordeelstrippen Deze week worden er 61.000 voor- De Koestraat in de richting van het Rosmolenplein, met op de ach tergrond de «Veldhovense molen», omstreeks 1910. (Foto’s Gemeente-Archief Tilburg) trippen verspreid in geheel Til- Dat is een strip, te vergelijken >e strippenkaart van het openbaar >er. Echter, nu staan er aanbiedin- van 12 speciaalzaken. Elke win- w.t zijn best gedaan om een zeer mdere aanbieding te doen. Dat t er toe geleid, dat op de totale kaart enige honderden guldens voor deel valt te halen. Als winkelcentrum neemt de Schouwburgpromenade best een unie ke plaats in. Gemakkelijk bereikbaar per auto, volop parkeerruimte (en straks met de nieuwe parkeergarage Winkelen moet een feest zijn. Elke consument en winkelier zal dat graag bea men. Om er een feest van te mèken, dat is nog niet zo gemakkelijk. De winkeliers aan de Schouwburgring zijn daar, samen met Nationale Nederlanden en Winkel Projekt Management druk mee bezig. Al enige maanden wordt er gebouwd aan een totale metamorfose van het winkelgebeuren. Vóór de bestaande winkelrij aan gen op va de schouwburgring worden tien nieuwe gezellige winkelunits gebouwd. Deze zul- kei heeft len dan d.m.v. een overkapping verbonden worden aan de bestaande winkels. Hier- bijzor door ontstaat een schitterende nieuwe winkelgalerij die «Schouwburgpromenade» heeft gaat heten. COMPLETE VERSTEK- SET jo. onderdeel van de Brabants Conser- toorzaal. Voor lal die 700 be- ergen, heeft :hitektenbu- bij het Ad- >ciés uit Nij- u heeft ook in de Straks in het voorjaar wordt dat dus gezellig én comfortabel winkelen. Op dit moment wordt er gegraven, getim merd en gebouwd en dat geeft overlast het winkelend publiek. De Pas in 1559 vinden we weer geschrven getuigenis omtrent de Koestraat en komt ook de Besterd voor het eerst ter sprake: «lant den Bijsterd aent molenstraetken bi Bremwije» en in 1609 over Bijster tusschen Hoevel en Veltho- WC1UC11 ven». Nog in 1670 is er sprake van 00r]0o j een «Heyvelt het Brulleken in de opgeboi Bijsteren». Middelpunt van de la- noemd i ter ontstane wijk werd het tegen- je zuid! woordige Besterdplein, nu elke woensdag het toneel van Tilburgs drukste “markt. Lang was den Bes terd ook een katholieke f maar de Besterdse kerk i jaren verdwenen en de oi chie is nu «geannexeer buurman Loven. In de Besterd be vond - en bevindt - zich nogal wat Een nieuw boek in de serie «TILBURG IN BEELD». Evenals de vorige delen is ook dit boek fraai uitgevoerd: 208 pagina’s met 330 foto’s, gebonden in linnen band met luxe stofomslag. industrie: wollenstoffenfabrieken zoals die van Janssens-de Horion, waarin nu het wijkcentrum huist, aan de Koestraat, de Energiebe- >- drijven aan de Lange Nieuwstraat en de grootste van allemaal de Centrale Werkplaats van de Ne derlandse Spoorwegen oftewel «D’n Atelier». Nog altijd is de Werkplaats een der grootste werk gevers in onze stad, al kalft ook hier de werkgelegenheid ontstuit- baar af. De Centrale Werkplaats werd gebouwd achter het station als uitvloeisel van de opening der spoorlijnen die Tilburg vanaf 1863 met de buitenwereld verbonden. Hoewel de bouw toen nog niet was voltooid, werden er al in 1868 re paraties uitgevoerd aan treinrij tui gen en goederenwagons. In okto ber 1869 werd d’n Atelier officieel geopend: er werkten toen 400 mensen. Van 1873-1907 werden er in Tilburg personenrijtuigen ge bouwd en van 1898-1907 ook stoomlocomotieven, op 22 en 23 t aen september 1944 is de Centrale ”J de Werkplaats door Duitse «Spreng- uden kommandos» totaal vernield: er werden 380 explosies geteld. Na de is het complex weer snel juwd. De Atelierstraat, ge temd naar de werkplaats die heel de zuidkant ervan in beslag neemt, wordt al in 1872 genoemd. Het plein dat bij de aanleg van de zo genaamde cityring begin zestiger- iren vóór de N.S.