o WIJ MIEIEU If Et 1/2 PRIJS s Uw keffie staat klaart Èr komen 174 woningen op Nul-Plusterrein Vaarwel Merodeplein, welkom rodeplein ra Nieuwe verordening kamerverhuur en pensions Slopen en bouwen in Tilburg Terug x 5halen,4 betalen! Fietsvierdaagse Hart van Brabant Gemeente-pagina Tilburg op pagina 7 VanLieshout In dit nummer: In kader Tilburg Compacte Stad» Uitslag vakantiepuzzel J 16 juli 1987 - pagina 22 De s@ Koerier Oplage: 85.050 ex. Lees verder op blz. 15 Lees verder op blz. 9 be- gin- Ijaar WEEKENDRECLAME: VERDER NOG VELE KOOPJES Donderdag 13 t/m zondag 16 augustus Alle kotberts, truien, sweatshirts, T-shirts, modieuze katoenen zomerjacks, katoenen damesbroeken BEZORG(ST)ERS gevraagd Donderdag 6 augustus 1987 31e jaargang nr. 1521 Hasseltstraat 195a, Tilburg Tel. 013 - 425487 'uitgave: De Tilburgse Koerier bv dir. T. de Beer-Douwes oprichter: J.H.G. de Beer Vrijdag en zaterdag: AARDBEIEN SLOFFEN— de De ;si- Dames- en herenkapsalon LE CHANGEMENT MODERNE Tivolistraat 31 5017 HM Tilburg Tel. 013-420012 in de omge- ferelen rden stlig- Be- hun ZONNEKUREN Per keer 8,- 111 keer 75,-1 Ook verkoop zonne-apparatuur BELLAIR Enschotsestraat 133, tel. 422769 Uw warme bakker Reeds meer dan 100 Hoefstraat 151 Oerlesestraat 211a Filmspag. 3 Rondom Hart van Brabantr pag. 3 Straten van Tilburgpag. 3 Gemeentepaginapag. 7 Uit-agendapag. 9 B W-besluitenpag. 11 Politie-berichtenpag. 11 Parochienieuwspag. 13 Herdenking Hiroshima... pag.13 Sportpag. 15 Op het voormalige Nul-Plusterrein aan de Schouwburgring zullen volgend jaar, waarschijnlijk in maart 1988, de bouwwerk zaamheden starten voor 174 woningen. Het gaat hier om gesta pelde woningen in de premiehuurprofit sector. De «Architec tenwerkgroep» uit Tilburg heeft de bouwplannen klaar. Deze liggen van 31 juli tot 21 augustus ter inzage. Met een belegger wordt nog onderhandeld. - - gelui gelijl Maquette van het woningproject op het voormalige Nul-Plusterrein. Bovenaan de Schouwburgring. redactie-advertentie-afdeling en administratie N.S.PIeln 14-16 - 5014 DA Tilburg Tel. 013/368805 sluitingstermijn voor advertenties en redactie dinsdagavond 22.00 uur j verschijnt In geheel Tilburg, Golrle, Rlel, Loon op Zand, Udenhout, Berkel EnschoL Olsterwljk, Moergestel en Hllvarenbeek die gebruik t, al dan niet plan wc st ruimte, grc s een uv tuinen bv tot de oude sitv "’"geven wer«. _o__, wor inen zoveel moge lat er een opent it. Ook wor I mogelijk pr <*n een str; rde) ai an de voor de wijk Kwaadelndstraat Waterhoefstraat min. leeftijd 15 jaar woonachtig in deze wijk Schriftelijke reacties naarBezor ging Tilburgse Koerier, p.a. Ring baan Oost 236, 5018 HB Tilburg De recente geschiedenis van het Merodeplein en omgeving is een roerige. Nadat in juli 1985 de Tilburgse Bouwvereniging het besluit nam haar wonin gen op het complex Broekhoven I te slopen en daarna ter plekke nieuwe wo ningen te bouwen, laaiden de gemoederen in die buurt hoog op. Was renova tie niet mogelijk, zo vroegen vele bewoners zich af? Renovatie was niet moge lijk, meende de TBV daarin bijgestaan door het Tilburgse college van B W. Dat college besloot op 19 november in te stemmen met de plannen van de TBV. De gemeenteraad schaarde zich enige tijd later achter het standpunt van B W. Renovatie was niet mogelijk omdat in de jaren 1984/1985 de re gelgeving vanuit het rijk betreffende renovatie gewijzigd was. Een jaar eerder zou renovatie nog wel mogelijk geweest zijn, er golden toen andere regels, maar doorvoor was er geen contingent meer beschikbaar. In 1983 bleek uit een onderzoek van het architektenbureau Kovos dat renovatie onder de toen geldende financiële regelingen wellicht haalbaar was. Nu zijn we zover dat er al delen gesloopt zijn rond het Merodeplein en dat de nieuwbouw steeds dichterbij komt. Hoe gaat het nieuwe Merodeplein en om geving eruit zien en wanneer is alles achter de rug? Dat zijn enkele vragen die met behulp van de zogenaamde Struktuurschets Merodeplein beantwoord kunnen worden. Leest u verder. De sloop buurt van La ving heeft weii laten zien. Ve. in brand gende hui woners woningen veilig voelc diensten in het leven geroepen ^...v de kontrole van de politie volgens buurtbewoners te wensen overhet. 