Sinterklaas MeMeew GÉ DEN IRSTE cr I 3 I van Kruikenstad Volop aktiviteiten in nieuwe Baanlozencentrum ’X Afscheid Ad de Kok de Raad van Elf I I I arriveert zondag in Tilburg van Tilburg - I ®j Prins Carnaval 3 Vanaf aanstaande maandag 16 november: 5 halen,4 betalen! Burgemeester Letschert legt ambt neer Opperleuterèr voor 1988 Een burgemeester vertrekt NAPOLEON 1 Z Sn I Gemeente-pagina Tilburg op pagina 7 Even voorstellen!^ Van Lieshout Het Kruikenpaar 1988 In dit nummer: De s@ Koerier J Oplage 86.275 ex. Burgemeester Drs. H.B.P.A. Letschert. enst Wie de steek past, zet hem op. stoet, ng de taan- uit de ill Lees verder op biz. 9 j s/l WEEKENDRECLAME: een ring koop je niet elke dag Donderdag 12 november 1987 31e jaargang nr. 1535 8e' van over i Til- Vrijdag en zaterdag: CHOCOLA DE-TOMPOEZEN Heuvelstraat 112 - Tilburg "i willen oj november Swah bij eetr in hout- en lien onder- Koningsplein (Parkeerroute P6) Tel. 013-433080 L A-Z, TILBURG Aanbiedingen geldig t/m zo, 14 november T redactie-advertentie-afdeling en administratie N.S.-Plein 13-14 - 5014 DA Tilburg Tel. 013/368805 sluitingstermijn voor advertenties en redactie dinsdagavond 22.00 uur [voor je t weet, zijn ze WEG III meepack-mebel uitgave: De Tilburgse Koerier bv dir. T. de Beer-Douwes oprichter: J.H.G. de Beer pag. 11 pag. 13/15 Pag-17 woensdag ;r Ad de Kok 'Pin-Age' tafeltjes. Eigentijds, Zweeds design. In diverse afmetingen en kleuren. Bijv. 40x40 cm, -^1 deze week Ad de Kok kwam in 1972 in dienst bij de Drukkerij/Boekbinderij. Daar voor was hij werkzaam geweest in de textiel, eerst bij Spandon en daarna een jaar bij Franken. Naast zijn dagelijkse bezigheden is Ad de Kok ook zeer actief in het maat schappelijk leven. Zo is hij al jaren be stuurslid van het bejaardentehuisSt. Antonius van Padua, van de suppor- Alle mededelingen overzich telijk op een vaste plaats: ad vertenties over o.a. hinder wet en bestemmingsplannen, aankondigingen van raads- en commissievergaderingen en tal van wetenswaardighe den voor de Tilburgse bevol king. Medio maart 1988 legt de huidige burgemeester van Tilburg, Drs. H.B.P.A. Letschert, zijn ambt neer. Dit besluit heeft Letschert maandag 9 november bekendgemaakt in een brief die gericht is aan de raadsleden van de gemeente Tilburg. Burgemeester Letschert is sinds februari van dit jaar ziek. Hij onderging een geslaagde openhartoperatie maar een maand daarna werd hij getroffen door een gedeeltelijke verlamming. Het herstel proces is van dien aard dat Letschert, in het belang van Tilburg, meent medio maart 1988 zijn ambt neer te moeten leggen. Aanblijven tot 1 fe bruari 1989 acht hij niet verantwoord omdat het risico aanwezig is dat hij tot die tijd niet optimaal kan funktioneren. Per 1 februari 1989 zou Let schert officieel met pensioen gaan. Mede in overleg met de verantwoorde lijke autoriteiten, zijnde de Commissaris van de Koningin en de Minister van Binnenlandse Zaken, heeft hij besloten tot zijn vervroegd vertrek. Letschert werd burgemeester van Tilburg op 16 april 1975. Daarvoor was hij burgemeester in Medemblik (1956-1965) en Uithoorn (1965-1975). Op grond daarvan komt burge meester Letschert in zijn brief tot het volgende besluit: «Deze voor mij tegenvallende constatering, ge voegd bij het feit dat mijn functie wegens de pensioenleeftijd tóch op 1 februari 1989 afgerond dient te worden, hebben mij er mede in overleg met de verantwoordelijke autoriteiten toe doen besluiten me dio maart mijn ambt neer te leg gen». Iets anders dan begrip, respect en medeleven inzake deze moeilij ke beslissing kan er niet zijn. In die context past ook de vaststelling dat met het vertrek van burge meester Letschert een zeer kundi ge en bewogen bestuurder voor Til burg verloren gaat, een bestuurder die het belang van Tilburg in zijn denken en handelen voorop stelde en dat belang ook steeds anderen voorhield. Vooral daarin lag de kracht van burgemeester Letschert