TILBURGSE KOERIER het juiste medium Tilburg b’edrijf WILLEM II - AJAX Steun aan laagste inkomensgroepen in Tilburg r- k' Aquila p Gemeentepagina slaat aan Per 1 januari 1988 VERF-BEHANG 5halen, 4betalen! A Icohol en verkeer BANANESOEZEN NAPOLEON f I Van Lieshout %- lijk beta- op een s die we- reclame r In dit nummer: vlnwairooyb.v. Financiële meevaller bij de gemeente financiële positie gemeente minder slecht Gemeente Tilburg is voorzichtig optimistisch :n. Tenslotte algemene tip. Het gaat niet slechter met de financiële positie van de gemeente Tilburg. Tot De begroting voor 1988 en de jaren den in de uitvoering van het voorgeno- l afgeraden de die konklusie kwam J. Krosse, wethouder van Financiën en Cultuur afgelopen daarna zijn B W de mening toege- men beleid. Bezuinigd moet er ook -maandagmiddag tijdens een persbijeenkomst op het gemeentehuis. Aanleiding daan dat de financiële situatie stabie- worden op gemeentepersoneel. Tot 1 voor die bijeenkomst waren de zogenaamde Marap 1987-11 en de eerste begro- Ier wordt. Dat heeft alles te maken met januari 1989 zullen er echter bij de ge- tingswijziging 1988. Marap staat voor Management Rapportage en in die rappor- het feit dat de gemeente het uiterst zui- meente geen gedwongen ontslagen val- tage wordt de stand van zaken met betrekking tot de begroting uit de doeken ge- nig aan doet maar het heeft ook te ma- len, dat is een keihard politiek gege- daan en het beleid tot en met augustus 1987. Namens het college van B W deel- ken met de landelijke overheid. Deze ven. Dat leidt er wel toe dat het perso- 4» Kmco <i<>t houu v»n atvinnnnfo haornHnnchawaLinn <ia« min. <»an iaar laatste instantie ziet meer en meer in ncel wat er nu eigenlijk al te veel is, de le gemeentes in den lande echt gemeente geld kost. Met name bij de niet meer kunnen bezuinigen in de toe- Dienst Publieke Werken doet zich dit fes >er 1987 - pagina 44 ©erier Oplage: 86.275 ex. Pag- Gemeentepagina begrijpè- Lees verder op biz. 9 11a vr. 6 nov. ongetand series 59” zweden Trans- 8iiii»rlbd: in*' j J. VAN LOON-OTTEN Hasseltstraat 178 V' WEEKENDRECLAME: maar niet drinken als je nog moet rijden. een ring koop je niet elke dag Donderdag 5 november 1987 31e jaargang nr. 1534 Irene van Horrik neemt de Gemeentepagina nog eens door. mt. 36-37,5 mt. 41-42 ï/14 MR. IRICE stockcenter OPENT Jul.v.Stolbergstraat 7 Vrijdag en zaterdag: Heuvelstraat 112 - Tilburg ring met i voor bur° aan het parkeerterrein van HEMA en C&A aan de Emmastraat te Tilburg wo. 4 nov. do. 5 nov. Hoefstraat 151 Oerlesestraat 211 Uw warme bakker Reeds meer dan 100 jaar uitgave: De Tilburgse Koerier bv dir. T. de Beer-Douwes oprichter: J.H.G. de Beer jkencentrum Baarle Nassau aplein 18, Baarle Nassau, I 04257 - 99 24 zondag geopend De Halfjaarlijkse stuntverkoop monsterparen Verkoopdagen: van 9.00-18.00 uur van 9.00-21.00 uur (ook koopavond) van 9.00-18.00 uur DAMESSCHOENEN HERENSCHOENEN Ook diverse series Prijzen vanaf: 39” 49” Directeur de Greef: «Ik heb maar één klant en dat is de klant waar ik mee bezig ben». ivallers verwachten B t meer hoewel Krosse f dat men nooit weet nog in het verschiet Rondom Hart van Brabantpag. Straten van Tilburg pag. 3> Liever nieuwbouw dan renovatie pag. 9 Radio Tilburg pag. 11 Kuituur/Amusement pag.13 Uit-agenda pag. 14 Filmspag. 15 B en W-besluiten pag. 19 Politieberichtenpag. 19 Parochienieuws pag.23 Sport pag.25/27 redactie-advertentie-afdeling en administratie N.S.