-Werkplaats ’‘“nd, zou aanvankelijk «Ate- gaan heten maar kreeg testen hiertegen van diverse uiteindelijk de naam «N.S.- Er gaat een gemeentelijke commissie komen voor het ouderenbeleid: de se niorenraad genaamd. Die seniorenraad gaat de belangen van de Tilburgse ouderen behartigen. Het college van B W heeft vorige week besloten de seniorenraad in te stellen. De wens om een seniorenraad stellen, is niet nieuw. Hij dateert a vorig jaar en werd uitgesproken door de gemeenteraad. De seniorenraad wordt benoemd voor een periode van vier jaar. B W vinden die periode lang genoeg omdat in oktober de ge meenteraad al besloten heeft een be drag van 100.000,- ter beschikking te stellen voor stimulering en nadere uit werking van een samenhangend oude renbeleid. Bij dat beleid worden ook diverse instellingen en organisaties be trokken die met ouderen te maken hebben. In dat kader wordt ook aan- jlteit der kunsten, zoals de w al genoemd wordt, komt te ^en in een park dat voor het publiek toegankelijk blijft. De ingang voor het publiek tot hel park komt aan de kant van het Stadhuisplein. De pastorie uit 1834 en het, klooster uit 1943 blijven bestaan. Beide gebouwen staan op de rijksmonumentenlijst. Het klooster wordt binnenkort al in gebruik geno men door het Conservatorium en ook als de nieuwe gebouwen er eenmaal staan, blijft het klooster deel uitmaken van de faculteit der kunsten. De bijge bouwen van het klooster zullen te zij ner tijd worden afgebroken. Die bijge bouwen zijn niet authentiek. Ook de aanbouw bij de pastorie zal vermoede lijk in de toekomst gaan verdwijnen. Parkeerruimte is er voor het Conserva- De oorspronkelijke plannen voor nieuwbouw van het Brabant vatorium dateren al van ongeveer 1 jaar geleden. Het gebouw zou kor te liggen aan de lange Nieuwstraat. ie tekeningen waren al klaar maar de gemeente gaf echter de voorkeur aan nieuwbouw in het. centrum van de stad. Dat paste beter in de Compacte Stad plannen. In die plannen is er naast aandacht voor wonen winkelen en werken ook aandacht voor,'culture le versterking. Het Brabants Conserva torium kan gezien worden als zo’n ver sterking. Bovendien is het Conservato rium een van de laatste r om een grote onderwijsinstelling i.. de Binnenstad te halen. Daarmee v viel de Lange Nieuwstraat als lokt omdat die eigenlijk buiten.de Compac te stad omgeving valt. Extra kosten De Katholieke Leergangen zijn ak koord gegaan met het voorstel van de gemeente om te kiezen voor de Bin nenstad op voorwaarde dat het bouw plan wat voor de lange Nieuwstraat ontwikkeld was met zo min r"**'"1' wijzigingen kon worden ingepast op de nieuwe plaats: het terrein van het klooster var ook tholieke Leergangen volgens een lang- het lopend huurcontract, bijvoorbeeld 25 jaar. Het is duidelijk dat het de ge meente er nu veel aan gelegen is om de nieuwbouw van de grond te krijgen. Dat is ook de reden waarom de ge meente zelf gaat bouwen en niet de Katholieke Leergangen zoals oor spronkelijk de opzet was. Wanneer de omstandigheden daar toe aanleiding geven, wordt de rond gang vervangen door een «slecht weer programma». Bij normaal weer luidt de route als volgt: Om 12.00 uur vertrekt vanaf dien stencentrale de Garsthof aan het Co- lumbusplein. Vervolgens gaat de stoet door de J.v. Riebeeckstraat, O.v. Noortstr., W. Barendzstr., Oerlese- straat, Transvaalste, Dr. Leydsstr., Winkler