en vooral daardoor betekent hij zoveel voor Tilburg. Illustratief voor het bovenstaan de zijn de volgende woorden uit de eerder geciteerde brief aan de ge meenteraadsleden: «Van oordeel, dat het niet verantwoord zou zijn tussen thans en februari 1989 (wanneer Letschert officieel met pensioen zou gaan - red) zowel voor mijzelf als voor de gemeente na een eventuele geen zekerheid biedende terugkeer nog risico’s van weer terug- of uitval te lopen, heb ik met weemoed én met over tuiging de bovenomschreven beslis sing genomen; 12‘/2 jaar geleden verklaarde ik onder ede de belan gen van Tilburg naar beste vermo gen te zullen dienen, met mijn be sluit meen ik aan mijn ambtsdaad nu ook te voldoen», aldus burge meester Letschert in zijn brief. Een burgemeester vertrekt. Achter dit vertrek gaat meer schuil dan deze simpele woorden doen vermoeden. Een aanwijzing daar voor geeft de betrokkene zelf in zijn brief aan de gemeenteraad. Nee, het zal zeer zeker een uiterst moelijke beslissing geweest zijn. Laten we daarom ook, Letscherts besluit indachtig en de motieven die daarbij een rol hebben speeld, denken aan het belang Tilburg als we straks praten i zijn opvolging. Het belang van burg is er niet mee gediend wan neer die opvolging louter in de par tijpolitieke sfeer wordt getrokken. Een burgemeester staat daarbo ven: burgemeester Letschert geldt daar als voorbeeld bij uitstek in. Evenals voorgaande jaren organi seert de Leutercommissie van de Car- navalsstichting Tilburg weer een Leu- terconcours. Ook dit jaar zal het Leu- terconcours weer georganiseerd wor den door de Evenementencommissie van de Carnavalsstichting De Fèn- pruuvers en wel op zaterdag 16 januari in de Stadsschouwburg. De voorselek- tie zal plaatsvinden op zaterdag 19 de- cember in café de Fijnproever aan de Bredaseweg in Tilburg. Iedereen die aan de reglementaire voorwaarden voldoen, kan aan het Leuterconcours deelnemen. Diegenen die bij de voorselektie voldoende pun ten behalen, gaan door naar de «fina le» op 16 januari. Kandidaten die zich voor dit festijn willen opgeven, kunnen dit tot 30 november doen wij Wil Trommelen, Swalm 62, Tilburg, tel. 672398. verschijnt In geheel Tilburg, Golrle, Rlel, Loon op Zand, Udenhout, Berkel Enschot, Olsterwljk, Moergestel en Hllvarenbeek Op het moment dat u dit leest, wordt er in het nieuwe Baanlozencen trum aan de Zuid Oosterstraat 23 nog hard gewerkt om alles op tijd klaar te krijgen. Op tijd: dat is de 16de van de ze maand, aanstaande maandag. En op tijd zal niet alles klaar zijn. Maar er wordt toch al begonnen maandag met enkele aktiviteiten. Zoals gezegd zijn dat aktiviteiten op het gebied van het klei of gips, ontvangst- en ombudswerk, kleding- i bij een kop maken, schilderen, zeefdrukken en Ne- derlandse taallessen voor buitenlan ders, werken met klei en gips, brood bakken en koken. Natuurlijk draait de ontmoetingsfunktie die het Baanlozen centrum altijd gehad heeft ook al van af aanstaande maandag. Lees verder on blz. 9 Wanneer iemand voortijdig moet stoppen met zijn of haar werkzaamheden, dan is dat bijna altijd een zeer onprettige gang van zaken. Dat geldt zeker voor de burgemeester van Tilburg, Drs. H.B.P.A. Letschert. Zoals bekend is, is de heer Letschert al ziek van affebruari dit jaar. Hij heeft toen een geslaagde open hartoperatie ondergaan. Een maand daarna werd hij echter getroffen door een gedeeltelijke verlamming die een voorspoedig herstel in belangrijke mate zou dwarsbomen. Lang heeft de heer Letschert nog goede hoop gehad op een terugkeer als burge meester. Zijn volgende woorden in een brief aan de gemeenteraadsle den van Tilburg spreken voor zich: «Anders dan ik steeds heb gewet en anders ook dan aanvankelijke perspectieven mij reden tot hoop gaven op wederuitoefening van mijn functie, dwingt de realiteit mij er thans toe te constateren, dat het herstelproces van mijn ingrij pende ziekte niet van dien aard is of