o Subsidies uit EG? Proficiat Willem II Europees Sociaal Fonds aan Tilburg stoppen A W Honderdste f sterfdag Peerke Donders de straten van tilburg T'^l’ Tilburg op TV I LINGERIE •(SNOOPY)-SHOW I aanvang 21.00 uur - entree 5,- POPCORN OLDIES In dit nummer: Mei Diverse projekten worden in voortbestaan bedreigd 7/ L1 Vf' J 5 halen,4 betalen! F OPSLAGRUIMTE Van Lieshout muit- 7 mei 1987-pagina32 s@ Koerier J Oplage: 85.050 ex. Gemeentepagina Tilburg op pag. 7 irgse i promt Te huur Lees verder op blz. 9 VZSI VZS. Vi WEEKENDRECLAME: tijdens de zomermaanden vanaf zondag 14 juni is «the talk» elke zondag gesloten m.u.v. live-optredens zoals: m.m.v. Mare de Schepper (ex-DJ AH) entree gratis Donderdag 4 juni 1987 31e jaargang nr. 1514 Bovenste rij, v.l.n.r.: Kevin Mad- lansen (19), Mark Farrington (21), steeds forse klaf idden-Brabant er kan Willem II straks winst voor de eredivisie beteke nen. ^uitgave: De Tilburgse Koerier bv^ dir. T. de Beer-Douwes oprichter: J.H.G. de Beer pag. 3 pag. 3 pag. 9 pag- 9 '15 Te bevragen: 01615-5151 Na 18.00 uur 013-344208 te Goirle 45 a 90 m2 vent Rli Vrijdag en zaterdag PINKSTER-BROODJES itten- f Til- Dames- en herenkapsalon LE CHANGEMENT MODERNE JSfeg zondag geopend schijnt In geheel Tilburg, Goirle, Hel, Loon op Zand, Udenhout, Berkel Enschot, Olsterwljk, Moergestel en Hilvarenbeek presenteert maandag 8 juni (2de pinksterdag) zondag 21 juni terug in de tijd met irg. Frater Godefridus Rom- i deel van zijn monumentale boekenkast, de at jm voor het grijpen. (Foto gemeente-archief iMlraat een apellen. Dat ;rs vaii Petr inamers u jarige als sluitstuk van een plan, dat van een in 1 opzicht noodlijdende Uw warme bakker Reeds meer dan 100 jaar lem II volgend jaar weer op het hoogste voetbalniveau gaat acte ren, zal niet alleen de stad Til burg weer vaker «in the picture» komen, maar ook de Tilburgse Misschien wel de beroemdste frater van Tilbur bouts, gezeten voor een deel van zijn monumer ties aktentas achter hem voor het gr" burg). De Tivolistraat 31 5017 HM Tilburg Tel. 013-420012 1 maar de helft van de aangevraagde subsidiebedragen. Een en ander wordt gemeld door de afdeling Voorlichting en Inspraak van de gemeente Tilburg. tijdens de zomermaanden alléén op vrijdag- en zaterdag-avond geopend toegang vanaf 16 jaar - vrijdag: altijd gratis entree w x lagmiddag tijdens en na de promotiewedstrijd hoe het ook kan: als een voorbeeldig legioen begeleidden zij hun ido- Het elftal van Willem II dat promotie naar de eredivisie afdwong, doek (28), Frank van Straalen (23), Ruud Donders (23), Ronald Ja Robert Hoofs (28) en Ad Damen (materiaalman). Middelste rij: Piet de Visser (trainer). Frits Copal (19), Mario Molenaar (22), Fons Mallien (26), Ton Verkerk (32), John Feskens (21), Wanny van Gils (28) en Cees Notenboom (fysiotherapeut). Voorste rij: Adri Koster (hulptrainer), Jan Weggelaar (27), René Wolffs (21), Bud Broeken (29), Ton van de Ven (28), Piet Schilders (24), Edwin Godée (22) en Sjef van Weert (materiaalman). (Foto van Eyndhoven) itelijk op een vaste hinderwet en be- Li^Miidigingen van raads- en en tal van wetenswaar- irgse bevolking. Be- len naar de eredivisie, zonder dat er zelfs maar een stukje ijzer draad van het hekwerk of een lopen zondag visie thuishoort. Doordat Wil de eredivisie lem II volgend jaar weer op k Alle mededelingen overzicht plaats: advertenties over o.a. stemmingsplannen, aankondigii