Prinsstr., Edisonlaan, K. On- nesplein, Prof. Lorentzstr., Kee- somstr., Edisonlaan, Broekhovense- weg, J. Truyenlaan, Dr. Lovinkstr., P. v.d. Elsenplein, Zwaluwstr., Arend- laan, Pauwstr., Nachtegaalste, Broek- hovenseweg, Groenste, Leenherenstr., Vazalstr., Ridderstr., Pagestr., Kruis- vaarderstr., Fatimastraat. Hier komt de stoet omstreeks 13.30 aan in Wijk centrum Fatima. De rondgang door ’t Zand begint om 14.30 u. bij Wijkcentrum ’t Sant aan de Beneluxlaan. Vandaar gaat de stoet als volgt: Kastrupstr., Europa- laan. Luchthavenlaan, Melsbroekstr., Schiphollaan, Statenlaan, T. Asser- laan, Moddermanstr., H. Druckerstr., Postelse Hoeflaan, Wolvenweg, Wei- manspad, Jachthoomstr., Jagerslaan, Drijverste, Kruisherenstraat, Predik herenlaan, Visitandinenstr., Montfor- tanenlaan, Salesianenstr., Lage Witsie- baan, Europalaan, Schiphollaan en wederom Beneluxlaan, waar de stoet rond 16.00 u. bij Wijkcentrum ’t Sand zal worden ontbonden. torium voldoende maar wanneer de Academie voor Bouwkunst op L_. terrein zou verrijzen dan moet er naar aanvullende parkeerruimte gezocht worden. De nieuwbouw zal bestaan uit bouwlagen met als hoogst dak van de gehoorzaal. Het zal opgetrokken worden uit baxsieen, de kleur staat nog niet vast. De inrich ting van het hele gebouw zal sober zijn, dat geldt ook voor de gehoorzaal. Om de benodigde 27 miljoen voor de nieuwbouw bij elkaar te krijgen zal de gemeente de kapitaalmarkt opgaan. Volgens wethouder van Eijkeren zal dat echter weinig problemen opleveren vooral ook omdat het ministerie heeft laten weten positief tegenover de plan nen van de gemeente Tilbur~ mede vanwege het v~— burg om de exploitatie van het gebouw voor haar rekening te nemen. De ge meente denkt aan verhuur aan de Ka- Aanstaande zondag, 22 november, een week na de aankomst van Sint Ni- burg te staan colaas in Tilburg, vindt traditiegetrouw voornemen van Til- de eerste rondgang van de Sint en zijn tatie van het gebouw gevolg door de diverse stadswijken nemen. De ge- plaats. Van 12.00-13.30 zal de goedhei- iigman door Tilburgs zuidoostelijke wijken trekken, waarbij de muzikale begeleiding wordt verzorgd door Drum fanfare Prins Willem Alexander en Drumband de Jantjes. Vervolgens, van 14.30-16.00 uur be geleidt Drumfanfare Moergest Goede Bisschop op zijn tocht d< stadswijk ’t Zand. De gemeente Tilburg is van plan zelf het nieuwe onderkomen voor het Brabants Conservatorium te bouwen. Dat nieuwe onderkomen van het Brabants Conservatorium gaat gebouwd worden op het terrein van het klooster van de Zusters Visitatie en de Pastorietuin tussen de Bisschop Zwijssenstraat en de Oude Dijk in het centrum van de stad. De kosten zullen ongeveer 27 miljoen gulden bedragen. Het Brabants Conservatorium maakt deel uit van de Hogeschool Katholieke Leergangen. De Leergangen kunnen straks het gebouw huren van de gemeente. De nieuwbouw gaat onderdak bieden aan het Conservatorium en aan de dansacademie. Bovendien komt er in het gebouw een stadsgehoorzaal die plaats zal bieden aan 700 personen en waarin allerlei concerten georganiseerd kunnen worden. Met de bouw van het Brabants Conservatorium wordt eind 1988 be gonnen en eind 1990 moet het klaar zijn. Met dit voornemen van de gemeente Tilburg komt een einde aan tien jaar zoeken en plannen maken voor een nieuw gebouw ten behoeve van het Brabants Conservatorium. Op dezelfde plaats waar nu het nieuw gebouw gaat komen, is nog plaats voor nieuwbouw van de Academie voor Beelden de Vorming en de Academie van Bouwkunst. Of die twee academies er in de toekomst ook inderdaad gevestigd worden (on der de naam Academie voor Beeldende Kunst) is voorlopig nog niet duidelijk. Wel is er met die mogelijkheid rekening gehou den. W" ATEN we deze keer, vanwe- I