nog zal worden, dat ik mijn bur gemeestersambt weer op verant woorde wijze zal kunnen uitoefe nen». Op deze foto ziet u de Raad van Elf, hun steken passend, die er dit jaar, sa men met Prins Gé den Irste en zijn Adjudant H. Villevoije, weer een echt knalfeest van gaan maken. De Raad van Elf bestaat uit de volgende perso nen: Jos Duijsters, René Melis, Jaap Jan van Eijden, Peter Remmers, Jan Stovers, Cees van den Assem, Jan de Cock, Jos Zoontjens, Theo Kleintjes, Hans van Loon en Ton Gimbrère. On der het motto «mokt oew èège nie sap pel zult u de komende tijd nog re gelmatig van hen horen. Dat passen was trouwens een vrolijke boel. Uw warme bakker Reeds meer dan 100 jaar Hoefstraat 151 Oerlesestraat 211a De stoet, die Sinterklaas op zijn rondgang door onze goede stad zal voorafgaan bestaat uit een kleine der tig deelnemende groepen. Hieronder tellen wij o.a., aan de kop van de stoet een aantal capriolen en buitelingen makende Pieten, welke hun vaardighe den bij de verenigingen Kunst en Kracht en Sint Dionysius hebben op gedaan, drumband Prins Bemhard en de Texas Girls, drumband Prins Johan Friso, een aantal op race-fietsjes jonglerende «Fietspieten», die hun kunsten duidelijk bij T&WC Pijnen burg hebben geleerd, drumfanfare Moergestel, fanfare Volt en Ponyclub Spona. De pony’s worden bereden door Pieterbaasjes en aan weerszijden van de pony’s hangen mandjes waarin de kinderen langs de route hun Sin terklaastekeningen kunnen deponeren. Ook drumband Groeseindse Jagers en fanfare Prins Willem Alexander trom melen en blazen hun partijtje mee in de stoet, evenals de PTT-Harmonie. Ook de Ruiterij van Manége Hooijen is present. tersclub van de Tilburgse IJshockey- club en hij is bestuurslid van de Grote Club Aktie. Hij was in zijn textieltijd ook vice-voorzitter van de werkmees- tersorganisatie en jarenlang was hij ook gemeenteraadslid voor de KVP. Ad de Kok heeft altijd met hart en ziel voor de DSW Drukkerij/Boekbinderij gewerkt en geeft hoog op over de kwa liteit die zijn bedrijf levert. Het is met weinig verheugde gevoe lens dat Ad de Kok afscheid heeft ge nomen van zijn bedrijf. Hij heeft daar immers in de loop der jaren iets opge bouwd wat hij eigenlijk niet graag aan een ander overgeeft. Maar het moet toch voldoening geven zoiets te kun nen zeggen. Gisterenavond tijdens het Elf-Elfbal is naast de nieuwe Prins Carnaval ook het Kruikenpaar bekend gemaakt. De vrouwelijke helft van het paar is Doortje Snèmmel, in het dagelijks leven ,Ria de Rooy-van Ierland, van carnavalsgroep «Snèmellèrs». De mannelijke helft wordt gevormd door Willem Gurk, in het normale leven Wil van Roessel, van carnavalsvereni ging «de Görkese Turken». Op 9 januari zullen zij zich verloven om dan tijdens het carnavalsfeest met .elkaar in «de onecht» te worden verbon den. Gisteren, woensdag 11 november heeft de heer Ad de Kok afscheid geno men als bedrijfsleider van de DSW Drukkerij/Boekbinderij. Ad de Kok heeft de pensioengerechtigde leeftijd bereikt en woensdag werd heft een re ceptie aangeboden. Aanstaande zondag is een belangrij ke dag voor jong en oud in het hart van Brabant. Om twee uur 's middags komt dan namelijk Sint Nicolaas vanuit het warme zuiden aan in de haven van Til burg. Per stoomboot komt de Goedheiligman afmeren aan de kade van de Piushaven waar ook zijn trouwe schimmel en Sints knechten, de grote en kleine Pieterbazen, voet op Tilburg se bodem zullen zetten. Camavalminnend Tilburg heeft weer een Prins. Prins Gé den Irste werd afgelopen woensdagavond aan het publiek voorgesteld tijdens het tra ditionele Elf-Elf Bal gisterenavond in de Schouwburg Tilburg. Prins Gé den Irste is voor vele Tilburgers beslist geen onbekende. In het dagelijks leven heet hij G. van Logtenstijn. Van Log- tenstijn was onder meer 20 jaar ge meenteraadslid en enige tijd fraktie- voorzitter van het CDA. Momenteel is hij voor die partij lid van de Provincia le Staten. De heer Van