commissievergaderingen en digheden voor de Tilburgse be- Volgende week zaterdag 13 juni vanaf 20.20 uur kan men Tilburg op de televisie zien bij de Vara Spoor-Spel-Show. Tijdens deze show zullen 15 stadsimpressies getoond worden: onder andere het stadhuis, het Textielmuseum, de KUB, het Wandelbos en het winkelcentrum van Tilburg. Ook zijn er voor deze uitzending opnames ge maakt in de Efteling en bij de Beekse Bergen. En omdat de grootste kermis van Nederland er weer aankomt, die van Tilburg natuurlijk, zullen de kij kers ook op dit bijzondere Tilburgse evenement geattendeerd worden. Tilburg promotion heet zoiets dus Tilburgers hóéven eigenlijk niet te kij ken. -R- JL Plein aan hun naam ko men, is vrij duidelijk, maar waar om de Schoolstraat nu zo het, ter wijl er in die straat nergens iets te bekennen is wat ook maar op een school lijkt? Inderdaad, het is al weer een hele tijd geleden dat de H.T.S. en de kunstacademie aan de Schoolstraat huisden. En zij hebben de straat trouwens even min haar naam gegeven: die is af komstig van een school die al in 1914 is afgebroken, de Vincen- tiusschool, de eerste lagere school voor jongens in Tilburg, die door de fraters uit onze stad is opge richt en bemand. Die oprichting had plaats in 1849, het sterfjaar van «onze eigen» koning Willem II, terwijl het gebouw op 19 juli 1850 werd ingezegend door de oprichter van zowel de Zusters van Liefde als de fraters van Til burg, pastoor Joannes Zwijsen, de latere aartsbisschop van Utrecht. Toen was Zwijsen nog de ziele- herder van het Heike, waarvan de Vincentiusschool de parochie school was. Officieel heette zij «Een bijzon dere school der 1ste klasse, uit sluitend voor jongens van arme en mindervermogende ouders be stemd». De school was gebouwd aan wat nu de noordzijde van de kruising met de Vincentiusstraat is op grond die was geschonken door de uit Tilburg afkomstige Rondom Hart van Brabant. Films Cuisine Normaal.. Wijnpraatje Mentorengroep Midden-Brabantpag. Kuituur/Amusement pag. 13/1 Kunstobjekten in Tilburgpag. 17 Profwielerronde Tilburg, pag. 17 Politieberichtenpag. 19 B W-besluiten pag. 19 Verkeersveiligheid in de regiopag.21 Parochienieuwspag.23 Sportpag.25/29 Tilburgs eerste fraterschool was parochieschool voor ’t Heike, St.-Anna, Korvet en Noordhoek. Ze werd op de feestdag van St.-Vincentius (15 juli 1850) ingezegend door Mgr. Zwijsen. (Foto gemeente-archief Tilburg). SICF transportwielen k tilburg jutes verneweg.14- td:013 321316 wetenschapper, professor R.A. Piggen. Men begon met 260 leer lingen, een respectabel aantal voor die tijd. In 1914 verhuisde de school naar de Elzenstraat en volgden er tevens «afsplitsingen» naar de Oude Dijk en de Capucij- nenstraat. Op de voormalige speelplaats van de school werd in 1921 de Bank van Lening ge bouwd. Later zat hier de Acade mie voor Belgische en Bouwende Kunsten in en nog later de Hoge re Technische School. Records horen in deze supersnel le tijd bij het dagelijks leven van de westerse mens zoals bier hoort in een café. Het is ook een bierbrou werij, het Ierse Guinness, dat voor het eerst allé records in een boek bij elkaar is gaan zetten. De Engel se editie van dat boek bestaat al ja- ren; maar het laatste decennium zijn er in vele talen, waaronder het Nederlands, allerlei «bijboeken-» van het Guinness Book of Record verschenen. Dat mag ook wel, want alleen in ons land is er altijd wel iemand bezig om, na een