ge het minder dan onaange- M J name weder, eens dicht bij ons kantoor blijven. Dat bevindt zich in de vroegere herdgang en te genwoordige wijk «Den Besterd». De Besterd is trouwens een van de jongere gehuchten waanijt Tilburg dc van oudsher is samengesteld. In de «1 vijftiende eeuw is het grootste deel Werl ervan nog woeste grond die deel uitmaakt van de «gemeijnt», de ge meenschappelijke grond der dorpe lingen. Besterd is afgeleid van Bij- stere» en dat is middelnederlands voor «woest» of «onherbergzaam». De enige wegen die daar te vinden waren zijn de Enschotsestraat, een oude weg via Enschot naar den Bosch, en de Koestraat. In 1435 wordt deze al in documenten ge noemd: bij de beschrijving van land «by den Hovel aan die Koestraet». Reageren Belanghebbenden kunnen binnen twee maanden reageren, evenals de Stichting Bejaardenwerk Tilburg (SBT) en de ouderenorganisaties, die de regeling toegestuurd krijgen. Na ontvangst van de reacties stelt het col lege de regeling definitief vast en volgt behandeling in de raadscommissie so ciale en culturele zaken. Bij de behan deling van de regeling in de gemeente raad zal worden voorgesteld de senio renraad voor administratieve en secre tariële ondersteuning een jaarlijks budget van 5.000,- ter beschikking te stellen. Pastorietuin tussen de Bisschop Zwijs- its Conser- senstraat en de Oud Dijk. Wat die wij- tien zigingen betreft, die kosten natuurlijk jmen geld. Dit extra geld zal betaald worden t. Al- door de gemeente die bij monde van wethouder van Eijkeren liet weten dat niet zo somber in te zien. Een andere mening is het Architekte'nbureau Schwenke, Bosch, Van De Hoek uit Maastricht toegedaan. Dit bureau dat de nieuwbouwplannen ontwikkeld heeft, schat de extra-kosten op onge veer 8 ton. Die extra-kosten worden onder meer veroorzaakt door een an- let Conservato- dere bodemgesteldheid waardoor er mogelijkheden bijvoorbeeld een damwand geslagen sinstelling naar moet worden. katie Gehoorzaal Een belangrijk nieuwbouw van het vatorium is de stadsgehc het bouwplan van die zat zoekers zal kunnen herber°**" het eerder genoemde Arclmti reau advies ingewonnen L" u viesbureau Peutz en Associv., megen. Dit Adviesbureau hee mogelijk geadviseerd bij de bouw van de ge- riastopde hoorzaal aan het Spui in Den Haag, laats: het terrein van het Voor de bouw van de gehoorzaal gaat in de Zusters Visitatie en de de gemeente een beroep doen op het bedrijfsleven uit Tilburg en omgeving om financieel deel te nemen aan het projekt. Inmiddels is er een brief van de leerlingen uitgegaan naar de Bra- bants-Zeeuwse Werkgeversvereniging, in die brief wordt gevraagd om morele steun en die steun zal uit moeten mon den in financiële steun. De brief is pas verstuurd en de leergangen hebben nog geen antwoord gekregen. Park De facul* nieuwbouw ligger toega dacht besteed aan verbetering van de belangenbehartiging voor en door ouderen zodat er vanuit wordt gegaan dat het probleem op termijn opgelost wordt. Dat probleem is dan: de onge- organiseerdheid van de Tilburgse ouderen. Slechts een derde deel van de 18.000 Tilburgse ouderen is bij een or ganisatie aangesloten. De gemeente denkt dat dat komt omdat er tot nu toe geen platform voor ongeorgani seerde bejaarden bestond. 7 leden voor advies De seniorenraad zal uit zeven leden bestaan waarvan er twee gedelegeerd zijn door de ouderenorganisaties. De rest, vijf leden, wordt ingevuld via een open werving onder ouderen vanaf 60 jaar. In de voorlopige vaststelling van de regeling heeft het college bepaald al- DE STRATEN VAN TILBURG

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1987 | | pagina 9