Logtenstijn werd gebo ren in 1926 en is zeker geen onbekende in de Tilburgse carnavalswereld. Zo werd hij onderscheiden met de Zilve ren Kruik, een hoge onderscheiding die hem te beurt viel vanwege zijn in zet voor het Tilburgse carnaval. Van Logtenstijn heeft namelijk jaren in de Carnavalsoptocht gezeten. Prins Gé den Irste van Kruikenstad onderstreept van harte het motto van het komende carnaval. Dat motto luidt: «mokt oew èège nie sappel Nadat de goedgeefse Bisschop enigszins gewend is geraakt aan het gure weder bij ons en voorzichtig de loopplank naar de wal is overgestoken zal hij, om 14.05 uur, met een kort wel komstwoord van loco-burgemeester Driessen en voorzitter van het Sint Ni- colaascomité Jan van den Ende wor den begroet door Tiburgs bestuurscol lege. Als ook de Sint zelf zich in het kort tot de Tilburgers heeft gericht kan de stoet op weg gaan. De route Deze volgt vanaf de Piushaven de route Stuivesantplein, Vlimmenhoef- straat, Broekhovenseweg, Piusplein, Heuvelring, Teleg Willem-II-straat, L ...Z Schouwburgring. Het voortbestaan van het Baanlozencentrum in Tilburg heeft aan een zijden draadje gehangen. De politiek was voornemens het Baanlozencentrum nog slechts een doorverwijzende en signalerende funktie toe te wijzen. Diezelfde politiek be sloot echter water bij de wijn te doen. Dat heeft ertoe geleid dat het Baanlozen centrum aanstaande maandag 16 november van start kan gaan in een nieuw onder komen aan de Zuid Oosterstraat 23 in Tilburg met een weliswaar afgeslankt, maar daarom niet minder interessant programma voor haanlozen uit Tilburg. In het ver volg dus geen Baanlozencentrum meer in de Voltstraat maar in de Zuid Ooster straat. Er wordt voorlopig gestart met het ontvangst- en ombudswerk. kledingma- ken, schilderen, zeefdrukken en Nederlands voor buitenlanders. Ook bestaat er de mogelijkheid om vanaf 16 november onder begeleiding te werken met I brood te bakken, een eigen pot te koken of om anderen te ontmoeten koffie of een spelletje biljarten. Later zullen nog aktiviteiten volgen ir metaalbewerking, autotechniek, fïetsenreparatie en computerkennis. E deel van het ontvangstwerk vormt ook het doorverwijzen naar andere instanties zoals diverse vakopleidingen, wijk- en buurtcentra, het Streekcentrum. etc. Im mers, een aantal taken die het Baanlozencentrum in de Voltstraat vervulde, be hoort niet langer meer tot het takenpakket van dat centrum maar worden overge nomen door andere stedeliike instellingen. Rondom Hart van Brabant, pag. 3 Straten van Tilburgpag. 3 Films...pag. 9 Project fietsendiefstalpag. 9 B W-besluitenpag. 11 Nieuwe directeur welzijndienst Kuituur/Amusement Wijnpraatje Bierpraat Politieberichten COS en de Derde Wereld.... pag.17 Parochienieuws pag-19 Sportpag.21/25 Prins Gé den Irste daarover: «Zeker in deze tijd van bezuinigingen, milieu problematiek en allerlei andere proble men is zo’n motto heel goed gekozen. Even afstand nemen van al die proble men en als mens elkaar een goede boodschap meegeven door plezier te maken, door samen aan een feest mee te doen: daar gaat het toch om met carnaval», aldus de kersverse Prins. Vooral de gezamenlijkheid van het carnavalsfeest, de verbondenheid van alle feestvierenden met elkaar vindt Prins Gé den Irste een waardevolle zaak. «Daar blijkt de kracht van onze stad uit: mensen zoeken elkaar op om elkaar op een goede manier te ontmoe ten. Daar kunnen power uit putten, daaruit blijkt een gezonde inzet voor de stad. Dat vind ik eigenlijk de ach terliggende gedachte bij dit feest», zo meent Gé den Irste. Prins Gé den Irste hoopt er samen met zijn adjudant H. Villevoije een echt knalfeest van te maken. «Mokt oew èège nie sappel»: het feest ïs weer begonnen ransportwielen k tilburg jules vemeweg.14 td:O13 321316 itpleir ivense immeiuiwi- Piusstraat, ing, Telegraaf straat, Stadhuisplein en Ml

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1987 | | pagina 1