zorgvuldi ge voorbereiding, het nationaal of wereldrecord spaghetti-eten, eierlo- pen of paalzitten te verbeteren, met als enige doel een plaatsje te ver werven in het Boek der Records. Een plaats, die, zo zij al wordt ver worven, meestal na een jaar alweer aan een ander overgaat. Records worden dit jaar ook voortdurend gevestigd door het va derlandse weer: zonder enige voor bereiding worden wij in dit winde rige landje dit jaar van de ene me teorologische verrassing naar de andere gevoerd. Het begon al met januari en fe bruari, die voor de derde zeer strenge winter op rij zorgden: een derde achtereenvolgende Elfsteden tocht is ditmaal niet door het weer, maar door de organisatoren zelf verhinderd. De maand maart deed er nog een schepje bovenop: in plaats van het schuchtere begin van de lente verlengde de koude in 1987 de winter met ruim een maand: een record sinds meer dan een eeuw. Op de extreem koude maartmaand volgde de warmste april sinds wederom heel, heel lang. Gepijnigd en gelouterd door de gu re winter stroomden de Nederlan ders in april massaal naar buiten om met volle teugen van het milde lenteweer te genieten, als ideale voorbereiding op een lange, warme zomer... Maar hoe bedrogen kwa men we alweer uit: op de belofte volle april volgde niet, zoals in 1986, de schitterendste meimaand sinds mensenheugenis, maar een van de miezerigste, ja zelfs de enige meimaand in deze twintigste eeuw die kouder was dan de voorafgaan de april: gemiddeld waren de tem peraturen in mei 1987 een halve graad lager dan in april. En al zou je zeggen dat het bij zo’n klein tem peratuurverschil, vergeleken met die uitstekende aprilmaand, best uit te houden moest zijn geweest, toch klopt dat niet: in mei hebben we maar 4 a 5 mooie dagen gehad. We moeten dus weer helemaal op nieuw aan de zomer beginnen. Vol gens weerkundigen zou op een kou de meimaand - statistisch gezien - een zeer warme junimaand volgen. Zo heel warm hoeft het deze maand nou ook weer niet te wor den - voorlopig is het winderig en bewolkt - er kan dit jaar al meer dan genoeg Hollands weer in het Boek der Records. Het enige waar we allemaal aan toe zijn is, ge woon, een mooie zomer. De Vincentiusschool was de eerste van een hele reeks scholen in Tilburg, die door de fraters werden bestierd: het grootste deel van het lager onderwijs en een be langrijk deel van het voortgezet onderwijs bleef van toen af tot circa 1960 in handen van de beide Tilburgse religieuze, orders. Een van de bekendste Tilburgse fra ters was wel Godefridus Francis- cus Rombouts, naar wie dit jaar het frater Romboutshof is ge noemd (vanaf de Schoolstraat doodlopend). Frater Rombouts was een duizendpoot op onder wijsgebied en de lijst van door hem geschreven boeken en artike len besloeg maar liefst 771 num mers. Een groot deel van katho liek Nederland zal zijn leerboe ken nog gebruikt hebben. Rom bouts, die leefde van 1883-1962, was o.m. lid van de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde. Hoefstraat 151 Oerlesestraat 211a Er vallen op financieel gebied in Nederland en in Tilburg nog steeds forse klappen. De laatste klap die hard in Tilburg dreigt aan te komen, is de weigering van EEG-bestuurders om Midden-Brabant en daarmee ook Tilburg nog langer als prio riteitsgebied aan te merken. Want die weigering gaat vervelende konsekwenties hebben, namelijk minder subsidies uit het zogenaamde Europees Sociaal Fonds. In