1 term «getto» is in verband met deze tuatie al meerdere malen gevallen. De Tilburgse Woningbouwvereniging is inmiddels tot versnelde sloop van leeg staande panden overgegaan om daar mee het kwaad nog enigszins te beteu- Vereenvoudiging De nieuwe Verordening Verblijfsgebouwen betekent een vereenvoudiging en een vermindering van de regels. De gemeenteraad had hierom gevraagd, toen ruim een jaar geleden de voorstellen van de zogeheten deregule- ringscommissie op tafel lagen. De bedoelingen van de nieuwe verordening zijn verder geheel hetzelfde als die van de nu bestaande verordeningen. Hierbij gaat het om de controle op aspecten van hygiëne, gezondheid en vei ligheid. In de ontwerp-verordening van B en W is ook het t passingsgebied verkleind. Nu zijn de bestaande veror_. ningen al van toepassing bij 3 bewoners, straks is de nieu we verordening pas van toepassing bij 6 bewoners in een verblijfsgebouw. Op 5 oktober behandelt de gemeenteraad de nieuwe ontwerp-verordening. Zodra de nieuwe verordening in werking treedt, vervallen de twee oude verordeningen. De ontwerp-verordening wordt besproken in de commissies volkshuisvesting en milieu (31 augustus) en algemene be leidszaken (4 september). Het bewolkte zwerk van de af gelopen vakantieweken is dan toch nog ergens goed voor ge weest: de vakantiepuzzel van de Tilburgse Koerier heeft talloze le zers aan het werk gezet, met het gevolg dat er afgelopen maandag stapels goede oplossingen op on ze burelen bleken te zijn beland. Oplossingen, die dus de twee cor recte sleutelwoorden opleverden: lampenfabriek en matrozenbroek. Loting tussen de inzenders van de goede oplossing leverde deze keer de volgende winnaars op: de eerste prijs, een bedrag van 25 gulden, ging naar F. Wouters, Vlierlaan 35 in Tilburg. De twee de prijs, ten bedrage van 20 gul den viel toe aan mevrouw H. Schapendonk, Biezenmortelse- straat 22 in Udenhout, terwijl de derde prijs a ƒ15,- toeviel aan mevrouw C. Oosterbos, Korvel- plein 90 in Tilburg. De prijswinnaars hebben in middels bericht ontvangen van De Tilburgse Koerier. Het college van burgemeester en wethouders zal de ge meenteraad in oktober een nieuwe verordening voorleggen: de Verordening Verblijfsgebouwen. Deze verordening ver vangt de verordening op de kamerverhuur en de verorde ning pensiontehuizen. Met de nieuwe verordening vervalt ook het vergunningstelsel. Volgens de huidige verordeningen moet men voor ver huur van kamers en pensionruimte aan tenminste drie personen een vergunning hebben van de gemeente. B en W willen volstaan met een meldingsplicht, en controle door de gemeentelijke Milieudienst. Bovendien is het aan tal bewoners, voordat gesproken kan worden van een ver- blijfsruimte, verhoogd van 3 naar 6. Voorschriften In de nieuwe ve opgenomen waaraan gebouwen zich men misstanden u„ giëne en veiligheid. De burg stelt een toezichtpi wen zullen periodiek v van de voorschriften. Zo, wij zijn weer terug op onze posten - al zullen heel wat lezers nog wel enige tijd liggen te genie ten aan verre kusten van zoiets weldadigs als de zon. De zon, die we hier langzamerhand alleen nog maar kennen uit verhalen van on ze ouders en grootouders: vroeger had je tenminste nog echte zomers. Ik geloof het onderhand graag. Al les bij elkaar hebben wij hier in 1987 misschien twee weken mooi, zonnig weer gehad en van die twee weken viel het grootste deel in de maand april. Ik weet het, over het weer zeuren is vreselijk afgezaagd en bovendien vrij zinloos. Maar toch, steeds meer lieden verdienen er goed geld aan: de particuliere weerkundige bureautjes maken gouden tijden door en elke krant heeft inmiddels zijn eigen, uitge breide weer-rubriek, al dan niet gevuld door professionele weer mannen. Hoe professioneel ze ook zijn, zij lijken toch vaker de plank mis te slaan dan de spijker