-Plein 13-14 - 5014 DA Tilburg Tel. 013/368805 sluitingstermijn voor advertenties en redactie dinsdagavond 22.00 uur verschijnt In geheel Tilburg, Golrle, Rlel, Loon op Zand, Udenhout, Berkel Enschot, Oisterwljk, Moergestel en Hllvarenbeek portondernenung dion vanaf 13.30 u. voor alle zal worden afgesloten. Men mag daar dan niet pa die er toch staan zullen door de politie weggesleept de bestuurders wacht een j Let op: Amerikaanse verkoop 2de dag (5-11) 10% extra korting 3de dag (6-11) 20% extra korting gebr die I doorgaat. Natuurlijk maken van de normal sen die -- geldt moeten gebruik ma- Ook bij het einde van de wedstrijd ïlijke ingang en omlo- zal men de oostelijke uitgang gesloten en te bereiken. Een en vinden want de bussen met Ajax-sup- in dat de parallelweg porters zullen weer op dezelfde wijze Zuid voor het sta- het stadion verlaten. In de toekomst is een uitbreiding van de maatregelen te verwachten, maar dat is ook afhankelijk van hoe die zich gaan ontwikkelen. De plannen van B W worden op 9 eetal november besproken in de commissie iffer- Algemene Beleidszaken, samen met de commissie Financiën, Personeel, Orga nisatie en Informatie. 16, 17 en 18 november worden de plannen behandeld in de-gemeente raad. Afgelopen maandagmiddag had wethouder J. Krosse van Fi nanciën en Cultuur tijdens de presentatie van de huidige finan ciële situatie van de gemeente Til burg goed nieuws te melden. Op vrijdag 30 oktober bereikte de ge meente een nieuwsbrief van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten waarin melding ge maakt werd van een herbereking. Die herdenking levert de gemeen te Tilburg over de jaren 1987 en 1988 een bedrag van 3 miljoen en over de jaren 1985 en 1986 een bedrag van 6 ton op. Krosse toonde zich zeer verheugd over de uitkomsten van deze berekening die zo gunstig uitvallen voor Til burg. De herberekening betreft de uitkeringen uit het gemeente fonds. De verklaring is dat de ge meentes, waaronder de gemeente Tilburg, in het verleden teveel ge kort zijn. Daardoor is er een over schot ontstaan -en dat overschot vloeit niet terug naar het Rijk maar naar de gemeentes. Die te- rugvloeiing geschiedt volgens een bepaalde verdeelsleutel. Volgens deelsleutel heeft de ge- Tilburg recht op 1% per de jaren 1987 en 1988 totaalbedrag van 150 is dus 1,5 miljoen er de jaren 1985 en andere verdeel- J ~n is het be- Vorige week dinsdag 27 oktober heeft het college van B W van Tilburg besloten door te gaan met het publiceren van de wekelijkse Gemeentepagina (op bladzijde 7) in de Tilburgse Koerier. B W hebben dit besluit genomen op grond van een enquête die in september dit jaar werd uitgevoerd door Irene van Horrik, studente Algemene Taal- en Literatuurwetenschap pen aan de Katholieke Universiteit Brabant Uit die enquête is gebleken dat de keuze van de Tilburgse Koerier juist is. «De waardering voor dit huis-aan-huis-blad ligt hoog», zo kan men in de gemeentelijke toelichting op dit B W-besluit lezen. Hoe hoog is die waardering dan wei? Het blijkt dat 83,9% van de ondervraagden de Tilburgse Koerier het populairste blad vindt. Daarmee scoort de Tilburgse Koerier absoluut het hoogst ten opzichte van de andere lokale en landelijke media. Van de ondervraagden kent het overgrote merendeel (783%) de Gemeentepagina in de Tilburgse Koerier. Men kent die pagina door aankondigingen voor de start in februari van dit jaar (38%), doordat men de Gemeentepagina is