Tilburg draaien 16 projekten helemaal of gedeeltelijk met subsidie uit het Europees Sociaal Fonds. Enkele daarvan "zijn de Annie van Dierenschool, twee projekten op het Streekcentrum, de Praktijkschool Automatisering Tilburg, de Stichting Leer- en Werkplaatsen en drie projekten van de Stichting Vorming en Onderwijs Vol wassenen. Het college van B W van Tilburg heeft inmiddels een brief geschreven naar het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid waarin gewezen wordt op het belang van het Europees Sociaal Fonds voor Tilburg. Woensdag 3 juni, had de Annie van Dierenschool een afrondend gesprek met datzelfde ministerie en de verwachtingen over het resultaat daarvan zijn hoopvol, zo meldt een woordvoerster van de Annie van Dierenschool afgelopen dinsdag. redactie-advertentie-afdeling en administratie N.S.Plein 14-16 - 5014 DA Tilburg Tel. 013/368805 sluitingstermijn voor advertenties en redactie dinsdagavond 22.00 uur Op maandag 8 juni (Tweede Pinksterdag) herdenkt men in Tilburg de honderdste sterfdag van de zalige Petrus Donders, de Nederlandse re- demptorist-missionaris die bekend is geworden door zijn werk - geduren de 27 jaar - onder de melaatsen in Suriname. Om 11 uur wordt een pontifikale heilige mis gehouden in de kerk van de H. Dionysius, ’t Goirke, Goirkestraat 68 in Tilburg door mgr. A. Zi- chem, bisschop van Paramaribo (Suriname). Concelebranten zijn mgr. J. ter Schure, bisschop van Den Bosch en pater M. Krinkels, provinciaal overste van de Redemptoristen in Nederland, Suriname en N.O. Brazilië. Om 14.30 uur is er in de openluchtkapel in de Petrus Donders Park aan de Pater Dondersstraat een dienst van zang, gebed en woord en de wij ding van twee kapellen. Daarbij zullen - naast ongetwijfeld veel vereer ders en vereersters van Petrus Donders uit Tilburg en wijde omgeving - ook groepen Surinamers uit Amsterdam en Den Haag aanwezig zijn. Lees verder op blz. 23 Zoals het er nu naar uitziet raakt Tilburg en met Tilburg de regio Mid den-Brabant haar status als prioriteits gebied kwijt ten aanzien van de toe kenning van subsidies uit het Europees Sociaal Fonds. Dit komt omdat er de afgelopen tijd enkele ekonomisch zwakke landen tot de EEG zijn toege treden zoals Spanje en vooral Portu gal. Daardoor is de verdeling van sub sidies uit het Europees Sociaal Fonds anders komen te liggen. Dat die verde ling anders is komen te liggen, is al dit jaar te merken. Tilburg en tal van an dere gemeenten krijgen over 1987 nog Kortingen van 100 tot 48 Voor alle 16 projekten samen heeft de gemeente Tilburg aan het Europees Sociaal Fonds een subsidie gevraagd die groot is 1.856.705,-. Dit jaar zal er echter maar voor 987.703,- uitge keerd worden uit het fonds. Willem II is afgek gepromoveerd naar en daarmee hebben ook de trico lores een forse bijdrage geleverd aan de zo noodzakelijke Tilburg- promotie. Het eerste elftal van de nu 91- supporters. Zij immers bewezen vereniging promoveerde afgelopen zondagmidd; vijfjaren vrijwel elk club een modelvereniging maakte. stuur, medewerkers en sponsor «VZS Ziektekosten Verzeke ring» slaagden er de afgelopen flintertje beton van de tribunes vijf jaar in, een in financieel op- sneuvelde. Ook wat dat betreft zicht kerngezonde sportclub op kan Willem II straks een aan- te bouwen, die ook door zijn sportieve kwaliteiten in de eredi-

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1987 | | pagina 1