op de kop, bij hun blik in de meteorolo gische toekomst: 10 dagen geleden schreef Armand Pien in zijn kran- terubriek: «Ik kan u goed weer aanbieden, maar ik weet nog niet wanneer». Een week vol slecht weer later bleek hij zijn zonnige belofte glad te zijn vergeten en al leen nog maar bewolking en regen in de aanbieding te hebben. SKS=' transportwielen (•te lilburq |Uk-s «Tneweg.M -lel 013 321316 Model vier Gesloopt wordt er dus, dat moge duidelijk zijn. 328 Woningen moeten verdwijnen om plaats te maken voor een geheel nieuwe wijk. Hoe die wijk eruit gaat zien wordt voor een groot deel bepaald door de Projektgroep Merodeplein. In die groep zitten verte genwoordigers van de TBV, ambtena ren van Publieke Werken, bewoners- ondersteuners en afgevaardigden van de bewoners. In een buurtvergadering van 12 mei dit jaar hebben de buurtbe woners zich positief uitgesproken over een van de varianten t.a.v. de nieuw bouw. Het betreft model 4. In model 4 wordt uitgegaan van handhaving van de oorspronkelijke straten. Wel wordt door de architekto- nische vormgeving ernaar gestreefd een totaal ander aanzien aan de buurt LJC te geven. Een totaal nieuwe woonwijk die zal gaan bestaan uit blokken die <je telkens als een geheel hun architekto- ujt nische funktie hebben en meer zijn ^ev dan een optelsom van een aantal de zelfde woningen. De blokken worden op zo’n manier uitgevoerd dat ver- Het voormalige Nul-Plusterrein ligt sluitend aan de toren binnen het Schoolstraatgebied. Het ge- wen gepland van 5 i hele Schoolstraatgebied maakt onder- langs de Schouwbt deel uit van de Compacte Stad-plan- nen van de gemeente Tilburg, die er voor moeten zorgen dat Tilburg tegen 1990 een verbeterd stedelijk leefmilieu heeft. De Tilburgse Bouwvereniging is mo menteel bezig met de bouw van 101 woningwetwoningen en 38 premie- huurwoningen aan de Schoolstraat en de Korte Schijfstraat. De werkzaamhe den hiervoor begonnen eind 1986. Volgend jaar gaat de Gemeentelijke Woningdienst 83 woningen bouwen op het Vollenhoventerrein aan de School straat. Pas later zullen ook plannen worden ontwikkeld voor woningbouw op het terrein van Publieke Werken aan de Vincentiusstraat. Het zal hier bij gaan om circa 13“ taal omvat het sch bouw van circa 530 Alle mededelingen overzichte lijk op een vaste plaats: adverten ties over o.a. hinderwet en L stemmingsplannen, aankondigin gen van raads- en commissiever gaderingen en tal van wetens waardigheden voor de Tilburgse bevolking. Nog bonter maakte het de weer kundige van het KNMI die zei dat juli helemaal niet zo’n slechte maand was geweest: die man heeft natuurlijk alleen maar in zijn stu deerkamer gezeten - als hij ook maar één keer buiten was geko men voor een wandelingetje of een fietstochtje zou hij zich immers wel twee keer bedacht hebben alvorens juli «een redelijk goede zomer maand» te hebben genoemd. Het lijkt trouwens wel dat al die weers voorspellingen ook slechter uitko men naarmate er meer weerman nen op de TV verblijven: slecht weer lijken ze vrij goed te zien aankomen, maar de rest hebben ze minder goed in de gaten. Nee, een zinderende zomer met zwoele avonden was het totnutoe niet. Nederland liet zich aan de vakantievierder niet van zijn zon nige zijde zien. Ook niet aan het Amerikaanse weekblad TIME kennelijk, dat deze week een som ber stemmende omslagverhaal aan onze uit de hand lopende samenle ving wijdde. Wij zouden veel te to lerant zijn tegenover allerlei maat schappelijke randfiguren, vinden ze bij TIME. Inderdaad sorry, we schieten hier nog niet op een mede weggebruiker die plotseling in voegt of te langzaam optrekt in de file. Daarvoor is het. hier niet warm genoeg. De fietsvierdaagse in het fietsgebied bij uitstek, is een jarenlange traditie vol sportief bezig zijn en volgezellig heid. Behalve de fietsvierdaagse (in vakantietijd!) bestaat ook de moge lijkheid om alleen de laatste 2 dagen (zaterdag zondag) mee te doen. De lengte van de fietsroutes is 40 of 60 km, zij voeren iedere dag langs en door al het