tegengekomen tijdens het bladeren in de Koerier (57,1%) of doordat men er van iemand over gehoord heeft (4,9%). Van degenen die de Gemeentepagina kennen, lezen de meesten (80%) die pagina ook. Het merendeel daarvan vindt de Gemeentepagina begrijpè- lijk. opvallend en overzichtelijk. keufc St. Annaf telefoon C Scherpdeel 7, Roosendaal. telefoon 01650 - 5 65 00 die verdf- meente Tu jaar over c van een tc miljoen. Dat i per jaar. Over u 1986 wordt een sleutel gehanteerd en drag lager. Wat er met deze financiële meevallers gaat gebeuren is nog niet helemaal duidelijk. Het be drag van 6 ton over de jaren ’85 en ’86 zou volgens Krosse naar de saldi-reserves kunnen vloeien. De anderhalf miljoen van 1987 zou gebruikt kunnen worden om er de tekorten mee te dekken. De an derhalf miljoen van 1988 zou weer in de gemeentelijke spaarpot kunnen, aldus Krosse. Aanstaande zondagmiddag 8 no vember wordt de voetbalwedstrijd Willem II-Ajax gespeeld. In verband met het feit dat deze wedstrijd is aan gemerkt als een wedstrijd met ver hoogd risico (en dat heeft met de sup porters te maken) heeft de gemeente politie Tilburg een aantal maatregelen in petto. Het ophalen van de Ajax-sup- porters gebeurt op de gebruikelijke wijze met bussen vanaf het Centraal Station aan de Spoorlaan. Die bussen rijden dan tot in het voetbalstadion. Daar mogen de Ajax-supporters eruit en kunnen ze plaatsnemen in de voor hen bestemde vakken. Omdat de bus- sen het stadion inrijden, wordt een ge deelte van het voorterrein bij de kassa afgesloten. Het betreft met name het gedeelte bij de ingangen naar de E- en F-vakken aan de oostkant. Bezoekers voor die vakken ken van de westel^ pen om die vakken ander houdt ook i.. langs de Ringlaan Gisterenmiddag, woensdag 4 no vember, heeft wethouder Dijkstra de plannen van B W bekend gemaakt om steun te bieden aan de laagste in komensgroepen in Tilburg. Die plannen bestaan uit een tweet*' maatregelen. B W willen een buf fonds gaan instellen ter grootte van ƒ100.000,-. Met dit fonds kunnen mensen uit de laagste inkomensgroe- Op pen financieel geholpen worden bij de pla voorkomende ernstige problemen. J Per 1 januari 1988 gaat er gewerkt worden met dit fonds. De tweede maatregel richt zich op kindereii van ongeveer 8 tot 13 jaar uit éénoudergezinnen en op ouderen die in een sociaal isolement dreigen te ra ken. De kinderen wordt het mogelijk ge maakt sportactiviteiten te beoefenen. Bij de ouderen moet men vooral den ken aan financiële steun voor de tele foon, het openbaar vervoer, e.d. Voor deze tweede maatregel, die eveneens 1 januari 1988 ingaat, is in principe een bedrag beschikbaar van -aatregelen die B W willen rijn een uitvloeisel van de nota Visie, waarin naast aandacht offensief beleid, ook aan dacht gevraagd wordt voor een defen- dat defensief beleid wordt nu dus vorm gegeven. SK.K transportwielen tilburg jules verneweg 14 tel 013 321316 verkeer kan en larkeren. Auto’s n zonder pardon t worden en de bestuurders wacht een proces-ver- baal. Verder wijst de politie erop dat supporters geen vlaggen mee mogen nemen het stadion in. Die zullen in be slag genomen worden en men kan ze later op het politiebureau aan de Spoorlaan weer ophalen. Tenslotte heeft de politie nog een algemene tip. Het gaat niet slechter met de financiële positie van de gemeente Tilburg. Tot De be_ Het wordt supporters afgeraden de die konklusie kwam J. Krosse, wethouder van Financiën en Cultuur