moois dat het Hart van Brabant biedt. verordening zullen voorschriften worden aan eigenaars/verhuurders van verblijfs- moeten houden. De voorschriften voorko rt uit het oogpunt van volksgezondheid, hy- 'e Milieudienst van de gemeente Til- tprogramma op. Alle verblijfsgebou- worden gecontroleerd op naleving zijn flatgebou- 6 verdiepingen langs de Schouwburgring, Schoolstraat en Vincentiusstraat. Het gaat om vijf 4-kamerwoningen en 169 3-kamerwo- ningen. Op het binnenterrein komen 145 parkeerplaatsen en groenvoorzie ningen. Hoog en slank De woontoren krijgt een hoog, slank karakter doordat een baan van de ge vel aan de Schouwburgring 1.75 meter naar voren steekt. Deze baan krijgt een lichtblauwe kleur. De gebouwen zelf worden uitgevoerd in een lichte kleur baksteen en stucwerk. Het Nul-Plusproject is on tworpen trden ontwikkeld voor woningbouw door de «Architectenwerkgroep» uit i het terrein van Publieke Werken Tilburg. Het werk zal worden uitge- ■straat. Het zal hier- voerd door Bouwcombinatie Coolen- 133 woningen. In to- Heymans uit Rosmalen. De gemeente shoolstraatgebied de is nog in gesprek met een potentiële 0 woningen. belegger. Bouwplan gewijzigd In het oorspronkelijke bouwplan voor het Nul-Plusterrein is het een en ander gewijzigd. Zo was het de bedoe ling om een ronde woontoren te bou wen op de hoek van de Schouwburg ring en de Schoolstraat. In verband met voorschriften ten aanzien van de «eluidsbelasting is dit echter niet mo- o—jk en is de ronde toren vervangen door een vierkante toren. Nu zijn er slaapkamers geprojecteerd aan de ge luidsarme achterzijde van het gebouw. Het plan omvat een woontoren van 15 woonlagen plus een penthouse van twee verdiepingen op de hoek van Schouwburgring-Schoolstraat. Aan- jp van de woningen in de schillende funkties ook goed herken- het Merodeplein en omge- baar zijn. Zo zullen onder meer de toe- einig verheffende taferelen gangen tot de straten door de architek- /erlaten woningen werden tuur goed zichtbaar gemaakt worden. I gestoken terwijl de naastlig- De materialen die gebruikt worden lizen nog bewoond waren. Be- zijn o.a. baksteen, al dan niet gestuct. vertrokken overhaast uit hun In het architektonisch plan wordt ge- i omdat ze zich niet langer streefd naar straten met ruimte, groen Iden. Er zijn zelfs bewakings- en waar dat mogelijk is een gevarieerd het leven geroepen omdat straatbeeld. Wat de tuinen betreft: in tegenstelling tot de oude situatie waar bij de tuinen omgeven werden .door hoge schuttingen, wordt nu gepro beerd de tuinen zoveel mogelijk open te houden zodat er een openbare uit straling vanuit gaat. Ook wordt er ge streeft naar zoveel mogelijk privacy in de achterontsluiting en een straatbeeld waarin de (geparkeerde) auto’s niet zullen domineren. Aan de voorzijde van de huizen daar waar tuinen kun nen komen, wil men het groene karak ter van de buurt benadrukken. Trot toirs Zullen echte trottoirs moeten zijn en geen verkapte parkeerplaatsen. Overigens: het Merodeplein als be langrijke groenvoorziening zal gehand haafd blijven. Samenstelling onveranderd Er gaan in totaal 328 woningen ge sloopt worden op het Merodeplein en omgeving. Er zullen 320 woningen te rug gebouwd worden. Van die 320 zijn er ongeveer 170 grote eengezinswonin gen (4 kamers), ongeveer 75 kleine eengezinswoningen (3 kamers), onge veer 45 gestapelde 3-kamer woningen en plus minus 30 bejaardenwoningen. De hoeveelheden en de aard van de te bouwen woningen komen overeen met oude situatie. De TBV gaat er van- t dat in de nieuwe situatie veel oud- bewoners weer terug zullen komen en dat daarom de samenstelling van de wijk niet of nauwelijks zal veranderen. Voor de 4-kamér woningen zal de huur 510,80 per maand gaan bedragen. De huur van de 3-kamer woningen die ge stapeld worden gebouwd komt de huur op 497,90 per maand en voor de andere 3-kamerwoningen zal een huur van 472,80 per maand neerge teld moeten worden. Lees verder op blz. 9

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1987 | | pagina 1