afgelopen daarna zijn B W de mening toege Ringbaan Zuid als voetpad en over- maandagmiddag tijdens een persbijeenkomst op het gemeentehuis. Aanleiding daan dat de financiële situatie stabie steekplaats te gebruiken omdat het voor die bijeenkomst waren de zogenaamde Marap 1987-11 en de eerste begro- Ier wordt. Dat heeft alles te maken met janui verkeer over die Ringbaan gewoon tingswijziging 1988. Marap staat voor Management Rapportage en in die rappor- het feit dat de gemeente het uiterst zui- meer kan men gebruik tage wordt de stand van zaken met betrekking tot de begroting uit de doeken ge- nig aan doet maar het heeft ook te ma- len, .o.,, v>c normale oversteekplaat- daan en het beleid tot en met augustus 1987. Namens het college van B W deel- ken met de landelijke overheid. Deze door stoplichten worden gere- de Krosse mee dat het beleid van stringente begrotingsbewaking dat ruim een jaar laatste instantie ziet meer en meer in geleden werd afgekondigd, geleid heeft tot een lichte daling van het tekort op de dat de gemeentes in den lande echt begroting 1987. Halverwege dit jaar werd namelijk rekening gehouden met een te- niet meer kunnen bezuinigen in de toe- Dienst 1 kort van 3,9 miljoen. Volgen de laatste gegevens is dat tekort met 1 miljoen komst. De bezuinigingen bij de ge- probleer verminderd. Dat biedt perspectieven voor het tekort van 1988 dat nu nog op 8,8 meente worden dit jaar nagenoeg alle- lijk 80 i miljoen geraamd wordt. «De neergaande lijn is omgebogen», aldus een voorzichtig maal gehaald, zo blijkt uit de Marap geme optimistische wethoudem Krosse. 1987-11. Er is echter een grote uitzon- Ier o dering: de Brandweer. Twee ambte lijke werkgroepen zijn nu aan het uit zoeken hoe er op korte termijn bij de Brandweer bezuinigd kan worden zon der iets af te doen aan de taken van de Brandweer. Eind november komen die twee werkgroepen met hun bevindin gen voor de dag en nog dit jaar zullen de bezuinigingen bij de Brandweer in gevuld moeten worden, zo hield Kros se de aanwezigen voor. Gemeentepersoneel Wat betreft de bezuinigingen voor 1988, er moet dan 10 miljoen bezui nigd worden, daarop wordt dit jaar al een voorschot genomen. Van de ene kant achten B W dit een positieve ontwikkeling, van de andere kant spre ken zij hun bezorgdheid uit over een gevolg hiervan. Dat gevolg is namelijk dat er enige stagnatie dreigt op te tre- em voor. Daar werken nu eigen- mensen te veel. Dat levert de gemeente alles bij elkaar een tegenval ler op van 4 miljoen. De gemeente had gerekend op een tegenvaller van 2 miljoen. Spaarpotje Dan het spaarpotje van de gemeente ofwel de saldi-reserves. Dat spaarpotje is nu nog niet zo groot maar de ver wachting is dat eind dit jaar er een be drag van 6 miljoen in zal zitten. Eind 1988 kan daar nog een miljoen gulden bijgekomen zijn en dan hebben we het niet over de financiële meevaller in VNG-verband waarover u elders in deze Koerier meer kunt lezen. In 1991 zou de spaarpot, als het allemaal mee zit 12 miljoen kunnen bevatten. Bij dat spaarpotje zou dit jaar nog een be drag komen van ƒ700.000,-. Dat be drag is over van het bestemmingsplan van Laar. B W hebben echter beslo ten dit geld te besteden aan de realise ring van de nota Koers en Visie en dan name voor het defensieve beleid kansarme groeperingen in Til burg. De benodigde financiën voor dat beleid zullen aangevuld worden met 224.00,- dat afkomstig is uit de wel zijnssector. Directe tegenvall W voor 1988 niet i ook te kennen gaf wat er allemaal n verscholen ligt. Het Rijk is de laatste tijd een zeer aktieve reclame aan het voe ren in verband met alcoholgebruik. Voorbeelden daarvan zijn de spotjes die regelmatig uitgezonden worden op de televisie onder het motto: drank maakt meer kapot dan je lief is. Andere voorbeelden zijn de spotjes over uitgaande jon geren die alcoholhoudende dranken weigeren als ze nog moeten rijden. Nou kun je een pilsje, een glas wijn of een borreltje op zijn tijd best lek ker vinden zonder die reclame als onzinnig te bestempelen. Want on zinnig is die namelijk helemaal niet. Zo kon men onlangs verne men dat het Centraal Bureau voor de Statistiek, een doorgaans zeer betrouwbaar onderzoeksorgaan, zich naar alle waarschijnlijkheid enigszins vergist heeft bij het bere kenen van het jaarlijks aantal ver keersslachtoffers tengevolge van drank(mis)bruik. Volgens het CBS ligt dat aantal op ongeveer 200 per jaar met dodelijke afloop. Nader onderzoek heeft uitgewezen dat dat getal onjuist is. Meer waarschijn lijk is het dat er minimaal 500 do den jaarlijks in het verkeer vallen waarbij alcohol een rol speelt. Laten we het eens houden op 365 per jaar, een voorzichtige schatting. Dat betekent één per dag. Eén per soon, man, vrouw, jongen of meisje, sterft er per dag in het verkeer ten gevolge van een ongeluk waarbij alcohol in «het spel» is. Eén per dag dus!!! Daarom is het niet onzinnig dat het Rijk vindt dat alcohol en verkeer niet bij elkaar horen, daarom is er ook een wet die niet helemaal alco hol en verkeer verbiedt maar toch al een heel eind gaat. En daarom is het ook niet onzinnig dat het Rijk vindt dat het alcoholgebruik in het verkeer teruggedrongen moet wor den, meer nog dan nu het geval is. Hoe staat het met die overtui ging in Tilburg, wat doet de ge meente Tilburg hieraan? Een woordvoerder van de gemeente Til burg geeft desgevraagd te kennen dat er bij de gemeente geen alco- holbeleid bestaat. Er is in het verle den weleens over gesproken op poli tiek niveau maar dat heeft nooit tot enige konkretisering geleid, aldus de woordvoerder van de gemeente. Een beleid wordt er desondanks kennelijk toch gevoerd, getuige de grote reclameborden die we hier en daar in de berm van de invalswe gen naar Tilburg kunnen zien. Op een aantal van die borden, die eigendom zijn van de gemeente Til burg en waarmee diezelfde meente geld verdient want de verteerders moeten natuurlij! len voor hun advertenties, aantal van die borden langs gen wordt zeer opgewekt r gemaakt voor alcohol. En dat is toch wel een beetje vreemd als je er wat beter over nadenkt. Dat wordt nog vreemder als je weet dat de ge meente er alles aan wil doen om een veilige stad te zijn. Dat daar via een soort prijsvraag ook nog geld mee te verdienen valt vanuit Den Haag is een leuke bijkomstig heid maar minder leuk wordt die bijkomstigheid wanneer er ook nog eens via reclame voor alcohol langs de wegen geld wordt verdiend. Dan gaat het er toch echt op lijken dat het de gemeente alleen maar om het geld te doen is en dat die velig- heid op de tweede plaats komt, niet dan? We weten dat de gemeente er fi nancieel niet zo goed voorstaat maar dat mag de legitimatie toch niet zijn. jaar kunt u m«r ta«n zes jaar gegaan is, ua op pagina 9. De maat nemen, zijn Koers en Vi voor een c ht ge\ sief beleic Aan c

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1987 | | pagina 1